Зв'яжіться з нами

ВПК

Армії потрібна броня “Тірексів” й “Гекконів”, та мародери стопорять

Опубліковано

на

Війна на сході свідчить – реальні перспективи вирішення бойових завдань, виживання особового складу Збройних Сил України на полі бою без сучасної техніки та озброєння практично дорівнюють нулю. Нам потрібні танки, що мають надійний захист і які спроможні бачити ворога уночі. Нам потрібні важкі бойові машини піхоти. Нам потрібні бойові колісні машини (БКМ), з огляду на некомплект справної техніки у військових частинах.

Все у першому абзаці тексту, який віддзеркалює українські реалії, було вірним й актуальним ще три роки тому. Але якщо ситуація у війську – коли йдеться про нові та модернізовані зрази танків, створення та виготовлення важкої БМП та нової БКМ, – на краще не змінилася й донині? В чому причина і чи взагалі держава займається переозброєнням війська?

Два роки тому нові проекти у галузі бронетехніки були ініційовані інженерною групою «Арей», яка тоді ще звалася IГ «Азов». Насамперед – це створення танку з виносним озброєнням «Тірекс» на базі Т-64. Проект викликав фурор серед професіоналів й був підтриманий військовим відомством. Згодом до цього додалася бойова колісна машина – модернізація БРДМ-2, яка була вперше представлена на виставці «Зброя та безпека». Ці проекти – разом зі ще однією важливою новинкою, створенням важкої БМП – були включені до державного оборонного замовлення на 2017 р.

Днями про ці проекти Начальник Генерального штабу ЗС України генерал армії Віктор Муженко наголосив у своєму листі до голови Служби безпеки Василя Грицака. У листі йдеться про потреби у цій техніці та про проблеми, що виникли з виконанням робіт зі створення нових зразків військової техніки для потреб Збройних сил України. На тлі цього про нинішній стан з проектами, які вкрай актуальні для задоволення потреб танкових та механізованих підрозділів, редакція Defense Express мала нагоду розпитати керівника Інженерної групи «Арей» Світлану ЗВАРИЧ.

– Чим викликана увага начальника Генштабу до проектів Інженерної групи «Арей»?

– Тим, що армії на війні потрібна бойова техніка. Ми запропонували конкретні розробки. Відстояли свої інженерно-технічні рішення на численних нарадах у різних підрозділах ЗСУ. Продемонстрували свої роботи, якість, темпи, ціни.

– Який стан проектів, про які згадує у листі начальник Генштабу?

– Броньована колісна машина на базі БРДМ-2, яка на виставці «Зброя і безпека» отримала назву «БКМ «Геккон», практично готова до випробувань. Вони мали відбутись ще у листопаді минулого року на полігоні 95-ї бригади у Житомирі. Випробування зірвані, машина захоплена рейдерами і перебуває на захоплених виробничих площах Інженерної групи «Арей» на заводі «АТЕК».

Щодо важкої БМП. Робота над нею ведеться дуже інтенсивно. Практично готова робочо-конструкторська документація (РКД). Колектив готовий виготовити дослідний зразок у найкоротші терміни – до кінця року. Начальник ГШ ЗСУ В. Муженко, власне, саме і наголошує на цьому – БМП потрібна до кінця року.

Щодо танку «Тірекс». У цьому році ми маємо зробити РКД на танк, а в наступному – виготовити дослідний зразок. Роботи йдуть за планом.

– Як нині налагоджена робота конструкторського бюро ІГ «Арей»?

– Конструктори й інженери працюють у штатному режимі над РКД. Провели всі належні переговори з поставщиками комплектуючих як до БМП, так і до БКМ. Уклали угоди. Зараз основні роботи йдуть над Танковим інформаційно-керуючим комплексом, з елементною базою, програмним забезпеченням. І тут у нас значні здобутки, які однозначно подобатимуться танкістам.

– Як нинішній стан промислової бази пристосований до виготовлення танку з виносним озброєнням, важкої БМП та БКМ?

– Ніяк. Незважаючи на діючий Договір про оренду всього майнового комплексу заводу «АТЕК» і закриттям питань по «Атек»івських боргах на суму 60 млн. грн, у результаті чого до нас перейшов контрольний пакет акцій, наше підприємство захоплено колишніми власниками. Один із них – обвинувачений у шахрайстві з акціями «АТЕКу». Зараз ця справа розглядається у Шевченківському суді Києва. Крім того, СБУ веде кримінальне провадження по диверсії відносно захоплення нашого підприємства та знищення майна і цехів. ГПУ веде кілька кримінальних проваджень по розграбуванню майна заводу. Зробивши значний ривок за попередні два роки, зараз підприємство не працює, колектив чекає від правоохоронних органів належної реакції щодо звільнення наших виробничих площ. Ця ситуація є ілюстрацією кричущої бездіяльності і корупції у правоохоронних та судових органах влади. І цим корупціонерам, які покривають одне із наймасштабніших розграбувань колись одного із найбільших промислових гігантів, абсолютно байдуже до війни, до потреб армії і до законних прав нашого колективу.

Тирекс 2
Танк з виносним озброєнням «Тірекс» на базі Т-64

Ми переконані, що завод можна і треба відновити. Станом на сьогодні у нас на балансі 246 станків, значна частина із них уже відремонтована, встановлені ЧПУ, створено програмне забезпечення. Нами придбано плазморіз, два високовартісні гідрорізи, один із яких дозволяє працювати з листовою бронесталлю, а другий забезпечує роботи з корпусом. У нас є свій промисловий 3Д-принтер, запущена власна ливарна дільниця. До речі, на БКМ стоять виготовлені на ній комплектуючі на основі надійних сплавів у відповідності до ГОСТів. Ми відремонтували велику кількість балочних кранів, відновили енергопостачання на 1 МГВ, практично повністю замінивши силові кабелі і відновивши трансформаторні підстанції. Виконали значну частину робіт по відновленню цеху №15, а це 15 тис. кв.м, де планується серійне виробництво. Відновили водяну свердловину, замінили труби, насоси. Нами зроблено величезний шмат роботи, вкладено значні кошти. За два роки створили запаси бронесталі, ділової сталі, різних витратних матеріалів, закупили найновіші інструменти. Зауважу, і це – без жодної копійки від держави.

– Чи розглядає ІГ «Арей» варіант переносу бронетанкового виробництва за межі Києва?

– Ні, не розглядає. Для чого нам переносити виробництво за місто? Наше виробництво у зручному місці – біля залізничних шляхів і метро. У нас є діючий договір оренди, виконання якого мають забезпечити правоохоронці. До нас перейшов контрольний пакет акцій заводу «АТЕК» і ми оформляємо свою законну власність. Наша мета – створення бойових машин. І ми їх будемо робити. Ми маємо унікальний колектив із людей, яких об’єднала війна. Ці люди працювали без відпусток, вихідних і свят два з половиною роки. Якщо не буде справедливих і законних рішень тут, ми пройдемо європейські суди. І попри нинішні проблеми, Інженерна група «Арей» буде працювати на своєму заводі і буде зразковим оборонним підприємством.

– В чому особливість проекту зі створення важкої БМП, на якому етапі перебуває цей проект?

– На ці питання можуть дати відповіді наші конструктори. Зокрема, краще поговорити з генеральним конструктором ТОВ «Інженерна група «Арей» Сергієм Степановим. Я переконана, від нього Ви почуєте багато цікавої інформації.

– Як складаються стосунки із Міністерством оборони України, з Генеральним Штабом, з профільними департаментами?

– Нормально і конструктивно. Ми пройшли «ревізію» своїх розробок не традиційно для українських оборонних підприємств. Жоден наш проект не був поданий «нагору», допоки не був достеменно вивчений військовими практиками, тобто, тими хлопцями, які їздили на «вбитій» рухляді на війні і в польових умовах ремонтували «відремонтовану» техніку. Я не пам’ятаю днів, коли у нас у цеху не було військових. До того ж, розробка БКМ контролювалась військовим представництвом №637 і Конструкторсько-технологічним центром 482 Озброєння ЗСУ. Роботою постійно цікавилось ЦБТУ. До прикладу, генерал Ю. Мельник одного суботнього дня 4 години просидів перед комп’ютером, – наші конструктори надавали йому достеменні пояснення по кожному вузлу, по кожній системі. Тоді ще годину – у цеху біля машини. Така увага зрозуміла – ми нове підприємство, це – наші перші державні замовлення і генеральський підпис під ним має ставитись виключно за повної особистої поінформованості і переконання, що ця машина максимально відповідає нинішнім військовим потребам, а підприємство здатне виконати його вчасно.

БКМ 2 арей

БКМ «Геккон» 

– Відомо, що у розробках Інженерної групи “Арей” використовуються комплектуючі іноземного виробництва. Чи є проблеми з іноземними постачальниками?

– Ми поки що не зіштовхувались з якимись особливими проблемами. Якщо нас щось цікавить – пишемо виробникові, їдемо, дивимось, обговорюємо конкретні технічні показники, можливості й умови виконання наших замовлень. Крім того, вивчаємо фінансовий стан можливого партнера і його виробничу “мобільність”, себто, зацікавленість у співпраці і здатність вносити зміни у свої продукти. До прикладу, “підганятись” під розміри посадкових місць чи інших необхідних нам технічних параметрів. А далі працюють закони бізнесу. Бізнесовому світу байдужі ефемерні українські проблеми. Більшість європейських чи тих же американських виробників, виходять з того, що війна завжди є стимулом розвитку ВПК воюючої країни і війну в Україні розглядають як чинник гарантованого попиту на свою продукцію. Але їм потрібні замовники, які платять, а не клянчать.

– Які перспективи щодо виконання проектів у поточному році?

– Якщо правоохоронні органи забезпечать умови роботи, всі роботи виконаємо вчасно.

– За підсумками першого кварталу, цілком ймовірно, Генштаб буде оцінювати стан поточних проектів з виконання ОКР, й, можливо, переглядати варіант перенесення коштів з одних проектів на інші. Чи є загроза через блокування заводу втратити державне фінансування ваших актуальних проектів?

– Так, така загроза є. І вина за це, якщо так станеться, буде лежати не лише на рейдерах, але й на Генеральній прокуратурі України та Службі безпеки України. Власне, лист В. Муженка є цьому підтвердженням. Не може СБ України під час війни ігнорувати вимоги Генерального Штабу ЗСУ! Не може Генеральна прокуратура, яка здійснює процесуальне керівництво, не помічати вимоги Генерального Штабу під час війни! Я не хочу влазити в обговорення категорії “АТО”. По факту – це війна проти російського агресора. І, принаймні, правоохоронні органи повинні працювати з урахуванням цього фактору. Додам ще таке: наше виробництво постійно відвідували представники НАТО. Для них наша ситуація, за їхніми ж словами, є показовою: Україна просить військову допомогу і в той же час у воюючій країні через споконвічну українську корупцію гальмуються або знищуються унікальні власні військові розробки, які вкрай необхідні на фронті. Це – дикість!

– Чи є у вас конкуренти щодо розробки бронетанкових проектів – головно, по танку з виносним озброєнням та важкій БМП – з боку державних чи інших приватних структур? Особливо, звісно, цікавий Ваш погляд на можливий вклад ХКБМ у цей процес.

– Загалом ми не думаємо категоріями конкуренції. Ну хіба що конкуренція ідей, конструкторських рішень та інженерних розрахунків? На нараді при затвердженні проекту ДОЗ у відкритому голосуванні військові віддали перевагу нашим розробкам. Крапка.На моє переконання, з урахуванням того, що ЗСУ потребують техніки, слід “наступати на горло” своїм амбіціям і робити все, щоб наші військові підрозділи отримали у найкоротші терміни максимальну кількість боєздатної техніки. Що стосується нас, то зрозуміло, що до серійного випуску на своїй виробничій базі ми зможемо приступити не швидше, аніж за півроку. Натомість, з урахуванням того, що наша виробнича база дозволяє якісно працювати над дослідними зразками, ми зацікавлені у співпраці з підприємствами, що мають належну виробничу базу для серійного випуску бронетехніки, та відповідно контролюються військовими представництвами щодо якості робіт. З іншого боку, до прикладу, ми маємо обладнання, якого немає на інших підприємствах, і яке дозволяє правильно обробляти бронесталь, щоб не було сумних рецидивів із тріщинами на машинах. Однозначно, воно може і повинно задіюватись у серійному виробництві. І ми готові кооперуватись, надавати своє обладнання. Бо так потрібно сьогодні для нашої спільної справи.

– Як ви особисто оцінюєте поточний стан справ в Україні з переозброєнням українського війська?

– Вкрай незадовільно. Армія отримує не те, що потребує, а те, що здатні зробити підприємства ДК “Укроборонпром”. І це – не правильно! Треба міняти систему державних замовлень. Повинен бути постійний діалог з військовими. Треба пам’ятати, що вони ставлять на карту своє життя, що ціна конструкторських помилок надзвичайно висока. Конструктор і виробник зобов’язані максимально захистити життя воїнів. Це означає, що потрібно враховувати і знаходити можливості для реалізації побажань тих, хто цю техніку експлуатує. І планка технічних вимог до бойових машин має постійно підніматись.

Розпитував Сергій ЗГУРЕЦЬ, Defense Express

Довідка.

ТОВ “Інженерна група “Арей” засновано у квітні 2015 року. Засновник – “БФ освітніх інновацій”, волонтери якого з травня 2014 року допомагають армії. Згідно звіту БФ передано допомоги на суму більше 100 млн. грн.10 грудня 2014 року БФ уклав угоду з ПрАТ “АТЕК” про оренду цеху №19. У березні 2015 року до волонтерів приєднався відомий конструктор бронетехніки Микола Степанов. За 8 місяців було створено Штурмову машину (“Азовець”).

У січні 2016 р. Інженерна група уклала з ПрАТ “АТЕК” угоду про оренду всього майнового комплексу.
У липні 2016 р. були підписані три Спільні рішення з МОУ на розробку танку, БМП та БКМ.
З липня по жовтень 2016 р. за власні кошти Інженерною групою створено БКМ.
У жовтні “БФ освітніх інновацій” закрив питання по боргах ПрАТ “АТЕК” на суму 60 млн. грн і отримав контрольний пакет акцій заводу.
21 жовтня 2016 р. завод був захоплений колишніми власниками.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:https://defence-ua.com/

ВПК

Окуповані території в очікуванні – американський стратегічний безпілотник отримав суперкамеру

Опубліковано

на

Сучасний БПЛА RQ-4 Global Hawk нам знайомий як ніхто інший, адже з деяких пір він став гніздитися в нашому ареалі. Про його ТТХ, порівнянних з космічними технологіями майбутнього, чув багато хто, але от про те, що його регулярно модернізують, – знають не всі.

Буквально на днях “Яструб” отримав обновку, якою стала семиполосна мультиспектральна камера MS-177. Перший Global Hawk з новою камерою напередодні прибув на авіабазу ВПС США Beale.

З огляду на те, що і до цього даний розвідник буквально “кошмарив” своїх антагоністів, який не втручаючись в повітряний простір потенційного противника, викрнуючи розвідку вглиб територій на 200 км і більше, то тепер від пильного ока цього птаха не сховатися навіть при його польоті на граничній висоті.

Що ж, тішить – наука не стоїть на місці. Ну, а оновленого RQ-4 Global Hawk чекаємо на лінії фронту на Донбасі і біля берегів окупованого Криму. Це саме ті місця, де MS-177 пройде найкраще випробування.

zloy-odessit

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://zloy-odessit.livejournal.com/

Читати далі ...

ВПК

Гідроакустична станція «Тронка» цьогоріч надійде на озброєння нашого флоту

Опубліковано

на

Для ефективного моніторингу підводної обстановки та виявлення диверсійних сил противника в Україні розроблено нові гідроакустичні засоби

Фізико-географічні особливості північно-західної частини Чорного моря, а це відносно невеликі глибини (100–120 м), дають змогу підводним човнам противника малої водотоннажності підходити до стратегічних інфраструктурних об’єктів України.

До анексії Криму ми могли висвітлювали підводну обстановку значно більшими силами, оскільки в нас були мисливці за підводними човнами — корвети «Тернопіль», «Луцьк» і «Хмельницький». Сьогодні лише один корабель флоту оснащено гідроакустичною апаратурою для пошуку підводних об’єктів. Тільки фрегат «Гетьман Сагайдачний» може повноцінно здійснювати протичовновий дозор, але переважно тоді, коли він патрулює в морі, тобто епізодично. Крім того, Росія активно розвідує близьку морську зону й територіальне море України, зокрема з використанням сил спеціального призначення. ЧФ отримав на озброєння два нових швидкісних катери типу «Раптор», які призначено для прихованої доставки груп диверсантів на узбережжя. Не виключено, що вищезгадані плавзасоби може бути застосовано проти нас. Тому на ці загрози треба адекватно реагувати.

У перспективі система висвітлення підводного простору ввійде до новоствореної Єдиної національної системи відображення морської обстановки, робота над якою вже триває. Саме туди надходитиме весь потік інформації як із корабельних гідроакустичних засобів, так і з гідроакустичних станцій, які працюватимуть поблизу берегової лінії.

Ігор Фалєєв, представник Державного підприємства «Київський науково-дослідний інститут гідроприладів»:

— Україна має сучасні розробки у сфері радіо- та гідроакустики, зокрема станцій спеціального й протидиверсійного призначення «Олімп 3К», «Олімп-1», «Тронка», які мають міжнародний попит. Ці станції може бути використано для потреб технічного переоснащення Військово-Морських Сил України та Морської охорони ДПСУ. Напрямок швидко розвивається за рахунок упровадження нової елементної бази та принципів управління й контролю, що дає змогу в рази зменшити масу станцій і надати їм принципово нові бойові можливості, зокрема за рахунок прихованого транспортування до заданого району підводними роботами.

За задумом моряків, система вирішуватиме завдання щодо висвітлення даних про поточну підводну обстановку (пошук та ідентифікація підводних човнів, засобів доставки диверсійно-розвідувальних груп, інших малорозмірних цілей, включно з бойовими плавцями). Програма дозволить здійснювати розрахунково-аналітичну роботу. На основі отриманих даних моряки виконуватимуть тактичні розрахунки, розроблятимуть план протидії відповідним силам і засобам противника.

Нині в Україні для ефективного моніторингу підводної обстановки та виявлення диверсійних сил противника розроблено нові гідроакустичні засоби та станції. Вони спроможні здійснювати спостереження прибережних районів територіального моря, акваторій військово-морських баз і портів, стоянок торговельних суден і кораблів на рейдах. Це насамперед сучасна гідроакустична станція протидії диверсійним силам і засобам «Тронка», яку розробив персонал ДП «Київський науково-дослідний інститут гідроприладів».

Ця гідроакустична станція є пересувною. Вага її — 40 кг, тому станцію можна легко занурити в акваторію порту або розмістити поблизу сторожового корабля ВМС. Станція дуже ефективна, водночас принцип її роботи доволі простий. Вона в автоматичному режимі виявляє й супроводжує підводні об’єкти. Приміром, бойового плавця без спорядження або з аквалангом закритого типу станція «Тронка» може запеленгувати на відстані понад 500 м. З аквалангом відкритого типу — на відстані близько 900 м. А виявити диверсантів, яких доставили на надмалих плавзасобах, може й на дистанції 1000 метрів. На моніторі приладу є змога спостерігати за виявленими об’єктами, наприклад, з якою швидкістю рухаються підводні апарати. Також за допомогою вимірювання розподілу швидкості звуку на глибині можна навіть спрогнозувати дії диверсантів. Програмне забезпечення станції дозволяє задокументувати всю інформацію про підводну обстановку. Робоча глибина — до 50 м. Станція працює навіть під час трибального шторму.

Іще одна перспективна розробка українських винахідників — станція «Олімп 3К». Вона за своїми тактико-технічними характеристиками потужніша за «Тронку». Передає інформацію в режимі онлайн. З урахуванням гідрологічних умов моря та глибини занурення станція спроможна виявити підводний або надводний об’єкт на дистанції до 10 км. Вона мобільно розгортається, фіксує шум від гвинтів підводного човна навіть на глибині до 200 м. Практично безпомилково може ідентифікувати підводні цілі та класифікувати їх, навіть якщо в заданому районі перебуває підводний човен із трьома-чотирма надводними кораблями або цивільними суднами. Єдине що — станція може не розпізнати малорозмірні цілі, приміром, ворожу субмарину, яка має менше як тисячу тонн водотоннажності.

Віталій ПАНЧИШИН, «Народна армія»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://na.mil.gov.ua/

Читати далі ...

ВПК

Українські тактичні безпілотники зацікавили іноземних клієнтів

Опубліковано

на

З 25 по 27 лютого державна компанія «Спецтехноекспорт», що входить до складу ДК «Укроборонпром», в ході спеціалізованої виставки UMEX-2018 представила ринку ОАЕ українські розробки безпілотних літальних апаратів.

Цьогоріч на українському стенді були вперше продемонстровані відразу дві розробки: тактичний безпілотник PD-1AF з вертикальним злетом від компанії «Укрспецсистемс» та БПЛА-камікадзе «RAM» від компанії «Оборонні електронні технології». Також були представлені оновлені безпілотники «Спектатор» від ВАТ «Меридіан», «Обсервер-С» від компанії «Def-C», квадрокоптер PC-1 та системи гідростабілізації від компанії «Укрспецсистемс», система протидії ворожим БПЛА «Буковель-міні» від компанії «Проксимус».

Великий інтерес до української оборонної промисловості підтверджено низкою проведених зустрічей та переговорів в українському павільйоні з вищим керівництвом ОАЕ. Так, з українськими розробками детально ознайомилися спадкоємний принц Абу Дабі, заступник Верховного Головнокомандуючого ЗС ОАЕ шейх Мохаммед Аль Нах’ян, Віце-прем’р міністр ОАЕ, Міністр внутрішніх справ шейх Саіф Аль Нах’ян, Державний міністр з питань оборони ОАЕ Мохаммед Аль Боварді, Начальник Генштабу ЗС ОАЕ Генерал-лейтенант Мохаммед Аль Ромейсі, Командувач Сухопутних військ ОАЕ Генерал лейтенант Салех Аль Амері.

З вищим керівництвом ОАЕ було обговорено питання налагодження співпраці з поставки українських систем БПЛА та засобів протидії, а також питання спільного їх виробництва на території ОАЕ. Також, в ході виставки вдалося провести ряд переговорів з потенційними замовниками із Королівства Саудівська Аравія, Алжиру, Кувейту, Марокко, Індонезії.

Павло Барбул, директор компанії «Спецтехноекспорт», з цього приводу зазначив: «Вище керівництво ОАЕ підтвердило, що найбільшою перевагою українських систем є те, що наші системи вже постачаються до різних оборонних відомств нашої держави та отримали позитивні відгуки від їх використання. Досягнуті домовленості показали, що робота наших розробників не є марною та неприбутковою. Якісний та готовий до застосування продукт завжди цікавий партнерам на міжнародному ринку оборонних технологій».

Українські компанії також зацікавлені у тісній співпраці з ОАЕ. Ринок лише безпілотних літальних апаратів країн РСАДПЗ, за середніми оцінками, сягне 1,5 млрд США до 2022 року. А загалом протягом 2018-2024 темпи щорічного зростання ринку БПЛА в країнах Близького Сходу прогнозується на рівні 30%. Оборонні БПЛА забезпечуватимуть найбільшу частку цього зростання, оскільки збройні сили все частіше використовують такі системи для своїх цілей.

UMEX – регіональна виставка та конференція у сфері безпілотних авіаційних систем, що вже втретє проводиться на території Національного виставкового центру Абу-Дабі. У 2018 році у виставці взяли участь 122 компанії з 34 країн світу.

Спадкоємний принц Абу Дабі, заступник Верховного Головнокомандуючого ЗС ОАЕ шейх Мохаммед Аль Нах’ян

Віце-прем’р міністр ОАЕ, Міністр внутрішніх справ шейх Саіф Аль Нах’ян

Державний міністр з питань оборони ОАЕ Мохаммед Аль Боварді

Командувач Сухопутних військ ОАЕ Генерал лейтенант Салех Аль Амері 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://spetstechnoexport.com/uk/news/

Читати далі ...

Trending