Connect with us

ВПК

Ворогів вдарить “Грім”: як створюють українські ракетні комплекси

Published

on

Нова ракетна зброя почне надходити у війська в найближчі півтора-два роки

В Україні повідомили про створення нового оперативно-тактичного комплексу “Грім”, здатного вражати цілі на дальності до 450 км. Виріб розробляється фахівцями конструкторського бюро “Південне”. Крім цього, в нашій країні проводяться випробування ракетного комплексу “Вільха”, який є глибокою модернізацією старої радянської реактивної системи залпового вогню “Смерч”. На думку експертів, нова ракетна зброя почне надходити у війська в найближчі півтора-два роки.

НАСТУПНИК “САПСАНА”. Про розробку в Україні нового оперативно-тактичного ракетного комплексу (ОТРК) “Грім” повідомив генеральний конструктор дніпровського КБ “Південне” Олександр Дегтярьов. За його словами, на підприємстві йде розробка як мінімум семи проектів для потреб Збройних сил, і ОТРК “Грім” – тільки один з них. “Зараз цей комплекс знаходиться на стадії остаточного доведення ракети”, – уточнив Дегтярьов. За інформацією розробників, дальність польоту цієї ракети складе від 250 до 450 км.

Якщо ці параметри будуть досягнуті, то ОТРК “Грім” зможе стріляти в чотири рази далі старого радянського ракетного комплексу “Точка-У”, який є зараз на озброєнні української армії. Радіус ураження “Точки” становить приблизно 120 км. Однак головна проблема не у відносно малій дальності, а в тому, що “Точка-У” надійшла на озброєння в далекому 1975 році і зараз вже застаріла. Більш далекобійних засобів поразки у розпорядженні сухопутних військ ЗСУ в даний час не існує. До речі, Російська Федерація прийняла на озброєння нові ОТРК “Іскандер-М”, здатні вражати цілі в радіусі від 280 км (основне озброєння) до максимальних 500 км (правда, не вказується, з яким типом головної частини досягається така дальність).

Про створення власного ОТРК в Україні заговорили ще у 2006 році. У 2007 році КБ “Південне” стало головним розробником вітчизняного оперативно-тактичного ракетного комплексу “Сапсан”. Як повідомив тодішній міністр оборони Анатолій Гриценко, новий виріб має “об’єднати властивості систем залпового вогню, тактичних і оперативно-тактичних комплексів”, а також замінити старі радянські ракетні комплекси, що дісталися Україні. Імовірно “Сапсан” повинен був вражати цілі у радіусі до 280 км.

Вказувалися різні терміни завершення робіт зі створення “Сапсана” – спочатку 2012-ий, а потім 2015-ий рік. Однак у 2013-му Україна взагалі відмовилася від цього проекту. Як пояснив тодішній міністр оборони, росіянин, Павло Лебедєв (керував військовим відомством з 28 грудня 2012-го по 27 лютого 2014-го року) за весь час роботи “розробник витратив 200 млн гривень, але не видав ні дослідного зразка, ні конструкторської документації”.

Коли у 2014 році почалася війна, Павло Лебедєв втік до Росії і був оголошений у розшук, а в Україні знову заговорили про створення сучасного неядерного “ракетного щита”. У листопаді 2016 року стало відомо, що держпідприємство “Павлоградський хімзавод” разом з КБ “Південне” розробили новий ОТРК “Грім”. За словами гендиректора ПХЗ Леоніда Шімана, “Грім” є наступником загубленого “Сапсана”. Робота почалася майже відразу ж після закриття проекту “Сапсан”, причому держфінансування на нову розробку не надходило. За словами Шімана, залучалися “кредитні ресурси”, крім того, виробом зацікавився іноземний замовник, на кошти якого здійснюється проектування дослідних зразків.

“ГРІМ-2”. Цим іноземним замовником виявилася Саудівська Аравія, яка виділила близько $ 40 млн на створення ОТРК “Грім-2”. Судячи з макету, пускова установка буде заряджатися двома ракетами і розміщуватися на п’ятиосній колісній машині, яка буде виготовлятися в Дніпрі. Розробники вирішили зробити машину універсальною – комплекс зможе стріляти як балістичними, так і крилатими ракетами, а також вражати повітряні цілі. Мінімальна дальність ураження ОТРК “Грім-2” складе 50 км, а максимальна (в експортному варіанті) – до 280 км. Якщо ж комплекс буде використовуватися для потреб української армії, то дальність може бути збільшена і до 350 км.

Максимальний радіус ураження “Грім-2” може досягати і 500 км.

За словами директора інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Сергія Згурця, “Грім-2” є “усіченою” версією “Грома”. “За заявами розробників, тактико-технічні характеристики можуть нарощуватися. Наприклад, в польоті ракета зможе здійснювати спеціальні протиракетні маневри, щоб її не збили засоби ППО противника, а також відходити від постановників перешкод. Комплекс зможе робити і багато інших речей, які іноземному замовникові не пропонуються”, – пояснив Сергій Згурець.

За даними КБ “Південне”, виготовлення ОТРК “Грім” почалося у серпні 2016 року. Перші практичні стрільби з “Грома-2” планувалося провести до кінця 2016 року, проте інформація про проведення подібних випробувань поки не з’являлася.

782c0ff3cbae79ff7def0f2e3e335345_1___01

Поки тільки макет. ОТРК “Грім” зможе вражати цілі на дальності до 450 км

“ВІЛЬХА”. Зате досить багато надходить інформації про випробування іншого українського ракетного комплексу “Вільха”. Він сконструйований таким чином, що однойменна корректована ракета, створена за участю київського КБ “Луч”, запускається за допомогою реактивної системи залпового вогню (РСЗВ) “Смерч”. Це найбільш потужна, 300-мм радянська РСЗВ, прийнята на озброєння в 1987 році.

Створення та доведення “Вільхи” проводяться під контролем секретаря РНБО Олександра Турчинова. Як уже повідомляла “Сегодня”, перше випробування цієї системи відбулося 22 березня 2016 року. Друге випробування відбулося 26 серпня 2016 року, під час якого було вироблено 14 пусків ракет. Всі вони були визнані успішними.

“Ця ракета може влучити у ціль розміром з волейбольний майданчик, випалити все на площі, яка вимірюється футбольними полями”, – розповів за результатами тих випробувань помічник міністра оборони Юрій Бірюков. А після третіх випробувань, що відбулися 17 листопада 2016 року, Бірюков назвав “Вільху” “моторошною зброєю, яка може стріляти на десятки кілометрів і влучати у коло діаметром у 50 метрів”.

На думку Бірюкова, створена на українських підприємствах ракета “Вільха” зможе заповнити брак боєприпасів для “Смерчів”, які “знищувалися багато років”. А, за словами Сергія Згурця, поява у військах “Вільхи” допоможе вирішити проблему старіння “Точки-У” як мінімум з точки зору дальності дії. Адже новий комплекс зможе вражати цілі в радіусі від 120 км.

КОЛИ ЧЕКАТИ. Експерт з питань ВПК Максим Глущенко зазначає, що в сфері створення високоточної зброї українська промисловість досягла найбільшого прогресу, а за умови нормального фінансування нова ракетна зброя може з’явитися у військах через півтора-два роки. “Такого класу зброя – це хороший стримуючий фактор для будь-якої агресії. Тому саме на неї зроблена ставка у новій військовій доктрині, а під проекти є необхідне фінансування”, – зазначив Максим Глущенко, маючи на увазі “Вільху”. Про такі ж терміни говорить і Сергій Згурець.

А ось прогнози по тому ж “Грому” поки менш оптимістичні. У кращому випадку цей комплекс може з’явитися в розпорядженні ЗСУ не раніше 2020 року.

АВТОР:Денис Попович

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

ДЖЕРЕЛО: “Сегодня”

ВПК

Потужній танковій ракеті «Комбат» скоро 20 років, а вона і досі новинка для ЗСУ

Published

on

Керована ракета «Комбат» має напівавтоматичне наведення по лазерному променю та здатна на відстані 5 км пробити не менше ніж 750 мм броні, при цьому завдяки тандемній головній частині повністю ігнорується динамічний захист. Потужності «Комбата» достатньо для знищення найзахищеніших танків противника.

Танкова керована ракета «Комбат» була розроблена київським ДКБ «Луч» та прийнята на озброєння обмеженою партією в 1999 році. Основне призначення “Комбата” – ураження цілей, що знаходяться поза досяжністю звичайної гладко-ствольної 125-міліметрової гармати, а також вертольотів.

Ракета, як і її російські аналоги, запускається зі ствола танкових гармат калібру 125-мм і призначена для озброєння танків Т-72, Т-80УД І Т-84 «Оплот» та модернізованих Т-64. Є модифікація «Стугна» калібру 100-мм, якою може озброюватися танк Т-55 і БМП-3.

ПТРК розроблена на київському конструкторському бюро «Луч» і випускається київському ДАХК «Артем». Прийнята на озброєння Збройними силами України в 2006 році.

Тактико-технічні характеристики:
– Стартова вага ракети – 33 кг,
– дальність польоту – 5000 м,
– час польоту до цілі – 17,5 секунд,
– тип БЧ – кумулятивна тандемна,
– бронебійність – 950 мм,
– середня швидкість польоту – 315 м / с,
– система наведення – напівактивна лазерна.

Вперше за кордоном ракета «Комбат» була представлена на Міжнародному авіаційно-космічному салоні МАКС-2007.

У 2008 році на закупівлю протитанкових ракет «Комбат» для ЗС України було виділено 13 мільйонів доларів (за курсом 2008 року). Відомо, що дані ракети закупляли збройні сили Пакистану, Грузії (400 ракет). Переговори з технічної співпраці велися з Китєм та представниками інших зінтересованих країн.

Особливістю наведення ракети є те, що лазерний промінь світить у хвіст ракеті, що летить а не на ціль. При цьому керуючий лазерний промінь спрямований вище цілі, і лише в кінці траєкторії польоту всього на 0,3 секунди, лазерний промінь поєднується з ціллю. Система управління напівавтоматична (аналогічна російським «Рефлекс» і «Свір»), що забезпечує телеорієнтоване в промені квантового генератора з довжиною хвилі 1,06 мкм, супроводжувана навідником з пульта управління прицілу. Забезпечена перешкодозахищеність від активних і пасивних перешкод.

Танкова керована ракета «Комбат» хоч і має майже 20 років, через роками обмежене фінансування української армії, і досі є диковинкою та новинкою у військах. Даний вид високоточної зброї є досить потужним та ефективним і вимагає кваліфікованого та добре навченого персоналу.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

ВПК

Бронеавтомобіль «Козак-2М» отримав допуск до експлуатації від Міноборони

Published

on

Фахівці у військовому відомстві вважають бронеавтомобіль «Козак-2М»  найкращим із сучасних броньованих автомобілів, які було створено національними оборонними підприємствами. Наприкінці грудня 2017 р. ця машина отримала від Міноборони допуск до експлуатації повідомляє інформаційне агентство «Оборонно-промисловий кур’єр».

Виробником машини є ПрАТ НВО «Практика», яке у 2017 р. передало Збройним Силам України 19 броньованих автомобілів «Козак-2», що були виготовлені в рамках державного оборонного замовлення Міністерства оборони України.

15-тонний багатоцільовий тактичний бронеавтомобіль «Козак-2М» на базі Iveco EuroCargo витримав багатомісячні випробування за всіма армійськими параметрами і вже у березні 2017 року, наказом Міністра оборони №158 був прийнятий на зброєння Збройних Сил України.

Його  першого з вітчизняних броньовиків підривали мінами.

Фактично це перша машина такого класу, прийнята на озброєння армії України.

Багатофункціональний бронеавтомобіль «Козак-2М» проходив ретельне випробування у Високомобільних десантних військах ЗС України.

Бронеавтомобіль «Козак-2м»: легший, нижчий і маневреніший за попередника, посилена конструкція протимінного днища забезпечує надійний захист екіпажу від ураження при підриві на мінно-вибухових пристроях — до 6 кг заряду в тротиловому еквіваленті.

KOZAK_2M_1_INTERIOR

Бронеавтомобіль «Козак-2М» — легкий багатофункціональний бронеавтомобіль на незалежній підвісці, може бути виконаний у різних модифікаціях. Розроблений на основі Спільного рішення Міністерства оборони України «На відкриття дослідно-конструкторської роботи на розроблення спеціалізованого броньованого автомобіля для потреб Збройних Сил України, шифр «Козак-2М». Конструктивною особливістю і основною відмінністю від «Козака-2» є несучий корпус та незалежна підвіска. У поєднанні із кліренсом 500 мм та вертикальним ходом коліс у 260 мм, це значно підвищує показники прохідності та дає змогу долати перешкоди, недоступні для транспортних засобах із залежною підвіскою.

Попередня версія, бронеавтомобіль «Козак-2» випускається серійно з липня 2015 року, два роки поставлявся до Національної Гвардії та Державної прикордонної служби. 21 березня 2017 року наказом Міністерства оборони №158 також прийнятий на озброєння Збройних Сил України.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Continue Reading

Cтатті

Ракетний комплекс «Вільха» це передусім нова ракета

Published

on

Як відомо, напередодні президент України Петро Порошенко наказав завершити в цьому році випробування ракетного комплексу “Вільха” і приступити до його серійного виробництва. Новина дуже навіть хороша, і про потреби нашої армії в високоточній і далекобійній зброї написано дуже багато статей. Але все ж у наших громадян досі не сформоване уявлення про те, що таке “Вільха”, багато в чому через секретність проекту, а також непрофесіоналізм наших улюблених журналістів при висвітленні даної тематики.

Перш за все “Вільха” це ракета, а не, як висвітлюють у багатьох ЗМІ, – РСЗВ. В якості реактивної системи залпового вогню в даному випадку використовується стара-добра 9К58 на шасі МАЗ-543, більш відома як “Смерч”. У перспективі її хочуть замінити на КрАЗ-7634, але це в перспективі і саме шасі.

Вся цінність саме в ракеті, адже на неї і була зроблена основна ставка. І якщо вірити тим ТТХ, що періодично спливали в відкритих джерелах (а офіційних і до сих пір немає), мова йде про високоточний 300-мм реактивний снаряд, що вражає цілі на відстані понад 100 км (за деякими відомостями до 170 км) з точністю відхилення від цілі на 50 метрів, при використанні інерційної системи наведення, і 7 метрів, при використанні GPS-корекції.

Дана ракета здатна вражати не тільки наземні, але і надводні цілі. Також повідомлялося, що з її допомогою, можливо знищувати і повітряні об’єкти, що в деякому сенсі робить її універсальною зброєю.

Таким чином, “Вільху” некоректно називати новою РСЗВ, це, перш за все ракета. Ракета, яка в порівнянні зі стандартними боєприпасами “Смерча” збільшила дальність ураження цілей майже в два рази, а по точності можна порівняти з провідними світовими ОТРК ATACMS і горезвісним “Іскандер-М”.

Звичайно, шлях її на авансцену був довгий. Вперше про “Вільху” заговорили в січні 2016 року, а перше випробування було проведено в березні того ж року. Всього відомо про сім випробувальних стрільб даної ракети, і останні були проведені 22 грудня 2017 року на полігоні в Одеській області. Саме в ході цих випробувань і були запущені перші ракети, виготовлені на заводі ДАХК “Артем” за допомогою нового турецького обладнання Repkon, що використовується для виробництва високоточних деталей циліндричної порожнистої форми.

Власне, не дивно, що від випробувань, що почалися майже два роки тому, зараз можна переходити до серійного виробництва.

Проте, хоч “Вільха” і є далекобійною високоточною зброєю, вирішувати масштабні тактичні питання їй не зовсім під силу. А тому з нетерпінням очікуємо дефіле ОТРК “Грім-2”. Його час саме настав!

zloy-odessit

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. zloy-odessit

Continue Reading

Trending

Inline
Приєднуйтесь! Будьте завжди в курсі подій. Вподобайте цей інфоресурс!
Inline
Приєднуйтесь! Будьте завжди в курсі подій. Вподобайте цей інфоресурс!