Зв'яжіться з нами

Cтатті

Дмитро ЯРОШ — про настрої на передовій та політичні перспективи

Опубліковано

на

Дмитро Ярош – один із тих діячів, хто не потребує особливого представлення. Причому не тільки в Україні. Об’єкт путінської пропаганди, політик з радикальною риторикою і водночас чолов’яга з доброю посмішкою, «візитівка» якого стала інтернет-мемом. Аналізуючи його заяви, здається, що він переймається виключно військовою справою, але його власна політична пізнаваність – незаперечний факт. Після виходу з «Правого сектору», за його словами, через втрату впливу на внутрішні процеси і небажання бути «весільним генералом», була створена організація «Державницька ініціатива Яроша». Втім на неї, говорить Ярош, через фронт в нього часу немає. Однак не слід забувати, що він, крім військового, ще й народний депутат, а також заступник голови комітету з питань національної безпеки і оборони. І хоч він очолює рейтинги депутатів-прогульників, каже, що цим не переймається. Чому? Про це та багато іншого говоримо із Дмитром ЯРОШЕМ.

«У ГЕНШТАБІ У МЕНЕ КОНКРЕТНЕ ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ – КООРДИНУЮ ДІЯЛЬНІСТЬ ДОБРОВОЛЬЧИХ ФОРМУВАНЬ»

Які здобутки і прорахунки за три роки після Майдану 2014 року, в якому ви, зокрема, стали революційною силою, можете назвати?

– Перше і головне – те, що нам удалось втримати державу, хоч це було дуже важко зробити, адже одразу після революційних подій почалася відкрита військова агресія Російської Федерації, і зрозуміло, що всі сили, у тому числі, і тих людей, які робили Революцію, були кинуті на захист незалежності та територіальної цілісності нашої держави. Тому я б сказав, що це найголовніше. Крім того, нам, як державі, вдається позбуватися залишків тоталітарної комуністичної системи, що буде мати особливо велике значення для майбутніх поколінь. Нам вдається уникнути того, що буває при війні – фінансового дефолту держави, економічного краху тощо. Безумовно, це є позитив. Для людей, які люблять мандрувати, можна ще згадати безвіз. Із негативів – всі їх бачать, немає сенсу перераховувати. Це і низький рівень життя, попри велику кількість кримінальних проваджень і затримань непереможна наскрізна корупція. Але катастроф якихось не відбувається і слава Богу.

– Які настрої на передовій і серед командування?

– Настрої бойові. Я тільки власне з самого «передка», з однією бригадою пройшовся, подивився – хлопці відмінно себе почувають, техніка вся в нормальному стані. Всі готові захищати Батьківщину до останнього подиху і звільняти територію від іноземних загарбників. У Генштабі у мене дуже конкретне функціональне завдання. Я координую діяльність добровольчих формувань і командування Антитерористичної операції. До нас прислуховуються, нас задіюють. Зрозуміло, що я там часто маю свою точку зору, але справа командування – прислуховуватися до моїх порад або ні. Хоча, чесно кажучи, коли я щось раджу, то воно так і трапляється.

– Не секрет, що після агресії Росії оборонні потуги України в короткий термін були створені фактично з «нуля». При чому великою мірою силами волонтерського руху і за допомогою добровольців. Як відбувався цей процес?

– Такі люди були тоді, є зараз і, дай Бог, будуть і завтра. Якби не війна, ми б волонтерський рух до такого рівня не підняли. Допомагали і прості громадяни, і люди, які у нас володіють всілякими компаніями та важелями впливу на економічну і фінансову ситуацію. Крім великої допомоги сформованих волонтерських організацій, як «Донбас SOS», підтримували «Епіцентр», мережа супермаркетів «АТБ», особисто її співвласник Геннадій Буткевич. Це із відомих компаній, яким я давно хотів публічно подякувати. Так, завдяки «АТБ» у  нас є можливість одягати, харчувати, забезпечувати проживанням наших хлопців з батальйонів і т.д. Допомога не припиняється буквально з перших днів війни, з Майдану. Особливо це важливо для добровольчих підрозділів, які не мають матеріальної підтримки держави. Тож тільки за рахунок таких людей і компаній, як «АТБ», вони вже три роки воюють і добре воюють. Пам’ятаю, як ми сотнями закуповували форми, каски, бронежилети тощо – обсяг допомоги величезний. Професійний рівень дуже високий, підрозділи Української добровольчої армії – одні із найбоєздатніших на фронті, і існує УДА тільки завдяки добровільним пожертвам. Я щиро-щиро дякую всім, хто допомагає армії – хтось дає 10 гривень, хтось мільйон, всім. Без них ми не могли б вести ту війну. В 5-му окремому батальйоні є дуже хороший снайперський взвод, вони постійно потребують гільз, пороху, набоїв. Зараз хорошими гвинтівками ми їх забезпечили, але витратних матеріалів бракує. Діаспора теж підключається, присилає необхідні речі.

«РЕАБІЛІТАЦІЇ БІЙЦІВ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ УКРАЇНСЬКІ ТРАДИЦІЙНІ ЦЕРКВИ»

– В чому полягають потреби військових зараз?

– Потреби в принципі не міняються. Це, як правило, легкові машини для пересування фронтом. Дуже часто, навіть, у командирів бригад ЗСУ, батальйонів немає хорошого транспорту. Військова техніка – і танки, і БМП – на превеликий жаль, часто випуску 60-70-х років минулого століття. Хлопці, звичайно, їх доглядають, але зрозуміло, що це техніка іншого покоління. Не секрет, що є проблема некомплекту особового складу. Тобто, незважаючи на те, що матеріальне забезпечення військовослужбовців зараз доволі непогане, у порівнянні з колишніми роками і тилом, при тому всьому люди не дуже йдуть у Збройні Сили. Одні бояться війни, інші – забюрократизованості, бо це теж якийсь нездоланний недолік у ЗС. В іншому хлопці забезпечені доволі непогано. Хотілось б більше, але економіка України не в найкращому стані, і ми це прекрасно розуміємо.

Як функціонує Українська добровольча армія? Зараз це фактично єдине добровільне військове формування. Раніше була інформація, що ви говорили з Президентом щодо законодавчого оформлення і перетворення добровільної армії у державну структуру. Чим закінчилися ці перемовини?

– На сьогоднішній день Українська добровольча армія – це штаб армії з багатьох управлінь, 5-й і 8-й окремі батальйони, окремі легкопіхотні загони «Волинь», «Вольф», «Чорний туман», медична служба – батальйон «Госпітальєри» та управління військової розвідки, плюс загони територіальної самооборони, які ми активно розбудовуємо в тилових областях. Тобто це доволі об’ємна військова система. Я справді вів розмову, і продовжую її вести, як з Президентом, так і з всіма державними чиновниками. З Андрієм Парубієм, депутатами – про те, щоб законопроект було прийнято. З Президентом я не мав зустрічі після того, як він сказав «я подумаю». Сподіваюсь, буде зустріч, і він мені, нарешті, дасть відповідь: «так» чи «ні». На моє глибоке переконання, така структура, як добровольча армія, і це показує практика європейських країн, – один із вагомих факторів національної безпеки і оборони. А для нашої, воюючої країни, коли маємо таку імперію поряд з собою, це дуже і дуже важливо. Тому я все таки буду переконувати Верховну Раду, Верховного Головнокомандуючого, щоб вони взяли хоча б за основу той законопроект, який у нас є. Я його навіть не реєструю зараз. Бо один раз зареєстрував, він не набрав голосів, відкликав. Якби Президент вніс його як першочерговий, то швиденько би прийняли. Це було б дуже добре і для нашої держави, і для хлопців, які вже більше трьох років воюють по таким неформальним військовим частинам і підрозділам.

– Останніми днями пройшла новина про інцидент з вашим охоронцем (боєць вистрелив у ногу таксисту за небажання відповісти на «Слава Україні» – Ред.). Ви дали відповідь у Facebook. Але ця ситуація фактично вкотре оголила наслідки відсутності роботи з ветеранами АТО по їх психологічній реабілітації та інтеграції в цивільне життя. Як вважаєте, чи достатньо працює держава в цьому напрямку?

– Ця проблема існувала, існує і буде існувати. Навіть така велика імперія, як Радянський Союз, не могла дати раду цій проблемі після Другої світової, потім – Афганістану. Знаю, що Україна намагається працювати у цьому напрямку. Ті ж самі волонтерські організації створюють реабілітаційні центри тощо. Але бачимо, що людський фактор є людський фактор. Я писав в тому пості, що, буває, люди тримаються роками, а потім – якийсь зрив, після якого всі його стреси вилазять назовні. Жодна держава, навіть США, не може застрахуватися і уникнути цього на 100%. Трапляються самогубства, насильства, навіть теракти. В Україні, на мій погляд, можуть допомогти українські традиційні церкви. Капелани УПЦ КП, УГКЦ, УАПЦ – всі вони сильно працюють на фронті, але треба, щоб вони активніше працювали з хлопцями і в тилу. В нашому випадку, ми своїх хлопців не називаємо ветеранами, бо війна ще не закінчена. А ми воюємо на своїй території, тому навіть якщо вони не на фронті – вони резервісти. Ветеранами будуть, коли ми переможемо в цій війні, а ми обов’язково переможемо. В минулому році наші активісти з тилових структур були на зустрічі в Міністерстві оборони, Міністерстві соціальної політики, пропонували певну комплексну програму, певні речі сьогодні починають реалізовуватися. У нас є спеціальний відділ, який власне займається і психологічною, і фізичною реабілітацією бійців. Будемо сподіватися, що держава все це підтримає, і якомога швидше втілить в життя. А діям бійця у цій історії дадуть правову оцінку.

«ПОТРІБНО ШУКАТИ НОВІ ДИПЛОМАТИЧНІ ФОРМАТИ»

Яке ваше ставлення до Мінських домовленостей? Їх називають «мінським котлом» з одного боку, але з іншого – вони допомогли зупинити кровопролиття. Що ви скажете?

– Загальне ставлення до «Мінська» у мене негативне, бо якщо його імплементують у життя держави, ми отримаємо поразку на всіх рівнях і демонтаж держави як такої. Але знов ж таки, події під час Іловайська, після Іловайська примушували дипломатів, головнокомандувача до підписання якихось документів, бо стан ЗСУ тоді був справді плачевний. Зараз ми відновили наші Збройні Сили, хоча, звичайно, ще не досягли того, чого б хотілося. Свою тактичну роль «Мінськ» виконав, і я вважаю, що потрібно шукати нові міжнародні формати, адже цей не працює. Бойові дії не припиняються. Будапештський формат був би логічний, адже в такому складі нам давались гарантія і у країн, які туди входять, крім Росії звичайно, послідовна антиімперська політика.

Можливо комусь хотілося б, щоб приїхав хороший «дядя» чи «тьотя», умовно кажучи, Ангела Меркель, і навела нам порядок, вигнала агресора з Донбасу та Криму. Не дуже мені віриться, що так станеться. Не для того Путін туди заходив, щоб просто так піти. Безумовно необхідно максимально посилювати політичний тиск на Росію. Але розрахунок наш має бути, в першу чергу, на силу українського народу, на силу наших Збройних Сил, інших державних силових і недержавних силових структур. Я розумію, що Крим у військовий спосіб після того, як Росія перетворила його на величезну військову базу, звільнити буде важко. Але провести, у свій час, коли ми будемо готові, миттєву військову операцію по східним окупованим районам Донецької та Луганської областей – це нам під силу. Головне, щоб на те була політична воля і ми готувалися до цього, а не думали, що прийде хтось і нам допоможе.

«НАЦІОНАЛІЗМ ВКОРІНЕНИЙ В ІСТОРІЮ НАШОЇ ДЕРЖАВИ»

– Ваш відхід з «Правого сектору» і започаткування своєї політичної партії. В чому сенс останньої, якщо вона не дуже активна? Яким вбачаєте майбутнє націоналістичних рухів, чи можливе їх об’єднання?

– Я не говорив про політичну партію ні тоді, ні зараз. Йшлося про громадсько-політичний рух, який, якщо нам вдасться, ми створимо. Хоча наголошував, що для мене як було, так і залишається, в пріоритеті – захист України. В «ДІЮ» в основному входять хлопці, які були на передовій, очолює її Андрій Шараскін, позивний в нього «Богема», один із хлопців, які гідно повоювали і були направлені в тил власне для такої діяльності. Основним завдання цієї громадської організації є допомога фронту – залучення людей, волонтерських ресурсів, з чим вона успішно справляється. Наприклад, одна з найуспішніших акцій – це проведення рішень обласними радами, якими добровольців визнано учасниками бойових дій. Завдяки цьому наші хлопці не тільки з УДА, а й з інших батальйонів, отримали такий же соціальний пакет, який мають військовослужбовці ЗСУ – учасники бойових дій. Поки немає виборів, все йде, як має йти. Зараз хлопці готують з’їзд руху, можливо, навіть на червень в Запоріжжі…

Якщо подивитись на Революцію, всю війну, то націоналісти завжди тримали «перед» скрізь, червоно-чорні прапори і зараз майорять над частиною моїх підрозділів. Не треба плутати ідеологію і партійні структури або конкретних людей, які можуть заробляти позитив або великий негатив. Це завжди так було. Націоналізм – єдине майбутнє для України, він вкорінений в наш народ і в історію нашої держави. У нас є таке націоналістичне формулювання – українська нація народилась тоді, коли перша крапля червоної української крові впала на чорний український ґрунт. Українському  націоналізму вже тисячі років. І його формули дуже зрозуміло і змістовно висловив в поетичній формі Тарас Шевченко: «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля». Політичну форму дав Донцов, Міхновський, Бандера, Стецько та інші. Це тяглість із покоління в покоління української нації, а як його там починають інтерпретувати – справа десята, все одно націоналізм жив, живе і буде жити, як колись Ленін казав про комунізм (сміється – Ред.). Націоналізм має дуже велику перспективу. І те, що хлопці, які займаються партійною політикою, об’єднуються, це теж позитивно. Вони зробили перший крок – Національний корпус, «Правий сектор», організації об’єдналися більш дрібніші. З великою радістю ставлюся до таких речей. Хоча, думаю, що все ж таки зараз в умовах зовнішньої агресії Україні потрібне більш широке об’єднання. Куди входили б і консерватори, і ліберали, і націоналісти, і інші. Нам протистоїть тоталітарна імперія, тому тільки об’єднаними силами ми можемо її перемогти.

– Наскільки вдається поєднувати депутатство з фронтом?

– Я пообіцяв своїм виборцям, що зроблю все, щоб не впустити війну на округ, який межує з Донецькою областю. Я чесний перед ними. На жаль, ті законопроекти, які пробуєш розробити, вносиш, практично нереально втілити в життя, тому що у мене не має ні фракції, ні депутатської групи. Так лежать тисячі законопроектів. Треба займатись тим, до чого душа лежить, і що найбільше приносить користі державі. Я в даному випадку сконцентрований на захисті України.

Сучасна політична еліта не дуже державницька, немає політичних лідерів, з якими б я разом пішов на барикади. Українські політичні еліти занадто дискредитовані. Перетасована політична колода, яку нам пропонують майже 26 років незалежності ні до чого доброго не доводить. Ця влада не спромоглася запропонувати нашому суспільству стратегію розвитку країни, і це найбільша проблема. Плюс у владі дуже багато бізнесменів, а це ніколи позитивно не впливає на ситуацію, бо вони думають спочатку про свій бізнес, а потім про державу.

Разом з тим, я не думаю, що можливий Третій Майдан, не бачу передумов. Хоча в історії України і людства часто революційні події трапляються несподівано. Сірничок якийсь спалахує і потім зносить весь політичний режим. Але на передовій, серед офіцерів я точно не бачу подібних настроїв. Один показовий приклад нещодавно бачив – командир однієї бригади каже мені: «Якщо хтось буде закликати на третій майдан, вилізу на танк і роздушу (посміхається – Ред.)». Він патріот, три  роки на війні, але розуміє, що вийдуть не ті, хто хоче принести щастя державі. Організаторами стануть проросійські сили, які є агентами впливу Кремля.

Автор: Анастасія РУДЕНКО

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:http://m.day.kyiv.ua/

Cтатті

Друга світова війна для українців розпочалася задовго до 22 іюня 1941 года

Опубліковано

на

14 березня 1939 – проти ночі у Карпатську Україну вторглася 40-тисячна угорська армія.

Королівство Угорщина отримала 12 березня найбільші закарпатські міста Ужгород і Мукачеве але хотіла захопити всю Карпатську Україну. Угорці розпочали переговори з Польською республікою. Країни обмежили Карпатській Україні телеграфний, телефонний та поштовий зв’язок. На кордоні Угорщина зосередила 12 дивізій VI армії. Через кордон перекинули угорських та польських диверсантів. Вони стикалися з армією Чехословаччини.

У ніч із 13 на 14 березня угорська армія невеликими силами почала просування углиб території Карпатської України. Глава держави Міклош Хорті отримав дозвіл на це від Адольфа Гітлера.

Автор: Life
Угорські війська нападають на Карпатську Україну
Угорські війська нападають на Карпатську Україну

За наказом прем’єр-міністра Карпатської України Августина Волошина учасники напіввійськової організації “Карпатська січ” отримали зброю з чехоловацьких складів. Чеські офіцери вимагали віддати її, але українці відмовились. Генерал Лев Прхаланаказав частинам 45-го полку, що дислокувався в Хусті, вилучити зброю силою. Чеські війська о 6:00 атакували головні будівлі січовиків. У місті розпочались вуличні бої. Через 8 годин вони закінчились перемир’ям. За час протистояння між Січчю і чехословаками угорські війська зайняли три села біля Мукачевого.

14 березня у Празі оголосили наказ про евакуацію чехословацького війська і держслужбовців з території Підкарпатської України.

Автор: Life
Угорські війська нападають на Карпатську Україну
Угорські війська нападають на Карпатську Україну

Августин Волошин 15 березня 1939 року оголосив по радіо про незалежність Карпатської України. Направив Адольфу Гітлеру телеграму, в якій просив узяти країну під протекторат Третього Рейху. Німеччина у підтримці відмовила. Угорський уряд направив до Хуста свого парламентера з пропозицією роззброїтися і мирно увійти до складу Королівства Угорщина. Волошин відповів відмовою.

Напад угорців тривав до 18 березня. Останнім населеним пунктом, який утримували січовики став Воловець. Партизанська боротьба проти угорців тривала ще 3 тижні, на території Воловеччини і Рахівщини — до січня 1940 року. Українські війська мали 430 убитими, більше 400 пораненими, близько 750 полоненими. За офіційними даними угорські війська втратили 72 особи.

Автор: memory.gov.ua
Загиблі в Україно-Угорській війні
Загиблі в Україно-Угорській війні

Волошин зі своїм найближчим оточенням через Тячів дістався до румунського кордону в районі Великого Бичкова. З Королівства Румунія він перебрався до Королівства Югославія, а потім через Відень до окупованої нацистами Праги.

15 березня 1939 року Сейм Карпатської Русі проголосив незалежність Республіки Карпатська Україна, на чолі якої став Августин Волошин. Цього ж дня було ухвалено перший конституційний закон, яким визначено статус країни.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/history/

Читати далі ...

Cтатті

Сьогодні – День українського добровольця

Опубліковано

на

В Україні 14 березня відзначається День українського добровольця.

Його встановлено рішенням Верховної Ради від 17 січня 2017 року з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

Ця дата вибрана не випадково: саме 14 березня 2014 року прямо з Майдану перші добровольці вирушили на тренувальну базу у Нових Петрівцях, що під Києвом. Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити – саме добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію і підготувати їм професійну заміну.

Одним із перших прикладів добровольства можна вважати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну.

Інший яскравий приклад – легіон Українських Січових Стрільців, що теж формувався виключно на добровольчих засадах. Події Першої світової війни, протистояння Австро-Угорщини Росії українці вирішили використати задля втілення заповітної мрії про незалежність України. До лав УСС записалося майже 20 тисяч добровольців, але згодом австрійська влада дозволила лише 2500 воякам прийняти присягу й утворити легіон УСС. Тоді, в 1914 році, так само як і в 2014, українські добровольці нічого не мали: вони були найгірше озброєні, взуті й одягнені. Але, попри це, зажили слави як найвідважніші вояки. «З нами йшли в наступ українські добровольці. Це, мабуть, найкращий відділ із усієї Австро-Угорської армії», – йшлося в німецькому повідомленні з фронту до командування Південної Армії. Півтора року знадобилося стрільцям та австрійському командуванню, щоб офіційно оформити українських добровольців як окрему бойову одиницю – полк УСС.

Саме тоді на західноукраїнських землях розпочався і потужний волонтерський рух – по суті, місцеве населення одягало й годувало українських добровольців, надсилало на фронт так звані «любистки» – спеціальні посилки-пакунки.

Під час Другої світової війни добровольці знову першими стали на захист Вітчизни.

Та найновіший приклад – це Революція гідності та початок воєнних дій на сході України. В ті дні тисячі звичайних українських громадян, кинувши власні справи – навчання, роботу, бізнес, родини – початку пішли на майдани, висловлюючи протест проти антидержавної політики тодішнього вищого керівництва країни, а потім зі зброєю в руках першими протистояли озброєній російській армії. Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Люди приходили самі, не чекаючи повістки. Інші – чоловіки й жінки, самоорганізувалися в батальйони й вирушили на Схід.

Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Загалом у конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих рот-батальйонів , приблизно стільки ж (3200 осіб),  переважно мобілізованих здалося в полон. Більшість добровольчих рот-батальйонів під міжнародним тиском вийшли зі статусу незаконні збройні формування і перетворилася на військові частини силових структур.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/

Читати далі ...

Cтатті

Ціна “котлів”: втрати бойової техніки ЗСУ у війні з Росією в 2014 році

Опубліковано

на

Військове командування допустило оточення і загибель гарнізону нового терміналу Донецького аеропорту, а потім оточення Дебальцевського плацдарму, що призвело до важких втрат, і повністю повторило всі помилки кампанії 2014 року – оточення в районі Червонопартизанська-Ізварине, оточення в Іловайську і на 32-му блокпосту. І замість того, щоб все-таки раз і назавжди проаналізувати причини невдач і витягти уроки, я чую обурливі заяви – “війна без втрат не буває”, а в Дебальцеве, на думку Головнокомандувача, військове командування показало свою ефективність.

Факти свідчать про зворотне. І скоро на полях Донбасу прийде тепло і зелень, і ворог знову перейде до активних дій.

Я хочу написати про втрати бойової техніки Збройних сил, тому що ці матеріальні втрати піддаються точному обліку і аналізу та дозволяють показати, яким чином неграмотна тактика і помилкові стратегічні рішення безпосередньо впливають на боєздатність військ і хід бойових дій.

Оточення для нашої армії прямо протипоказані.

По-перше: В оточенні наші війська втрачають маневреність. Прив’язка до одного місця дозволяє противнику підтягувати артилерію і вести методичний артилерійський вогонь. Оскільки припиняються ритмічні поставки боєприпасів і палива, знижується боєздатність оточених військ. Не маючи постійного постачання, війська змушені відмовитися від самостійних масштабних дій.

По-друге: Стара бойова техніка, яка не пройшла капітальний ремонт і не укомплектована повним ремонтним комплектом, не може виконувати завдання без постійної підтримки з тилу. Для нашої техніки необхідні ремонтні бригади і майстерні. При плануванні бойових операцій командування повинно враховувати моторесурс техніки та її технічний стан. Певні види ремонту старої техніки можуть робити тільки досвідчені ремонтні бригади і тільки в тилу. Відсутність ремонтних можливостей перетворює бронетехніку в тягар, від якої прагнуть позбутися. Будь-яке пошкодження бойової техніки в оточенні для цієї техніки, як правило, закінчується фатально. Евакуація цієї техніки неможлива.

По-третє: найголовніше – оточення приводили до величезних втрат бойової техніки. Техніку ми швидко поповнити не можемо, і таким чином, бригади надовго виходять зі строю, місяцями відновлюючи боєготовність. Техніка для України – невідновлювальний поки що ресурс, оскільки наші заводи все ще ведуть дрібносерійне виробництво.

У 2014-му році військове командування двічі направляло наші частини в оточення і не вживало своєчасних дій щодо відведення військ. Це призвело до сковування наших військ, низької бойової ефективності, великих втрат без досягнення результатів. Вести будь-які операції в степах Донбасу без наявності боєздатної бронетехніки просто неможливо.

Саме втрата більшості бойової техніки військ сектора “Д”, в результаті оточення в червні-серпні в прикордонних районах – Червонопартизанск- Ізварине-Маринівка, привела до втрати боєздатності підрозділів п’яти бойових бригад і виводу їх на переформування.

Головним вражаючим чинником була російська артилерія, яка безкарно розстрілювала наші війська, а вони не могли противнику відповісти.

Як тільки бригади пішли з сектора, щільність військ різко знизилася, українське угруповання значно ослабло і це спровокувало вторгнення регулярної російської армії. Російські війська провели наступальну операцію і зробили друге оточення – під Іловайськом. Таким чином, різке ослаблення бойової сили наших військ в секторі “Д” дозволило противнику зробити друге оточення.

Саме через Іловайськ Україні довелося піти на першу Мінську угоду.

Таким чином, два оточення поспіль на одній ділянці фронту привели до кардинальної зміни військово-стратегічної обстановки і до нового повороту в зовнішній політиці. Військова слабкість відразу ж привела до політичних поступок.

Оточені війська в секторі “Д” і в Іловайську втратили більшу частину оточеної бойової техніки.

Загальні цифри бойових втрат ЗСУ за 2014 рік склали 78 танків, 236 БМП, 15 РСЗВ – реактивних систем залпового вогню, 34 САУ, 22 легких і 20 важких буксируваних гаубиць.

У секторі “Д”, відрізаному біля кордону з РФ в червні-серпні бойові втрати Збройних сил склали 144 БМП, і 26 танків, 19 самохідних артилерійських установок типу “Гвоздика”, “Гіацинт”, Акація “, 10 реактивних систем залпового вогню, 17 гаубиць Д-30.

Найбільших втрат зазнала 72-я механізована бригада, також важкі втрати понесли 24-а, 30-а механізовані, і 79-а аеромобільна. Тут не враховуються втрати частин сектора “Д” поза кільця на інших ділянках фронту.

Чотири вищевказаних бригади довелося повністю вивести з фронту на переформування.

Більша частина бронетехніки була знищена не в прямому бою – а розстріляна російською артилерією на позиціях, які піддавалися безкарним ударам протягом двох місяців, а також залишена і знищена в результаті пошкоджень. Втрати загиблими в людях в секторі “Д” в ході оточення були нижчими, ніж втрати техніки – загинуло близько 120 українських військових. Оскільки багато техніки довелося кинути, підірвати самим, або вона була знищена на позиціях. Поки особовий склад перечікував артнальоти ворога в укриттях.

В результаті оточення під Іловайськом 17-а танкова, 51-а і 93-а механізовані бригади втратили 10 танків, 36 БМП, 1 САУ. Також в секторі “Д” і в результаті наступу російських військ під Іловайськом було втрачено 19 буксируваних гаубиць “Мста-Б” і Д-20. Тут не враховуються втрати українських військ поза кільця оточення.

Таким чином на дві невдалих для наших військ операції, які не привели до досягнення будь-яких значущих військових результатів, припало: 46% втрат танків, 75% втрат БМП, 93% буксируваних гаубиць, 60% втрат САУ, 67% втрат РСЗВ.

Тобто, незважаючи на інтенсивний хід бойових дій по всьому фронту, проте найвищі безповоротні втрати в техніці були понесені в результаті оточень і неможливості евакуювати і ввести до строю пошкоджені машини.

Віддаючи наказ “триматися” в несприятливій тактичній обстановкці – в оточенні, Генштаб повинен нарешті почати враховувати реальний моторесурс техніки, яка залучається до виконання бойових завдань. Повинна враховуватися тактична обстановка. Чи треба говорити, що заведення армії в котли завдає великої шкоди обороноздатності наших військ?

Всі оточення українських військ пояснюються не військовим мистецтвом противника, а повною відсутністю військового мистецтва і компетентності українського командування, яке вперто не реагує на зміни обстановки і допускає маневр військ і вихід з-під удару тільки після того, як ситуація стає безнадійною і військам замість планомірного відходу доводиться відступати поспішно, без підготовки, кидаючи і знищуючи самостійно свою бойову техніку.

Недооцінка супротивника, замовчування важких втрат в результаті оточень, пояснення поразок виключно впливом переважаючих сил противника і політичні інтриги не дозволяють українській армії вести бойові дії відповідно до реальної тактичної обстановки і реальним вимогам. Військове командування не несе ніякої відповідальності за грубі помилки, за втрату боєздатності військ, за нанесення матеріального збитку державі. Відсутній парламентський контроль за прийнятими рішеннями, які призвели до тяжких наслідків.

Юрій Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://censor.net.ua/resonance/

Читати далі ...

Trending