Зв'яжіться з нами

Cтатті

Блокада ОРДЛО. Діагноз бізнес-чиновників: “трішки вагітна”

Опубліковано

на

До блокади в тому вигляді, в якому вона існує зараз, можна ставитися по-різному. Саме до форми – не до змісту. Тому що під час війни торгувати з ворогом – це злочин. І тут наша з колегами незмінна: необхідно повністю припинити взаємини з агресором: торговельні, економічні, дипломатичні. І це – відповідальність держави.

Це абсолютно логічно. Є величезна кількість прикладів, як з відносно далекої історії, так і свіжих – ті ж самі бойові США проти яких би то не було держав. Згадайте: перш ніж почати збройне вторгнення, США спочатку припиняють торгівлю. Так втрачають ринки збуту – але в американського уряду завжди є розуміння того, яку мету переслідує їх політика.

Що ми маємо у випадку з блокадою? Кремль успішно грає в нашому інформаційному полі карту невизначеності, коли українське керівництво боїться (або не хоче) називати речі своїми іменами.

Але адже не можна бути «трішки вагітною»! Визначтеся, хоча б: у нас війна чи ні? Для суспільства очевидно, що війна. Але якщо у нас війна – то ми з ворогом, повторюся, торгувати не можемо. Тоді чому торгуємо? І не просто торгуємо: за даними РІА Новини, обсяг торговельний оборот між Україною та країною-агресором тільки в січні цього року склав $ 644,6 млн, показавши зростання майже в 1,5 рази в річному вираженні! А якщо у нас не війна з РФ, то тоді чому АТО досі не завершилася?

Українці не розуміють, що відбувається. Держава не прагне їм щось пояснити. Росіяни підігрівають відповідні настрої. І блокада як вона є зараз – закономірний підсумок.

Яких кроків чекали від держави? Що лідери вийдуть і скажуть: «Ми вас почули! Товариство висловилися однозначно – ми слідуємо його волі. І ми просимо припинити стихійну блокаду і віддати контроль за транспортними вузлами під контроль офіційних органів. Але давайте погодимося з тим, що наш ворог – РФ. Тому ми, в першу чергу, припиняємо торгівлю з Росією. Припиняємо роботу всіх торгових місій. Припиняємо роботу російських фінансових установ на території України. Ми перериваємо дипломатичні відносини. Ми готові повернутися до діалогу тільки в тому випадку, якщо Україні повернуть Крим і російські війська покинуть Донбас, а наші військові отримають контроль над кордоном. Ми розуміємо також, що Росія – це важливий ринок збуту для українських товарів. Але ми з вами повинні визнати, що у нас немає іншого виходу. І ми збираємося зробити те-то і те-то, щоб отримати нові ринки.». В ідеалі – відразу озвучити план. Хороший, поганий – головне, щоб у ньому була кінцева мета, зрозуміла всім.

Що отримало суспільство у відповідь? Розслідування з боку МВС та СБУ, силові розгони «редутів» і затримання учасників. Потім заяву заступника глави Адміністрації Президента Костянтина Єлісєєва про те, що блокада заважає введенню точкових санкцій щодо російських компаній. І, нарешті, рішення РНБО «тимчасово… припинити переміщення вантажів через лінію дотику». Про відносини з РФ, як і раніше, ні слова.

Події в Кривому Торці в черговий раз показали сутність нинішньої влади – вона не замислюючись застосує силу там, де інтереси народу будуть розходитися з її власними. І йдучи таким шляхом, керівництво держава ризикує саме позбавити себе влади. За прикладами далеко ходити не треба – згадайте Януковича.

Дії влади та її риторика вказують на те, що ніхто торгівлю з агресором припиняти не збирається. Або що у керівництва держави немає плану на той випадок, якщо відмовитися від російського ринку/російських постачальників. От і думайте тепер, що з цього краще?

Рішення РНБО, швидше за все, було прийнято за логікою: «Якщо не можемо перемогти, то повинні очолити». Виходить, щоб влада перейшла від напівзаходів до повноцінних дій, активістам потрібно перекрити сполучення з РФ?

Багато вимушених переселенців з Донбасу, які працюють на українській території, регулярно їздять на батьківщину. При цьому, щоб не стояти в чергах, проходити процедуру отримання пропусків і т. д., часто їдуть в обхід – через територію РФ. Так само йдуть товари. Тобто перекривши транспортне сполучення тільки через лінію дотику, РНБО весь цей потік людей і товарів просто перенаправили через російську територію. Яку проблему, скажіть мені, влада вирішує подібним чином?

Президент на засіданні РНБО озвучив основну стратегічну мету: відновлення територіальної цілісності України політико-дипломатичним шляхом. І ось тут виникає питання: яким чином торгівля з країною-агресором і запуск торгівлі з ОРДЛО через країну-окупанта може допомогти в досягненні цієї мети? Торгівля – це ж взаємовигідний процес. Торгуючи з РФ ми не тільки заробляємо самі, але і підживлюємо їх економіку. Питається: підтримка економіки ворога – це шлях? Політичний або дипломатичний? Або це незрозуміла розуму простих смертних багатоходівка?

У європейців в РФ теж ринок збуту. І європейські виробники теж несуть збитки через санкцій щодо Росії. І європейцям категорично не зрозуміло, чому вони повинні страждати через санкції, а Україна (через яку й вся справа) як торгувала з росіянами – так і продовжує торгувати. Ще й із зростанням товарообігу.

Ми своїм прикладом повинні показати нашим партнерам в ЄС і США, що ми злізли з цієї голки. Що ми шукаємо шляхи виходу з ситуації. І таким чином наповнити новим змістом ту жуе Угоду про зону вільної торгівлі: хлопці, ми втратили величезний ринок, відкрили вам свій – тепер нам потрібні зустрічні кроки. Ось чим має займатися уряд: отриманням преференцій для України, безоплатної допомоги, відкриттям нових ринків!

Відмова від торгівлі з РФ може стати новим інструментом для лобіювання інтересів наших виробників на європейському ринку. Більше того: це і інструмент тиску на агресора. Тому що, як було сказано вище, торгівля – це взаємовигідний процес. І в разі припинення торгівлі завжди втрачають обидві сторони.

У будь-якому випадку, Україні потрібен чіткий і зрозумілий план розвитку країни, який би давав відповіді на ключові питання. Як ми хочемо перемогти? Що ми збираємося робити з окупованими територіями? Найголовніше: куди ми рухаємося, яку нішу у світі збираємося зайняти? І поки цього плану не буде – країна так і залишатиметься «трішки вагітною».

Автор: Констянтин Паршин – Центр підготовки “Patriot”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело: http://ua.censor.net.ua/

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Cтатті

Безкровно не буде. Що чекає Донбас після приходу миротворців

Опубліковано

на

Ліквідувати терористичні організації ЛНР і ДНР закликав спецпредставник США по Україні Курт Волкер, обговорюючи миротворчу місію в Донбасі.

“Не існує місця для них (терористів ЛДНР, – ред.) В Конституції України. Мінські угоди спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, і ці утворення повинні бути розформовані”, – заявив Волкер. Терористи ЛДНР, за його словами, лише маскування безпосередньої участі Росії у фактичній російсько-українській війні. Що він мав на увазі і чи реально це зробити – в матеріалі LIGA.net.

Що говорить Мінськ про розформування

Таких слів як “ДНР” і “ЛНР” в домовленостях взагалі немає. Однак в десятому пункті є згадка про “роззброєння всіх незаконних груп” – чим ЛДНР і є. Але і миротворців в мінських угодах немає. Міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко каже, що Україна повинна керуватися чинним законодавством, а “домовленості тим і гарні, що це саме домовленості, а не норма права”. За його словами, мінські угоди як інструмент припинення гарячої фази свою функцію виконали, але є великі сумніви, чи приведуть вони до відновлення суверенітету і територіальної цілісності.

“Мінські домовленості треба починати читати з першого пункту – припинення вогню. Коли він буде виконаний – всі інші теми почнуть проявлятися. А поки ми говоримо, забігаючи наперед. Треба починати з початку, а не з кінця”, – вважає екс-глава МЗС України.

Ймовірно, ліквідація терористичних організацій ДНР і ЛНР є контекстом теми миротворчого контингенту ООН в Донбасі. Військовий експерт, екс-полковник СБУ Олег Стариков розповів, що під ліквідацією мається на увазі демілітаризація території вже після прийняття мандата і введення миротворців. У той же час, сама місія ООН – досить дискусійне питання. За словами Старикова, важливим моментом є те, чи братиме участь у роззброєнні українська армія. А це вирішується мандатом ООН.

Як відомо, щоб мандат прийняли, на це повинні як мінімум погодитися Москва і Київ, а це означає необхідність компромісу. Джерела розповідають, що мова може йти про виключення з миротворчої місії сил країн НАТО і країн ОДКБ (фактично контролюються Москвою). Україна вже заявила, що проти білоруських військових через членство цієї країни в ОДКБ.

Фактично, як пояснює Стариков, роззброєння, демобілізація та реінтеграція – саме це мається на увазі, коли говорять про діяльність миротворчої місії ООН в Україні. Тому слово “ліквідація” в повному обсязі описує цей процес. “Розформовувати окремо ЛДНР ніхто не буде. Найголовніше – прийняття рішення про миротворців в Радбезі ООН. Як тільки це станеться, тоді почнуться питання демілітаризації та роззброєння”, – зазначив експерт.

У Росії передбачувано наполягають на необхідності “прямого діалогу” з маріонетками Москви. Наприклад, стверджують в РФ, без згоди бойовиків “ніяких миротворців не буде”. Крім того, там називають ЛДНР учасниками мінських угод (офіційний Київ і західні парнтери це заперечують). Тобто Москва продовжує гнути лінію втискування терористичних угруповань в Україну на особливих умовах.

Народний депутат фракції Народний фронт Андрій Тетерук, який свого часу брав участь у миротворчих операціях, бачився з Волкером в січні 2018 року. Тетерук розповів, що ліквідація відбуватиметься виключно в юридичній площині. “Це буде правова оцінка діяльності бойовиків ЛДНР, а також винесення вироків за сепаратизм, вбивства та інші злочини”, – пояснив він.

Військовий експерт Святослав Стеценко зазначив, що Волкер “просто висловив позицію США, що потрібно вести всі переговори з тими, хто реально приймає рішення, а не з їх маріонетками”. За його словами, Волкер в своїй заяві дав посил і українському уряду.

Результат пошуку зображень за запитом "донбасс"

Як зазначає Тетерук, з терористами нема про що говорити. “Ми прийняли закон, в якому визнали саме Росію країною-агресором і поклали на неї всю відповідальність за те, в якому зараз стані тимчасово окуповані території. Будь-які” посіпаки”, які видають себе за політичні квазіутворення, не сприймаються Києвом суб’єктом, з ким взагалі можна вести переговори. Єдине, про що можна з ними говорити – це складання зброї і прибуття для надання свідчень в СБУ і подальшого вироку суду “, – резюмував народний депутат.

Військове знищення: чи можливо

Слова Волкера про ліквідацію ЛДНР не мають чіткого пояснення щодо процедури. Тому варто розглянути і можливість військового сценарію.

Як зазначає Стариков, рішення конфлікту силовим методом неможливо. “Так вважає керівництво країни і наші стратегічні партнери. Заява Курта Волкера пов’язано з активною підготовкою до введення в Україні операції з підтримки миру”, – говорить Стариков.

Однак екс-полковник СБУ відзначає, що без загиблих не обійтися. Очевидно, після введення миротворчої місії не всі бандформування в Донбасі можуть погодитися на роззброєння. “Для цього і існує чотирьохтисячний поліцейський контигент, який буде роззброювати незаконні формування. Безкровно не буває ніде – ні одна операція світу так не проводилися. Гинуть і миротворці. На жаль, при роззброєнні будуть смерті”, – розповідає експерт.

Стариков також відзначає політичну складову, адже вся ця небескровна процедура буде націлена на завершення конфлікту. А момент для військового вирішення конфлікту, як це було при хорватському сценарії (операція “Буря”), Україна вже пропустила. Зараз світ не дасть Києву такої можливості, вважає екс-полковник СБУ.

За словами Тетерука, неважливо, яка це має бути операція – миротворча, сил оперативних операцій або об’єднаного оперативного штабу. Як він зазначив, найголовніше – це сприятливі умови для ліквідації терористичних анклавів. Сама заява Волкера про ліквідацію народний депутат пояснює так: “Мова йде про те, що будь-які військово-цивільні адміністрації, які спонсоруються Росією як країною агресором, не мають права на будь-яке юридичне або фізичне існування на території України. Все, крапка”.

Огризко наполягає, що Україна повинна вживати всіх необхідних заходів для звільнення територій, зокрема дипломатичні і військові. Позицію керівництва країни про військовий варіант екс-міністр закордонних справ коментує так: “На цьому етапі вважає так, на іншому – може бути інакше. Ситуація змінюється. Не можна вважати, що те, що діяло якийсь момент, буде завжди залишатися таким”.

Фізичне усунення бойовиків, які захопили українську територію, має відбуватися згідно з чинним українським законодавством. “Всі, хто скоїв кримінальний злочин, повинен бути засуджений і покараний. Цей механізм повинен діяти і на тимчасово окупованих територіях”, – пояснює дипломат. Огризко уточнив, що претензій немає лише до людей, які фактично були заручниками бойовиків в ОРДЛО.

Богдан Амінов

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://news.liga.net/articles/politics/

Читати далі ...

Cтатті

Американський стратегічний безпілотник не дає спокою окупантам Криму і Донбасу

Опубліковано

на

У неділю, 11 березня, стратегічний безпілотний літальний апарат ВВС США RQ-4A Global Hawk вкотре протягом декількох годин здійснював розвідку поблизу узбережжя Криму і Краснодарського краю, а також на лінії розмежування на Донбасі.

Безпілотник з бортовим номером 05-2024 вилетів з авіабази Сігонелла на Сицилії. У районі Чорного моря він наближався до берегів Криму і Краснодарського краю на відстань близько 40 км. Американський літальний апарат протягом декількох годин літав уздовж лінії південно-західного і південного узбережжя українського півострова, повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на моніторингові дані західних авіаційних ресурсів.

Політ виконувався на висоті 16,1 тисяч метрів і швидкості близько 700 км на годину.

В останній раз американці здійснювали розвідку всього за два дні до цього, 9 березня. В районі Севастополя він наближався до берегів на відстань близько 30 км, тобто йшов майже по кромці морського кордону, а в районі Алупки – на 34 км.

Також безпілотники ВПС США літали поблизу анексованого Криму 26 і 11 лютого.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending