Зв'яжіться з нами

Історія

Бій під Крутами: солдати проголосили нейтралітет, а молодь стала на захист Батьківщини

Опубліковано

на

Сто років тому – 29(16) січня 1918 року – відбувся бій під станцією Крути між українськими і російськими радянськими військами. Того ж дня у Києві на заводі «Арсенал» почалося більшовицьке повстання. Про ті події Радіо Свобода розпитувало в історика Віталія Скальського

– Наскільки відомо, на той час гарнізон Києва налічував понад 10 тисяч солдатів. Чому ж за таких умов захищати Київ відправили юнкерів та студентський добровольчий батальйон?

– Я би сказав трохи інакше – основа українського війська уже стояла на фронті. Київська військова юнацька школа на Чернігівському напрямку була ще з початку грудня. Цей напрямок не був основним на тих боях, основним був Харківський – південна лінія. Відповідно, військове керівництво України основні сили відправило туди, а на північ – менш досвідчених, слабших юнаків. От вони там від початку грудня стояли, час від часу були якісь сутички із більшовиками. Хлопці вже другий місяць сиділи там у польових умовах, втомлені й знесилені. Частина з них лишилася оборонятися, а частина поїхала до Києва. Вони прийшли до військового міністра – там їм сказали, що основні сили на полтавському напрямку і допомогти нічим. Повернулися у свої казарми, а там вже сидить Студентський курінь. Почалася розмова. Студенти питали: чому ви покинули фронт? А юнкера питали: чому ви тут сидите?

– Тобто юнкера-курсанти загітували студентський добробат поїхати боронити країну?

– Не те, щоб загітували, але підбили – й тим незручно було відступати.

 – Але давайте повернімося до першого питання: чому солдати київського гарнізону не їхали на фронт?

– По-перше, це був четвертий рік війни – тривала Перша cвітова. Хлопці, які були на фронті, вже не хотіли воювати. Вони хотіли додому, до землі. По-друге, на той момент більшовики не виглядали «чортом з рогами». Це була одна з політичних партій, яка десь там далеко прийшла до влади, пред’являє вимоги до наших. Це була далека політика, яка мало кого цікавила.

А більшовики провели доволі активну та вдалу пропаганду серед військ. Вони казали, щоб хлопці їхали додому, бо там ділять землю. Зрозуміло, що ті полки лишалися нейтральними, бо їхній основний зміст – сидіння у казармі. Вони не хотіли йти проти когось, давалася взнаки втома, незацікавленість у політиці.

– А чому вони не реагували на заклики з боку Центральної Ради й військового міністерства, що «Україна в небезпеці»? Чому ця пропаганда не працювала?

– У ці полки не завжди йшли люди із високою національною свідомістю. Досить часто такі полки були місцем схову від бойових дій на фронті. Тому що українізований полк міг встати й заявити, що він не поїде на фронт, і керівництво розводило руками.

Ще й треба розуміти, що це межа 1917-1918 років: в армії уже ніхто нікого не слухає. Більшовики та попередня влада довели її до такого стану, що армії фактично не існувало. Це були вже просто озброєні ватаги, які обрали собі гарні назви.

– Давайте трохи зупинимося на бою під Крутами. Яке було співвідношення сил, перебіг бою та його наслідки?

– Навколо того бою у нас занадто багато міфів і нашарувань. Ми думаємо, що бій під Крутами – це щось унікальне, надзвичайно важливе, але це помилково.

Тодішня війна з більшовиками – це війна на рейках, ешелонна війна – боротьба за кожну станцію. Так сталося, що саме під станцією Крути в полон потрапив студентський загін приблизно з тридцяти молодих людей. Їх розстріляли. Серед них опинилися ті, про кого знали в Києві. Наприклад, Володимир Шульгін – молодший брат міністра закордонних справ Олександра Шульгіна. На інших станціях можливо теж потрапляли до полону й гинули, але вони були з простіших родин.

– Цей бій був більший за інші чи менший?

– Приблизно такий, як інші. Є поширеною думка, ніби бій під Крутами зупинив на чотири дні просування більшовиків. Насправді ж – зупинив на день, поки тривав бій. Вони ламали колію, але це відбувалося практично після кожного бою.

– Чому тоді саме бій під Крутами увійшов в українську історію і став такою символічною подією?

– Через тих, хто там загинув. Пам’ять про Володимира Шульгіна та інших відомих молодих людей була принесена у Київ. Тому це закарбувалося. А потім його та інші родини виїхали в еміграцію, і цей символ загиблих дітей під Крутами винесли на еміграцію. Він вже став символом жертовної боротьби.

Дуже велике символічне значення мав похорон крутянців 19 березня 1918 року, тому що в цей день знімали з будинку Центральної Ради російський герб – двоголового орла.

На похоронах було присутнє вище державне керівництво, зокрема, Грушевський. Вони виголошували шикарні сильні промови. Цим було закладено підвалини міфу-символу.

– У той час, як був бій під Крутами, Петлюра з гайдамаками відступав з Полтавського напрямку. Вони вирішили не зволікати й повертатися до Києва, тому що там вже почалося більшовицьке повстання. Зазначу, що було кілька осередків повстання: головний – на заводі «Арсенал», а також на Подолі й на Солом’янці, де були залізничні майстерні. З цих трьох напрямків вели наступ на центр Києва. В якийсь момент склалася ситуація, що у центрі не було українських військ…

– Тут важко проводити лінії фронту у Києві. Ми навіть не можемо говорити, що «Арсенал» був суто більшовицьким осередком. Тому що там, крім Червоної гвардії, також діяв загін Вільного козацтва. У Києві існувало 18 загонів Вільного козацтва – ледь не на кожному промисловому підприємстві був свій. І більшовики так само мали свої загони, тож спорадично виникали сутички – то там, то там.

«Арсенал» закрили перед Різдвом. Цим скористалася українська влада й вивезла звідти зброю. Крім того, у ніч із 5 на 6 січня за старим стилем – на Водохреща – очільник київського вільного козацтва Ковенко став комендантом міста. Він закрив газету «Пролетарська думка», арештував кількадесят більшовиків і навіть кількох членів Центральної Ради прямо на засіданні. Грушевський протестував, але це не допомогло. Тоді військовий міністр Порш перехопив телеграму Троцького з Бреста до Москви, що готується повстання: мовляв, лівих есерів у Центральній Раді підкупили, тож скоро більшовики візьмуть владу у Києві. На цій підставі заарештували кількох членів Центральної Ради.

Слухач: Мені пощастило колись знати одного вояка під Крутами, тоді молодого студента, який потім став відомим вченим-ботаніком – Андрія Лазаренка. Це була дуже шанована у Львові людина. Як ви думаєте, чому зараз так слабенько відзначається століття української державності та, зокрема, бою під Крутами?

– Я напевно піду проти тренду і скажу, що мені подобається, як українське суспільство відзначає це сторіччя, особливо якщо порівняти з попередніми річницями. Не так важливо, як держава відзначає. Значно важливіше, як відзначає суспільство.

Зараз бачимо чимало громадських ініціатив, різноманітних майданчиків, де щось відбувається.

– Бої у центрі Києва не були чітко контрольовані?

– Так. Озброєні загони бігали містом і чітко сказати політичну орієнтацію того чи іншого загону важко.

– А що робили солдати полків? У Києві стояв багатотисячний гарнізон, чим вони займалися?

– Хтось сидів у казармі та очікував – хто ж переможе. Хтось робив свої пропозиції Центральній Раді чи більшовикам.

– Невдовзі до Києва підійшли українські сили, які обороняли Лівобережжя. Це дозволило придушити більшовицьке повстання. Але в цей час до міста підійшли російські більшовицькі війська. Під час боїв за Київ у складі військ, які воювали за УНР, було щонайменше два загони з російських офіцерів. А з іншого боку – серед суто російських підрозділів воювали загони українського Червоного козацтва. Наскільки була вагома ця частка російських добровольців з українського боку та українська – з більшовицького боку?

– У тих умовах складно сказати, що це російські добровольці у складі української армії. Українська армія тільки утворювалася. Фактично, усі, хто воював на боці України, були добровольцями. Й абсолютна більшість із них були колишніми вояками російської імператорської армії. Як вони себе ідентифікували? – дуже складне питання, на нього практично немає відповіді. Цього навіть не відновити по спогадах. Мені здається, що той, хто був щирим українцем, йшов за Україну. Але також були й ті, хто бачив у більшовиках своїх ворогів.

– Ті війська, які привів до Києва підполковник Муравйов – між іншим, не більшовик, а лівий есер – не були аж надто численними. Їх було заледве десять тисяч. Скільки серед них було українських Червоних козаків?

– Червоні козаки були створені на противагу Вільному козацтву. Більшовики бачили, що Вільні козаки мають авторитет в українському суспільстві, тож на протиставлення створили червоних. Точно оцінити їхню кількість ми поки що не можемо.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.radiosvoboda.org/

Історія

Як взяли в полон російський опорний пункт, захопили танк і 40 полонених

Опубліковано

на

22 роки тому чеченський Опір здійснив одну з найвражаючих операцій за час війни в Чечні – без жодного пострілу був захоплений блокпост 166-ї мотострілецької бригади ЗС РФ, захоплено без бою не менше 38 солдатів і офіцерів, знищено 3 БМП. А танк Т-80 чеченці викрали і поставили собі на озброєння. Майже всі російські полонені були вбиті, тільки кільком вдалося врятуватися.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 01

Історія повчальна. 15-й блокпост був облаштований на околиці села Мескер-Юрт, на відкритій місцевості. Зверху над блокпостом на панівнуючій висоті Гойтенкорт в двох кілометрах знаходився 19-й блок-пост, який міг надати вогневу підтримку і контролював підступи до 15-го.

На блокпосту знаходилися 3 БМП і танк Т-80.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 02

Російські військові повністю усвідомлювали вразливість блок-поста, і ймовірність раптової атаки, оскільки поруч знаходився населений пункт. Тому вночі в караул визначалося до однієї третини особового складу, всі хто спали були зі зброєю.

Однак грубі помилки в бойовій підготовці солдатів привели до надзвичайної події, яка мала далекосяжні наслідки.

20 січня 1996 го вночі уві сні солдат Едуард Подимахін випадково зірвав чеку зарядженої гранати РГД-5, яка лежала у нього в кишені. Вибух відірвав ноги, солдат загинув в результаті важкого поранення. Виявилося, що особовий склад на блокпосту спав із зарядженою зброєю, в повній готовності відкрити вогонь, оскільки не був навчений елементарним правилам безпеки. Офіцери думали, що таким чином привчають солдатів до зброї. Однак наслідки такого “навчання” в бойовій обстановці виявилися важкими.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 03

На безглузду загибель Подимахіна абсолютно неадекватно відреагувало командування 166-ї бригади. Після розслідування не зайнятому в караулі особовому складу 15-го блокпоста було наказано зберігати зброю вночі, під час сну, в збройових “пірамідах”. І таким чином солдати, що спали вночі виявилися повністю беззбройними.

27 лютого командиром блокпоста був призначений командир роти Володимир Бараненко (уродженець Харцизька Донецької області). На блокпосту було 4 офіцери, 23 солдата і сержанта-контрактника, 11 солдатів строкової служби плюс три людини екіпаж танка. За різними даними, точна чисельність становила від 38 до 45 осіб. Точних підрахунків Міноборони РФ так до сих пір і не зробило, дані встановлені за свідченнями учасників подій і тих хто втік з полону.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 04

aventure56.livejournal.com

Приблизно 5 березня двоє солдатів, які прямували з 19-го на 15-й блокпост, зникли – були захоплені чеченською розвідгрупою. Очевидно, вони дали точні відомості про стан 15-го і 19-го постів.

6 та 7 березня в Грозному чеченські повстанці атакували кілька підрозділів російського спецназу – ОМОН, СОБР різних регіонів, 63-й полк внутрішніх військ, в серії бойових зіткнень чеченці знищили 47 російських спецназівців.

7 березня на 15-му блокпосту прогриміла бойова тривога – Грозний близько, і особовий склад отримав завдання перевірити боєготовність. Раптово з’ясувалося, що у танка вийшла з ладу гармата, і він може вести вогонь тільки з кулемета. А автоматичний міномет “Волошка” зміг відкрити вогонь тільки через 30 хвилин, частина боєприпасів вийшла з ладу через погані умови зберігання. Однак 15-й блокпост приготувався до можливої ​​атаки чеченців.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 05

Війна йшла вже більше року, і в складі гарнізону було чимало обстріляних солдатів, які брали участь в бойових діях.

Те, що сталося в подальшому, детально ми навряд чи дізнаємося. Чеченці історію війни не пишуть, Росія – теж, щоб не ганьбитися, а уривчасті свідчення тих, хто вижив не дають цілісної картини. Але в цілому картина ясна.

Вночі приблизно о 3.30 8-го березня до блокпосту підійшла штурмова група чеченців із загону, за наявними російськими даними, коменданта Шалі Молді. За одними даними, чеченці підкралися з боку села і їм вдалося без шуму обеззброїти чатових, які виявилися не готові до нападу. За іншими даними, вночі з боку села по дорозі до блокпосту під’їхала колона – БМП і два бортових КамАЗа, на чолі колони була група українських бійців з УНА-УНСО, які боролися на боці чеченців. Українці нібито по-російськи звернулися до чатових, і колону прийняли за своїх, не запитавши паролів.

Важко сказати – байки про українських бійців в Чечні, які обманюють росіян, йдуть коментарем до багатьох боїв, але в реальності українців в Чечні воювало дуже небагато, може бути, в цілому 20-30 чоловік за всі роки війни, тому звинувачення на адресу “хохлів “схожі на вигадку для виправдання своїх помилок і безпорадності.

Фактом залишається одне: 15-й блокпост був захоплений без єдиного пострілу. При цьому під час захоплення не був убитий жоден російський військовослужбовець, ніхто не чинив опору. Сплячий гарнізон розбудили під дулами автоматів і завантажили в машину. Сусідній 19-й блокпост нічого не побачив і не почув, і тільки вранці був розбуджений вибухами згорілої на блокпосту бойової техніки.

Очевидно, що гарнізон, який знаходився в умовах небезпеки, готувався до бою, і де для відображення раптової атаки було виділено понад 10 військовослужбовців, міг бути захоплений зненацька тільки в разі збігу цілого ряду факторів. 1. Незвичайної зухвалості нападу чеченського штурмового загону. 2. Грубих помилок при несенні вартової служби. 3. Низького рівня бойової підготовки. 4. Можливого вживання алкоголю солдатами і офіцерами на блокпосту, що призвело до втрати керованості.

Алкоголізм найбільш імовірний, тому що можна обдурити одного-двох вартових, але не можна обдурити ціле відділення в бойовій готовності, хтось із них напевно повинен був відкрити вогонь. На жаль, випадки масового алкоголізму, коли п’ють всі, широко поширені не тільки на війні в Чечні, але і на інших сучасних війнах.

А так чеченці зібрали на блокпосту все озброєння, боєприпаси, всіх полонених, все це повантажили в КамАЗ. Завели і захопили танк Т-80. Захопили справну радіостанцію Р-159 з засекреченою апаратурою зв’язку “Історик” Т-240С з введеними ключами, що змусило міняти ключі все російське угруповання. Вся операція на блокпосту зайняла менше двох годин, чеченці пішли звідти ще в темряві, не пізніше 5 ранку. Чеченський загін разом з БМП і танком, під виглядом російської колони на очах російського блокпоста в Шалі проїхав по головній дорозі через місто і нахабно зник в горах. Росіяни не могли повірити, що колона бойової техніки може бути не російською, а чеченською, і що в машині знаходяться озброєні бійці і полонені.

Група чеченської піхоти, що замикала відхід, підпалила всі землянки, вагончики, і три БМП, знищивши все, що було на блокпосту.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 06

Вранці російське командування направило великі сили на пошук своїх бійців і танка, але пошукова операція закінчилася безрезультатно. Після загрози знищити село Мескер-Юрт місцеві старійшини повернули російським генералам 40 автоматів.

У полоні протягом року було вбито майже всі полонені, врятувалося три або чотири людини.

Про події в Мескер-Юрті 8 березня 1996 го російська влада, звичайно, згадувати не люблять. Про це не знімають серіали, не видають книги. Але такі операції, де не прозвучало жодного пострілу, треба пам’ятати і вивчати. Як мінімум, щоб не постраждати самим.

Юрий Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://ua.censor.net.ua/r3054682

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

ВПК

Нестаріючий родоначальник класу: американський армійський позашляховик Willys MB

Опубліковано

на

У наш час слово «джип» позначає всякий автомобіль-позашляховик, проте спочатку це прізвисько закріпилося за цілком конкретним зразком техніки.

Навесні 1940 року американські військові випустили технічне завдання на проектування легкого розвідувального та командирського автомобіля вантажопідйомністю 1/4 тонни з колісною формулою 4 × 4. Жорсткі терміни вибили з конкурсу всіх конкурентів, крім двох фірм – Willys-Overland Motors і American Bantam, пізніше до них приєднався зі своїм проектом автомобільний гігант – концерн Форда.

Після замовлення кожному з учасників пробної партії по 1500 примірників переможцем в результаті був оголошений автомобіль «Вілліса», який з 1941 року пішов у масове виробництво під позначенням Willys MB.

Щоб не зірвати контракт на виготовлення величезної кількості автомобілів, компанія Willys-Overland Motors звернулась за допомогою до компанії Ford і уклала з ними контракт. Незабаром вся необхідна документація була відправлена партнерам, і завод Ford розпочав випуск моделі Willys МВ (під індексом Ford GPW) вже на початку 1942 року. З урахуванням фордівских копій, за часи війни, всього було випущено 659 031 автомобіль Willys MB.

Походження назви «джип»

В роки війни автомобілі Willys отримали нову назву — Jeep, а в післявоєнний час всі позашляховики (це був новий клас автомобілів) стали називати джипами. Існує декілька версій походження слова «джип». За найбільш поширеною версією, воно виникло від скорочення GPW (абревіатура назви «Віліса» що виробляла компанія Ford Motor, розшифровувалась: G— державне замовлення, Р— автомобіль з колісною базою до 80 дюймів, W— тип Willys).

Ще одна версія така: по класифікації, прийнятої в Армії США, «Willys MB» потрапив в категорію автомобілів «Загального призначення»—англійською «General Purpose», скорочено GP «джі-пі». Вірогідно внаслідок аудіювання (сприйняття на слух) ця абревіатура трансформувалася в джей-пі (JP).

Неформальне прізвисько «Jeep» було запущено в широкий обіг американською журналісткою Катариною Хілльер (Katherine Hillyer). В її статті в газеті Washington Daily News (20 лютого 1941 року), що висвітлювала випробування «Віліса», зокрема той факт, коли автомобіль виїзжав вгору по сходах Капітолію, була публічно вжита назва «Jeep».

В 1945 році, «Jeep» стало торговою маркою фірми Willys-Overland, яка почала виробництво цивільних позашляховиків.

Willys MB (Вілліс) — американський армійський автомобіль підвищеної прохідності часів Другої світової війни. Серійне виробництво почалося в 1941 році на заводах компаній Willys-Overland Motors і Ford (під маркою Ford GPW). Вважається родоначальником позашляховиків — невибагливих легкових автомобілів підвищеної прохідності.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://uk.wikipedia.org/wiki/Willys_MB

Читати далі ...

Trending