Зв'яжіться з нами

Cтатті

Бізнес інтереси, чи безпека? Що вибирає СБУ?

Опубліковано

на

Мабуть, ніщо так багато не критикували після Революції гідності, як темпи українських реформ. Вислів «рішучі реформи» журналісти вже давно використовують переважно як знущання. Закостеніла система, що формувалася роками, не виявила великого бажання змінюватися. Армії бюрократів, які звикли жити за старими правилами, почали чинити опір новим порядкам. Причому якщо в одних сферах саботаж відбувається тихо й обережно, то в інших мало не напоказ. Найбільше галасу здійняла нещодавня заява Петра Порошенка на форумі YES, де він публічно заявив про непотрібність антикорупційного суду в Україні.

Опорою старих порядків стали силові відомства, які в новітній історії України зажили слави головних гнізд корупції, а також інструментів вимагання та політичної розправи. Причому якщо в МВС здійснили бодай якісь зміни, що зробили поліцію презентабельнішою хоча б зовні, то говорити про якісь помітні зрушення в більш закритій та консервативній Службі безпеки України взагалі не випадає. Останнім часом СБУ частіше за інші відомства стає мішенню для критики журналістів та антикорупційних організацій. І майже завжди з об’єктивних причин. Наїзди на бізнес, прикриття злочинної діяльності, відмова декларувати доходи та цькування антикорупційних активістів — ось перелік основних претензій до служби. Втім, змінюватися вона не поспішає.
Навіть таке корисне нововведення, як е-декларування, котре влада однозначно може занести собі в актив, у СБУ заблокували ще на початковому етапі. Небажання силовиків показувати свої доходи досить передбачувано вилилося в скандал, що погіршив і без того сумнівну репутацію служби.

Ще до запуску системи керівництво СБУ зарахувало до державної таємниці інформацію з електронних декларацій. Цей факт викликав обурення в Центру протидії корупції на чолі з Віталієм Шабуніним. У березні 2017 року ця громадська організація подала на СБУ позов до Київського окружного адміністративного суду. ЦПК зажадав від Служби безпеки розсекретити інформацію з декларацій посадовців, а також відомості про зміну майнового стану керівництва. Крім того, активісти вимагали визнати незаконним створення в СБУ власної закритої системи обробки та зберігання відповідної інформації.

На думку Віталія Шабуніна, зарахування відомостей із декларацій працівників служби до державної таємниці є незаконним і має на меті приховати корупційні доходи й нечесно придбане майно. На частину таких відомостей накладено гриф «цілком таємно», а на частину — «таємно», хоча для того немає жодних об’єктивних підстав.

«Одна історія з деклараціями працівників контррозвідки СБУ, але не існує жодного виправдання для керівництва служби, чому інформації про їхнє майно й доходи немає в системі електронних декларацій. Не існує жодного логічного пояснення, чому керівництво СБУ, порушуючи закон, ховає свої статки», — пояснював Шабунін своє обурення.

Однак СБУ під натиском антикорупціонерів здаватися не побажала й незабаром завдала Шабуніну удару у відповідь. 9 квітня працівники служби влаштували під будинком очільника Центру протидії корупції платний «мітинг» із кількох людей. В організації акції сам Шабунін звинуватив першого заступника голови СБУ Павла Демчину.

«Вчора есбеушники під моїм будинком провели перформанс. Спочатку проїхалися повз нього на автомобілі — упевнилися, що вдома. І приблизно за годину прийшли. Шість громадян, куратор із фотиком і п’ять плакатів. На плакатах усі фобії та весь біль есбеушників: «Задекларуйся, будь мужиком, не боягузом», «Продай будинок — купи в НАБУ прослушку!», «Віталік! Тікати марно — не знайдуть наші, знайдуть американці!», «Звідки гроші на будинок?» — описав ситуацію Шабунін на своїй сторінці у Facebook.  Саму акцію активіст знімав на відео. Учасники перформансу не могли пояснити зміст написаного в них на плакатах і сенс своїх претензій до Шабуніна, будинок якого вирішили пікетувати.

Влітку невраховані доходи працівників СБУ привернули увагу журналістів «Радіо Свобода», які провели розслідування і з’ясували, що співробітники управління захисту економічної безпеки їздять на авто люкс-класу, які аж ніяк не відповідають рівню їхніх офіційних зарплат. При цьому саме відділ «К» найчастіше звинувачують у корупції та тиску на бізнес. Розслідування програми «Схеми» наочно показало, що після революції 2014 року в СБУ практично нічого не змінилося. Утім, жодної реакції чиновників на матеріал журналістів так і не було.
Ще гучніший скандал, пов’язаний із СБУ, спалахнув у серпні, коли в Україні різко подорожчав скраплений газ. Одразу низка нардепів, журналістів і представників бізнесу звинуватили службу в тому, що вона своїми діями допомог­ла монополізувати ринок цього виду палива компаніям ізраїльського бізнесмена Нісана Моїсеєва. Останній не приховує своїх дружніх стосунків із Віктором Медведчуком і не раз потрапляв разом із ним в об’єктиви телекамер.

Звинувачення на адресу СБУ були аж ніяк не безпідставними. Ще на початку 2017 року СБУ під приводом боротьби з тероризмом заблокувала роботу відразу кількох трейдерів, що постачають скраплений газ із Росії до України. Це призвело до того, що на ринку різко зросла частка компанії Proton Energy, пов’язаної з Віктором Медведчуком.

30 серпня кілька народних депутатів та активістів антикорупційних організацій провели біля будівлі Центрального управління СБУ в Києві мітинг проти тиску на трейдерів. Після цього його організаторам народним депутатам Сергію Лещенкові та Мустафі Найєму вдалося зустрітися і поговорити з головою СБУ Василем Грицаком. Він пообіцяв улаштувати зустріч своїх підлеглих із підприємцями та вирішити всі непорозуміння. Але відтоді ситуація на ринку скрапленого газу мало змінилася.

На думку антикорупційних активістів, якісно поліпшити роботу СБУ й серйозно очистити її від корупції дасть змогу лише один важливий крок: потрібно забрати в Служби безпеки функцію розслідування економічних злочинів. Про необхідність такої реформи розмови ведуться вже давно. Адже саме економічний відділ найчастіше тисне на бізнес і вимагає від підприємців грошей під різними приводами. Крім того, наявність такого підрозділу в СБУ позбавлене сенсу, оскільки дублює функції інших міністерств і служб, таких як Податкова та МВС. Очевидно, що поміж пріоритетних завдань СБУ насамперед боротьба з тероризмом і контррозвідка. Але ці напрями не дають таких широких можливостей для корупційних махінацій, тому немає нічого дивного в тому, що СБУ відчайдушно намагається зберегти свій відділ «К».

Від перемоги Майдану минуло вже майже чотири роки, тому не варто плекати марні надії на те, що реформи в СБУ ще відбудуться. Очевидно, що влада не зацікавлена в позбавленні служби важелів тиску на бізнес. Тому до кінця каденції Петра Порошенка СБУ, швидше за все, доживе в її нинішньому вигляді.

Найімовірніше, під час майбутніх виборів саме ця служба стане об’єктом найжорсткішої критики з боку опонентів президента, а фундаментальних реформ у структурі варто очікувати тільки в разі зміни влади на Банковій.

Автор:  Денис Казанський

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:http://tyzhden.ua/Society/

Cтатті

Ціна “котлів”: втрати бойової техніки ЗСУ у війні з Росією в 2014 році

Опубліковано

на

Військове командування допустило оточення і загибель гарнізону нового терміналу Донецького аеропорту, а потім оточення Дебальцевського плацдарму, що призвело до важких втрат, і повністю повторило всі помилки кампанії 2014 року – оточення в районі Червонопартизанська-Ізварине, оточення в Іловайську і на 32-му блокпосту. І замість того, щоб все-таки раз і назавжди проаналізувати причини невдач і витягти уроки, я чую обурливі заяви – “війна без втрат не буває”, а в Дебальцеве, на думку Головнокомандувача, військове командування показало свою ефективність.

Факти свідчать про зворотне. І скоро на полях Донбасу прийде тепло і зелень, і ворог знову перейде до активних дій.

Я хочу написати про втрати бойової техніки Збройних сил, тому що ці матеріальні втрати піддаються точному обліку і аналізу та дозволяють показати, яким чином неграмотна тактика і помилкові стратегічні рішення безпосередньо впливають на боєздатність військ і хід бойових дій.

Оточення для нашої армії прямо протипоказані.

По-перше: В оточенні наші війська втрачають маневреність. Прив’язка до одного місця дозволяє противнику підтягувати артилерію і вести методичний артилерійський вогонь. Оскільки припиняються ритмічні поставки боєприпасів і палива, знижується боєздатність оточених військ. Не маючи постійного постачання, війська змушені відмовитися від самостійних масштабних дій.

По-друге: Стара бойова техніка, яка не пройшла капітальний ремонт і не укомплектована повним ремонтним комплектом, не може виконувати завдання без постійної підтримки з тилу. Для нашої техніки необхідні ремонтні бригади і майстерні. При плануванні бойових операцій командування повинно враховувати моторесурс техніки та її технічний стан. Певні види ремонту старої техніки можуть робити тільки досвідчені ремонтні бригади і тільки в тилу. Відсутність ремонтних можливостей перетворює бронетехніку в тягар, від якої прагнуть позбутися. Будь-яке пошкодження бойової техніки в оточенні для цієї техніки, як правило, закінчується фатально. Евакуація цієї техніки неможлива.

По-третє: найголовніше – оточення приводили до величезних втрат бойової техніки. Техніку ми швидко поповнити не можемо, і таким чином, бригади надовго виходять зі строю, місяцями відновлюючи боєготовність. Техніка для України – невідновлювальний поки що ресурс, оскільки наші заводи все ще ведуть дрібносерійне виробництво.

У 2014-му році військове командування двічі направляло наші частини в оточення і не вживало своєчасних дій щодо відведення військ. Це призвело до сковування наших військ, низької бойової ефективності, великих втрат без досягнення результатів. Вести будь-які операції в степах Донбасу без наявності боєздатної бронетехніки просто неможливо.

Саме втрата більшості бойової техніки військ сектора “Д”, в результаті оточення в червні-серпні в прикордонних районах – Червонопартизанск- Ізварине-Маринівка, привела до втрати боєздатності підрозділів п’яти бойових бригад і виводу їх на переформування.

Головним вражаючим чинником була російська артилерія, яка безкарно розстрілювала наші війська, а вони не могли противнику відповісти.

Як тільки бригади пішли з сектора, щільність військ різко знизилася, українське угруповання значно ослабло і це спровокувало вторгнення регулярної російської армії. Російські війська провели наступальну операцію і зробили друге оточення – під Іловайськом. Таким чином, різке ослаблення бойової сили наших військ в секторі “Д” дозволило противнику зробити друге оточення.

Саме через Іловайськ Україні довелося піти на першу Мінську угоду.

Таким чином, два оточення поспіль на одній ділянці фронту привели до кардинальної зміни військово-стратегічної обстановки і до нового повороту в зовнішній політиці. Військова слабкість відразу ж привела до політичних поступок.

Оточені війська в секторі “Д” і в Іловайську втратили більшу частину оточеної бойової техніки.

Загальні цифри бойових втрат ЗСУ за 2014 рік склали 78 танків, 236 БМП, 15 РСЗВ – реактивних систем залпового вогню, 34 САУ, 22 легких і 20 важких буксируваних гаубиць.

У секторі “Д”, відрізаному біля кордону з РФ в червні-серпні бойові втрати Збройних сил склали 144 БМП, і 26 танків, 19 самохідних артилерійських установок типу “Гвоздика”, “Гіацинт”, Акація “, 10 реактивних систем залпового вогню, 17 гаубиць Д-30.

Найбільших втрат зазнала 72-я механізована бригада, також важкі втрати понесли 24-а, 30-а механізовані, і 79-а аеромобільна. Тут не враховуються втрати частин сектора “Д” поза кільця на інших ділянках фронту.

Чотири вищевказаних бригади довелося повністю вивести з фронту на переформування.

Більша частина бронетехніки була знищена не в прямому бою – а розстріляна російською артилерією на позиціях, які піддавалися безкарним ударам протягом двох місяців, а також залишена і знищена в результаті пошкоджень. Втрати загиблими в людях в секторі “Д” в ході оточення були нижчими, ніж втрати техніки – загинуло близько 120 українських військових. Оскільки багато техніки довелося кинути, підірвати самим, або вона була знищена на позиціях. Поки особовий склад перечікував артнальоти ворога в укриттях.

В результаті оточення під Іловайськом 17-а танкова, 51-а і 93-а механізовані бригади втратили 10 танків, 36 БМП, 1 САУ. Також в секторі “Д” і в результаті наступу російських військ під Іловайськом було втрачено 19 буксируваних гаубиць “Мста-Б” і Д-20. Тут не враховуються втрати українських військ поза кільця оточення.

Таким чином на дві невдалих для наших військ операції, які не привели до досягнення будь-яких значущих військових результатів, припало: 46% втрат танків, 75% втрат БМП, 93% буксируваних гаубиць, 60% втрат САУ, 67% втрат РСЗВ.

Тобто, незважаючи на інтенсивний хід бойових дій по всьому фронту, проте найвищі безповоротні втрати в техніці були понесені в результаті оточень і неможливості евакуювати і ввести до строю пошкоджені машини.

Віддаючи наказ “триматися” в несприятливій тактичній обстановкці – в оточенні, Генштаб повинен нарешті почати враховувати реальний моторесурс техніки, яка залучається до виконання бойових завдань. Повинна враховуватися тактична обстановка. Чи треба говорити, що заведення армії в котли завдає великої шкоди обороноздатності наших військ?

Всі оточення українських військ пояснюються не військовим мистецтвом противника, а повною відсутністю військового мистецтва і компетентності українського командування, яке вперто не реагує на зміни обстановки і допускає маневр військ і вихід з-під удару тільки після того, як ситуація стає безнадійною і військам замість планомірного відходу доводиться відступати поспішно, без підготовки, кидаючи і знищуючи самостійно свою бойову техніку.

Недооцінка супротивника, замовчування важких втрат в результаті оточень, пояснення поразок виключно впливом переважаючих сил противника і політичні інтриги не дозволяють українській армії вести бойові дії відповідно до реальної тактичної обстановки і реальним вимогам. Військове командування не несе ніякої відповідальності за грубі помилки, за втрату боєздатності військ, за нанесення матеріального збитку державі. Відсутній парламентський контроль за прийнятими рішеннями, які призвели до тяжких наслідків.

Юрій Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://censor.net.ua/resonance/

Читати далі ...

Cтатті

Помилки застосування механізованих військ 1941 року, багато в чому повторені в 2014-му

Опубліковано

на

“Штаби армій зовсім забули, що матеріальна частина має певні мотогодини, що вона вимагає огляду, дрібного ремонту, додаткового поповнення пальним і боєприпасами, а технічний склад і начальники автобронетанкових управлінь армій не підказали їм цього … загальновійськові командири вимагали тільки давай і більше нічого .

Інформація зверху вниз, а також з сусідами була поставлена ​​з рук геть погано. Війна з першого дня прийняла маневрений характер, противник виявився більш рухливими …

Це все, що стосується загальновійськових командирів. Але багато було недоліків, допущених безпосередньо і командирами механізованих частин і з’єднань. До них відносяться:

1. Штаби мк, тд і тп ще не оволоділи належним оперативно-тактичним кругозором. Вони не змогли робити правильні висновки і повністю не розуміли задуму командування армії і фронту.

2. Не було маневреності – була млявість, повільність у вирішенні завдань.

3. Дії, як правило, носили характер лобових ударів, що призводило до непотрібної втрати матеріальної частини та особового складу.

4. Невміння організувати бойові порядки корпусу за напрямками, прикривати шляхи руху противника, а останній, головним чином, рухався по дорогах.

5. Не було прагнення позбавити противника можливості підвезення пального, боєприпасів. Засідки на головних напрямках його дій не практикувалися.

6. Не використовувалися великі населені пункти для знищення противника і невміння діяти в них.

7. Управління, починаючи від командира взводу до великих командирів, було погане, радіо використовувалося погано, приховане управління військами поставлено погано.

8. Виключно погано поставлена ​​підготовка екіпажів в питаннях збереження матеріальної частини. Мали місце випадки, коли екіпажі залишали машини, що мають боєприпаси, були окремі випадки, коли екіпажі залишали машини і самі йшли.

11. … Відсутність штатної організації еваку-засобів призводило до того, що евакуація бойової матеріальної частини … була відсутня “.

З доповіді помічника командувача військами генерал-майора танкових військ Вольського заступнику Наркома оборони СРСР генерал-лейтенанту Федоренко від 5 серпня 1941 р причини невдач механізованих військ Червоної армії і високих втратах в техніці.

Військову історію треба вивчати, щоб не наступати на ті ж граблі через 73 роки … Як застерігав українців Кобзар: “Якби ви вчились так як треба то й мудрість би була своя”. На жаль, багато хто з цих помилок були повторені українською армією в 2014-му. Очевидно, що досвід не вивчався, чи не систематизувався, і все це обернулося не тільки поразкою в ряді військових операцій, але і найголовніше – втратами багатьох прекрасних людей.

Юрій БУТУСОВ

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://www.facebook.com/butusov.yuriy/posts/

Читати далі ...

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Trending