Зв'яжіться з нами

ВПК

Армії потрібна броня “Тірексів” й “Гекконів”, та мародери стопорять

Опубліковано

на

Війна на сході свідчить – реальні перспективи вирішення бойових завдань, виживання особового складу Збройних Сил України на полі бою без сучасної техніки та озброєння практично дорівнюють нулю. Нам потрібні танки, що мають надійний захист і які спроможні бачити ворога уночі. Нам потрібні важкі бойові машини піхоти. Нам потрібні бойові колісні машини (БКМ), з огляду на некомплект справної техніки у військових частинах.

Все у першому абзаці тексту, який віддзеркалює українські реалії, було вірним й актуальним ще три роки тому. Але якщо ситуація у війську – коли йдеться про нові та модернізовані зрази танків, створення та виготовлення важкої БМП та нової БКМ, – на краще не змінилася й донині? В чому причина і чи взагалі держава займається переозброєнням війська?

Два роки тому нові проекти у галузі бронетехніки були ініційовані інженерною групою «Арей», яка тоді ще звалася IГ «Азов». Насамперед – це створення танку з виносним озброєнням «Тірекс» на базі Т-64. Проект викликав фурор серед професіоналів й був підтриманий військовим відомством. Згодом до цього додалася бойова колісна машина – модернізація БРДМ-2, яка була вперше представлена на виставці «Зброя та безпека». Ці проекти – разом зі ще однією важливою новинкою, створенням важкої БМП – були включені до державного оборонного замовлення на 2017 р.

Днями про ці проекти Начальник Генерального штабу ЗС України генерал армії Віктор Муженко наголосив у своєму листі до голови Служби безпеки Василя Грицака. У листі йдеться про потреби у цій техніці та про проблеми, що виникли з виконанням робіт зі створення нових зразків військової техніки для потреб Збройних сил України. На тлі цього про нинішній стан з проектами, які вкрай актуальні для задоволення потреб танкових та механізованих підрозділів, редакція Defense Express мала нагоду розпитати керівника Інженерної групи «Арей» Світлану ЗВАРИЧ.

– Чим викликана увага начальника Генштабу до проектів Інженерної групи «Арей»?

– Тим, що армії на війні потрібна бойова техніка. Ми запропонували конкретні розробки. Відстояли свої інженерно-технічні рішення на численних нарадах у різних підрозділах ЗСУ. Продемонстрували свої роботи, якість, темпи, ціни.

– Який стан проектів, про які згадує у листі начальник Генштабу?

– Броньована колісна машина на базі БРДМ-2, яка на виставці «Зброя і безпека» отримала назву «БКМ «Геккон», практично готова до випробувань. Вони мали відбутись ще у листопаді минулого року на полігоні 95-ї бригади у Житомирі. Випробування зірвані, машина захоплена рейдерами і перебуває на захоплених виробничих площах Інженерної групи «Арей» на заводі «АТЕК».

Щодо важкої БМП. Робота над нею ведеться дуже інтенсивно. Практично готова робочо-конструкторська документація (РКД). Колектив готовий виготовити дослідний зразок у найкоротші терміни – до кінця року. Начальник ГШ ЗСУ В. Муженко, власне, саме і наголошує на цьому – БМП потрібна до кінця року.

Щодо танку «Тірекс». У цьому році ми маємо зробити РКД на танк, а в наступному – виготовити дослідний зразок. Роботи йдуть за планом.

– Як нині налагоджена робота конструкторського бюро ІГ «Арей»?

– Конструктори й інженери працюють у штатному режимі над РКД. Провели всі належні переговори з поставщиками комплектуючих як до БМП, так і до БКМ. Уклали угоди. Зараз основні роботи йдуть над Танковим інформаційно-керуючим комплексом, з елементною базою, програмним забезпеченням. І тут у нас значні здобутки, які однозначно подобатимуться танкістам.

– Як нинішній стан промислової бази пристосований до виготовлення танку з виносним озброєнням, важкої БМП та БКМ?

– Ніяк. Незважаючи на діючий Договір про оренду всього майнового комплексу заводу «АТЕК» і закриттям питань по «Атек»івських боргах на суму 60 млн. грн, у результаті чого до нас перейшов контрольний пакет акцій, наше підприємство захоплено колишніми власниками. Один із них – обвинувачений у шахрайстві з акціями «АТЕКу». Зараз ця справа розглядається у Шевченківському суді Києва. Крім того, СБУ веде кримінальне провадження по диверсії відносно захоплення нашого підприємства та знищення майна і цехів. ГПУ веде кілька кримінальних проваджень по розграбуванню майна заводу. Зробивши значний ривок за попередні два роки, зараз підприємство не працює, колектив чекає від правоохоронних органів належної реакції щодо звільнення наших виробничих площ. Ця ситуація є ілюстрацією кричущої бездіяльності і корупції у правоохоронних та судових органах влади. І цим корупціонерам, які покривають одне із наймасштабніших розграбувань колись одного із найбільших промислових гігантів, абсолютно байдуже до війни, до потреб армії і до законних прав нашого колективу.

Тирекс 2
Танк з виносним озброєнням «Тірекс» на базі Т-64

Ми переконані, що завод можна і треба відновити. Станом на сьогодні у нас на балансі 246 станків, значна частина із них уже відремонтована, встановлені ЧПУ, створено програмне забезпечення. Нами придбано плазморіз, два високовартісні гідрорізи, один із яких дозволяє працювати з листовою бронесталлю, а другий забезпечує роботи з корпусом. У нас є свій промисловий 3Д-принтер, запущена власна ливарна дільниця. До речі, на БКМ стоять виготовлені на ній комплектуючі на основі надійних сплавів у відповідності до ГОСТів. Ми відремонтували велику кількість балочних кранів, відновили енергопостачання на 1 МГВ, практично повністю замінивши силові кабелі і відновивши трансформаторні підстанції. Виконали значну частину робіт по відновленню цеху №15, а це 15 тис. кв.м, де планується серійне виробництво. Відновили водяну свердловину, замінили труби, насоси. Нами зроблено величезний шмат роботи, вкладено значні кошти. За два роки створили запаси бронесталі, ділової сталі, різних витратних матеріалів, закупили найновіші інструменти. Зауважу, і це – без жодної копійки від держави.

– Чи розглядає ІГ «Арей» варіант переносу бронетанкового виробництва за межі Києва?

– Ні, не розглядає. Для чого нам переносити виробництво за місто? Наше виробництво у зручному місці – біля залізничних шляхів і метро. У нас є діючий договір оренди, виконання якого мають забезпечити правоохоронці. До нас перейшов контрольний пакет акцій заводу «АТЕК» і ми оформляємо свою законну власність. Наша мета – створення бойових машин. І ми їх будемо робити. Ми маємо унікальний колектив із людей, яких об’єднала війна. Ці люди працювали без відпусток, вихідних і свят два з половиною роки. Якщо не буде справедливих і законних рішень тут, ми пройдемо європейські суди. І попри нинішні проблеми, Інженерна група «Арей» буде працювати на своєму заводі і буде зразковим оборонним підприємством.

– В чому особливість проекту зі створення важкої БМП, на якому етапі перебуває цей проект?

– На ці питання можуть дати відповіді наші конструктори. Зокрема, краще поговорити з генеральним конструктором ТОВ «Інженерна група «Арей» Сергієм Степановим. Я переконана, від нього Ви почуєте багато цікавої інформації.

– Як складаються стосунки із Міністерством оборони України, з Генеральним Штабом, з профільними департаментами?

– Нормально і конструктивно. Ми пройшли «ревізію» своїх розробок не традиційно для українських оборонних підприємств. Жоден наш проект не був поданий «нагору», допоки не був достеменно вивчений військовими практиками, тобто, тими хлопцями, які їздили на «вбитій» рухляді на війні і в польових умовах ремонтували «відремонтовану» техніку. Я не пам’ятаю днів, коли у нас у цеху не було військових. До того ж, розробка БКМ контролювалась військовим представництвом №637 і Конструкторсько-технологічним центром 482 Озброєння ЗСУ. Роботою постійно цікавилось ЦБТУ. До прикладу, генерал Ю. Мельник одного суботнього дня 4 години просидів перед комп’ютером, – наші конструктори надавали йому достеменні пояснення по кожному вузлу, по кожній системі. Тоді ще годину – у цеху біля машини. Така увага зрозуміла – ми нове підприємство, це – наші перші державні замовлення і генеральський підпис під ним має ставитись виключно за повної особистої поінформованості і переконання, що ця машина максимально відповідає нинішнім військовим потребам, а підприємство здатне виконати його вчасно.

БКМ 2 арей

БКМ «Геккон» 

– Відомо, що у розробках Інженерної групи “Арей” використовуються комплектуючі іноземного виробництва. Чи є проблеми з іноземними постачальниками?

– Ми поки що не зіштовхувались з якимись особливими проблемами. Якщо нас щось цікавить – пишемо виробникові, їдемо, дивимось, обговорюємо конкретні технічні показники, можливості й умови виконання наших замовлень. Крім того, вивчаємо фінансовий стан можливого партнера і його виробничу “мобільність”, себто, зацікавленість у співпраці і здатність вносити зміни у свої продукти. До прикладу, “підганятись” під розміри посадкових місць чи інших необхідних нам технічних параметрів. А далі працюють закони бізнесу. Бізнесовому світу байдужі ефемерні українські проблеми. Більшість європейських чи тих же американських виробників, виходять з того, що війна завжди є стимулом розвитку ВПК воюючої країни і війну в Україні розглядають як чинник гарантованого попиту на свою продукцію. Але їм потрібні замовники, які платять, а не клянчать.

– Які перспективи щодо виконання проектів у поточному році?

– Якщо правоохоронні органи забезпечать умови роботи, всі роботи виконаємо вчасно.

– За підсумками першого кварталу, цілком ймовірно, Генштаб буде оцінювати стан поточних проектів з виконання ОКР, й, можливо, переглядати варіант перенесення коштів з одних проектів на інші. Чи є загроза через блокування заводу втратити державне фінансування ваших актуальних проектів?

– Так, така загроза є. І вина за це, якщо так станеться, буде лежати не лише на рейдерах, але й на Генеральній прокуратурі України та Службі безпеки України. Власне, лист В. Муженка є цьому підтвердженням. Не може СБ України під час війни ігнорувати вимоги Генерального Штабу ЗСУ! Не може Генеральна прокуратура, яка здійснює процесуальне керівництво, не помічати вимоги Генерального Штабу під час війни! Я не хочу влазити в обговорення категорії “АТО”. По факту – це війна проти російського агресора. І, принаймні, правоохоронні органи повинні працювати з урахуванням цього фактору. Додам ще таке: наше виробництво постійно відвідували представники НАТО. Для них наша ситуація, за їхніми ж словами, є показовою: Україна просить військову допомогу і в той же час у воюючій країні через споконвічну українську корупцію гальмуються або знищуються унікальні власні військові розробки, які вкрай необхідні на фронті. Це – дикість!

– Чи є у вас конкуренти щодо розробки бронетанкових проектів – головно, по танку з виносним озброєнням та важкій БМП – з боку державних чи інших приватних структур? Особливо, звісно, цікавий Ваш погляд на можливий вклад ХКБМ у цей процес.

– Загалом ми не думаємо категоріями конкуренції. Ну хіба що конкуренція ідей, конструкторських рішень та інженерних розрахунків? На нараді при затвердженні проекту ДОЗ у відкритому голосуванні військові віддали перевагу нашим розробкам. Крапка.На моє переконання, з урахуванням того, що ЗСУ потребують техніки, слід “наступати на горло” своїм амбіціям і робити все, щоб наші військові підрозділи отримали у найкоротші терміни максимальну кількість боєздатної техніки. Що стосується нас, то зрозуміло, що до серійного випуску на своїй виробничій базі ми зможемо приступити не швидше, аніж за півроку. Натомість, з урахуванням того, що наша виробнича база дозволяє якісно працювати над дослідними зразками, ми зацікавлені у співпраці з підприємствами, що мають належну виробничу базу для серійного випуску бронетехніки, та відповідно контролюються військовими представництвами щодо якості робіт. З іншого боку, до прикладу, ми маємо обладнання, якого немає на інших підприємствах, і яке дозволяє правильно обробляти бронесталь, щоб не було сумних рецидивів із тріщинами на машинах. Однозначно, воно може і повинно задіюватись у серійному виробництві. І ми готові кооперуватись, надавати своє обладнання. Бо так потрібно сьогодні для нашої спільної справи.

– Як ви особисто оцінюєте поточний стан справ в Україні з переозброєнням українського війська?

– Вкрай незадовільно. Армія отримує не те, що потребує, а те, що здатні зробити підприємства ДК “Укроборонпром”. І це – не правильно! Треба міняти систему державних замовлень. Повинен бути постійний діалог з військовими. Треба пам’ятати, що вони ставлять на карту своє життя, що ціна конструкторських помилок надзвичайно висока. Конструктор і виробник зобов’язані максимально захистити життя воїнів. Це означає, що потрібно враховувати і знаходити можливості для реалізації побажань тих, хто цю техніку експлуатує. І планка технічних вимог до бойових машин має постійно підніматись.

Розпитував Сергій ЗГУРЕЦЬ, Defense Express

Довідка.

ТОВ “Інженерна група “Арей” засновано у квітні 2015 року. Засновник – “БФ освітніх інновацій”, волонтери якого з травня 2014 року допомагають армії. Згідно звіту БФ передано допомоги на суму більше 100 млн. грн.10 грудня 2014 року БФ уклав угоду з ПрАТ “АТЕК” про оренду цеху №19. У березні 2015 року до волонтерів приєднався відомий конструктор бронетехніки Микола Степанов. За 8 місяців було створено Штурмову машину (“Азовець”).

У січні 2016 р. Інженерна група уклала з ПрАТ “АТЕК” угоду про оренду всього майнового комплексу.
У липні 2016 р. були підписані три Спільні рішення з МОУ на розробку танку, БМП та БКМ.
З липня по жовтень 2016 р. за власні кошти Інженерною групою створено БКМ.
У жовтні “БФ освітніх інновацій” закрив питання по боргах ПрАТ “АТЕК” на суму 60 млн. грн і отримав контрольний пакет акцій заводу.
21 жовтня 2016 р. завод був захоплений колишніми власниками.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:https://defence-ua.com/

ВПК

ЗС України допустили до експлуатації БпАК ASU-1 «Валькірія», «Hawk», «UA-БЕТА», «Spectator-M»

Опубліковано

на

Наказами Міністра оборони України від 5 грудня 2017 року до експлуатації у ЗСУ на особливий період допущені чотири безпілотні авіаційні комплекси, які пройшли відповідні випробування.

Це, зокрема ASU-1 «Валькірія» розроблений ТОВ «Авіаційні системи України», БпАК «Hawk» розроблений ТОВ «НВП «Українські авіаційні системи», БпАК «UA-БЕТА» розробки ТОВ «UA Teсhnology» та БПАК-МП-1/003 «Spectator-M», що розроблений ВАТ «Меридіан» імені С.П. Корольова та є подальшим розвитком комплексу БПАК-МП-1 «Spectator».

Допуск до експлуатації здійснений згідно Порядку постачання озброєння, військової і спеціальної техніки під час особливого періоду, введення надзвичайного стану та у період проведення антитерористичної операції, що затверджений ПКМУ від 25.02.2015 №345.

Після закінчення умов особливого періоду Міністерство оборони, відповідно до Порядку, повинно прийняти рішення про зняття з експлуатації цих комплексів, або прийняття їх на озброєння в установленому порядку.

Навчання фахівців, що будуть експлуатувати зазначені безпілотні авіаційні комплекси, буде здійснено на базі підприємств-розробників із подальшої підготовкою у Житомирському військовому інституті ім. С.П. Корольова.

Всі БпАК оснащені електричними двигунами, мають злітну вагу в діапазоні 3,5-7,0 кг, тактичний радіус дії до 20-55 км.

Варто зазначити, що безпілотний авіаційний комплекс «Spectator-M», вже використовується Державною прикордонною службою України для охорони державного кордону.

Нагадаємо також, що нещодавно завершилися відбулися успішні випробування безпілотника ударної дії у складі РУК «Сокіл», а також здійснив свій перший демонстраційний політ БпЛА оперативно-тактичного рівня «Горлиця», що розробляється ДП «Антонов».

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?

Cтатті

Сучасні тенденції розвитку боєприпасів середнього калібру

Опубліковано

на

За оцінками військових експертів останні двадцять років спостерігається швидкий розвиток боєприпасів середнього калібру, а саме до автоматичних гармат калібром 20-60 мм та гранатометів – 20-40 мм. Головними факторами, що цьому сприяють є: поява більш дрібної, надійної та стійкої електроніки, впровадження нових вибухових речовин, нових технологій виробництва гільз та боєприпасів, а також вплив досвіду останніх військових конфліктів.

Однією з найбільш помітних тенденцій сьогодення є збільшення кількості боєприпасів повітряного вибуху ABM (air burst munition) калібром в діапазоні 20-60 мм з дистанційним детонатором. Незважаючи на складність їх реалізації, з огляду на потребу мати додаткове обладнання для програмування детонатора, ефективність їх застосування проти широкого спектру цілей в різних умовах ведення бойових дій збільшує інтерес до них з боку військових.

Окрім компанії Rheinmetall, яка одна з найперших запровадила програмовані боєприпаси AHEAD (advanced hit efficiency and destruction), підприємств Bofors з пострілами 3P та Orbital ATK з Mk 310 – PABM-Т, які вже достатньо давно займаються випуском відповідних снарядів різних калібрів в інтересах збройних сил країн НАТО, впродовж 2016-2017 років низка оборонних компаній почали розширювати спектр власної продукції за рахунок випуску пострілів ABM з дистанційним детонатором.

Так, у лютому 2017 року компанія CTAI (спільне підприємство Nexter Systems і BAE Systems) оголосила, що почала серійне виробництво 40 мм стрілецького програмованого телескопічного боєприпасу CTAS (Cased Telescoped Armament System), в якому снаряд частково вкритий метальним зарядом. Перевага полягає в зменшенні загальної довжини та ваги боєприпасу, а також збільшення вогневих можливостей щодо ураження цілей. CTAS включає в себе сімейство з шести боєприпасів, серед яких GPR-AB-T (round-airburst-tracer) з дальністю дії 2 500 м та A3B-T (anti-aerial airburst-tracer, планується до випуску в найближчому майбутньому) з дальністю дії до 4000 м.

171215 GPR AB T

Телескопічні боєприпаси CTAS

На початку 2017 р. російське НВО «Прибор» підтвердило, що перебуває на ранніх стадіях реалізації боєприпасів АВМ калібру 30 мм для гармат 2A42 та 2A72 та 57 мм для гармати BM57. Постріл 57×348 мм з’явився ще у 2013 році, коли компанія Renault Trucks співпрацювала з російськими підприємствами в процесі розробки транспортного засобу ATOM 8×8. З того часу активно просувається 57 мм боєприпаси та дистанційно керована башта UVZ AU-220M BAIKAL («Байкал»), яка активно демонструється на виставках з 2015 року.

171215 UVZ AU 220M BAIKAL

AU-220M BAIKAL («Байкал»)

В травні 2017 року турецька компанія Aselsan заявила про завершення розробки та сертифікації 35 мм програмованого пострілу повітряного вибуху АТОМ.

Постріл має програмований детонатор, який забезпечує підрив боєприпасу перед цілю. Ефективна дальність стрільби складає 4000 метрів. Максимальна дальність 12 000 м. АТОМ призначений для використання у спареній 35 мм гарматі турецького зенітного комплексу KORKUT.

171215 АТОМ Korkut

Спарений 35 мм зенітний  комплекс KORKUT

В жовтні 2016 року Польща почала розробку 30×173 мм пострілу АВМ для БТР 8×8 ROSOMAK. Новий боєприпас буде використовуватися у башті ZSSW-30 з гарматою АТК 300 мм Мк44S, що створюється Huta Stalowa Wola та WB Electronics. В тому випадку, якщо процес реалізації проекту не вдасться, польська сторона розраховує на придбання відповідних пострілів у компанії Rheinmetall (Німеччина).

Компанії Orbital ATK в жовтні 2017 року провела успішні випробування низки нових передових боєприпасів калібру 30х173 для гармати MK44 XM813 та башти XM914 Bushmaster Chain Pistols. Нові типи боєприпасів є керовані за командою і призначенні для знищення цілей вибухом поряд з цілю. Вони поєднують в собі маневрений постріл з комплементарною лазерною системою, яка компенсує вплив погодних умов та інші фактори, які можуть зменшити точність ведення вогню. Роботи виконувалися в рамках програми Extreme Accuracy Precision Ordnance (EXACTO) в інтересах DARPA(США).

171215 PABM T

Лінійка 30 мм пострілів з Mk 310 Programmable Air Burst Munition – PABM-T

В лютому 2017 армія США оголосила тендер на придбання 30 000 боєприпасів Mk 310 Programmable Air Burst Munition – PABM-T із завершенням поставки у 2019 році. Вони призначені для використання з гарматою XM813. Крім того, передбачається, що застарілі системи, де використовуються постріли калібру 30 мм також будуть оновлені з метою ведення вогню вже боєприпасами класу АВМ для збільшення летальності та бойової ефективності.

Окрім пострілів до автоматичних гармат розвитку набувають також гранати до гранатометів калібрами 30-40 мм. З початком 2000 років була впроваджена та набула практичного застосування технологія повітряного вибуху для боєприпасів 40х53 мм зі швидкістю 240 м/с і дальністю 2200 м.

Наразі після 2000 років в активному використанні перебувають постріли DM131 калібру 40 мм від компанії Rheinmetall для автоматичного станкового гранатомету H&K GMG AGL у поєднанні з системою ведення вогню VІNGMATE, гранати 40 мм Mk 285 PPHE від компанії Nammo з системою AN/PVG-1 LVS від Raytheon для гранатометів Mk 47 STRIKER від General Dynamics, постріли 40 мм AMBS від ST Kinetics для гранатометів STK 40 AGL Mk 2 AGL та гранати C171 PPHE-RF від Nammo для гранатометів C16 CASW (GMG E) AGL з системою ведення вогню VINGMATF FCS. Однак виробники постійно їх удосконалюють та створюють нові зразки.

Паралельно відбувається розвиток змішаних – гібридних систем, де гвинтівка з калібром 5,56 мм поєднується з гранатометом калібром 20 мм. Наприклад, виріб XM29 OICW, де постріл гранатомету програмується і здійснюється його детонація після пострілу в заданій точці перед/над ціллю.

171215 XM29 OICW

Гвинтівка XM29 OICW

Також набуває розвитку тенденція створення виключно ручних гранатометів, як то гвинтівка XM25 CD-TE калібром 25мм з програмованим детонатором. Вона здатна вести вогонь меншим калібром ніж станковий гранатомет, однак з достатньо високою ефективністю.

Характер сучасних війн та конфліктів, де часто піхотним підрозділам доводиться вести бойові дії в міських умовах, зумовив появу низько та середньо швидкісних пострілів з повітряним вибухом калібром 40 мм зі швидкостями польоту 78 м/с та дальністю стрільби близько 400 м та 105 м/с та дальністю до 800. Такі боєприпаси ефективні не лише для знищення противника, який перебуває в різноманітних міських приміщеннях, а й для пробиття дверей та ураження легко броньованих об’єктів.

171215 XM25 CD TE

Гвинтівка XM25 CD-TE

З огляду на це, компанія Rheinmetall розробила два боєприпаси HEBE16-50 та HEBE 100 з підвищеною пробивною здатністю. Вони обладнані висувним шпилем, який забезпечує ефективне пробиття, наприклад, дверей.

Окремим напрямком розвитку є використання програмованих боєприпасів повітряного підриву проти безпілотних літальних апаратів. Нещодавно компанією Amtech Less-Lethal Systems були розроблені багатосекційні снаряди SKYNET, призначені для застосування саме проти БПЛА.

171215 UAV

Багатосекційні снаряди SKYNET від Amtech Less-Lethal Systems 

Останньою тенденцією є створення програмованих пострілів, які забезпечують ефективне ведення операції у, фактично, ближньому бою. Цікавою є концепція Adjustable Range Impact Munition (ARIM), розроблена компанією Safanland Group. Вона передбачає вогневе враження противника пострілом з дистанційним детонатором, який програмуються на короткі 0-40 м та довгі 40-70 м відстані. Цим напрямком розвитку активно цікавляться Збройні сили США, де вважають, що у війнах найближчої перспективи з огляду на високу урбанізації територій велике значення матиме ефективність ведення саме ближнього бою.

Окремим напрямком розвитку програмованих боєприпасів є їх використанні у нічний час, адже існує потреба в їх застосуванні з використанням сучасних приладів нічного бачення, які діють на різних принципах.

За матеріалами видання European Defense and Security 6/2017

Олексій Сердюк

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?

Cтатті

Як Одеса поновлює статус центру літакобудування

Опубліковано

на

У складальному цеху Одеського авіаційного заводу напружена пора – готують один за одним до льотних випробувань багатоцільові літаки Y1″Дельфін”. Налагодженням випуску крилатих машин місцеві авіабудівники, власне, поновили призабутий статус Одеси – одного з ключових центрів літакобудування України. Адже ще донедавна їх іменували авіаремонтниками, а саме підприємство, що входить до кластера “Укроборонпрому”, – ДП “Одесаремсервіс”.

СТОЛІТНЯ ТРАДИЦІЯ ЛІТАКОБУДУВАННЯ

На старті 21 століття про славетний бренд нагадав піднятий у небо над Одесою літак “Анатра-2” – відновлена копія того самого літака-розвідника “Анатра Анасаль”, який серійно випускали одеські авіабудівники у 1916 році. Після відзначення 90-річниці літака одеської марки згадали і про перший “Аероклуб”, першу “Школу пілотів”, перший політ у 1910 році на французькому аероплані “Фарман IV” відважного авіатора Михайла Єфімова, відкриття у 1911 році майстерні під гучною назвою “Завод аеропланів Анатра” та аеродрому, який досі називають “Шкільним”.

Якщо в 1911 році у небо над Одесою піднялись всього 7 літальних апаратів, а в наступному – 20 аеропланів “Фарман-IV” і “Блеріо”, то уже через п’ять років – місцеві авіабудівники вийшли на щомісячний випуск 80 крилатих машин одеської марки.

Пам'ятник Анатра Анасаль
Пам’ятник Анатра Анасаль

Через сто років їх нащадки взялись відроджувати славні традиції літакобудування. Розпочали з модернізації навчально-тренувального реактивного літака “Л-39С” чеського виробництва. Ось як про це розповідає гендиректор авіазаводу Віталій Юхачов:

“Зважаючи на актуальність підготовки військових льотчиків, керівництво Міноборони України прийняло рішення передати нашому заводу партію літаків “Л-39С”, що є симуляторами винищувачів “МіГ-29″ і Су-27”, для здійснення їх комплексної модернізації. Експерти виходили з того, що реактивний “Л-39С” можна “навчити” симулювати політ на “МіГ-29″ у бойовій обстановці – як при перехопленні цілі, так і в повітряному бою, включно зі стрільбою і бомбометанням по наземних цілях. І наші конструктори, технологи, виробничники успішно реалізували доведене завдання”, – зазначив Юхачов.

Л-39М
Л-39М “Альбатрос”

Більш того, після передачі Збройним Силам України модернізованих “Альбатросів”, як ще називають “Л-39М”, ми ініціювали випуск “з нуля” сучасного навчально-тренувального літака Y1 “Дельфін”. Оскільки потужності підприємства дають змогу реалізувати цей перспективний проект. Ідея заводчан знайшла підтримку, було розроблено техдокументацію, і після схвалення проекту наше підприємство приступило до випуску перших десяти одномоторних літаків.

“ДЕЛЬФІНИ” СТАЮТЬ НА КРИЛО НАД ОДЕСЬКОЮ ЗАТОКОЮ

“Y1 “Дельфін” – не просто результат запровадження у практику новітніх технологій літакобудування. Випуск цієї машини, переконаний Юхачов, “крок уперед у справі підготовки льотчиків, оскільки вона якнайкраще підходить для здійснення курсантами перших польотів. На цих літаках у них є можливості вдосконалити навички пілотування на малих висотах, а для більшої безпеки польотів на “Дельфіні” встановлена спеціальна система порятунку – в разі нештатної ситуації є змога приземлитись на парашуті”.

фото Укроборонпрому
Y1″Дельфін”. Фото: Укроборонпром

Із заступником гендиректора – головним конструктором ДП “Одеський авіазавод” Валентином Гостіщевим кореспонденти Укрінформу зустрілись у складальному цеху підприємства, де спеціалісти інженерно-технічних служб тестували різні системи “Дельфіна”, готуючи його до льотних випробувань.

– Протягом грудня, – поділився Гостіщев найближчими планами, – відправляємо на випробування небом двох “Дельфінів”, що проходять зараз, як бачите, тестування систем у межах передпольотної підготовки. Ще чотири машини – на потоці, на різних стадіях готовності. Але так само успішно просуваються, згідно з графіком, до фінішного етапу – на злітно-посадкову смугу аеродрому”.

“Якщо будуть нові замовлення, звісно, зможемо їх у стислі строки виконати, – зауважив заступник гендиректора. – Адже “Дельфін” успішно пройшов державні випробування і сертифікований для польотів. Завод володіє сучасною технічною базою, конструкторською документацією, причому в разі потреби наші фахівці спроможні внести зміни для кращого виконання тих чи інших техзавдань.

За словами Гостіщева, “поки що літак застосовується передусім при підготовці кадрів цивільної авіації, наприклад, курсантів Кіровоградської льотної академії та інших вишів. Але ми вважаємо, що літак можна успішно застосовувати і на початковому етапі тренувань курсантів та льотчиків Збройних Сил України, а також для здійснення, приміром, моніторингу прикордонних зон, участі в пошуково-рятувальних операціях і багатьох інших заходах. Зараз конструктори заводського ОКБ-2 під керівництвом Володимира Устенка продовжують роботу над створенням спеціалізованих версій цього повітряного судна”.

– Шкода, виїжджаю зараз у відрядження, – додав заступник гендиректора, – тож обмаль часу, аби розповісти про низку переваг цього перспективного літака. Втім, докладніше про реалізацію нашого спільного проекту можуть розказати керівник Дослідно-конструкторського бюро Володимир Устенко та провідний конструктор Людмила Чернікова.

– “Дельфін” – дуже надійне і маневрене повітряне судно, – продовжив Устенко, – я б сказав, що у п’ятому океані він почувається так упевнено, як дельфін у відкритому морі, дозволяючи льотчику виконувати фігури складного і вищого пілотажу та забезпечуючи курсантам успішне опанування основ сучасного швидкоплинного повітряного бою, включно з виходом зі штопора. Літак може оснащуватися бортовим обладнанням, як на базі традиційних аналогових приладів, так і сучасним цифровим, яке отримало назву “скляна кабіна”.

На думку керівника ОКБ-2, важливо й те, що молоді пілоти мають змогу відпрацювати всі елементи зльоту-посадки, включно з випуском і прибиранням стійки шасі, чого не забезпечують інші літаки цього класу. Наприклад, легкомоторний літак ХАЗ-30 виробництва Харківського авіаційного промислового підприємства. Крім того, оснащений “Дельфін” надійним двигуном від французької компанії Societe de Motorisations Aeronautiques, яка входить у масштабний авіа-конгломерат Safran SA і постачає двигуни та авіоніку для лайнерів компаній Boeing та Airbus.

– Цікаво, що при укладенні контракту на постачання двигунів компанією Societe de Motorisations Aeronautiques, – зауважив керівник ОКБ-2, – ми пересвідчились, що саме ця фірма надсилала свої двигуни і для комплектації аеропланів одеських марок 100-річної давності.

Втім, плануємо найближчим часом оснастити літак турбогвинтовим двигуном АІ-450С виробництва вітчизняних компаній “Івченко Прогрес” і “Мотор Січ”, у якому застосована новітня система управління паливом двигуна. Хочемо, щоб у перспективі літак комплектувався виключно українськими вузлами й агрегатами, і учасники перемовин уже вийшли на завершальний етап.

ПОВІТРЯНЕ ТАКСІ З ОДЕСИ ДО КИЄВА

У свою чергу, провідний конструктор Чернікова звернула увагу на те, що обійдеться новий літак компанії-замовнику чи організатору послуг “Повітряне таксі” в $350 тисяч – у півтора рази дешевше порівняно з імпортними аналогами, яким він не поступається за технічними параметрами. Завдяки потужному двигуну “Дельфін” спроможний розганятися до 385 км/год і здійснювати на висоті 3 тисячі метрів безпосадочні польоти на відстань 1320 кілометрів, тобто здатний подолати відстань з Одеси до Харкова чи Києва і повернутися назад. До того ж на літаку встановлений двигун дизельного типу, що спалює пального стільки ж, як легковий автомобіль – з розрахунку 16 літрів на сто кілометрів.

“Ми вважаємо, що саме реалізація проектів ОКБ-2 має вирішальне значення для перспектив розвитку авіазаводу, – зауважила Чернікова, – бо зростатиме ринок послуг “бізнес-джет” або “повітряних таксі”. А це теж одна із спеціалізацій розробленого нами й поставленого на потік “Дельфіна”. Літак розрахований на чотирьох осіб – пілота і трьох пасажирів або членів екіпажу, в залежності від необхідності. У тому разі, якщо пасажирів троє, подолання значної відстані обійдеться коштом, еквівалентним приблизно в $100″.

Уже зареєстрована одеська авіакомпанія, що готується надавати послуги повітряного ВІП-таксі для представників ділових кіл і в тих випадках, коли виникає необхідність здійснення екстреної поїздки до столиці чи в одну з віддалених областей.

Звісно, налагодження випуску легкомоторних літаків Y1 “Дельфін” – лише один із напрямків діяльності Одеського авіазаводу, що входить до кластеру ДК “Укроборонпром”. Паралельно з виконанням значних обсягів ремонтних робіт, заводчани розгорнули серійне виготовлення деталей скління винищувачів і навчально-тренувальних літаків, успішно реалізують програму імпортозаміщення, завдяки чому чистий дохід від реалізації продукції та послуг підприємства досяг торік понад 220 мільйонів гривень, а середня зарплата працівників підприємства перевищила 9 тисяч гривень.

Отож поява у небі над Одеською затокою легкомоторного літака Y1″Дельфін” повернула Одесі славетний бренд центру літакобудування. Чи утримається повітряне судно у небесах півтора десятиліття, як удалося первістку авіазаводу аероплану “Анатра Анасаль”, що давно став експонатом празького музею, покаже час.

Михайло Аксанюк

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?
Реклама
Реклама
Реклама

Trending