Зв'яжіться з нами

Cтатті

Правда війни: “Якби не нерішучість і відверте боягузтво вищого військово-політичного керівництва …”

Опубліковано

на

В кінці серпня – початку вересня 2014 року, коли підписували «Мінськ-1», я був за містом Щастя, на Веселій Горі по дорозі на Луганськ. Там ми вперше потрапили під обстріл «Смерч» з російської території, і прицільне нічне довбання 152-мм російськими гаубицями, що коректувалися російськими ж безпілотниками «Орлан». Ситуація погіршувалася з кожним днем, кожною годиною; з введенням в бій російських регулярних підрозділів, противник перехопив ініціативу, фронт валився на очах, починалася паніка .. Повз нас довгою вервечкою тяглася напівжива техніка, якій вдалося вирватися з луганського аеропорту; на броні везли вбитих і поранених; було відчуття повного розвалу … Окремі підрозділи кидали техніку, майно, і йшли з позицій, «беркута» мало не бігли з моста (зараз позиція «Фасад»), в ближньому тилу, в кемпінгу до втрати почуттів пиячили тиловики і підрозділи забезпечення. Тому що було страшно.

Такими спогадами сьогодні ділиться в Фейсбуці відомий волонтер і публіцист Юрій Касьянов.

5 вересня підписали «Мінськ-1». І тоді, і зараз, офіційна пропаганда підносить цю подію як безумовну перемогу української дипломатії, що призупинила війну, яка дала країні і армії необхідний перепочинок на відновлення сил і підвищення боєздатності. На перший погляд так воно і було – підписанню передували розгром прикордонного угруповання сектора «Д», трагічний рейд на Шахтарськ, катастрофічна трагедія під Іловайськом, окупація Новоазовська, втрата луганського аеропорту та інших позицій навколо Луганська. Ми втратили багато літаків, вертольотів, бронетехніки, кращих людей … Але перший «Мінськ» ще більше був необхідний Путіну, тому що було очевидно, що тільки військовою силою Кремль не може досягти своєї головної мети – повернення України до складу відроджуваної Російської імперії.

Військова авантюра Російської Федерації (фашистська держава, визнана 27.01.15 Верховною Радою країною-агресором) на Донбасі була вимушеною, вкрай небажаною для Кремля. Путін пішов на цей крок, тому що підрозділи колабораціоністів і найманців були до серпня 2014 го фактично знищені або дезорганізовані, «руская весна» погрожувала завершитися кривавою восени для зрадників і сепаратистів, і вже остаточним відривом України від імперії. Перед загрозою краху «руского міра» російське керівництво спішно сколотило кілька відносно боєздатних батальйонно-тактичних груп, і кинуло їх рятувати ситуацію. Однак подальша ескалація прямого військового протистояння на сході України, подальше просування російської армії на Захід могло зміцнити всенародну національно-визвольну війну з боку України, зростання національної самосвідомості українців, створення і згуртування нації. Цього Кремль допустити ніяк не міг, до серйозної війни не був готовий, а лавиноподібне зростання втрат російських солдатів вже не можна було приховати.

Чи могли ми тоді перемогти? .. Так – могли. Безумовно, могли. У нас люблять розповідати байки про те, що тоді не було армії, не було сил на перемогу. Це не повна правда. Так, армія у нас тоді існувала здебільшого тільки на папері. Але був дуже високий рівень патріотизму, бажання битися за свою країну, десятки тисяч людей брали в облогу військкомати. Тисячі без всякого оформлення воювали в рядах діючої армії і добробатів. Проукраїнськи налаштоване населення окупованих територій вірило в близьку перемогу і всіляко допомагало. Волонтерська допомога, яку збирали всередині країни і що надходила з-за кордону досягала небачених масштабів. І якби не бездарність, дурість військового командування (а звідки взятися в армії грамотним старшим офіцерам, коли за роки незалежності з лав Збройних Сил пішли кращі, і залишилися нездари і злодії, нездатні знайти собі застосування на цивільному). Якби не нерішучість і відверте боягузтво вищого військово-політичного керівництва України, війна закінчилася б ще в липні-серпні 2014 го.Результат пошуку зображень за запитом "наступ української армії"

Рахуйте самі. Наливайченко і Ярема в березні-квітні 2014 го не наважилися віддати наказ на штурм захоплених сепаратистами будівель в Луганську і Донецьку, хоча сили на це у нас там були. Довгий час т.зв. АТЦ СБУ замість знищення диверсійної групи Гіркіна займалося чорт знає чим, даючи можливість противнику закріпитися в Слов’янську, Краматорську, Красному Лимані. А після двомісячної блокади Слов’янська Гіркіна випустили, дозволили піти в Донецьк, де обстріляні бійці його «Славянской брігади» стали цементуючою силою хисткою рашистскої оборони. Спроби взяти під контроль держкордон в секторі «Д» підставляли наші війська під безкарний артилерійський вогонь з російської території. Операція в Іловайську була спланована жахливо; вище військове командування, зайняте підготовкою до параду, фактично кинуло війська напризволяще. Просування російської армії під Маріуполем зупинили добробати і террбати, в той час як важке озброєння і регулярні підрозділи МО після втрати Новоазовська були спішно відведені в Запорізьку область.

У липні-серпні ми могли взяти блокований Луганськ. Наші підрозділи контролювали окремі райони міста. Але команди не було. Мабуть нагорі чекали, коли РФ перекине в цей район підкріплення, і ось 21 серпня близько 50 перших одиниць російської бронетехніки, вантажівки з піхотою, артилерія увійшли до Луганська. Почалися жорстокі бої на підступах, аеропорт перетворився в пекло, резерви підходили до кінця, ми втратили ініціативу, почався відступ … Як розвивалися б події далі, якби не підписали перший «Мінськ»? .. Ймовірно, війна докотилася б до Новоайдару, Старобільська, Сєвєродонецька. Контролювати більші території у супротивника не було сил, розвивати наступ – тим більше. Тактичний наступ регулярних військ РФ викликало б різкий сплеск патріотичних і антиросійських настроїв в Україні, десятки тисяч чоловіків взялися б за зброю, війна могла розвернутися не тільки на Донбасі, а й на державному кордоні. Контролювати подальший розвиток подій не змогли б ні Порошенко, ні Путін, ні вся світова спільнота. Тому війну поставили на тимчасову паузу …

За час «миру» – до другого «Мінська» наша армія, звичайно ж, стала набагато сильнішою – більшою кількісно, ​​і якісно краще озброєна. Однак, волонтерство було майже повністю зачищено, і градус патріотичних настроїв в суспільстві значно знижений. На бої другої фази війни – навколо 32-го блок-поста, в ДАПі, в Дебальцеве – тилові громадяни дивилися вже як на щось далеке, нестрашне, те що відбувається в телевізорі … Другий «Мінськ» обидва правителя – і Порошенко, і Путін, і світова спільнота з ними – підписали з переляку. Петро Олексійович – злякавшись російської військової сили, яка оточила Дебальцеве. Путін – в страху перед розлюченими українцями, які ось-ось всерйоз візьмуться за зброю, і всерйоз почнуть воювати. Дебальцівська операція виявилася для противника зовсім нелегкою прогулянкою. Навколо Дебальцеве зібрали всі боєздатні формування колабораціоністів і підрозділи російської армії, а перемога вислизнула з рук. Якби наше військово-політичне керівництво ризикнуло, і вдарило б у тил угрупованню, що оточувало Дебальцеве, порядком денним другого «Мінська» стали б умови почесної (ганебної) капітуляції ворога. Але цього не сталося, тільки «Азов» на свій страх і ризик відбив Широкино.


Через три роки війни, військово-політичне керівництво України готується надати суспільству нову «концепцію» врегулювання «конфлікту» на Донбасі. Ніхто навіть не заїкається про можливість і необхідність захисту країни силою. За три роки війни патріотизм звели до рівня національної символіки, історичних суперечок, і боротьби за мову. Люди, що живуть на окупованих територіях, втомилися чекати – вони якось облаштовуються в нових реаліях, залучаються і асимілюються «руССкім міром». Ми нескінченно нарощуємо свій військовий потенціал, не беручи до уваги, що Росія робить те ж саме, але в десять разів більше. Ми біжимо за Росією як черепаха за конем, і кожен метр шляху тільки віддаляє нас від завдання звільнення Донбасу та повернення Криму.

Автор:Мишель Пророк

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:https://www.economics-prorok.com/

Читати далі ...
Реклама
5 Коментарів

5 Comments

 1. Tui

  04.07.2017 при 15:02

  Звісно, право редакції публікувати будь-що, але може представнники редакції перед тим все ж повинні вивчити джерело публікації і спробувати відрізнити нормального автора від анонімного відвертого пропагандиста, який бреше постійно?

 2. Tuir

  11.07.2017 при 12:10

  Шановний Major Horvat KFOR Al-Kut! Я ще перед попереднім коментом зазначив як політику редакції, так і джерело цього “тексту”. 🙂 Саме тому так і написав. Очевидно, ви не зрозуміли натяку 🙂 Тому пишу вам прямо – т.зв. “Мишель Пророк” – джерело інформаційної війни, усі його тексти -засіб цієї війни. Тому прикро читати на солідному сайті його писання. Впевнитися, що це саме так, ви можете, проанлізувавши будь-які його 10 публікацій.

  • Major Horvat KFOR Al-Kut

   11.07.2017 при 13:01

   Незалежний інформаційний дайджест “Військовий навігатор України” публікує матеріали з відкритих джерел з відповідним згадуванням автора та джерела. Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
   В любий час готовий публікувати Ваші матеріали і буду вдячний співпраці з Вами!
   З повагою, Головний редактор
   незалежного інформаційного дайджесту “Військовий навігатор України”

   Учасник бойових дій

   Major Horvat KFOR Al-Kut

 3. Ігор

  07.03.2018 при 22:00

  Якби…. Все , що відбулось це “заслуга” влади, яка займалась власним збагаченням протягом всього часу існування незалежної України з 1991 р.і до цього часу включно. Так, добровольці-патріоти і ЗСУ могли б ще визволити якусь частину Донбасу і Луганщини якби командування АТО хоч б не заважало.Але все б закінчилось так само: РФ ввели б трішки більше БТГ , використали б більше артсистем та реактивної артилерії, можливо залучили б авіацію і результат нам відомий.Зрозуміло, що до Києва ніхто йти не збирався, в іншому випадку кордони ДЛНР проходили б набагато західніше теперішніх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

 1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
 2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
 3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
  Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
 4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending