Зв'яжіться з нами

Новини

Не схожі з противником. Як виглядатимуть ЗСУ в новій формі одягу

Опубліковано

на

Українське військо відходить від радянських традицій та виглядатиме по-новому. Однострій для ЗСУ розробляла величезна команда МО разом з волонтерами цілий рік. Деякі роди і види військ уже перейшли на змінену форму одягу, однак уся армія повинна перевдягнутися до кінця 2018 року

20 листопада міністр оборони Степан Полторак підписав наказ “Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних сил України та ліцеїстами військових ліцеїв”. Цей документ замінив собою наказ від 1995 року та означає кардинальну заміну військової форми, емблем та знаків українського війська. Такий крок має на меті повний відхід від радянських традицій і, головне, – від схожості з армією РФ. Робота над розробленням нової форми, правил її носіння тривала понад рік. Над нею працювала величезна команда у Міністерстві оборони разом з волонтерами.

Що змінилося? Правила носіння нових елементів форми, повністю нова символіка, нові знаки розрізнення, в тому числі військових звань та розміщення їх на погонах від ліцеїстів до генералів, нові берети, їх кольори та призначення.

Однак у наказі сказано, що парадну (парадно-вихідну) та повсякденну форму старого зразка та знаків розрізнення до неї дозволяється носити до 1 січня 2019 року. А військовослужбовці, вже звільнені зі служби, але які мають право носити військову форму, можуть носити ту, яка була у них на час звільнення.

112.ua

Хто переодягнеться? Військовослужбовці, військовозобов’язані під час проходження зборів, резервісти, курсанти, ліцеїсти.

Інформації дуже багато, тому що у кожного виду ЗСУ своя форма. Вона буває парадно (парадно-вихідною), повсякденною, польовою (службовою морською), спеціальною (робочою) і спортивною. Кожна з цих форм має літній і зимовий варіант, а в повсякденній і польовій (службовій морській) формі одягу є ще й демісезонка.

Перед тим як перейти до кожного виду ЗСУ окремо, зазначимо ще декілька змін, які потішили чоловіків. Це право носіння вусів і бороди. “Всім категоріям військовослужбовців під час бойових та навчально-бойових завдань дозволяється носіння бороди та вусів за умови, що вони мають відповідати вимогам гігієни і не заважатимуть використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження”, – йдеться у повідомленні. Тепер в АТО офіційно можна не голитися, але тоді доведеться доглядати за бородою. Що краще в таких умовах?

Ну а що не змінилося, так це прасувати складки на штанях. “Предмети верхнього військового одягу повинні бути встановлених зразків, чистими і випрасуваними. Штани повинні мати поздовжні складки. На решті предметів запрасовувати складки не дозволяється. Клапани кишень кітеля, тужурки, куртки і брюк польових повинні бути назовні, знаки розрізнення правильно та охайно пришитими (прикріпленими)”. Ну, поїхали.

Військова форму одягу Сухопутних військ ЗСУ

112.ua

На фото парадна форма офіцерського, рядового, сержантського та старшинського складу СВ ЗСУ.

Зимова. Шапка, пальто, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ, біла сорочка з краваткою кольору основної тканини, чорні черевики, чорні рукавиці, біле кашне.

Літня: Кашкет (берет), кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ, біла сорочка з краваткою кольору основної тканини, чорні напівчеревики.

Пальто зимове носять з парадною (парадно-вихідною) формою одягу, застебнутим на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок – на лівий) бік з відгорнутими у вигляді лацканів бортами. Довжина пальта 9–10 см від верхньої частини коліна.

Повсякденна форма

Літня: Берет (пілотка в авіації СВ ЗСУ, ПС ЗСУ та ДШВ ЗСУ), куртка і штани    навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ, сорочка кольору “тан” з краваткою кольору основної тканини, чорні напівчеревики.

Демісезонка: Берет (пілотка в авіації СВ ЗСУ, ПС ЗСУ та ДШВ ЗСУ), плащ демісезонний, куртка і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ, сорочка кольору “тан” з краваткою кольору основної тканини, чорні черевики або напівчеревики, чорні рукавиці.

Плащ демісезонний (куртку зимову) носять особи офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу, які проходять військову службу за контрактом, курсанти застебнутим на ґудзики, крім верхнього, на правий бік з відгорнутими у вигляді лацканів бортами і поясом, а в холодну погоду дозволяється носити застебнутим на верхній ґудзик.

Кітель, тужурка застібається на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок – на лівий) бік. Штани носять навипуск з напівчоботами, черевиками і напівчеревиками.

Зимова: Шапка, куртка і штани навипуск  кольору, визначеного для відповідного виду, сорочка кольору “тан” з краваткою кольору основної тканини, чорні напівчоботи (черевики), чорні рукавиці та кашне кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ.

Шапку зимову із зимовою повсякденною формою одягу дозволяється носити при температурі повітря 0 градусів і нижче.

До речі, військові частини, які не належать до видів ЗСУ, ДШВ ЗСУ і ССпО ЗСУ, носять військову форму одягу СВ ЗСУ, але із визначеними для них емблемами на відповідних предметах військової форми одягу.

Жіноча форма одягу

112.ua

Багато дискусій точиться навколо жіночої форми: деякі просять прибрати спідницю, а лишити лише брюки, деякі наголошують залишити все, як є. Тому згідно з наказом міністра, спідниця присутня у парадній (парадно-вихідній) формі, у повсякденній формі літнього періоду. Однак з курткою чи джемпером надягати необхідно брюки. Також у жінок не звичайні краватки, а краватка-стрічка.

Жінкам дозволяється носити туфлі і чобітки цивільного зразка з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу. Колготки мають бути чорного або сірого кольору. Військовослужбовицям при перебуванні у військовій формі одягу дозволяється носити сумки однотонних неяскравих забарвлень.

У жінок немає спідньої білизни, яку б видавали разом з формою, а у чоловіків є. Зараз в МО її розроблюють і тестують. Коли вона з’явиться у війську, поки невідомо.

Військова форма одягу Повітряних сил ЗСУ

112.ua

За таким принципом, як описано для Сухопутних військ, одягатимуть усі види ЗСУ. Зрозуміло, що у кожного з них є своя специфіка, колір і знаки розрізнення. Про них згодом, а поки можна переглянути, яка форма буде у ПС – від вищого офіцерського складу до рядового.

Якщо ви ще не знали, то рукавички обов’язково носять із зимовою парадною формою одягу. Рукавички білого кольору можуть видаватися військовослужбовцям, що беруть участь у параді. З іншими формами одягу носити рукавички необов’язково. Під час військового вітання рукавички не знімають. Військовослужбовцям ЗСУ дозволяється носити рукавички чорного кольору із зимовою парадно-вихідною, повсякденною та польовою формами одягу. Рукавички трикотажні носять військовослужбовці рядового та сержантського складу, шкіряні – генерали, адмірали, офіцери ЗСУ.

Військова форма одягу Десантно-штурмових військ ЗСУ

112.ua

21 листопада 2017 року українські Високомобільні десантні війська змінили свою назву на Десантно-штурмові війська ЗСУ і надягнули берети темно-бордового кольору замість блакитних. Блакитні берети, купання у фонтанах і розбивання пляшку об голову з криком “За ВДВ” залишили сусідам.

Берет кольору “марун” – це берет кольору крові. Таке порівняння люблять реформатори. А гасло “Ніхто крім нас” змінили на “Завжди перші”. Відверто десантники зізнаються, що їм тяжко розлучатися з багаторічним символом ВДВ – блакитним беретом, однак його зберігатимуть у музеях військових частин як символ мужності і пам’яті про загиблих десантників, йдеться у повідомленні прес-служби десантних військ. Як сказав президент на церемонії вручення, від початку війни на Донбасі загинуло 469 десантників.

Військова форма одягу Сил спеціальних операцій ЗСУ

112.ua

Цей рід Збройних сил наймолодший, створений лише влітку 2016 року. Тому форму, колір та емблеми їм не перероблювали зі старих, а, можна сказати, створювали оригінальні. ССпО притаманні чорні та сірі кольори. Так розробники пояснюють символіку для цього роду військ:

“Майже двохтисячолітня історія збройного захисту рідної землі лягла у візуальну основу такої символіки ти емблематики. Головним символом обрано образ могутнього воїна-вовка, вовкулаки, сіроманця. У багатьох індоєвропейських народів, у тому числі у предків сучасних українців, східних слов’ян, простежується міфологічний комплекс вовкулаки. Це воїн-дружинник, що часом обертається вовком, чаклун, небезпечний для ворогів. Вовкулака носить бойовий пояс”.

Цікаво, що у ССпО, на відміну від усіх інших родів і видів ЗСУ, у військовослужбовців офіцерського, рядового, сержантського та старшинського складів сорочка чорна, а не біла, як у інших.

Військова форма одягу Військово-морських сил ЗСУ

112.ua

Це один із найбільших розділів, оскільки у військовослужбовців ВМС, які мають корабельні звання і які їх не мають, форма трохи відрізняється. Також у спекотну погоду вони матимуть білі штани, у не дуже спекотну – чорні. Головний корабельний старшина і мічмани мають трохи коротше зимове пально, ніж всі інші. На парадах взимку старшинський та рядовий склад ВМС будуть у бушлатах, а влітку – у форменці. Для пересічної людини усі види форми є абсолютно однаковими (перевірено) – просто чорно-білі. Тому краще дивитися.

Хто стежив за змінами в однострої ЗСУ, той пам’ятає, що саме з беретами морської піхоти та їхніми новими кольорами було найбільше публічних і закулісних дискусій. Група реформаторів наголошувала на тому, що в сучасному українському війську не може бути нічого схожого з радянським чи російським, що приблизно одне й те ж саме. Військовослужбовці ж наголошували, що це їхні традиції і їх не можна взяти і змінити просто так. Зокрема, про баталії довкола чорного берета морпіхів можна почитати у матеріалі “Чорні берети. Чому українські морпіхи проти кольору морської хвилі?”.

Наразі відомо, що у ВМС будуть темно-сині берети. І в морської піхоти також будуть темно-сині берети. Спеціалізовані структури ВМС будуть у синьо-зелених беретах. І все це відбудеться наступного року – ймовірно, на 100-річчя морської піхоти. Також морпіхам залишать беретний знак з крилами, як вони й хотіли.

Польова форма

Згідно зі наказом, польову (службову морську) форму використовують під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, учбових занять (польових або на військовій техніці), на бойових чергуваннях (чергуваннях) та під час несення служби у добовому наряді (на вахті), у період ліквідації аварій та катастроф, надзвичайних ситуацій. Саме в польовці військовослужбовці воюють на Донбасі.

У пунктах постійної дислокації (далі – ППД) та під час виконання повсякденних завдань використовують 1-ППД-Л (літня) (мал. 214) при температурі від 15° до 40°С і коли нема опадів. Сюди входять шкарпетки літні (трекінгові), труси, фуфайка (з короткими рукавами), костюм літній польовий, кашкет польовий (кепі бойове), черевики з високими берцями (демісезонні), ремінь.

Коли дощ і вітер, то форма 2-ППД-Л (мал. 215) і до всього попереднього додається ще костюм вітровологозахисний демісезонний. Штани можна надягати тільки в дощ і не заправляти в черевики. Низ штанин має бути стягнуто технічним шнуром.

6-ППД-Д (демісезонна) (мал. 219). Надягається від 0° до 5°C і за відсутності опадів.

Шкарпетки літні або шкарпетки зимові (трекінгові), труси, білизна натільна демісезонна (сорочка та кальсони), штани костюма літнього польового, куртка костюма-утеплювача, куртка вітро-, вологозахисна зимова, шапка зимова, черевики з високими берцями (демісезонні), ремінь брючний, рукавички демісезонні.

Ну і для порівняння найтепліша форма 5-Б-НБ-З (зимова) (мал. 226). Застосовується при температурі від –10° до –30°С, коли сніг чи вітер, але необов’язково.

Ось тут найбільший набір. Шкарпетки зимові (трекінгові), черевики з високими берцями, ремінь брючний, білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони), куртка вітро-, вологозахисна зимова, штани вітро-, вологозахисні зимові, костюм-утеплювач, шапка-феска (шапка-підшоломник), шапка зимова, шарф-труба зимовий, рукавички демісезонні, рукавички зимові, шкарпетки-вкладиші утеплювальні, бахіли утеплені.

Щодо якості польовки, то вона значно покращилася порівняно з попередніми роками. Однак військовослужбовці на передовій деколи все одно скаржаться на її властивості, купують собі елементи іноземної форми і носять її, намагаючись не потрапити на очі вищим командирам.

Форма одягу курсантів ВВНЗ (крім ВМС ЗСУ), військовослужбовців, сержантського, рядового складу і ліцеїстів

112.ua

Слухачі (ад’юнкти, докторанти) ВНЗ з числа осіб офіцерського складу носять ту військову форму одягу, яку вони мали до прибуття на навчання. Курсанти ВНЗ видів ЗСУ носять форму одягу за видом ЗСУ, до якого належить навчальний заклад. Якщо заклад вищої освіти не віднесено до виду ЗСУ, форму одягу встановлює начальник навчального закладу.

Курсанти (слухачі) закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки, що не мають офіцерських звань, використовують форму одягу, встановлену за видом ЗСУ, до якого вони належать.

Курсанти (слухачі) військових навчальних закладів з числа сержантського та старшинського складу зберігають право на носіння форми одягу, яка встановлена для цієї категорії військовослужбовців. Військовослужбовці змінного складу короткострокових курсів (шкіл) і навчальних закладів носять ту форму одягу, в якій вони прибули на навчання.

Військовослужбовці штатних підрозділів охорони та забезпечення військових навчальних закладів носять форму одягу за видом ЗСУ, до якого належить військовий навчальний заклад.

Берети, емблеми, нарукавні та нагрудні знаки

112.ua

Якось Віталій Гайдукевич, координатор авторської групи, що працювала над новим одностроєм і знаками розрізнення ЗСУ, написав у своєму Facebook про те, що “в українському війську не лишиться жодного (!) радянського ідеологічного символу. Жодного радянського кольору беретів, ніяких колорадських стрічок, “гвардійських” підрозділів, назв частин, що походять від армії СРСР. Н І Ч О Г О. Обговоренню не підлягає. Крапка. Кінець речення”.

Так і сталося. Група розробила повністю нові беретні знаки та емблеми. Історичне обґрунтування того чи іншого елементу шукали в українській історії або з європейських першоджерел.

І на завершення – погони. Теж жодних радянських зірок, серпів та молотів.

112.ua

112.ua

112.ua

112.ua

***

Якщо Україна валить “ленінів”, то вона має валити їх скрізь, в усіх сферах життя суспільства. Люди вельми болісно реагують на зміни і виправдовують себе тим, що совєцькі традиції – це частина їхнього життя. І це теж треба враховувати. Українське військо, як і українське суспільство, виросло з 2014 року, виросло на своїх помилках і перемогах, виросло кількісно і якісно. Та проблема в тому, що форма може змінитися за рік, а для змін у головах потрібно набагато більше часу. До кожного військовослужбовця необхідно донести, чому і для чого це робиться і що дійсно це робиться для нього окремо і для війська загалом. Паралельно з одностроєм треба розробляти нову ідеологію молодого і войового війська України, розуміння того, що бути військовослужбовцем у ЗСУ – престижно і гордо. І тільки реальні реформи та постійне звітування, підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям, соціального забезпечення ветеранам війни дасть змогу всім – від рядового складу до вищого офіцерського – відчути цей престиж і гордість.

Ірина Сампан

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.
Джерело: https://ua.112.ua/statji/

Новини

Президентський полк став іменем Хмельницького

Опубліковано

на

15 грудня 2017 року Президент України присвоїв полку почесну назву імені гетьмана Богдана Хмельницького та вручив бойове знамено. Встановлене повне найменування – Окремий президентський полк імені гетьмана Богдана Хмельницького. Дата церемонії була приурочена до Ультиматуму Раднаркому, який був фактичним оголошенням Радянською Росією війни Українській Народній Республіці.

Президент Петро Порошенко взяв участь в церемонії присвоєння Окремому Київському полку Президента України почесного найменування імені гетьмана Богдана Хмельницького, вручив Бойовий Прапор підрозділу. Глава держави також взяв участь у приведенні до військової присяги молодого поповнення полку.

Петро Порошенко наголосив, що в авангарді боротьби за незалежність українського народу завжди було і залишається українське військо — від княжих дружин і до сьогоднішніх Збройних Сил. Президент відзначив особливі сторінки воєнної історії України — Запорізька Січ, Козаччина, Гетьманська держава. Наступного року виповниться 370-річниця від початку Визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. Нині Україна відзначає сторіччя створення війська Української Народної Республіки, першим підрозділом якої став український козачий полк імені Богдана Хмельницького.

«І сьогодні наша з вами держава Україна веде боротьбу за незалежність, відбиваючи російську агресію. Особовий склад окремого полку Президента України гідно виконує визначені завдання на Сході нашої держави. Понад 240 військовослужбовців полку є учасниками бойових дій», — зауважив Президент. За його словами, військовослужбовці полку гідно виконували завдання із захисту України, зокрема у Дебальцевому, Щасті, Попасній, на Савур-Могилі, у Станиці Луганській, Маріуполі, Широкіному.

«Переконаний, що спадкоємність поколінь українських захисників має знайти своє втілення в сучасних Збройних Силах України. У назвах та на знаменах українських військових частин обов’язково мають бути імена звитяжних воїнів, які з давніх-давен збудували українське військо та здобували військову славу. Це надихатиме сучасних українських воїнів у боротьбі з російським агресором, у якій ми з вами обов’язково переможемо», — зазначив Петро Порошенко.

Саме тому Глава держави прийняв рішення про присвоєння імені Богдана Хмельницького полку, як одній із військових частин Збройних Сил України, на честь великого українського полководця та першого національного військового підрозділу Української революції 1917-1921 років.

Під час церемонії молоде поповнення полку склало урочисту присягу на вірність Україні. «Військова присяга — це клятва на вірність державі і українському народу. В її зміст покладено українську військову традицію, як еталон служіння ідеалам свободи, справедливості та звитяги. Особлива місія випадає саме вам, молодому поколінню, яке виросло, сформувалося в незалежній Україні», — наголосив Глава держави. Він зауважив, що серед поповнення Окремого президентського полку 17 молодих воїнів, батьки яких брали участь у боях з російсько-терористичними військами на Сході України.

Президент привітав особовий склад із складанням присяги і побажав, щоб військова служба у Збройних Силах України позначилася успіхами і перемогами, стала гордістю для батьків. «Прийнявши на себе почесний обов’язок із захисту суверенітету, територіальної цілісності та незалежності нашої держави, ви гідно продовжите славні бойові традиції захисників Вітчизни. Будьте взірцем єдності, згуртованості та самовідданості у нелегкій, але почесній ратній праці задля зміцнення обороноздатності Української держави», — зазначив Глава держави.

 

Довідка з Вікіпедії — вільної енциклопедії:

Окремий президентський полк імені гетьмана Богдана Хмельницького (ОПП, в/ч A0222) — спеціальна військова частина, підпорядкована безпосередньо Президенту України. Виконує функції аналогічні з лейб-гвардією інших країн.

Функції

На «Президентський» полк покладено переважно церемоніальні функції, тобто, забезпечення урочистих заходів за участю голови держави та міністра оборони. А на час, так званого, особливого періоду, частина має виконувати завдання з охорони та оборони ряду особливо важливих об’єктів, у тому числі — резиденції Президента.

Традиція

Історична традиція підрозділу відноситься до 1-ї, 2-ї та 3-ї кінної Сердюцьких дивізій УНР, які були сформовані з українізованих військових частин колишньої Російської імператорської армії та складалися з полків, які носили назви за іменами видатних козацьких гетьманів, полковників та отаманів й відіграли ключову роль у придушенні Жовтневого більшовицького заколоту в Києві, який проходив майже синхроно з Жовтневим переворотом у Петрограді, а власне нові з’єднання підполковника Ю. Капкана та генерала О. Греківа зірвали плани більшовиків удруге захопити владу в Києві. Вранці 30 листопада (12 грудня) 1917 р. вони роззброїли збільшовичені частини київського гарнізону й робітничі загони «червоної гвардії» заводу «Арсенал» та інших підприємств — усього майже 7 тис. осіб, які збиралися підняти повстання проти Центральної Ради. Вояків-росіян залізничними ешелонами під охороною відправлено до Росії, а українців демобілізовано й розпущено по домівках. Тоді ж збільшовичені частини було роззброєно ще в 10 містах України. Водночас 1-й український корпусгенерала П. Скоропадського, узявши під свій контроль залізниці Жмеринка — Козятин і Шепетівка — Вапнярка — Козятин, успішно зупинив просування на Київ розагітованих солдатів 2-го гвардійського корпусу під командуванням Євгенії Бош. При цьому вояків-росіян так само під конвоєм висилали до Росії.

Також це й пізніша спроба відродження Сердюцького формування за Гетьманату Павла Скоропадського за взірцем організації Російської імператорської гвардії.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?

Новини

Скільки будуть отримувати військові з Нового року

Опубліковано

на

Уже з 1 січня 2018 року посадові оклади військовослужбовців збільшаться в 4,5 рази. Таку ініціативу Кабмін оголосив ще в серпні, коли була ухвалена постанова «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу та деяких інших осіб» №704. Аналітики «Слова і Діла» з’ясували, кому з військових та на скільки піднімуть оклади та чи виграють від підвищення рядові солдати.

Головна зміна нової схему грошового забезпечення військовослужбовців – із 1 січня 2018 року посадовий оклад військових залежатиме від прожиткового мінімуму. Тобто зарплати не потребуватимуть ручного керування, а будуть індексуватися автоматично.

Крім того, зростуть оклади за військові звання. Зокрема, за звання «солдат» платитимуть не 30, а 560 грн, а за «майора» – 1420 грн. Ще більше отримає генерал – 1870 грн.

Ще одне нововведення – виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, які підписали свій перший контракт. Закладена сума – від 8 до 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Натомість збережені основні виплати військовослужбовцям. А саме: залишається надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років. Зберігаються надбавки за службу в умовах режимних обмежень та за кваліфікацію, виплата матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Незмінна й окрема щомісячна винагорода військовослужбовцям за безпосередню участь у зоні проведення АТО. З нового року військовослужбовцям, які виконують завдання на лінії бойового зіткнення, винагорода виплачуватиметься в розмірі не меншому, ніж 10 тисяч гривень, а військовослужбовцям, які виконують завдання в інших місцях проведення АТО, – не меншому, ніж 4 500 гривень.

Детальніше – на інфографіці.

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?

Новини

День частини 8 окремого полку спеціального призначення (ВІДЕО)

Опубліковано

на

Сьогодні 15.12.2017-го 55-а річниця від створення 8 окремого полку спеціального призначення.

До Вашої уваги коротке відео історії частини

 (Творча робота колективу каналу ТВ7+, автор Тетяна Очеретнюк)

8-й окремий полк спеціального призначення (8 опСпП, в/ч А0553) — полк спеціального призначення Збройних сил України. Сформований у вересні 2003 року на базі 8-ї окремої бригади спеціального призначення. Дислокується у місті Хмельницький, підпорядкований Головному управлінню розвідки Міністерства оборони України, входить до складу Об’єднаних сил швидкого реагування.

Історія

Пiсля відновлення Україною незалежності в 1991 р., 8-ма окрема бригада спеціального призначення була перепідпорядкована Міністерству оборони України, її особовий склад присягнув на початку 1992 року на вірність українському народові. У вересні 2003 року 8-му ОБрСпП було переформовано в 8-й оп СпП, в/ч А0553. З 18 лютого 2004 року окремий взвод 8-го ОПСпН брав участь у складi 6-ї окремої механізованої бригади в миротворчих операціях в провінції Васит в Іраку, а також в Сьєрра-Леоне, Ліберії та інших так званих гарячих точках. 23 липня 2004 року 8-й оп СпП був передислокований з Ізяслава до міста Хмельницький.

Участь у Антитерористичній операції на Сході України

Загони 8-го окремого полку спеціального призначення брали участь в утриманні еропортiв Луганська і Краматорська, а також вели розвідку в районі Слов’янська. У травні під Краматорськом взяли перший ПЗРК разом із пропагандистами Life News, які хотіли знімати ураження українського літака.

У червні 2014 року загін 8-го оп СпП брав участь у бойових діях поблизу міста Щастя, Луганської області, де 17 червня було поранено декілька бійців.

У липні 2014 року, військовослужбовці 8-го оп СпП провели операцію по порятунку екіпажу літака АН-26 збитого на Донбасi. Також, хмельницькими спецпризначенцями було «перевірено, розміновано та очищено від боєприпасів і вибухових пристроїв більше 18 адміністративних будівель міста Краматорська».

Цього ж місяця, військовослужбовці 8-го оп СпП у районі Красної Талівки прикрили відхід прикордонників, що потрапили в засідку. В ході бою російським військовим завдані невідновлювані втрати. Один боєць 8-го оп СпП, що самостійно прикривав фланг колони, та відбив атаки ворога, був поранений та оточений, але завдяки вогневій підтримці групи та скоординованим діям, зумів вирватись з оточення і пробитись до своїх позицій.

19 жовтня 2014 року зведений загін полку у складі двох груп спеціального призначення провів деблокування 32 блок-посту на Бахмутській трасі який до того перебував в оперативному оточені вже близько місяця, що дало змогу здійснити туди підвіз води і припасів та евакуювати загиблих та поранених. З метою деблокування блокпосту, за підтримки групи бійців з Айдару (5 чоловік) та 4 БТР-80 95 ОАМБр, було штурмом взято ворожий РОП який був розташований в 400 метрах від наших позицій. Під час бою було знищено живу силу противника кількістю близько 30 чоловік та виведено з ладу ворожий БТР-80, захоплено ПТРС калібру 14,5 мм та ін.

29 січня 2015 року у секторі «А» на Луганщині 8-й окремий полк виявив окрім ПЗРК «Ігла», ще п’ять протипіхотних мін МОН-100, два безшумних спецпістолети ПБ із набоями, російську військову форму, автомат і набої — збройний схрон для ворожої ДРГ.

В лютому 2015 року на Луганщині розвідувальною групою 8-го оп СпП було виявлено, захоплено та заблоковано шляхом точкового підриву колії ешелон з 46 вагонів (приналежності РФ) з контрабандним вантажем коксового вугілля орієнтовною вартістю 24 млн гривень. Зазначений вантаж було передано представникам цивільної адміністрації (особисто Голові Луганської ОДА Генадію Москалю).

21 лютого 2015 року в районі населеного пункту Голубовське на Луганщині в результаті вдало проведеної засідки, військовослужбовцями 8 ОПСпП знищено ворожий транспортний патруль. В цьому бою відбулося перше в ЗСУ результативне бойове застосування штурмової гвинтівки Форт-224.

Втрати

 • Зеленський Євгеній Олександрович, старший лейтенант, командир групи
 • Саванчук Віктор Юрійович, кулеметник
 • Муравський Сергій Сергійович, солдат
 • Ільчук Павло Миколайович, старший солдат
 • Василишин Андрій Дмитрович, старший сержант
 • Якимчук Тарас Володимирович, солдат, кулеметник
 • Пасічник Олександр Валерійович, сержант
 • Добровик Євген Михайлович, сержант
 • Кушнірук Олександр Олександрович, підполковник
 • Андріюк Євген Олександрович, солдат
 • Бушнін Євген Валерійович, солдат
 • Брожко Володимир Сергійович, солдат
 • Мандибура Олександр Олександрович, солдат
 • Матвієць Роман Михайлович, старшина
 • Іщук Олексій Васильович, сержант
 • Лаврись Василь Михайлович, сержант

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Продовжити читання ?
Реклама
Реклама
Реклама

Trending