Зв'яжіться з нами

Політика

Допомога Україні від Канади: момент істини

Опубліковано

на

Чи піде Трюдо на поглиблення конфронтації з Росією, зумовлену підтримкою України, досі не зрозуміло

Минулого тижня Канада нарешті оголосила про продовження військової тренувальної місії в Україні UNIFIER. Хоча українськими дипломатами ця новина була сприйнята із неабияким оптимізмом, у самій Канаді вона породила дискусію щодо майбутнього канадської підтримки України.

Враховуючи, що попереду на Україну чекає ще багато серйозних випробувань, варто розуміти, наскільки ми можемо сподіватися на закордонних, зокрема заокеанських, партнерів.

ВЗАЄМОВИГІДНА СПІВПРАЦЯ

Рішення про продовження UNIFIER стало першим новим канадським проектом допомоги Україні за останні півтора року – з часу приходу до влади Ліберальної партії на чолі із Джастіном Трюдо. Хоча новим він є досить відносно, оскільки розпочався ще в часи прем’єрства лідера Консервативної партії Стівена Гарпера.

Взагалі, початок тренувальної місії UNIFIER припав на дуже складний період в історії України – вересень 2015-го року. З того часу навчання у рамках UNIFIER на Яворівському та Кам’янець-Подільському полігонах пройшло більше 3100 українських військових, які опановували сучасні підходи до тактики, займалися індивідуальною вогневою підготовкою, розвивали навички застосування зброї, пересування та виявлення вибухових пристроїв, організації зв’язку, тощо. Окрім цього, канадці ділилися досвідом з надання невідкладної медичної допомоги.

За словами випускників програми, отримані навички допомагали їм не лише уберегти себе, але й часто урятувати побратимів. Та й для самих канадців український воєнний досвід є дуже цінним, адже на території Канади військових дій не велося із 1813 року.

“У той час, як ми можемо навчити прицільній стрільбі, навігації, наданню першої допомоги, покращити управління на рівні сержантського та молодшого офіцерського складу, – уроки, які виносять з боїв українські військові, також дуже корисні для нас. Канада не має досвіду проведення таких операцій, які нині здійснює українська армія, тож ми дуже цінуємо ці знання”, – розповів один із керівників канадської військової тренувальної місії Тім Арсенолт.

Дуже помірними були й фінансові затрати Канади на UNIFIER, особливо у співставленні з високою ефективністю цієї місії, що неодноразово визнавав і міністр оборони Харджит Саджан. До речі, як і прем’єр-міністр Трюдо, він минулого року особисто відвідав канадських інструкторів на Львівщині.

Тим не менш, незважаючи на численні запити від української сторони, схвальну оцінку військових та відносно низьку ціну, офіційна Оттава остаточно дала свою згоду на продовження UNIFIER лише за три тижні до закінчення попереднього мандату. І саме ця затримка наразила Лібералів на нищівну критику з боку опозиції.

УКРАЇНА ЗАСЛУГОВУЄ НА БІЛЬШЕ

“Це рішення, ухвалене в останню хвилину, є запізнілим та не відображає реальний стан справ на місцях. Більше року наші українські союзники просили збільшити допомогу, але уряд лише відстрочив дедлайн. Кількість насильства та напруження зросло останніми місяцями і Канада має реагувати відповідно”, – такими словами на оголошення щодо UNIFIER відреагував тіньовий міністр оборони Канади Джеймс Безан. Він сам неодноразово бував в Україні та навіть став персоною нон грата у Росії за рішучий опір незаконним діям Кремля.

Його думку підтримав і тіньовий міністр закордонних справ Пітер Кент. “Ми розчаровані. Уряд протягом року відкладав це рішення, і тепер справдилися наші найгірші побоювання: відбулося звичайне продовження операції UNIFIER, що абсолютно не бере до уваги зміни у ситуації на сході України”, – зазначив Кент. На його переконання, мандат UNIFIER потребував не лише продовження, але й розширення, що відповідало б потребам гострішого конфлікту. Окрім цього, він вимагав відновлення передачі Україні даних супутникової розвідки та початку постачання летальної зброї.

Взагалі, буквально за тиждень до оголошення урядового рішення, лідери опозиції представили свій план допомоги Україні, який був набагато масштабнішим, ніж те, що врешті-решт отримала Україна. Так, план опозиції, окрім вищезгаданих супутникових зображень, летальної зброї та UNIFIER закликав уряд негайно вжити ще чотири кроки, а саме: ухвалити “акт Магнітського”; підписати угоду про співробітництво у сфері оборони; збільшити кількість спостерігачів ОБСЄ для моніторингу ситуації на сході України та надати додаткову гуманітарну допомогу українським вимушеним переселенцям.

Якби Канада дослухалася до закликів опозиції, то перетворилася б з важливого партнера України в оборонній сфері на нашого найголовнішого союзника. Утім, цього не сталося.

ПОЗИЦІЯ ПАРТНЕРІВ

Варто розуміти, що Канада, незважаючи на передвиборчі обіцянки Трюдо повернути країні вплив у світі, досі не є самостійним гравцем на міжнародній арені. Через дуже тісну інтегрованість канадської економіки із американською та критичну залежність від торгівлі зі США (75% канадського роздрібного експорту йде до Штатів і майже 70% імпорту походить звідти), дуже багато своїх рішень Оттава має погоджувати з Вашингтоном. Також, незважаючи на географічну протяжність, номінальний ВВП Канади у 2,5 рази менший, ніж у Німеччини, а якщо порівнювати економіки Канади та ЄС, то різниця складе взагалі більше, ніж 10 разів на користь ЄС.

Ці цифри важливі для усвідомлення того, що Канада у своїх діях на зовнішньополітичній арені значно більше “озирається” навколо ніж, приміром, США. Таким чином, ухвалюючи рішення продовжити тренувати українських військових, Оттава мала врахувати щонайменше три фактори: позиції США, РФ та внутрішньовійськовий.

НЕВИЗНАЧЕНІСТЬ ТРАМПА

9 листопада минулого року було для Канади чи не більш важливим днем, ніж для США, адже “броманс” Барака Обами та Джастіна Трюдо прийшов до передбачуваного завершення. Оскільки більшість канадського істеблішменту очікували на перемогу Клінтон, тріумф Трампа поставив усю країну в режим очікування. На невизначений час були зупинені усі програми, що передбачали залучення канадських військових за кордоном, включно із анонсованим раніше розгортанням миротворчої місії в Африці. Раптово на паузу стала і місія UNIFIER, яка мала, окрім військової складової, ще й явну політичну забарвленість підтримки України. Тому Оттава не наважувалася подовжити свою військову присутність в Україні, зважаючи на передвиборчі заяви Трампа щодо зближення з РФ. Коли ж чи то під впливом свого оточення, чи громадськості, чи фактів президент Трамп перейшов на жорсткішу риторику щодо Кремля – Канада відчула себе вільніше і сказала “так”.

НАПОЛЕГЛИВІСТЬ РОСІЇ

“Рішення уряду Канади продовжити військову місію в Україні є контрпродуктивним…”, – такими чином посольство Росії в Канаді відреагувало на продовження UNIFIER. Росія ніколи не приховувала свого негативного ставлення до цієї операції (власне, як і до будь-яких дій, що посилюють Україну), тож для Оттави не стало сюрпризом різке засудження Москви. Ураховуючи політику Канади на налагодження відносин із Росією, уряду доводилося із подвоєною увагою вивіряти кожен крок. З одного боку, на владу потужно тиснула українська діаспора, а з іншого – нависала офіційна політика “нормалізації” відносин. В Оттаві багато разів наголошували, що канадці в Україні перебуватимуть за тисячу кілометрів від зони бойових дій і виконуватимуть винятково навчальні функції, однак чи московській агітмашині колись потребувалися аргументи? Тому слова речниці МЗС РФ про нібито постачання Канадою магічних боєприпасів ЗСУ викликало подив не лише українських дипломатів (які вже третій рік безуспішно намагаються отримати право бодай купувати канадську зброю, не кажучи вже про її безкоштовну передачу), але й канадських політиків та чиновників.

Фото: combatcamera.forces.gc.ca

РОЗТЯГУВАННЯ АРМІЙСЬКИХ РЕСУРСІВ

Утім, серед геополітичного сум’яття, Канада мусила зважати і на власні обмежені ресурси. Незважаючи на велетенську територію країни, її збройні сили налічують менше 70 тисяч особового складу та фінансуються на рівні 0,9% від ВВП. За оцінками експертів, такої чисельності армії недостатньо навіть для повноцінного захисту власних кордонів, не те, що відрядження за кордон. Тим не менш, Канада зобов’язалася виділити 600 осіб для миротворчих операцій ООН, очолити багатонаціональний батальйон в Латвії та ще роздумувала над операцією UNIFIER. Враховуючи те, що за кожним дислокованим за кордоном підрозділом, на батьківщині залишається ще два рівнозначні за чисельністю (один – відпочиває після ротації, а другий – до неї готується), щонайменше 4000 осіб перманентно випадали зі складу збройних сил. Саме цей аргумент найбільше турбував військове керівництво, яке остерігалося “розтягування” власних ресурсів, і хотіло отримати запевнення у підтримці США на випадок непередбачуваних ситуацій.

ПРОДОВЖИТИ НЕ МОЖНА СКАСУВАТИ

Щоправда, позитивні сигнали щодо UNIFIER від політичного керівництва міноборони Канади почали надходити давно. Вперше більш-менш конкретний знак надав глава оборонного відомства Харджит Саджан ще у листопаді минулого року. Тоді на зустрічі із віце-прем’єр-міністром із європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе він запевнив, що місія буде продовжена “у найпотрібнішому для ЗСУ форматі”. Утім, після цієї заяви міноборони протягом кількох тижнів уникало коментувати цю тему. Вже наприкінці зими Саджан знову запевнив Україну в своїй підтримці та оголосив, що разом із Христею Фріланд готує “масштабний план допомоги Україні”. Утім, знову-таки деталізації уникнув.

Незважаючи на ці позитивні сигнали, в українському міноборони ще з кінця минулого року досить сильно переймалися долею UNIFIER. Канада ж продовжувала витримувати паузу і чекати на офіційний звіт, який із суб’єктивних та об’єктивних причин затримувався.

Тепер же, коли Україна спокійна за майбутнє UNIFIER на наступні два роки, увага нашого дипкорпусу переключиться на інші вкрай важливі елементи канадсько-української співпраці, як то оборонна угода, отримання права на закупівлю зброї та запуск зони вільної торгівлі. І оскільки жоден із факторів, що впливав на долю UNIFIER, не зник, більш-менш певні перспективи має лише угода про вільну торгівлю, набуття чинності якою очікується до літа. Що ж до інших аспектів, то на підпис Саджана під оборонною угодою Степан Полторак чекає ще з минулого року, коли офіційно завершилися перемовини, а про внесення нашої держави до Автоматичного контрольного списку країн по вогнепальній зброї (Automatic Firearms Country Control List), який визначає держави, до яких Канада дозволяє своїм внутрішнім виробникам постачати зброю, поки взагалі не йдеться. Наразі до цього списку включені 35 країн, серед яких: Ботсвана, Росія, Саудівська Аравія та Колумбія, але немає України. Конгрес українців Канади вважає це неприйнятним і постійно агітує за включення України до цього списку, парламентська опозиція теж чітко заявила про свою підтримку цієї ініціативи. Однак, поки своє “так” не скаже Ліберальна партія, яка має більшість у парламенті, утілення цих закликів залишатиметься лише мрією. А от чи піде Трюдо на поглиблення конфронтації з Росією, зумовлену підтримкою України, – незрозуміло і багато в чому залежить від дій Трампа, тобто ще більш непередбачувано.

Максим Наливайко, Оттава. 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:https://www.ukrinform.ua

Новини

Україна стала країною-аспірантом НАТО

Опубліковано

на

НАТО надало Україні статус країни-аспіранта. Це означає декларацію прагнень до вступу в організацію. Разом з нами його отримали Боснія та Герцоговина, Грузія і Македонія.

Про це заявила віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе за результатами зустрічі напередодні із заступником Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.

“Двері НАТО залишаються відкритими для будь-якої європейської країни, яка здатна взяти на себе зобов’язання членства та сприяти безпеці в євроатлантичному регіоні. З 1949 року членство в НАТО зросло з 12 до 29 країн через сім етапів розширення. На сьогодні чотири країни-партнери заявили про свої прагнення до вступу в НАТО: Боснія та Герцеговина, Грузія, колишня югославська республіка Македонія та Україна”, – йдеться у повідомленні на офіційному сайті Північноатлантичного альянсу.

Країни-аспіранти можуть бути запрошені для участі в розробці плану дій щодо членства (ПДЧ) та демонстрації їх здатності виконувати зобов’язання щодо можливого майбутнього членства. Участь у ПДЧ не гарантує членства, але це є основним механізмом підготовки.

Як відомо, Україна ще не подавала офіційну заявку на членство в Альянсі.

Довідка: Чорногорія минулого року стала 29-м членом НАТО. Цей крок різко розкритикувала Росія.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/world-life/

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

Новини

Закон про військово-консалтингову діяльність (ПВК) надасть можливість легально працевлаштувати учасників АТО

Опубліковано

на

Законодавче забезпечення в Україні військово-консалтингової діяльності (ПВК-приватні військові компанії – ред.) сприятиме розвитку військової галузі в Україні, вважає автор відповідного законопроекту, народний депутат з фракції “Блок Петра Порошенка” Валерій Карпунцов.

“Частина проблематики (адаптації учасників АТО – ІФ), яку могло б вирішити нормування військово-консалтингової діяльності – це не створення приватних військових компаній, це не створення олігархічних армій – це саме створення військово-консалтингової діяльності із залученням фахівців, які мають навики, вміння, досвід їх застосувати за межами України. Легально, відповідно до нашого законодавства і законодавства територіальної юрисдикції, де вони застосовуватимуть свої вміння”, – сказав Карпунцов на прес-конференції в середу в Києві.

Народний депутат зазначив, що проблеми фінансового забезпечення, працевлаштування, відсутність можливості для учасників АТО, які повернулися в мирне життя, легально застосувати свої навички та вміння, призводить до того, що вони іноді змушені заробляти незаконним шляхом.

У зв’язку з цим, на думку В.Карпунцова, доцільно законодавчо забезпечити можливість здійснення військово-консалтингової діяльності українських компаній за кордоном. Водночас, зазначив автор законопроекту, держава здійснюватиме ліцензування такої діяльності, інспектуватиме навчальні полігони таких компаній, а також моніторитиме використання ними зброї. “Ці речі дадуть точки зростання військовому напрямку в Україні”, – сказав народний депутат.

“Ми переживаємо, щоб цей потенціал, ця можливість зростання і держави, і економічного для громадян, забезпечення їхніх сімей, не стала інструментом, що буде використаний всередині нашої держави шляхом політичного шантажу або для того, щоб впливати на політику”, – пояснив він.

Політик наголосив, що військово-консалтингову діяльність дозволено буде здійснювати лише за межами України.

За його словами, до розробки відповідного законопроекту залучали фахівців у цій сфері, проте в цьому не брали участь штатні експерти Міністерства оборони і Міністерства внутрішніх справ України.

У свою чергу заступник командира окремого загону спеціального призначення “Азов” з артилерії Вадим Зіньків зазначив: “Цей законопроект не для того, щоб заснувати щось, а для того, щоб унормувати те, що вже є”.

Згідно з інформацією на сайті Верховної Ради, В.Карпунцов зареєстрував законопроект №8093 про військово-консалтингову діяльність 5 березня. Як наголошується в документі, законопроект визначить поняття, правові основи організації, порядок створення і діяльності суб’єктів військово-консалтингової діяльності, які надають послуги військового та охоронного характеру.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://ua.interfax.com.ua/news/political/

Читати далі ...

Trending