Connect with us

Cтатті

Захист від інформаційної агресії, що показав досвід подій на Донбасі

Published

on

У списку кроків по забезпеченню інформаційної безпеки, які Україна повинна зробити в умовах “гібридної війни”, окремим пунктом можна виділити тему врегулювання доступу в наш національний інформаційний простір.

Що показав досвід подій на Донбасі

У середовищі фахівців тема протидії деструктивному і несанкціонованого доступу в національний інформаційний простір має різні, часто діаметрально протилежні підходи. Однією крайністю є підхід повного невтручання на рівні держави, нібиточерез безмежність й екстериторіальність інформаційного простору. Повною протилежністю можна назвати заклики до тотальної цензури і політиці загальних заборон. Істину логічно шукати посередині, і одним з компромісних варіантів може бути ведення поняття “спеціальний режим використання національного інформаційного простору в умовах загрози або настання серйозної кризової ситуації. Найбільш показовим прикладом такої ситуації є поточна інформаційна війна Росії проти України (у всякому разі, саме таке формулювання присутнє в тексті “Воєнної доктрини України”). Іншим яскравим прикладом є кризова ситуація на території Донецької і Луганської областей, яка так само має свій “інформаційний вимір” і на яку ми реагуємо шляхом проведення АТО. Список варіантів можна продовжити, але цілком ясно, що в таких ситуаціях держава повинна мати законодавчо врегульований і завчасно відпрацьований механізм оперативної та якісної захисту свого інформаційного простору.

За минулі три роки деякі механізми інформаційної захисту в Україні вже реалізовано: введено заборону через суд або рішенням Нацради трансляції низки російських телеканалів, прокату певних кінофільмів або ввезення друкованої продукції. Встановлені нові теле – радіо передавачі для мовлення українського ЗМІ, спрощена процедура перебування в Україні іноземних журналістів, регламентовані методи роботи журналістів в АТО і Криму. У районі безпосереднього проведення АТО також починає вживати низку заходів, наприклад з організації радіоелектронного протидії теле – і радіомовлення противника.

Сьогодні стало очевидно, що ці та інші речі повинні були запускатися системно, по можливості завчасно, під єдиним керівництвом і за єдиним планом. По своїй суті, їх сукупність і є згаданим вище спеціальним режимом використання інформаційного простору. Але фактично ці дії у нас робилися в ручному режимі, були слабо підготовлені, проводилися з запізненням і вже за фактом конкретно вчинених дій з боку противника. Та що там говорити, якщо прес-карту АТО мені вдалося запустити лише в кінці грудня 2014 року, відразу після того як я прийшла працювати радником в МОУ. І при цьому частина “експертів”, і навіть депутатів, примудрилися розкритикувати це нововведення.

Погано також те, що з ним досі немає єдиного правового акта, повноваження і відповідальність розпорошені між різними держструктурами, немає реально діючого органу координації згаданої діяльності на рівні держави. Життя також показало небажання в ряді випадків проявляти політичну волю щодо прийняття деяких, не завжди популярних рішень та їх втілення в життя.

Міжнародні практики

Подібний світовий досвід на прикладі таких країн, як Росія, Північна Корея чи Іран ми не обговорюємо і в якості зразка не використовуємо. Не тільки тому, що їх підходи виглядають, м’яко кажучи, не відповідають загальноприйнятим європейським принципам інформаційних відносин, доступу громадян до інформації, роботи ЗМІ. Причина в іншому: рівень розвитку та поширення сучасних інформаційних технологій такий, що пріоритет заборонно-обмежувальних заходів проблему не вирішить в принципі. У цьому контексті можу порекомендувати ознайомитися з матеріалами дослідження, яке виконано в 2016 році колективом Національного інституту стратегічних досліджень під назвою “Міжнародний досвід здійснення спеціальних режимів мовлення: висновки для України”.

У ньому проаналізовано відповідний досвід США під час подій в Іраку в 2003 та наступних роках, Грузії в інформаційному протистоянні з Росією в 2008 році, прибалтійських держав. Причому якщо США або Грузія вирішували ці питання в умовах кризової ситуації, то країни Балтії прагнуть спрацювати по відношенню до свого східного сусіда на випередження. Прикладом є завчасне рішення Литви щодо заборони низки російських каналів, жорсткий контроль за національними ЗМІ проросійської орієнтації і т. п. Схожої практики дотримується і Латвія, яка постаралася врахувати досвід подій в Україні за період починаючи з 2014 року.

Тому автори дослідження цілком обґрунтовано вважають, що “стратегічною метою інформаційної та гуманітарної політики України на непідконтрольних та звільнених теріторіях є не маніпулятивні та деструктивні інформаційно-психологічні впливи на її населення, а повноцінна соціально-психологічна реабілітація і реінтеграція громадян, яку можна розуміти як їх готовність до добровільного й повноцінного включення в усі сфери і процеси загальноукраїнського життя. Водночас для реалізації цих завдань може бути корисним міжнародний досвід щодо інституційного, фінансового та адміністративно-логістичного забезпечення подібних акцій, створення та/або захоплення інформаційно – комунікаційних інфраструктур, стратегій контрпропаганди й інформаційного протиборства”.

До речі, схожі дослідження були проведені на рівні недержавних структур. В якості прикладу можна навести роботу під назвою “Протидія російській інформаційній агресії: спільні зусилля задля захисту демократії” (Аналітичний звіт. – К.: Телекритика, 2015. – 77 с.), де наводяться в цілому аналогічні висновки.

Вирішуючи зазначену проблему стосовно України, ми передусім повинні знайти компроміс між правом громадян на інформацію та інформаційною безпекою.

На жаль, ми вчимося на своїх помилках. Давайте згадаємо, який шум піднявся, коли кілька років тому в країні було прийнято рішення створити Мінінформполітики. Ще навіть нестворене міністерство відразу отримало варіанти своєї назви “Міністерство пропаганди”, “Міністерство цензури” і т. п. Виключно за репутаційних моментів і небажання загострювати обстановку пішли на ряд компромісів. Підсумок вийшов дуже простий – деякі, потрібні для країни проекти або не реалізовані взагалі, або запізнилися. Для прикладу, “Доктрину інформаційної безпеки” прийняли лише через три роки після початку фактичної інформаційної війни.

Зараз рівень розвитку громадянського суспільства та ЗМІ в Україні такий, що вже ніхто не дозволить того чи іншого політичного діяча або олігарху узурпувати у своїх інтересах інформаційне поле під приводом її захисту. Ну і Західні партнери України ніколи цього не дозволять. У той же час до блокування російських сайтів і телеканалів, поширюють фейки або закликають вбивати українців, і наше суспільство, і західні партнери цілком готові. У той же час, я вважаю принциповим збереження всіх вимог свободи слова для українських і західних ЗМІ, що працюють в Україні і для України. Щоб наші жителі і жителі Заходу отримували правдиву інформацію про те, що відбувається в суспільстві, в уряді, в регіонах, включаючи гострі й не завжди переможні історії про корупції, реформи тощо Залякування, перешкоди роботі, погрози журналістам наших і західних ЗМІ повинні швидко і жорстко розслідуватися, а чиновники, які дозволили собі таке перевищення повноважень щодо журналістів, повинні бути негайно покарані і звільнені. Вірю і бачу за останніми рейтингами політиків і політичних партій, що якщо не в сьогоднішньому уряді, то в наступному уряді після виборів, швидше за все, не буде тих людей, хто професійно працює з пресою.

Алгоритм руху вперед

Тим не менш, універсальний рецепт дій з нашого боку не існує. В найзагальнішому вигляді – це сукупність правових, організаційних і технічних заходів зі створення і застосування потенціалу держструктур з регулювання доступу до інформаційного простору, і наявності ресурсів для обмеження такого доступу у разі антиукраїнських протиправних дій того чи іншого зовнішнього суб’єкта інформаційних відносин. Але від того, що ми вживемо ідеальні нормативно-правові акти ситуація не змінитися. Потрібно мати певні організаційні структури з підготовленим персоналом та матеріально-технічним оснащенням для вирішення таких завдань.

Давайте будемо відвертими: те, що наші інформаційні супротивники від своїх планів не відмовилися – це очевидно. Починати якісь поспішні дії в умовах і за фактом чергового витка “гібридної війни” – нерозумно. Логічніше готуватися до них заздалегідь.

Якщо тема правового режиму використання інформаційного простору починає підніматися, то цілком логічно організувати публічне обговорення цієї задачі-проблеми.

Принаймні, для цього є ряд причин. Певний досвід протистояння російської інформаційної агресії ми вже отримали, на які “граблі” встигли “наступити”, а поточна обстановка дозволяє більш-менш спокійно зайнятися підготовкою резерву для реагування на майбутні виклики.

Коли в ході дискусій вдасться підготувати зацікавлені аудиторії до необхідності вирішувати проблеми інформаційної безпеки кардинальними заходами – можна буде переходити до етапу розробки проектів відповідних нормативно-правових актів. Логічно, щоб це були як мінімум, зміни і доповнення в існуючі закони, такі як “Про оборону України”, “Про боротьбу з тероризмом”, “Про правовий режим воєнного стану” і т. п.

Автор: Тетяна Попова – екс-заступник МінІнформПолітики, експерт зі стратегічних комунікацій ГО “Інформаційна безпека”

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:http://ua.censor.net.ua/

Cтатті

Техніка війни № 106. Лазерні «війни». Варта Новатор (ВІДЕО)

Published

on

Військове TV у свіжому випуску програми “Техніка війни” :

– Прибуток Росії за зброю та Disney за мультфільми
– Лазерні імітатори бою: LaserTag, «Безстрашний», «Пильний», «Miles-2000», “Saab BT-46”, “BT-47”
– БМ Оплот у Strong Europe Tank Challenge-2018
– Держоборонзамовлення 2018-2020. ПТРК, БПАК, FGM-148 Javelin
– Порошенко і «Вільха». Гіперзвукова ракета КБ Південне. Випробування ракети 5В27Д-М2 на С-125М Печора від КБ Луч та Радіонікс
– Нова бойова машина «Дана». Інженерна група «Арей». Партія БТР «Дозор-Б» для ЗСУ
– Поправки мін оборони щодо нагородних відзнак «Вогнепальна зброя» і «Холодна зброя»
– Станцію СВПП-12 передали для випробувань Нацгвардії
– Нові чоботи Саломон Гардіан. Нановолокно краще за кевлар
– Гібрид AK і Glock. В’єтнам виробляє снайперку ОСВ-96 «Зломщик». Magpul Pro-700
– Виробництво Mowag Piranha V для Румунії
– USS Wasp для F-35B для Японії. Третій авіаносець для ВМС Індії
– Гелікоптери MUH-1, UH-60M Black Hawk
– F-16 США у Естонії. Chengdu J-20 вперше на навчанні. Безпілотний літак від Boeing
– Тест-драйв бронемашини Варта Новатор. Ford F550. Українська бронетехніка. Національна гвардія. Сили спеціальних операцій ЗСУ. Барс-8, Краз Спартан

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Cтатті

Сьогодні День пам’яті захисників Донецького аеропорту

Published

on

Героїчна оборона Донецького аеропорту, яка стала символом незламності та мужності українських військових, тривала 242 дні: з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі.

Бої за Донецький аеропорт почались 26 травня 2014 року, коли проросійські сепаратисти та чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Цього ж дня українські силовики, завдяки скоординованим діям українських Повітряних сил та високомобільних десантних військ, завдали удар по позиціях терористів та встановили контроль над Донецьким летовищем. Пізніше була повна дестабілізація міста Донецьк, початок окупації та нескінченні спроби ворога відібрати контроль над аеропортом, але наші воїни не здавали позицій і, навіть під шквальним вогнем, тримали оборону.

За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту назвали «кіборгами», а форпост українських кіборгів став символом української мужності, оплотом українського духу.

У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та  93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», вояки Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших. Багатьох із них було відзначено державними нагородами, деяких із них – посмертно.

18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 захисників-«кіборгів», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. 21 січня 2015 року було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони. За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт загинули понад 200 військових.

16 січня з ініціативи самих «кіборгів», які пройшли через 242-денне пекло, відзначається День захисників ДАПу та вшановується пам’ять загиблих побратимів. Можливо, колись ця дата стане офіційною.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Continue Reading

Cтатті

Українські спецслужби. Перемоги і поразки останнього століття

Published

on

Сто років тому, на межі 1917-1918 років, одночасно зі становленням Української Народної Республіки, почалося також становлення українських спецслужб. Про те, як відбувався цей процес упродовж останнього століття, Радіо Свобода розмовляло з експертом із питань безпеки, співробітником СБУ в 2014–2016 роках Юрієм Михальчишиним.

 – Сто років тому Українська Народна Республіка спецслужби успадкувала чи створювала заново?

– Створення національної спецслужби проходило болісніше і хаотичніше, аніж будівництво збройних сил. Оскільки військовий потенціал армії колишньої Російської імперії було не так просто втратити. А в царині спеціальних служб, зокрема розвідки та контррозвідки, ситуація була вкрай плачевною. Одна з причин – очільники Центральної Ради, які прийшли з опозиційних, антисистемних політичних середовищ. Вони дуже підозріло ставилися до спецслужб у цілому.

А потенціал Російської імперії у цій сфері був доволі вагомим. Російська військова контррозвідка до Першої світової війни була найбільш результативною в Європі за кількістю реальних виявлених шпигунів та агентів спецслужб іноземних держав. Охоронне відділення департаменту поліції Міністерства внутрішніх справ Російської імперії володіло вкрай кваліфікованим оперативним складом і потужною агентурною базою, та навіть закордонним апаратом, що для політичного розшуку є нетиповим явищем.

Очільники УНР патологічно остерігалися мати справи зі спецслужбою, намагалися зробити усе від них залежне, аби не формувати нову спецслужбу на базі старих напрацювань. Тож, якщо армію революціонізували та демократизували, то спецслужби намагалися нівелювати. Це відіграло фатальну роль восени та взимку 1917-1918 років.

– Справді, більшість лідерів Центральної Ради були більш чи менш радикальними революціонерами. Їм було важко мати справу з «охранкою».

– Звісно, але будувати національну структуру чи з політичного розшуку, чи контррозвідки було потребою часу. Тому що на території України відбувалася як стихійна, так і впорядкована демобілізація кількох мільйонів військовослужбовців армії Російської імперії. Більшовицьке підпілля діяло агресивно та дуже активно в індустріальних центрах.

Також не варто забувати, що Україна перебувала у стані війни з державами Четверного союзу, тож тут діяла агентура розвідок Німецького Рейху та Австро-Угорської імперії, які також вчиняли розвідувально-підривні акції…

Ситуація була дестабілізована, і національні спецслужби були питанням виживання молодої держави, а не політичної доцільності з точки зору професійних революціонерів, які колись були фігурантами оперативної розробки спецслужб царської Росії.

– З чого почалося становлення українських спецслужб?

– Несміливі кроки відбувалися восени 1917 року на базі органів військової контррозвідки Київського військового округу. Також намагалися організувати у надрах Секретаріату військових справ щось схоже на інформаційно-аналітичний відділ. Спроба була невдала, ресурсно не підтримана. А наслідки нам знайомі: повстання заводу «Арсенал», вторгнення більшовицьких військ. Врешті-решт, це трагічний фінал – бій під Крутами, втрата суб’єктності УНР і поява тут австро-угорських та німецьких окупаційних, хоча начебто союзницьких, військ.

Тоді наступає новий етап – гетьманат Скоропадського, колишнього генерал-лейтенанта російської імперської армії.

– Після приходу до влади гетьмана Скоропадського ситуація змінилася?

– Дуже швидко, фактично, вже з травня 1918 року починається розбудова нової спецслужби – Освідомчого відділу департаменту Державної варти Міністерства внутрішніх справ Української Держави гетьмана Скоропадського. Це була потужна структура, яка використовувала досвідчені кадри оперативників царської «охранки», кадри фронтових контррозвідників і досвідчених оперативників зі структур поліції та корпусу жандармів.

Відбулося створення нової сітки агентури з прицілом на протидію розвідувально-підривній діяльності більшовицьких спецслужб та нейтралізацію підпілля есерів, більшовиків, анархістів. Також Освідомчий відділ протидіяв спецслужбам країн Антанти, які тоді вкрай активно розвивали свою діяльність, вербували агентуру, зокрема, в містах Півдня України.

– Скоропадський був старорежимною людиною – йому було простіше мати справу зі старорежимними структурами.

– Упродовж весни-літа 1918 року активно відбувалися контррозвідувальні операції Освідомчого відділу Державної варти. Було проведено кілька успішних оперативних комбінацій: виявлено канали зв’язку іноземної агентури зі своїми розвідувальними центрами, перехоплено великі суми грошей, які скеровувалися з Москви дипломатичними каналами. Конфісковували великі партії нелегальної літератури, виявляли схованки зі зброєю.

Але на цьому тлі траплялися й провали в оперативній роботі – 6 червня 1918 року стався великий вибух на артилерійський складах у Києві, на Звіринці.

– Така собі Калинівка 1918 року.

– Так, маємо сумне дежавю.

– Восени 1918 року Український національний союз, який готував повстання проти гетьмана, проводив свої зібрання неподалік від гетьманського палацу. Куди дивилися спецслужби?

– Тоді в Міністерстві транспорту була база заколотників – там відбувалися наради.

За часів гетьманату Скоропадського державність мала гібридний характер: частина державного апарату і військових орієнтувалася все-таки на національну державність; інша частина сприймала її як транзитну форму перед переходом до возз’єднання з імперською або демократичною Росією. На цих протистояннях і зіграли змовники з Українського національного союзу.

– Спецслужби про це знали чи не знали, чи удавали, що не бачили?

– З літа 1918 року спецслужби документували цю діяльність. Але на рівні прийняття політичних рішень не було здійснено жодних заходів реагування. Це показує, що спецслужба – хоч би якою була її ефективність – сама по собі, не будучи вмонтованою в систему ухвалення стратегічних рішень, не може визначати розвиток подій.

Об’єктивно обстановка складалася проти гетьманського режиму в усіх можливих формах: поразка військового союзника Німеччини у Першій світовій війні, невдоволення фронтовиків і селянства, та існування потужної опозиції в обличчі лівих політичних партій.

– Наскільки були дієвими спецслужби Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки?

– Директорія УНР, яка прийшла на гребні антигетьманського повстання до влади у грудні 1918 року, зруйнувала практично всю державну інфраструктуру режиму Скоропадського. Тому у царині спецслужб довелося починати роботу практично з нуля. Було створено Департамент політичної інформації Міністерства внутрішніх справ Директорії УНР. Його очільником, який діяв на правах керівника контррозвідки Дієвої армії УНР, був полковник Микола Чеботарів – дуже контроверсійна особа, яка заслужила дуже критичні відгуки у повоєнній мемуаристиці. Чи не єдиною його «успішною операцією» була оперативна розробка та доведення до військового трибуналу справи полковника Болбочана – вкрай скандальна історія, яка негативно позначилася на боєздатності армії УНР.

На противагу цьому, на території ЗУНР спецслужби творилися системно та впорядковано. Там існувала хороша кадрова база, адже в австро-угорській армії чимало українців служили у військовій жандармерії. Тож, вже у березні у 1919 році було сформовано Польову жандармерію Української галицької армії. Вона виконувала функції військової поліції та протидиверсійних формувань.

Також діяла Державна жандармерія ЗУНР при Міністерстві внутрішніх справ. Вона забезпечувала політичний розшук і боротьбу зі спробами повалення законного ладу. Найбільший її успіх – це придушення комуністичного заколоту у Дрогобичі в квітні 1919 року.

І третя спецслужба ЗУНР – невеликий освідомчий відділ при Начальній команді УГА, так звана дефензивна розвідка і відділ детективів. Це невелика група з 30 офіцерів, які діяли при штабі армії та штабах корпусів, але в них був вагомий успіх – ліквідація румунської агентури в штабі одного з корпусів УГА влітку 1919 року.

– А як взаємодіяли спецслужби УНР і ЗУНР?

– Вкрай негативний досвід співпраці. Спочатку це була дуже нездорова конкуренція, потім взаємне ігнорування і відтак антагонізм. Влітку 1919 року, коли дві ставки головного командування опинилися на одній території – в Кам’янець-Подільському, тимчасовій столиці УНР і ЗУНР – фактично, їхні спецслужби діяли на нейтралізацію одна одної і займали антагоністичну позицію. На жаль, співпраці не було і, можливо, це стало однією з причин поразки літньої кампанії – похід на Київ та Одесу 1919 року закінчився з дуже фатальними наслідками.

– Перейдімо до новітнього часу. Після розвалу Радянського Союзу розвиток спецслужб йшов двома шляхами: спецслужби країн Балтики були сформовані з нуля. А в Україні на базі КДБ УРСР створили СБУ. Який був шлях найбільш виправданим і чи вдалий шлях обрала Україна?

– Насправді, було три шляхи. Росія та Білорусь зберегли КДБ: або під іншою назвою, або без жодних реформ.

Натомість шлях, яким пішла Естонія – повна ліквідація КДБ Естонської РСР як юридичної особи, формування нового ядра з оперативників кримінальної розвідки карного розшуку і набір нових кадрів з-поміж випускників престижних університетів. Півроку навчання на контррозвідувальних курсах на базі спецслужб Швеції та Великобританії – і на виході у 1992 році практично нова спецслужба, не обтяжена ні символічною спадковістю, ні ворожою агентурою в лавах співробітників.

Шлях України – досить негативний, і він заклав передумови поразки наших спецслужб на перших етапах гібридної війни з Росією. У нас не тільки не ліквідували КДБ УРСР, у нас створили структуру-прокладку – Службу Національної Безпеки України, так звану СНБУ. Вона була створена у вересні 1991 року Верховною Радою. І її першим очільником став останній голова КДБ УРСР генерал-полковник Микола Голушко, який пробув на цій посаді чотири місяці, здав справи та виїхав до Росії.

У нас тут в березні 1992 року виникла СБУ, а Голушко у 1993–1994 роках очолював Федеральну службу контррозвідки Російської Федерації, це попередниця ФСБ.

– А для України це реальний був шлях – усунути велику кількість працівників КДБ і створити службу з нуля?

– Так. Тим шляхом йшли держави, які здійснювали політику декомунізації не словом, а ділом. Цей потенціал можна було використати при будівництві збройних сил, сил та засобів технічної розвідки. Але будувати контррозвідку, святая святих спецслужби, на основі ворожого кадрового потенціалу – це неправильно.

– Чому ж ворожого? Вони склали присягу на вірність Україні.

– Справа в тому, що ці люди свою кар’єру та оперативну діяльність будували на поборенні українського націоналізму і самої ідеї про українську державність. У структурі КДБ цим займалося одіозне п’яте управління по боротьбі з ідеологічною диверсією. Й один з його очільників став засновником національної спецслужби України.

– Ви маєте на увазі Євгена Марчука?

– Безперечно.

– Даруйте, але ж його вважають державником, і навіть національно-патріотичні сили підтримали його кандидатуру на президентських виборах 1999 року.

– Тоді в мене великі питання до національно-патріотичних сил.

– Як останні події – конфлікт з Росією, втрата Криму, війна на Донбасі – вплинули на українські спецслужби? І як вони змінилися з 2014 року?

– На перших етапах – це вкрай болючі удари: репутаційні, кадрові й безпосередньо оперативні. Російська агентура в надрах української спецслужби успішно працювала в п’ятирічку помаранчевого правління і знищувала в першу чергу контррозвідку та інформаційно-аналітичні структури. Тому навесні 2014 року, коли розпочалася перша фаза операції «Русская весна», багато у чому вітчизняні спецслужби були паралізовані. Крім того, трапились безпрецедентно ганебні явища: дезертирство, перехід на бік супротивника більшості працівників чотирьох структурних підрозділів.

Вдалося, використовуючи той потенціал, який російська агентура усунула від роботи в органах контррозвідки, у стислі строки відновити потенціал, зокрема по критично важливому напрямку військової контррозвідки.

Влітку 2014 року контррозвідка, по суті, працювала з коліс, вступала у бій, забезпечуючи діяльність наших збройних формувань на території Донецької та Луганської областей. У дуже хаотичному режимі в умовах дестабілізованої оперативної обстановки вдалося не допустити гучних провалів, які були б неминучими, якби не мужність, професіоналізм, і відчайдушна працездатність наших контррозвідників.

– Уточню, коли українська спецслужба зазнала найбільших організаційних втрат: у помаранчеву п’ятирічку чи при Януковичі?

– У помаранчеву п’ятирічку були закладені передумови проникнення кадрових співробітників спецслужб Російської Федерації у нашу контррозвідку. А їхня практична діяльність розгорнулася за каденції одіозних голів СБУ – Калініна і Якименка.

Дмитро Шурхало

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.radiosvoboda.org/

Continue Reading

Trending