Зв'яжіться з нами

Cтатті

Масове будівництво вітчизняних літаків стало вже українською мрією

Опубліковано

на

В уряді вирішили підтримати вітчизняний авіапром податковими пільгами і відродити серійне виробництво літаків

Чи допоможе це піднятися галузі і загалом українській економці, розбирався Depo.ua.

Окрилені плани

Презентуючи податкові зміни, перший віце-прем’єр Степан Кубів був дуже оптимістичним: він заявив, що світовий ринок до 2035 року потребуватиме тисячі АНів, серед них:

– 260 легких транспортників Ан-132 до 2035-го,

– 70 середніх транспортників АН-178 – до 2027 року,

– 650 регіональних пасажирських лайнерів Ан-148 і Ан-158 до 2030-го.

Водночас у самому “Антонові” значно скромніші в прогнозах, принаймні на найближчу п’ятирічку. Згідно з маркетинговим планом держпідприємства, за цей час передбачається випустити щонайменше 70 літаків (з такими темпами до 2035 буде близько 250). Зокрема, 20 транспортників Ан-178 підуть змовникам із країн СНД, Азії та Африки. На підприємстві стверджують, що підставою для таких розрахунків стали не лише експертні оцінки ринку, а й домовленості з партнерами. Однак наразі “Антонов”, за даними самої компанії, має тверді контракти на поставку лише 18 літаків: 10 Ан-178 для авіаліній Азербайджану, 3 Ан-148 – для Міноборони України, 4 Ан-178 і 1 Ан-158 для Іраку.

Виробництво “з помпою”

З’ясуємо, наскільки високі ставки в цій грі, перед тим як визначити шанси на виграш. В ідеалі розвинутий авіапром – це не лише престиж держави (кілька країн мають повний цикл будівництва великих літаків), а й потужна “помпа” для закачування грошей у національну економіку, бо літаки та їхні компоненти – це продукція орієнтована на експорт продукція з високою доданою вартістю.

Усе залежить від масштабу. Наприклад, у Бразилії, частка авіапрому в експорті товарів становить понад 2% – близько 4,5 млрд дол. При цьому майже 4 млрд дол. доходів за рік отримує компанія Embraer, яка є четвертим у світі авіавиробником. Але навіть у цій країні продукція авіабудівної галузі не входить в десятку найбільших статей експорту.

Щоб зрозуміти, наскільки потужна ця “помпа” в Україні, припустимо, що всі вироблені літаки йдуть на експорт. У нашому випадку, якщо за 5 років продадуть 70 літаків, а в середньому одна машина в базовій комплектації коштуватиме 35 млн дол., то за рік можна розраховувати майже на 500 млн доларів доходу. Прибутки виробника будуть в рази менші, але економіка поповниться грошима: частково вони підуть на зарплати, на оплату українським партнерам і податки. Утім, це буде близько 1% всього українського експорту товарів і послуг (офіційно – 49,9 млрд дол.). Та наскільки відчутними будуть для країни можливі доходи авіапрому у півмільярда “зелених”? Порівняємо: лише на меблях Україна торік заробила близько 400 млн дол. Але насправді реальні меблі приносять в економіку більше грошей, ніж уявні літаки, бо для столів та диванів, як правило, не імпортують багато сировини, а от виробники повітряних суден по суті віддають за кордон велику частину виручки за дорогі комплектуючі.

Ще один приклад – IT-сфера, яка стала одним із драйверів української економіки. Торік айтішники, за даними Держстату, заробили на експорті послуг понад 1,4 млрд дол., а неофіційно – удвічі більше. Співмірні результати експорту – понад 2 млрд дол. на рік – авіапром зміг би показати лише за оптимістичним сценарієм Кубіва в 1000 літаків за 17 років. Але знов-таки для економіки ефект “помпи” у випадку з літаками працював би не на повну силу, бо авіабудівники, на відміну від програмістів, змушені віддавати за кордон великі гроші за комплектуючі.

Звісно, у нас спрощені підрахунки, бо перспективні авіабудівники можуть залучати значні кошти у вигляді інвестицій, створювати спільні підприємства з іноземними партнерами і виробляти повітряні судна не лише в своїй країні. А в такому випадку частина виручених за літаки грошей залишиться за кордоном. Домовленості “Антонова”, до речі, передбачають складання машин в інших країнах. Також важливо, що не всі повітряні судна експортуються за “зелені”: частину зазвичай замовляє своя держава.

Більше того, літаки – це не дивани і навіть не комп’ютерний код. Статистика вище враховує реалізацію літаків як товару, а є ще послуги з їхнього обслуговування. В економному сенсі продаж великого повітряного судна – це два в одному: власне літака і його можливого сервісу в майбутньому. Причому в “Антонові” кажуть, о у світових гігантів реалізація літаків – це лише 30% від доходу, а 70% – обслуговування. Водночас визнають, що наразі сервіс АНів потребує поліпшення. Скажімо, перші сервісні центри вже відкриті в Латинській Америці, але в Африці та Індії ще створюються – а це, за виключенням Росії, три регіони з найбільшою концентрацією наших літаків. Буквально у серпні в “Антонові” анонсували відкриття регіональних центрів підтримки у Судані, Індії, ПАР, Болгарії (або Мальті) та Колумбії.

З урахуванням цього, прогнозований обсяг надходжень в Україну від галузі (продажу та обслуговування літаків) може як зменшуватися, так і збільшуватися.

Нарешті, варто пам’ятати, що сам авіапром – це не лише великі літаки, а й вертольоти, мала авіація, планери, деталі для літальних апаратів, що можна експортувати окремо. Але порядок величин зрозумілий: авіабудівництво – велика галузь, яка, однак, в осяжному майбутньому не може бути драйвером української економіки. Словом, ставки на літаки високі, але не захмарні. Далі хід уряду.

Пільги – в допомогу

Кабінет Міністрів створює умови для зниження вартості виробництва літаків. 22 підприємства українського авіапрому до 2025 року зможуть купувати необхідні деталі та інструменти з-за кордону без сплати мита і податку на додану вартість. Перелік таких товарів вичерпний, але дуже довгий – від двигунів і верстатів до датчиків і болтів. Звісно, все придбане має використовуватися за призначенням – для виробництва, ремонту, обслуговування, модернізації чи переобладнання авіаційної техніки та двигунів.

Мимохідь у Кабміні визнали важкий стан галузі: без скасування вказаних мит і ПДВ, авіавиробники просто не зможуть придбати необхідні деталі за кордоном. І справді, попри прибутковість “Антонова”, який два роки тому перейшов під крило “Укробонпрому”, статистика виробництва свідчить про кризу. Якщо не враховувати прототипи, з 2011 року випустили і продали лише 16 серійних літаків: шість Ан-32, чотири Ан-148 та шість Ан-158, причому торік – жодного. Але в грудні викотили з ангару демонстративну модель Ан-132D.

Головне питання, наскільки податкові пільги допоможуть злетіти українським виробникам. Виявляється, щоб знайти відповідь, достатньо озирнутися: у 2010–2015 роках схожою постановою уряд Миколи Азарова вже звільняв від сплати мита і ПДВ експорт товарів для літакобудування. Результати ми щойно бачили. Тому не дивно, що український авіапром зовсім “приземлився” не через завершення терміну податкових пільг з 2016 року, а через відсутність комплектуючих і замовлень із Росії після розриву дуже важливих промислових зав’язків у цій галузі. Лише для Ан-148/Ан-158 довелося замінити 5400 найменувань виробів. При цьому прямої державної підтримки немає. Але в “Укроборонпромі” вже звітують про успішне імпортозаміщення російських складових, втіленням якого став транспортник Ан-132D – перший український літак без деталей з Росії. То які перспективи на світовому ринку цієї цих моделей? Можливо, слід більше покладатися на іноземних інвесторів, а не на допомогу держави.

На чому полетимо

“Антонов” передусім спеціалізується на транспортних літаках, і легкий середньомагістральний Ан-132 створили на заміну застарілому Ан-32. Нова модель може перевозити 9,2 тонн на 1270 км та підніматися на 9 тис. метрів. Мишина орієнтована на складні кліматичні та географічні умови (спека, високогір’я, піски), тож цільовими ринками для Ан-132 є Азія, Африка, а особливо Близький Схід.

Не дивно, що саме з Саудівською Аравією вдалося досягти домовленостей про розробку цього літака і його можливе спільне виробництво. Планується випустити 80 таких машин, але це ще декларація намірів, а не тверді домовленості.

Зараз сторони, які порівну інвестують в проект, розробляють серійну модель з урахуванням вимог потенційних замовників – силових відомств Саудівської Аравії. За оптимістичним сценарієм, будуть побудовані дві лінії зборки А-132: в Києві все майже готове, а в саудитів свій завод має з’явитися за три роки. Тим часом у нас планується зібрати перші 20 літаків, а потім їх випускатимуть в обох країнах – мінімум по 12 машин за рік на кожній лінії.

Якщо спільний випуск таки налагодять, то “Антонов” передасть партнерам із саудівської Taqnia Aeronautics технології виробництва, документацію на літак та підготує фахівців. Інтелектуальну власність на Ан-132 сторони розділять порівну. Але в “Антонові” запевняють, що не бояться зробити собі конкурента, бо, за міжнародними нормами, можливе буде лише ліцензійне виробництво.

Світовий попит на Ан-132 оцінується у понад 300 машин: 250 літаків для Близького Сходу і, можливо, 100 для Індії, якій у ближчі 10 років доведеться заміняти застарілі Ан-32.

Утім, і на цей ринок можуть злетітися конкуренти, а це в першу чергу іспанський CASA C-295 та італійський Alenia C-27J. Наш Ан-132 у базовій версії коштуватиме близько 30–35 млн доларів, як і інші літаки такого класу, але, на відміну, від конкурентів, зможе сідати на високогірних аеродромах.

Правда, “серце” літака буде не українським, а канадським – двигун Pratt&Whitney, який обрали за наполяганням саудитів, популярний у світі. А значить у Ан-132 буде менше проблем з обслуговуванням: у Pratt&Whitney розвинена система підтримки.

Мінус у тому, що наша “Мотор-Січ” тут залишається ні з чим, хоча теж випускає добротні двигуни. Та й загалом у літаку лише 15-20% комплектуючих українського виробництва: програмне забезпечення, комплекс системи управляння літака, виконавчі механізми, паливні системи, авіоніка. Зате жодної російської гайки!

Ще одна надія “Антонова” – середній військовий транспортник Ан-178 вантажопідйомністю 18 тонн, який може літати на 5500 тис. метрів на висоті 12 км та задовольняється навіть ґрунтовими аеродромами. Коштуватиме базова модель близько 40 млн дол.

У 2016 році “Антонов” уклав з азербайджанською компанією Silk Way Airlines твердий контакт на 10 Ан-178, перші два мають поставити вже до кінця 2018 року. Причому 8 літаків складатимуть в країні партнера вже за три роки. Однак в “Антонові” уточнюють, що основне виробництво, а отже технології і робочі місця, залишиться в Україні, а в Азербайджані буде лише остаточне складання.

Ще 12 готових моделей та 40 літакокомплектів замовила китайська компанія A-Star, щоправда, лише попередньо. Як бачимо, і в цьому випадку передбачається завершальний цикл виробництва в країні замовника.

Ан-178 приходить на зміну Ан-12 і С-160, більшість з яких вичерпують свій ресурс. Один з його конкурентів – Embraer КС-390, який бразильці планують запустити у наступного року. Він має потужніші двигуни, може піднімати більше – 23 тонни, але й коштує у понад два рази дорожче.

Результат пошуку зображень за запитом "Embraer KC-390"

Менший цінник може стати вирішальним принаймні для традиційних для нас ринках СНД, Африки та Азії. Особливі надії на Індію, яка має великий флот Ан-12 та С-160. Щоправда, і тут індійці разом з росіянами з 2007 року вирощують конкурента – транспортник Іл-214 МТА вантажопідйомністю 20 тонн. Але він завис у проекті через фактичну зупинку співпраці з боку Індії.

“Антонов” також бореться за місце під сонцем на більш конкурентному ринку пасажирських літаків, у сегменті регіональних вузькофюзеляжних лайнерів, з Ан-148 і його подовженим “братом” Ан-158. Вони випускаються з 2009 у російському Воронежі і з 2010 року в Києві у різних модифікаціях – двокласові від 67 крісел і однокласові до 99 крісел. В Україні зробили 10 серійних Ан-148/158, у російському Воронежі – кілька десятків, а загалом до 2017 року побудували 49 таких моделей. Наразі в цехах “Антонова” стоять 10 недобудованих літаків, а у Воронежі, за чутками, взагалі збираються припиняти виробництво Ан-148.

Наразі лише Міноборони України замовило “Антонову” три екземпляри Ан-148 у спеціальних модифікаціях. Крім цього, у портфелі підприємства кілька меморандумів, зокрема, з індійською компанією Reliance Defence на участасть у тендері корпорації HAL на літаки Ан-148, Ан-158 та Ан-178 з майбутньою локалізацією виробництва в Індії. Але цього явно замало.

Справа в тому, що цей сегмент ринку і так переповнений. Сотні регіональних пасажирських літаків на рік випускають канадська Bombarier та бразильська Embraer. Зокрема, це “канадці” CRJ900/1000 та “бразильці” E190/E195 (з нового покоління – E190-E2), збирається вийти на ринок і “японець” Mitsubishi MRJ. Найбільші світові гіганти також не пролітають боком: є менші версії Boeing 737 I Airbus A320.

Навіть Росія з 2007 року спромоглася випустити сотню Sukhoi Superjet, хоча цей проект після вливань у 2 млрд дол. (майже 70% коштів – банківські кредити) теж на межі закриття. Втім, у великої (за розмірами) країни є свій козир – розгалужені авіалінії, які потребують чимало літаків. От під впливом уряду російські авіакомпанії і стали стартовими й основними клієнтами “Сухого”, а за кордоном найбільше російських “джетів” має мексиканська Interjet – 22 машин.

Здача своїми

А від Ан-148 відмовилися навіть “рідні” Міжнародні авіалінії України, які брали в лізинг (оренду) в “Антонова” три 68-містні літаки. В авіакомпанії скаржилися на тривалість обслуговування цієї техніки і небажання виробника покращувати сервіс, дослухатися до клієнтів, по можливості уніфікувати деталі відповідно до популярних західних моделей. В “Антонові” своя версія: вітчизняним авіакомпаніям просто вигідніше купити дешевий Boeing або взяти в оренду Embraer, зареєструвати тимчасовий ввіз на територію України (без сплати ПДВ), ніж експлуатувати новий вітчизняний лайнер, сплачуючи всі податки. Законопроект, який має виправити ситуацію, досі у Верховній Раді.

Підйомна сила

Навіть світові гіганти, такі як європейський Airbus і та американський Boeing щедро фінансуються своїми державами. Для прикладу, урядова кредитна підтримка виробника під час створення Airbus A-300 становила 100% затрат, а фінансування науково-дослідницьких робіт було безоплатним.

А бразильська авіакомпанія Embraer після продажу в приватні руки в 1990-х роках змогла буквально за десятиріччя стати одним з лідерів світового рику завдяки вчасній ставці на регіональні пасажирські літаки та різноманітній держпідтримці. Продукція компанії була пріоритетом не лише для армії, а й для вітчизняних цивільних авіакомпаній. У Бразилії є Національний банк економічного і соціального розвитку (BNDES), одним з найбільших позичальників якого є Embraer. Скажімо, на кредитні гроші в понад 400 млн дол. вона профінансувала розробку літаків ERJ-170/190, тобто того самого конкурента Ан-148.

У Бразилії, Канаді та Європі поширеною практикою є фінансова підтримка закордонного замовника: країни надають кредити на купівлю своїх літаків іноземним покупцям або частково компенсують проценти за цими кредитами.

Ще один варіант підтримки авіавиробників – це кредитні гарантії, коли держава розділяє ризики з банком, який фінансує проекти експортера.

Розробка нових літаків, науково-дослідницькі та дослідно-конструкторські роботи в галузі авіабудування зазвичай фінансуються на умовах повернення інвестицій через рояльті з майбутніх продажів. Так, з кінця 90-х років уряд Канади виділив на дослідницькі роботи Bombarier сотні мільйонів доларів. А Аirbus з початку 90-х отримав у вигляді поворотних інвестицій кілька мільярдів євро і тепер успішно виплачує Євросоюзу по 300-400 млн євро на рік.

Також уряд може надавати авіавиробникам дешеві кредити і при цьому ставити їм умови щодо показників експорту або навіть організаційної структури компаній.

Три лінії надії

З цього висновок один: без різноспрямованих державних інвестицій по-справжньому підняти “з землі” вітчизняний авіапром не вдасться жодними податковими пільгами. Точніше це може допомогти підняти в небо по одному-два літаки на рік і дати можливість політикам звітувати про підвищення виробництва, скажімо, на 100%.

Але скільки прямих інвестицій потрібно? В “Антонові” підрахували, що на модернізацію основних засобів і запуск серійного виробництва треба 625,7 млн дол. за трьома програмами: 244,8 млн дол. для лінії у 24 літаки Ан-148/158 на рік, 225,5 млн дол. для шести Ан-178 та 155,4 млн дол. для шести Ан-132 на рік.

І нарешті “Антонову” після розірвання зав’язків з російським “Іллюшин фінанс”, як повітря, потрібний партнер, який буде здавати його літаки в оренду. У Мінекономіки розуміють, що в Україні давно пора створювати за підтримки держави лізингову компанію, яка буде закупати в “Антонова” літаки для внутрішніх рейсів. Але поки її немає, і на підприємстві планують хоча б до 2020 року знайти такого партнера.

Продатися по частинах

Масове будівництво вітчизняних літаків стало вже українською мрією, і жоден уряд не хоче від неї відмовлятися. Однак не варто забувати, що підтримка галузі спрямовується також на виробництво комплектуючих до літальних апаратів, і не тільки українського випуску. З нашим потенціалом можна виробляти деталі для світових гігантів і заробляти на цьому значно більше, ніж на кількох літаках за рік. Тут є проблема в тому, що контракти в них укладені років на 10 вперед.

Але є варіанти заробляти на ремонті чужих моделей. Скажімо, ДП “Завод 410 ЦА” щойно анонсував плани ремонтувати і технічно обслуговувати агрегати літаків Boeing і Airbus: спочатку 5 машин на рік, а за шість років – 40. Підприємство також планує стати сертифікованим сервісним центром з обслуговування вертольотів Robinson.

Що ж до авіапрому, то його доля залежатиме від того, наскільки розщедриться держава. А українська економіка загалом не дуже відчує турбулентості в цій галузі.

Автор: Олексій Шевнін

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: https://www.depo.ua/ukr/money/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending