Зв'яжіться з нами

Історія

«Культ Бандери» в цифрах (інфографіка). Чому краще б Качиньський виявився правим.

Опубліковано

на

«З Бандерою вони в Європу не увійдуть!», – сказав Ярослав Качинський, голова партії «Закон і справедливість», яка контролює обидві палати Сейму. Не буде перебільшенням сказати, що Качинський контролює не тільки Сейм, але також прийняття рішень у ще двох будинках – Канцелярії Голови Ради міністрів та резиденції Президента Польщі. Саме тому відголоски позиції Prezesa відразу прозвучали з вуст польського президента Анджея Дуди та впливових депутатів правлячої партії.

Автор: Олександр Зінченко

ПОЛЬСЬКОЮ МОВОЮ ТУТ

Повна цитата Ярослава Качинського з інтерв’ю тижневика «Do Rzeczy» звучить так:

«Ми не можемо роками погоджуватися, щоб в Україні будували культ людей, які здійснили геноцид щодо поляків, до того ж такий, що хоч і важко перевершити в жорстокості німців, але вони їх перевершили. Коротко кажучи, то справа певного вибору України. Я чітко сказав пану президенту Порошенку, що з Бандерою вони в Європу не увійдуть. Для мене це ясна справа, бо ми демонстрували величезне терпіння, але є його межі».

Що переповнило горнятко терпіння Ярослава Качинського? Як «культ Бандери, Організації українських націоналістів та Української повстанської армії» проявляється в історичній політиці українських державних інституцій?

Усе можна порахувати. Якщо основою «історичної політики» є культ Бандери, ОУН та УПА – можна припустити, що згадки «об’єктів культу» будуть з’являтися дещо частіше, ніж інших елементів цієї політики.

Комеморативні укази Президента України, «календарні» постанови Верховної Ради, тематика пам’ятних монет і поштових марок, зміст офіційного сайту Українського інституту національної пам’яті, кількість нових пам’ятників Степанові Бандері та вулиць на його честь – усе це дозволяє оцінити масштаби «лиха».

Укази Президента України

Від інаугурації Петра Порошенка до моменту, коли Ярослав Качинський висловив йому своє незадоволення, на офіційній президентській веб-сторінці з’явилося майже 1600 указів. Проте історичної політики стосуються лише 43 з них.

Абсолютна більшість цих указів виходять кожного року і регламентують особливості відзначення державних свят: Дня Соборності, Дня Конституції, Дня Незалежності. Таких указів за майже тисячу днів президенства Порошенка найбільше – 14.

Подіям Майдану та подвигу Небесної сотні присвячено 7 указів.

Відзначення пам’яті жертв Голодомору, 75 роковини масового вбивства київських євреїв у Бабиному Яру, пам’ять про Другу світову війну – кожна з цих тем знайшла відображення в 4 указах.

Один з двох «персональних» указів був пов’язаний із відзначенням 150-річяя історика і співзасновника УНР Михайла Грушевського. 100-ліття самої Української республіки та Української революції 1917-1921 років є іще одним важливим «історичним» указом.

У категорію «Інші» потрапили укази, якими встановлювався День Захисника України, відзначалися річниці Чорнобильської катастрофи, започаткування Української Гельсинської групи, 200-річчя Михайла Вербицького та 150-річчя першого виконання головного твору його життя – Українського гімну, 500-річчя Реформації в Україні.

Серед указів Президента України нема жодного, де б згадувалися Степан Бандера, ОУН або УПА.

Пошук по сайту Президента України не знаходить жодного повідомлення або документу, де б згадувався Степан Бандера. Президентські спічрайтери не змогли згадати, щоб текст якої-небудь президентської промови містив згадки про провідника ОУН.

У цьому контексті з усіх публічних виступів Петра Порошенка згадується лише обмовка «Цинічні бандери» (заміть «цинічні бандити»).

ОУН та УПА згадуються лише в кількох публічних виступах Президента України.

Постанови Верховної Ради

Раніше український парламент щороку випускав десятки «календарних» постанов, якими встановлювалося державне відзначення важливих історичних дат.

Від 2014 року замість десятків парламент випускає одну постанову «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв», яка включає усі пам’ятні дати на наступний рік. Постанова на 2015 рік містила 67 пам’ятних дат, постанова на 2016 рік – 95, а цьогорічна – 94.

Три постанови разом охоплюють 256 пам’ятних дат у 2015-2017 роках. З них лише 9 присвячені подіям і особистостям, які пов’язані з ОУН та УПА. Цей перелік включає і відзначення 75-річчя УПА у жовтні 2017 року.

На культ це, здається, «не тягне». Особливо у порівнянні із особами і подіями, що пов’язані із Українською революцією 1917-1921 років. Календарні постанови ВРУ налічують 35 таких пам’ятних дат.

Пам’ятні монети і марки

У 2014-2016 роках Національний банк України випустив 108 пам’ятних монет. Укрпошта випустила за той самий час 87 художніх марок. Тематиці Української революції присвячено 11 монет і 1 марка (до 150-річчя Михайла Грушевського). На сайтах НБУ або Укрпошти не вдалося знайти жодної монети або марки 2014-2016 років, які б були присвячені Бандері, ОУН або УПА.

Діяльність Українського інституту національної пам’яті

В очах багатьох людей в нашій країні і за її межами Український інститут національної пам’яті під керівництвом Володимира В’ятровича – оплот і найбільший провідник «бандерізації».

Парадокс полягає в тому, що у перший рік його керівництва в публікаціях офіційного сайту УІНП ім’я Степана Бандери не з’являється жодного разу.

Протягом майже трьох років – з квітня 2014 включно до січня 2017 року – це ім’я згадується 19 раз.

У рубриці «Новини» з’явилося близька 1300 публікацій від моменту, коли інституцію очолив В’ятрович і до моменту, коли Качинський вирішив поділитися своїм баченням українських проблем.

До теми декомунізації УІНП звертався найчастіше – це п’ята частина усіх новин сайту.

14% новин УІНП пов’язані із історією Другої світової війни. Це зрозуміло: на 2014 рік припало 75-річчя її початку, а на 2016 рік – 70 річчя її завершення, а російська пропаганда найбільше маніпулювала саме із цим періодом історії ХХ століття.

Трохи більше 8% новин сайту присвячені темі Голодомору 1932-33 та масового голоду 1946 року.

На четвертому місці – тематика Майдану і Революції Гідності.

І лише на п’ятому місці новин сайту УІНП, менше 5% – це тематика ОУН та УПА.

Протягом усього часу Український інститут національної пам’яті не підготував жодної книжки або виставки, яка б була повністю присвячена Бандері, ОУН або УПА. Перша інформаційна кампанія, яка присвячена безпосередньо УПА, стартувала через два дні після сенсаційних заяв Ярослава Качинського.

Закони, «що глорифікують УПА»

9 квітня 2015 року з подачі УІНП український парламент прийняв пакет з 4 законів, які більш романтичні українські політики називали «Законами Чистого четверга», а польські – відразу оголосили такими, що «глорифікують УПА».

Судячи з результатів пошуку у Google, першим це формулювання вжив колишній прем’єр-міністр Польщі, лідер польських лівих Лешек Міллер. Тоді він оголосив, що приймаючи ці закони, «Україна всадила Польщі ножа в спину». Одночасно він заявив, що «На міфі УПА будується сучасна ідентичність України».

Ці формулювання живо підхопили польські медіа різноманітного світоглядного і політичного спрямування.

Аналіз того, як польські медіа висвітлювали зміст «декомунізаційного пакету», варто було б описати окремо. Тут – тільки найголовніші спостереження.

Значна частина матеріалів, які Google знаходить у відповідь на запит «закони, що глорифікують УПА», містить 4 види маніпуляції.

Більшість таких матеріалів переконують свого читача, що закон встановлює кримінальну відповідальність за «заперечення доцільності їх боротьби», маючи на увазі бійців УПА.

У дійсності закон не містить жодної криміналізації.

Пункт 1, статті 6 Закону стверджує: «Громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які публічно виявляють зневажливе ставлення до осіб, зазначених у статті 1 цього Закону, перешкоджають реалізації прав борців за незалежність України у XX столітті, несуть відповідальність відповідно до законодавства».

Тобто закон тут вкрай нечіткий, бо не містить жодних посилань до Кримінального, або Цивільного кодексів. Формулювання було нав’язано Радикальною партією Ляшка і в цій редакції є юридично нікчемним та безглуздим, адже його неможливо застосувати на практиці.

Маніпуляція змістом цієї статті народила повсюдне тепер у Польщі переконання, що за слова щодо злочинів, здійснених упівцями, в Україні будуть ув’язнювати істориків, журналістів, політиків та усіх, хто «не так» висловиться щодо бандерівців. І в цьому тискові на свободу висловлювань полягає нова політика української держави.

На ділі 5 стаття цього закону стверджує, що «Держава забезпечує всебічне вивчення історії про боротьбу та борців за незалежність України у XX столітті.» І у замовченні цієї вимоги закону полягає друга маніпуляція в польських медіях.

Третя маніпуляція полягала у тому, що більшість польських публікацій не повідомляла своїм читачам про те, що ОУН і УПА – це тільки дві позиції у списку. Цілий перелік налічує близька 60 таких позицій і охоплює кілька сотень політичних і громадських об’єднань, військових з’єднань і парамілітарних утворень: від військових і державних інституцій УНР і закінчуючи Українською Гельсинською групою та «Рухом». Тобто метою цього закону взагалі не було якесь спеціальне уславлення двох (і тільки цих двох) формацій.

На ділі основний намір полягав в усуненні певної несправедливості: в незалежній Україні, ті хто за неї боролися, опинилися в гіршому правовому статусі, ніж ті, хто боровся проти них. Багато ветеранів НКВД, МГБ і КГБ мали пільги і правовий статус «ветеранів війни», хоча займалися боротьбою не так з окупантами, як з «чуждими елементами» в тилу.

Нарешті, четверта – це маніпуляція контекстом.

Значна частина польських медій не поінформувала, що український парламент у той день проголосував не один, а чотири закони, які «переформатували» історичну політику України.

Перший – засуджував будь-які прояви тоталітаризму і вимагав усунення з публічного простору його символів та елементів пропаганди. Другий – забезпечував відкритий доступ до таємних архівів комуністичних спецслужб. Третій – говорив про Другу світову війну 1939-45 років замість глорифікації радянського міфу «Великої Вітчизняної війни». Ішлося про нейтралізацію саме того міфу, який сором’язливо уникав загадок, що цю війну у вересні 1939 року розпочали Гітлер і Сталін агресією проти Польщі.

Перейменування і пам’ятники на честь Бандери

Ці закони діють.

Сайт Українського інституту національної пам‘яті повідомляє, що в Україні в рамках декомунізації перейменовано 51 493 майдани і вулиці. На честь Степана Бандери назвали 34 з них. Це – 0, 07% від загальної кількості перейменувань.

Протягом цього ж часу було демонтовано 2389 пам’ятників, що пропагували тоталітарний режим. Натомість за три роки після Революції Гідності було встановлено 4 (чотири) нових пам’ятники Степанові Бандері. Це – 0,02% від кількості демонтованих.

Усі пам’ятники Бандері були встановлені коштом місцевих громад. З державного бюджету на ці проекти грошей не виділяли.

Як почувається бандерізоване населення? Соціологія

Протягом останнього часу в Україні проведено кілька соціологічних досліджень, які досліджували ставлення українців до Бандери, ОУН та УПА.

Найбільш репрезентативним є дослідження «Що об’єднує та роз’єднує українців»(4413 респондентів), яке Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва провів на межі 2014 та 2015 років.

Згідно цього дослідження, позитивно Степана Бандеру оцінюють 12,5% опитаних. Негативно – 19,8%

Бандера і далі лишається регіональним героєм. На Галичині позитивно сприймають його внесок в історію 47% (негативно – 1%), на Волині позитивне сприйняття провідника ОУН – 34,7% (негативне – 6,8%).

Дослідження, яке проводив Інститут соціології НАНУ влітку 2015 року (1802 респонденти), показує подібний рівень симпатій до Степана Бандери – 12,9%.

На цьому хороші новини для Ярослава Качинського закінчуються: Бандера у своїх симпатіях поступився Леоніду Брежнєву (13,2%). Проте про «брежнєвізацію» України помічники, вочевидь, не стали оповідати своєму шефу.

Підсумки «бандерізації»

«Культ Бандери» протягом 2014-2016 років у цифрах виглядає так:

Укази Президента – 0

Постанови Верховної Ради:

* щодо Бандери персонально – 0

* згадки дат, пов’язаних із ОУН або УПА – 3,5%

Пам’ятні монети Нацбанку України – 0

Марки Укрпошти – 0

У діяльності Українського інституту національної пам’яті:

* Згадок на сайті Степана Бандери – 1%

* Згадок ОУН або УПА в новинах сайту – 4,9%

Книжок про Бандеру, ОУН або УПА – 0

Виставок про Бандеру, ОУН або УПА – 0

Місцеве самоврядування:

* Пам’ятників Бандері – 0,02% від кількості демонтованих пам’ятників комуністичного режиму

* Вулиць на честь Бандери – 0,07% від кількості усіх перейменувань

Українці ставляться до Степана Бандери:

* 12,5% – позитивно;

* 19,8% – негативно.

Отже, загальний висновок щодо «культу Бандери»: складно відмовитися від того, чого в Україні нема.

Лишилося коротко прокоментувати першу частину процитованої на початку фрази Ярослава Качинського:

«Ми не можемо роками погоджуватися, щоб в Україні будували культ людей, які здійснили геноцид щодо поляків, до того ж такий, що хоч і важко перевершити в жорстокості німців, але вони їх перевершили.»

Щоб усвідомити глибину цієї фрази – її варто розмістити на фоні фото з таборів Аушвіц і Майданек.

Щодо того, як українці сприйняли цю фразу, нема соціологічних досліджень. Але з обговорення у соціальних мережах та в українських медіях виходить, що ці слова були сприйняті в контексті російської пропаганди та її оповідей про «розіп’ятих хлопчиків».

Це та реальність, у якій російську збройну агресію називають «українською кризою», злочинців і убивць – повстанцями і ополченцями, солдат країни агресора – «вежливыми людьми» та «зелёными человечками».

Слова Ярослава Качинського про «культ Бандери» лягли у парадигму цієї нової реальності – світу пост-правди.

Автор: Олександр Зінченко

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:http://texty.org.ua

Історія

Як взяли в полон російський опорний пункт, захопили танк і 40 полонених

Опубліковано

на

22 роки тому чеченський Опір здійснив одну з найвражаючих операцій за час війни в Чечні – без жодного пострілу був захоплений блокпост 166-ї мотострілецької бригади ЗС РФ, захоплено без бою не менше 38 солдатів і офіцерів, знищено 3 БМП. А танк Т-80 чеченці викрали і поставили собі на озброєння. Майже всі російські полонені були вбиті, тільки кільком вдалося врятуватися.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 01

Історія повчальна. 15-й блокпост був облаштований на околиці села Мескер-Юрт, на відкритій місцевості. Зверху над блокпостом на панівнуючій висоті Гойтенкорт в двох кілометрах знаходився 19-й блок-пост, який міг надати вогневу підтримку і контролював підступи до 15-го.

На блокпосту знаходилися 3 БМП і танк Т-80.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 02

Російські військові повністю усвідомлювали вразливість блок-поста, і ймовірність раптової атаки, оскільки поруч знаходився населений пункт. Тому вночі в караул визначалося до однієї третини особового складу, всі хто спали були зі зброєю.

Однак грубі помилки в бойовій підготовці солдатів привели до надзвичайної події, яка мала далекосяжні наслідки.

20 січня 1996 го вночі уві сні солдат Едуард Подимахін випадково зірвав чеку зарядженої гранати РГД-5, яка лежала у нього в кишені. Вибух відірвав ноги, солдат загинув в результаті важкого поранення. Виявилося, що особовий склад на блокпосту спав із зарядженою зброєю, в повній готовності відкрити вогонь, оскільки не був навчений елементарним правилам безпеки. Офіцери думали, що таким чином привчають солдатів до зброї. Однак наслідки такого “навчання” в бойовій обстановці виявилися важкими.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 03

На безглузду загибель Подимахіна абсолютно неадекватно відреагувало командування 166-ї бригади. Після розслідування не зайнятому в караулі особовому складу 15-го блокпоста було наказано зберігати зброю вночі, під час сну, в збройових “пірамідах”. І таким чином солдати, що спали вночі виявилися повністю беззбройними.

27 лютого командиром блокпоста був призначений командир роти Володимир Бараненко (уродженець Харцизька Донецької області). На блокпосту було 4 офіцери, 23 солдата і сержанта-контрактника, 11 солдатів строкової служби плюс три людини екіпаж танка. За різними даними, точна чисельність становила від 38 до 45 осіб. Точних підрахунків Міноборони РФ так до сих пір і не зробило, дані встановлені за свідченнями учасників подій і тих хто втік з полону.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 04

aventure56.livejournal.com

Приблизно 5 березня двоє солдатів, які прямували з 19-го на 15-й блокпост, зникли – були захоплені чеченською розвідгрупою. Очевидно, вони дали точні відомості про стан 15-го і 19-го постів.

6 та 7 березня в Грозному чеченські повстанці атакували кілька підрозділів російського спецназу – ОМОН, СОБР різних регіонів, 63-й полк внутрішніх військ, в серії бойових зіткнень чеченці знищили 47 російських спецназівців.

7 березня на 15-му блокпосту прогриміла бойова тривога – Грозний близько, і особовий склад отримав завдання перевірити боєготовність. Раптово з’ясувалося, що у танка вийшла з ладу гармата, і він може вести вогонь тільки з кулемета. А автоматичний міномет “Волошка” зміг відкрити вогонь тільки через 30 хвилин, частина боєприпасів вийшла з ладу через погані умови зберігання. Однак 15-й блокпост приготувався до можливої ​​атаки чеченців.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 05

Війна йшла вже більше року, і в складі гарнізону було чимало обстріляних солдатів, які брали участь в бойових діях.

Те, що сталося в подальшому, детально ми навряд чи дізнаємося. Чеченці історію війни не пишуть, Росія – теж, щоб не ганьбитися, а уривчасті свідчення тих, хто вижив не дають цілісної картини. Але в цілому картина ясна.

Вночі приблизно о 3.30 8-го березня до блокпосту підійшла штурмова група чеченців із загону, за наявними російськими даними, коменданта Шалі Молді. За одними даними, чеченці підкралися з боку села і їм вдалося без шуму обеззброїти чатових, які виявилися не готові до нападу. За іншими даними, вночі з боку села по дорозі до блокпосту під’їхала колона – БМП і два бортових КамАЗа, на чолі колони була група українських бійців з УНА-УНСО, які боролися на боці чеченців. Українці нібито по-російськи звернулися до чатових, і колону прийняли за своїх, не запитавши паролів.

Важко сказати – байки про українських бійців в Чечні, які обманюють росіян, йдуть коментарем до багатьох боїв, але в реальності українців в Чечні воювало дуже небагато, може бути, в цілому 20-30 чоловік за всі роки війни, тому звинувачення на адресу “хохлів “схожі на вигадку для виправдання своїх помилок і безпорадності.

Фактом залишається одне: 15-й блокпост був захоплений без єдиного пострілу. При цьому під час захоплення не був убитий жоден російський військовослужбовець, ніхто не чинив опору. Сплячий гарнізон розбудили під дулами автоматів і завантажили в машину. Сусідній 19-й блокпост нічого не побачив і не почув, і тільки вранці був розбуджений вибухами згорілої на блокпосту бойової техніки.

Очевидно, що гарнізон, який знаходився в умовах небезпеки, готувався до бою, і де для відображення раптової атаки було виділено понад 10 військовослужбовців, міг бути захоплений зненацька тільки в разі збігу цілого ряду факторів. 1. Незвичайної зухвалості нападу чеченського штурмового загону. 2. Грубих помилок при несенні вартової служби. 3. Низького рівня бойової підготовки. 4. Можливого вживання алкоголю солдатами і офіцерами на блокпосту, що призвело до втрати керованості.

Алкоголізм найбільш імовірний, тому що можна обдурити одного-двох вартових, але не можна обдурити ціле відділення в бойовій готовності, хтось із них напевно повинен був відкрити вогонь. На жаль, випадки масового алкоголізму, коли п’ють всі, широко поширені не тільки на війні в Чечні, але і на інших сучасних війнах.

А так чеченці зібрали на блокпосту все озброєння, боєприпаси, всіх полонених, все це повантажили в КамАЗ. Завели і захопили танк Т-80. Захопили справну радіостанцію Р-159 з засекреченою апаратурою зв’язку “Історик” Т-240С з введеними ключами, що змусило міняти ключі все російське угруповання. Вся операція на блокпосту зайняла менше двох годин, чеченці пішли звідти ще в темряві, не пізніше 5 ранку. Чеченський загін разом з БМП і танком, під виглядом російської колони на очах російського блокпоста в Шалі проїхав по головній дорозі через місто і нахабно зник в горах. Росіяни не могли повірити, що колона бойової техніки може бути не російською, а чеченською, і що в машині знаходяться озброєні бійці і полонені.

Група чеченської піхоти, що замикала відхід, підпалила всі землянки, вагончики, і три БМП, знищивши все, що було на блокпосту.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 06

Вранці російське командування направило великі сили на пошук своїх бійців і танка, але пошукова операція закінчилася безрезультатно. Після загрози знищити село Мескер-Юрт місцеві старійшини повернули російським генералам 40 автоматів.

У полоні протягом року було вбито майже всі полонені, врятувалося три або чотири людини.

Про події в Мескер-Юрті 8 березня 1996 го російська влада, звичайно, згадувати не люблять. Про це не знімають серіали, не видають книги. Але такі операції, де не прозвучало жодного пострілу, треба пам’ятати і вивчати. Як мінімум, щоб не постраждати самим.

Юрий Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://ua.censor.net.ua/r3054682

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

ВПК

Нестаріючий родоначальник класу: американський армійський позашляховик Willys MB

Опубліковано

на

У наш час слово «джип» позначає всякий автомобіль-позашляховик, проте спочатку це прізвисько закріпилося за цілком конкретним зразком техніки.

Навесні 1940 року американські військові випустили технічне завдання на проектування легкого розвідувального та командирського автомобіля вантажопідйомністю 1/4 тонни з колісною формулою 4 × 4. Жорсткі терміни вибили з конкурсу всіх конкурентів, крім двох фірм – Willys-Overland Motors і American Bantam, пізніше до них приєднався зі своїм проектом автомобільний гігант – концерн Форда.

Після замовлення кожному з учасників пробної партії по 1500 примірників переможцем в результаті був оголошений автомобіль «Вілліса», який з 1941 року пішов у масове виробництво під позначенням Willys MB.

Щоб не зірвати контракт на виготовлення величезної кількості автомобілів, компанія Willys-Overland Motors звернулась за допомогою до компанії Ford і уклала з ними контракт. Незабаром вся необхідна документація була відправлена партнерам, і завод Ford розпочав випуск моделі Willys МВ (під індексом Ford GPW) вже на початку 1942 року. З урахуванням фордівских копій, за часи війни, всього було випущено 659 031 автомобіль Willys MB.

Походження назви «джип»

В роки війни автомобілі Willys отримали нову назву — Jeep, а в післявоєнний час всі позашляховики (це був новий клас автомобілів) стали називати джипами. Існує декілька версій походження слова «джип». За найбільш поширеною версією, воно виникло від скорочення GPW (абревіатура назви «Віліса» що виробляла компанія Ford Motor, розшифровувалась: G— державне замовлення, Р— автомобіль з колісною базою до 80 дюймів, W— тип Willys).

Ще одна версія така: по класифікації, прийнятої в Армії США, «Willys MB» потрапив в категорію автомобілів «Загального призначення»—англійською «General Purpose», скорочено GP «джі-пі». Вірогідно внаслідок аудіювання (сприйняття на слух) ця абревіатура трансформувалася в джей-пі (JP).

Неформальне прізвисько «Jeep» було запущено в широкий обіг американською журналісткою Катариною Хілльер (Katherine Hillyer). В її статті в газеті Washington Daily News (20 лютого 1941 року), що висвітлювала випробування «Віліса», зокрема той факт, коли автомобіль виїзжав вгору по сходах Капітолію, була публічно вжита назва «Jeep».

В 1945 році, «Jeep» стало торговою маркою фірми Willys-Overland, яка почала виробництво цивільних позашляховиків.

Willys MB (Вілліс) — американський армійський автомобіль підвищеної прохідності часів Другої світової війни. Серійне виробництво почалося в 1941 році на заводах компаній Willys-Overland Motors і Ford (під маркою Ford GPW). Вважається родоначальником позашляховиків — невибагливих легкових автомобілів підвищеної прохідності.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://uk.wikipedia.org/wiki/Willys_MB

Читати далі ...

Trending