Зв'яжіться з нами

Cтатті

Вибухонебезпечний Донбас: Україна – в лідерах за кількістю людей, які загинули від мін

Опубліковано

на

Експерти вважають, що розмінування в Україні може затягнутися на 20 років, айого вартість – мільйони доларів

Женевський центр гуманітарного розмінування (GICHD) і Стокгольмський інститут миру(SIPRI) опублікували звіт, з якого випливає, що в минулому році Україна увійшла впершу п’ятірку країн за кількістю жертв від мін. Виною цьому є бойові дії на Донбасі. За інформацією Генштабу, з початку війни на Сході від хв постраждали понад 1800 осіб,серед яких як військові, так і цивільні особи. А розмінування територій може зайняти від15 до 20 років.

Пов’язане зображення

СУМНЕ ЛІДЕРСТВО.Женевський центр гуманітарного розмінування є однією зміжнародних організацій, яка допомагає Україні позбавлятися від смертельних небезпеквійни. Нещодавно GICHD спільно з SIPRI оприлюднили звіт, з якого випливає, щоАфганістан, Камбоджа, Малі, Пакистан і Україна в минулому році стали лідерами за кількістю людей, які загинули від мін.

В Малі в 2015 році відбувся найбільший “мінний” інцидент, коли внаслідок підривумікроавтобуса загинули четверо і отримали поранення 28 осіб. А в 2016 році, за данимиGICHD, схожа ситуація трапилася вже в Донецькій області, коли на міні підірвавсямікроавтобус, через що постраждали 15 мирних жителів (мабуть, мова йде про інцидентпід Мар’їнкою 10 лютого 2016 року; за офіційними даними, тоді загинули три людини. -Авт.)

Фахівці Женевського і Стокгольмського центрів підрахували, що в 2016 році в Україністалося 37 випадків підриву на мінах (на 48% більше, ніж в 2015-му), в результаті яких43 людини загинули і 58 отримали поранення (на 4% більше, ніж роком раніше). Всьогож в світі в минулому році зафіксовано 181 випадок підриву на мінах. В результатіпостраждали 423 людини, з яких 195 загинули. Тобто на частку нашої країни припадає20% всіх зареєстрованих “мінних” інцидентів і 24% всіх людей, які постраждали відрозривів мін в минулому році на планеті.

Як уточнив спікер Генштабу з питань АТО полковник Влад Волошин, з 2014 року в зонібойових дій відбулося 500 різних підривів. У 350 випадках вибухали саморобні пристрої. Постраждали понад 1000 цивільних осіб і понад 800 військовослужбовців. 170бійців загинули і близько 650 отримали поранення. Пошкоджено понад 100 одиницьвійськової техніки.

ПРОБЛЕМА НА ДЕСЯТИРІЧЧЯ.Проблема розмінування територій на Донбасі виникла з самого початку військового конфлікту, в 2014 році. Зовсім недавно, 11 травня, за повідомленням прес-центру штабу АТО, під час розмінування підірвалася група саперів однієї з механізованих бригад, що діє на донецькому напрямку. Один військовослужбовець загинув, а другий був госпіталізований. Ще раніше, 23 квітня, на території, підконтрольній бойовикам так званої “ЛНР” в Луганській області, на міні підірвався автомобільний патруль спостерігачів ОБСЄ. В результаті один представник місії загинув і двоє отримали поранення.

Квітневий інцидент з представниками ОБСЄ викликав міжнародний скандал. Першийзаступник голови Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні ОлександрХуг закликав негайно почати розмінування територій, щоб не допустити загибелі людей,які живуть уздовж лінії розмежування. “Міни та снаряди повинні бути вилучені. Крім того,сторони повинні надати карти, де вони (міни та снаряди. – Авт.) повинні бути чіткопозначені”, – заявив Олександр Хуг.

Втім, за оцінками фахівців, гуманітарне розмінування (по суті майже не відрізняється від військового, але ведеться фахівцями служб з питань надзвичайних ситуацій) може зайняти десятки років. Заступник координатора проектів ОБСЄ в Україні Джеффрі Ерліх навів досвід Хорватії, де і через 20 років після війни розмінування триває. А заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука назвав термін приблизно в 15 років. “Скільки для цього знадобиться коштів – важко навіть прогнозувати. Тій же Хорватії на це було потрібно $ 550 млн”, – уточнив Тука.

Різні міжнародні організації надають Україні фінансову допомогу в питанняхрозмінування. Наприклад, місяць тому стало відомо, що НАТО виділяє понад мільйон євро на розвиток служби розмінування Держслужби з питаньнадзвичайних ситуацій (ДСНС). Як уже повідомляла “Сегодня”, НАТО допомагаєДСНС в рамках громадянської програми “Наука заради миру і безпеки”. Черезсвої високі потреби Україна є пріоритетним партнером Альянсу в цьомувідношенні.

МІННА ВІЙНА.Потреби України дійсно дуже великі. Як повідомив полковник ВладВолошин, з початку бойових дій групи розмінування ЗСУ, ДСНС і Держспецслужбитранспорту знешкодили на Донбасі понад 250 тисяч вибухонебезпечних предметів,очистили понад 1000 км доріг, 650 км залізничних шляхів і майже півтори тисячі різнихоб’єктів.

“У 2016 році почався етап так званого нетехнического обстеження, яке є обов’язковою складовою гуманітарного розмінування. Обстеження проводиться за участю некомерційних організацій і охоплює понад 12,5 тис. квадратних кілометрів звільнених від бойовиків територій Донецької і Луганської областей. Ми прийшли до висновку, що 7 тисяч гектарів справді забруднені вибухонебезпечними предметами”, – розповів Влад Волошин.

Результат пошуку зображень за запитом "міни донбас"
Представник однієї з таких некомерційних організацій, британської HALO Trust, Юрій Шаграманян зазначає, що найбільше мін закладено біля Маріуполя, Краматорська, Слов’янська та Станиці Луганської. “Крім того, там дуже багато снарядів”, – додав Шаграманян.

Ситуацію ж в так званій сірій зоні, тобто між позиціями воюючих сторін, Влад Волошин називає “мінною війною”. “Йде війна розтяжок і різних мінно-вибухових пристроїв. В основному Росія використовує різні протипіхотні пластикові міни”, – уточнив полковник Волошин. За його словами, використання російською стороною протипіхотних мін пов’язано з тим, що РФ не приєдналася до Оттавської конвенції про заборону застосування подібного виду зброї.

Серед іншого українським військовим доводиться мати справу з протипіхотними осколковими загороджувальними мінами ОЗМ-72, які при спрацьовуванні підскакують на 70-80 см над землею, розриваючись на сотні вражаючих елементів. Але і звичайні розтяжки, за словами Влада Волошина, також “еволюціонували”. Якщо зазвичай їх слід шукати під ногами, то на Донбасі бойовики навчилися встановлювати їх прямо над головою. Особливо уважним треба бути в міській забудові. Офіцер згадав випадок в Майорську, де в приміщеннях залізничної станції сапери виявили гранату РГД, підвішену приблизно в двох метрах над підлогою. З неї звисали рибальські гачки. “Ці гачки чіплялися за одяг людини, що проходить під нею, після чого граната повинна була впасти людині прямо за комір і вибухнути”, – пояснив Волошин.

За його словами, досить багато і мін-пасток. Наприклад, слід бути дуже обережним, коли бачиш на землі книгу, порожню пластикову пляшку або будь-який інший предмет. При спробі його взяти або просто відкинути ногою може статися вибух. “Пекельна машина” може спрацювати і абсолютно несподівано, наприклад, якщо людина, обстежуючи приміщення, випадково наступить на якусь дошку.

Втім, і українські військові встановлюють свої розтяжки. За словами Влада Волошина, одна з них, змонтована з гранати Ф-1, спрацювала в тому ж Майорську.

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

 Джерело:http://ukr.segodnya.ua/

Cтатті

Ціна “котлів”: втрати бойової техніки ЗСУ у війні з Росією в 2014 році

Опубліковано

на

Військове командування допустило оточення і загибель гарнізону нового терміналу Донецького аеропорту, а потім оточення Дебальцевського плацдарму, що призвело до важких втрат, і повністю повторило всі помилки кампанії 2014 року – оточення в районі Червонопартизанська-Ізварине, оточення в Іловайську і на 32-му блокпосту. І замість того, щоб все-таки раз і назавжди проаналізувати причини невдач і витягти уроки, я чую обурливі заяви – “війна без втрат не буває”, а в Дебальцеве, на думку Головнокомандувача, військове командування показало свою ефективність.

Факти свідчать про зворотне. І скоро на полях Донбасу прийде тепло і зелень, і ворог знову перейде до активних дій.

Я хочу написати про втрати бойової техніки Збройних сил, тому що ці матеріальні втрати піддаються точному обліку і аналізу та дозволяють показати, яким чином неграмотна тактика і помилкові стратегічні рішення безпосередньо впливають на боєздатність військ і хід бойових дій.

Оточення для нашої армії прямо протипоказані.

По-перше: В оточенні наші війська втрачають маневреність. Прив’язка до одного місця дозволяє противнику підтягувати артилерію і вести методичний артилерійський вогонь. Оскільки припиняються ритмічні поставки боєприпасів і палива, знижується боєздатність оточених військ. Не маючи постійного постачання, війська змушені відмовитися від самостійних масштабних дій.

По-друге: Стара бойова техніка, яка не пройшла капітальний ремонт і не укомплектована повним ремонтним комплектом, не може виконувати завдання без постійної підтримки з тилу. Для нашої техніки необхідні ремонтні бригади і майстерні. При плануванні бойових операцій командування повинно враховувати моторесурс техніки та її технічний стан. Певні види ремонту старої техніки можуть робити тільки досвідчені ремонтні бригади і тільки в тилу. Відсутність ремонтних можливостей перетворює бронетехніку в тягар, від якої прагнуть позбутися. Будь-яке пошкодження бойової техніки в оточенні для цієї техніки, як правило, закінчується фатально. Евакуація цієї техніки неможлива.

По-третє: найголовніше – оточення приводили до величезних втрат бойової техніки. Техніку ми швидко поповнити не можемо, і таким чином, бригади надовго виходять зі строю, місяцями відновлюючи боєготовність. Техніка для України – невідновлювальний поки що ресурс, оскільки наші заводи все ще ведуть дрібносерійне виробництво.

У 2014-му році військове командування двічі направляло наші частини в оточення і не вживало своєчасних дій щодо відведення військ. Це призвело до сковування наших військ, низької бойової ефективності, великих втрат без досягнення результатів. Вести будь-які операції в степах Донбасу без наявності боєздатної бронетехніки просто неможливо.

Саме втрата більшості бойової техніки військ сектора “Д”, в результаті оточення в червні-серпні в прикордонних районах – Червонопартизанск- Ізварине-Маринівка, привела до втрати боєздатності підрозділів п’яти бойових бригад і виводу їх на переформування.

Головним вражаючим чинником була російська артилерія, яка безкарно розстрілювала наші війська, а вони не могли противнику відповісти.

Як тільки бригади пішли з сектора, щільність військ різко знизилася, українське угруповання значно ослабло і це спровокувало вторгнення регулярної російської армії. Російські війська провели наступальну операцію і зробили друге оточення – під Іловайськом. Таким чином, різке ослаблення бойової сили наших військ в секторі “Д” дозволило противнику зробити друге оточення.

Саме через Іловайськ Україні довелося піти на першу Мінську угоду.

Таким чином, два оточення поспіль на одній ділянці фронту привели до кардинальної зміни військово-стратегічної обстановки і до нового повороту в зовнішній політиці. Військова слабкість відразу ж привела до політичних поступок.

Оточені війська в секторі “Д” і в Іловайську втратили більшу частину оточеної бойової техніки.

Загальні цифри бойових втрат ЗСУ за 2014 рік склали 78 танків, 236 БМП, 15 РСЗВ – реактивних систем залпового вогню, 34 САУ, 22 легких і 20 важких буксируваних гаубиць.

У секторі “Д”, відрізаному біля кордону з РФ в червні-серпні бойові втрати Збройних сил склали 144 БМП, і 26 танків, 19 самохідних артилерійських установок типу “Гвоздика”, “Гіацинт”, Акація “, 10 реактивних систем залпового вогню, 17 гаубиць Д-30.

Найбільших втрат зазнала 72-я механізована бригада, також важкі втрати понесли 24-а, 30-а механізовані, і 79-а аеромобільна. Тут не враховуються втрати частин сектора “Д” поза кільця на інших ділянках фронту.

Чотири вищевказаних бригади довелося повністю вивести з фронту на переформування.

Більша частина бронетехніки була знищена не в прямому бою – а розстріляна російською артилерією на позиціях, які піддавалися безкарним ударам протягом двох місяців, а також залишена і знищена в результаті пошкоджень. Втрати загиблими в людях в секторі “Д” в ході оточення були нижчими, ніж втрати техніки – загинуло близько 120 українських військових. Оскільки багато техніки довелося кинути, підірвати самим, або вона була знищена на позиціях. Поки особовий склад перечікував артнальоти ворога в укриттях.

В результаті оточення під Іловайськом 17-а танкова, 51-а і 93-а механізовані бригади втратили 10 танків, 36 БМП, 1 САУ. Також в секторі “Д” і в результаті наступу російських військ під Іловайськом було втрачено 19 буксируваних гаубиць “Мста-Б” і Д-20. Тут не враховуються втрати українських військ поза кільця оточення.

Таким чином на дві невдалих для наших військ операції, які не привели до досягнення будь-яких значущих військових результатів, припало: 46% втрат танків, 75% втрат БМП, 93% буксируваних гаубиць, 60% втрат САУ, 67% втрат РСЗВ.

Тобто, незважаючи на інтенсивний хід бойових дій по всьому фронту, проте найвищі безповоротні втрати в техніці були понесені в результаті оточень і неможливості евакуювати і ввести до строю пошкоджені машини.

Віддаючи наказ “триматися” в несприятливій тактичній обстановкці – в оточенні, Генштаб повинен нарешті почати враховувати реальний моторесурс техніки, яка залучається до виконання бойових завдань. Повинна враховуватися тактична обстановка. Чи треба говорити, що заведення армії в котли завдає великої шкоди обороноздатності наших військ?

Всі оточення українських військ пояснюються не військовим мистецтвом противника, а повною відсутністю військового мистецтва і компетентності українського командування, яке вперто не реагує на зміни обстановки і допускає маневр військ і вихід з-під удару тільки після того, як ситуація стає безнадійною і військам замість планомірного відходу доводиться відступати поспішно, без підготовки, кидаючи і знищуючи самостійно свою бойову техніку.

Недооцінка супротивника, замовчування важких втрат в результаті оточень, пояснення поразок виключно впливом переважаючих сил противника і політичні інтриги не дозволяють українській армії вести бойові дії відповідно до реальної тактичної обстановки і реальним вимогам. Військове командування не несе ніякої відповідальності за грубі помилки, за втрату боєздатності військ, за нанесення матеріального збитку державі. Відсутній парламентський контроль за прийнятими рішеннями, які призвели до тяжких наслідків.

Юрій Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://censor.net.ua/resonance/

Читати далі ...

Cтатті

Помилки застосування механізованих військ 1941 року, багато в чому повторені в 2014-му

Опубліковано

на

“Штаби армій зовсім забули, що матеріальна частина має певні мотогодини, що вона вимагає огляду, дрібного ремонту, додаткового поповнення пальним і боєприпасами, а технічний склад і начальники автобронетанкових управлінь армій не підказали їм цього … загальновійськові командири вимагали тільки давай і більше нічого .

Інформація зверху вниз, а також з сусідами була поставлена ​​з рук геть погано. Війна з першого дня прийняла маневрений характер, противник виявився більш рухливими …

Це все, що стосується загальновійськових командирів. Але багато було недоліків, допущених безпосередньо і командирами механізованих частин і з’єднань. До них відносяться:

1. Штаби мк, тд і тп ще не оволоділи належним оперативно-тактичним кругозором. Вони не змогли робити правильні висновки і повністю не розуміли задуму командування армії і фронту.

2. Не було маневреності – була млявість, повільність у вирішенні завдань.

3. Дії, як правило, носили характер лобових ударів, що призводило до непотрібної втрати матеріальної частини та особового складу.

4. Невміння організувати бойові порядки корпусу за напрямками, прикривати шляхи руху противника, а останній, головним чином, рухався по дорогах.

5. Не було прагнення позбавити противника можливості підвезення пального, боєприпасів. Засідки на головних напрямках його дій не практикувалися.

6. Не використовувалися великі населені пункти для знищення противника і невміння діяти в них.

7. Управління, починаючи від командира взводу до великих командирів, було погане, радіо використовувалося погано, приховане управління військами поставлено погано.

8. Виключно погано поставлена ​​підготовка екіпажів в питаннях збереження матеріальної частини. Мали місце випадки, коли екіпажі залишали машини, що мають боєприпаси, були окремі випадки, коли екіпажі залишали машини і самі йшли.

11. … Відсутність штатної організації еваку-засобів призводило до того, що евакуація бойової матеріальної частини … була відсутня “.

З доповіді помічника командувача військами генерал-майора танкових військ Вольського заступнику Наркома оборони СРСР генерал-лейтенанту Федоренко від 5 серпня 1941 р причини невдач механізованих військ Червоної армії і високих втратах в техніці.

Військову історію треба вивчати, щоб не наступати на ті ж граблі через 73 роки … Як застерігав українців Кобзар: “Якби ви вчились так як треба то й мудрість би була своя”. На жаль, багато хто з цих помилок були повторені українською армією в 2014-му. Очевидно, що досвід не вивчався, чи не систематизувався, і все це обернулося не тільки поразкою в ряді військових операцій, але і найголовніше – втратами багатьох прекрасних людей.

Юрій БУТУСОВ

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://www.facebook.com/butusov.yuriy/posts/

Читати далі ...

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Trending