Зв'яжіться з нами

Cтатті

Авангард нації. Куди зникли добровольчі батальйони

Опубліковано

на

Добровольчі батальйони стали унікальним явищем у сучасній українській історії, однак їх незалежний статус так і не вдалося зберегти

Нещодавно Україна отримала ще одне свято – День українського добровольця. Відзначатимуть його 14 березня, саме тоді, колив 2014 році прямо з Майдану Незалежності перші добровольці відправилися на тренувальну базув Нових Петрівцях під Києвом.

На першому етапі війни країназіткнулася з тим, що далеко невсі професійні військові булиготові захищати свою державу. Добровольчі батальйони стали точкою опори, від якої Україна змогла відштовхнутися, провести мобілізацію і підготувати професійну заміну добробатам. У підсумку, через три роки війни, важко сказати, хто ефективніше проявив себе на війні – ЗСУ або добровольчі батальйони. Але внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити.

“Кожен боєць добровольчого батальйону, кожен солдат ЗСУ робив абсолютно необхідну і героїчну роботу в умовах, коли система управління військами була розвалена. Всі вони – герої, – заявив екс-комбат полку Миротворець, народний депутат Андрій Тетерук. – Інша справа, коли на фронт йшли люди під виглядом добровольців зі злочинною метою, і зараз намагаються уникнути відповідальності за свої кримінальні дії… Не треба змішувати добровольців і злочинців. Такі люди повинні відповідати за свої злочини згідно з чинним законодавством на рівні з усіма громадянами України”.

Станом на вересень 2014 року було відомо про існування лише 44 батальйонів територіальної оборони ЗСУ, 32 добровольчих батальйонів патрульної служби міліції, 3 батальйонів особливого призначення Нацгвардії, а також кількох від Добровольчого українського корпусу. З них в активних бойових діях в Донбасі брали участь не всі: цивільний корпус повідомляв про 37 воюючих підрозділів.

epa04348357 Ukrainian soldiers are breifed by a commander before fighting commences against militants, close to Ilovaysk town, near of Donetsk, Ukraine, 10 August 2014. Ukrainian government forces have narrowed the ring around Luhansk and the other rebel stronghold Donetsk. Artillery attacks continued throughout the night in northern Donetsk. EPA/ROMAN PILIPEY

Але що тепер відбувається з добровольцями, де вони служать і як склалася доля окремихдобробатів в цьому матеріалі.

Втрата незалежності

Незабаром після початку військових дій добровольчі батальйони починають інтегрувати як в Збройні Сили України, так і в Національну гвардію.

Як пояснилив Генеральному штабі, відповідаючи на питання, чому так важливий був перехід добровольчих батальйонів до складу ЗСУ і Нацгвардії, в ГШ нагадали, що в Україні заборонено функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законодавством (ст. 17 Конституції).

Єдиний підрозділ, який так і залишився незалежним – Добровольчий український корпус Правий сектор (ДУК ПС), хоча багато хто з його бійців підписали контракт з Міністерством оборони.

“Ми взагалі ніяк не зареєстровані. Ще будучи з Ярошем, ми розглядали такий варіант, як входження в структуру при Міноборони України за прикладом Союзу оборони Естонії. Але нам відмовили. Нам сказали, якщо ми хочемо служити в ЗСУ, то, мовляв, “йдіть до військкоматів і записуйтеся”. Але нам це не підходило, оскільки у нас вже був злагоджений бойовий підрозділ. На цьому розмова і закінчилася”, – розповів прес-секретар громадського руху ПС Артем Скоропадський.

За словами Скоропадського, в ДУК Правий сектор залишилися ідеологічно вмотивовані добровольці. Зброю купують самі, отримують в боях як трофеї або отримують у вигляді допомоги від армійців.

Інформація про точну кількість бійців ПС і бойову структуру організації не розкривається. Однак після збройного конфлікту з оточенням народного депутата Михайла Ланьо та місцевими силовиками в Закарпатській області влітку 2015 року, спікери ПС анонсували “похід” на Київ до 19 своїх запасних батальйонів для пікетування органів влади. За словами ж Скоропадського, на той момент в зоні бойових дій перебували два батальйони ДУК. Штатна чисельність батальйону, в залежності від роду та виду військ, становить 500-700 солдатів і офіцерів, бригади – близько 5-7 тисяч, а корпус – це кілька армійських бригад.

Як повідомляло в 2015 році джерело, добре обізнане зі структурою організації, загалом в ДУК ПС нараховуються близько 20 батальйонів, а загальна чисельність особового складу – до 2000 осіб. З них постійно на фронті воює до 700 осіб, що в армійських термінах означає: кількість бійців ПС становила трохи більше 1% чисельностівсіх українських сил, які воюють на Донбасі.

Незважаючи на свою некерованість, бійці ПС мають гарну репутацію і добре проявляють себе в бойових діях, кажуть військові.

І хоча необхідність контролю держави над усіма силовими підрозділами є очевидною,часто добровольці кажуть, що не довіряють армійському і політичному керівництву і тому хочуть діяти самостійно. “У нас прийнято не вірити державі, – каже народнийдепутат, екс-радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. – З іншого боку, говорити про те, що дії військового командування завжди були адекватними ситуації, я також не можу. Але питання довіри і недовіри в умовах війни не може обговорюватися. Військове командування побудовано за принципом єдиноначальності, дисципліни івертикалі влади. Армія, яка обговорює накази, а не виконує їх, завжди програє армії, яка накази виконує”.

Не все так добре на перший погляд

Сьогодні добровольчі батальйони в складі регулярних Збройних Сил виконують завдання як на передовій, так і на інших ділянках фронту.

В принципі, що ти служиш в батальйоні Донбас, що ти служиш в якомусь 131 батальйоні 10-ї бригади – різниці немає”, – розповідає Дмитро Резніченко, колишній боєць батальйону Донбас-Україна (підрозділ відколовся від батальйону Донбас в січні 2015 року і перейшов у підпорядкування МО під керівництвом В’ячеслава “Філіна” Власенка).

Схожа ситуація і з батальйоном Донбас в складі Нацгвардії, і з Айдаром в складі Збройних Сил України – вони вже мало чим відрізняються від звичайних підрозділів ЗСУабо НГУ. Проте, це дало їм право отримувати державне забезпечення і зброю.

Як пояснив прес-офіцер АТО Леонід Матюхін, якщо підрозділ знаходиться в підпорядкуванні командування ЗСУ, то виконує ті ж функції, як і будь-який підрозділ структури.

У структурах ЗСУ всі підрозділи рівноправні. Тому колишні добровольчі батальйони виконують ті ж функції, що і будь-який армійський підрозділ. Наприклад, на Світлодарській дузі ми зустрічали хлопців, які раніше були в Правому секторі, а зараз в офіційній армії”, – розповів Матюхін.

Екс-командир батальйону Дніпро-1, а зараз народний депутат Юрій Береза розповів, що зараз з тих добровольців полку, які пішли на фронт в 2014 році, близько 1000 чоловік знаходяться в рядах воюючих на передовій воєнних формувань.

На жаль, полк Дніпро-1 з передової вивели, тому полк зараз безпосередньо в бойових діях участі не бере, знаходиться на другій лінії. Обумовлено це тим, що є бойові підрозділи, в розпорядженні яких є важке озброєння, і вони на сьогоднішній день знаходяться на передовій лінії, а поліцейські частини – на другій і третій лініях, прикриваючи побратимів з інших частин”, – пояснив Береза.

Полк Азов – чи не єдине в минулому – добровольче формування, якому вдається зберегти свою ідентичність в складі Нацгвардії. Втім, у бійців полку залишаються питання до командування НГУ.

Півтора роки тому полк був виведений з першої лінії АТО. На думку колишнього командира Азова Ігоря Михайленка з позивним Черкас, тим самим Азову не дають можливість виконувати функції, які входять до компетенції Нацгвардії.

Стояти на третій лінії оборони, на блокпостах навколо Бердянська – це не завдання для боєздатного підрозділу. Спецпідрозділи існують для того, щоб нести службу на передовій. Деякі підрозділи НГУ виконують завдання на передовій, забезпечують підтримкою армію. Але перед нами таких завдань не ставлять” , – заявив Черкас.

У минулому році Азов зіткнувся з відтоком кадрів. За словами Черкаса, бійцям підрозділу платили найнижчу ставку з усіх підрозділів НГУ, в зв’язку з чим багато фахівців спокусилися великою зарплатою і перейшли до інших спецпідрозділів.

І підрозділ з 1400 осіб став підрозділом в 1000 чоловік. Протягом осені і по сьогоднішній день ми знову мобілізували свої сили і набрали ще 100-120 осіб. Але ми навіть не змогли відновити ту кількість людей, яку втратили за останні місяці”, – незадоволений Черкас.

Після відведення підрозділу від передової, його перестали забезпечувати важким озброєнням, велику кількість якого було передано Азову в 2015 році.

За словами першого командира полку, народного депутата Андрія Білецького, 2 січня2017 року полку наказали здати важке озброєння.

В прес-службі НГУ коротко сказали, що заяви Білецького “не мають під собою обґрунтованого змісту”. Які саме заяви – не уточнили. Щодо відведення у Азова техніки, додали: “Ніхто там нічого не відводив”.

Чому добровольці залишають військові структури

Одна з причин – втрата мотивації. Серед добровольців було багато людей без військового досвіду, які прийшли до військових структур з однією метою: захищати країну від російської агресії. Коли гаряча фаза бойових дій минула, багато хто повернувся до звичного життя.

На думку бійця ДУК Правий сектор, ветерана ДАП Олександра Чуба, який отримав поранення в ногу в 2014-му році, сьогодні добровольці потрібні і в цивільному секторі в тилу, а не тільки на передовій. “Що там робити зараз – в окопах гнити?” – ставить він риторичне питання і нагадує, що свою місію добровольці виконали під час активних бойових дій одразу після Майдану.

Деякі вважають, що сьогодні добробати, які входять до складу Збройних Сил України та НГУ, навмисне розмивають контрактниками, щоб позбавити сформовані колективи своєї самобутності.На думку військового експерта, лідера ГІ Права справа Дмитра Снєгирьова, інтеграція добровольців до регулярної армії мала надати сил ЗСУ, давши військовим наочний приклад відповідної поведінки, дій і мотивації, оскільки добровольці – найбільш вмотивовані солдати.

Як показала практика, рішення досить справедливе. Тим більше, що більшість комбатів знайшли себе і в структурі Національної гвардії, і в ЗСУ, не втративши своїх особистих якостей і моральних принципів”, – сказавСнєгирьов.

Колишній боєць батальйону імені Кульчицького Ігор “Швейк” Швайко перейшов до четвертої бригади швидкого реагування НГУ. Швайко пішов з добровольчого батальйону, бо хотів стати артилеристом, рости як професіонал, а в батальйоні цієї можливості не було. Але деякі з його колишніх товаришів по службі залишилися і привносять в систему зміни, які, щоправда, впроваджуються повільно через значний опір старого керівництва, яке залишилося в армії і по сьогоднішній день.

Сподіваюся, що з часом все ж таки всі ті, хто був солдатом, за кілька років служби займатимуть керівні посади в армії. Тому основна мета, щоб ці люди витримали і зайняли керівні посади, і тоді вже буде легше проводити зміни не з позиції лейтенанта, а на посаді полковника або майора”, – з оптимізмом міркує військовий.

Не можна стверджувати, що добровольчі батальйони розвалюють навмисне. Однак незаперечним є те, що їм часто не дають розвиватися, про що говорять багато з добровольців. Це підриває довіру до силових структур і деморалізує бійців.

На думку Снєгирьова, добровольці виконали свої зобов’язання, однак держава не завжди була готовою бачити цих людей своїми героями. Протестні маси, каже він, які змінили дерев’яні щити Майдану на автомати Калашникова, і зараз стикаються з чиновниками старої хвилі на високих посадах в армії.

Але говорити про те, що я не хочу воювати, тому що я не довіряю керівництву, не можна. Все-таки заради спільної ідеї варто пожертвувати власними амбіціями, подолатив собі той елемент розчарування. Адже ми воюємо не заради генералів. Війна йде зарадиУкраїни”, – підсумував експерт.

На сьогоднішній день більшість солдатів на передовій в АТО – кадрові військові-контрактники. Добровольчі батальйони практично припинили своє існування. Але ветерани-добровольці продовжують службу за контрактом. І для багатьох з них війна закінчиться тільки після перемоги.

Автор: Яна Степанковська

 

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:http://news.liga.net/

Cтатті

Винищувачі НАТО ганяли російських авіашпигунів з неба Естонії ВІДЕО

Опубліковано

на

З’явився відеозапис перехоплення російських літаків винищувачами НАТО над Естонією

Російський літак радіоелектронної розвідки і РЕБ Іл-20 перехопили винищувачі НАТО 2 березня. Його супроводжували російські винищувачі Су-27, повідомляє “Апостроф“.

Перехоплення проведено в рамках програми Альянсу із захисту повітряного простору країн Балтії під назвою Baltic Air Policing.

У цій програмі зараз задіяні 4 винищувачі Eurofighter Typhoon ВВС Італії.

Програма Baltic Air Policing існує з 2004 року, оскільки у Литви, Латвії та Естонії фактично відсутні власні ВПС.

На 00:28 відео можна помітити зближення літаків НАТО з російським винищувачем Су-30.

Вдень 12 березня російський військовий літак Іл-76 без дозволу увійшов в повітряний простір Естонії в районі острова Вайндло.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://apostrophe.ua/ua/news/world/europe/

Читати далі ...

Cтатті

Друга світова війна для українців розпочалася задовго до 22 іюня 1941 года

Опубліковано

на

14 березня 1939 – проти ночі у Карпатську Україну вторглася 40-тисячна угорська армія.

Королівство Угорщина отримала 12 березня найбільші закарпатські міста Ужгород і Мукачеве але хотіла захопити всю Карпатську Україну. Угорці розпочали переговори з Польською республікою. Країни обмежили Карпатській Україні телеграфний, телефонний та поштовий зв’язок. На кордоні Угорщина зосередила 12 дивізій VI армії. Через кордон перекинули угорських та польських диверсантів. Вони стикалися з армією Чехословаччини.

У ніч із 13 на 14 березня угорська армія невеликими силами почала просування углиб території Карпатської України. Глава держави Міклош Хорті отримав дозвіл на це від Адольфа Гітлера.

Автор: Life
Угорські війська нападають на Карпатську Україну
Угорські війська нападають на Карпатську Україну

За наказом прем’єр-міністра Карпатської України Августина Волошина учасники напіввійськової організації “Карпатська січ” отримали зброю з чехоловацьких складів. Чеські офіцери вимагали віддати її, але українці відмовились. Генерал Лев Прхаланаказав частинам 45-го полку, що дислокувався в Хусті, вилучити зброю силою. Чеські війська о 6:00 атакували головні будівлі січовиків. У місті розпочались вуличні бої. Через 8 годин вони закінчились перемир’ям. За час протистояння між Січчю і чехословаками угорські війська зайняли три села біля Мукачевого.

14 березня у Празі оголосили наказ про евакуацію чехословацького війська і держслужбовців з території Підкарпатської України.

Автор: Life
Угорські війська нападають на Карпатську Україну
Угорські війська нападають на Карпатську Україну

Августин Волошин 15 березня 1939 року оголосив по радіо про незалежність Карпатської України. Направив Адольфу Гітлеру телеграму, в якій просив узяти країну під протекторат Третього Рейху. Німеччина у підтримці відмовила. Угорський уряд направив до Хуста свого парламентера з пропозицією роззброїтися і мирно увійти до складу Королівства Угорщина. Волошин відповів відмовою.

Напад угорців тривав до 18 березня. Останнім населеним пунктом, який утримували січовики став Воловець. Партизанська боротьба проти угорців тривала ще 3 тижні, на території Воловеччини і Рахівщини — до січня 1940 року. Українські війська мали 430 убитими, більше 400 пораненими, близько 750 полоненими. За офіційними даними угорські війська втратили 72 особи.

Автор: memory.gov.ua
Загиблі в Україно-Угорській війні
Загиблі в Україно-Угорській війні

Волошин зі своїм найближчим оточенням через Тячів дістався до румунського кордону в районі Великого Бичкова. З Королівства Румунія він перебрався до Королівства Югославія, а потім через Відень до окупованої нацистами Праги.

15 березня 1939 року Сейм Карпатської Русі проголосив незалежність Республіки Карпатська Україна, на чолі якої став Августин Волошин. Цього ж дня було ухвалено перший конституційний закон, яким визначено статус країни.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/history/

Читати далі ...

Cтатті

Сьогодні – День українського добровольця

Опубліковано

на

В Україні 14 березня відзначається День українського добровольця.

Його встановлено рішенням Верховної Ради від 17 січня 2017 року з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

Ця дата вибрана не випадково: саме 14 березня 2014 року прямо з Майдану перші добровольці вирушили на тренувальну базу у Нових Петрівцях, що під Києвом. Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити – саме добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію і підготувати їм професійну заміну.

Одним із перших прикладів добровольства можна вважати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну.

Інший яскравий приклад – легіон Українських Січових Стрільців, що теж формувався виключно на добровольчих засадах. Події Першої світової війни, протистояння Австро-Угорщини Росії українці вирішили використати задля втілення заповітної мрії про незалежність України. До лав УСС записалося майже 20 тисяч добровольців, але згодом австрійська влада дозволила лише 2500 воякам прийняти присягу й утворити легіон УСС. Тоді, в 1914 році, так само як і в 2014, українські добровольці нічого не мали: вони були найгірше озброєні, взуті й одягнені. Але, попри це, зажили слави як найвідважніші вояки. «З нами йшли в наступ українські добровольці. Це, мабуть, найкращий відділ із усієї Австро-Угорської армії», – йшлося в німецькому повідомленні з фронту до командування Південної Армії. Півтора року знадобилося стрільцям та австрійському командуванню, щоб офіційно оформити українських добровольців як окрему бойову одиницю – полк УСС.

Саме тоді на західноукраїнських землях розпочався і потужний волонтерський рух – по суті, місцеве населення одягало й годувало українських добровольців, надсилало на фронт так звані «любистки» – спеціальні посилки-пакунки.

Під час Другої світової війни добровольці знову першими стали на захист Вітчизни.

Та найновіший приклад – це Революція гідності та початок воєнних дій на сході України. В ті дні тисячі звичайних українських громадян, кинувши власні справи – навчання, роботу, бізнес, родини – початку пішли на майдани, висловлюючи протест проти антидержавної політики тодішнього вищого керівництва країни, а потім зі зброєю в руках першими протистояли озброєній російській армії. Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Люди приходили самі, не чекаючи повістки. Інші – чоловіки й жінки, самоорганізувалися в батальйони й вирушили на Схід.

Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Загалом у конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих рот-батальйонів , приблизно стільки ж (3200 осіб),  переважно мобілізованих здалося в полон. Більшість добровольчих рот-батальйонів під міжнародним тиском вийшли зі статусу незаконні збройні формування і перетворилася на військові частини силових структур.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/

Читати далі ...

Trending