Connect with us

Виживалка

Перша допомога при переохолодженні

Published

on

Чому організм може переохолодитися? Якщо він втратить набагато більше тепла, ніж виробляє, що відбувається зазвичай при довгому знаходженні в умовах зниженої температури і при високій вологості повітря, і при носінні одягу не по погоді і навіть просто тісного одягу або взуття.

У цих випадках і виникає переохолодження всього організму .

Зазвичай переохолодження організму безслідно не проходить, адже захисні сили організму від перенесеного стресу знижуються. При переохолодженні організму будь-якого ступеня тяжкості створюються сприятливі умови для прояву гострих респіраторних захворювань, розвиваються органічні зміни в головному мозку і судинах.

Але найсерйознішим наслідком переохолодження можна вважати відмороження частин тіла і кінцівок.

Допомога має надаватися правильно, інакше можна принести шкоду потерпілому.

Перша допомога при переохолодженні

 • зупинитися і зігріти
 • не ігнорувати, не намагатися дотиснути, не змушувати дійти з останніх сил
 • прибрати вражаючий фактор — в будинок, в намет, спальник, куртку удвох…
 • повільно зігрівати (не можна в гарячу ванну!)
 • теплий спальник, тепле солодке питво і їжа.
 • якщо втратив свідомість — помістити в тепло або гріти тілом, людина повинна бути у відновлювальному положенні на боці. Викликати медиків.

Ознаки і симптоми

 • інтенсивне тремтіння
 • порушення координації
 • утруднення мовлення
 • різкі зміни настрою, дратівливість що переходить в апатію
 • уповільнення рухів, рідке дихання, слабкий пульс
 • втрата свідомості

Чого НЕ робити

 • не розтирати кінцівки потерпілого
 • не змушувати його енергійно рухатися
 • не пити спиртне (це викликає втрату тепла і може призвести до повторного переохолодження)
 • не класти потерпілого в гарячу ванну і застосовувати грілки

Що робити далі

Відслідковувати стан потерпілого не менше 6-12 годин. У разі погіршення стану доставити потерпілого до медика. При неможливості пересуватися самостійно — викликати медиків.

Фактори ризику переохолодження

 • температура нижче +15 С
 • вітер
 • втома
 • голод
 • мокрий одяг
 • старша або ослаблена хворобою людина

Профілактика переохолоджень

1. У холодну морозну погоду потрібно одягатися багатошарово – між шарами одягу тепло утримується за рахунок повітря.

2. Металеві прикраси на морозі носити не рекомендується, так як вони остигають швидше людського тіла, і виникає ризик переохолодження стикаємося ділянок шкіри.

3. Зволожуючий крем, який використовується незадовго перед виходом на вулицю, збільшує ризик переохолодження і обмороження. Якщо морози середні, підійде жирна косметика для обличчя та рук. А при сильних морозах косметикою перед виходом на вулицю бажано не користуватися менш ніж за три години.

4. Голодний шлунок не сприяє виробленню енергії, необхідної для боротьби з холодом.

5. Алкоголь в крові сприяє переохолодженню, викликаючи велику втрату тепла, одночасно створюючи помилковий ефект зігрівання організму зсередини.

6. Куріння на морозі робить більш уразливими кінцівки, тому що зменшує циркуляцію крові в ногах і руках.

7. Як тільки кінцівки почали замерзати, негайно ж починайте рухати ними, не дозволяючи їм мерзнути, інакше переохолодження посилиться, і пізніше рухи стануть хворобливими і виявляться значні пошкодження шкіри.

8. Постійне загартовування організму попереджає його переохолодження, як і відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголь) і раціональне харчування.

Даний матеріал є частиною курсу Школи першої допомоги «Простір безпеки».

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Cтатті

От що відбувається із заручниками в полоні

Published

on

Перше, що маємо розуміти, людина, яка опиняється у полоні, проходить кілька стадій у своєму психологічному стані. Це прояви мужності, патріотизму, певної віри. Потім наступає страх смерті, страх тортур, невідомість. Людину піддають певній психологічній обробці, залишають без сну, піддають приниженню. Далі її лишають без світла і без будь-яких ознак зовнішнього світу. Притому постійно говорять, що вона нікому не потрібна.

У людини поступово починає згасати надія, виникає втома і зникає довіра до будь-кого. З’являється певна інфантилізація. Вони можуть дуже болісно і по-дитячому реагувати на дуже прості речі. Наприклад, якщо у них забрати навіть якусь дрібницю, тряпочку чи щепочку, починають плакати як діти. Намагаються битися, сваритися, а потім ці люди, як діти, миряться один з одним. Втрата довіри, втрата контактів – це те, що застосовується до людей в полоні.

Окрім цього є психологічна, емоційна або ідеологічна обробка. Це те, що відбувалося із Надією Савченко, коли до неї допускалися певні люди і певна інформація.

Після того, як людину із полону звільняють, в неї відбувається т.з. психоз колючого дроту, тобто певний злам. Цей стан дуже небезпечний. У них погіршується концентрація уваги, є нічні жахіття, вони не можуть повноцінно спати, сплять по кілька хвилин, а далі не можуть заснути. У них є певні прояви сильного і раптового збудження, і так само раптове згасання. Людина знаходиться в депресії.

Але є певні методики, як працювати із колишніми полоненими. На сьогодні найкращою вважається методика “рівний рівному”. Люди, які пережили полон, найперше, що втрачають – це гідність. Йде постійний тиск і приниження почуття їх власної гідності, а друге, вони втрачають довіру до будь-кого. І оцей момент, коли людина відчуває себе на одинці сама з собою, коли їй здається, що ніхто її не розуміє, краще за все вона почуває себе рівним рівному. Це середовище із колишніми військовими і військовополоненими, люди, які все це пережили і впорались. Вони надають групову підтримку людям, які проходять адаптацію.

У нас в Україні є такі програми, непогано працюють і думаю, до полонених буде застосовуватись саме ця методика. Загалом же із військовими працюють військові психологи, які відрізняються від суспільних психологів. Наприклад, американці, усвідомлюючи небезпеку потрапляння людини в полон, проводять тренінги для військових. Тобто людей вчать заздалегідь, як захищати свою психіку під час допитів, як боротися з втомою, як їм уявляти світ в умовах повної ізоляції. Нам теж треба буде цьому вчитися і у нас є великий брак саме військових психологів.

Якщо говорити конкретно про військовополонених, яких вчора відпустили, і того, що з ними може бути, то безумовно, у них буде тривога, депресія, порушення сну. Це реакція психіки, яка була в постійному напруженні або в очікуванні смерті, тортур чи втрати довіри. І тут раптово все в житті в людини ламається. Такі стани продовжуються від півроку до півтора-двох. Буває, що і через 4-5 років людям сниться концтабір і що вони потрапляють в полон. Їм доведеться перепроходити важку і виснажливу реабілітацію.

Ще один момент, який допомагає в цей період. Це зміна оточення, фізичні навантаження, спорт. Тобто щось таке, що фізично виснажливе. Бо в людини, яка не володіє власним часом, не контролює власний простір, єдине, що залишається – власне тіло, яке постійно знаходиться в очікуванні напруги. Тіло – це як останній бар’єр власного “я”. Тому сильні фізичні навантаження допомагають і такий період.

І найголовніше, вся країна знаходиться в такому стані. Будь-хто може опинитися в небезпеці. Люди ж їздять на окуповані території до родичів і можуть потрапити в полон або на допит. Тому українцям слід знати, як почуватись в такому стані, як не втратити надію на визволення.

Автор:Лариса Волошина – український журналіст, публіцист

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Continue Reading

Виживалка

Що робити учаснику АТО при затриманні

Published

on

Ранковий відвідувач з сусідньої області, сивочолий тато, в очах сльози. Син, атовець, перетинав кордон, а його затримали, бо на ньому висить кримінальна справа про “самовільне залишення частини”. За годину батько з гарним настроєм поїхав. Щоб в таких ситуаціях було легше зорієнтуватись, напишу те, що пояснив цьому татові.

1. Зараз кінець 2017 року і ті, хто йшов по 1, 2 хвилі “дикої” мобілізації таки повинні офіційно звільнитись з лав ЗСУ. Облік особового складу у в/ч, на початку війни, вести було важко, а тому цілком ймовірно, що ви числитесь в списках СЗЧ ( або й безвісті зниклих). Той факт, що вас ніхто не турбував 3 роки, що у вас є посвідчення УБД та, навіть, висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби – НЕ означає, що ви автоматично звільнені з ЗСУ. Лише наказ (!) про виключення зі списків особового складу – свідчить про те, що ви вже не військовослужбовець.

2. На кордоні не треба пред’являти претензії до прикордонників на кшталт: “А ти, морда, була під Іловайськом?” або “Ти штурмував Савурку?” і т.п. Прикордонники діяти інакше не мають права, якщо мають рішення суду! Краще пред’явіть йому посвідчення УБД (тільки вже своїм, а не білоруським 🙂 , інакше ще й в КГБ завітаєте), спокійно поясніть, що вважаєте це непорозумінням. Якщо маєте захворювання, контузію, поранення – не мовчіть. Це не врятує вас від затримання, але до вас будуть ставитись відповідно.

3. Попросіть пояснити причину затримання та підставу на затримання (а це має бути ухвала слідчого-судді і тільки!). Маючи цю інформацію, ви зрозумієте, хто відкрив кримінальне провадження щодо вас, по якій статті КК вас підозрюють, в яку військову прокуратуру вас будуть доставляти. Наприклад, якщо кримінальне провадження розслідує військова прокуратура Тернопільського гарнізону – відповідно туди вас і доставлять.

4. Обов’язково телефонуєте на три номери: рідним, адвокату, місцевій спілці воїнів АТО. Моральну та правову підтримку це забезпечить. Вони ж можуть, в разі потреби привезти їжу чи необхідні ліки.

5. Далі вас доставляють у військову прокуратуру. Тут вже повинен чекати адвокат, який має зробити все можливе, щоб вам не обирався запобіжний захід, або якщо правопорушення дійсно мало місце, то щоб це був найм’якіший з видів заходів – особисте зобов’язання про явку до слідчого та суду.

6. Якщо ви під час перебування в АТО отримали контузію, поранення, маєте висновок ВЛК про непридатність (обмежену придатність) до військової служби, але не реалізували його, то, надайте підтверджуючі документи – це кардинально міняє ситуацію на вашу користь.

7. І не треба нікого боятись – ви ж Воїни, які нас захищали. Значить і ми вас захистимо!

P.S. Якщо з документів на затримання вбачається, що кримінальне провадження розслідує військова прокуратура не по місцю вашої служби, а з Луганської, Донецької області (або слідчі поліції з цих областей ) – то тут потрібно трохи й налякатись, піднімати всіх, і вся на ноги. Маєте зробити все, в рамках закону звичайно, щоб туди не потрапити. Доставка вас в ці області ускладнить і ваш захист, і підтримку. Та й мова скоріш, за все буде йти, в такому разі, не про банальне самовільне залишення частини.

Бережіть себе, Воїни!

Автор:Василь НАГОРНИЙ – адвокат, правозахисник

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:https://www.obozrevatel.com/society/

Continue Reading

Виживалка

Міцнефет – покриття, що рятує бійця від снайпера (досвід армії Ізраїлю)

Published

on

Міцнефетом у армії оборони Ізраїлю називають сучасне камуфляжне покриття на шоломі солдата, що сприяє маскуванню бійця на полі бою.

Зазвичай, ізраїльський піхотинець ще з перших тижнів своєї служби в армії власноруч виготовляє собі міцнефет з двосторонньої маскувальною сітки. Таким чином, один міцнефет можна буде використовувати як в лісі, так і в пустелі, просто вивертаючи його навиворіт, що, погодьтеся, і дешево, і зручно, і ефективно.

Міцнефет не повинен спадати з каски і облягати її, а «безформно» на ній триматися.

Міцнефет не повинен спадати з каски і облягати її, а «безформно» на ній триматися.

Звичайно, маскування для шолома – ідея не нова. Однак міцнефет – чисто ізраїльська розробка. Вперше такі шоломи використовували спецпризначенці у Південному Лівані, а з середини 90-их вони стали невід’ємною частиною усі піхотних підрозділів ізраїльської армії.

Міцнефет «ламає» силует бійця і тим самим дезорієнтує ворожого солдата. Річ у тім, що людське око найбільш гостро і оперативно сприймає добре знайомі мозку форми. Таким чином незамаскований силует солдата на відкритій місцевості мозок миттєво виявляє та ідентифікує як ціль. Міцнефет спотворює звичний силует каски і не так «світить» солдата на місцевості.

Мицнефет из двусторонней маскировочной сетки можно использовать как под лес, так и под пустыню, выворачивая его в нужный момент наизнанку

Міцнефет з двосторонньої маскувальної сітки можна використовувати як під ліс, так і під пустелю, вивертаючи його в потрібний момент навиворіт.

Навіть якщо супротивник зможе ідентифікувати військовослужбовця в міцнефеті, то, через оптичний обман, вже на дистанціях далі від 100 метрів, стандартні методи прицільної стрільби виявляться малоефективними.

Однак міцнефет не призначений для використання в умовах міста і це мабуть єдиний його недолік. Окрім свого головного призначення польового камуфляжу, міцнефет також створює тінь, що непогано захищає солдата від сонця. Крім того, міцнефет запобігає появі відблисків від каски, що ефективно рятує бійця від мимовільного демаскування.

Міцнефет спотворює звичний силует каски і не так «світить» солдата на місцевості.

Міцнефет спотворює звичний силует каски і не так «світить» солдата на місцевості.

Хоч цей корисний аксесуар можна вільно придбати в ізраїльських та українських виробників, як було сказано раніше, міцнефет серед солдатів прийнято виготовляти власноруч. Для цього потрібно взяти шматок товстої маскувальної сітки, вшити по краях гумову стрічку. Після виготовлення міцнефет потрібно закріпити на касці, однак таким чином, щоб за необхідності можна було його швидко зняти.

Як дізнатися, що міцнефет виготовлений правильно? Міцнефет не повинен спадати з каски і облягати її, а «безформно» на ній триматися. Якщо міцнефет пошитий правильно і правильно застосовується, то виходить дешевий, але надзвичайно ефективний засіб, що значно підвищує шанси бійця на виживання в сучасній війні.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: http://zbroya.info/uk/blog/

Continue Reading

Trending