Зв'яжіться з нами

Історія

За два роки сучасної російсько-української війни симпатиків УПА в Україні суттєво побільшало – дослідження

Опубліковано

на

Як свідчать результати соцопитувань, оцінка українцями діяльності УПА залежить від рівня поінформованості про неї. Також існує чітка географічна кореляція: набагато більше підтримують УПА на Західній Україні, ніж в Центральній, Східній та Південній. “Тобто, УПА підтримують саме там, де вона діяла, де про неї пам’ятають з безпосередніх розповідей учасників чи свідків цієї боротьби. Натомість на тих територіях, де українських повстанців ніколи не було, там досі дії образ, сформований радянською пропагандою, який продовжує жити і підживлюється сьогодні російською пропагандою”,  – заявив у середу на прес-конференції в Укрінформі голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

“Врешті-решт через десятки років гарячих, політичних у першу чергу дискусій, визнання Української повстанської армії відбулося. Але тривають і далі дискусії довкола місця і ролі УПА у нашій історії: вже не стільки між істориками, які більш-менш визначилися з відповіддю на це питання і говорять про УПА як про український визвольний рух, а – в громадському, часом, політичному середовищі. При чому цікаво, що за останні роки кількість тих, хто підтримують визнання УПА на законодавчому рівні різко зросла. За 2014-2015 роки, згідно з даними соціологічної групи “Рейтинг”, ця кількість зросла 27% до 41%”, – сказав В’ятрович.

Українська Повстанська Армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Заснована в кінці 1942 року та діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950 років. Стратегічною метою УПА було відновлення української державності, відповідно боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. Протягом усього часу існування головним ворогом повстанської армії вважався СРСР – як держава, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення.

Поруч із тим, УПА із самого початку творилася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба. У 1943-1944 роках тривало гостре протистояння проти польських сил, що намагалися відновити довоєнні кордони Польщі, тобто приєднати до неї землі Західної України.

Через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей.

Діяльність УПА була логічним продовження національної революції 1917-1920 років. Продовженням боротьби УПА у формі ненасильницького опору став дисидентський рух та національно-демократичне відродження кінця 1980 – початку 1990 років.

Ветерани УПА отримали правове визнання згідно з Законом України “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті”.

 

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:https://www.ukrinform.ua/rubric-society/

Історія

«Українська армія не знає слова “капітуляція”»: бої добровольців за Карпатську Україну

Опубліковано

на

Події, які відбувалися на Заході України, в Карпатах у 1939 році. Боротьба українських добровольців з регулярною угорською армією. 

Говорячи про Карпатську Україну (Закарпатська область зараз), маємо відійти на 80 років в історії назад. Восени 2018 року відзначатимемо проголошення автономії Карпатської України у складі на той момент Чехословаччини, а також, 9 листопада відзначатимемо створення організації народної самооборони «Карпатська Січ».

«Карпатська Січ» – це добровольці, які пішли на захист власної території, власних домівок. А пізніше і на захист власної держави.

Часто події Карпатської України порівнюють з Крутами.

До створення Карпатської України, як автономії, призвела дипломатія у місті Мюнхен. Восени 1938 року сталося те, що в історії називали «Мюнхенською змовою», коли дипломати Великобританії, Франції, Італії та Нацистської Німеччини фактично припинили існування держави Чехословаччина. Домовились її поділити. Це все сталося в угоду Гітлеру, якого таким чином намагалися задовольнити, мовляв, він тільки це забере і все.

Навіть Невілл Чемберлен, коли повернувся до Лондона після цих переговорів, на першій прес-конференції привітав британський народ фразою: «Я привіз вам мир». Це було 2 жовтня 1938 року. А вже 3 вересня 1939 року Британія вступила в Другу світову війну. Така ціна тих домовленостей.

Проголошення автономії Карпатської України того часу викликало резонанс в Центрально-Східній Європі. Пройшло два так званих Віденських арбітражі, коли визначалися кордони.

У становленні Карпатської України візьме участь багато політиків доби Революції 1917-1921 років, багато представників молодої генерації українських націоналістів – ОУН.

Гітлер дуже довго був проти окупації Угорщиною Карпатської України. Угорщина почала дружити з Польщею, і планувати, як поділять українське Закарпаття. Німецька армія була не мобілізована, угорці були союзниками Гітлера, але він вважав, що угорська армія отримає серйозний спротив на колишніх чехословацьких землях Карпатської України, і далі у війні угорська армія буде ослабленою. Але з третьої спроби угорці зробили мобілізацію і почали готуватися до вводу угорських військ в Карпатську Україну.

Слід зазначити, що угорська армія дійсно виявилася не готовою. Мобілізувалась вона під серйозним тиском політиків, але на 13 березня угорська армія була готова до ведення бойових дій на території Закарпаття і ударна угорська група нараховувала до 40 тисяч чоловік. Окрім них, приєдналася ціла низка добровільних угорських підрозділів. А протистояла їм 12 дивізія чеської армії, яка повністю відповідала за оборону Закарпаття.

За планом мало відбутися нанесення трьох ударів – два охоплюючи удари з заходу і сходу і один удар по центру, які мали розколоти угорські війська.

Вранці 14 березня 1939 року о 5:00 угорські війська вступили на Закарпаття.

Чеська армія тоді довела, що у тих складних умовах, виявилась досить непоганою ударною силою.

За лічені години після того, як угорські війська увійшли на територію України, керівник української автономії Августин Волошин віддав наказ – роздати зброю зі складів українським добровольцям.

Але, як визначають наші дослідники – найбільшою проблемою, яка постала перед Карпатською Січчю, була повна відсутність зброї. Українцям, як громадянам Чехословаччини на той момент, було заборонено мати зброю, зброю мали лише чеські підрозділи, чеська поліція і підрозділи фінансової допомоги.

І на момент як українці вступили в війну вони мали: січовики хустського кошу мали 10 гвинтівок австрійської системи Манліхер; головна команда Карпатської Січі буквально на передодні змогла завезти 20 револьверів; ще 50 револьверів було у представників Карпатської Січі по іншим містам; декілька десятків ручних гранат; на кожну гвинтівку було не більше 25 набоїв, а до пістолетів загальна кількість набоїв була лише 2,5 тисячі.

Були бої, де чехи діяли самостійно, були такі, де вони діяли разом з українцями, але чеський опір тривав до середини дня 14 березня. З 14:00 чехи припинили опір і почали організовано виходити з території Закарпаття. І ось тут Августин Волошин віддав наказ розпочати оборону Карпатської України і зброю вирішили вилучати у чеських військ, які виходили.

Угорці на той момент мали всю зброю штатної армії: легку стрілецьку зброю – гвинтівки, пістолети, важку стрілецьку зброю – кулемети; застосовували танки та танкетки; весь спектр артилерії. Коли українці відійшли за гірські райони, почали використовувати авіацію і далекобійну артилерію. Українці опинилися під тиском армії, яка була оснащена усім необхідним.

Карпатська Січ до цього займалася патріотичним вихованням, військово-спортивною підготовкою, але до прямої військової підготовки справа ще не дійшла. І коли ввечері 14 березня Августин Волошин оголосив про незалежність Карпатської України, одразу розпочалася мобілізація. На чолі національної оборони Карпатської України став колишній полковник армії УНР Сергій Єфремов. Очолив бойові підрозділи представник організації українських націоналістів Михайло Колодзінський, а також штаб, у кількості 11 чоловік. Одразу почали вступати добровольці. І українці, які служили в чеській армії, теж почали виступати на оборону власної території.

Добровольцям було дозволено записуватися у віці від 16 до 55 років. Була відсутня офіційна мобілізація, українці почали сходитись до збірних пунктів.

На ранок 15 березня до Карпатської Січі приєдналося від 2 до 3 тисяч добровольців. Серед них були учні старших класів, студенти гімназій і духовних семінарій, колишні січовики, українські вояки чеської армії, поліцейські, прикордонники, фінансова охорона, жандарми. Відразу почалося захоплення зброї.

Міжнародного визнання не сталося. Українці шукали союзників де-завгодно. Волошин навіть звертався телеграмою до Гітлера, але той відповів пропозицією не чинити опір угорським військам. Угорщина також звернулася до України з пропозицією не чинити опору.

Часто зараз нав’язують думку, що Закарпаття – це не зовсім Україна. Але один з законів, який був прийнятий 15 березня 1939 року у Хусті, визначав, що державним Гімном Карпатської України є «Ще не вмерла Україна…», державним прапором є синьо-жовний прапор, державним гербом є сполучення крайового герба – ведмідь у червоному півколі та чотири сині, три жовті півсмуги в правому півколі з національним гербом – Тризубом святого Володимира з хрестом на середньому зубі. І держава називалася Карпатська Україна. Не Транскарпатія, не Закарпатія, не Закарпатська область – Карпатська Україна.

Михайло Колодзінський – людина, яка у 1938 році написала працю «Українська воєнна доктрина». За спогади українських істориків, коли угорці запропонували українцям мирно вирішити цю ситуацію, відступити, припинити опір, здатися, то Михайло Колодзінський нібито, сказав: «В словнику українського націоналіста немає слова «капітулювати». Сильніший ворог може нас у бою перемогти, але поставити нас перед собою на коліна – ніколи».

Кількість наших військ – три тисячі бійців (добровольців), розпорошених по всьому Закарпаттю, кількість угорців – 40 тисяч (регулярної армії), які концентровані на трьох основних напрямках і на кожному з них діють під єдиною командою, оснащені всім необхідним.

Бої на Красному полі стали найзапеклішими, найбільшими. Саме їх називають Карпатськими Крутами. Там 300 українців, озброєні легкими кулеметами, гвинтівками, ручними гранатами, пістолетами, проти двох угорських регулярних батальйонів (більше 1000 вояків), які мали на озброєнні декілька танкеток, гармати, міномети, важкі кулемети, літаки, також їм допомагала не підрахована досі кількість угорських добровольців. Українські січовики почали чинити угорцям опір.

Бої на Красному полі тривали від 10:00 до 14:00, але найзапекліша фаза бою тривала 30 хвилин.

Серед добровольців було багато вояків Української Галицької армії, добровольці проривалися з Волині, Галичини. Східна Україна на той момент перебувала під владою СРСР і перетнути радянський кордон було майже неможливо, і про це ніхто не говорив. Ті, хто після цих боїв вижив, згодом пішли в УПА і почали  розбудовувати повстанську армію всюди, включаючи Крим, Кубань, Східну Україну.

Битва на Красному полі фактично була за переступи до Хуста. Українці відступили, але Хуст ще декілька разів переходив з рук в руки.

За сучасними дослідженнями, в боях на Красному полі загинуло більше 200 українців. Але невідомою залишається доля тих українців, які потрапили в полон. Але вони фактично одразу були розстріляні угорськими окупантами.

Після завершення боїв на Красному полі, українські війська відступили в Карпати. Цнй відступ завершився величезною трагедією. Українці намагалися відступити на територію Польщі, поляки, зустрічали їх на перевалах, арештовували, розстрілювали. Те саме робили угорці. Така сама доля спіткала український штаб з Михайлом Колодзінським. Він в останні години 17 березня відступав по карпатським лісам, потрапив в полон, і після тортур 19 березня його розстріляли в Солотвинських копальнях.

Бої українців тривали до 18-19 березня і в ці дні угорці відмовляться від компромісу, бажання брати полонених – вони почали застосування авіації, артилерії. Українці змушені були припинити організований опір. Хоча, за угорськими даними, бої ще триватимуть в окремих районах до 23 березня. А окремі партизанські загони діяли в важкодоступних районах Карпат аж до середини травня 1939 року.

Українці провели чотири днів в боях, за ці дні вони втратили до 1000 вояків загиблими, зниклими безвісти, полоненими. Але на сьогодні ми поіменно знаємо і ідентифікуємо 104 українських вояків, загиблих в цих боях. Угорці намагалися приховувати свої втрати. Офіційно вважається, що вони втратили близько 100 загиблих, 200 поранених і 2-3 полонених. Але існує цифра 160 загиблих угорців лише у битві на Красному полі.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.armyfm.com.ua/

Читати далі ...

Історія

Цей день в історії: Офіційна анексія Криму

Опубліковано

на

18 березня 2014 року в Москві підписано угоду про приєднання Криму та Севастополя до Росії, яку скріпив підписом президент Путін, спікер розпущеної Верховної ради Криму Володимир Константинов, прем’єр Сергій Аксьонов та мер Севастополя Олексій Чалий.

Кримська область увійшла до складу України в 1954 році на підставі указу Президії Верховної Ради СРСР від 19 лютого «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР», який був затверджений 26 квітня того ж року законом «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР», прийнятим Верховною Радою СРСР, із зміною відповідних статей Конституції СРСР. Підставою для таких дій стала постанова Президії Верховної Ради РРФСР від 5 лютого 1954 «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу Української РСР», яка спиралась у своєму рішенні на “спільність економіки, територіальну близькість і тісні господарські та культурні зв’язки між Кримською областю та Українською РСР». Одночасно з Кримською областю до складу УРСР увійшов також і Севастополь, що було закріплено в Конституції УРСР 1978 року.

Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР», 9 березня 1954 року

 Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР», 9 березня 1954 року

У 1989 році депортація кримських татар, яка мала місце в 1944 році, була визнана Верховною Радою СРСР незаконною та злочинною і кримським татарам було дозволено повернутись на свою історичну батьківщину. 12 лютого 1991 року Верховна Рада УРСР на підставі референдуму, проведеного 20 січня, прийняла Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки» в межах території Кримської області в складі Української РСР. На всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року 54% жителів Криму (57% Севастополя) підтримали незалежність України.

Перша спроба відділення Криму від України була здійснена 5 травня 1992 року, коли кримська влада прийняла «Акт про проголошення державної незалежності Республіки Крим» в межах усього Кримського півострова та призначила проведення референдуму. 13 травня 1992 року цей акт був визнаний Верховною радою України таким, що суперечить Конституції України, і 21 травня його було скасовано і Верховною радою Криму.

У 1994 році проросійські сили в Криму здобули перемогу на місцевих виборах і Парламент Криму прийняв постанову

«Про відновлення конституційних основ державності Республіки Крим», що повертала в дію Конституцію Криму в редакції від 6 травня 1992 року, згідно з якою, зокрема, «Республіка Крим входить у державу Україна і визначає з нею свої стосунки на основі Договору і угод», а також «самостійно вступає у стосунки з іншими державами та організаціями». Проте сподівання на підтримку влади Росії виявилися марними – ідучи на зближення із Заходом і намагаючись уникнути звинувачень у неоімперіалізмі, керівництво Росії висловилося однозначно негативно з приводу ініціативи кримського парламенту. Зіткнувшись з відсутністю фінансової та економічної основи для реальної автономії, керівництво Криму було змушене змиритись із зміною конституції Криму, здійсненою під тиском Києва, і ліквідувати пост президента. Офіційною причиною цього стала необхідність «приведення Конституції і законів Автономної Республіки Крим у відповідність з Конституцією і законами України з метою забезпечення верховенства Конституції і законів України на всій її території та захисту державного суверенітету України».

Сепаратистські настрої поновились у Криму під час акцій протесту в Києві у грудні 2013 – лютому 2014 і досягли свого піку після усунення від влади президента України Віктора Януковича. 23 лютого в Севастополі відбувся 20-тисячний мітинг, на якому міським головою проголошено громадянина Росії Олексія Чалого, а 27 лютого парламент та уряд Криму захопили невідомі озброєні люди, які вивісили над ними прапор РФ. Це, однак, не завадило депутатам Верховної ради Криму ухвалити рішення про призначення референдуму щодо статусу Криму.

1 березня самопроголошений голова Ради міністрів АР Крим Сергій Аксьонов звернувся до президента Росії посприяти у «забезпеченні миру і спокою» на території Криму. У відповідь того ж дня обидві палати Державної думи надали Володимиру Путіну згоду на введення російських військ в Україну. Після цього по всій території півострова відбулись масштабні силові акції, спрямовані на блокування українських військових баз, захоплення адміністративних приміщень, контроль транспортних магістралей та інших стратегічно важливих об’єктів.

11 березня 2014 року Верховна Рада автономної республіки Крим і Севастопольська міська рада прийняли декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і в порушення законів України призначили на 16 березня відповідний референдум. Попри призупинення рішення кримського парламенту Верховною Радою України, рішення Конституційного Суду України та позицію Ради безпеки ООН, референдум був проведений. Він відбувся з численними порушеннями та фальсифікаціями, за присутності великої кількості озброєних російських військових і засвідчив, що нібито 96,77% його учасників підтримали «возз’єднання Криму з Росією на правах суб’єкта Російської Федерації»

18 березня 2014 року о 16:00 в Георгіївському залі Великого Кремлівського палацу Президент Росії В.В. Путін, прем’єр-міністр самопроголошеної Республіки Крим С.В. Аксьонов, голова новоствореної «Державної Ради» самопроголошеної Республіки Крим В.А. Константинов та представник сепаратиського керівництва Севастополя громадянин РФ О. М. Чалий підписали так званий «Договір про прийняття Криму до складу Росії», який був ратифікований 20 березня Державною думою Російської Федерації, а наступного дня – Радою Федерації. Цього ж дня під час штурму української військової частини у Сімферополі загинув прапорщик Сергій Кокурін, а ще один офіцер був поранений. Всього під час захоплення Криму загинуло двоє військових, двоє цивільних, дві людини було поранено, а Україна втратила 85% свого військово-морського флоту та численн військові об’єкти.

27 березня 2014 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла Резолюцію № 68/262 про підтримку територіальної цілісності України, невизнання кримського референдуму та закликала всі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати ніяких змін статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на підставі вищезазначеного референдуму і утримуватися від будь-яких дій або поведінки, які можуть бути інтерпретовані як визнання будь-якої зміни статусу. Відповідні рішення ухвалили Парламенські асамблеї Ради Європи і ОБСЄ, які засудили окупацію України і закликали не визнавати «насильницьку анексію Криму Російською Федерацією».

Володимир Лук’янюк

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.jnsm.com.ua/

Читати далі ...

Історія

Сили спеціальних операцій: Атакуючий Чарлі – засновник та перший командир Delta Force

Опубліковано

на

Розповідь про американську Delta Force неможлива без згадки про «Атакуючого Чарлі». Чарльз Беквіт був, як любила писати радянська преса, «типовим зразком агресивного американського імперіалізму»

Чарльз Елвін Беквіт (англ. Charles Alvin Beckwithнар. 22 січня 1929, Атланта — пом. 13 червня 1994, Остін, Техас) — американський офіцер, полковник армії США (1974), засновник та перший командир 1-го загону сил спеціальних операцій «Дельта». Учасник бойових дій у Корейській, Малайській та В’єтнамській війнах, вважався одним з найдосвідченіших практиків ведення асиметричних бойових дій, контрпартизанської та контртерористичної боротьби в армії США.

Чарльз Елвін Беквіт народився у місті Атланта в штаті Джорджія 22 січня 1929. З дитинства захоплювався спортом, був одним з гравців у футбол команди міської вищої школи імені Генрі Грейді. Вищу освіту здобув у Національному університеті Джорджії, де пройшов військову підготовку на курсах офіцерів резерву армії США (англ. Reserve Officers’ Training Corps). Закінчив виш у 1952 з отриманням первісного офіцерського звання другий лейтенант.

Перше призначення молодий офіцер отримав на посаду командира взводу роти «Чарлі» 17-го піхотного полку, 7-ї піхотної дивізії американської армії, що брала участь у бойових діях Корейської війни. У 1955 Ч.Беквіт отримав призначення на посаду командира роти бойової підтримки 504-го парашутного полку 82-ї повітряно-десантної дивізії.

Через два роки Ч.Беквіт закінчив Школу рейнджерів та перевівся до армійських сил спецоперацій. У 1960 відбув до Південного В’єтнаму та Лаосу, як військовий радник.

Коли два роки по тому молодий капітан «зелених беретів» в порядку «культурного обміну» потрапив на стажування до Великобританії, в знаменитий 22-й Полк SAS, він вважав себе досвідченим ветераном, який навчить цих остров’ян, з якого кінця черевики чистять і як правильно ліжка заправляти.

У чомусь ці очікування виправдалися. Перше враження Беквіта від SAS було близько до шоку: «Ці … роздовбаї – елітний спецназ Великобританії ???» Спроби американця «приструнчити» своїх тимчасових підлеглих в звичному йому стилі, м’яко кажучи, не викликали розуміння і схвалення. У відповідь на проникливу промову нового командира: «Живете як свині в барлозі. У тумбочках бардак, тапочки стоять у багнюці по коліно »- один з рядових спокійно повідомив, що для порядку та стройової в британській армії є інші частини, а він в SAS прийшов зовсім не за цим.

Charles Beckwith.jpg

Чарльз Елвін Беквіт (22 січня 1929 – 13 червень 1994)

Обурення Беквіта порядками, а точніше, відсутністю звичного йому армійського порядку, в SAS тривало до перших навчань. Отримавши наказ прибути в частину у вигляді папірця з єдиним словом «Швидко!», Беквіт, як це було прийнято в армії США, неквапливо одягнув форму, зібрався і вирушив, як він очікував, на огляд і інструктаж. До моменту його прибуття в розташування частини, там залишилися тільки командир роти «А», майор Пітер Вальтер, і група самого Беквіта. Решта вже давно були на марші – і завдяки неквапливому командиру їх треба було наздоганяти.

На цих навчаннях Чарльз Беквіт до крові стер ноги, заробивши кличку «Пухир» … а також бежевий берет з крильцями і повагу англійських спецпризначенців. Через деякий час майор Вальтер запропонував американцеві продовжити стажування – вже не на навчаннях.

Ще з кінця 40-х в тоді ще британської колонії Малайя активізувалися партизани. З тих пір малайські джунглі стали «рідним домом» для спецпризначенців британської Співдружності – англійців, південноафриканців, новозеландців і родезійців. Крім того, до дій проти партизан залучалися непальські частини (знамениті гуркхи), саравакські рейнджери і добровольці з місцевих племен.

Під час одного з бойових виходів захворів на лептоспіроз у настільки важкій формі, що доктора вважали, він не виживе. Однак, офіцер пройшов посилену програму лікування та реабілітації й повернувся до строю через декілька місяців.

По поверненню до Сполучених Штатів надав за командою рапорт про здобутий досвід та свої висновки стосовно відсутності в лавах армії США підрозділу, який би за своїми характеристиками та можливостями порівнював британському САС. Капітан Чарльз Беквіт наполегливо намагався пробитися зі своїми думками та ідеями, які він почерпав у британських професіоналів асиметричної війни та нетрадиційних форм ведення бойових дій, до власного керівництва спецопераціями армії та інших високопосадовців. Однак усі його намагання були марними. Вище керівництво американської армії вважало, що тодішні формування рейнджерів володіють достатнім потенціалом для виконання будь-яких завдань спеціальних операцій та боротьбі з партизанським рухом комуністів, й що потреби у створенні аналогу британського SAS у лавах американських збройних сил немає.

Капітан Ч.Беквіт, який проходив на той час службу у 7-й групі спецоперацій армії, здійснив самостійну спробу революціонізувати програму тренування «Зелених беретів». Основний акцент у підготовці рейнджерів того часу робився на навчанні ними контрпартизанських сил дружніх держав та навчанні й тренуванні нових воїнів та підрозділів антипартизанській тактиці дій та підготовці професійних кадрових військ.

У своїй книжці «Дельта-Форс. Елітний контртерористичний підрозділ армії США», він писав: «Перед тим, як „зеленому берету“ стати висококласним професіоналом спецоперацій, він мусив спочатку стати високопрофесійним солдатом регулярних сил. Через те, що Беквіт мав практичний досвід командування взводом та ротою, він був вражений тим, що практично ніхто з офіцерів спецоперацій не мав практики керівництва регулярним підрозділом й мав уявлення про звичайну тактику дій.»

Тоді офіцер, проаналізувавши керівні документи з підготовки рейнджерів, практично переписав наново основні керівництва та посібники спецоперацій, виходячи з власного досвіду у SAS та найсучасніших рекомендацій того часу. Одним з постулатів, який вивів Беквіт, було те, що кожний атрибут, як-то берет професіонала спеціальних операцій, — зелений берет — мусить здобуватися важкою та наполегливою працею, потом та кров’ю кандидата на право його носіння, а не звичайною видачею головного убору з речового складу. На думку Беквіта, берет — це символ професіонала найвищого ґатунку, і його потрібно заслужити.

Наступне, він вважав великою помилкою, що офіцери прибували до лав підрозділів спецоперацій прямо з вищого військового навчального закладу, не маючи досвіду служби не тільки у військах спеціального призначення, а й в регулярних формуваннях взагалі.

Капітан Ч.Беквіт заснував курс практичного тренінгу та іспитів, настільки складний та виснажливий, що більшість претендентів, що намагалася його подолати, провалювалася. До речі, ключові моменти цього курсу лягли в основу сучасного Q-курсу.

Однак, усі ініціативи з боку офіцера не зустрічали порозуміння його командування й він постійно спіткався з труднощами, у тому числі штучними, які всіляко гальмували його проекти.

Незабаром, Ч.Беквіт був відправлений у чергове службове відрядження до В’єтнаму, де очолив спеціалізований підрозділ сил спеціальних операцій під кодовим ім’ям Проект DELTA. Підрозділ, під його командуванням комплектувався найсмілівишими добровольцями з різних частин й виконували найскладніші завдання зі спеціальної розвідки та наведення авіаційних формувань на важливі цілі та районі зосередження, табори підготовки В’єтконгу.

Зліва направо: капітан Бо Бейкер, майор Чарльз Томпсон, майор Чарлі Беквіт, 1965 рік

На початку 1966 під час вильоту на борту вертольоту на бойове завдання офіцер отримав важке поранення 12,7-мм кулею черевної порожнини. Рана була настільки критична, що на огляді пошкоджень, доктор відсортував його до таких, що неможливо вилікувати; це було вже вдруге, коли військові медики вважали його на порозі смерті. Проте, майор Беквіт попри такого діагнозу вижив й після тривалого періоду реабілітації повернувся до служби, з призначенням на викладацьку посаду до Школи рейнджерів у Флориді. Невтомний воїн швидко трансформував курс підготовки рейнджерів, що по суті навчав рейнджерів тактиці дій періоду Другої світової війни, найсучасніший, орієнтований на реалії ведення бойових дій в умовах джунглів В’єтнаму, курс тренувань фахівців спецоперацій.

«Атакуючий Чарлі» Чарльз Беквіт

У 1968, коли у В’єтнамі розгорнулися бої Тетського наступу, підполковник Ч.Беквіт знову прибув до В’єтнаму, де прийняв під своє командування 2-й батальйон 327-го парашутно-десантного полку 1-ї парашутної бригади 101-ї десантно-штурмової дивізії. На чолі батальйону десантників протягом 9 місяців він брав участь у бойових діях під Хюе, в операціях «Мінго» в провінції Куангчі, «Джеб Стюарт» у Тхиатхьєн-Хюе, «Невадський орел», у серпні 1968 в операції «Сомерсет Плейн» — бойові дії з зачищення південної частини долини Ашау. Найзапекліші бої американські десантники вели поздовж дороги 547, на заході від Хюе; через надзвичайну важливість шляхів комунікацій, американські та південно-в’єтнамські війська заснували поблизу шосе передову базу вогневої підтримки «Бастонь», яка існувала тут до 1975 року.

Після повернення з В’єтнаму, з 1973 до 1974 підполковник Ч.Беквіт служив на північному сході Таїланду на військовій базі таїландських ВПС поблизу міста Накхонпханом в Об’єднаному центрі контролю бойових втрат (англ.Joint Casualty Resolution Center (JCRC), як командир контрольної команди «B». Цей центр під керівництвом бригадного генерала Роберта Кінгстона займався проблемами розшуку американських військовослужбовців, що зникли безвісти під час боїв В’єтнамської війни, а також в інших випадках на території Індокитаю. Переважними завданнями підрозділу Беквіта були пошук можливих місць перебування зниклих, польові роботи з розшуку, ексгумації, доставлення тліну загиблих на батьківщину.

Під час проходження служби у Таїланді, в 1974 році, Чарльзу Беквіту присвоєне чергове звання «полковник». Повернувшись у цьому році до США, полковник отримав призначення до Форту Брегг, де очолив напрямок тренувань операторів спецоперацій.

Протягом півтора десятиріччя усі інновації та спроби офіцера щодо створення «елітного, високопрофесійного, з високим ступенем автономності дій підрозділу для проведення прямих акцій у екстремальних умовах ворожого середовища» не зустрічали підтримки з боку його начальників. Проте, у середині 1970-х терористична загроза у світі різко зросла. Захоплення заручників на Мюнхенській Олімпіаді в 1972, напад бойовиків Червоної армії Японії в Куалі-Лумпур із захопленням у заручники американського консулу та інших дипломатів різних країн, змусила вище керівництво США, а згодом й армії переглянути свої погляди на суть проблеми. Тут й згадали про полковника Ч.Беквіта. Після довгих розмов, йому далі добро на формування елітного підрозділу, за право створити який він боровся багато років.

У листопаді 1977 контртерористичний загін «Дельта-Форс», створений по аналогії британської SAS, був офіційно створений. Водночас, головним завданням цього підрозділу із самого початку його формування визначалося проведення антитерористичних дій з акцентом на рятуванні заручників, зокрема у випадках захоплення чи угону літаків міжнародних авіарейсів, що мало характерну для того часу тенденцію. Спецпідрозділ «Дельта» став першим формуванням такої спрямованості у Сполучених Штатах.

Після років підготовки та наполегливих тренувань у квітні 1980, спецзагін «Дельта» отримав перше бойове завдання на участь у спеціальній операції американських сил спеціальних операцій у спробі врятування 52 американців, захоплених під час Іранської кризи в американському посольстві в Тегерані. Операція, під кодовою назвою «Орлиний кіготь», котра проводилася 24-25 квітня 1980 року під безпосереднім проводом Верховного Головнокомандувача президента країни Джиммі Картера, завершилася грандіозним провалом з колосальним політичним фіаско правлячої адміністрації США. Ще на першій стадії операції, при маневруванні один з гелікоптерів RH-53D «Сі Сталліон», той урізався в транспортний літак EC-130. У наслідок катастрофи загинуло 8 американських військових, втрачені вертоліти та літак.

Комісія конгресу США з розслідування обставин катастрофи спеціальної операції під головуванням колишнього керівника військово-морськими операціями відставного адмірала Джеймса Голловея III провела значну роботу та надала поради щодо реорганізації Департаменту оборони США й прийняття у 1986 році акту Голдвотера-Ніколса.

За результатами цього розслідування були сформовані Командування сил спеціальних операцій США та низка частин спеціальних операцій, зокрема 160-й авіаційний полк ССО, та за особистою порадою полковника Ч.Беквіта колегіальний центр управління спеціальними операціями усіх видів збройних сил США — Об’єднане Командування спеціальних операцій США.

Катастрофічні наслідки операції «Орлиний кіготь» сильно вплинули на командира «Дельти». Через деякий період часу він подав офіційний рапорт на звільнення й незабаром вийшов у відставку.

Після звільнення заснував приватну фірму з консультацій у сфері безпеки, написав єдину книгу про загін «Дельта».

13 червня 1994 полковник Чарльз Беквіт помер у себе вдома в місті Остін, у штаті Техас від природних причин у віці 65 років. Похований «Атакуючий Чарлі» на національному військовому кладовищі форту Сем Х’юстон у штаті Техас.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://uk.wikipedia.org/wiki/

Читати далі ...

Trending