Зв'яжіться з нами

Cтатті

Призов офіцерів запасу докорінно відрізняється від призову на строкову службу

Опубліковано

на

У передостанні дні травня медіа-простір України буквально вибухнув новиною про те, що у Збройні Сили України будуть призивати офіцерів запасу – випускників військових кафедр. У блогосфері цей крок оцінюють по-різному, з усім спектром емоцій – від тези «хай послужать» до звинувачень на адресу військового відомства у «провалах» кадрової політики. Про те, якими є реалії й мотиви довкола цього призову, Укрінформу розповів начальник Управління кадрового забезпечення офіцерським складом – заступник начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України полковник Марк Андрусяк.

– Марку Володимировичу, громадськість, соціальні мережі неоднозначно сприйняли факт призову офіцерів запасу з числа випускників військових кафедр. Чи можете ви уточнити, що спричинило такий наказ міністра оборони, і про яку кількість людей ідеться?

– Міністр оборони, оголошуючи призов офіцерів запасу, діяв на абсолютно законних підставах. Ви маєте пам’ятати, що у січні поточного року був прийнятий закон «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України стосовно вдосконалення порядку проходження воєнної служби». Тоді довкола цього факту також було багато різних розмов.

Нагадаю, що стаття 2 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» визначає одним із видів військової служби службу за призовом осіб офіцерського складу. Одна зі статей, – частина 5-а статті 11, якщо бути точним, визначає, хто може бути призваний. Дозвольте цитату:

«Громадянам України, які мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити та атестовані до офіцерського складу, присвоюється відповідне первинне військове звання офіцера запасу. У разі потреби вони за наказом Міністра оборони України підлягають призову для проходження військової служби осіб офіцерського складу».

Як бачите, призов офіцерів запасу докорінно відрізняється від, наприклад, призову на строкову службу, який здійснюється за Указом Президента України. Повноваження призвати до війська офіцерів, які пройшли відповідну підготовку на військових кафедрах вітчизняних ВНЗ, має Міністр оборони, який робить це своїм наказом, виходячи з реальних потреб Збройних Сил.

Очевидно, якщо такий наказ відбувся, то така необхідність є. Точну кількість, скільки офіцерів запасу буде призвано, я вам не скажу, адже у цьому є елемент державної таємниці. Але, думаю, можна сказати, що ця кількість вимірюється не тисячами. Враховуючи, що мобілізаційний резерв для цієї категорії військовослужбовців запасу складає близько 100 тисяч (за даними останніх 7-ми років), до війська зайде лише невелика їх частина, в межах статистичної похибки.

– Деякі експерти військової справи з числа обізнаних громадян називають призов офіцерів запасу ледь не провалом кадрової політики, зокрема, у галузі підготовки офіцерського складу. Чи можете ви підтвердити, що призов офіцерів запасу є вимушеним кроком?

– Сама постановка питання є дещо дивною, адже така складна і відповідальна справа, як призов військовослужбовців, ніколи не є забаганкою або примхою окремої людини. Зрозуміло, що офіцери запасу підуть до війська, тому що в них є потреба. При цьому йдеться, передусім, про фахівців дефіцитних спеціальностей, в тому числі – командирів первинної ланки.

Щодо природи такої потреби… Якщо хтось забув, нагадаю: Збройні Сили України нині мають справу з відбиттям зовнішньої агресії. Називайте це «гібридною агресією», – суті це не змінює, адже війна залишається війною. Існує передбачений Конституцією обов’язок громадян захищати суверенітет та територіальну цілісність України. То які можуть бути питання? Офіцерів, навіть якщо це офіцери запасу, призивають на службу лише в тому випадку, якщо Батьківщина їх дійсно кличе і потребує допомоги.

Я можу підтвердити, що Збройні Сили дійсно відчувають потребу в офіцерах, особливо в офіцерах командного складу первинної та середньої ланки у званні лейтенант-капітан. Природа такої потреби є зрозумілою – після початку бойових дій на Сході кількість розгорнутих бойових частин та підрозділів була збільшена майже вдвічі, хоча й у рамках існуючого законодавства, що обмежує граничну чисельність Збройних Сил.

 Війна у нас триває три роки. Курс підготовки офіцера – 4-5 років. З урахуванням того, що нам довелося уточнювати замовлення на підготовку офіцерського складу, випускники заповнять посади у військах лише за 1-2 роки. Для того, щоб закрити цю тимчасову нестачу у молодших командирах, і проводиться призов офіцерів запасу, які, нагадаю, служитимуть 18 місяців.

Це, до речі, не єдиний шлях комплектування офіцерських посад. Ми активно залучаємо сержантів та старшин, які вже мають вищу освіту, до проходження відповідних курсів підготовки, по завершенні яких вони отримують первинні офіцерські звання і призначаються на відповідні посади. Частина потреби задовольняється за рахунок офіцерів запасу, які відразу приходять до Збройних Сил за укладеним контрактом.

Тож, висновок є очевидним.  Давайте спільними зусиллями спочатку зупинимо ворога, який загрожує самому існуванню нашої країни, а вже потім будемо розбиратися, хто і що «провалив» і кого врятував.

 – Зрозуміло, що будь-який призов на військову службу не є добровільною справою. Значна частина людей, яких ви маєте намір призвати, йшли на військові кафедри ВНЗ саме для того, щоб уникнути призову на строкову службу. Тож, чи можна бути впевненим, що люди, які прийдуть за призовом, будуть дійсно служити, а не «відбувати номер»?

– Питання завжди в мотивації. Це справедливо для тих військових, які служать за контрактом вже зараз – не думаю, що у суспільства є сумніви в тому, що наші військовослужбовці й, зокрема, офіцерський склад, мають високу мотивацію, і лише частково вона має матеріальний вимір. Держава намагається створити гідні умови для служби у Збройних Силах, надає суттєвий пакет матеріальних винагород та соціальних пільг. Але, переконаний, що головним мотивом для наших військових, які з ризиком для життя виконують бойові завдання в умовах безпосереднього зіткнення з підступним, потужним та навченим ворогом,  є усвідомлення смертельної небезпеки, яка нависла над країною, і почуття відповідальності за майбутнє своєї родини, за долі власних дітей. Питання дуже просте – чи зможемо ми вибороти у боротьбі з агресором право жити та дихати як вільні люди?

Не думаю, що варто ображати офіцерів запасу навіть гіпотетичною підозрою в тому, що вони не розуміють або не відчувають цю мотивацію. Зрозуміло, що ті, хто будуть призвані, мають за своїм фізичним і моральним станом, за рівнем професійної підготовки відповідати тим обов’язкам, які будуть на них покладені. У нас буде можливість ближче познайомитися з кожним таким офіцером і оцінити їхні професійні якості, адже перед призначенням на посаду вони проходитимуть курси перепідготовки, тривалістю до трьох місяців, залежно від спеціалізації.

Крім того, головним для нас зараз є індивідуальний підхід до кожного призовника, включно з офіцерами. Ми не женемося за кількістю, але безумовно зацікавлені у високих якісних характеристиках цих людей. З огляду на це, вже у військкоматах з кожним офіцером, який призивається, буде проведена окрема бесіда, він пройде ретельний професійно-психологічний відбір.

Законодавство чітко регулює обставини, за яких призов може бути відкладено. Це сімейні обставини, за станом здоров’я, для здобуття освіти та для продовження професійної діяльності. У будь-якому випадку, відповідно до Закону, рішення про надання такої відстрочки мають приймати атестаційні комісії обласних військових комісаріатів на підставі підтверджених документів.

На цей час військовими комісаріатами проводяться оповіщення офіцерів запасу, медичний огляд, уточнення облікових даних, формування списків для опрацювання наказу Міністра оборони України по особовому складу про призив таких офіцерів.

 – Чи відповідає дійсності інформація, що офіцерам, призваним із запасу, будуть продовжувати сплачувати заробітну плату за попереднім місцем роботи?

– Дійсно, така норма передбачена законодавством. Робоче місце та середній заробіток не втрачаються.  Відповідні зміни були внесені до ст. 119 Закону України “Кодекс законів про працю України” ще у 2015 році.

Але, окрім цього, призвані офіцери отримають офіцерське грошове утримання та весь пакет соціальних пільг і гарантій, що розповсюджуються на офіцерів, які проходять службу за контрактом. Це вагомий чинник, який містить у собі забезпечення службовим житлом або виплату грошової компенсації за його піднайом, щорічну основну відпустку зі збереженням грошового утримання, надання безоплатної кваліфікованої медичної допомоги у військово-медичних закладах та право на санаторно-курортне лікування й відпочинок.

 Зрозуміло також, що термін служби зараховується до трудового та пенсійного стажу.

– Чи можуть офіцери запасу направлятися на службу в бойові підрозділи, які виконують завдання в районах проведення АТО?

– Ми вже про це неодноразово говорили – призовники, в тому числі офіцери, які будуть призвані з запасу, не будуть направлятися у райони проведення антитерористичної операції на Сході України. Вони  можуть потрапити туди лише за чітко висловленого власного бажання та після укладання відповідного контракту.

Нагадаю, що ще у серпні 2014 року Рада національної безпеки й оборони України прийняла рішення “Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності”, яким Міністерству оборони та іншим силовим структурам доручено вжити заходів, що виключають залучення військовослужбовців строкової військової служби до виконання бойових завдань в антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях.

 Таке правило розповсюджується також на офіцерів запасу, які будуть призвані до війська. Їх головне завдання – замінити у пунктах постійної дислокації офіцерів контрактної служби, які відряджатимуться для участі в АТО.

Останнім часом встановлено ряд суттєвих пільг та грошових доплат військовослужбовцям, які перебувають на лінії зіткнення. Крім того, існує моральний фактор, який ми маємо також враховувати. Отже, призвані офіцери можуть виявити бажання служити в АТО разом із бойовими побратимами. Але вони зможуть зробити це лише після відповідної підготовки і навчання, за укладеним контрактом зі Збройними Силами.

Автор:Михайло Дмитрук

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:https://www.ukrinform.ua/rubric-politycs/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending