Зв'яжіться з нами

Cтатті

Науково-технічна діяльність в Збройних Силах України, яка вона в часи війни?

Опубліковано

на

Переваги на полі бою визначаються не лише якістю і міццю озброєння та навичками особового складу. Не менш важливо максимально швидко діставати правильні уроки з практики бойових дій, враховувати нові технологічні виклики і потреби, випереджаючи в цьому ворога. Конкуренція умів, концепцій, підходів і рішень – невід’ємна складова нашої оборони проти російського агресора.

На цю тему Defense Express брало інтерв’ю у начальника Воєнно-наукового управління Генерального штабу Збройних Сил України, доктора військових наук, полковника Юрія Гусак. У лютому 2017 році ця структура відзначає 20 років з дня утворення.

– Юрію Аркадійовичу, яка зона відповідальності вашого управління?

– До зони відповідальності Воєнно-наукового управління Генерального штабу Збройних Сил України (ВНУ ГШ ЗС України) належить вирішення кола завдань, які пов’язані з питаннями організації, планування і координації наукової і науково-технічної діяльності в Збройних Силах України. Управління підпорядковане начальнику Генерального штабу – Головнокомандувачу Збройних Сил України та наділене організаційними, дослідницькими і контрольними функціями у галузі воєнної науки.

До складу СНУ ГШ входять структурні підрозділи, які відповідають за планування наукової роботи, вивчення проблем воєнної науки і проведення експертизи отриманих результатів, організацію розробки і проведення випробувань перспективних зразків озброєння і військової техніки, в тому числі, безпілотних авіаційних комплексів і роботизованих систем, а також вивчення бойового досвіду і військово-історичних аспектів розвитку воєнного мистецтва.

На даний момент керівництвом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України проводиться велика робота з розвитку Збройних Сил України. Результати цієї роботи було наочно видно в 2016 році. ВНУ ГШ проводиться робота з наукового забезпечення цього процесу і створення наукової бази для подальшого розвитку як власне Збройних Сил України, так і військово-теоретичних основ їх підготовки, застосування та всебічного забезпечення. У цій роботі беруть участь всі наукові організації Міністерства оборони та Збройних Сил України, вищих військових навчальних закладів. При цьому, останні три роки ця робота має чітку практичну спрямованість – створення Збройних Сил України, які здатні протистояти будь-якому агресорові.

ВНУ ГШ організовує наукову роботу за трьома напрямами: воєнно-теоретичний, військово-технічний та військово-історичний. За кожним з цих напрямів доводиться вирішувати вкрай актуальні для наших Збройних Сил завдання. При цьому, якість їх виконання завжди повинна бути високою, незважаючи на людські і часові обмеження. Воєнна наука зараз робиться в полях. Те, що відбувається на полі боля, одночасно є як результатом попередньої підготовки, так і матеріалом для подальшого аналізу і узагальнень.

DSC 0028 1

 

Необхідно максимально оперативно враховувати слабкі і сильні сторони супротивника як в тактиці застосування військ, так і в його оснащенні озброєнням і військовою технікою, узагальнювати цей досвід для того, щоб забезпечити власну перевагу в ході подальших бойових зіткнень.

– Як на практиці реалізується робота з воєнно-теоретичного напряму?

– Збройні Сили України протистоять розумному і підступному противнику, який дуже уважно вивчив досвід попередніх воєн, досвід військових конфліктів за участю збройних сил країн НАТО, а також останні воєнно-теоретичні напрацювання західних військових теоретиків, пов’язані з так званими операціями, побудованими на створенні ефектів (впливів). Якщо проаналізувати дії РФ по відношенню до України, стає очевидним, що РФ хоче досягти стратегічного результату завдяки синергетичному, мультиплікативному і кульмінаційному застосуванню всього спектру військових та інших можливостей, діючи як на тактичному, оперативному, так і на стратегічному рівнях. Так, під час анексії Криму, в ході окупації Донбасу, а також в інших регіонах світу, Російська Федерація реалізовує нові форми і способи боротьби в умовах глобалізації.

Тому наші військові експерти дуже уважно вивчають зміни, які відбуваються в тактиці дій противника в зоні проведення антитерористичної операції та інших регіонах. Для цього створена система збору, аналізу, узагальнення та впровадження бойового досвіду, в рамках якої щотижня і щомісяця здійснюється збір інформації з зони АТО, починаючи від передової.

ВНУ ГШ аналізує і розсилає цю інформацію в науково-дослідні установи, військові навчальні заклади, органи військового управління, командування видів і так далі. Якщо це стосується тактики застосування артилерійських підрозділів, то цю інформацію отримує Національна академія сухопутних військ. Якщо це стосується питань безпілотних літальних апаратів, то це, наприклад, Житомирський військовий інститут або Харківський університет повітряних сил.

Так що аналіз оцінки характеру і рівня військових загроз, визначення тенденцій розвитку засобів збройної боротьби, форм і способів ведення військових дій, розробка нових форм і способів застосування сил та засобів ведеться на постійній основі.

DSC 0014 1

Як підсумкові заходи проводяться науково-практичні конференції. Зокрема, в минулому році відбулась конференція з аналізу гібридної війни, розв’язаної РФ проти України. За результатами конференції видані рекомендації, які були направлені в усі органи військового управління, а також в усі силові відомства України. А всі інші матеріали зараз активно вивчаються нашими науково-дослідними установами, військовими навчальними закладами, командуваннями видів.

Набутий досвід вже впроваджується в підготовку наших підрозділів. Рекомендації використовуються в повсякденній практиці з тим, щоби перебудувати Збройні сили, зробити їх адекватними загрозам, які виникають.

– Як приклад, мені розповідали, що коли російсько-окупаційні війська після Мінських угод почали використовувати квадрокоптери з бойовим навантаженням для полювання за нашими складами з технікою і боєприпасами, то досить швидко вдалося випрацювати модель протидії такій загрозі.

– Так, це лише один з прикладів. Було проведено ряд організаційних та технічних заходів, щоб істотно мінімізувати такі ризики. І зараз ми не чуємо про те, щоб випадки атак на наші склади повторювалися. Наприклад, були створені фальшиві склади, а справжні певним чином укриті. Самі боєприпаси і все інше були розсортовані і розміщені. Також були поставлені на регулярну основу планові дії з виявлення операторів БПЛА, придушення роботи «безпілотників» засобами радіоелектронної боротьби.

DSC 0160 1

Хочу відзначити, що саме наше управління було активним прихильником розробки і застосування на полі бою вітчизняних систем РЕБ, починаючи з комплексу «Анклав» від «Укрспецтехніки». Хоча спочатку у нашої ініціативи було більше противників, ніж прихильників, практика підтвердила правильність нашого підходу.

– Військово-історична робота також має прикладний характер?

– Військово-історична робота має дві складові. Перша – це військово-історичні описи бойових дій або операцій Збройних сил, які були проведені і проводяться в зоні АТО. Це, скажімо так, наша актуальна історія з важливим практичним узагальненням. У цьому напрямку ведеться кілька науково-дослідних робіт. Друга складова – вивчення досвіду минулих воєн і конфліктів, включаючи новітній період. Цей досвід аналізується з прицілом на використання тих чи інших рішень вже для нашої армії.

– Що робиться у військово-технічному напрямі?

– Військова тактика залежить від рівня військової техніки. Сучасна військова наука розвивається швидко, внаслідок чого не виключена поява в майбутньому і інших засобів нападу і захисту. Однак необхідно відзначити, що бойові дії в зоні антитерористичної операції починалися тими технічними засобами боротьби, на які могли розраховувати збройні сили до початку війни і тактико-технічні дані яких більш-менш відомі, а способи застосування і захисту від яких вивчені. По мірі розвитку військового конфлікту з’явилися нові технічні засоби боротьби, а існуючі засоби змінюються і удосконалюються. Тому військово-технічному напряму приділяється виняткова увага. На даний момент обсяг роботи в цьому напрямі складає більш ніж 60% від загального обсягу роботи ВНУ.

DSC 0168

У довоєнні роки фахівці ВНУ ГШ супроводжували реалізацію таких проектів як «Сапсан», військово-транспортний літак Ан-70 та інші великі проекти. Зараз управління координує роботи зі створення і оснащення Збройних Сил сучасними безпілотними авіаційними комплексами різного класу, розробки дослідних зразків наземних роботизованих систем і комплексів, а також інших перспективних напрямів досліджень.

DSC 0203 1

Відмінною рисою роботи ВНУ з військово-технічної тематики є те, що роботи виконуються без фінансових витрат з боку Міністерства оборони за рахунок фінансових коштів підприємств, які виділяються на перспективні дослідження.

– Фахівці ВНУ ГШ традиційно присутні на всіх випробуваннях нових зразків озброєнь і військової техніки. Яка динаміка в цьому сегменті?

– У 2014-16 рр. кількість проведених випробувань істотно збільшилася. Це було викликано тим, що, по-перше, необхідно було в терміновому порядку доводити дослідні зразки до стадії виробництва, а, по-друге, необхідно було перевірити велику кількість пропозицій від приватних підприємств з модернізації існуючої техніки і прийняття на озброєння нової. Як відомо, вийшла постанова Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 345, яка стала юридичною основою для проведення «визначальних відомчих випробувань», в тому числі і для розробок, які виконані в ініціативному порядку для задоволення потреб наших військ в зоні АТО. До нас почали звертатися різні приватні підприємства зі своїми розробками, а також вищі навчальні заклади, наприклад, Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Національний авіаційний університет, Київська та Харківська «політехніки» та інші. Крім того, ми отримали і отримуємо пропозиції від науково-дослідних інститутів Національної академії наук України. Але для того, щоб зрозуміти, наскільки пропоновані ініціативні розробки відповідають заданим характеристикам, необхідне проведення випробувань за затвердженими методиками.

Безпосередньо нам підпорядкований Державний науково-випробувальний центр ЗС України, який дислокується в Чернігові. Навантаження на офіцерів, весь особовий склад і ДНВЦ, і нашого управління, коли мова йде про випробування, вельми значна. Але за результатами наших спільних зусиль досить велика кількість зразків озброєння і військової техніки вже пройшла різні етапи випробувань – від відомчих до державних, а частина зразків прийнята на озброєння.

Так що з усією відповідальністю можна стверджувати, що Воєнно-наукове управління Генерального штабу робить істотний внесок в підвищення бойової ефективності наших військ, аналізуючи практику дій агресора, і, за умови функціональної взаємодії з усіма науково-дослідними структурами Збройних сил, забезпечує раціональну стратегію нашого переозброєння.

Розпитував Сергій ЗГУРЕЦЬ, Defense Express

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:https://defence-ua.com

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending