Зв'яжіться з нами

Cтатті

АТО: що буде після зміни назви?

Опубліковано

на

У відповідь на збройну агресію Росії Україна вже три роки проводить “антитерористичну операцію”. Тепер Київ готується перейти до нового, за визначенням секретаря РНБО Олександра Турчинова альтернативного, формату захисту країни від агресора. Який же він, цей новий гібридний формат гібридної війни з гібридним агресором?

 У відповідь на збройну агресію Росії Україна вже три роки проводить “антитерористичну операцію”. 

Тепер Київ готується перейти до нового, за визначенням секретаря РНБО Олександра Турчинова альтернативного, формату захисту країни від агресора. Який же він, цей новий гібридний формат гібридної війни з гібридним агресором?

У законопроекті “Про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей”, який було представлено минулого тижня для закритого обговорення експертами й політиками, акцент зроблено на завданнях держави, спрямованих на звільнення окупованих територій. Сам же документ складається з двох компонентів.

Перший: у загальних рисах на законодавчому рівні визначається комплекс силових і дипломатичних кроків, які мають забезпечити звільнення окупованих територій. Другий: створюється правовий механізм використання збройних сил у Донбасі. За словами О.Турчинова, “щойно буде ухвалено цей закон, який розширює правове поле і надає повноваження, необхідні для захисту країни, не обмежені рамками закону “Про боротьбу з тероризмом”, АТО в нинішньому своєму форматі буде завершено”.

Ключових положень законопроекту кілька.

По-перше, окремі райони Донбасу пропонується визнати окупованими територіями. Для Києва це важливо, оскільки всю відповідальність за те, що там відбувається, буде покладено на країну-окупанта. Втім у законопроекті не вказується, хто саме є окупантом, хоча водночас Росію й названо агресором, але знову ж таки, якось туманно.

По-друге, замість штабу АТО передбачено створити Оперативний штаб для забезпечення безпосереднього військового й цивільного управління в зоні конфлікту в Донецькій і Луганській областях. Цьому органу буде надано якнайширші повноваження для реалізації завдань оборони та звільнення окупованих територій, підпорядковано всі армійські й силові структури, військово-цивільні адміністрації.

По-третє, законопроект передбачає, що очільник держави на час дії закону “Про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей” може ухвалювати рішення про застосування Збройних сил та інших військових формувань, а також про запровадження воєнного стану. (Втім, наші співрозмовники сумніваються, що дійде до запровадження воєнного стану на території Донецької та Луганської областей.)

По-четверте, у законопроекті є постійні відсилання до Мінського процесу, а формулювання такі, що дозволяють, наприклад, провести вибори на контрольованих українським урядом територіях Донецької та Луганської областей. Для влади важливо продемонструвати Заходу: з Мінського процесу Україна не виходить. Хоча, звичайно ж, якщо закон ухвалять, Москва звинуватить нашу країну у протилежному.

Передбачається, що в разі ухвалення закону змінять і назву воєнної операції на Сході України.

Ініціативу РНБО переформатувати операцію в Донбасі наступного тижня можуть переглянути у Вашингтоні, якщо Трамп жорстко запропонує Порошенкові іншу модель рішення.

Але на відміну від закону №6470, що визначив вступ України до НАТО зовнішньополітичним пріоритетом нашої країни, у цьому випадку Київ проводить консультації зі своїми міжнародними партнерами. І це збільшує шанси на ухвалення закону.

Чому ж раптом Київ перейнявся новим форматом протидії російській агресії й відновлення територіальної цілісності, спеціально створюючи під нього юридичну базу — проект зазначеного закону? Що змінилося за три роки від початку російсько-української війни?

Не погоджуючись з багатьма діями влади в 2014 р., все-таки можна зрозуміти логіку рішень, що ухвалювалися тоді. Обмеженість ресурсів (розбалансування механізму державного управління, деградація армії та спецслужб, фінансова й економічна криза, недосконалість чинного законодавства), відсутність політичної волі, стриманість союзників і, головне, необхідність провести президентські вибори — такі причини, з яких українська влада не наважилася ні запровадити воєнний стан, ні оголосити війну Росії. Тоді антитерористична операція, рішення про проведення якої, однак, ухвалили з запізненням, здавалася виходом з ситуації.

Але Петро Порошенко ще в травні 2014 р. самовпевнено заявив, що АТО не може тривати місяці: “Вона повинна і буде тривати години”. Та тільки от за три роки його президентства нічого не змінилося: формула “антитерористична операція” для політиків виявилася дуже зручною.

Та й з підготовкою стратегії деокупації й реінтеграції Донбасу і Криму Банкова не поспішала. Водночас адміністрація президента, уряд, парламент усіляко “топили” підготовлений віце-спікером Оксаною Сироїд і підтримуваний “Самопоміччю” й “Батьківщиною” законопроект “Про тимчасово окуповану територію України”, в якому йшлося про деокупацію і реінтеграцію Донбасу й Криму.

Лише після підтриманої українцями блокади окупованих територій, яка була організована “Самопоміччю” на початку 2017 р., Петро Порошенко в березні на засіданні РНБО запропонував підготувати, розглянути й ухвалити закон про відновлення територіальної цілісності. Але якщо пам’ятати, що всі рішення в нашій країні ухвалюються заради двох речей — грошей і рейтингу, то появу цієї пропозиції можна розглядати як спробу перехопити ініціативу в політичних опонентів.

Минулого тижня в Києві заговорили і про новий формат АТО, і про реінтеграцію окупованих територій. О.Турчинов заявив, що “в нас не так багато часу для ухвалення відповідних рішень”, і висловив сподівання, що президент подасть законопроект у парламент, і депутати “не будуть тягнути з позитивним голосуванням”.

Очевидн, що АП не сповістили про намір Турчинова публічно заявити про цю ініціативу. На Банковій були неприємно здивовані, і Порошенкові довелося терміново робити “хорошу міну”, демонструючи управління процесом. Коментуючи заяву секретаря РНБО, президент повідомив, що він доручив розробити законопроект щодо реінтеграції Донбасу, де передбачено низку заходів для повернення окупованих територій України й визначення правового режиму.

Невідомо, які мотиви спонукали секретаря РНБО до таких гучних заяв. Але це останнє вікно можливостей ухвалити такий закон, оскільки тепер складно звинуватити владу у прагненні зірвати президентські вибори, до яких іще два роки. (Втім, ці звинувачення не забаряться в будь-якому випадку.)

Якщо ж парламентарії не ухвалять цього закону до кінця нинішньої сесії, то дуже ймовірно, що вони взагалі ніколи не проголосують за нього: за літо ситуація може змінитися, і вікно виявиться зачиненим.

Автор: Володимир Кравченко

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело: https://dt.ua/internal/

Cтатті

У Сухопутних військах немає бригади без бойового досвіду – генерал

Опубліковано

на

Усі бригади, полки і окремі частини Сухопутних військ ЗС України вже мають бойовий досвід.

Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив командувач Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-полковник Сергій Попко.

“Всі бригади Сухопутних військ, всі полки й окремі частини мають бойовий досвід і виконували протягом всіх цих трьох років бойові завдання. Немає жодної військової частини в Сухопутних військах, яка не мала б бойового досвіду, кожна – за напрямками своєї діяльності”,  – заявив він.

Генерал зазначив, що залежно від року війни, від періоду застосування в російсько-українській війні, частка участі Сухопутних військ у бойових діях “коливалася від 80 до 90%”.

“Ми з повагою ставимося до зусиль інших силових структур, таких як Служба безпеки України, Державна прикордонна служба, Національна гвардія, Національна поліція. Але проводити якісь паралелі між ними було б не зовсім коректним. Справа в тім, що Сухопутні війська, як і Десантно-штурмові війська, і Морська піхота, завжди виконують задачі на першій лінії. Всі інші – на другій і далі”, – зазначив Попко.

Командувач також повідомив, що частини і підрозділи Сухопутних військ перебувають у районах російсько-української війни в Донецькій та Луганській областях за принципом ротації: приблизно 7-8 місяців виконання бойових завдань, 5-6 місяців – відновлення боєздатності в пунктах постійної дислокації. “Там здійснюється доукомплектування, ремонт озброєння і військової техніки, особовому складу надаються відпустки. Потім знову повернення до виконання бойових завдань на фронті”,  – додав він.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?

Cтатті

Ефективність нашої артилерії не дала РФ перейти у наступ

Опубліковано

на

У Сухопутних військах близько 90% вогневого ураження бойовиків під час конфлікту на Сході України здійснюють ракетні війська й артилерія.

Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Сергій Попко.

“Що стосується ракетних військ і артилерії. Це основний рід Сухопутних військ, який здійснює вогневе ураження. Його дольова участь у вогневому ураженні противника – порядку 90 відсотків. Це дуже суттєво”, – заявив він.

За оперативною інформацією, додав генерал, в ході конфлікту на Донбасі саме ефективність та потужність української артилерії не дозволили російському агресору перейти до масованого наступу.

“Цю обставину ми взяли на озброєння, наситили механізовані й танкові війська артилерією всіх типів – від мінометів до реактивних систем залпового вогню великих калібрів, укомплектували розрахунки цих гармат і артилерійських систем особовим складом, навчили цих людей”,  – зазначив Попко.

Говорячи про переозброєння, командувач зауважив, що, виходячи з тактики бойового застосування й потреб в укомплектованості частин Сухопутних військ, вдалося скласти фінансово обгрунтовану програму технічної модернізації або переозброєння. Програма створювалася з урахуванням фінансових можливостей на кожен бюджетний рік і була затверджена у Генеральному штабі Збройних сил України.

“Тому вже можна говорити про те, що переважна кількість зразків, які нас будуть задовольняти, вони вже у розробці на підприємствах національного обороно-промислового комплексу. Тому ми ставимо перед собою амбітні завдання на майбутнє, коли значна більшість техніки й озброєння – більше 80 відсотків – будуть новітніми. Поки що ми лише на шляху до цієї мети”, – зазначив він.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?

Cтатті

ДШКМ в руках десантників vs бетонна плита. Очікування і наслідки (ФОТО, ВІДЕО)

Опубліковано

на

Чи витримають плита з бетону, ящики та мішки з піском влучання з ДШКМ? На одному із полігонів у районі проведення АТО, під час зборів з розрахунками великокаліберних кулеметів ДШКМ, десантно-штурмовою бригадою було перевірено на міцність типові укріплення. Також, на різних навчальних точках, десантники відпрацьовували способи ведення вогню по різних цілях та на різних відстанях.

До проведення зборів залучалися волонтери-інструктори, які вже допомогли підготувати Збройним Силам України чималу кількість кулеметників.

Світлина від Прес-центр штабу АТО.

На різних навчальних точках, десантники відпрацьовували способи ведення вогню по різних цілях та відстанях. Цікавим було те, що на полігоні були побудовані імпровізовані укриття, виготовлені із матеріалів, які використовуються в районі АТО.

Світлина від Прес-центр штабу АТО.

– Наша мета полягає не в ураженні цілей завдяки щільності вогню та великою кількістю пострілів, а завдяки мінімальному та ефективному використанню боєприпасів, – відзначає командир десантно-штурмового підрозділу.

Світлина від Прес-центр штабу АТО.

Необхідно відзначити, що модернізація даного великокаліберного кулемету ДШК значно збільшила його бойові можливості, а розрахунок – став мобільнішим.

Світлина від Прес-центр штабу АТО.

Джерело: http://youtube.com/

 *При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?
Реклама
Реклама
Реклама

Trending