Зв'яжіться з нами

Cтатті

Аналіз: Як Українська армія опинилася на 30 місці рейтингу армій світу (Інфографіка)

Опубліковано

на

Міжнародний рейтинг Global Firepower щороку надає унікальний аналітичний виклад даних про сучасні військові сили країн світу. Цього року США, Росія і Китай традиційно розділили між собою першу трійку, Україна ж посіла у списку лише 30 місце. Після цього в соцмережах поширилися жарти і скепсис, посил якого був наступний – навіть при Януковичу, у 2011 році, коли не було війни і армія була у розібраному стані, наш показник був вищий – 21 місце. Чому так вийшло, адже президент запевняє нас у тому, що армія стала однією з найпотужніших у світі? Давайте розбиратися

Спочатку трохи про те, як складається рейтинг і визначається індекс потужності держави. Є 50 критеріїв, які визначають, наскільки та чи інша країна зможе вести бойові дії на суходолі, з моря та повітря. Є бонуси і штрафи. Наприклад, очевидно, що деякі країни не мають виходу до моря і вкладати кошти у розвиток флоту їм не дуже і доцільно. Але вони можуть мати потужні сухопутні сили та авіацію. Тому мала військова потужність на морі у даному випадку не впливає на місце в рейтингу. Однак автори рейтингу, навпаки, штрафують морську державу, яка не приділяє належної уваги своїм військово-морським силам.

Також у рейтингу не враховувався ядерний потенціал держав, він є лише бонусом. Так само і членство в НАТО. А от умовні санкції накладають за високий рівень споживання країною нафти. Особливо, якщо ви її самі не видобуваєте.

 За часи війни українська армія помітно змінилася, вона продовжує розвиватися, покращується забезпечення, проводяться реформи. Однак, за даними рейтингу, Україна втратила декілька позицій за останні роки, адже у 2014 році Україна була на 21 місці, а тепер на 30. Чому так і від чого це залежить? Як вирахували це аналітики? Чому не скрізь взяли до уваги ситуацію з окупованим Кримом?

Людський ресурс. Це ключовий критерій у рейтингу, адже чисельність населення країни прямо пропорційно впливає на кількість військових кадрів, потенційних призовників та резервний запас. Як правило, країни з великим народонаселенням у списку отримують перші місця (Китай, Індія, Росія, США).

За даними Global Firepower, на 2017 рік населення України складає 44 млн 209,7 тис. осіб. Хоча за оцінкою Державного агентства статистики України, станом на 1 лютого 2017 року, без урахування окупованої території АР Крим і Севастополя, ця цифра складає 42 млн 558,3 тис. осіб. За цими показниками Україна займає 31 місце серед 133 країн.

Придатних до військової служби в Україні укладачі рейтингу нарахували 15,7 млн (30 місце), а тих, які досягнули призивного віку – 482 тис. осіб (49 місце). Загальна кількість військового персоналу в Україні 1 млн 182 тис., з яких 182 тис. – це діючі військовослужбовці (28 місце), а 1 млн – це резервісти (10 місце, США – 11 місце!).

За даними, наведеними у Білій книзі Міністерства оборони за 2016 рік, протягом 2016 року на службу за контрактом до лав ЗСУ було прийнято 70 тис. осіб. При чому призов збережено “як основу для формування військово-навченого резерву та підготовки контрактників”. Створено оперативний резерв військовозобов’язаних першої черги – понад 100 тис. осіб. Відновлено військовий облік близько 400 тис. осіб. Протягом 2014–2016 рр. чисельність військового оперативного резерву збройних сил першої черги зросла з близько 2 тис. до 130 тис. резервістів.

На кінець 2016 року загальна чисельність збройних сил становила 250 тис. осіб, у тому числі 204 тис. військовослужбовців, 46 тис. – працівників ЗСУ.

Повітряні сили. Рівень розвитку повітряних сил, кількість одиниць техніки – серйозні показники військової могутності держави у рейтингу. Сюди увійшли винищувачі, штурмовики, бомбардувальники, транспортні, навчально-тренувальні літаки та вертольоти. В середньому показники в Україні дозволяють перебувати українській військовій авіації на 42 місці.

Військово-морські сили. Саме вітчизняні ВМС стали тим якорем, який тягне Україну в кінець рейтингу. Країна отримала штраф за малорозвинений флот і опинилася на 75 місці: між Гватемалою і Демократичною республікою Конго. Авіаносців, есмінців і субмарин у нас нуль одиниць; фрегатів, корветів і тральщиків – по одному. Однак зазначу, що дозволити собі авіаносці може лише 13 країн зі 133, есмінці є у 12 країн, а субмарин немає навіть у деяких більш економічно розвинених, ніж Україна, держав. Тут питання у доцільності комплектування.

Фрегат в України один – це “Гетьман Сагайдачний”, що базується в Одесі.

У країн, які мають вихід до моря, досить велика кількість Patrol boat (патрульних катерів). Україна на 98 місці за цим критерієм, це найгірший для нас показник серед усіх 50-ти мірил.

У Військово-морських силах України клас патрульних катерів відсутній. Йому відповідає клас артилерійських катерів. А от, наприклад, в частинах Державної прикордонної служби аналогічні катери віднесені до класу прикордонних сторожових катерів.

За даними тієї ж Білої книги МО, станом на 2016 рік у військово-морських силах розформовано 15 екіпажів (команд) плавскладу, кораблі (судна) яких не виведено з окупованої території АР Крим, при цьому особовий склад розподілено по інших екіпажах (командах). Також за цей час сформували окрему артилерійську бригаду, реактивний артилерійський полк, окремий батальйон морської піхоти, а також Інститут Військово-Морських Сил Збройних Сил України Національного університету “Одеська морська академія”.

Танки, БМП, САУ, РСЗВ. Україна достатньо високо стоїть у рейтингу саме по кількості танків. Озброєння, яке ми отримали у спадщину від СРСР і тепер активно ним користуємося в зоні АТО, навіть незважаючи на величезний “розпродаж” техніки ЗСУ до 2014 року, дозволило Україні посісти 6 місце у списку.

Переважна більшість того, що лишилося, потребує ремонту, якщо не списання.

“Державна цільова оборонна програма розвитку озброєння та військової техніки на період до 2020 року” каже, що в минулому році основні зусилля були зосереджені на те, щоб першочергово озброїти підрозділи ЗСУ в АТО. 93% виділених коштів пішло на модернізацію того, що є, і закупівлю нового озброєння та техніки, а 7% – на конструкторські роботи, виготовлення зразків, проведення держвипробувань.

Нафта. У формулі, за допомогою якої рахується індекс потужності армії певної держави, є показники з видобутку, споживання і резервних запасів нафти. Важливий фактор, який показує, наскільки довго країна може брати участь у затяжному конфлікті, вести війну чи тримати оборону. Техніці треба щось “їсти”, і чим більша армія, тим більше палива вона витрачає.

Фахівці GFP за велике споживання нафти застосовують штрафи, чим менші обсяги – тим менше покарання.

За даними рейтингу, Україна щодня видобуває 40,5 тис. барелів та посідає 54 місце зі 133 і знаходиться між Туреччиною і Новою Зеландією. Споживаємо ми 317 тис. барелів на день і маємо 38 місце. Щодо запасів, то Україна має ще 400 млн барелів. Перше місце по запасах нафти у Венесуели, друге – у Росії, третє забрала Саудівська Аравія.

Витрати на оборону. Поки витрати на оборону в України дуже скромні, однак у 2016 р. обсяг фінансування Міноборони порівняно з 2015 р. збільшили на 8,7 млрд грн (майже в 1,2 рази). Минулого року оборонне відомство отримало 59,4 млрд грн (2,63% ВВП).

Ще 2 млрд грн у минулому році МО України отримало у якості гуманітарної та міжнародної допомоги від іноземних держав. Найбільше витрат пішло на збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, бойову підготовку, відновлення полігонів та ремонт військової техніки.

Якщо ж взяти дані GFP з витрат України на всі силові структури, то ми на 40 місці за можливостями.

Варто також зазначити, що оборонний бюджет в Україні все ж виріс порівняно з тими роками, коли ми були на більш високих позиціях у рейтингу. В 2011 році він складав 12,7 млрд грн (1,6 млрд дол., 1% ВВП), у 2013 році – 18,8 млрд грн (2,4 млрд дол., 1,1% ВВП). Але, якщо дивитися в доларовому еквіваленті, то в тому ж 2013 році він був навіть більшим, ніж сьогодні.

Ще одне болюче місце кожної країни, і України зокрема, це розмір зовнішнього державного боргу. За інформацією GFP, на 2017 рік Україна винна 127 млрд 700 млн доларів. У списку боржників ми посіли 43 місце, але зрозуміло, що чим більша країна за всіма показниками, тим більший зовнішній борг. При чому запасів іноземної валюти і золота у нас є всього 16 млрд доларів.

* * *

То чому ж Україна зі збройними силами, які за останні чотири роки виросли в умовах реальних бойових дій, опустилася на 10 сходинок?

– велику кількість одиниць озброєння розпродали, іншу частину списали, третя – знищена/зіпсована при веденні бойових дій у зоні АТО. Великий мінус у кількісних показниках, які важливі для укладачів рейтингу; до того ж Росія, окупувавши Крим, не віддала частину української техніки та озброєння. Ще у 2015 році Міноборони повідомляло, що російська армія залишила собі майже 5 тисяч одиниць техніки ЗСУ, а протягом 2014 року було передано Україні з окупованого Криму 2,036 тис. одиниць. Це ще один мінус, який вплинув на місце в рейтингу.

– оборонний бюджет України у гривнях росте, але автори рейтингу рахують у доларах. За чотири роки гривня впала втричі. Як вже було сказано, 2,4 мільярда доларів бюджету 2013 року – це більше, ніж 2,3 мільярда в 2017 році. Виходячи з обмежених фінансових можливостей, Міноборони обирає пріоритетні сфери розвитку війська. Той же флот страждає, проте сухопутні війська фінансуються краще.

– аналітики GFP залишили довжину українського кордону, яким він був до війни. Не враховано, що частину території український уряд не контролює взагалі, як на сході країни, так і цілий Кримський півострів. Цей показник також впливає на підсумкову цифру.

– така ж ситуація і з населенням. Як фахівці рахували призовників? На території непідконтрольного Донбасу теж багато осіб призивного віку, але воюють вони не в українській армії, а іноді проти неї. І це теж громадяни України.

– деякі країни у першій тридцятці піднялися вище за Україну не тому, що українська армія стала гіршою, а тому, що теж розвивають свої війська, швидше за Україну. Та ж КНДР – ще 4 роки тому ця країна була поза межами 30-ки, проте через тотальну мілітаризацію заскочила відразу на 23 місце. А навпаки, Канада була 16-ю, але тепер лише 26. Хоча навряд чи її армія стала слабшою (індекс говорить, що сильнішою). Це як з нашим ВВП – ми ростемо, але не настільки, щоб угнатися за рештою розвинених країн, які розвиваються краще. Так, справді, Україна в рейтингу скотилася, проте варто дивитися не лише на загальну цифру, а й на індекс потужності війська. А він росте з кожним роком. Чим менше значення, тим потужніша армія. Якщо в 2013 році ми були на 21 місці з індексом 0,83, то в цьогорічному рейтингу індекс вже складає 0,56.

І останнє. Не зважаючи на наявні проблеми, на те, що оборонний бюджет України обмежений і намагаються розподілити його на першочергові потреби в умовах ведення бойових дій на лінії фронту, гібридних форм і диверсій в тилу, обороноздатність держави підвищується, як і боєздатність українського війська. Армія перестала бути стигматизованим явищем. Майбутнє українського війська – це професійна контрактна армія. Наскільки це майбутнє далеко, залежить не тільки від самого міністерства чи генштабу. Хороші показники за 50 критеріями стосуються не лише армії як такої у вакуумі, вони стосуються усієї країни.

Ірина Сампан

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: https://ua.112.ua/statji/

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Cтатті

Безкровно не буде. Що чекає Донбас після приходу миротворців

Опубліковано

на

Ліквідувати терористичні організації ЛНР і ДНР закликав спецпредставник США по Україні Курт Волкер, обговорюючи миротворчу місію в Донбасі.

“Не існує місця для них (терористів ЛДНР, – ред.) В Конституції України. Мінські угоди спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, і ці утворення повинні бути розформовані”, – заявив Волкер. Терористи ЛДНР, за його словами, лише маскування безпосередньої участі Росії у фактичній російсько-українській війні. Що він мав на увазі і чи реально це зробити – в матеріалі LIGA.net.

Що говорить Мінськ про розформування

Таких слів як “ДНР” і “ЛНР” в домовленостях взагалі немає. Однак в десятому пункті є згадка про “роззброєння всіх незаконних груп” – чим ЛДНР і є. Але і миротворців в мінських угодах немає. Міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко каже, що Україна повинна керуватися чинним законодавством, а “домовленості тим і гарні, що це саме домовленості, а не норма права”. За його словами, мінські угоди як інструмент припинення гарячої фази свою функцію виконали, але є великі сумніви, чи приведуть вони до відновлення суверенітету і територіальної цілісності.

“Мінські домовленості треба починати читати з першого пункту – припинення вогню. Коли він буде виконаний – всі інші теми почнуть проявлятися. А поки ми говоримо, забігаючи наперед. Треба починати з початку, а не з кінця”, – вважає екс-глава МЗС України.

Ймовірно, ліквідація терористичних організацій ДНР і ЛНР є контекстом теми миротворчого контингенту ООН в Донбасі. Військовий експерт, екс-полковник СБУ Олег Стариков розповів, що під ліквідацією мається на увазі демілітаризація території вже після прийняття мандата і введення миротворців. У той же час, сама місія ООН – досить дискусійне питання. За словами Старикова, важливим моментом є те, чи братиме участь у роззброєнні українська армія. А це вирішується мандатом ООН.

Як відомо, щоб мандат прийняли, на це повинні як мінімум погодитися Москва і Київ, а це означає необхідність компромісу. Джерела розповідають, що мова може йти про виключення з миротворчої місії сил країн НАТО і країн ОДКБ (фактично контролюються Москвою). Україна вже заявила, що проти білоруських військових через членство цієї країни в ОДКБ.

Фактично, як пояснює Стариков, роззброєння, демобілізація та реінтеграція – саме це мається на увазі, коли говорять про діяльність миротворчої місії ООН в Україні. Тому слово “ліквідація” в повному обсязі описує цей процес. “Розформовувати окремо ЛДНР ніхто не буде. Найголовніше – прийняття рішення про миротворців в Радбезі ООН. Як тільки це станеться, тоді почнуться питання демілітаризації та роззброєння”, – зазначив експерт.

У Росії передбачувано наполягають на необхідності “прямого діалогу” з маріонетками Москви. Наприклад, стверджують в РФ, без згоди бойовиків “ніяких миротворців не буде”. Крім того, там називають ЛДНР учасниками мінських угод (офіційний Київ і західні парнтери це заперечують). Тобто Москва продовжує гнути лінію втискування терористичних угруповань в Україну на особливих умовах.

Народний депутат фракції Народний фронт Андрій Тетерук, який свого часу брав участь у миротворчих операціях, бачився з Волкером в січні 2018 року. Тетерук розповів, що ліквідація відбуватиметься виключно в юридичній площині. “Це буде правова оцінка діяльності бойовиків ЛДНР, а також винесення вироків за сепаратизм, вбивства та інші злочини”, – пояснив він.

Військовий експерт Святослав Стеценко зазначив, що Волкер “просто висловив позицію США, що потрібно вести всі переговори з тими, хто реально приймає рішення, а не з їх маріонетками”. За його словами, Волкер в своїй заяві дав посил і українському уряду.

Результат пошуку зображень за запитом "донбасс"

Як зазначає Тетерук, з терористами нема про що говорити. “Ми прийняли закон, в якому визнали саме Росію країною-агресором і поклали на неї всю відповідальність за те, в якому зараз стані тимчасово окуповані території. Будь-які” посіпаки”, які видають себе за політичні квазіутворення, не сприймаються Києвом суб’єктом, з ким взагалі можна вести переговори. Єдине, про що можна з ними говорити – це складання зброї і прибуття для надання свідчень в СБУ і подальшого вироку суду “, – резюмував народний депутат.

Військове знищення: чи можливо

Слова Волкера про ліквідацію ЛДНР не мають чіткого пояснення щодо процедури. Тому варто розглянути і можливість військового сценарію.

Як зазначає Стариков, рішення конфлікту силовим методом неможливо. “Так вважає керівництво країни і наші стратегічні партнери. Заява Курта Волкера пов’язано з активною підготовкою до введення в Україні операції з підтримки миру”, – говорить Стариков.

Однак екс-полковник СБУ відзначає, що без загиблих не обійтися. Очевидно, після введення миротворчої місії не всі бандформування в Донбасі можуть погодитися на роззброєння. “Для цього і існує чотирьохтисячний поліцейський контигент, який буде роззброювати незаконні формування. Безкровно не буває ніде – ні одна операція світу так не проводилися. Гинуть і миротворці. На жаль, при роззброєнні будуть смерті”, – розповідає експерт.

Стариков також відзначає політичну складову, адже вся ця небескровна процедура буде націлена на завершення конфлікту. А момент для військового вирішення конфлікту, як це було при хорватському сценарії (операція “Буря”), Україна вже пропустила. Зараз світ не дасть Києву такої можливості, вважає екс-полковник СБУ.

За словами Тетерука, неважливо, яка це має бути операція – миротворча, сил оперативних операцій або об’єднаного оперативного штабу. Як він зазначив, найголовніше – це сприятливі умови для ліквідації терористичних анклавів. Сама заява Волкера про ліквідацію народний депутат пояснює так: “Мова йде про те, що будь-які військово-цивільні адміністрації, які спонсоруються Росією як країною агресором, не мають права на будь-яке юридичне або фізичне існування на території України. Все, крапка”.

Огризко наполягає, що Україна повинна вживати всіх необхідних заходів для звільнення територій, зокрема дипломатичні і військові. Позицію керівництва країни про військовий варіант екс-міністр закордонних справ коментує так: “На цьому етапі вважає так, на іншому – може бути інакше. Ситуація змінюється. Не можна вважати, що те, що діяло якийсь момент, буде завжди залишатися таким”.

Фізичне усунення бойовиків, які захопили українську територію, має відбуватися згідно з чинним українським законодавством. “Всі, хто скоїв кримінальний злочин, повинен бути засуджений і покараний. Цей механізм повинен діяти і на тимчасово окупованих територіях”, – пояснює дипломат. Огризко уточнив, що претензій немає лише до людей, які фактично були заручниками бойовиків в ОРДЛО.

Богдан Амінов

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://news.liga.net/articles/politics/

Читати далі ...

Cтатті

Американський стратегічний безпілотник не дає спокою окупантам Криму і Донбасу

Опубліковано

на

У неділю, 11 березня, стратегічний безпілотний літальний апарат ВВС США RQ-4A Global Hawk вкотре протягом декількох годин здійснював розвідку поблизу узбережжя Криму і Краснодарського краю, а також на лінії розмежування на Донбасі.

Безпілотник з бортовим номером 05-2024 вилетів з авіабази Сігонелла на Сицилії. У районі Чорного моря він наближався до берегів Криму і Краснодарського краю на відстань близько 40 км. Американський літальний апарат протягом декількох годин літав уздовж лінії південно-західного і південного узбережжя українського півострова, повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на моніторингові дані західних авіаційних ресурсів.

Політ виконувався на висоті 16,1 тисяч метрів і швидкості близько 700 км на годину.

В останній раз американці здійснювали розвідку всього за два дні до цього, 9 березня. В районі Севастополя він наближався до берегів на відстань близько 30 км, тобто йшов майже по кромці морського кордону, а в районі Алупки – на 34 км.

Також безпілотники ВПС США літали поблизу анексованого Криму 26 і 11 лютого.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending