Зв'яжіться з нами

Соціалка

За діагноз “посттравматичний синдром” виплачують €1 млн компенсації

Опубліковано

на

Від початку року понад 10 учасників АТО вкоротили собі віку. На Тернопільщині повісився 50-річний демобілізований боєць. У Дніпрі 43-річний чоловік підірвав себе гранатою на виході з кафе. Злочини, скоєні учасниками АТО на мирній землі, часто називають наслідком посттравматичного синдрому.
У військового психолога Андрія Козінчука Gazeta.ua поцікавилася, чим посттравматиний синдром українських захисників відрізняється від афганського, хто і де може поставити такий діагноз та чи варто не бойові втрати у війську списувати на стресові розлади.Що провокує появу посттравматичного синдрому?– Правильна назва – посттравматичний стресовий розлад. Цей діагноз зареєстрований у книзі “Міжнародний класифікатор хвороб” під 10-ю редакцією. Він має кілька неофіційних назви: донбаський, в’єтнамський та афганський синдроми. Проявляється після важкого травматичного стрес-фактору: втрати близьких, зґвалтування, ДТП, убивства, свідком якого став. ПТСР з’являється не одразу, а через 3 місяці чи 2 роки після пережитого стресу.Хто у нас може поставити такий діагноз? Чи він заноситься у медичну картку хворого?

– Заноситься. Поставити діагноз може психіатр. Не психолог. Щоб визначити ПТСР, треба провести кілька складних процедур. Ставлять такі діагнози, як правило, у психіатричних лікарнях чи відділеннях. Якщо перелом кістки легко довести, то ПТСР можуть поставити тому, у кого його насправді нема.

Психіатри беруться за лікування і реабілітацію?

– Тут проблема. Фахівці із Заходу готові не так лікувати, як надавати терапію. 25 відсотків пацієнтів вони лікують медикаментозно, 75 відсотків – психотерапевтично. У нас навпаки – переважно медикаментозне лікування. Із ПТСР можна жити і функціонувати.

Наприклад, у Данії, якщо доведуть, що ПТСР отриманий від травми у бойових діях, то іде одноразова грошова виплата – 1 мільйон євро. Бо це вважається інвалідністю. Він не може за законом працювати три роки. Якби у нас платили мільйон євро компенсації, то половина Генштабу мали б діагноз ПТСР, а пацани після окопів вважалися б здоровими.

Чи є якась статистика? Синдром стосується кожного другого чи п’ятого ветерана АТО?

– У нас статистики нема, бо ПТСР з’являється не одразу. Статистику можемо мати через 2 роки. Якщо глянути на міжнародну, то найменший відсоток в Ізраїлі, бо вони воюють у себе вдома. За різними даними – від 4 до 12 відсотків. У Штатах великий – більше 20 відсотків.

У нас цим часто зловживають. Кажуть на телебаченні, що посттравматичний синдром проявляється у всіх. В Україні бракує фахівців із бойового ПТСР. Вчитися треба довго, а в нас люди ліниві.

Як з ним боротися? Він накриває усіх чи вибірково – слабших, самотніх, тих, на плечі яких, крім бойових дій, упали сімейні негаразди?

– Найчастіше діагноз проявляється у чоловіків, старших 40 років і одиноких. Але це не означає, що одружений 20-річний хлопець не може мати посттравматичний синдром. Це не звільняє нас від відповідальності турбуватися про інших. У групі ризику можуть бути й жінки.

Чи допомогла б поява реабілітаційних центрів, де б воїни могли відпочити 2-3 тижні до того, як повернутися на мирну землю?

– Вважаю, що реабілітаційні центри в Україні – це зло. Там лікують макаронами. Підходу ніякого нема. Я працюю по системі “рівний рівному”. Навчаємо ветеранів працювати з ветеранами. Вони краще відкриваються людям, які мають такий самий травматичний досвід. Нам необхідно змінювати підхід і кадровий склад психо-реабілітаційних центрів. Не ремонт робити у палатах, а готувати потенційний персонал. У Києві середня зарплата психолога 4,2 тисячі гривень, а у прибиральниці – 6 тисяч. Треба інвестувати не в лікарняні ліжка, а в мозок. Вчити психологів, проводити тренінги.

Як після Другої світової війни ставилися до цього синдрому?

– Тоді не було різкого переходу з війни у мир. Сьогодні хлопці повертаються з АТО і бачать кабаки, кафе, розваги. Це дуже великий резонанс. ПТСР – не від війни, а від миру після війни.

Посттравматичний синдром сучасних воїнів чимось відрізняється від афганського?

– Відрізняється за критеріями. Один з них – на чиїй землі ти воював. З афганцями значно складніше. Коли розвалився Союз, вони зрозуміли, що це все взагалі нікому не треба. Це все обезцінилося. Наклало відбиток убивство цивільного населення. При афганському конфлікті волонтерської допомоги і програм “Повертайтеся додому” не було. Навпаки – хлопці приїхали з Афгану, а їм кажуть: “Ми вас туди не посилали”. Сьогодні треба не повторити помилок, які допустило радянське суспільство під час роботі з хлопцями і дівчатами, які пройшли Афган.

Які питання не можна ставити бійцям АТО?

– Не можна оцінювати “який ти бідний, нещасний, голий, босий”, критикувати та ставити дурні питання: “Чи убивав?”, “Чому пішов на війну?”, “Чи було страшно?”.

Лікуванню посттравматичний синдром піддається?

– Ставлюся до цього по-філософському. Людина з посттравматичним синдромом не є хворою. Вона особлива. Її можна навчити жити значно ефективніше, ніж вона жила до війни.

Під посттравматичним синдромом можуть прикривати не бойові втрати у війську?

Ні. Тут ПТСР не є виною. Він приходить після війни, а не під час участі у ній. Є багато інших хвороб: гостра стресова реакція, бойова психологічна травма.

Чи допомагають демобілізованим бійцям акції на зразок “22 відтискання”?

– Ні. Такі флешмоби підтримують тільки тих, хто сам відтискається. Жодному ветерану це ще не допомогло. На цьому самоствердилися 5 нацгвардійських генералів, начальник Генштабу. Кілька зірок підвищили свій рейтинг.

Довідка від ВНУ (Військовий навігатор України):

22 Pushup Challenge — флешмоб, започаткований в США в 2016 році, який набув значної популярності в різних країнах світу, в тому числі в Україні. Має за мету підтримати учасників бойових дій з посттравматичним синдромом, підтримку воїнів та загартування тіла. Учасники флешмобу КРІМ ПЕРЕДАЧІ СОЛІДАРНИХ КОШТІВ, протягом 22 днів віджимаються від підлоги 22 рази перед відеокамерою і передають естафету далі.

Сучасну назву флешмоб отримав після оприлюднення звіту департаменту у справах ветеранів в США в липні 2016 про самогубства серед ветеранів США за 2014 рік. З’ясувалося, що близько 22 ветеранів щодня накладають на себе руки. Пізніше цю цифру уточнили і знизили до 20 (7403 ветерана армії США покінчили життя самогубством в 2014 році). Для попередження самогубств серед ветеранів був започаткований рух #22Kill, на сайті якого можна пожертвувати гроші на допомогу ветеранам, а також ведеться рахунок віджимань.

Раніше в інтерв’ю журналу “Країна” Андрій Козінчук розповів, що психологічні травми вилікувати неможливо. Можна лише навчити людину жити з ними.

Новини

Військові пенсіонери отримуватимуть підвищені пенсії вже з середини березня – прес-служба Кабінету міністрів України

Опубліковано

на

Пенсійний фонд України з другої половини березня почне виплати перерахованих пенсій військовослужбовцям, повідомила прес-служба Кабінету міністрів України.

“Основні виплати почнуться з 1 квітня. Пенсії будуть перераховані з 1 січня 2018 року. Тобто, в квітні військові пенсіонери отримають перераховану пенсію за січень-квітень. Пенсії будуть перераховані за довідками уповноважених структур, в яких особи проходили службу – Міноборони, МВС і інші. Пенсіонерам не потрібно окремо звертатися до Пенсійного фонду”, – йдеться в повідомленні.

Як повідомляється, при перерахунку будуть враховані: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років. Окремо будуть перераховані пенсії особам керівного і рядового складу органів внутрішніх справ для них, окрім вище перерахованих виплат, будуть враховувати щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за січень 2016.

Відзначається, що пенсійне підвищення буде проходити поетапно. З 1 січня 2018 года середнє підвищення складе 1,5 тис. грн. З 1 січня 2019 до цієї суми додасться ще 750 грн. З 1 січня 2020 року – ще стільки ж. Таким чином, за два роки військові пенсії з нинішнього середнього значення збільшаться приблизно вдвічі.

У повідомленні наголошується, пенсії будуть переглянуті для пенсіонерів 12 силових відомств. Усього підвищення отримають 498 тис. чоловік. У бюджеті Пенсійного фонду для підвищення військових пенсій передбачено 7,8 млрд грн.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://ua.interfax.com.ua/news/

Читати далі ...

Cтатті

На передовій скоюється тільки третина самогубств, більшість у тилу

Опубліковано

на

Кількість самогубств серед українських військовослужбовців дещо скоротилася з 2015 року, тільки 30% суїцидів відбувається в зоні АТО

Про це заявив очільник управління морально-психологічного забезпечення Генштабу ЗСУ, генерал-майор Олег Грунтковський в інтерв’ю “РБК-Україна“.

Він зауважив, що проблема з самогубствами серед військових існує, але вона й вирішується. Зокрема, якщо проводити порівняльний аналіз з 2015 року, то є тенденція до зниження суїцидів в армії на 20%.

“Наприклад, з початку цього року завдяки оперативному втручанню та наданню психологічної допомоги командирами підрозділів, офіцерами структур морально-психологічного забезпечення, капеланами вдалося уникнути 9 випадків скоєння самогубства військовослужбовцями”, – наголосив Грунтковський.

Він також пояснив, чому Міноборони зазвичай не розповсюджує інформацію щодо кількості самогубств у армії. За його словами, кількість випадків самогубств, яка є в армії, зазвичай корелює зі середньостатистичним рівнем кількості суїцидів, який є в державі.

“З усіх сумних випадків, близько 30% суїцидів в армії відбувається в АТО, всі інші – в тилу. І ще є така психологічна практика у військах, і не тільки в наших, а й за кордоном: якщо багато розповідати про самогубства і наголошувати на цьому – їхня кількість не зменшується, а зростає. Це дуже тонка професійна робота фахівців-психологів, і тут головне “не нашкодити”, – підсумував Грунтковський.

  • 26 лютого голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець заявив, що з початку проведення АТО на сході України у 2014 році вже близько 600 ветеранів АТО скоїли суїцид.
  • У лютому у Житомирській області на території однієї з військових частин знайшли застреленим військовослужбовця.
  • Через два тижні у полтавському госпіталі знайшли повішеним військовослужбовця.
  • Раніше МОЗ повідомило, що планує створити національну гарячу лінію для емоційної підтримки українців та запобігання самогубствам.

Збройний конфлікт на Донеччині триває з квітня 2014 року. До початку червня 2017 року було зареєстровано приблизно 500 випадків самогубств учасників АТО після повернення із зони бойових дій, заявляв міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, посилаючись на дані військової прокуратури.

У вересні голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Ольга Богомолець повідомила, що в Україні створили реєстр самогубств серед ветеранів АТО.

21 лютого 2018 року головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що в зоні АТО щотижня скоює самогубство двоє-троє військових, однак у Міністерстві оборони України цю інформацію категорично спростували, назвавши “піаром і маніпуляціями”.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Новини

Розенко: “Військові пенсіонери почнуть отримувати підвищені пенсії вже в березні”

Опубліковано

на

Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам буде здійснено з 1 січня 2018 року і перші кошти люди почнуть отримувати вже в березні.

Як передає Урядовий портал, про це повідомив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

Ми виконуємо свою обіцянку про те, що перерахунок пенсій військовим пенсіонерам буде здійснений з 1 січня 2018 року. Зараз якраз триває процес перерахунку і перші кошти люди почнуть отримувати по додатковим відомостям вже в березні. Тобто протягом березня-початку квітня, я переконаний, всі військові пенсіонери отримають свій перерахунок”, – сказав він.

Павло Розенко зауважив, що у цьому році розмір пенсій військовослужбовців підвищиться в середньому на 1500 гривень. “Але це не остаточне підвищення. Наступний етап перерахунку пенсій військовим буде здійснений з 1 січня 2019 року. Ми прогнозуємо, що в середньому пенсії військових пенсіонерів зростуть в 2 – 2,5 рази в залежності від категорії, строку служби,  звання тощо”, – наголосив віце-прем’єр-міністр.

Він також зауважив, що “було б ідеально, щоб таке рішення Уряду було підтримане Верховною Радою України через внесення відповідних змін до законодавства, щоб перерахунок і осучаснення пенсій відбувалися незалежно від політичних обставин згідно із законом”.

“Я сподіваюся, що вже найближчим часом Верховна Рада на законодавчому рівні унормує питання   військових пенсій, але поки цього не відбулося, буде діяти постанова Кабінету Міністрів України і військові будуть отримувати підвищені пенсії вже зараз”, – додав віце-прем’єр-міністр.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending