Зв'яжіться з нами

Соціалка

Пільги під час вступу у виші учасникам АТО та їхнім дітям

Опубліковано

на

Пільговим категоріям громадян держава надає право на позаконкурсний вступ (за визначеними квотами) та цільову підтримку під час навчання

Незабаром в Україні стартує новий сезон зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) та вступу у вищі й професійно-технічні навчальні заклади. Тисячі абітурієнтів з усіх куточків країни надсилатимуть свої електронні заяви в різні виші, сподіваючись, що саме вони стануть студентами цих закладів. Для більшості родин це відповідальний час, сповнений хвилювань, адже вирішуватиметься майбутнє їхніх дітей

Лариса, дружина загиблого військовослужбовця, пригадує, як минулого року її доньки-близнючки складали ЗНО й вступали у виш. Їхній тато поліг біля шахти «Бутівка», поблизу Донецька, коли дівчата якраз закінчували 11-й клас, за кілька місяців до державних тестів. Він був сапером і, виконуючи завдання, разом із командою потрапив під мінометний обстріл бойовиків.

Згорьована Лариса дуже хвилювалася за дітей, бо, як і більшість батьків, розуміла, що освіта — це важливий крок у житті людини. Стрес і розпач через втрату рідної людини далися взнаки. Як наслідок, Ліза ледве досягнула прохідного балу ЗНО, а Ліна взагалі провалила тест. Дорогу до вишу на цей рік для неї було закрито. У гімназії, де навчались дівчата, усі не могли повірити, що таке сталося, адже сестри завжди мали чи не найвищі бали з усіх предметів.

Лариса до останнього сподівалась на підтримку з боку держави, бо знала, що, відповідно до Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», для дітей загиблих атовців є пільги — позаконкурсне зарахування у ВНЗ на бюджет. Та коли вона звернулася в Київський національний педагогічний університет імені Драгоманова, куди мріяли вступити її доні, дізналася, що такий закон не діє, бо… немає механізму його виконання! Одній із доньок запропонували влаштуватись на контракт, другій порадили звернутися в професійно-технічні заклади, і також не на державну форму навчання. Заплатити на той час більше як 20 тис. грн за обох дітей одразу жінка не могла. Та й розлучати сестер вона не хотіла. Лариса зверталася в інші виші, але скрізь чула тільки відмову або пропозиції йти на контракт.

Тоді вона звернулася до волонтерів.

— Пільги на навчання, які передбачено в законодавстві України, у більшості вишів автоматично не працюють, тому практично кожен абітурієнт потребує втручання Міносвіти, юристів або волонтерів, — каже представник ГО «Люди допомагають людям» Юлія Гоць.

Громадська організація разом із матір’ю звернулися із заявою до ректора університету та в Міністерство освіти, порушили питання в ЗМІ. Тож після довгих перемовин із ректором і Міносвіти для Лізи створили додаткове державне місце, і її таки зарахували на державну форму навчання в університет. Ліна також навчається на бюджеті, тільки в медучилищі. Але не полишає мрію повторно пройти ЗНО цього року й таки вступити в інститут, у якому навчається її сестра.

Інший абітурієнт, Максим, син загиблого атовця з Харкова, теж спочатку вступив на навчання за контрактом у Харківський інститут культури, але, дізнавшись про пільги на першочергове переведення дітей загиблих учасників АТО на бюджетну форму навчання, одразу звернувся до ректора, а потім і в Мінкультури та зрештою перевівся на бюджет.

Свого часу для пільгових категорій населення, зокрема, для дітей загиблих учасників бойових дій, у законодавстві України було передбачено позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів (про який згадувала мати близнючок Лариса). Однак згодом позаконкурсний вступ у виші було скасовано, тому що, як зазначають у Міністерстві освіти і науки України, в умовах прийому до вишів так і не було прописано механізму на вступ пільговиків. Натомість із 2016 року застосовують інший механізм — квоти для пільговиків. Залежно від категорій пільговиків, які хочуть вступити до вишу, вони становитимуть 10–30% від держзамовлення на конкретну спеціальність.

Окрім квот на вступ, пільговим категоріям громадян держава передбачає надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти в державних або комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладах на період здобуття професійно-технічної, вищої освіти, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років. Державна цільова допомога передбачає отримання соціальних стипендій, безкоштовних підручників, часткову оплату навчання з державного або міського бюджетів для тих, хто за результатами ЗНО може претендувати лише на контрактну форму навчання, а також спеціальні кредити, безоплатні гуртожитки. Тривалий час, попри визначені в законі форми державної підтримки, скористатися ними було проблематично. Лише в листопаді минулого року з’явилась постанова Кабміну про порядок та умови надання цієї підтримки.

Квотами на вступ у ВНЗ й державною цільовою підтримкою для здобуття освіти мають право скористатися (за умови, що такі особи не досягли

23 років):

— особи, визнані учасниками бойових дій, і діти таких осіб;

— діти тих, що загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та в період її проведення;

— діти добровольців, які загинули під час участі в АТО;

— діти осіб, які загинули внаслідок захворювання, набутого в період участі в антитерористичній операції;

— діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи.

Щоб отримати державну цільову підтримку на навчання та скористатися квотами на вступ, абітурієнт має подати заяву на ім’я керівника навчального закладу й додати до неї один із необхідних документів, що засвідчує його статус пільговика: посвідчення учасника бойових дій, свідоцтво про народження, посвідчення учасника бойових дій (батька або матері), посвідчення члена сім’ї загиблого або довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Документи (оригінал, завірену копію) та заяву пільговики подають особисто, на відміну від заяв інших абітурієнтів, які подають заяву в електронній формі. У заяві зазначають конкретні види державної цільової допомоги, на які претендує особа.

Абітурієнтів після школи приймають за результатами ЗНО, а демобілізовані можуть вступати у вищі навчальні заклади за результатами вступних іспитів безпосередньо у виші, без надання результатів ЗНО.

Досить неоднозначним, за словами голови громадської організації «Юридична сотня» Лесі Василенко, залишається одне питання:

— У Порядку надання державної цільової допомоги зазначено, що її має надавати навчальний заклад, у який зараховано особу, за рішенням керівника. Така гнучкість у формулюванні дає підстави вважати, що не всі навчальні заклади сприятимуть відповідним категоріям і що ветерани АТО та їхні діти зможуть скористатися своїми правами далеко не в усіх ВНЗ. Ефективна робота системи державної цільової підтримки, безумовно, залежатиме від коштів, наданих із державного та місцевого бюджетів, а також від кількості осіб, які матимуть бажання скористатися такою допомогою. Наразі можна спостерігати позитивну тенденцію вирішення питання перерозподілу бюджетних місць для пільговиків.

Ольга МОСЬОНДЗ

 Терміни проведення вступної кампанії

Вступна кампанія-2017 розпочнеться 29 червня. Реєстрація електронних кабінетів вступників, завантаження додатків до документів про повну загальну середню освіту у 2017 році почнеться 29 червня й закінчиться 25 липня. Проведення медичних оглядів та інших доконкурсних процедур відбудеться до 11 липня. Прийом заяв від абітурієнтів, які вступатимуть на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів, закінчиться 20 липня, для вступників, які вступають на основі сертифікатів ЗНО, — 26 липня.

Рейтингові списки щодо зарахування з’являться 1 серпня. До 5 серпня абітурієнти, рекомендовані до зарахування, мають подати оригінали документів, після чого 7 серпня буде оприлюднено списки зарахованих на бюджет. Окрім того, 2017 року Міносвіти зменшило кількість заяв, які може подавати абітурієнт, із п’ятнадцяти до дев’яти, а також зменшило кількість спеціальностей із п’яти до чотирьох. А з огляду на те, що абітурієнти визначатимуть пріоритетність заяв на вступ, зарахування цьогоріч відбуватиметься за одну хвилю, а не за три.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:http://na.mil.gov.ua/

Новини

Військові пенсіонери отримуватимуть підвищені пенсії вже з середини березня – прес-служба Кабінету міністрів України

Опубліковано

на

Пенсійний фонд України з другої половини березня почне виплати перерахованих пенсій військовослужбовцям, повідомила прес-служба Кабінету міністрів України.

“Основні виплати почнуться з 1 квітня. Пенсії будуть перераховані з 1 січня 2018 року. Тобто, в квітні військові пенсіонери отримають перераховану пенсію за січень-квітень. Пенсії будуть перераховані за довідками уповноважених структур, в яких особи проходили службу – Міноборони, МВС і інші. Пенсіонерам не потрібно окремо звертатися до Пенсійного фонду”, – йдеться в повідомленні.

Як повідомляється, при перерахунку будуть враховані: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років. Окремо будуть перераховані пенсії особам керівного і рядового складу органів внутрішніх справ для них, окрім вище перерахованих виплат, будуть враховувати щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за січень 2016.

Відзначається, що пенсійне підвищення буде проходити поетапно. З 1 січня 2018 года середнє підвищення складе 1,5 тис. грн. З 1 січня 2019 до цієї суми додасться ще 750 грн. З 1 січня 2020 року – ще стільки ж. Таким чином, за два роки військові пенсії з нинішнього середнього значення збільшаться приблизно вдвічі.

У повідомленні наголошується, пенсії будуть переглянуті для пенсіонерів 12 силових відомств. Усього підвищення отримають 498 тис. чоловік. У бюджеті Пенсійного фонду для підвищення військових пенсій передбачено 7,8 млрд грн.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://ua.interfax.com.ua/news/

Читати далі ...

Cтатті

На передовій скоюється тільки третина самогубств, більшість у тилу

Опубліковано

на

Кількість самогубств серед українських військовослужбовців дещо скоротилася з 2015 року, тільки 30% суїцидів відбувається в зоні АТО

Про це заявив очільник управління морально-психологічного забезпечення Генштабу ЗСУ, генерал-майор Олег Грунтковський в інтерв’ю “РБК-Україна“.

Він зауважив, що проблема з самогубствами серед військових існує, але вона й вирішується. Зокрема, якщо проводити порівняльний аналіз з 2015 року, то є тенденція до зниження суїцидів в армії на 20%.

“Наприклад, з початку цього року завдяки оперативному втручанню та наданню психологічної допомоги командирами підрозділів, офіцерами структур морально-психологічного забезпечення, капеланами вдалося уникнути 9 випадків скоєння самогубства військовослужбовцями”, – наголосив Грунтковський.

Він також пояснив, чому Міноборони зазвичай не розповсюджує інформацію щодо кількості самогубств у армії. За його словами, кількість випадків самогубств, яка є в армії, зазвичай корелює зі середньостатистичним рівнем кількості суїцидів, який є в державі.

“З усіх сумних випадків, близько 30% суїцидів в армії відбувається в АТО, всі інші – в тилу. І ще є така психологічна практика у військах, і не тільки в наших, а й за кордоном: якщо багато розповідати про самогубства і наголошувати на цьому – їхня кількість не зменшується, а зростає. Це дуже тонка професійна робота фахівців-психологів, і тут головне “не нашкодити”, – підсумував Грунтковський.

  • 26 лютого голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець заявив, що з початку проведення АТО на сході України у 2014 році вже близько 600 ветеранів АТО скоїли суїцид.
  • У лютому у Житомирській області на території однієї з військових частин знайшли застреленим військовослужбовця.
  • Через два тижні у полтавському госпіталі знайшли повішеним військовослужбовця.
  • Раніше МОЗ повідомило, що планує створити національну гарячу лінію для емоційної підтримки українців та запобігання самогубствам.

Збройний конфлікт на Донеччині триває з квітня 2014 року. До початку червня 2017 року було зареєстровано приблизно 500 випадків самогубств учасників АТО після повернення із зони бойових дій, заявляв міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, посилаючись на дані військової прокуратури.

У вересні голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Ольга Богомолець повідомила, що в Україні створили реєстр самогубств серед ветеранів АТО.

21 лютого 2018 року головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що в зоні АТО щотижня скоює самогубство двоє-троє військових, однак у Міністерстві оборони України цю інформацію категорично спростували, назвавши “піаром і маніпуляціями”.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Новини

Розенко: “Військові пенсіонери почнуть отримувати підвищені пенсії вже в березні”

Опубліковано

на

Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам буде здійснено з 1 січня 2018 року і перші кошти люди почнуть отримувати вже в березні.

Як передає Урядовий портал, про це повідомив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

Ми виконуємо свою обіцянку про те, що перерахунок пенсій військовим пенсіонерам буде здійснений з 1 січня 2018 року. Зараз якраз триває процес перерахунку і перші кошти люди почнуть отримувати по додатковим відомостям вже в березні. Тобто протягом березня-початку квітня, я переконаний, всі військові пенсіонери отримають свій перерахунок”, – сказав він.

Павло Розенко зауважив, що у цьому році розмір пенсій військовослужбовців підвищиться в середньому на 1500 гривень. “Але це не остаточне підвищення. Наступний етап перерахунку пенсій військовим буде здійснений з 1 січня 2019 року. Ми прогнозуємо, що в середньому пенсії військових пенсіонерів зростуть в 2 – 2,5 рази в залежності від категорії, строку служби,  звання тощо”, – наголосив віце-прем’єр-міністр.

Він також зауважив, що “було б ідеально, щоб таке рішення Уряду було підтримане Верховною Радою України через внесення відповідних змін до законодавства, щоб перерахунок і осучаснення пенсій відбувалися незалежно від політичних обставин згідно із законом”.

“Я сподіваюся, що вже найближчим часом Верховна Рада на законодавчому рівні унормує питання   військових пенсій, але поки цього не відбулося, буде діяти постанова Кабінету Міністрів України і військові будуть отримувати підвищені пенсії вже зараз”, – додав віце-прем’єр-міністр.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending