Зв'яжіться з нами

Політика

Окупація Криму і вторгнення на Донбас. Історична помилка Москви

Опубліковано

на

Те, що нам здається проявом чужої далекоглядності, зовсім не обов’язково ним є. Інакше б Росія не чіпала Крим і зберегла б усю Україну.

Найкращий спосіб оцінити прогноз ‒ попросити його автора описати реальність. Якщо цей опис буде збігатися з тим, що відбувається, то до прогнозу і справді є сенс прислухатися. В іншому випадку ви ризикуєте стати заручником чужої спотвореної картини світу.

«Прокинувшись вранці, я переймаюся питанням: що ти зробив для України». Інтернет приписує авторство цієї фрази Борису Єльцину. Можливо, це вигадка, можливо, правда ‒ насправді це не має особливого значення. Важливіше те, що фактично вся російська політика часів першого президента Російської Федерації успішно утримувала Україну на геополітичному поводку завдяки цій формулі.

Хтось заперечить, що сам Київ не був готовий до повноцінного дрейфу на захід, ‒ і теж матиме рацію. Зрештою, якби Україна 1991 року хотіла реальної незалежності, то замість Леоніда Кравчука проголосувала б за В’ячеслава Чорновола. Але разом з тим перші півтора пострадянських десятиліття Росія Україну не відштовхувала. Навпаки, вона прив’язувала її до себе всім тим арсеналом економічних обіймів, який був у неї в розпорядженні.

Ми сьогодні, згадуючи 90-і, думаємо про драматичний розподіл флоту в Криму або про свято сепаратизму на півострові, яке так і не відбулося, але якби Кремль захотів, то і одне, й інше було б набагато драматичнішим за наслідками. Але він не захотів. Або не зміг захотіти, що в принципі одне й те саме. Зате він прив’язував до себе Київ знижками на газ і виробничими ланцюжками. Весь український промисловий схід був орієнтований на російський ринок ‒ і від того ці регіони залишалися природним заповідником прорадянських настроїв.

Проста ілюстрація. За три роки війни товарообіг між двома країнами скоротився на 78%. Але навіть після цього Росія залишається головним торговельним партнером Києва ‒ з показником в 8,7 мільярда доларів. Можете самі порахувати довоєнні обсяги кооперації.

Україна була так сильно зав’язана на Росію, що для її фінансово-промислових груп будь-яка ідея розриву була майже немислима. Економіка визначала політику: Київ намагався всидіти на всіх стільцях відразу. І навіть перший Майдан Москва без зусиль обнулила: досить було просто не заганяти Україну в кут, змушуючи її еліти йти шляхом найменшого опору. Вони й пішли. Знову знижки на газ, знову кооперація і виробничі ланцюжки. А вслід ‒ реванш Партії регіонів на парламентських виборах. Запас громадської пасіонарності йде в небуття. Через п’ять років після присяги Віктора Ющенка Віктор Янукович виграє президентські вибори. Економіка перемагає політику і підпорядковує її собі.

І точно так само Кремль міг учинити й 2014 року. Нам зараз ‒ у нашому 2017-му ‒ здається це неможливим, але в тому і справа, що лише здається. Тому що аж до вторгнення російських військ до Криму Росія сприймалася як загроза потенційна. Її сприймали як гравця, який буде боротися за Київ за допомогою тримільярдних доларових хабарів. Або як сторону, яка буде тиснути на Захід, щоб той враховував її інтереси в регіоні. Але тільки не як державу, яка піде на пряме військове вторгнення.

Анексія Криму і вторгнення на Донбас позбавили Україну ілюзій

Хто знає, як би повернувся маховик історії, якби в лютому Москва засудила розстріл на Майдані? Як би відреагували в Києві, якби замість анексії Криму Кремль пішов би на поступки ‒ у вигляді чергових знижок на газ? Так, інерція Майдану зберігалася б певний час, але, за відсутності прямої та явної загрози громадська емоція потроху б сходила нанівець. Зате в українських еліт і далі б зберігалася ілюзія, що втеча Януковича просто дозволяє замінити бенефіціарів старих схем, зберігши їх у всій корупційній відвертості.

Не було б ні добровольчих батальйонів, ні волонтерів, не ожила б армія. «Боїнг» би благополучно долетів до місця призначення. Санкції та контрсанкції були б прийомами фантастів. Росія головувала б у G8, а падіння цін на нафту компенсувалося б припливом іноземних грошей ‒ тим більше, що низький рівень держборгу Росії дозволяв усім сприймати її як платоспроможного гравця.

Для українських еліт подібна ситуація була б ідеальним варіантом ‒ словесна ширма не заважала б їм зберігати колишній рівень кооперації з Москвою. Приблизно так, як це відбувалося після подій першого Майдану. Із нинішнього 2017 року ті часи здаються зразком обачності й далекоглядності політики Кремля. Який просто сидів на березі й чекав, поки повз пропливуть останки українського вуличного запалу.

Все саме так. І все абсолютно не так.

Тому що це нам може здаватися, що тоді ‒ в 2005 році ‒ Москва виявила витримку і хитрість. А для самого Кремля реакція на перший український Майдан була прикладом слабкості й відсутності волі.

Мішень у вигляді портрету президента Росії Володимира Путіна на стрільбищі у Львові, 31 серпня 2014 року

Мішень у вигляді портрету президента Росії Володимира Путіна на стрільбищі у Львові, 31 серпня 2014 року

Те, що нам здається зразком обачності, для вищого політичного керівництва Росії було лише вимушеною бездіяльністю. Яка пояснювалася відсутністю реформованої армії й недостатньою впевненістю у власних силах. А будь у Москви тоді на руках інші карти, ми б ризикували побачити російські прапори над Кримом на десять років раніше.

У цьому й полягає дивний парадокс. Те, що дозволило Кремлю 2004 року зберегти контроль над Україною й зберегти її в орбіті свого впливу, для самої Росії виглядає як прояв недозволеної слабкості. А те, що відштовхнуло Київ від Москви й змусило його рвати всі можливі культурні й економічні нитки взаємодії, Кремлем сприймається як адекватна й правильна реакція на вуличні протести в українській столиці.

Російська бездіяльність була набагато ефективнішим способом реакції на Майдан, ніж військове вторгнення. Тому що саме анексія Криму та вторгнення на Донбас позбавили Україну ілюзій. Створили суспільний запит, на який офіційний Київ не міг не відреагувати. Привели до емансипації України у всіх можливих сферах політичного й суспільного життя. Москва надавала Києву військово-дипломатичних ляпасів і тепер змушена спостерігати, як колишня союзна республіка наїжачується армією, самосвідомістю й політичною нацією. А могла б не робити нічого ‒ і отримати майже все.

І це всього лише ще одна ілюстрація: не варто наділяти суперника незаслуженою прозорливістю. Те, що вам здається стратегічним очікуванням, з його точки зору може виглядати як прояв невпевненості. Те, що ви сприймаєте як помилку, ним може розцінюватися як єдино правильна реакція.

Люди не калькулятори. Вони роблять помилки. Іноді ‒ історичні.

Автор:Павло Казарін – оглядач Крим.Реалії

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:http://www.radiosvoboda.org

Новини

Україна стала країною-аспірантом НАТО

Опубліковано

на

НАТО надало Україні статус країни-аспіранта. Це означає декларацію прагнень до вступу в організацію. Разом з нами його отримали Боснія та Герцоговина, Грузія і Македонія.

Про це заявила віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе за результатами зустрічі напередодні із заступником Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.

“Двері НАТО залишаються відкритими для будь-якої європейської країни, яка здатна взяти на себе зобов’язання членства та сприяти безпеці в євроатлантичному регіоні. З 1949 року членство в НАТО зросло з 12 до 29 країн через сім етапів розширення. На сьогодні чотири країни-партнери заявили про свої прагнення до вступу в НАТО: Боснія та Герцеговина, Грузія, колишня югославська республіка Македонія та Україна”, – йдеться у повідомленні на офіційному сайті Північноатлантичного альянсу.

Країни-аспіранти можуть бути запрошені для участі в розробці плану дій щодо членства (ПДЧ) та демонстрації їх здатності виконувати зобов’язання щодо можливого майбутнього членства. Участь у ПДЧ не гарантує членства, але це є основним механізмом підготовки.

Як відомо, Україна ще не подавала офіційну заявку на членство в Альянсі.

Довідка: Чорногорія минулого року стала 29-м членом НАТО. Цей крок різко розкритикувала Росія.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/world-life/

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

Новини

Закон про військово-консалтингову діяльність (ПВК) надасть можливість легально працевлаштувати учасників АТО

Опубліковано

на

Законодавче забезпечення в Україні військово-консалтингової діяльності (ПВК-приватні військові компанії – ред.) сприятиме розвитку військової галузі в Україні, вважає автор відповідного законопроекту, народний депутат з фракції “Блок Петра Порошенка” Валерій Карпунцов.

“Частина проблематики (адаптації учасників АТО – ІФ), яку могло б вирішити нормування військово-консалтингової діяльності – це не створення приватних військових компаній, це не створення олігархічних армій – це саме створення військово-консалтингової діяльності із залученням фахівців, які мають навики, вміння, досвід їх застосувати за межами України. Легально, відповідно до нашого законодавства і законодавства територіальної юрисдикції, де вони застосовуватимуть свої вміння”, – сказав Карпунцов на прес-конференції в середу в Києві.

Народний депутат зазначив, що проблеми фінансового забезпечення, працевлаштування, відсутність можливості для учасників АТО, які повернулися в мирне життя, легально застосувати свої навички та вміння, призводить до того, що вони іноді змушені заробляти незаконним шляхом.

У зв’язку з цим, на думку В.Карпунцова, доцільно законодавчо забезпечити можливість здійснення військово-консалтингової діяльності українських компаній за кордоном. Водночас, зазначив автор законопроекту, держава здійснюватиме ліцензування такої діяльності, інспектуватиме навчальні полігони таких компаній, а також моніторитиме використання ними зброї. “Ці речі дадуть точки зростання військовому напрямку в Україні”, – сказав народний депутат.

“Ми переживаємо, щоб цей потенціал, ця можливість зростання і держави, і економічного для громадян, забезпечення їхніх сімей, не стала інструментом, що буде використаний всередині нашої держави шляхом політичного шантажу або для того, щоб впливати на політику”, – пояснив він.

Політик наголосив, що військово-консалтингову діяльність дозволено буде здійснювати лише за межами України.

За його словами, до розробки відповідного законопроекту залучали фахівців у цій сфері, проте в цьому не брали участь штатні експерти Міністерства оборони і Міністерства внутрішніх справ України.

У свою чергу заступник командира окремого загону спеціального призначення “Азов” з артилерії Вадим Зіньків зазначив: “Цей законопроект не для того, щоб заснувати щось, а для того, щоб унормувати те, що вже є”.

Згідно з інформацією на сайті Верховної Ради, В.Карпунцов зареєстрував законопроект №8093 про військово-консалтингову діяльність 5 березня. Як наголошується в документі, законопроект визначить поняття, правові основи організації, порядок створення і діяльності суб’єктів військово-консалтингової діяльності, які надають послуги військового та охоронного характеру.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://ua.interfax.com.ua/news/political/

Читати далі ...

Trending