Зв'яжіться з нами

Cтатті

Зґвалтування і без місячних: як живеться жінкам в армії КНДР

Опубліковано

на

За словами колишньої військової, умови життя в четвертій за чисельністю армії світу були такими важкими, що в більшості жінок припинялися менструації. А зґвалтування для багатьох її колишніх товаришок було повсякденністю.

Упродовж 10 років Лі Со Йон спала на нижньому ліжку в казармовій кімнаті, де, крім неї, жило ще два десятки чи більше жінок. Кожній видавали тумбочку, щоб зберігати формений одяг. На цих тумбочках кожна тримала по дві фотографії в рамці. На одній був засновник КНДР Кім Ір Сен, а на другій — його нині покійний спадкоємець, Кім Чен Ір.

Армію вона покинула понад десять років тому, але спогади про сморід бетонної казарми такі тривкі, що досі не випарувалися з пам’яті.

Пов’язане зображення

“Ми сильно пітніли”.

“А матраци, на яких спали, набиті рисовими висівками. Тому всі запахи тіла всотуються в матрац. Він не бавовняний. Рисові висівки вбирають у себе піт та інші запахи. Нічого приємного в цьому немає”.

Спричинявся до цього і стан душових кабін.

“Нам, жінкам, особливо важко, коли ми не можемо нормально прийняти душ”, — каже Лі Со Йон.

“Бо немає гарячої води. До гірського струмка приєднали шланг, і вода лилася просто з цього шланга”.

“З нього випадали жаби й змії”.

Результат пошуку зображень за запитом "women in north korean army"

Со Йон (зараз їй 41 рік) — донька викладача університету. Вона виросла на півночі країни. Багато чоловіків у їхній родині служили в армії, тож коли в 90-ті в країні лютував голод, вона вирішила піти добровольцем. А спонукала її до цього думка про те, що там щодня годують. Так само вчинили тисячі інших молодих жінок.

“Через голод жінки в Північній Кореї були занадто незахищені, — розповідає Джі Ин Бек, авторка книжки “Прихована революція в КНДР”. — Багатьом з них доводилося ставати до важкої праці, їх пригноблювали, зокрема знущалися і піддавали сексуальному насильству”.

Пов’язане зображення


Довіра до перебіжчиків

Жульєтт Морійо та Джі Ин Бек підтверджують — свідчення Лі Со Йон не суперечать іншим розповідям, які вони чули. Але застерігають: перебіжчиків слід сприймати дуже обережно.

“Потреба в інформації з Північної Кореї така велика, — каже пані Бек, — що вона мало не спонукає людей перебільшувати, розповідати пресі байки. Особливо якщо за це добре платять. Багато перебіжчиків, які не хочуть світитися в мас-медіа, дуже критикують “перебіжчиків-кар’єристів”. Про це варто пам’ятати”.

З іншого ж боку, інформація з офіційних північнокорейських джерел — це майже напевно чистісінька пропаганда.

Інтерв’ю BBC Лі Со Йон дала безкоштовно.


Результат пошуку зображень за запитом "женщины армии северной кореи"

Із самого початку 17-річну Лі Со Йон неабияк надихали патріотичні почуття і бажання долучитися до колективних зусиль. Вона насолоджувалася життям в армії. Їй видали фен для волосся, і це вразило дівчину, попри те, що користуватися ним вона могла лише зрідка, бо часто не було електрики.

Розпорядок дня у війську для чоловіків і жінок був приблизно однаковим. Фізичні навантаження для жінок тривали трохи менше, однак жінкам щодня доводилося виконувати ще й обов’язки по господарству — прибирати й готувати. Солдатів-чоловіків від цього звільняли.

Результат пошуку зображень за запитом "женщины армии северной кореи"

“Суспільство Північної Кореї — патріархальне, в ньому зберігаються традиційні гендерні ролі, — пояснює Жульєтт Морійо, авторка книжки “100 запитань про Північну Корею” (North Korea in 100 questions), виданої французькою мовою. — Жінок досі вважають ttukong unjeongsu, що дослівно перекладається як “наглядачі каструльних кришок”. Це означає, що вони повинні “залишатися на кухні, бо тільки там їм і місце”.

Важкі навчання і мізерний раціон харчування не могли не позначитися на організмах Лі Со Йон та її товаришок у війську.

“За півроку чи рік служби, через недоїдання і постійний стрес, у нас зникали менструації “, — каже вона.

“Жінки-солдати раділи відсутності місячних. Казали, що тішаться, бо ситуація й без того важка, а з місячними було б набагато гірше”.

A North Korean soldier looks back as she and another soldier patrol a pathway along the bank of the Yalu River, the China-North Korea border river, near North Korea's town of Sinuiju.

Хто стає перебіжчиком?

 • Близько 70% перебіжчиків з Північної Кореї — жінки. Дехто пов’язує цей факт з високим рівнем безробіття серед жінок.
 • Більше половини з них — молоді жінки віком від 20 до 30 років, частково тому, що молодим легше перепливати річки й долати труднощі неблизької дороги.

 

Результат пошуку зображень за запитом "women in north korean army"

За словами Со Йон, в часи її служби армійське постачання не передбачало гігієнічних засобів для жінок, тому в неї та інших жінок не було вибору — доводилося повторно використовувати зужиті прокладки.

“Жінки й донині традиційно користуються білими бавовняними ганчірками, — каже Жульєт Морійо. — Їх необхідно прати щоночі, так, щоб не бачили чоловіки, тому жінки встають удосвіта й перуть їх”.

Пані Морійо нещодавно побувала в розташуванні військ, де розмовляла з кількома жінками-солдатами. Вона підтверджує, що в них справді часто відсутні менструації.

“Двадцятирічна дівчина, з якою я розмовляла, розповіла, що підготовка в них така важка, що в неї вже два роки немає місячних”, — каже письменниця.

Результат пошуку зображень за запитом "женщины армии северной кореи"

Лі Со Йон вступила до лав армії добровільно. Але 2015 року держава оголосила, що надалі семирічна військова служба для всіх жінок, починаючи з 18 років, буде обов’язковою.

Водночас уряд КНДР наважився на небачений крок — пообіцяв, що постачатиме в більшість жіночих підрозділів гігієнічні засоби найвищого ґатунку марки Daedong.

“Можливо, це спосіб компенсувати нестерпні умови минулого, — каже Джі Ин Бек. — Цю заяву могли зробити для того, щоб якось відбілити в очах громадськості відоме явище — жахливі умови для жінок. Може, щоб підняти бойовий дух, щоб більше жінок думали: “Чудово, про нас подбають”.

Результат пошуку зображень за запитом "женщины армии северной кореи"

Декілька авіаційних жіночих підрозділів отримали корейську косметику преміум-класу марки Pyongyang Products. Це сталося після того, як 2016 року Кім Чен Ин оголосив, що корейські косметичні вироби конкуруватимуть із всесвітньо відомими брендами, такими як Lancome, Chanel і Christian Dior.

Попри це, жінки-солдати, що несуть службу в сільській місцевості, не завжди мають доступ до закритих туалетів. Дехто з них розповів пані Морійо, що їм часто доводиться відправляти природні потреби на очах у чоловіків, і це змушує їх почуватися особливо незахищеними.

Пов’язане зображення


Військова служба в Північній Кореї

 • Північнокорейські жінки мусять відслужити в армії щонайменше сім років, а чоловіки зобов’язані нести службу 10 років. Це найдовший термін обов’язкової військової служби в усьому світі.
 • За приблизними оцінками, 40% жінок віком від 18 до 25 років є військовими. Очікується, що ця цифра зростатиме, оскільки служба в армії стала обов’язковою для жінок лише 2 роки тому.
 • Держава заявляє, що витрачає на армію близько 15% бюджету країни, тоді як за даними аналітичних центрів, ця цифра може становити до 40%.
 • Обдарованих студентів (наприклад, у спорті й музиці) можуть звільняти від військової служби.

Сексуальні домагання, за словами Джі Ин Бек та Жульєтт Морійо, — звична річ.

Коли пані Морійо підняла питання зґвалтувань в армії з жінками-солдатами строкової служби, “більшість жінок казали, що це стається з іншими”. Жодна не засвідчила, що сама стала жертвою зґвалтування.

Лі Со Йон каже, що теж не зазнала зґвалтування за час своєї служби в армії в 1992-2001 роках, але багатьом її товаришкам пощастило менше.

“Командир роти залишався ввечері в своїй кімнаті в розташуванні й ґвалтував жінок-солдатів, що були під його командуванням. Це повторювалося знову і знову, без кінця”.

У збройних силах Північної Кореї стверджують, що до заяв про сексуальне насильство ставляться з усією серйозністю. Для чоловіків, визнаних винними у зґвалтуванні, передбачене покарання— до семи років позбавлення волі.

“От тільки свідчити в більшості випадків ніхто не хоче. Тому чоловікам часто все сходить з рук”, — уточнює Жульєтт Морійо.

Female officers in a row holding guns

І додає: замовчування сексуального насильства в армії закорінене в “патріархальні звичаї північнокорейського суспільства” — те саме ставлення до жінок, через яке вони й у війську мусять поратися по господарству.

За словами пані Морійо, найбільша група ризику — жінки з бідних сімей, завербовані в будівельні бригади, які мешкають у неофіційних малих казармах чи хатинах.

“Побутове насильство — поширене явище й досі, про нього не доповідають. Те саме і в армії. Але я маю окремо наголосити на тому, що в армії Південної Кореї панує та сама культура (домагання)”.

Лі Со Йон служила сержантом у підрозділі зв’язку поблизу кордону з Південною Кореєю. У 28 років вона вирішила нарешті звільнитися з військової служби. Жінка раділа, що може більше часу проводити з сім’єю, та водночас відчувала, що не підготовлена до цивільного життя, і ледве зводила кінці з кінцями.

У 2008-му вона вирішила втекти до Південної Кореї.

Перша спроба виявилася невдалою — її спіймали на кордоні з Китаєм і на рік запроторили за ґрати, в тюремний табір.

Втім, майже одразу після звільнення з тюрми жінка повторила спробу — перепливла річку Туманган і опинилася на території Китаю. А там, біля кордону, відбулася її зустріч із посередником, який організував їй перехід через Китай до Південної Кореї.

Автор: Мега Моган – BBC Stories

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

 1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
 2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
 3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
  Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
 4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending