Зв'яжіться з нами

Cтатті

Комбриг 72 ОМБР: Я б остерігався необдуманих гасел “Давайте за тиждень дійдемо до кордону!”

Опубліковано

на

За тиждень зимових боїв в Авдіївці підрахували, що на невелику ділянку – позиції “Орел”, “Бутівка”, “Царска охота” – противник витратив 7,5 вагона боєприпасів.

Служба під Волновахою, зимові події в Авдіївці, як змінилася і як ще, ймовірно, в майбутньому зміниться українська армія – про це та багато іншого журналісту “Цензора” розповів полковник Андрій Соколов – комбриг 72 омбр ЗСУ.

У 2014 РОЦІ Я СПОДІВАВСЯ, ЩО ВСЕ ОБІЙДЕТЬСЯ МАЛОЇ КРОВ’Ю І В СИТУАЦІЇ, ЩО  СКЛАЛАСЯ НА СХОДІ, МОЖНА БУДЕ ШУКАТИ КОМПРОМІС

– У Вас як у військового були на початку 2014 року якісь свої прогнози з приводу того, що розгортається на сході?

– Я сподівався, що все обійдеться малою кров’ю і що взагалі можна буде якось домовитися і вирішити всі питання, знайшовши компроміс. Але ті люди, які перебували в Слов’янську, вони не шукали ніяких компромісів. Гіркін і компанія створили ситуацію, яка вийшла з-під контролю, тим не менш, з цим вдавалося справлятися. Тоді в Генштабі вирішили блокувати Слов’янськ по великому колу через Миколаївку, тому що Семенівка була сильно укріплена сепаратистами – і кілька спроб ліквідувати цей укріплений вузол не привели до успіху. Але наші війська відрізали їх в іншому місці – перекрили дорогу, сепаратисти називали її “стежка Хо Ши Міна”. За нею йшли поставки через Олександрівку, Миколаївки, Семеновку, Слов’янськ. Після цього ворог швидко ретирувався зі Слов’янська. Багато хто говорить, що їм дали вийти, але це не так. Вони йшли кількома шляхами через поля. Відстежити їх було важко. Одна з колон, яка пішла по асфальтованій дорозі “Слов’янськ – Краматорськ” натрапила на наш п’ятий блокпост, який героїчно витримав бій – і противник зазнав великих втрат, як в бронетехніці, так і в особовому складі. Я тоді перебував на позиціях артилерії південніше Семенівки. Групи арти в 14-му році були зведені. Я чув, як старший там, на жаль, не пам’ятаю прізвище командира, запитував вогонь – і наші бійці завдали удару по цій колоні. Але у армії тоді було не настільки багато вогневих засобів і засобів розвідки, щоб всіх перехопити і знищити.

– Тобто на той момент армія не була готова до таких операцій?

– Це звучить однобоко. Швидше, до таких масштабах була не готова.

– А до чого вона була готова в 2014 році?

– Якби не втрутилися війська з Росії, ми на кінець липня фактично вирішили б питання з сепаратизмом. Донецьк був практично заблокований. Залишалася одна дорога через Харцизьк та Іловайськ. Луганськ теж був практично заблокований, і там теж залишалася всього одна дорога – через гору “Князь Ігор” – вона була єдиним шляхом, по якому з Росії йшли поставки. Але коли ворогові стало ясно, що ми практично з ними впоралися, спочатку серпня по декількох напрямках увійшли російські війська. Після виведення людей з Луганського аеропорту та Амвросіївки конфігурація зони АТО прийняла інші обриси.

– Є думки, що крім того, що почалася агресія з боку Росії, на фронті не вистачало взаємодії між військовими, а ще банально не вистачало сил, тому що всі наявні підрозділи вже були задіяні на сході? Тобто підмогу було звідки брати – це так? Ось, наприклад, як сталося з Зеленопіллі – там була 72 бригада.

– По Зеленопіллю ситуація розвивалася досить критично. Найбільше тоді постраждали 79,24 і 55 бригади. Це були війська сектора Д під керівництвом попереднього командира 72 бригади, генерала Грищенко. Я був в штабі АТО, хоча брав активну участь, коли заводили ці підрозділи. І вони б виконали свою задачу – зайшли і практично закрили цей кордон, якби не нахабні і злочинні дії з російського боку. Їх війська витягнулися в лінію уздовж державного кордону для того, щоб блокувати цей район, і перерізали шлях відходу в районі Маринівки, Степанівки, Саур-Могили. Наші бійці там опинилися в складному становищі. Виводити їх довелося шляхом проведення рейду 95 бригади, хоча і самі теж виходили.

– Як проходила служба в Волновасі, це ж був більш-менш тиха ділянка?

– Так, сама по собі ця ділянка вважається спокійною. Єдине, що у нас була велика протяжність фронту – до 60 км. В районі Новотроїцького та Докучаєвська в тактичному плані було незручне розташування – сукупність териконів, з яких противник спостерігав за нами. І в грудні 15-го року ми за погодженням з вищестоящим штабом спочатку зайняли один терикон, а до кінця березня 16-го року – практично всі інші. Залишився тільки один. Але якраз в цей час наш перший батальйон пішов на міжнародні навчання – і це не дало можливості зайняти крайні терикони. Не вистачало сил. А взагалі, відстоявши ці висоти, ми припинили всі рухи диверсійних груп, відповідно, вони втратили можливість коригувати свій вогонь з цих точок. Тобто ми закрили цю ділянку. Тоді для нас це здавалося величезною перемогою – просунутися близько двох кілометрів вперед. Наші розвідники на одному з териконів взяли в полон трьох людей. Потім, коли противник побачив, що ми на висотах, спробував нас звідти вибити, але ми втрималися. Нам тоді допомагав 41 чернігівський батальйон. Їхні хлопці підбили дві ворожі БМП. У них був дуже хороший командир роти, позивний Танцюрист.

У Волновасі в травні, якраз десь за півтора місяці до нашого виходу звідти, загинув знаменитий командир батальйону Андрій Жук, позивний Мауглі. В кінці липня нас замінила інша бригада, а ми вийшли на відновлення боєздатності. А 18 жовтня бригада прийняла на себе управління в районі Авдіївки.

КОЛИ ЗАГОСТРЕННЯ СПАЛО, У МЕНЕ З’ЯВИЛАСЯ ПЕРЕКОНАНІСТЬ В ТОМУ, ЩО МИ ВІДБУЛИСЯ, ЯК АРМІЯ

– Авдіївка вже з осені була більш неспокійною ділянкою, ніж Волноваха,чи загострилося взимку?

– Втрати, які були у Волновасі, непорівнянні з тими, які ми понесли тут. Спочатку була тільки промзона, потім нам додали шахту “Бутівку”. На той момент ми були звиклими до боїв, де відстань між нами і супротивником – кілометр, півтора, тобто досить велика. Територія в районі Волновахи була зовсім іншою – відкриті поля, які подекуди перетинаються лісопосадками. А промзона, дачі – це бої в місті. Тут майже за кожним будиночком – противник. Місцевість лісиста. Оборонятися тут дуже важко. Але командир першого батальйону, який туди зайшов, Олександр Вдовиченко, впорався з цим завданням. І він зі своїм підрозділом зараз повністю контролює промзону. Те ж саме на Бутівці – там стоїть наш 3 батальйон. Цікавий збіг, але командира третього бата теж звуть Олександр Петрович.

– Що на Вашу думку в важких зимових боях цього року допомогло вистояти бійцям?

– Швидше за все, бажання перемогти. Напевно, якийсь стрижень нашої нації.

– Чого не вистачило тоді або не вистачає в цілому, щоб втрати були мінімальними? І чи достатньо відпочивають солдати, чи часто ротуються?

– Спочатку, протягом зими і на початку весни було багато поранених, а зараз втрат майже немає. Восени практично не було інженерних споруд, тепер на кожній позиції бліндажі, укриття і траншеї в повний зріст – на ряду з дисципліною, а це значить дотримуватися і ніколи не порушувати кілька простих правил на передньому краї, це призвело до такого позитивного результату. Ми в міру можливості міняємо людей з переднього краю на другий. Даємо трохи відпочити. Ну а командування дає поповнення.

– А який новий досвід ви отримали в ході таких складних боїв? Що відчуваєте?

– Коли загострення спало, у мене з’явилася впевненість у тому, що ми відбулися як армія. І наші солдати – одні з кращих не тільки в Європі, але і у світі. Нам би ще трохи технічного оснащення.

– Хотіла як раз запитати, чого потребує бригада на даний момент?

– З технічних новинок? Наприклад, засоби розвідки, зв’язку, управління. І управління не тільки військами, а й зброєю.

– Ви тримаєте ділянку досить довгий час. Як вважаєте, чи варто просуватися далі, йти вперед, чи війна повинна залишатися позиційною?

– У класичній війні перемоги без наступу не буває. Але у нас не зовсім класична ситуація: перед нами на окупованій території наші люди, громадяни України, тут неприйнятні принципи тотальної війни або випаленої землі, тому треба приймати рішення в політичній сфері.

– Тривале перебування на одному місці, вони ж теж дуже стомлюють бійців?

– Так, окопна війна стомлює – це факт. Але і гасел “В атаку!” і “Давайте за тиждень дійдемо до кордону” я б теж не наважився. Такі дії, якщо і робляться, то дуже обдумано. Як правило, ті, хто це заявляють, чомусь найчастіше зустрічаються тільки в Фейсбуці.

– А як думаєте, наші бійці готові до наступу чи ні?

– Психологічно готові. Але це тільки одна складова бойового потенціалу. А повинно бути все в комплексі: і високотехнологічне озброєння, і повноцінне матеріально-технічне забезпечення і високий бойовий дух.

– За час вашого командування бригадою, який період запам’ятався найбільше?

– Зимові бої за Авдіївку. Я був вражений нашими хлопцями. Підрахували, що на невелику ділянку – позиції “Орел”, “Бутівку”, “Царську охоту”, противник за тиждень витратив 7,5 вагонів боєприпасів, не рахуючи танків і стрілецької зброї. Там просто горіла земля, вона вся стояла дибки. І морози були до 30 градусів. Але люди вистояли – ніхто не втік. Зміни були по 12 годин, тому що частіше не вдавалося змінювати бійців через обстріли. Але хлопці поверталися з позицій натхнені, заряджені бойовим духом. Вони були не розгублені, що ні пригнічені, а навпаки рвалися воювати. Навіть призупиняти доводилося.

– А коли загострення минуло, що відчували? Адже з одного боку – так, вистояли, відбили позиції. А з іншого боку – стільки втрат?

– Я, звичайно, думав про це, тому звернув увагу на помилки, які допустив під час проведення тих боїв. Банально, але доводиться вчитися на власних помилках.

МЕНІ ЗДАЄТЬСЯ, ЩО ВСЕ РОЗВИВАЄТЬСЯ ЗА ЗАКОНОМ ФІЛОСОФІЇ, І В РЕЗУЛЬТАТІ КІЛЬКІСТЬ В АРМІЇ ПЕРЕРОСТЕ В ЯКІСТЬ.

– Є така думка, що армія знову стала зарегульованою паперами? Хоча в 14-му році паперової тяганини було менше. Як вважаєте, це так?

– Це глобальні питання, на які однозначно не відповіси. Армія, як і будь-який організм, потребує бюрократичного апарату. А ось наскільки він величезний – це питання не за адресою. Є інші начальники, які повинні приймати якісь заходи зі зменшення цього паперообігу. Вводити якісь нові електронні системи.

– Тобто зменшити цей апарат було б непогано?

– Я думаю, що і думати про це не варто, – це аксіома.

– У Вас особисто є приклади світових армій, на які нам варто було б рівнятися? Чи у нас вже все класно?

– Я вважаю, що копіювати повністю чийсь досвід не варто. Але треба брати найкраще і створювати своє. Тому що зі збройних сил СРСР ми на першому етапі взяли найгірше. Наприклад, замість бойової підготовки, раніше були показові виступи.

– А зараз хіба в армії немає показухи?

– Зараз заняття показові є, але вони як раз вже демонструють рівень підготовки, а не проводяться просто для галочки.

– А яких фахівців в плані підготовки хотілося б привернути ззовні? Чи наші інструктори вже досить професійні?

– Наскільки мені відомо, на сьогоднішній день ми вже маємо великий підготовлений корпус інструкторів в навчальних центрах. Причому заслуга Збройних сил в тому, що спочатку нашій армії допомагали іноземні інструктори, а зараз багато хто з них вчиться у нас.

– А як ви ставитеся до добровольчих підрозділів?

– Я вважаю, що раз ми будуємо правову державу, все повинно бути в правовому полі. Добровольці – це хоробрі, мотивовані хлопці, але вони повинні знаходитися в якійсь структурі, яку допускає Конституція.

– А якщо опустити цей момент, то як вони воюють?

– Я мало стикався з добровольчими батами, тому краще запитати у тих, хто з ними працював.

– Що скажете про можливу мобілізацію та резервну армію?

– Армія реформується – зараз змішане комплектування, але в зоні АТО участь беруть тільки контрактники. Хоча в цілому, ми вже створили професійну армію, яка справляється, але я впевнений, що серед тих, хто був мобілізований, буде чимало тих, хто повернеться, якщо війна прийме іншу форму. Пам’ятаю, коли ми восени виходили на навчання і набирали тисячу резервістів, серед них було дуже багато хлопців з першої – четвертої хвиль, які до цього проходили службу в бригаді. Хлопці все одно прийшли на ці навчання, і коли я з ними розмовляв, вони мене запевнили, що якщо ситуація загостриться, то вони відразу ж будуть готові воювати.

– Як ви вважаєте, контрактна основа – доопрацьована до кінця? Існує думка, що приходять люди, яким нема чого робити в військах, але оскільки їм ніде заробляти, вони йдуть служити?

– Мені здається, що все розвивається за законами філософії, і в підсумку кількість переросте в якість.

-Чи треба людей психологічно перевіряти, робити відбір більш ретельно, щоб розуміти, чи готова людина воювати або він зовсім не боєць?

– А як? Сильно налякати, чи що? Певний відбір існує, а таких методик, які можуть достовірно сказати, чи готова людина, я не знаю. У навчальних центрах є фахівці, які цим займаються, та й самі люди часто розуміють, що обрали не той шлях – буває, що відсіваються вже тут, на фронті.

– А так званих “аватарів” (бійці, що зловживають алкоголем, – ред.) багато зараз? Як боретеся?

– Ні, пияцтво – це вже не найбільша проблема. У порівнянні з 14-15-м роками – це маленький відсоток людей, який не впливає ні на бойову готовність, ні на якість виконання завдань.

– А яка тоді найбільша проблема в ЗСУ?

– Є держпрограма розвитку армії до 2020 року, де вказані кроки з реформування структури збройних сил, системи управління, по її оснащення, озброєння. Там все розписано, і якщо нам вдасться її виконати, то до 2020 року ми будемо мати якісні нові Збройні сили і мінімум проблем. Немає ніякого секрету, що головне, щоб держава змогла це все профінансувати.

– А що для Вас захист країни, крім того, що це ваша робота?

– Для мене, як для будь-якого нормального громадянина України, – це священний обов’язок.

Текст: Вика Ясинская, “Цензор. НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: https://ua.censor.net.ua/r455727

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending