Зв'яжіться з нами

Cтатті

Підприємства ДК “Укроборонпром” у нинішньому стані не здатні переозброїти армію сучасним озброєнням

Опубліковано

на

Будьмо чесні самі з собою. Насамперед, констатуймо тривожний тренд і чітке розуміння: а) модернізованій армії потрібні не поштучні новинки, а серійні зразки бойової техніки; б) підприємства ДК “Укроборонпром” у нинішньому стані й у нинішньому форматі взаємовідносин з Міноборони не здатні переозброїти армію необхідною технікою, зрив ДОЗ “запрограмовано”; в) потрібні реальні реформи в оборонці, де сприяння роботі активних приватних компаній — лише мала частина формування нових правил гри. 

Глибина проблем стане зрозумілою, якщо раптом вирішимо за рік переозброювати армію не батальйонами (що вже не виконується), а бригадами. Виявиться, що з нинішніми темпами промисловості на переозброєння новими зразками двадцяти бригад нам знадобитися майже сто років. Для очікуваного результату у вигляді мобільної сучасної армії — це катастрофа.

А тепер про все по черзі.

До середини 2017 р. для підвищення мобільності й бойової ефективності Сухопутні й Високомобільні десантні війська повинні отримати максимально можливу кількість нової і модернізованої техніки та озброєння. Таку вимогу командування Генерального штабу ЗС України озвучило наприкінці 2016 р., базуючись на прогнозах розвитку оперативно-тактичної ситуації поблизу кордону держави, де навчання російської армії “Захід-2017” були одним з серйозних викликів для безпеки України.

“Ми повинні отримувати нову техніку — і модернізовані танки, і нові бронетранспортери — батальйонними комплектами. Під час бойових дій ремонтувати її буде ніколи. Нова техніка потрібна. Я не хочу повертатися у 2014 рік”, — заявив начальник Генерального штабу на одній з ключових нарад, звертаючись і до командувачів родів і видів військ, і до представників оборонної промисловості.

Зараз — майже середина 2017 року. У темпах виробництва на підприємствах “Укроборонпрому” нової бронетехніки — БТР-4, БТР-3 і тактичної колісної машини “Дозор” — особливого прогресу не помітно. Доля замовлень на ці машини в рамках поточного року — у руках військового відомства. Водночас приватні компанії, власники яких не пов’язані з владою, але здатні підставити плече армії в переозброєнні, або паралізовані з’ясовуванням стосунків з правоохоронними органами, перевірками, або мають мізерні замовлення з мінімальною рентабельністю.

На тлі всього цього виникають прості запитання. Чому все саме так? Хто винен? Що робити?

Якщо взяти до уваги загальну кількість танкових, важких, середніх і легких бригад (за всієї умовності такого поділу в їхньому нинішньому вигляді) загальна кількість техніки, яка їм необхідна, просто колосальна. Навіть за найзагальнішими оцінками модернізованих танків Т-64 уже найближчим часом потрібно не менше півтисячі. Приблизно стільки ж потрібно й нових важких БМП. Рахунок потреби в модернізованих бойових машинах піхоти на базі БМП-1/2, нових гусеничних “середніх” і нових колісних БМП йде на тисячі. Бойових колісних машин типу “Дозор” або їм подібних у різних бойових і забезпечувальних ролях для армії (“сухопутка”, ВДВ і ССО), за нашими підрахунками, потрібно близько 5 тис. штук.

Нинішня реальність така, що частина нового озброєння в бронескладі — менше ніж 5%. Інша бронетехніка в нас експлуатується понад 25 років. Виконання завдань у зоні АТО неминуче спричиняє і прямі втрати, й подальше “вбивання” її ресурсу. Надійність за відсутності запасних частин знижується. З більшості позицій, необхідних для армії, промисловість повинна збільшити виробництво в рази, іноді — навіть на порядки.

А скільки ж можемо? Не виходячи за рамки зайвої деталізації, для прикладу зупинюся на трьох відомих проектах, темпи виробництва яких замикаються на потужності підприємств “Укроборонпрому”.

Бронетранспортер БТР-4. Прийнятий на озброєння ЗС України. Виробляється на дослідних потужностях КБМ ім. Морозова в Харкові. У планах — налагодити випуск “четвірок” і на Житомирському бронетанковому. З відкритих даних закупівельної системи ProZorro відомо, що місяця півтора тому ХКБМ провело великий тендер на закупівлю близько 700 тонн бронесталі. За підсумками переможцем став постачальник фінської броні від виробника Miilux. Якщо поділити всю масу закуповуваної броні на масу корпуса БТР-4, виходить майже на два батальйони БТР-4. Або
БТР-4 і “Дозор”, враховуючи виробничий профіль ХКБМ.

Але де-факто БТР-4 збираються виробляти й закуповувати, використовуючи для цього механізм державних гарантій. При цьому Мінфін і Міноборони досі не дійшли однозначного розуміння, як саме слід використати механізм держгарантій і погодити нову ціну на БТР. Словом, поки що для чиновників простіше так: немає БТР — немає проблем. А передова з Києва вже проглядається не дуже…

Бронетранспортер БТР-3ДА. Випускається Київським бронетанковим заводом. “Трійка” — наймасовіший серед нових вітчизняних бронепроектів. До війни на експорт поставлено близько 300 машин. Потужності заводу — до 10 машин на місяць. У 2016 р. були поставки в армію, у рамках ДОЗ. Частина поставлених БТР-ЗДА за попереднім ДОЗ проходить дослідну експлуатацію в десантників, бо “трійка” — і легша, ніж “четвірка”, і машина, яка плаває. Те що треба для високої мобільності. Вибрані машини мають пройти під час експлуатації по 20 тис. км. На заводі обурені ставленням десантників до їхніх бронетранспортерів. На нещодавніх навчаннях одна з “трійок” перекинулася, є істотні поломки ходової на кількох машинах. Чи то через дії екіпажу. Чи то через неякісні комплектуючі. Комісія розбирається.

При цьому в 2017 р. у Київського заводу замовлення на “трійки” від армії немає. Можливо, ситуація зміниться після завершення їх дослідної експлуатації і прийняття БТР-ЗДА на озброєння. Хоча злі язики подейкують, що “трійку” з ДОЗ-2017 уже викреслено.

Бойова колісна машина “Дозор”. Щодо багатостраждального “Дозору” ситуація не менш туманна. БКМ у кількості 10 штук проходили в одній з військових частин дослідну експлуатацію, яка завершилася в лютому
2017 р. Було виявлено недоліки. Їх виправили. Також було запропоновано внести низку змін. ХКБМ запевнило, що всі зауваження й побажання військових будуть враховані. Виробництвом займатиметься і Львівський бронетанковий завод, і ХКБМ. Крім уже виготовлених десяти машин першої партії, на 2017 р. планувалося виробництво ще 30. Звичайно, це не 200 на рік, як раніше заявлялося на піар-акціях, але теж добре. Однак досі немає ані найменшої інформації про те, чи знайшли час військові й промисловці зібратися в складі міжвідомчої комісії і легітимувати “вдосконалені” “Дозори”. Без акта цієї комісії й виготовлення двох нових машин — з реалізацією всіх технічних доробок — виробництво нових “Дозорів” не розпочнеться.

Загалом можна стверджувати: якщо до кінця року армія й отримає нові “четвірки”, “трійки” і “Дозори”, то йтиметься про одиниці. І то — в найкращому разі. Не прогресує й ситуація з модернізацією Т-64 та створенням важкої БМП, про актуальність якої говорять уже три роки.

Перехід до великосерійних закупівель в інтересах армії і гвардії, зміна експортної парадигми функціонування нашої “оборонки” (хоча на початку 2017 р. “Укроборонпром” повернувся до тези про важливість саме експортних завдань) і жорсткість позиції щодо ціноутворення спровокували кризу у відносинах між військовими й промисловцями. Точніше, між Міноборони і Генштабом з одного боку, і “Укроборонпромом” — з іншого.

Особливістю нинішніх програм переозброєння є вкрай низька частка видатків на науково-дослідні й дослідно-конструкторські роботи. Генеральний штаб у багнети сприймає будь-які словесні “довгобуди”. Як червона ганчірка й приклад — модернізація БМП-1 на Житомирському бронетанковому заводі. Проекту — п’ятнадцять років, а модернізованого БМП в армійських лавах так і немає.

У ситуації, що склалася, військове відомство прагне якнайшвидше оновити збройовий парк за рахунок готових до серійного виробництва зразків. Працювати з приватними компаніями, які готові підписувати спільні рішення й створювати макетні зразки за свої гроші — заманливо. Приватний бізнес справді демонструє дедалі більшу гнучкість і відповідальність при реалізації проектів в інтересах силових структур. Але кількість зразків, доведених до держвипробувань, а тим більше прийнятих на озброєння в такому форматі взаємодії з Міноборони — дуже незначна. Проте керівники Міноборони стверджують, що “помітне зростання активності приватних підприємств у виконанні держоборонзамовлення порівняно з минулими періодами”. У 2016 р. частка держоборонзамовлення, що виконувалося в інтересах ЗС України підприємствами державної форми власності, становила 55%. Відповідно, приватними підприємствами — 45%. У 2017 р. Міноборони продовжило (з різним ступенем успішності) робити ставку на приватні компанії.

Що стосується модернізації танків і створення важкої БМП — то ситуацію в армії могли б істотно поліпшити й проекти, пропоновані Інженерною Групою “Арей”. Для мене нинішня ситуація з ІГ “Арей” (раніше вона називалася ІГ “Азов”) — одна з найпоказовіших. Наша консалтингова компанія Defense Exprеss два роки тому активно долучилася до підтримки ініціатив інженерної групи “Арей”, оцінивши їх як досить перспективні, такі, що технічно надаються до реалізації й в умовах дефіциту справної техніки — украй необхідні для Збройних сил. Ці оцінки пізніше збіглися з висновками Центрального бронетанкового управління й Центрального науково-дослідного інституту озброєння і військової техніки.

Фахівці ІГ “Арей” запропонували програму створення бронетехніки — як важких, так і легких бронемашин різної категорії за масою. Усі проекти, щодо яких були підписані спільні рішення з Міноборони, — танк з виносним озброєнням “Тірекс”, важка бойова машина піхоти, модернізація БРДМ-2 — за короткий проміжок часу мали підвищити кількість боєздатної техніки в складі ЗС України. “Важкі” машини — танк “Тірекс” і БМП — розроблені з використанням вузлів і агрегатів танка Т-64, що здешевлює і прискорює виробництво. Але при цьому вони мають високу прогнозну ефективність — на рівні якісно нових машин. Ще один проект — БКМ “Геккон” як варіант модернізації БРДМ-2 — у металі показали на виставці “Зброя та безпека-2016”. Це був, до речі, один з найбільш бюджетних зразків, що, втім, є відмітною рисою всіх пропонованих для армії проектів ІГ “Арей”. Модульний принцип компонування й виконання бронекузова дозволяє в найкоротший термін створювати на базі стандартного шасі машини різного призначення. Машина залишилася плаваючою, що критично важливо для Збройних Сил України. Уперше в Україні у військовій техніці було використано гідростатичну трансмісію, яка забезпечила високі динамічні характеристики й підвищену прохідність. При цьому орієнтовна вартість серійної бойової машини в базовій комплектації становить близько 3-х млн грн. В Україні на сьогодні аналогічних машин такого рівня й у такому ціновому діапазоні немає.

Украй важливим було й те, що ІГ “Арей” сформувала в країні ще один центр конструкторської думки в галузі створення бронетехніки. Команда генерувала нові, часом незвичні ідеї, розрахунками й документацією доводячи їх реалістичність. Розробки “Арея” — важка БМП і танк з виносним озброєнням “Тірекс” — увійшли до державного оборонного замовлення на 2017 рік. Маючи на руках довгостроковий договір оренди столичного заводу “АТЕК”, арейці викупили його борги й контрольний пакет акцій, завезли гідрорізи та інше обладнання для добудовування технологічної лінії танкового виробництва й почали відновлювати завод. Але потім відбулося несподіване — рейдерське захоплення площ ІГ “Арей”. Вісім місяців на територію підприємства не можуть потрапити ні працівники “Арея”, ні військпреди, ні представники ЗСУ. Керівництво ІГ “Арей” поточну ситуацію прокоментувало так: “Цехи руйнуються. Відкрито, серед білого дня вивозиться обладнання. Випробування БКМ “Геккон”, які були призначені на листопад 2016 року, зірвано. “Арей” не може взятися і за створення важкої БМП, хоча робочо-конструкторська документація й креслення готові. Разом із заводом захоплено військову техніку Міноборони. За фактами диверсії, знищення оборонного підприємства й крадіжки військової техніки СБУ відкрила кримінальне провадження, але воно ніяк не заважає розграбовувати виробничі потужності заводу й готувати будівельний майданчик під багатоповерхівки. 11 квітня 2017 р. начальник ГШ ЗСУ В.Муженко звернувся до голови СБУ В.Грицака з вимогою вирішити проблему з виконанням державних оборонних замовлень інженерною групою “Арей”. Але вимогу В.Муженка проігноровано”.

Є побоювання, що ситуація навколо ІГ “Арей” може позначитися й на перспективі надання військової допомоги США. Оскільки лінійка бронемашин ІГ “Арей” розглядається як технічна база програми “Страйкер”, що реалізується у ВДВ і підтримується військовими консультантами США. Уся правова й доказова база в цьому конфлікті, якщо оцінювати всю документальну базу, — на боці ІГ “Арей”. Про ситуацію навколо “Арея” і зриви держзамовлень важкої бронетехніки знає і президент, і міністр оборони, і начальник Генерального штабу, і Генеральний прокурор, але 8 місяців проблема не вирішується. Європейські юристи ІГ “Арей” готують позов до британського суду. Хоча, напевно, дивно звучатиме в заморському суді: українські зброярі в чужій країні й чужих судах намагаються відвоювати право на захист своєї ж держави.

Інший приклад — з київським НВО “Практика”, яке посіло позицію лідера у створенні бронеавтомобілів. Машини “Козак-2” закуповують Нацгвардія й Прикордонні війська. У березні 2017 р. міністр оборони України підписав наказ №158 про прийняття на озброєння ЗС України броньованого автомобіля “Козак-2”. Але проривом компанії може вважатися виріб “Козак-2М”. Усього одна буква в назві, але принципова різниця в конструкції. Її створено за тактико-технічним завданням, погодженим з ВДВ і Силами спеціальних операцій. Це — броньована бойова колісна машина з несучим корпусом і незалежною підвіскою. Здатна долати брід в 1 м і з низкою інших вражаючих “наворотів”. Це та сама легкоброньована платформа 4х4, яка, в разі закупівель, проходитиме вже по лінії бронетанкового управління. “Козак-2М” нещодавно успішно завершив увесь цикл відомчих випробувань на Чернігівщині. Потім машину старанно й майже безуспішно “убивало” командування ВДВ. Два тижні тому “Козак-2М” узяв участь у навчаннях з перекиданням по повітрю на різні полігони, форсуванням водних переправ і їздою по місцевості, яку не всі БТР долали. У підсумку — ВДВ, Сили спеціальних операцій і Генштаб машиною, як стверджують на “Практиці”, задоволені. Така машина на тлі пробуксовки “Дозору” військовим справді потрібна.

Отут би порадіти за “Практику” і армію, якби не одне “але”. Міноборони отримало запит від прокуратори підготувати відповіді на запитання (а їх там під три десятки) про всі технічні, інженерні, й фінансові деталі проекту “Козак-2М”. А керівництву “Практики” натякнули, що є ризик втратити дозволи на роботу зі спеціальною технікою. Причому цей натяк був уже не від прокурорських. Чому такий ажіотаж — чи то Міноборони пристрахати треба, чи то зменшити заповзятливість “Практики” вирішили — поки що незрозуміло.

Крім цих, є й інші приклади тиску на приватників в “оборонці” — включаючи тих, хто займається постачанням і розробкою систем зв’язку, систем РЕБ, зразків стрілецької зброї. Чи є це системою, чи просто бажанням окремих осіб нажитися? Залишимо питання як риторичне.

P.S. 10 липня відбулося засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому обговорювались “невідкладні заходи щодо фінансування потреб національної безпеки і оборони України у 2017 році”. У підсумку ухвалено, що за рахунок зі спеціального фонду держбюджету Міноборони отримає ще 4 млрд грн, у тому числі — 1 млрд на закупівлю озброєння та військової техніки; 1,4 млрд — на закупівлю та виробництво боєприпасів; 300 млн — на виконання дослідно-конструкторських робіт з розробки новітнього ракетного озброєння і ще 300 млн — на поставку бронетанкового озброєння (танк БМ “Оплот”). Все це, звісно, потрібно, проте бракує одного — впевненості у тому, що наміри та заяви завершаться збільшенням кількості нових зразків у війську в зрозумілій перспективі. Доля й досі невиконаного контратаку від 2007 р. на поставку десяти “Оплотів” для армії — яскраве тому підтвердження. Нині ризики ті ж самі. Контроль над процесом, як і раніше, важить і коштує більше, ніж результат. І війна тут — не завада…

Автор:Сергій Згурець

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:https://dt.ua/internal/

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Cтатті

Безкровно не буде. Що чекає Донбас після приходу миротворців

Опубліковано

на

Ліквідувати терористичні організації ЛНР і ДНР закликав спецпредставник США по Україні Курт Волкер, обговорюючи миротворчу місію в Донбасі.

“Не існує місця для них (терористів ЛДНР, – ред.) В Конституції України. Мінські угоди спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, і ці утворення повинні бути розформовані”, – заявив Волкер. Терористи ЛДНР, за його словами, лише маскування безпосередньої участі Росії у фактичній російсько-українській війні. Що він мав на увазі і чи реально це зробити – в матеріалі LIGA.net.

Що говорить Мінськ про розформування

Таких слів як “ДНР” і “ЛНР” в домовленостях взагалі немає. Однак в десятому пункті є згадка про “роззброєння всіх незаконних груп” – чим ЛДНР і є. Але і миротворців в мінських угодах немає. Міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко каже, що Україна повинна керуватися чинним законодавством, а “домовленості тим і гарні, що це саме домовленості, а не норма права”. За його словами, мінські угоди як інструмент припинення гарячої фази свою функцію виконали, але є великі сумніви, чи приведуть вони до відновлення суверенітету і територіальної цілісності.

“Мінські домовленості треба починати читати з першого пункту – припинення вогню. Коли він буде виконаний – всі інші теми почнуть проявлятися. А поки ми говоримо, забігаючи наперед. Треба починати з початку, а не з кінця”, – вважає екс-глава МЗС України.

Ймовірно, ліквідація терористичних організацій ДНР і ЛНР є контекстом теми миротворчого контингенту ООН в Донбасі. Військовий експерт, екс-полковник СБУ Олег Стариков розповів, що під ліквідацією мається на увазі демілітаризація території вже після прийняття мандата і введення миротворців. У той же час, сама місія ООН – досить дискусійне питання. За словами Старикова, важливим моментом є те, чи братиме участь у роззброєнні українська армія. А це вирішується мандатом ООН.

Як відомо, щоб мандат прийняли, на це повинні як мінімум погодитися Москва і Київ, а це означає необхідність компромісу. Джерела розповідають, що мова може йти про виключення з миротворчої місії сил країн НАТО і країн ОДКБ (фактично контролюються Москвою). Україна вже заявила, що проти білоруських військових через членство цієї країни в ОДКБ.

Фактично, як пояснює Стариков, роззброєння, демобілізація та реінтеграція – саме це мається на увазі, коли говорять про діяльність миротворчої місії ООН в Україні. Тому слово “ліквідація” в повному обсязі описує цей процес. “Розформовувати окремо ЛДНР ніхто не буде. Найголовніше – прийняття рішення про миротворців в Радбезі ООН. Як тільки це станеться, тоді почнуться питання демілітаризації та роззброєння”, – зазначив експерт.

У Росії передбачувано наполягають на необхідності “прямого діалогу” з маріонетками Москви. Наприклад, стверджують в РФ, без згоди бойовиків “ніяких миротворців не буде”. Крім того, там називають ЛДНР учасниками мінських угод (офіційний Київ і західні парнтери це заперечують). Тобто Москва продовжує гнути лінію втискування терористичних угруповань в Україну на особливих умовах.

Народний депутат фракції Народний фронт Андрій Тетерук, який свого часу брав участь у миротворчих операціях, бачився з Волкером в січні 2018 року. Тетерук розповів, що ліквідація відбуватиметься виключно в юридичній площині. “Це буде правова оцінка діяльності бойовиків ЛДНР, а також винесення вироків за сепаратизм, вбивства та інші злочини”, – пояснив він.

Військовий експерт Святослав Стеценко зазначив, що Волкер “просто висловив позицію США, що потрібно вести всі переговори з тими, хто реально приймає рішення, а не з їх маріонетками”. За його словами, Волкер в своїй заяві дав посил і українському уряду.

Результат пошуку зображень за запитом "донбасс"

Як зазначає Тетерук, з терористами нема про що говорити. “Ми прийняли закон, в якому визнали саме Росію країною-агресором і поклали на неї всю відповідальність за те, в якому зараз стані тимчасово окуповані території. Будь-які” посіпаки”, які видають себе за політичні квазіутворення, не сприймаються Києвом суб’єктом, з ким взагалі можна вести переговори. Єдине, про що можна з ними говорити – це складання зброї і прибуття для надання свідчень в СБУ і подальшого вироку суду “, – резюмував народний депутат.

Військове знищення: чи можливо

Слова Волкера про ліквідацію ЛДНР не мають чіткого пояснення щодо процедури. Тому варто розглянути і можливість військового сценарію.

Як зазначає Стариков, рішення конфлікту силовим методом неможливо. “Так вважає керівництво країни і наші стратегічні партнери. Заява Курта Волкера пов’язано з активною підготовкою до введення в Україні операції з підтримки миру”, – говорить Стариков.

Однак екс-полковник СБУ відзначає, що без загиблих не обійтися. Очевидно, після введення миротворчої місії не всі бандформування в Донбасі можуть погодитися на роззброєння. “Для цього і існує чотирьохтисячний поліцейський контигент, який буде роззброювати незаконні формування. Безкровно не буває ніде – ні одна операція світу так не проводилися. Гинуть і миротворці. На жаль, при роззброєнні будуть смерті”, – розповідає експерт.

Стариков також відзначає політичну складову, адже вся ця небескровна процедура буде націлена на завершення конфлікту. А момент для військового вирішення конфлікту, як це було при хорватському сценарії (операція “Буря”), Україна вже пропустила. Зараз світ не дасть Києву такої можливості, вважає екс-полковник СБУ.

За словами Тетерука, неважливо, яка це має бути операція – миротворча, сил оперативних операцій або об’єднаного оперативного штабу. Як він зазначив, найголовніше – це сприятливі умови для ліквідації терористичних анклавів. Сама заява Волкера про ліквідацію народний депутат пояснює так: “Мова йде про те, що будь-які військово-цивільні адміністрації, які спонсоруються Росією як країною агресором, не мають права на будь-яке юридичне або фізичне існування на території України. Все, крапка”.

Огризко наполягає, що Україна повинна вживати всіх необхідних заходів для звільнення територій, зокрема дипломатичні і військові. Позицію керівництва країни про військовий варіант екс-міністр закордонних справ коментує так: “На цьому етапі вважає так, на іншому – може бути інакше. Ситуація змінюється. Не можна вважати, що те, що діяло якийсь момент, буде завжди залишатися таким”.

Фізичне усунення бойовиків, які захопили українську територію, має відбуватися згідно з чинним українським законодавством. “Всі, хто скоїв кримінальний злочин, повинен бути засуджений і покараний. Цей механізм повинен діяти і на тимчасово окупованих територіях”, – пояснює дипломат. Огризко уточнив, що претензій немає лише до людей, які фактично були заручниками бойовиків в ОРДЛО.

Богдан Амінов

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://news.liga.net/articles/politics/

Читати далі ...

Cтатті

Американський стратегічний безпілотник не дає спокою окупантам Криму і Донбасу

Опубліковано

на

У неділю, 11 березня, стратегічний безпілотний літальний апарат ВВС США RQ-4A Global Hawk вкотре протягом декількох годин здійснював розвідку поблизу узбережжя Криму і Краснодарського краю, а також на лінії розмежування на Донбасі.

Безпілотник з бортовим номером 05-2024 вилетів з авіабази Сігонелла на Сицилії. У районі Чорного моря він наближався до берегів Криму і Краснодарського краю на відстань близько 40 км. Американський літальний апарат протягом декількох годин літав уздовж лінії південно-західного і південного узбережжя українського півострова, повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на моніторингові дані західних авіаційних ресурсів.

Політ виконувався на висоті 16,1 тисяч метрів і швидкості близько 700 км на годину.

В останній раз американці здійснювали розвідку всього за два дні до цього, 9 березня. В районі Севастополя він наближався до берегів на відстань близько 30 км, тобто йшов майже по кромці морського кордону, а в районі Алупки – на 34 км.

Також безпілотники ВПС США літали поблизу анексованого Криму 26 і 11 лютого.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending