Зв'яжіться з нами

Cтатті

Армія періоду напіврозпаду – небайдужий погляд добровольця

Опубліковано

на

«Ти завжди відповідальний за те, чому не намагався завадити» Жан Поль Сартр

Думка написати цей матеріал з’явилась в мене давно, і з кожною поїздкою на фронт я в ній тільки утверджувалась. Зупиняло лише одне – загальноприйняте про «сор из избы».
Проте ми всі добре знаємо, що найогидніші речі відбуваються завдяки спільній мовчанці.

Про це мало пишуть, рідко озвучують в публічних просторах, але сьогодні я про це все ж скажу. Мовчать зазвичай оглядаючись на два фактори – будь який негатив про власну армію тут же підіймуть на транспаранти путінські пропагандисти, плюс і свої накинуть лайна на вентилятор, звинувачуючи у всіх мислимих різновидах зради.
Мені абсолютно фіолетово, що скажуть кремлівські тролі, не маю потреби оглядатись на Мордор, особливо коли тривалий час на сході моєї країни Мордор прямо переді мною.
Свої ж, озброївшись здоровим глуздом, мають зрозуміти – чим довше ми мовчимо – тим більше проблем матимемо в майбутньому. Ми ростимо зараз громадянське суспільство як маленьку дитину, і любов до цього суспільства має бути передусім вимогливою. Показуючи один одному на наші проблеми росту – ми вчимося їх спільно вирішувати.

Отож наша теперішня армія як вона є.

Проблема №1 Недоукомплектація

Критично не вистачає особового складу на фронті. В різних бригадах звісно по різному. Подекуди люди є, і всі штатки заповнені. Але є бригади на передовій, де всього відсотків 50, а то й менше. Патріотична реклама на бігбордах, інформаційні кампанії на телебаченні – все це допомагає відверто кажучи мало.
Йти служити в зону люди не хотять.
Причин тому декілька – передусім це гібридний стиль війни. Ми стали заручниками Мінських домовленостей, Росія так і не визнана воюючою стороною. За три роки народ усвідомив з повною ясністю – що ця війна передусім великий бізнес. Так само як і те, що по-справжньому війна вирішується не в мерзлих окопах в камуфляжі, мінами стодвадцятками, а в столичних кабінетах, чоловіками в дорогих костюмах за келихом доброго французького.
Простий недавній приклад з Красногорівки – окупанти з самого ранку обстрілюють нас ГРАДами, як тільки ми намагаємось насипати у відповідь – запитують у нашого командування «режим тиші», наші забороняють арті стріляти, тільки но ворог підвіз боєкомплект, перезарядився – обстрілюють знову. А потім знову режим тиші. І так до десятка разів на добу. Ми працюємо мішенями, руки зв’язані. Іноді наші бійці наказ таки порушують і дають удар у відповідь. І тоді починаються кола пекла – догани, штрафи і т.д. – аж до розслідувань.
Толкових бойових командирів не так і багато. А ті що є – теж зв’язані по рукам і ногам. Знаю комбригів які змушені «партизанити» – воюють не доповідаючи нагору, ігнорують відверто некомпетентні накази. Коли їх викликають на «розбір польотів» виправдовуються що це, наприклад, правосєки стріляли.

Зрозуміло, що ніхто не хоче вмирати в той час, як ахметівські потяги поруч спокійно ганяють туди-сюди мільярдні вантажі. На фронті щодня постає питання – «за шо воюєм? за їхнє бабло?!»
Друга причина – скотське ставлення до солдата. Іноді бійців можуть не міняючи місяцями тримати на передових ВОПах. Морози, протяги – в лічені дні людина простуджує собі все. Тримати солдата більше кількох діб в окопах категорично не можна. Іноді в них їде дах, і починаються самостріли чи прогулянки по мінним полям.
До цього додається «аватарство» в деяких частинах п’ють всі – від солдата до комбата. П’ють з різних причин. Бо це той ше атракціон – сидіти під обстрілами і не мати можливості відстрілятись, п’ють від бездіяльності, п’ють, тому що так заведено в конкретному підрозділі – немає чітко поставленої дисциплінарної політики командування. Тому вже тривалий час в прифронтових містах заборонено продаж алкоголю людям в формі. Але наші люди при потребі завжди знайдуть спосіб. На то вони й наші люди.
Водночас знаю підрозділи де не п’ють взагалі, це дуже залежить безпосередньо від поведінки командира.Картинки по запросу проблеми зсу
За два з половиною роки, що я їжджу виконувати аеророзвідку на фронт, дуже помітно кілька основних тенденцій.
Чим менше війни – тим більше зловживань і дідівщини. Іноді доходить до серйозного рукоприкладства офіцерів щодо солдат.
Чим менше боїв – тим більше бюрократії. Кількість звітних документів і постійних перевірочних комісій зашкалює – якось один комбат так і пояснював – «розумієш в мене просто нема часу воювати, стос документів і перевірка за перевіркою зверху».
Скотське ставлення зумовлено ще й тим, що часто управляти процесами приїздять «тримісячні» офіцери. Три місяці – це рівно стільки часу перебування в зоні, щоб отримати статус учасника бойових дій.
Вони тут просто відбувають, закривають очі на все, бойова армія їм не цікава в принципі, як і все решта крім майбутніх пільг.
Знаю кількох дуже мотивованих добровольців, які воювали в добробатах з самого початку війни. Наприклад мій добрий приятель Орест Каракевич, прекрасний снайпер. Пам’ятаю як Орест вже відвоювавши в 14 і 15 роки рвався підписати контракт, тільки про це й говорив.
Підписав, тепер плюється і розриває. Каже, шо нічого гіршого ніж ця армія не бачив, і зарікається взагалі де небудь служити в наших силових структурах до кінця життя.

Проблема №2 Заробітчанство

Заробітчани – так називають досвідчені бійці тих, хто прийшов вже тоді, коли війна почала трохи стишуватись, а грошове забезпечення підняли. Для Києва 7 тисяч гривень – мінімальна можливість прожити, особливо якщо ви винаймаєте помешкання.
Але для українських сіл чи райцентрів – це в кілька разів вище за середню зарплатню. Отож люди йдуть служити фактично тікаючи від безробіття і безгрошів’я. Іноді приходять розумні і мотивовані, але часто і абсолютно асоціальні. «Та шо сидів в селі пив, роботи не було, а жінка каже йди вже в ту армію, хоч якісь гроші будуть, і землю дадуть. Тай пішов, а шо робити?»
А далі вже залежить від частини – потрапивши в гарні руки деякі стають добрими мінометниками чи зв’язківцями. А там там де розброд і хитання – все тільки посилюється. Там в селі сидів пив без грошей, а тут сидиш і хоч гроші дають.
Тих, хто мотивований суто патріотизмом пішов на війну на самому початку – в сучасній армії залишилось не так і багато.
Часто вони так і кажуть «Я б і далі воював/воювала проти Росії, але не з таким скотським ставленням в армії»

Проблема №3 Бойових командирів не пускають вище

Так точно, не пускають. Добре знаю командирів як пройшли найважчі бої 14-15 років. Перевірені офіцери – комбати, комбриги. Але управляти стратегічними процесами в Міністерстві оборони чи Генеральному штабі їх не запрошують. Є кілька виключень, що тільки підтверджують правила. На цю тему мій добрий приятель, командир одного розвідбату відповідає відомим армійським жартом – «Знаєш чому я не стану генералом? Бо в генерала теж є діти». Розповідають як бойові командири пробували вступати в Академію Черняхівського в Києві. Більшість просто не пропустили. Іноді, якщо командир всерйоз намагається воювати – можуть забрати кудись в штаб папірці перебирати. Аби лишній раз не заважав «налагоджувати мирний процес».
Ініціативні, розумні, самостійні – просто не потрібні. Копати звідси – і до обіду.

Проблема № 4 Приховування проблем, кругова порука

«Начальство боїться тільки шуму» – каже мій побратим. От якшо десь інформація з’являється в фейсбуці чи телевізорі – тоді шось міняється. А так можеш писати рапорти хоч цілодобово, аби паперу вистачило. Разом з тим напишеш в фейсбуці – наживеш собі ворогів. Тому люди пишуть мало, і на гарячу лінію в міністерство теж дзвонять коли вже зовсім нестерпно.
Рахують місяці до дємбєля і мовчать. Армія, котру очолюють генерали ше радянської закалки виховує в новоприбулому день за днем одне – покірну рабську мовчанку.
«Тобі шось не нравиться ? Ти шо тут самий розумний? Шуруй окопи копати.
Недоплатили в цьому місяці за бойові? Мовчи, бо ше й то не отримаєш. Нема змінної зимової форми чи взуття – крутися, в тебе зарплата 7 штук, можеш купити.
Треба ремонтувати машину – ремонтуй, шукай волонтерів.
І головне – хочеш спокійно дослужити – не висовуйся, не создавай командірам проблєм. Інакше создадуть тобі.»

Чи означає все це що в ГШ чи МО немає притомних професійних людей?
Ні. Їх там критична меншість, але вони є.
Чому вони не можуть змінити нашу армію? Тому що система працює так, щоб вони не могли працювати.
Вся вертикаль від рядового до міністра означена одним словом – неефективність. Система побудована таким чином, що ніхто не мотивований служити, створювати професійну нову армію – але відбувати, рахувати дні до кінця контракту в надії на пільги.
Я за 2,5 роки зустрічала в армії, на різних ділянках фронту дуже мотивованих бійців, щирих і професійних патріотів. Система змушує їх йти з армії не оглядаючись. І все більше залишається тих, кому нічого не треба, хто покірно зноситиме весь совковий маразм і копатиме – «отсюда и до обеда».
А найгірше, що в молодих, мотивованих хлопців і дівчат буквально за півроку служби в армії зникає бажання будь чого. Велика частина з них нові рецепієнти системи, блискавично інфіковані нею, і відтепер перетворюватимуть нових на таких же байдужих і покірних статистів.

Так що, спитаєте ви, знову суцільна зрада? Ні, це просто констатація ряду проблем, які потрібно терміново вирішувати.
Професійна, достойна армія під час війни – це наша безпека, буквально на рівні життя і смерті. Росія не припинить агресію поки не рухне, тобто роками. Наша задача цікавитись своєю армією так, як і дитячими притулками, чистими вулицями, тим куди йдуть наші податки, і чим займаються депутати.
Ми ростимо наше громадянське суспільство майже з нуля, воно тільки починає ходити в садочок. І зараз особливо потребує постійної уваги. Створюйте спільноти по моніторингу того, що відбувається в силовому секторі, приїздіть на фронт з допомогою якщо є можливість, допомагайте військовим тут, в мирних містах.
Говоріть публічно про випадки зловживання чи корупції. І називайте прізвища, як це робитиму я.
Бо безіменні – «там в МО, там в Генштабі, там на фронті» – це ні про що. Тільки конкретні люди з конкретною відповідальністю. І передусім це ми самі, громадяни.

Автор: Марія Берлінська – керівник Центру підтримки аеророзвідки, практикуючий фахівець в зоні АТО, коорднатор проекту “Невидимий батальйон”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело: http://ua.censor.net.ua/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending