Зв'яжіться з нами

Cтатті

Коли цивільний БПЛА вартістю 5 тис дол армія закуповує за 35 тис дол, то тут …

Опубліковано

на

Які перспективи перед країною відкриває інноваційна галузь, якій всього лише три роки, і що не договорюють представники військової індустрії. Як працює украънський ринок безпілотників.

Війна, негласне ембарго західних країн на поставку безпілотних технологій стимулювали появу в Україні нової галузі – виробництва безпілотних літальних апаратів (БПЛА).

Армії у великій кількості потрібні дрони, компаніям-виробникам – багатомільйонне оборонне замовлення. Але чи готові виробники виставляти чесні ціни на свою продукцію, а розпорядники бюджетних грошей чесно витрачати їх на покупку БПЛА? Тут є сумніви.

Як народилася галузь

Гостра потреба збройних сил в аеророзвідці, а також перспектива отримати багатомільйонне оборонне замовлення виявила потужний науково-виробничий потенціал в сфері створення сучасних БПЛА.

Зараз не менше 11 українських підприємств розробляють і виробляють безпілотники. Дев’ять з них працюють над дронамі військового призначення.

Українські виробники БПЛА

Хоча поки рано говорити про масове виробництво БПЛА – йдеться про збірку десятків виробів за кілька місяців. Але сам факт появи екосистеми безпілотних технологій – вже велике досягнення.

Для порівняння: Міністерство оборони Росії за 2009-2010 роки витратило на програму розробки безпілотників приблизно 170 млн дол, але жоден вироблений БПЛА не пройшов програму випробувань.
Тоді в 2010 році російська держкомпанія «Оборонпром» спільно з ізраїльською держкомпанією Israel Aerospace Industries створила в Росії виробництво БПЛА «Форпост» та «Застава». У військового керівництва країни-агресора був невеликий вибір партнерів для кооперації.

У світі існує всього три лідера в сфері створення військових БПЛА: Ізраїль, США, Канада. Якщо судити за кількістю проданих на експорт виробів, Ізраїль вже 21 рік є монополістом на світовому ринку.

У цій країні більше 50 років працюють три великих розробника військових БПЛА: Israel Aerospace Industries і приватні компанії Elbit Systems і Rafael. Їх щорічний чистий прибуток вимірюється сотнями мільйонів доларів.

Армія Ізраїлю більше 45 років вміло використовує БПЛА для планування і проведення військових операцій проти переважаючих сил противника. Так, 34 роки тому в ході Ліванської війни ізраїльські ЗС за участю дронів знищили 18 батарей ЗРК і 86 літаків сирійських ЗС.

Україна три роки тому опинилася на місці Ізраїлю.

Поява українських дронів

За словами співзасновника Drone.ua Валерія Яковенка, технологія дронів в Україні з’явилася на слуху у багатьох людей після початку війни в Донецькій і Луганській областях. «Про дрони масово заговорили як про необхідний інструмент ведення сучасних війн і розвідки», – говорить Яковенко.

Менш ніж за півроку з моменту початку агресії, російсько-окупаційні війська розгорнули на території ОРДЛО сучасні системи ППО і РЕБ. Противник фактично встановив над окупованою територією безпольотну зону і закрив її для аеророзвідки.

З початку війни українські ВПС втратили 23 одиниці бойової техніки, їх вартість – понад 200 млн доларів.

Так Україна отримала полігон для випробування БПЛА-комплексів, здатних працювати в умовах протидії з боку сучасних систем ППО і РЕБ агресора. А українські виробники безпілотників отримали можливість накопичити унікальний досвід, створити нові технології, недоступні Ізраїлю і США.

У 2014-2015 роках в Україні виникли перші приватні компанії з виробництва БПЛА. Їх заснували вихідці з авіамодельного спорту, підприємці і деякі військові волонтери. Останні змінили свою діяльність на комерційну після успішного залучення пожертвувань.

Наприклад, ініціатори волонтерського проекту «Перший народний безпілотник» зареєстрували підприємство з виробництва БПЛА «Укрспецсістемс». Юрій Касьянов і команда розробників безпілотників в 2015 році вийшли з волонтерського проекту «Армія SOS» і заснували проект «Матриця технологій».

«Ми знайшли українських інвесторів, готових вкласти гроші на завершення розпочатих нами волонтерських проектів. Вони готові вкласти до 2 млн дол в розвиток безпілотної авіації в Україні», – розповідає Касьянов.

З авіамодельним спортом побічно пов’язана і поява компанії «Атлон авіа», яка зараз на слуху. Чотири роки тому на популярному українському сайті, присвяченому авіамоделюванню, з’явився опис проекту по створенню БПЛА.

Його опублікував один український умілець. Він купив у США авіамодель RVJET, встановив автопілот за 2-3 тис дол, побутову камеру і красиво упакував.

«Цей БПЛА купили засновники «Атлон авіа», знайшли інвестора, провели глибоку модернізацію і вийшов комплекс «Фурія». Спочатку він коштував приблизно 10 тис дол, зараз – до 150 тис дол» – розповідає на умовах анонімності авіамоделіст.

Битва за оборонне замовлення

На даний момент армійські дрони «Атлон Авіа» поряд з дронами держкомпанії «Меридіан» мають найбільш високі шанси потрапити на озброєння у ЗСУ і гвардію. Підприємства вже продали свою продукцію на десятки мільйонів гривень в Міністерство оборони, Національну гвардію і Прикордонну службу. Ніхто з конкурентів не може похвалитися такими показниками.

Нещодавно «Укроборонпром», до складу якого входить «Меридіан», оголосив про готовність випускати 100 БПЛА Spectator на рік. А представник «Атлон авіа» сказав в коментарі ЕП, що безпілотники («Фурія», ЕП ) скоро візьмуть на озброєння.

Зараз всі дрони, в тому числі «Фурія» і Spectator, в ЗСУ і Нацгвардії знаходяться в статусі дослідної експлуатації. Всього ЗСУ використовує близько 30 типів безпілотних літальних апаратів. Статус «прийнятий на озброєння» для виробника БПЛА означає доступ до сотень мільйонів гривень військового бюджету. Мінімальна потреба тільки ВСУ в легких розвіддронах оцінюється 100-400 шт.

При цьому одна одиниця системи Spectator (3 дрони) коштує 2 млн грн, а одна одиниця системи «Фурія» А1С (три дрони) – 2,5 млн грн. За словами представника «Атлон Авіа», можливо, вартість нової модифікації комплексу – А1-СМ – складе 4,1 млн грн або вище.

Корупція або заздрість

Перетворення авіамоделі за кілька сот доларів на дорогий об’єкт оборонних держзакупівель – головна причина критики на адресу розробників «Фурії». «Добре, якщо фірма-виробник отримує 50 тис дол з кожного продажу. Я маю на увазі злодійство і відкати. Так, вони зробили доопрацювання, та, БПЛА подорожчав, але не в 15 разів», – підкреслює згаданий авіамоделіст.

Касьянов не промовляє імен та назв, але, коментуючи держзакупівлі дронів, каже: «Закупівлі проходять на корупційній основі, тому що коли БПЛА вартістю 5 тис дол армія закуповує за 35 тис дол, то тут зрозуміло, що крім ПДВ гроші, очевидно, йдуть ще в кишеню чиновників».

У контексті такої критики ЕП виявила, що виробники «Фурії» і Spectator
фігурують у кримінальних справах. У грудні 2016 року Солом’янський райсуд Києва за скаргою невідомого заявника зобов’язав НАБУ перевірити чиновників Міноборони на предмет кримінального злочину.

Вони, нібито зловживаючи владою, взяли в дослідну експлуатацію і купили партію не придатних для військового застосування БПЛА «Фурія» і Spectator. До цього НАБУ відмовила заявнику на початку розслідування.

Учасник ринку на умовах анонімності повідомив ЕП, що спробу порушити цю кримінальну справу ініціював народний депутат Ігор Луценко, який нібито просуває інтереси конкурента – компанії «Укрспецсістемс».

Місяцем раніше Подільський суд Києва дозволив слідчому Національної поліції перевірити банківські операції виробника Spectator. Слідчий веде кримінальну справу за фактом розкрадання 25 млн грн керівником «Меридіана» В’ячеславом Проценком за змовою з групою осіб.

Яковенко пояснює інформаційні атаки на успішних виробників армійських БПЛА боротьбою за єдиного замовника в особі Міноборони і заздрістю. Один із співзасновників «Атлон Авіа» всі звинувачення заперечує.

«Щоб звинувачувати людей в корупції, має бути рішення суду. Я цих людей знаю, вони не мають відношення до безпілотної тематики», – говорить представник «Атлон Авіа».

У першій розмові з журналістом ЕП він відмовився назвати точну вартість БПЛА-комплексу «Фурія», але сказав, що ціна 150 тис дол можлива і може бути навіть вищою. Ключовою складовою в ціні він назвав інтелектуальну складову.

Пізніше, під час узгодження коментаря, співзасновник «Атлон Авіа» назвав вартість комплексу «Фурія» в 150 тис дол абсолютно вигаданою, і заявив, що коментар, присланий на узгодження, не відповідає сказаним їм словам і не може бути надрукованими.

У неформальному спілкуванні один з учасників ринку пояснив таку поведінку розробників «Фурії» тим, що за ними стоїть «Укроборонпром». Його мета – створити видимість ринкової конкуренції за замовлення на поставку БПЛА в армію і гвардію.

До власних «Хижаків» далеко

В Україні поки створюють тільки розвідувальні дрони.

При цьому армії потрібні безпілотники з денним і нічним відеоканалами, тепловізійною камерою, здатністю точно передавати координати цілей, автоматичними системами зльоту і цілевказівки, стійкістю до систем радіоперешкод, системою повернення «додому» при відсутності GPS.

Незважаючи на гучні заяви деяких українських військових чиновників, створити в найближчі роки ударні дрони, тим більше рівня американських «Хижаків», оборонна промисловість України навряд чи зможе.

Виробити відповідний за габаритами планер – не проблема, але це тільки 25% військового БПЛА-комплексу. Набагато складніше розробити ракети, засоби кріплення, цілевказівки, навігації, розпізнавання «свій-чужий», автопілот, стійкі системи зв’язку.

«Американці вчинили мудро. Щоб не розробляти спеціальне озброєння для дронів, вони зробили БПЛА такого розміру, щоб можна було зняти з літака ракети і інші системи і повісити на дрон», – пояснює співзасновник волонтерської організації «Центр підтримки аеророзвідки» Дмитро Старостін.

Навіть в цьому випадку вартість програми склала 2,3 млрд дол.

В Україні головна проблема навіть не у відсутності «літаків-донорів» і необхідних систем. У країни немає власних супутників зв’язку.

США для управління «Хижаками» використовують супутниковий канал зв’язку, задіяне ціле угруповання супутників. Придушити цей канал неможливо.

Україна не має жодного супутника зв’язку.

Супутник «Либідь», на створення якого в 2009 році було витрачено 254 млн дол, до сих пір лежить на зберіганні десь в Росії. Його гарантійний термін майже закінчився, а орендувати супутникові канали дуже дорого і невигідно.

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

 

Читати далі ...
Реклама
1 коментар

1 коментар

 1. Dmytro

  08.02.2017 при 09:37

  Розробники і виробники безпілотників були і до війни. Достатньо погортати ту ж “Авиация и время”.
  Але автор зосередився на волонтерах…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

 1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
 2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
 3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
  Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
 4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending