Connect with us

Соціалка

Призов офіцерів запасу, військкомат, довідки, пільги, мобілізовані, граничний вік та інші питання громадян – відповіді юриста

Published

on

Надаємо вашій увазі популярні питання і відповіді  Он-Лайн консультації з ресурсу http://advokat-irpin.com.ua:
Доброго дня! Чи є підставою для надання відстрочки від призову офіцерів запасу, якщо у призовника є непрацездатні батьки (пенсійний вік більше 60 років) і він один у сімї ? чи підпадає це під розділ надання відстрочки по сімейним обставинам? Автор питання: Василь 
Відповідно до пункту 10.4 розділу X Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України»(http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0438-09/paran798#n798) за рішенням атестаційної комісії обласного військового комісаріатувідстрочка від призову на військову службу осіб офіцерського складу надається на підставах, визначених статтею 17 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2232-12/page2) відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам, які мають непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням чи на утриманні яких перебував призовник, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб – громадян України, зобов’язаних відповідно до законодавства їх утримувати. Непрацездатність зазначених осіб визначається в порядку, встановленому законодавством.

Отже, законом передбачено надання відстрочки за сімейними обставинами від призову на військову службу осіб офіцерського складу, які мають непрацездатних батьків, якщо буде законно встановлено непрацездатність зазначених осіб. Повторно зазначу, що відстрочка від призову на військову службу осіб офіцерського складу надається за рішенням атестаційної комісії обласного військового комісаріату.

Добрий день! Підкажіть будь ласка алгоритм дій з воєнкоматом у такій ситуації. Сину 20 років, він зараз є студентом денної форми навчання. Влітку йому поставили діагноз порушення обміну речовин, який є у переліку хвороб, ст. 13. Є довідка з діагнозом від лікаря ендокринолога з державної мед установи. Як правильно вчинити? І які “підводні камені” можуть виникнути в цій справі? Якщо у воєнкоматі скажуть, що цієї довідки недостатньо і необхідно знову пройти обстеження, син має право не погоджуватись? Автор питання: Людмила 

Медичної довідки буде явно недостатньо. Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу 1 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08/page) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов’язаних, установлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Отже, тільки висновок ВЛК може бути підставою для звільнення від військової служби за станом здоров’я.  Якщо воєнний комісаріат направить Вашому синові повістку про необхідність явки для проходження медичного огляду, він не має права ухилятись від прибуття.

Я військовослужбовець,перебуваю в госпіталі,хто з лікарів має мені заповнити та видати довідку про обставини травми? Автор питання: Ігор 

Форма довідки про обставини травми закріплена в Додатку 5 до Положення про військово-лікарняну експертизу в Збройних Силах України (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08/print1493126871845532).

Відповідно до зазначеного Додатка, Довідка про обставини травми, видається не лікарем, а командиром (начальником) військової частини, з відповідним підписом командира (начальника) військової частини та печаткою військової частини. Це обумовлюється тим, що у такій довідці в загальному зазначається вид, характер та локалізація ушкодження, головну роль відіграє саме обставини при яких було отримано травму.

Я вчитель,чи можуть мені в військовому комісаріаті дати відстрочку? Автор питання: Олег 
Доброго дня! Можуть. За умови наявності підстав, згідно вимог ч.13 ст.17 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2232-12/page2 “Відстрочка від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності надається таким громадянам призовного віку: педагогічним працівникам з повною вищою освітою, основним місцем роботи яких є загальноосвітні навчальні заклади, за умови повного навантаження на займаній посаді, – на весь період їх роботи за спеціальністю;”
Доброго дня!Я жінка військовослужбовець, мені 48 років,маю 21 рік військового стажу та 8 звичайного. Підскажіть будь ласка,який граничний вік перебування на контрактній військовій службі для жінок?Чи матиму я право на пенсію якщо вийду зараз на пенсію?
Автор питання: Інна

Доброго дня!

Граничний вік перебування на військовій службі закріплений у ст.22 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2232-12/paran385#n385).

Відповідно до ч.1 зазначеної статті граничний вік перебування на військовій службі встановлюється:

1) для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 45 років;

2) для військовослужбовців молодшого офіцерського складу – до 45 років;

3) для військовослужбовців старшого офіцерського складу: майорів (капітанів 3 рангу), підполковників (капітанів 2 рангу) – до 50 років; полковників (капітанів 1 рангу) – до 55 років;

4) для військовослужбовців вищого офіцерського складу – до 60 років;

5) для військовозобов’язаних та резервістів, які призиваються на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, – до досягнення граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві.

Тобто, граничний вік перебування на військовій службі залежить від військового звання.

Якщо Ви відноситесь до першої категорії, тоді Ви вже досягли граничного віку перебування на військовій службі.

Щодо призначення пенсії, то дане питання регулюється ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2262-12/paran123#n123).

Зокрема, умови призначення пенсії за вислугою років передбачені у ст. 12 вказаного Закону.

Раджу Вам детально ознайомитись з інформацією, яка міститься за наданими посиланнями.

Доброго дня. Підскажіть,чи є пільги у УБД на придбання дров? І до кого звернутись з цим питанням. Заздалегіть Вам дякую. Ви робите добру справу!!!!!
Автор питання: Сергій

Доброго дня!

Пільги учасникам бойових дій закріпленні в статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3551-12/paran195#n195). Відповідно до даної статті, пільга на «придбання дров» НЕ входить до переліку пільг, які надаються для учасників бойових дій.

Проте, відповідно до частини 3 статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1875-15/paran383#n383) при нарахуванні субсидії споживачам, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, та/або членам сімей, які звертаються за призначенням житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, до сукупного доходу не враховуються:

1) отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим працівникам утворених відповідно до закону військових формувань.

Тобто, якщо Ви брали безпосередньо участь в АТО і дохід сімї не перевищує середньомісячну сукупну норму доходу родини, то в такому випадку раджу звернутись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі — за місцем проживання) для призначення субсидії(якщо вона можлива) з наступними документами:

– заяву про призначення житлової субсидії за встановленою формою

– декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленою формою;

– договір найму (оренди) житла (за наявності).

Отже, пільга учасникам бойових дій для придбання деревини НЕ надається. Але Ви маєте право звернутись до відповідного органу для надання субсидії, якщо вона передбачена для Вас.

Здравствуйте! Прошу, разъясните. Мужчине 58 лет, в 2009 году был исключен по достижению предельного возраста (50 лет) из военнообязанных запаса (ст.лейтенант – 2 разряд), но своевременно отметка в военном билете об исключении сделана не была. В 2017 году на предприятии вручают уведомление (не повестку) о прибытии в военкомат для возобновления на воинском учете и прохождении мед.комиссии. Человек отказывается, мотивируя тем, что не является военнообязанным и новые изменения в законе от 2014 года к нему уже не относятся, только в добровольном порядке он имеет право восстановиться, так как закон обратной силы не имеет. Таких уведомлений было три, после составлен акт об отказе и материалы переданы в полицию, внесены в ЕРДР согласно ч1 ст337 КкУ. В итоге обвинительный акт – умышленные противоправные действия – уклонение военнообязанного от военного учета после предупреждения сделанного военным комиссариатом. Правомерны ли эти действия и что с этим делать ? Заранее спасибо. Автор питання: Кира
Доброго дня! Зареєстроване до ЭРДР кримінальне провадження та вручений обвинувачений акт – це ще не вирок. На моє глибоке переконання шанси сторони обвинувачення довести Вашу вину дорівнюють НУЛЮ, оскільки у Вашій діях відсутній склад злочину, з обставин які прямо вказані у Вашому зверненні. Якщо справу передано до суду – рекомендую укласти договір з толковим адвокатом на захист Вас у суді.
Д.дня Хочу призватись на контракт на 3 роки. Але мій директор каже,що звільнить з роботи і не буде зберігати місце і зарплату. Чи правомірно це???? Допоможіть. Дякую Автор питання: Саша 

Відповідно до ч.1 ст.119 Кодексу законів про працю України (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/322-08/paran709#n709) на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Зокрема, відповідно до ч.3 зазначеної статті за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Тобто, роботодавець не має права Вас звільнити, у зв’язку з тим, що Ви будете проходити військову службу.

Однак, на практиці, роботодавці як правило знаходять таку причину для звільнення, яка передбачена чинним законодавством.

В такому випадку, за захистом свої порушених прав Вам необхідно буде звертатись до суду.

Доброго дня. в 2014-15рр я проходив службу по мобілізації в одній з віськових частин. до цього не працював. 
зараз, переглядаючи відомості про страховий стаж в особистому кабінеті на сайті пенсійного фонду бачу, що період служби нігде не відображений. 
як мені бути? чи зарахується цей період до страхового стажу? дякую.Автор питання:  Ігор 

Доброго дня!

Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2232-12) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, ТАК! Період проходження військової служби зараховується до страхового стажу.

Раджу звернутись до Пенсійного фонду України у вашому регіоні з відповідним запитанням, при цьому мати при собі документи, які підтверджують проходження Вами військової служби.

Мені 23 роки в військкоматі я проходив медичний огляд, мені видали довідку про непридатність до військової служби, чи достатньо тільки довідки,чи повинні видати військовий білет,дуже дякую Автор питання: Іван

Доброго дня! Раджу ознайомитись з “Положенням про військовий квиток рядового,
сержантського і старшинського складу”  http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/263/94. Згідно п3. Вказаного положення “Військові   квитки   видають  районні  (міські)  військові комісаріати  під  час  призову  громадян  на   військову   службу, зарахування  їх  до військового навчального закладу,  звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров’я.” Виходячи з Вашої ситуації, якщо Ви не перебували на військовому обліку і Вас з нього не знімали, Вам не повинні видавати військовий квиток.

З ІНШИМИ ПИТАННЯМИ, ЩО ВАС ТУРБУЮТЬ ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО Он-Лайн консультації з ресурсу http://advokat-irpin.com.ua

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: http://advokat-irpin.com.ua/index.php/ru/on-lajn-konsultatsii

Соціалка

Страхування транспортного засобу учасника бойових дій

Published

on

Як повідомляє Юридична служба Збройних Сил УкраїниВідповідно до статті 13 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі – Закон України) учасники бойових дій, які особисто керують належними їм транспортними засобами, звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом.

МТСБУ (Моторне транспортне страхове бюро України) є єдиним об’єднанням страховиків, які здійснюють обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.

Тобто, якщо ви учасник бойових дій і особисто керуєте належним Вам транспортним засобом оформлювати звичний поліс «автоцивілки» Вам не обов’язково. Транспортний засіб та Ваше здоров’я «автоматично» застраховані державою.

Під “транспортними засобами, які належать учасникам бойових дій” слід розуміти такі наземні транспортні засоби, якими зазначені особи володіють як на праві власності, так і на будь-якій іншій правовій підставі (Рішення Конституційного Суду України від 24 грудня 2015 року № 7-рп/2014).

Такими правовими підставами є: наявність доручення, наявність реєстраційного документа на цей транспортний засіб (абз. 2.2 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306 (зі змінами від 26.09.2011) тощо.

Порядок дій учасника бойових дій у разі участі в ДТП
1. Евакуювати поранених (при необхідності), надати першу медичну допомогу, пересвідчитися, що місце ДТП є безпечним для подальшого перебування (відсутня загроза займання транспортного засобу тощо).
2. Викликати поліцейські підрозділи патрульної поліції для складання протоколу про адміністративне правопорушення (ДТП).
3. Посадові особи поліцейських підрозділів проводять всі необхідні дії задля оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, зокрема проводять огляд на стан алкогольного сп’яніння.
4. Учасник бойових дій, який став учасником ДТП, протягом трьох днів має зателефонувати на «гарячу лінію» МТСБУ та надати документи фіксації ДТП (особисто до МТСБУ або за допомогою засобів поштового зв’язку).

Під час дзвінка на «гарячу лінію» необхідно просто відповідати на запитання оператора та надавати запитувану інформацію для оформлення «особистого кабінету». Особистий кабінет – це інформаційне середовище, за допомогою якого особа, яка звернулася в МТСБУ за отриманням регламентної виплати, має можливість відслідковувати стан врегулювання своєї справи, переглядати документи, долучені до справи та мати можливість безпосереднього спілкування з особою, відповідальною в МТСБУ за врегулювання зазначеної справи.
У випадку використання засобів поштового зв’язку радимо документи відправляти рекомендаційним листом задля можливості відслідковування їх знаходження та підтвердження дати відправлення.

5. Посадові особи МТСБУ зв’язуються з учасниками ДТП, оцінюють збитки і оформляють документи, необхідні для отримання регламентної виплати.
6. У разі, якщо винуватцем ДТП є учасник бойових дій (який на момент вчинення ДТП НЕ перебував у стані алкогольного сп’яніння) МТСБУ здійснює виплату іншій стороні (потерпілому) грошових коштів.

Якщо учасник бойових дій є потерпілим і винуватець ДТП застрахований – то необхідно подавати відповідні документи до страхової компанії винуватця ДТП, яка і здійснить усі належні виплати.
Якщо ж винуватець ДТП не має «автоцивілки», то учасник бойових дій, виконавши дії, передбачені цим порядком, отримує відшкодування від МТСБУ.

І найголовніше, контакти МТСБУ:
«Гаряча лінія» 0-800-608-800
м. Київ, Русанівський бульвар, буд. 8
Поштова адреса:02002, Київ-2, а/с 272
Факс (автомат):+38044-239-2031
E-mail: mtibu@mtibu.kiev.ua.

Регіональних представництв МТСБУ не має, то ж звертатись необхідно за наведеними вище контактами.

Для отримання більш детальної інформації радимо відвідати сайт МТСБУ за посиланням: http://www.mtsbu.ua/ua/

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Соціалка

Соціальні проблеми військовослужбовців – відповіді на найпоширеніші запитання

Published

on

З огляду на аналіз звернень у редакцію видання Міністерства оборони України «Народна армія» , найактуальнішими для більшості військових і членів їхніх родин залишаються соціальні питання. Законодавство нині динамічне, тому потребує постійного роз’яснення й уточнення. На запитання читачів редакція попросила відповісти компетентних осіб

Світлана К., дружина військовослужбовця, м. Київ:

— Чи діятиме програма «Доступне житло» цього року? Скільки коштів передбачено в бюджеті на її реалізацію?

— У Державному бюджеті на 2018 рік закладено понад 100 млн грн на фінансову підтримку Фонду молодіжного будівництва. За інформацією громадської організації «Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична сотня» у Київській та обласних держадміністраціях підрахували, що нині у черзі на отримання житла перебуває 37 тис. ветеранів АТО. Для забезпечення їхніх житлових потреб потрібно майже 22 млрд грн.

Нагадаємо, що 10.04.2017 набув чинності Закон № 1954-VIII, яким запроваджено програму державної допомоги на придбання (побудову) житла для учасників АТО та вимушених переселенців. У законі виписано принцип 50/50: учасник програми сплачує половину вартості нерухомого майна, а другу половину бере на себе держава. Наприкінці вересня уряд надав можливість отримати грошову допомогу на придбання житла, ухваливши необхідні правки до постанови № 140 від 11.02.2009, у якій визначено порядок участі в програмі. Завдяки перерозподілу видатків державного бюджету, 39 млн грн було надано для того, щоб програма запрацювала вже 2017 року. Ці кошти було пропорційно розподілено між регіональними відділеннями Держмолодьжитла.

Петро Р., учасник бойових дій, м. Суми:

— Що робити, якщо в аптеці відмовляють надавати безкоштовні ліки учасникові бойових дій?

— Отримати безкоштовно ліки, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333, можна виключно за рецептом лікаря і за пред’явленням ветеранського посвідчення. Отримати ліки ви можете в аптеках при медичному закладі, лікар якого видав рецепт на лікування.

Якщо в аптеці вам відмовляють надавати ліки, то існує кілька інших способів їх отримати. Радимо завжди звертатися з письмовою заявою, у якій ви просите надати певний препарат. Якщо в аптеці відмовляють, то просіть написати офіційну розписку, що аптека відмовляється надати препарат із певних причин. Коли буде письмовий документ, то ці дії можна буде оскаржувати чи щодо власника аптеки, чи стосовно місцевого відділу охорони здоров’я.

Якщо потрібних ліків немає в переліку, визначеному у відповідній постанові, то ще одним способом може бути звернення до міського або селищного голови з проханням надати кошти з місцевого бюджету на грошову компенсацію придбання необхідних ліків. До заяви необхідно додати копію посвідчення учасника бойових дій.

Микола С., військовослужбовець, м. Харків:

— Який порядок виплати грошової компенсації за неотримане майно в разі звільнення з військової служби? Для кого цю виплату не передбачено?

— Грошову компенсацію за неотримане майно в разі звільнення військовослужбовця з військової служби виплачують із часу виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення. Порядок виплати компенсації визначено в постанові КМУ від 16.03. 2016 № 178. Для отримання компенсації військовослужбовець має подати рапорт у визначеному порядку.

Звертаємо вашу увагу на те, що рапорт слід подати до того, як буде видано наказ про звільнення. На його підставі, а також на підставі довідки про вартість речового майна, яке належить до видачі військовослужбовцю, командир військової частини видає наказ, у якому обов’язково має бути зазначено розмір грошової компенсації. Такий наказ і є підставою для виплати компенсації.

Грошову компенсацію не виплачують військовослужбовцям строкової військової служби і курсантам вищих військових навчальних закладів.

Микола М, військовослужбовець, м. Київ:

— Скажіть, протягом якого часу мають виплачувати підйомну допомогу в разі переведення на нове місце служби?

— Порядок виплати регламентовано наказом Міністерства оборони України № 370 від 22.10.2001 року, у якому терміни не визначено. Проте рекомендуємо не затягувати із цим питанням більше ніж на півроку. Незважаючи на наявність або відсутність фінансового ресурсу у військовій частині, радимо вам оформити всі необхідні документи, подати їх у визначеному порядку для того, щоб командир прийняв рішення щодо виплати. Фактичний розрахунок буде здійснено за наявності фінансового ресурсу.

Володимир П., військовий пенсіонер, м. Чернівці:

— Маю бажання служити у війську. Мені 62 роки, добра фізична форма, вища освіта. Це можливо?

— На жаль, за віком ви не підходите для військової служби. Граничний вік перебування на військовій службі для чоловіків під час особливого періоду — 60 років.

 Руслан П., учасник бойових дій, м. Дніпро:

— Які комунальні пільги надають учасникам бойових дій? Чи може бути надано додаткові знижки за рішенням органів місцевої влади?

— Ви маєте право на пільгову оплату за газ, електроенергію, опалення, квартплату та інші комунальні послуги у розмірі 75%. Звертаємо вашу увагу на те, що пільги надаються лише на суму, що не перевищує межі соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами. Все, що ви споживаєте понад встановлену норму, ви будете оплачувати за повною ціною. Ще один важливий момент: пільгу надають на 21 кв. м площі на кожну особу, яка має право на знижку та постійно проживає в житловому приміщенні. За наявності сім’ї пільга поширюється на додаткові 10,5 кв. м. Тобто загальна площа, на яку поширюється пільга, — 31,5 кв. м.

Пільги надають незалежно від форми власності й виду житла. У разі оформлення пільги за фактичним місцем проживання подають довідку про ненадання пільги за місцем реєстрації.

За рішенням органів місцевої влади, учасникам АТО можуть надавати додаткові знижки на оплату комунальних послуг. По додаткову інформацію треба звертатися безпосередньо в сільські, міські, обласні, районні ради за місцем проживання.

Олександр М., військовослужбовець контрактної служби, м. Київ:

— Чи планують цього року виплату компенсації за піднайом житла військовослужбовцям контрактної служби?

— Ні. Законопроект щодо надання компенсації за піднайом житлового приміщення для військовослужбовців рядового, сержантського й старшинського складу військової служби за контрактом (законопроект № 5027) у Верховній Раді України досі не розглянули.

 Сергій П., учасник бойових дій, м. Київ:

— Чи надають нині додаткову відпустку 14 днів учасникам бойових дій?

— Ні. Ця відпустка є додатковою (Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), а під час особливого періоду надання додаткових відпусток припинено (Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»). Такими є вимоги обох законів.

Олена С., військовослужбовець, м. Харків:

— Я маю двох дітей: шести й тринадцяти років. Чи можу я піти в соціальну відпустку?

— Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», надання соціальних відпусток під час особливого періоду призупинено. Відпустка у зв’язку з утриманням двох неповнолітніх дітей є одним із видів соціальної.

Тетяна МОРОЗ

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Соціалка

Учасник бойових дій потрапив у ДТП – як діяти у різних обставинах

Published

on

Транспортні засоби та здоров’я власників посвідчень УБД автоматично застраховані державою, але не всі з них відмовляються від звичних полісів «автоцивілки»

Перший сніг. Ожеледиця. Василь — водій зі стажем і, здавалося б, усе робив правильно, але зустріч з іномаркою була неминуча. Занесло. Поки виходив з автомобіля, відразу згадав, що страховку цього року не оформляв. Друзі казали, що за наявності статусу УБД страхуватися не обов’язково, бо це робиться безкоштовно на законодавчому рівні для всіх учасників бойових дій. Але що робити далі?

Можна емоційно нарікати на бездіяльність комунальників, але Василь розуміє: винен він, тож мусить відшкодовувати збиток. От і згадав про «Моторне бюро», що займається страхуванням пільговиків. Ані Інтернет на смартфоні, ані друзі не змогли дати чіткої відповіді, де в обласному центрі знаходиться ця установа і що робити далі…

Через необізнаність далеко не всі учасники бойових дій користуються згаданою пільгою «автоматичного» страхування. Хтось взагалі не знає про її існування, а хтось побоюється паперової тяганини в разі неприємної ситуації, в яку й потрапив Василь. Він майже рік без звичного поліса, а поцікавитися, як діяти в цій ситуації, так і не встиг. Тобто поки смажений півень не клюне…

Що робити, коли у скоєнні ДТП винен учасник бойових дій без страхового поліса

5534_p_19_img_0003

— Спершу треба пересвідчитись у тому, чи необхідно надати комусь медичну допомогу, чи немає загрози займання тощо. І діяти за простим алгоритмом. Якщо учасники ДТП живі й здорові, не потребують медевакуації, то треба складати протокол ДТП. Звичний європротокол тут не діє. Треба викликати патруль. При собі бажано мати копію посвідчення УБД, — розповіли у МТСБУ (Моторне транспортне страхове бюро України). Працівники Національної поліції поміряють, сфотографують, внесуть дані, з’ясують, чи правомірно водії перебували за кермом транспортних засобів. Учасників ДПТ обов’язково перевірять на наявність алкоголю в крові. Увага! При позитивному результаті тесту доведеться самому відшкодовувати вартість ремонту, та ще й заплатити чималий штраф!

В учасника ДТП є три дні, щоб звернутися на гарячу лінію МТСБУ і відправити документи фіксації ДТП поштою. Обов’язково надати електронну пошту, до якої прив’яжуть «персональний кабінет». Бюро знаходиться лише у столиці, без філій в областях. Щоправда, в деяких регіонах на МТСБУ працюють позаштатні аварійні комісари. Вони самі зв’яжуться з учасниками ДТП, оцінять збитки і оформлять документи. Усе! Потерпілому доведеться лише зачекати на переказ грошей.

Компенсації гарантовано виплачують за кілька місяців

МТСБУ працює за принципом фонду гарантування внесків. Скажімо, коли банкрутує якась страхова компанія, бюро виплачує за неї страхові зобов’язання. Організація здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». За словами генерального директора Володимира Шевченка, учасники бойових дій давно стали «клієнтами» бюро. Наразі серед усіх пільговиків, що стоять на обліку в бюро, у 30% страхових випадків винуватцями ДТП стали учасники бойових дій. Нині законодавчо встановлено такі граничні суми компенсацій потерпілим: до 200 тисяч — відшкодування збитків, заподіяних життю та здоров’ю, і до 100 тисяч грн — майнової шкоди.

У МТСБУ цілодобово працює гаряча лінія (перевірено!) із простим голосовим меню. Спеціалісти доступно розкажуть, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Учасник Бойових Дій — потерпілий. Винуватець без поліса. Авто з «євробляхами»

5534_p_19_img_0002

Учасник бойових дій — не винен у ДТП. У даному випадку алгоритм дій аналогічний попередньому — через поліцію, яка оформить необхідні документи, для подачі у страхову компанію винуватця.

Але винуватець може і не мати страхового поліса (забув, протермінував). Тоді гроші на ремонт потерпілому учаснику БД виплатить МТСБУ — усі й одразу. Їх винуватець ДТП зобов’язаний відшкодувати, про що обов’язково подбають юристи бюро.

За звичної схеми — через суд, потерпілий може роками отримувати відшкодування, надто, якщо винуватець ДТП «сидить» на мінімальній зарплаті, а збиток, скажімо, 50 тисяч грн.

Що робити з «євробляхами» — здебільшого автівками на литовських номерах? Саме вони заполонили українські дороги й дедалі частіше стають учасниками ДТП. «Не дати йому втекти», — жартують у МТСБУ. Річ у тому, що більшість цих авто незаконно перебувають на території України. Коли трапляється ДТП за їхньою участю, водій «євробляхи» часто втікає з місця події. Без поліції знову не обійтись. Схема відшкодування така сама: поліція — МТСБУ. Кажуть, у таких випадках для «європейця» краще залагодити справу на місці.

ДТП за участю автівки із «чорним» номером

Майже всі військові автомобілі застраховані. Про це повідомив заступник керівника одного із зональних відділів Військової служби правопорядку майор Олександр Дуда. Але буває й так, що кошти надходять нерегулярно, а виконувати військовий обов’язок все одно треба.

Водії транспортних засобів Збройних Сил повинні знати або принаймні поцікавитися в командирів, чи застрахований їхній автомобіль. Від цього безпосередньо залежить подальший алгоритм дій при потраплянні в ДТП. Військові авто страхуються на загальних підставах, схеми відшкодування — стандартні. У регіоні дислокації військової частини проводяться тендери, де серед наявних представництв страхових компаній визначають ті, чиї умови страхування найбільш сприятливі.

Матеріал підготував Юрій ІГНАТ

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Continue Reading

Trending

Inline
Приєднуйтесь! Будьте завжди в курсі подій. Вподобайте цей інфоресурс!
Inline
Приєднуйтесь! Будьте завжди в курсі подій. Вподобайте цей інфоресурс!