Зв'яжіться з нами

Cтатті

Американці дають катери «Айленд», – українці не знають як брати

Опубліковано

на

В ході Міжнародної конференції з морської безпеки, що проходила в Києві, посол США в Україні Марія Йованович в черговий раз підтвердила те, що регулярно заявляє Вашингтон: США готові передати для потреб ВМСУ два патрульних катери типу Island ( “Айленд”). На початку листопада, до слова, Сенат схвалив проект оборонного бюджету США, який містить положення про допомогу Україні у відновленні морського оборонного потенціалу, в тому числі шляхом передачі платформ для корабельно-катерного складу. Власне, такою платформою і служать згадані катери. З російською окупацією Криму наш флот позбувся 51 одиниці корабельного складу – 70%, за словами Петра Порошенка, і відновлення його боєздатності власними силами для нашої економіки справа занадто дорога і довга. Тим більше ті 30%, що залишилися в своїй масі морально і фізично застарілі посудини 70-х і початку 80-х років будівництва.

Хоча будівництво корвета проекту 58250 “Гайдук” відновилося, він виявиться в строю в кращому випадку в середині двадцятих. І потім, один корвет погоди не робить, а на серію – як на будівництво, так і на утримання – знову-таки немає коштів. А головне, для України ставка на кораблі “великої води” недоцільна, перед ВМСУ навіть в перспективі не проглядаються завдання стратегічної присутності в океанських водах. Всі проблеми буквально під боком. Росія практично повністю контролює акваторію Азовського і північної частини Чорного моря. Хоча про блокаду судноплавства і українських морських перевезень мова в нинішньому форматі конфлікту не йде, ЧФ РФ в наших водах відчуває себе цілком комфортно. І в найближчі два-три роки, у міру виснаження ресурсу наших кораблів, цей комфорт лише підвищиться. Так що масштаб його операцій буде обмежуватися насамперед політичною доцільністю і можливостями ЧФ, а не ризиками для інтервента. Особливо на Азові. Кошмарити рибалок, ганяти контрабанду, висаджувати диверсійні групи, сіяти міни – для цих операцій згодиться будь-яка плаваюча дрібниця. І корвети проти неї не особливо допоможуть, історія боротьби з сомалійським піратством тому свідчення.

Загалом, в нашій ситуації цілям оборони набагато краще відповідає москітний флот. Який до того ж легше привчити до взаємодії з сухопутними військами. Його становим хребтом повинні стати відносно малі і при цьому швидкохідні кораблі, здатні діяти як в ближній, так і в далекій морській зоні (тобто мають невелику осадку і одночасно гарну мореплавність), з невеликим екіпажем і автономністю, достатньої для патрулювання нашої прибережної зони на всій її довжині. Катери типу “Айленд” відповідають всім цим вимогам.

Результат пошуку зображень за запитом "Island-class patrol boat"

Цікаво, що кожен раз, коли актуалізується тема їх передачі, російський (і частково український) інформпростір реагує з незмінним сарказмом: мовляв, американці позбавляються від непотрібного мотлоху. Дивує, правда, що до сих пір не було згадок про розтріскування корпусів, відмов навігаційного обладнання та незадовільної роботи електронно-оптичних систем. Ці проблеми дійсно виникли у восьми модифікованих катерів з подовженими корпусами, але їх-то якраз нікому і не пропонували. Оригінальний же проект виявився вдалим: з 49 катерів (включаючи перероблені), побудованих в 1985-1992 рр., Три десятка продовжують нести службу. Їх поступово виводять в резерв у зв’язку з переозброєнням. Запропонована Україні пара була законсервована і знаходиться, за словами представників ВМСУ. що їх оглядали , в чудовому стані.

Загалом, здавалося б, треба брати. Але не тут-то було. Катери віддають даром, але за їх розконсервацію, сервісні роботи, модернізацію систем бойового управління зв’язку та навігації, а також двомісячний курс навчання екіпажів і доставку треба заплатити. Ціна питання – $ 7-10 млн. І тут виявляється, що цих грошей у ВМСУ немає, бюджет розписаний. І взагалі, законодавство не дозволяє платити за ремонт техніки, що не висить на балансі.

Варто відзначити, що запропонована Вашингтоном схема цілком стандартна. За нею в 2015-му два “Айленда” отримала Грузія, роком пізніше п’ять – Пакистан, а в нинішньому ще пара пішла в Коста-Ріку. І нарікання на відсутність нормативної бази – евфемізм, за яким ховаються реальні проблеми. Почати з того, що Київ змушений проходити через муки вибору – гроші можна вийняти з кораблебудівної програми, але патрульні катери типу “Айленд” за низкою параметрів подібні бронекатерам проекту 58150 “Гюрза-М”, які будує “Кузня на Рибальському”. Подоба це, тим не менш, виключно формальна. Мореплавність “Гюрзи” і, відповідно, дальність патрулювання конструктивно обмежена. Її ніша – прибережна смуга до 12 миль, річки і лимани, спокійна вода. При хвилюванні більше двох балів застосування зброї (30-мм гармата, 7,62-мм кулемет, автоматичний гранатомет, морська версія протитанкового комплексу “Бар’єр”) стає проблематичним, а то й неможливим. А на хвилі понад чотирьох балів занадто легка (54 т) “Гюрза” поводиться невпевнено. Це прийнятно для безпосередніх завдань, які перед нею ставляться, – захисту узбережжя від малих десантних засобів і вогневої підтримки, але не більше того. До того ж з шести побудованих катерів в строю поки тільки два, причому і на них все ще доводяться системи озброєнь.

Загалом, з “Гюрзи” й “Айленда” вийшов би непоганий дует. Тим більше що останній прийде без озброєння (в оригіналі – 25-мм гармата і два 12,7-мм кулемета), і експериментувати з ним можна буде як завгодно (в особистій бесіді з автором президент Jamestown Foundation Глен Говард зауважив з цього приводу: ” українці завжди були винахідливі “). Втім, головне для обох – бути “очима і вухами”.

Правда, конкуренція між ними не тільки фінансова. Американська пропозиція має набагато глибші імплікації. По-перше, Вашингтон пропонує, причому далеко не в перший раз, “цивілізувати” формат збройових угод: отримати той чи інший зразок можна даром, але за сервіс і навчання будьте ласкаві розщедритися. Досі Україна старанно уникала подібного формату.

Ще в 2008-му Київ після здорового роздуму відмовився від пари старих фрегатів з керованою ракетною зброєю типу “Олівер Х. Перрі” з огляду на надто великі витрати на створення супутньої інфраструктури і закупівлю витратних матеріалів, а “Хамві”, що красуються місцевим тюнінгом бамперами від ГАЗ -66, явище нерідке. І справа не тільки в дорожнечі сервісу американської техніки. Справа також у надзвичайній закостенілості наших мілітарних структур. Зокрема, незважаючи на давно назрілу потребу, у нас до сих пір не налагоджені механізми прийняття на озброєння, що купується і подарованої техніки, як, власне, її зберігання та навчання персоналу. До слова, за всі роки незалежності жоден офіцер ВМСУ не став слухачем академії ВМС США в Аннаполісі.

І навіть у разі, якщо Вашингтон таки зважиться на передачу Україні “Джавеліни”, угода з великою часткою ймовірності буде обставлена ​​тим же макаром, що і у випадку з катерами: заплатіть за навчання. Другим важливим чинником стане забезпечення належних умов зберігання, причому не де-небудь в Яворові, а у відносній близькості від лінії зіткнення. Інакше який сенс обзаводитися цими ПТРК? Причому слід пам’ятати, що їх поява на самому “передку” стане прямим викликом “Мінську”.

Ще одна проблема з нинішньої реінкарнацією ленд-лізу – наша військова бюрократія (як, втім, і цивільна) залишає занадто великий простір для горезвісного людського чинника. В якості ілюстрації можу привести апокрифічну історію про те, як в нашому МО просто забули передбачити кошти на обслуговування переданих американцями радіостанцій.

Нарешті, найголовніша – філософська по суті – дилема полягає в тому, який варіант функціонування ВПК віддасть перевагу Україна. Чи залишатися гордим і незалежним від натовського диктату виробником і своїми силами обзаводитися потрібними видами озброєнь “колись потім”. Або ж заради підвищення обороноздатності пожертвувати принципом примусу Міноборони до підтримки вітчизняного виробника, перебудувати взаємовідносини армії і ВПК, забезпечивши їм прийнятну прозорість. Те, як вирішиться питання з “Айленд”, багато в чому визначить вектор розвитку наших відносин в галузі військово-технічного співробітництва не тільки з США, але і іншими країнами Північноатлантичного альянсу. Не менш важливе питання – чи вдасться Києву знайти соломонове рішення дилеми пріоритетів “оборона або оборонно-промисловий комплекс?”. Питання тим більш непросте з огляду на явне бажання Сполучених Штатів розширити ринок збуту своєї зброї за налагодженою десятиліттями моделлю – в тому числі і за рахунок “клієнтських” угод з Україною.

Автор: Олексій КАФТАН

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

 

Читати далі ...
Реклама
1 коментар

1 коментар

 1. татарін

  08.01.2018 при 17:40

  Москітними катерками не відіб’єш атаку з моря необхідні (Хіба що контрабандистів ловити для дпсу) або кораблі з ракетами або наземні комплекси пккр з великою дальність.
  Замість дорогих джавелінів краще придбати значну кількість птрк стугна-п (152мм) та тренажерні комплекси для навчання операторів збільшивши к-ть птрк на кілька сотень плюс повернення невеликої к-ті грошей назад в бюджет в вигляді податків та забезпеченні нашої промисловості роботою.
  Це за умови що наші аналоги будуть якісні! якщо буде як завжди на виставці ок а приходить в частину на озброєння необхідно допилювати напильником та клеїти синьою ізолентою що хоча б якось працювало.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

 1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
 2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
 3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
  Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
 4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending