Зв'яжіться з нами

Історія

Дипломатичні та військові штрихи козацької політики – Іван Виговський

Опубліковано

на

6 листопада 1657 року у Корсуні за присутності послів Швеції, Речі Посполитої, Туреччини, Кримського ханства, Трансильванії, Молдови відбулась козацька рада, на якій було затверджено обрання Івана Виговського гетьманом та ратифіковано угоду про українсько-шведський військово-політичний союз, за умовами якої король Карл Х Густав Віттельсбах зобов’язувався домагатися визнання Річчю Посполитою незалежності Гетьманщини.

Іван Остапович Виговський народився близько 1608 року на Київщині у сім’ї православного релігійного діяча із шляхетського роду Лучичів-Виговських. Освіту здобув, імовірно, в Києво-Братському колегіумі, по закінченні якого працював у київському і луцькому судах, був намісником луцького старости. Військову службу розпочав у 1632 році в регулярному війську Речі Посполитої, у складі якого брав участь у походах проти турок і татар і дослужився до звання ротмістра. У 1638 році Виговський став писарем при комісарі Речі Посполитої над реєстровим Військом Запорозьким, завдяки чому познайомився із його генеральним писарем Богданом Хмельницьким.
У 1648 році Виговський у складі польськогої армії під командуванням Стефана Потоцького брав участь у битві під Жовтими Водами проти козацько-татарських військ, під час якої попав у полон до татар, з котрого був викуплений Хмельницьким у хана Іслам-Гірея III, перейшов до нього на службу і в якості особистого писаря уже в жовтні 1648 року брав участь в облозі Львова, а в листопаді очолював козацьке посольство до трансільванського князя Дьордя II Ракоці. У 1649 році Виговський став генеральним писарем війська Запорозького і його стараннями ця посада набула другого після гетьмана значення, а Генеральний секретаріат став важливою внутрішньо- і зовнішньополітичною структурою з розгалуженою мережею інформаторів не лише в Гетьманщині, але й в Речі Посполитій, Чехії, Сілезії, Австрії, Османській імперії, Кримському ханстві, Молдові та придунайських державах.
Іван Виговський брав участь у всіх військових кампаніях Хмельницького, битвах під Берестечком, Батогом та Жванцем і був серед найактивніших прихильників військово-політичного союзу з Московією, укладеного в 1654 році. Наступні два роки він проводив енергійну дипломатичну діяльність зі створення антипольської коаліції, внаслідок чого було укладено союз зі Швецією, Трансільванією і Бранденбургом, а українські козаки брали участь у взятті Варшави і Кракова під час т. зв. «Шведського потопу» 1655-57 років.
Прижиттєвий портрет Івана Виговського

Прижиттєвий портрет Івана Виговського
Виконуючи волю Богдана Хмельницького, по його смерті в серпні 1657 року козацька старшина обрала гетьманом його 18-літнього сина Юрія. Проте вже 2 вересня рада козацької старшини в Чигирині усунула його від влади, постановивши обрати гетьманом генерального писара Івана Виговського, що було підтверджене 6 листопада на Корсунській раді за присутності послів Швеції, Речі Посполитої, Туреччини, Кримського ханства, Семигорода та Молдови. На ній також було підтверджено угоду, підписану 25 жовтня 1657 року в Корсуні, про українсько-шведський військово-політичний союз та ухвалено рішення про поновлення союзних відносини з Кримським ханством і Османською імперією.
Івану Виговському у спадщину дісталось загострення стосунків з Москвою, особливо після укладення нею в 1656 році сепаратного миру з Польщею і посилення її втручання в українські внутрішні справи, коли влітку 1658 року до України увійшло стотисячне військо на чолі з білгородським воєводою Григорієм Ромодановським, під тиском якого наказним гетьманом було проголошено уманського полковника Івана Безпалого. Це спонукало Виговського до пошуку компромісів з Польщею і підписання в 1658 році Гадяцької угоди про утворення у Речі Посполитій третьої складової частини федерації – Великого Князівства Руського у складі Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств.
Незважаючи на те, що вона не була ратифікована польським сеймом, а війська Виговського 7 липня 1659 року завдали нищівної поразки московській армії у Конотопській битві, антигетьманське повстання на Запоріжжі полковника Мартина Пушкаря та кошового отамана Якова Барабаша, підтримане селянською біднотою під проводом полковника Івана Іскри на Полтавщині, змусило Виговського 11 вересня 1659 року скласти булаву. Вже за місяць обраний гетьманом Юрій Хмельницький підписав Переяславські статті, що перетворювали Україну на автономну одиницю у складі Московського царства.
Після втрати влади Виговський переїхав на Поділля, був сенатором Речі Посполитої та Київським воєводою і після зречення Юрія Хмельницького в 1662 році здійснив спробу повернути гетьманство, однак зазнав невдачі, підтримав антипольське повстання на Правобережжі, за що був заарештований, позбавлений всіх прав та привілеїв і в 1664 році розстріляний без суду і слідства за наказом свого зятя гетьмана Павла Тетері.
Автор: Володимир Лук’янюк

Історія України складна і неоднозначна. Інакше як пояснити той факт, що у Полтаві Червонозоряна вулиця була перейменована на честь гетьмана Івана Виговського, який у 1658 році зруйнував це місто під час придушення повстання полковника під проводом Мартина Пушкаря. З іншого боку саме Виговський розбудував інституції тогочасної української держави – Війська Запорозького. Він зумів організувати ефективну роботу Генеральної канцелярії, курував дипломатією Гетьманщини, був покровителем козацької розвідки та боровся за незалежність козацької держави, хоча й починав кар’єру у армії Речі Посполитої.

Дилема

Політик має бути освіченим. І не важливо, в який історичний час він працює. Освіту, знання та ерудованість потрібні кожному управлінцю. Іван Виговський знав українську, російську, церковнослов’янську, польську, латинську мову, володів каліграфічним письмом. У Літописі Самійла Величка навіть вказано, що майбутній гарант Війська Запорозького був «вивчений вільним наукам, славився за дотепного і вправного у писарських справах».

Всі ці вміння й навички вочевидь дозволили Виговському розпочати вдалу кар’єру у сфері оборони Речі Посполитої. Його призначають ротмістром кварцяного війська – армії, яку утримували за прибутки короля і використовували переважно для охорони державних кордонів та придушення народних повстань.

У період правління королі Владислава IV (1632-1648), герой нашої оповіді відзначився у боротьбі проти Турецької агресії. Далі служив писарем у Яцека Шемберка – комісара Речі Посполитої у справах Війська Запорозького.

Ось так і підіймався Іван Виговський по кар’єрній драбині, а ж поки чорна хмара козацької революції не накрила Річ Посполиту. У 1648 році Богдан Хмельницький підняв грандіозне повстання, результатом якого стала поява на карті Європи нової держави – Війська Запорозького.

22

Коли розпочалася революція, Виговський мусив обирати, з ким же йому бути. З одного боку він – православний шляхтич. Можна підтримати своїх одновірців, і стати на бік Хмельницького. Але ж Богдан та козаки воюють проти влади Речі Посполитої, яка дає йому роботу, престижну посаду, зарплатню.

У цій дилемі Виговському допомогли розібратися татари.

Бій під Жовтими Водами

16 травня 1648 року. Неподалік Жовтих Вод, у Княжих байраках козацько-селянська армада Хмельницького січе вояків коронного гетьмана Миколая Потоцького. Іван Виговський гарцює на коні та як може, відбивається від козацьких шабель. Але в один момент козак вбиває коня і ротмістр змушений битися пішо. Все закінчується пораненням, втратою крові та свідомості. Коли Виговський прийшов до тями, він уже був не військових чиновником Речі Посполитої, а живим товаром. Один із козаків, який взяв Виговського в полон намагався продати писаря татарам. Як розгорталися подальші події, пише історик Юрій Мицик:

 – Виговський втік з полону, але його спіймав інший запоро­жець і знов продав за поганенького коня уже іншому татарину. Виговський втік і цього разу з неволі, але знову був спійманий і переданий самому ханові Іслам – Гірею ІІІ очевидно вже після Корсунської битви (26. V. 1648 р.). Богдан Хмельницький обміняв його на якогось полоненого і він був прикутий до гармати, певний час знаходився в ув’язненні (28). Гетьман порозумівся з бранцем і той дав тоді йому присягу вірно служити і додержав свого слова.

 

Повелитель Генеральної Канцелярії та контррозвідки

У російській мові існує такий вислів «из грязи в князи». Щось подібне сталося із Виговським. Перейшовши з рангу брудного полоненого у ранг службовця Хмельницького, пан Іван швидко береться за роботу і незабаром показує перші серйозні результати: розростається генеральна військова канцелярія, яку він очолює. Ця установа і приймає всі найважливіші політичні рішення, веде переговори з іноземними посольствами. А міжнародне визнання – це важлива умова існування будь-якої держави.

Відомий історик Іван Крип’якевич відзначив, що Виговський «організував державну канцелярію, яка прийняла все діловодство, як у внутрішньому правлінні, так і в закордонних справах…».

33

Крім того, історики вважають Виговський займався організацією розвідки та контррозвідки у Війську Запорозькому. Його агенти працювали у Стамбулі, Варшаві, у Львові, Кам’янці-Подільському, Перемишлі, Кракові, Варшаві, Відні, Брно та інших містах, співпрацювали з шведськими й трансільванськими розвідниками на території Речі Посполитої, Чехії, Моравії, Сілезії, Австрії, країн Балканського півострова.

Виконував Іван Виговський і дуже делікатні справи нової козацької держави. Оскільки міжнародні відносини того часу – це не тільки дипломатичні місії, переговори, а ще й  – династичні шлюби, то герою нашої оповіді довелося брати участь у весільних церемоніях.

Так, він супроводжував весільний ескорт Тимоша Хмельницького, який їхав одружуватися з донькою молдавського господаря Василя Лупула. Саме так Військо Запорозьке хотіло закріпити міжнародні стосунки з Молдовою.

Та все ж вирішальним моментом у долі Гетьманщини та самого Івана Виговського став 1654 рік. Перед тим, як козаки уклали Переяславську угоду з Москвою, Виговський налагоджував  активне листування з царським урядом, московським патріархом Никоном, зустрічається з послами Московії. Всі ці старання Виговського закінчуються підписанням Переяславської угоди. Але Москва звела всі потуги козацького канцлера нанівець. Як пише історик Юрій Мицик, мало того, що договір був недосконалим, та ще й Москва його порушила. Суть в тому, що Цар мусив захищати Гетьманщину від Речі Посполитої. Спочатку все було добре. Армія Хмельницького очистила від майже всю Західну Україну. Війська московитів та козаків дійшли до Любліна.

Та все ж Москва зрадила Гетьманщину. Цар підписав сепаратне перемир’я з Річчю Посполитою у Вільні. Дипломат Виговський почав шукати нових союзників на зовнішньополітичній арені, і точити ніж на Москву.

Гадяцький Пакт

Новим-старим союзником Війська Запорозького стає Річ Посполита. Тепер Виговський уже в якості Гетьмана підписує договір, за яким Гетьманщина під назвою «Велике князівство Руське» входить до союзу з Польщею та Литвою.

Але умови цього входження були дуже обмеженими для держави Виговського, порівняно з тим, що Військо Запорозьке мало раніше.

Зрозуміло, що частина суспільства Гетьманщини цей договір не сприйняла. Рани, завдані війною з Поляками ще не загоїлися, і Москва ще не встигла наробити лиха тогочасним українцям. От і почалися повстання проти Гадяцького Пакту.

44

Виговський змушений приборкувати повстання на самому Запоріжжі. Бунтує також і Полтава. Полковник Мартин Пушкар – один із лідерів антигетьманської опозиції. По-суті починається громадянська війна. Два тижні війська Виговського не могли взяти Полтаву,  та врешті-решт з допомогою татар Полтава була зруйнована і спалена вщент.

А далі у справи втрутилася Москва.

 Той день, коли Москва лишилася без армії

50-тисячне військо під керівництво воєводи Трубєцького вирушило з Московщини, аби повернути Гетьманщину під владу Царя. Виговський мав у своєму розпорядженні 30 тисяч козаків, як і велів Гадяцький трактат.

55

Війська Трубєцкого взяли в облогу Конотоп, який героїчно захищав козацький полковник  Григорій Гуляницький. Та недалеко від Конотопа Виговський з єднався з армією кримського хана. Москвичі про це не знали. Вони думали, що кримчаків не буде. Більше того: татари вирішили не вступати в бій одразу, а заховатися у засідці і вискочити у потрібний момент зненацька.

Одні частина козаків активно рила окопи, в то час як інша діяла за «методом Сагайдачного» – швидкі рейди навколо Конотопа блокували діяльність московських розвідників та фуражирів.

66

Трубєцкой подумав, що у Виговського є тільки кіннота ,і то в малій кількості. Він не знав про татар і аж ніяк не думав, що козацька піхота вже серйозно окопалася і готова палити по московській піхоті з рушниць та гармат.

 – Кавалерія під проводом князів Ромодановського, Львова і Пожарського рушила на козаків-розвідників, які давали бій і відступали, заманюючи воєвод до позицій піхоти і водночас відрізаючи їм шлях до відступу в табір. Як наслідок, москвини напоролися на українські окопи. Зав язався жорстокий бій,  – пише дослідник тих подій Максим Дорошенко.

 

І ось прийшов час вирішального маневру. Козаки почали давати на п’яту, московці за ними погналися і напоролися на окопи, де на них чекав смачний рушничний вогонь та гарматні залпи.

Після цього обстрілу ошелешених вояків Москви на них ще й татари наскочили. Підсумок для Москви був більш ніж фатальний: у полон потрапили двоє з п’яти воєвод Трубецького – князі Пожарський і Львов. На полі бою загинуло понад 240 московських дворян, майже 2 000 городових дворян, близько 1000 елітних найманців тощо. Загальні втрати Трубецького – 4 769 чоловік убитими й полоненими. Втрати союзників були меншими – до 2 500 вояків, – але виразно демонстрували, наскільки важкою й кривавою виявилася здобута перемога. Армія Трубецького під час відступу втратила щонайменше 2 000 чоловік убитими й біля 5 000 пораненими; козаки й татари – близько 6 000 вбитими.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело: http://www.jnsm.com.ua/https://tribuna.pl.ua/news/

Історія

Як взяли в полон російський опорний пункт, захопили танк і 40 полонених

Опубліковано

на

22 роки тому чеченський Опір здійснив одну з найвражаючих операцій за час війни в Чечні – без жодного пострілу був захоплений блокпост 166-ї мотострілецької бригади ЗС РФ, захоплено без бою не менше 38 солдатів і офіцерів, знищено 3 БМП. А танк Т-80 чеченці викрали і поставили собі на озброєння. Майже всі російські полонені були вбиті, тільки кільком вдалося врятуватися.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 01

Історія повчальна. 15-й блокпост був облаштований на околиці села Мескер-Юрт, на відкритій місцевості. Зверху над блокпостом на панівнуючій висоті Гойтенкорт в двох кілометрах знаходився 19-й блок-пост, який міг надати вогневу підтримку і контролював підступи до 15-го.

На блокпосту знаходилися 3 БМП і танк Т-80.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 02

Російські військові повністю усвідомлювали вразливість блок-поста, і ймовірність раптової атаки, оскільки поруч знаходився населений пункт. Тому вночі в караул визначалося до однієї третини особового складу, всі хто спали були зі зброєю.

Однак грубі помилки в бойовій підготовці солдатів привели до надзвичайної події, яка мала далекосяжні наслідки.

20 січня 1996 го вночі уві сні солдат Едуард Подимахін випадково зірвав чеку зарядженої гранати РГД-5, яка лежала у нього в кишені. Вибух відірвав ноги, солдат загинув в результаті важкого поранення. Виявилося, що особовий склад на блокпосту спав із зарядженою зброєю, в повній готовності відкрити вогонь, оскільки не був навчений елементарним правилам безпеки. Офіцери думали, що таким чином привчають солдатів до зброї. Однак наслідки такого “навчання” в бойовій обстановці виявилися важкими.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 03

На безглузду загибель Подимахіна абсолютно неадекватно відреагувало командування 166-ї бригади. Після розслідування не зайнятому в караулі особовому складу 15-го блокпоста було наказано зберігати зброю вночі, під час сну, в збройових “пірамідах”. І таким чином солдати, що спали вночі виявилися повністю беззбройними.

27 лютого командиром блокпоста був призначений командир роти Володимир Бараненко (уродженець Харцизька Донецької області). На блокпосту було 4 офіцери, 23 солдата і сержанта-контрактника, 11 солдатів строкової служби плюс три людини екіпаж танка. За різними даними, точна чисельність становила від 38 до 45 осіб. Точних підрахунків Міноборони РФ так до сих пір і не зробило, дані встановлені за свідченнями учасників подій і тих хто втік з полону.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 04

aventure56.livejournal.com

Приблизно 5 березня двоє солдатів, які прямували з 19-го на 15-й блокпост, зникли – були захоплені чеченською розвідгрупою. Очевидно, вони дали точні відомості про стан 15-го і 19-го постів.

6 та 7 березня в Грозному чеченські повстанці атакували кілька підрозділів російського спецназу – ОМОН, СОБР різних регіонів, 63-й полк внутрішніх військ, в серії бойових зіткнень чеченці знищили 47 російських спецназівців.

7 березня на 15-му блокпосту прогриміла бойова тривога – Грозний близько, і особовий склад отримав завдання перевірити боєготовність. Раптово з’ясувалося, що у танка вийшла з ладу гармата, і він може вести вогонь тільки з кулемета. А автоматичний міномет “Волошка” зміг відкрити вогонь тільки через 30 хвилин, частина боєприпасів вийшла з ладу через погані умови зберігання. Однак 15-й блокпост приготувався до можливої ​​атаки чеченців.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 05

Війна йшла вже більше року, і в складі гарнізону було чимало обстріляних солдатів, які брали участь в бойових діях.

Те, що сталося в подальшому, детально ми навряд чи дізнаємося. Чеченці історію війни не пишуть, Росія – теж, щоб не ганьбитися, а уривчасті свідчення тих, хто вижив не дають цілісної картини. Але в цілому картина ясна.

Вночі приблизно о 3.30 8-го березня до блокпосту підійшла штурмова група чеченців із загону, за наявними російськими даними, коменданта Шалі Молді. За одними даними, чеченці підкралися з боку села і їм вдалося без шуму обеззброїти чатових, які виявилися не готові до нападу. За іншими даними, вночі з боку села по дорозі до блокпосту під’їхала колона – БМП і два бортових КамАЗа, на чолі колони була група українських бійців з УНА-УНСО, які боролися на боці чеченців. Українці нібито по-російськи звернулися до чатових, і колону прийняли за своїх, не запитавши паролів.

Важко сказати – байки про українських бійців в Чечні, які обманюють росіян, йдуть коментарем до багатьох боїв, але в реальності українців в Чечні воювало дуже небагато, може бути, в цілому 20-30 чоловік за всі роки війни, тому звинувачення на адресу “хохлів “схожі на вигадку для виправдання своїх помилок і безпорадності.

Фактом залишається одне: 15-й блокпост був захоплений без єдиного пострілу. При цьому під час захоплення не був убитий жоден російський військовослужбовець, ніхто не чинив опору. Сплячий гарнізон розбудили під дулами автоматів і завантажили в машину. Сусідній 19-й блокпост нічого не побачив і не почув, і тільки вранці був розбуджений вибухами згорілої на блокпосту бойової техніки.

Очевидно, що гарнізон, який знаходився в умовах небезпеки, готувався до бою, і де для відображення раптової атаки було виділено понад 10 військовослужбовців, міг бути захоплений зненацька тільки в разі збігу цілого ряду факторів. 1. Незвичайної зухвалості нападу чеченського штурмового загону. 2. Грубих помилок при несенні вартової служби. 3. Низького рівня бойової підготовки. 4. Можливого вживання алкоголю солдатами і офіцерами на блокпосту, що призвело до втрати керованості.

Алкоголізм найбільш імовірний, тому що можна обдурити одного-двох вартових, але не можна обдурити ціле відділення в бойовій готовності, хтось із них напевно повинен був відкрити вогонь. На жаль, випадки масового алкоголізму, коли п’ють всі, широко поширені не тільки на війні в Чечні, але і на інших сучасних війнах.

А так чеченці зібрали на блокпосту все озброєння, боєприпаси, всіх полонених, все це повантажили в КамАЗ. Завели і захопили танк Т-80. Захопили справну радіостанцію Р-159 з засекреченою апаратурою зв’язку “Історик” Т-240С з введеними ключами, що змусило міняти ключі все російське угруповання. Вся операція на блокпосту зайняла менше двох годин, чеченці пішли звідти ще в темряві, не пізніше 5 ранку. Чеченський загін разом з БМП і танком, під виглядом російської колони на очах російського блокпоста в Шалі проїхав по головній дорозі через місто і нахабно зник в горах. Росіяни не могли повірити, що колона бойової техніки може бути не російською, а чеченською, і що в машині знаходяться озброєні бійці і полонені.

Група чеченської піхоти, що замикала відхід, підпалила всі землянки, вагончики, і три БМП, знищивши все, що було на блокпосту.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 06

Вранці російське командування направило великі сили на пошук своїх бійців і танка, але пошукова операція закінчилася безрезультатно. Після загрози знищити село Мескер-Юрт місцеві старійшини повернули російським генералам 40 автоматів.

У полоні протягом року було вбито майже всі полонені, врятувалося три або чотири людини.

Про події в Мескер-Юрті 8 березня 1996 го російська влада, звичайно, згадувати не люблять. Про це не знімають серіали, не видають книги. Але такі операції, де не прозвучало жодного пострілу, треба пам’ятати і вивчати. Як мінімум, щоб не постраждати самим.

Юрий Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://ua.censor.net.ua/r3054682

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

ВПК

Нестаріючий родоначальник класу: американський армійський позашляховик Willys MB

Опубліковано

на

У наш час слово «джип» позначає всякий автомобіль-позашляховик, проте спочатку це прізвисько закріпилося за цілком конкретним зразком техніки.

Навесні 1940 року американські військові випустили технічне завдання на проектування легкого розвідувального та командирського автомобіля вантажопідйомністю 1/4 тонни з колісною формулою 4 × 4. Жорсткі терміни вибили з конкурсу всіх конкурентів, крім двох фірм – Willys-Overland Motors і American Bantam, пізніше до них приєднався зі своїм проектом автомобільний гігант – концерн Форда.

Після замовлення кожному з учасників пробної партії по 1500 примірників переможцем в результаті був оголошений автомобіль «Вілліса», який з 1941 року пішов у масове виробництво під позначенням Willys MB.

Щоб не зірвати контракт на виготовлення величезної кількості автомобілів, компанія Willys-Overland Motors звернулась за допомогою до компанії Ford і уклала з ними контракт. Незабаром вся необхідна документація була відправлена партнерам, і завод Ford розпочав випуск моделі Willys МВ (під індексом Ford GPW) вже на початку 1942 року. З урахуванням фордівских копій, за часи війни, всього було випущено 659 031 автомобіль Willys MB.

Походження назви «джип»

В роки війни автомобілі Willys отримали нову назву — Jeep, а в післявоєнний час всі позашляховики (це був новий клас автомобілів) стали називати джипами. Існує декілька версій походження слова «джип». За найбільш поширеною версією, воно виникло від скорочення GPW (абревіатура назви «Віліса» що виробляла компанія Ford Motor, розшифровувалась: G— державне замовлення, Р— автомобіль з колісною базою до 80 дюймів, W— тип Willys).

Ще одна версія така: по класифікації, прийнятої в Армії США, «Willys MB» потрапив в категорію автомобілів «Загального призначення»—англійською «General Purpose», скорочено GP «джі-пі». Вірогідно внаслідок аудіювання (сприйняття на слух) ця абревіатура трансформувалася в джей-пі (JP).

Неформальне прізвисько «Jeep» було запущено в широкий обіг американською журналісткою Катариною Хілльер (Katherine Hillyer). В її статті в газеті Washington Daily News (20 лютого 1941 року), що висвітлювала випробування «Віліса», зокрема той факт, коли автомобіль виїзжав вгору по сходах Капітолію, була публічно вжита назва «Jeep».

В 1945 році, «Jeep» стало торговою маркою фірми Willys-Overland, яка почала виробництво цивільних позашляховиків.

Willys MB (Вілліс) — американський армійський автомобіль підвищеної прохідності часів Другої світової війни. Серійне виробництво почалося в 1941 році на заводах компаній Willys-Overland Motors і Ford (під маркою Ford GPW). Вважається родоначальником позашляховиків — невибагливих легкових автомобілів підвищеної прохідності.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://uk.wikipedia.org/wiki/Willys_MB

Читати далі ...

Trending