Зв'яжіться з нами

Cтатті

Документи три роки збирають. Чому і досі немає власного виробництва патронів

Опубліковано

на

Роки пафосних заяв і бадьорих прес-релізів про те, що його ось-ось уже почнуть будувати втомили. Заводу і досі не існує з трьох причин, які зводяться до одного слова: нехлюйство. Перша – відсутність координації у роботі президента, РНБО, Кабміну та парламенту (усі органи контролюють політичні союзники). Друга – невміння і не бажання «Укроборонпрому» знайти приватних виробників. Третя – складна процедура прийняття рішень та нездоланна бюрократія.

Текст: Любов Величко

Поговорили – і по хатах

«Будівництво патронного заводу – одне з наших пріоритетних завдань. Уже є кілька проектів підприємства. Ми ведемо переговори з інвесторами. В наступному році завод має бути побудований».

Подібні фрази протягом останніх трьох років по черзі озвучували гендиректор ДК «Укроборонпром» Роман Романов, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Але самих тільки балачок виявилося недостатньо для того, щоб патронний завод побудувався і запрацював.

ТЕКСТИ надіслали офіційні запити в РНБО, Кабмін, Міністерство економічного розвитку, ДК «Укроборонпром», «Спецтехноекспорт», МВС та Міноборони, а також на українські підприємства та до тих іноземних компаній, які зі слів очільників українських відомств потенційно мають бути залучені до будівництва патронного заводу.

Наша мета – з’ясувати, хто або що завадило будівництву, і де саме та коли завод все ж з’явиться.

Почали ми з перевірки озвучених публічно обіцянок. Як виявилося, державні структури усіма способами уникають відповіді на прямі питання.

Те, що органи влади ігнорують питання журналістів – ще півбіди. За словами гендиректора ДК «Укроборонпром» Романа Романова, навіть його офіційні звернення часто залишаються без відповіді.

– Неефективність роботи всього державного апарату, ось що мене хвилює. Неузгодженість дій. Протягом року ми надіслали до органів державної влади 31 запит. Кожен стосувався важливого питання обороноздатності. А відповідь надіслали лише п’ять відомств. І це я кажу не про позитивні відповіді, – скаржиться Романов.

Саме тому жоден із його анонсів про будівництво патронного заводу так і не судилося реалізуватися.

Наприклад, у грудні 2015 року Романов заявив про плани у наступному році запустити виробництво боєприпасів різних калібрів на потужностях київського підприємства «Артем». Але гроші Кабмін так і не виділив.

Гроші є, але не для всіх

Реальний шанс зрушити проблему виробництва патронів (слово синонім – “набоїв”) був у грудні 2015-го року, тоді тривала гарячі бої. МВС запропонувало проект виробництва стрілецької зброї та набоїв до неї на базі компанії «Форт», яка належить МВС і вже виробляє пістолети та гвинтівки.

Проект підготували у відповідь на президентський указ «ужити заходів щодо модернізації оборонно-промислового комплексу».

Тоді міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у характерному для себе бравому стилі заявив, що переговори по встановленню нової лінійки виробництва патронів на заводі «Форт» уже на завершальному етапі:

– Ми поставили високу планку. Зараз ми завершуємо переговори про нову лінію виготовлення патронів вітчизняного виробництва, – сказав міністр.

Давати чи не давати із державного бюджету гроші на цей проект вирішували у Міжвідомчої комісії.

Всього комісія тоді розглянула 18 проектів, і вирішила, що десять із них будуть профінансовані державою протягом 2016-2018 років. Втім, проект будівництва лінії патронів до цього переліку не ввійшов.

Члени комісії вирішили, що 1 млрд грн. це багато і таких грошей у бюджеті немає. Тим більше, що патрони ще є на українських складах, а Литва безкоштовна віддає Україні набої радянського виробництва, які зберігалися у неї.

Рішення про відмову фінансувати проект будівництва лінії з виготовлення боєприпасів приймали десять членів комісії. Аваков теж мав прийти (він також є офіційним членом комісії), але в нього, вочевидь, були інші важливі справи.

Одноголосне «ні» сказали:

Андрій Пивоварський, міністр інфраструктури України

Айварас Абрамавичус, міністр економічного розвитку і торгівлі України

Олександр Квіташвілі, міністр охорони здоров’я України

Курикін Сергій, в.о. міністра екології України

Володимир Демчишин, міністр енергетики і вугільної промисловості України

Павло Розенко, міністр соціальної політики України

Віктор Марченко, директор департаменту залучення інвестицій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

Богдан Демчишин, голова підкомітету з питань державних інвестиційних проектів та аналізу ефективності управління підприємствами державного сектору економіки парламентського комітету з питань бюджету

Іван Крулько, Голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати парламентського комітету з питань бюджету

Олександр Горбунов, Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету парламентського комітету з питань бюджету

– Наскільки я пригадую, причина у відсутності. Гадаю, Комісія мала б розглянути його в наступному бюджетному році, – каже член комісії Сергій Курикін.

– Проект не мав повного пакета документів. А сума – більше мільярда гривень – була достатньо проблематичною для бюджету,- додав заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юрій Бровченко, який зараз курує питання розвитку ОПК у рамках міністерства.

Немає грошей у бюджеті? Відкриваю Закон «Про державний бюджет» на 2015 рік і дивлюся, на які цільові програми фінанси таки знайшлися.

У документі багато цікавих цифр. Наприклад, щоб допомогти людям з інвалідністю, у рамках держпрограми на проведення наукових досліджень з покращення протезів («засобів реабілітації, які підвищують індивідуальну мобільність») із бюджету щороку виділяють по мільярду гривень. Це при тому, що існують приватні фірми, котрі без державних дотацій виробляють протези європейського рівня.

На програму розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро – 1 мільярд 39 мільйонів гривень.

Бізнесу тут не раді

Якщо грошей у держбюджеті на завод немає, то можна купувати набої у приватних виробників. За умов гаранатованого замовлення, вони без грошей держави створять виробництво. Ще можна організувати спільне підприємство з приватними збройними компаніями.

Набої – товар ходовий, його можна продавати ще й за кордон. Власне, український патронний завод, який до війни працював у Луганську виготовляв набої виключно на експорт.

Втім, домовитися із вітчизняними або іноземними партнерами для українських можновладців – завдання надскладне.

Після того, як у грудні 2015-го ідею виробляти набої на «Форті» Уряд забанив, РНБОУ доручило Кабміну за три місяці написати законопроекти, які б дозволили залучати приватні іноземні інвестиції у вітчизняну оборонку і створювати спільні підприємства.

Українська держкомпанія «Спецтехноекспорт» яка спеціалізується на експорті-імпорті військової продукції почала шукати іноземних партнерів. Шукали не поспішаючи, кілька років.

За словами прес-секретаря «Спецтехноекспорт» Вадима Шкляра, результати відправили у «Укроборонпром» «для системного опрацювання та спільної роботи з іншими державними органами та установами». Що далі сталося зі знайденими потенційними партнерами не повідомлялося.

Керівництво «Укроборонпрому» відмовляється озвучувати перелік іноземних компаній, з якими воно вело переговори. Ми вирішили поспілкуватися із потенційними виробниками, про яких писали мас-медіа.

ТЕКСТИ надіслали листи французькій Manurhin, німецькій Fritz Werner та Stiletto Systems Ltd яка, як можна зрозуміти з сайту компанії, заснована у Британії українцями. У своїх листах ми запитали, чи дійсно компанія вела переговори з українською стороною про можливість налагодження спільного виробництва набоїв.

У 2016 році в інтернеті з’явилися повідомлення, що Manurhin начебто будуватиме завод в Україні. Офіційні особи не коментували, це і не дивно, адже тема делікатна.

Французи на наш лист не відповіли.

Чому Україні важко домовитися зі світовими збройними гігантами пояснює відповідь з Fritz Werner. Компанія не має права без дозволу німецького уряду експортувати обладнання до України. А уряд проти того, аби Україна активно озброювалася: “щоб не відбулося ескалації”, – така неформальна позиція союзників.

– Ми дуже хотіли б представити пропозицію Україні, але, на жаль, зараз ми не отримаємо дозволу на експорт від уряду Німеччини на експорт обладнання для виробництва боєприпасів до України,- відповів помічник керівного директора FRITZ WERNER Industrie-Ausrüstungen Керстін Дегенхардт.

Єдина компанія, яка публічно заявляє про свою готовність працювати з Україною – це «Stiletto Systems LTD». Ще рік тому керівництво компанії пропонувало Міністерству оборони почати спільне виробництво набоїв. Не дочекавшись позитивної відповіді, у липні цього року зброярі написали листа прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману.

Stiletto пропонує українським військовим модернізовані варіанти патронів радянських калібрів з бронебійними кулями і кулями підвищеної пробивної сили.

– Багато зразків Stiletto підкріплені українськими та міжнародними патентами, авторськими свідоцтвами і готовою технічною документацією на різні типи боєприпасів, аж до великокаліберних патронів. Звичайні кулі підвищеної пробивної сили і бронебійні кулі з металокерамічними сердечниками, розроблені Stiletto, вже отримали свої позитивні відгуки від експертів ЗСУ. З ними погоджуються і бійці спецпідрозділів, яким, у якості експерименту, дали застосовувати патрони Stiletto.

Цей виробник переконує – вартість боєприпасів не буде вищою за світові ціни, а вартість боєприпасів номенклатури покійного СРСР буде знаходитись в зоні цін колишнього радянського виробництва.

Володимир Гройсман на таку пропозицію ще не відповів. Треба ж все добряче обдумати. Рік або два.

Надскладний вибір для уряду, президента і секретаря РНБО: працювати з приватними партнерами чи дати грошей держпідприємству і на свій розсуд наводити там порядки? Не кожен може швидко прийняти таке рішення.

Якщо варіант із українським виробництвом забуксує у бюрократичному болоті, Stiletto стане у нагоді, особливо перед виборами, особливо для оптимістичного прес-релізу чи відео ролика. Можливо, саме тому прем’єр міністр не поспішає казати іноземцям чітке «ні» або «так».

Равлики, покваптесь, бо стріляють!

Робота державних органів по створенню патронного заводу показує, наскільки важливо, щоб такі інституції, яка президент, уряд і парламент діяли узгоджено. Принаймні у технічних питаннях.

Уряд і парламент не дивлячись на те, що ці установи контролюють політичні союзники Порошенка , без особливого ентузіазму виконують розпорядження президента та рішення РНБО.

Так, ще у вересні 2014-го року Порошенко своїм указом доручив Кабміну за місяць (!) написати та подати до Ради законопроекти щодо державної підтримки підприємств оборонно-промислового комплексу.

Натомість, урядовці подали до парламенту законопроект «Про військово-технічне співробітництво» аж через рік і три з половиною місяці.

Через три місяці цей законопроект Кабмін відкликав. Ще через вісім парламентарі розробили законопроект з аналогічною назвою. Стільки ж часу комітет його розглядає.

Так само депутати не поспішають вносити до порядку денного

законопроект «Про відновлення належного функціонування державних ОПК та усунення перешкод для їх розвитку, створених в 2010 – на початку 2014 років». Документ припадає пилом ось уже три з половиною роки.

Словом, робота кипить.

Уряд проігнорував ще один указ президента підготувати законопроекти про спрощення співпраці ОПК з інвесторами, а Порошенко не проконтролював виконання свого ж розпорядження.

Все ж цього року уряд затвердив дві державні програми важливі для оборонки.

– Багато заходів програм вже виконуються. Це і новий формат ціноутворення, і надання державних гарантій, і – трирічне державне оборонне замовлення, – прокоментуваврішення заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юрій Бровченко.

А тепер до гарних новин

Після кількох років пустої паперової тяганини і прес-релізного окозамилювання держава, знайшла гроші на будівництво лінії з виробництва патронів!

Повернулися до початкової ідеї Авакова дати грошей заводу «Форт», нагадаємо, відомчому підприємству МВС.

Тепер Юрій Бровченко особисто відслідковує проект будівництва лінії з виробництва патронів на підприємстві. Він налаштований оптимістично – і сподівається, що проект стартує вже у цьому році, адже цього разу Мінекономіки надає йому повну підтримку.

Варто уточнити. Нещодавно Порошенко заявив, що Уряд виділяє 1.4 млрд грн на будівництво заводу боєприпасів. Замміністра уточнює – це інший проект, який не стосується патронів і «Фортц».

«Я особисто проводив нараду спільно з Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів та з підприємством «Форт». Ми обговорювали, які документи треба їм добрати.

Зараз розглядаємо проекти цих ліній і надання підприємству держгарантій. Обсяг фінансовий там невеликий – значно менший за 1,4 мільярда гривень. Думаю, цього року ми вже дамо їм гроші» – говорить Бровченко.

Керівництво заводу боїться розповідати журналістам про деталі проекту, мовляв це державна таємниця.

Чиновники так і не сказали про яку ж суму йдеться і коли патронна лінія запрацює. Головне щоб процес «добору документів» не розтягнувся на наступні три роки.

Автор: Любов Величко

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: http://texty.org.ua/pg/article/

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Cтатті

Безкровно не буде. Що чекає Донбас після приходу миротворців

Опубліковано

на

Ліквідувати терористичні організації ЛНР і ДНР закликав спецпредставник США по Україні Курт Волкер, обговорюючи миротворчу місію в Донбасі.

“Не існує місця для них (терористів ЛДНР, – ред.) В Конституції України. Мінські угоди спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, і ці утворення повинні бути розформовані”, – заявив Волкер. Терористи ЛДНР, за його словами, лише маскування безпосередньої участі Росії у фактичній російсько-українській війні. Що він мав на увазі і чи реально це зробити – в матеріалі LIGA.net.

Що говорить Мінськ про розформування

Таких слів як “ДНР” і “ЛНР” в домовленостях взагалі немає. Однак в десятому пункті є згадка про “роззброєння всіх незаконних груп” – чим ЛДНР і є. Але і миротворців в мінських угодах немає. Міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко каже, що Україна повинна керуватися чинним законодавством, а “домовленості тим і гарні, що це саме домовленості, а не норма права”. За його словами, мінські угоди як інструмент припинення гарячої фази свою функцію виконали, але є великі сумніви, чи приведуть вони до відновлення суверенітету і територіальної цілісності.

“Мінські домовленості треба починати читати з першого пункту – припинення вогню. Коли він буде виконаний – всі інші теми почнуть проявлятися. А поки ми говоримо, забігаючи наперед. Треба починати з початку, а не з кінця”, – вважає екс-глава МЗС України.

Ймовірно, ліквідація терористичних організацій ДНР і ЛНР є контекстом теми миротворчого контингенту ООН в Донбасі. Військовий експерт, екс-полковник СБУ Олег Стариков розповів, що під ліквідацією мається на увазі демілітаризація території вже після прийняття мандата і введення миротворців. У той же час, сама місія ООН – досить дискусійне питання. За словами Старикова, важливим моментом є те, чи братиме участь у роззброєнні українська армія. А це вирішується мандатом ООН.

Як відомо, щоб мандат прийняли, на це повинні як мінімум погодитися Москва і Київ, а це означає необхідність компромісу. Джерела розповідають, що мова може йти про виключення з миротворчої місії сил країн НАТО і країн ОДКБ (фактично контролюються Москвою). Україна вже заявила, що проти білоруських військових через членство цієї країни в ОДКБ.

Фактично, як пояснює Стариков, роззброєння, демобілізація та реінтеграція – саме це мається на увазі, коли говорять про діяльність миротворчої місії ООН в Україні. Тому слово “ліквідація” в повному обсязі описує цей процес. “Розформовувати окремо ЛДНР ніхто не буде. Найголовніше – прийняття рішення про миротворців в Радбезі ООН. Як тільки це станеться, тоді почнуться питання демілітаризації та роззброєння”, – зазначив експерт.

У Росії передбачувано наполягають на необхідності “прямого діалогу” з маріонетками Москви. Наприклад, стверджують в РФ, без згоди бойовиків “ніяких миротворців не буде”. Крім того, там називають ЛДНР учасниками мінських угод (офіційний Київ і західні парнтери це заперечують). Тобто Москва продовжує гнути лінію втискування терористичних угруповань в Україну на особливих умовах.

Народний депутат фракції Народний фронт Андрій Тетерук, який свого часу брав участь у миротворчих операціях, бачився з Волкером в січні 2018 року. Тетерук розповів, що ліквідація відбуватиметься виключно в юридичній площині. “Це буде правова оцінка діяльності бойовиків ЛДНР, а також винесення вироків за сепаратизм, вбивства та інші злочини”, – пояснив він.

Військовий експерт Святослав Стеценко зазначив, що Волкер “просто висловив позицію США, що потрібно вести всі переговори з тими, хто реально приймає рішення, а не з їх маріонетками”. За його словами, Волкер в своїй заяві дав посил і українському уряду.

Результат пошуку зображень за запитом "донбасс"

Як зазначає Тетерук, з терористами нема про що говорити. “Ми прийняли закон, в якому визнали саме Росію країною-агресором і поклали на неї всю відповідальність за те, в якому зараз стані тимчасово окуповані території. Будь-які” посіпаки”, які видають себе за політичні квазіутворення, не сприймаються Києвом суб’єктом, з ким взагалі можна вести переговори. Єдине, про що можна з ними говорити – це складання зброї і прибуття для надання свідчень в СБУ і подальшого вироку суду “, – резюмував народний депутат.

Військове знищення: чи можливо

Слова Волкера про ліквідацію ЛДНР не мають чіткого пояснення щодо процедури. Тому варто розглянути і можливість військового сценарію.

Як зазначає Стариков, рішення конфлікту силовим методом неможливо. “Так вважає керівництво країни і наші стратегічні партнери. Заява Курта Волкера пов’язано з активною підготовкою до введення в Україні операції з підтримки миру”, – говорить Стариков.

Однак екс-полковник СБУ відзначає, що без загиблих не обійтися. Очевидно, після введення миротворчої місії не всі бандформування в Донбасі можуть погодитися на роззброєння. “Для цього і існує чотирьохтисячний поліцейський контигент, який буде роззброювати незаконні формування. Безкровно не буває ніде – ні одна операція світу так не проводилися. Гинуть і миротворці. На жаль, при роззброєнні будуть смерті”, – розповідає експерт.

Стариков також відзначає політичну складову, адже вся ця небескровна процедура буде націлена на завершення конфлікту. А момент для військового вирішення конфлікту, як це було при хорватському сценарії (операція “Буря”), Україна вже пропустила. Зараз світ не дасть Києву такої можливості, вважає екс-полковник СБУ.

За словами Тетерука, неважливо, яка це має бути операція – миротворча, сил оперативних операцій або об’єднаного оперативного штабу. Як він зазначив, найголовніше – це сприятливі умови для ліквідації терористичних анклавів. Сама заява Волкера про ліквідацію народний депутат пояснює так: “Мова йде про те, що будь-які військово-цивільні адміністрації, які спонсоруються Росією як країною агресором, не мають права на будь-яке юридичне або фізичне існування на території України. Все, крапка”.

Огризко наполягає, що Україна повинна вживати всіх необхідних заходів для звільнення територій, зокрема дипломатичні і військові. Позицію керівництва країни про військовий варіант екс-міністр закордонних справ коментує так: “На цьому етапі вважає так, на іншому – може бути інакше. Ситуація змінюється. Не можна вважати, що те, що діяло якийсь момент, буде завжди залишатися таким”.

Фізичне усунення бойовиків, які захопили українську територію, має відбуватися згідно з чинним українським законодавством. “Всі, хто скоїв кримінальний злочин, повинен бути засуджений і покараний. Цей механізм повинен діяти і на тимчасово окупованих територіях”, – пояснює дипломат. Огризко уточнив, що претензій немає лише до людей, які фактично були заручниками бойовиків в ОРДЛО.

Богдан Амінов

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://news.liga.net/articles/politics/

Читати далі ...

Cтатті

Американський стратегічний безпілотник не дає спокою окупантам Криму і Донбасу

Опубліковано

на

У неділю, 11 березня, стратегічний безпілотний літальний апарат ВВС США RQ-4A Global Hawk вкотре протягом декількох годин здійснював розвідку поблизу узбережжя Криму і Краснодарського краю, а також на лінії розмежування на Донбасі.

Безпілотник з бортовим номером 05-2024 вилетів з авіабази Сігонелла на Сицилії. У районі Чорного моря він наближався до берегів Криму і Краснодарського краю на відстань близько 40 км. Американський літальний апарат протягом декількох годин літав уздовж лінії південно-західного і південного узбережжя українського півострова, повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на моніторингові дані західних авіаційних ресурсів.

Політ виконувався на висоті 16,1 тисяч метрів і швидкості близько 700 км на годину.

В останній раз американці здійснювали розвідку всього за два дні до цього, 9 березня. В районі Севастополя він наближався до берегів на відстань близько 30 км, тобто йшов майже по кромці морського кордону, а в районі Алупки – на 34 км.

Також безпілотники ВПС США літали поблизу анексованого Криму 26 і 11 лютого.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending