Зв'яжіться з нами

Cтатті

Куди зникають мілйони батальйонів територіальної оборони, досвід прифронтової Харківської області…

Опубліковано

на

Три роки тому, навесні 2014 року, за розпорядженням Генерального штабу, в усіх областях України стартувала створення батальйонів територіальної оборони. З Харківської області, межує з країною-агресором і знаходиться у безпосередній близькості до «ДНР» і «ЛНР» прийшли тривожні вісті: тероборона існує тільки на папері.

Необхідність у появі батальйонів територіальної оборони (ТРО) в 2014 році була обумовлена тим, що у розкраденої десятиліттями армії не було шансів самостійно протистояти набагато сильнішому ворогу. У Генштабі розуміли, що, якщо почнеться велика війна, ні сил для оборони Києва, ні для оборони Харкова, Дніпра або Херсона з Одесою, в України немає. Зокрема, для цього не було матеріальних можливостей (брак систем озброєнь, військової техніки, боєприпасів і т. д.) і – найголовніше – військового навченого резерву. Зараз, коли конфлікт з Росією неодноразово переходив в «гарячу» фазу, українці, не з чуток знають військову справу – демобилизовавшихся після служби в зоні АТО – значно більше, ніж три роки тому.

Разом з тим, система територіальної оборони так і не запрацювала. У тій же ж Харківськійї області, де загроза російської агресії як і раніше висока, резервісти змушені ледь не зубами вигризати найнеобхідніше, щоб підтримувати батальйони нехай не в стані боєготовності, але хоча б підтримки військових навичок. Зокрема, вони змушені за свій рахунок купувати екіпіровку і їздити на тренування, незважаючи на те, що з місцевого бюджету на виконання програм територіальної оборони та протидії терористичній діяльності виділяються мільйони гривень.

Так, у квітні 2016 року Харківська обласна рада прийняла рішення виділити на ці потреби майже 5,7 млн гривень (на 2016-2017 роки). При цьому близько 3,5 млн гривень фінансування повинно було бути виділено безпосередньо в 2016 році. На той момент голова Харківської ОДА Ігор Райнін (нині – глава Адміністрації президента України) тоді розповідав, що за рахунок цих коштів планується забезпечити функціонування загонів територіальної оборони області. Зокрема, планувалося привести в порядок приміщення для проведення занять з особовим складом загонів і полігони для навчань, забезпечити підрозділи тероборони формою та харчуванням. «Завдяки цій програмі ми повністю відновимо нормальну роботу системи територіальної оборони в Харківській області. Багато років ця система існувала тільки на папері. Цього не можна було допускати і в мирний час, а зараз, коли частина нашого регіону входить в зону АТО, ми просто зобов’язані активізувати роботу в цьому напрямку», – зазначав він у квітні 2016 року.

Але, на жаль, плани так на папері і залишились.

Вона як би є, але її як би немає

За інформацією активістів зі складу ТРО Харкова, де-юре, в минулому році на потреби тероборони було витрачено 2,5 млн гривень, де-факто, цих грошей вони взагалі не бачили. Учасник координаційної групи при штабі територіальної оборони харківщини Олександр Горбатенко згадує, як їм обіцяли, що саме ця група буде контролювати витрату коштів: обласний військкомат, мовляв, буде оголошувати тендери, і всі закупівлі будуть прозорими. На ділі ж, активістам вдалося відстежити тільки зовсім малу частину витрат, що стосується екіпіровки, а після цього у військкоматі їм ніхто ніякої інформації не надавав.

Всі спроби самостійно домогтися від Харківського обласного військкомату звіту про витрати, виділених на потреби ТРО, коштів, не увінчалися успіхом. І тільки запит від одного з депутатів обласної ради подіяв. А, вивчивши звіт, активісти переконалися в тому, що й так знали – кошти витрачалися неефективно.

«У звіті є пункт про перевезення військовослужбовців за контрактом для виконання заходів територіальної оборони. Нібито ми їздили кудись 15 разів (середня вартість однієї поїздки 13-15 тисяч). Проте хлопці все пам’ятають, що ми тільки два-три рази виїжджали. Також було б цікаво побачити шляхові листи на перевезення, щоб розуміти, куди саме вони здійснювалися», – розповідає Олександр Горбатенко.

Бюджету країни ці поїздки «обійшлися» у майже 200 тисяч гривень (при тому, що на тренування тероборонівці їздять за власний рахунок). Приблизно за стільки ж, згідно зі звітом про виконання програми було витрачено на ремонт автотехніки, запчастини та паливо. «Хоча у територіальної оборони немає жодної одиниці техніки, – підкреслює Олександр Горбатенко. – У короткому звіті ХОВКа [Харківський обласний військкомат] вже виявлені невідповідності згідно з пунктом 3.2 Програми тероборони Харківської області 2016-2017: «Перевезення особового складу підрозділів територіальної оборони під час проведення з ними занять і навчань». ХОВК відповідає, що гроші витрачені для перевезення військовослужбовців за контрактом для виконання заходів територіальної оборони», тобто, перевезення здійснювалися не особового складу – і не на тренування! Також, згідно даних Prozorro, ХОВК шукав підрядника для перевезень на суму 1,4 млн».

Крім іншого, у харківських тероборонівів є ще одна серйозна проблема – у них досі немає власної бази. Незважаючи на те, що при військкоматах є посади заступників комісарів з територіальної оборони, в службові обов’язки яких входить формування списків добровольців та організація тренувань, тренуються представники ТРО невеликими групками і де доведеться. Причому, місця для тренувань, як і інструкторів-волонтерів, які шукають самостійно.

Розуміючи, що розраховувати не на кого, в минулому році активісти ТРО вирішили організувати єдиний обласний тренувальний центр. Поїздили по військовим містечкам, попридиалялись і вирішили, що найбільш оптимальний варіант – це створити центр на базі 220-го військового містечка в Підвірках Дергачівського району Харківської області. «З хлопцями продумали, як це все буде виглядати, «намалювали» концепцію, озвучили її екс губернатору Ігорю Райніну, він підтримав», – згадує Олександр Горбатенко. Активістам пообіцяли, що це містечко буде прийняте на баланс Харківського обласного військкомату і переобладнаний під тренувальний центр. Спеціально для цього в Програмі ТРО було закладена значна сума в 849 тисяч гривень.

Проте, розмови так і залишилися порожніми балачками. Місце під тренувальний центр передано не було, а кошти, виділені, природно, не були освоєні і повернулися в бюджет. «Поряд з 220-м військовим містечком виділена земля під житловий кооператив і ще три великі ділянки – якимсь приватним особам. Може бути, в цьому і причина – не хочуть, щоб ми по суботах і неділях бігали, навчальні гранати підривали, не турбували людей. Земля подешевшає відразу – не зможуть продати», – розмірковує Горбатенко про те, чому, всупереч обіцянкам, тероборонівці так і не отримали тренувальний центр…

Влада готова до розмови

У свою чергу, в Харківському обласному військовому комісаріаті від будь-яких звинувачень відхрещуються. За словами воєнкома Юрія Калгушкіна, він підтримує ідею центрів підготовки, але впевнений, що робити його єдиним на базі 220-го військового містечка – недоцільно.

По-перше, тому що видатки області на ТРО різко зростуть. Мовляв, потрібно буде оплачувати комунальні послуги, а також збільшити штат військкоматів, щоб забезпечити охорону 18 гектарів, на яких може бути розташована база територіальної оборони…

По-друге, тому, що 220-е військове містечко передано військовому факультету НТУ «ХПІ», і там «кожен день з понеділка по п’ятницю проводяться заняття з курсантами факультету військової підготовки». «Ми ж займаємося там, в кращому випадку, раз на тиждень», – розповів він.

При цьому, за його словами, згідно програми ТРО, прийнятої обласною радою, ті гроші, про які в координаційному центрі говорять, як про зникліх, нікуди не зникли, а просто потрапили в спецфонд: «570 тисяч гривень були переведені в спецфонд, і вони з минулого року перейшли на цей рік – перераховані в квартирно-експлуатаційний відділ Харківського гарнізону… Це ж не наше [обласного військкомату] військове містечко, а факультету військової підготовки. І зараз там буде обладнуватися казарма для використання цього містечка на добу-дві, щоб люди могли там переночувати. Але все це за погодженням з координаційною групою», – зазначає воєнком. Крім того, ще близько 300 тисяч гривень виділено факультету військової підготовки НТУ «ХПІ» для розширення тиру (з 50 до 100 метрів). «Це необхідно, щоб не їздити за 30-40 км на полігон, а проводити практичні стрільби тут, на місці», – пояснює Юрій Калгушкін.

В цілому, на його думку, раціональніше було б зробити базу підготовки ТРО в кожному районі, «як це зроблено в Зміївському або Дергачівському». «Потрібно розуміти, що практична підготовка ТРО – інженерна, тактична – це поле, ліс або лісосмуга. Тут не потрібні ніякі навчальні центри. А для теоретичних занять у нас є збірний пункт», – говорить Юрій Калгушкін і додає, що для обладнання двох навчальних класів збірного пункту, в яких може розміститися 400 чоловік, теж були витрачені гроші територіальної оборони.

Воєнком запевняє, що жодна копійка не використовувалася недоцільно. «За кожну витрачену копійку ми можемо відзвітувати. І кожна витрачена копійка якимось чином пов’язана з територіальною обороною. Ось, наприклад, ми поставили розсувні ворота. Тобто, тепер у нас солдат не стоїть і не відкриває ворота, а це робить оперативний черговий по камері з пульта управління», – розповів він. Правда, як розсувні ворота впливають на обороноздатність і безпеку, не уточнив.

За його словами, щоб пояснити все це координаційній раді ТРО і розставити всі крапки над «і» навіть спеціальна зустріч планувалася, але завадили події в Балаклії: «пішли вибухи, я поїхав туди. Але ми плануємо зустріч наступного тижня. Запросимо також представників обладміністрації і обговоримо всі питання», – пообіцяв Юрій Калгушкін.

Хочеться сподіватися, що на цій зустрічі, нарешті, з’ясується, скільки ж в області тренованих бійців, готових, в разі чого, застосувати свої знання та вміння, отримані під час зборів ТРО. Оскільки, як повідомляють представники координаційної ради, на навчаннях в кінці березня в присутності голови Харківської ОДА Юлії Світличної прозвучала цифра – 10 тисяч підготовлених резервістів. «Ми хотіли б з ними познайомитися, дізнатися, хто ці люди?» – кажуть представники ТРО і стверджують, що в реальності членів територіальної оборони області в рази менше.

У той же час Юрій Калгушкін назвав ще більшу цифру – 20 тисяч осіб, які, за його даними, числяться в загонах територіальної оборони (виходячи з цієї цифри і формуються розміри бюджетних асигнувань, виділених на ТРО).

…Як би там не було, не чекаючи обіцяних зустрічей, координаційна група при штабі територіальної оборони хоче домогтися отримання конкретних накладних за витратами за минулий рік. Для цього в Харківський обласний військовий комісаріат направлений відповідний запит. А вже наявна інформація видатків за програмою територіальної оборони області направлена для перевірки Харківський антикорупційний центр.

Автор: Ірина Шевченко

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:https://www.unian.net/society/

 

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending