Зв'яжіться з нами

Cтатті

Світовий досвід деокупації втрачених територій. Приклад Хорватії

Опубліковано

на

Об’єднання 1990 року двох німецьких держав — ФРН та НДР — стало наслідком загальної кризи соціалістичного ладу, зокрема гострої кризи в СРСР, і відбулося воно фактично в політичній площині. Принципово інший — силовий метод відновлення територіальної цілісності країни застосувала Хорватія

Під час збройного конфлікту на Балканах у першій половині 1990-х років, який спровокувала Сербія після розпаду Югославії, сербські війська окупували низку прикордонних районів Хорватії. Водночас Сербія обґрунтовувала свої дії «необхідністю захисту етнічних сербів від хорватських націоналістів». Так само, як тепер це робить Росія стосовно українських Криму й Донбасу.

На переконання експертів, між Хорватією та Україною є багато спільного. Передусім фахівці відзначають схожість історії. Зокрема це історія «молодшого брата», сусідня країна якого живе імперськими амбіціями. Адже серби марили «Великою Сербією» не менше, ніж росіяни своїм «русскім міром». Спільна біда — шовінізм «старших братів», утиски й знищення національної ідентичності.

У Хорватії, на відміну від України, з першими кроками до незалежності 1990 року почалися серйозні проблеми. З одного боку, Сербська Республіка намагалася зберегти свою гегемонію в Югославії та всіляко не відпускала Хорватію, з другого — у самій Хорватії сильних обертів набув сепаратистський рух місцевих сербів. Їхня кількість була порівняно незначною, але «п’ята колона» за підтримки «старшого брата» змогла розпалити майже громадянську війну. Паралелі надто очевидні, щоб їх ігнорувати.

Сербські сепаратисти намагалися відокремити Далмацію — південний схід Хорватії. Їм навіть удалося проголосити там Сербську автономну область. У Донецьку сепаратисти почали робити щось подібне, проголосивши свою незалежність за підтримки Росії.

Країну було розділено, та хорвати все-таки змогли 25 червня 1991 року проголосити свою незалежність. У відповідь Слободан Мілошевич оголосив «братньому народові» війну. Оскільки вся армія була під його контролем, «визвольний похід» сербів було спрямовано переважно проти цивільних.

Після проголошення незалежності Хорватія фактично залишилася беззбройною. Югославська народна армія (ЮНА) була повністю підконтрольною Слободану Мілошевичу, і він цілком закономірно вважав, що легко може розгромити борців за незалежність.

25 серпня 1991 року численна й добре озброєна сербська армія атакувала прикордонне хорватське місто Вуковар. Почалося одне з найбільших і найтриваліших протистоянь, яке по суті зламало хід сербсько-хорватської війни.

Серби зовсім не очікували натрапити у Вуковарі на значний опір, адже в місті була військова частина ЮНА. Хорвати виставили проти неї двотисячний гарнізон, сформований переважно з поліцейських загонів і народного ополчення. Гарнізон фактично не мав воєнного досвіду й важкого озброєння, але він тримався.

Фахівці зазначають, що хорвати на початку війни зіткнулися з такою ж проблемою, як і ми нині. Серби широко залучали «мирних жителів» — екзальтованих бабусь, гопників та інших — для блокування хорватських загонів, які закликали до «слов’янської єдності» й так само звинувачували США й Захід у розпалюванні ворожнечі між «братніми народами».

Експертна думка

Іван Січень, експерт Незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел»:

«Невелика Хорватія від самого початку сербської військової агресії мала всі шанси стати жертвою. Однак хорвати, які боролися за незалежність, не тільки не здалися, а й за лічені місяці побудували армію і дали відсіч агресії об’єднаних великосербських сил — сербських екстремістів у Хорватії, союзної Югославської народної армії та Сербії й Чорногорії. Війна завершилася здобуттям державної незалежності на всій хорватській території».

Так само, як і українці нині, хорвати зазнавали втрат унаслідок дій цього «мирного населення», аж поки не виробили свою тактику: коли була загроза, вони робили попереджувальний сигнальний постріл. І якщо протягом найближчих хвилин у певній зоні все ще залишалися люди, їх визнавали представниками сторони, що воює. Цей метод анонсувало хорватське командування, щоб уникнути зайвих жертв і звинувачень у вбивстві мирного населення. І справді, хорватського генерала Анте Готовіну Гаазький трибунал спочатку звинуватив у злочинах проти сербів під час війни, а потім повністю виправдав. Чого не можна сказати про Слободана Мілошевича або Ратко Младича, які представляли на трибуналі сербську сторону.

Протягом трьох місяців місто Вуковар було в облозі ворога, який переважав чисельністю. Сербська армія, що оточила місто, налічувала в різні періоди від 30 до 80 тис. солдатів, які мали на озброєнні 1500 танків, близько 1000 одиниць артилерії й багато іншої військової техніки.

Проте кількість солдатів і зброї не виявилася вирішальним фактором у цій битві, ним став дух хорватів. Невеликі хорватські загони в постійних вуличних сутичках завдавали агресорам відчутних утрат. Важка техніка на вулицях міста була малоефективною. Армія не могла рухатися далі вглиб країни. Сербам постійно доводилося перекидати війська до непокірного Вуковара.

Роль такого відчайдушного опору важко переоцінити. Ополченцям удалося втягнути агресора у виснажливі бої, завдяки чому серби втратили можливість «хорватського бліцкригу» й зазнали величезних утрат. Затримка армії сербів на три місяці у Вуковарі дала змогу Хорватії побудувати фактично з нуля свою армію. Сербська агресія та героїчний захист Вуковара спричинили небачене єднання нації та хвилю загальної мобілізації населення. На захист незалежності батьківщини стали всі. До речі, у битві за Вуковар брали участь й українці, які тоді компактно проживали серед місцевого населення. І сьогодні на кладовищі відновленого Вуковара є також могили наших земляків, котрі загинули під час героїчної оборони міста.

Бій за місто тривав 87 днів. Нарешті сербам удалося взяти Вуковар, але це сталося тільки після майже повного знищення міста. І хоча повернути Вуковар хорвати не могли до 1998 року, для сербів це була піррова перемога. Ця битва знекровила армію агресора, що відбилося на подальшому розвитку подій.

Розширення конфлікту зупинила Організація Об’єднаних Націй, яка розмістила свої миротворчі сили в регіоні, зокрема в Хорватії. 1992 року між Хорватією та Сербією було укладено перемир’я, що спричинило «заморожування» ситуації довкола окупованих хорватських територій. Це використала Сербія для створення на їх базі так званої Республіки Сербська Країна (РСК) — самопроголошеної республіки просербської орієнтації.

1995 року внаслідок блискавичної воєнної операції «Шторм» Республіка Хорватія повернула під свій контроль територію самопроголошеної РСК й відкинули сербські війська за межі країни. 1998 року Хорватія добилася підписання миру та здобула цілковиту незалежність.

Підготував Вадим КОВАЛЬОВ

 

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:http://na.mil.gov.ua

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Cтатті

Безкровно не буде. Що чекає Донбас після приходу миротворців

Опубліковано

на

Ліквідувати терористичні організації ЛНР і ДНР закликав спецпредставник США по Україні Курт Волкер, обговорюючи миротворчу місію в Донбасі.

“Не існує місця для них (терористів ЛДНР, – ред.) В Конституції України. Мінські угоди спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, і ці утворення повинні бути розформовані”, – заявив Волкер. Терористи ЛДНР, за його словами, лише маскування безпосередньої участі Росії у фактичній російсько-українській війні. Що він мав на увазі і чи реально це зробити – в матеріалі LIGA.net.

Що говорить Мінськ про розформування

Таких слів як “ДНР” і “ЛНР” в домовленостях взагалі немає. Однак в десятому пункті є згадка про “роззброєння всіх незаконних груп” – чим ЛДНР і є. Але і миротворців в мінських угодах немає. Міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко каже, що Україна повинна керуватися чинним законодавством, а “домовленості тим і гарні, що це саме домовленості, а не норма права”. За його словами, мінські угоди як інструмент припинення гарячої фази свою функцію виконали, але є великі сумніви, чи приведуть вони до відновлення суверенітету і територіальної цілісності.

“Мінські домовленості треба починати читати з першого пункту – припинення вогню. Коли він буде виконаний – всі інші теми почнуть проявлятися. А поки ми говоримо, забігаючи наперед. Треба починати з початку, а не з кінця”, – вважає екс-глава МЗС України.

Ймовірно, ліквідація терористичних організацій ДНР і ЛНР є контекстом теми миротворчого контингенту ООН в Донбасі. Військовий експерт, екс-полковник СБУ Олег Стариков розповів, що під ліквідацією мається на увазі демілітаризація території вже після прийняття мандата і введення миротворців. У той же час, сама місія ООН – досить дискусійне питання. За словами Старикова, важливим моментом є те, чи братиме участь у роззброєнні українська армія. А це вирішується мандатом ООН.

Як відомо, щоб мандат прийняли, на це повинні як мінімум погодитися Москва і Київ, а це означає необхідність компромісу. Джерела розповідають, що мова може йти про виключення з миротворчої місії сил країн НАТО і країн ОДКБ (фактично контролюються Москвою). Україна вже заявила, що проти білоруських військових через членство цієї країни в ОДКБ.

Фактично, як пояснює Стариков, роззброєння, демобілізація та реінтеграція – саме це мається на увазі, коли говорять про діяльність миротворчої місії ООН в Україні. Тому слово “ліквідація” в повному обсязі описує цей процес. “Розформовувати окремо ЛДНР ніхто не буде. Найголовніше – прийняття рішення про миротворців в Радбезі ООН. Як тільки це станеться, тоді почнуться питання демілітаризації та роззброєння”, – зазначив експерт.

У Росії передбачувано наполягають на необхідності “прямого діалогу” з маріонетками Москви. Наприклад, стверджують в РФ, без згоди бойовиків “ніяких миротворців не буде”. Крім того, там називають ЛДНР учасниками мінських угод (офіційний Київ і західні парнтери це заперечують). Тобто Москва продовжує гнути лінію втискування терористичних угруповань в Україну на особливих умовах.

Народний депутат фракції Народний фронт Андрій Тетерук, який свого часу брав участь у миротворчих операціях, бачився з Волкером в січні 2018 року. Тетерук розповів, що ліквідація відбуватиметься виключно в юридичній площині. “Це буде правова оцінка діяльності бойовиків ЛДНР, а також винесення вироків за сепаратизм, вбивства та інші злочини”, – пояснив він.

Військовий експерт Святослав Стеценко зазначив, що Волкер “просто висловив позицію США, що потрібно вести всі переговори з тими, хто реально приймає рішення, а не з їх маріонетками”. За його словами, Волкер в своїй заяві дав посил і українському уряду.

Результат пошуку зображень за запитом "донбасс"

Як зазначає Тетерук, з терористами нема про що говорити. “Ми прийняли закон, в якому визнали саме Росію країною-агресором і поклали на неї всю відповідальність за те, в якому зараз стані тимчасово окуповані території. Будь-які” посіпаки”, які видають себе за політичні квазіутворення, не сприймаються Києвом суб’єктом, з ким взагалі можна вести переговори. Єдине, про що можна з ними говорити – це складання зброї і прибуття для надання свідчень в СБУ і подальшого вироку суду “, – резюмував народний депутат.

Військове знищення: чи можливо

Слова Волкера про ліквідацію ЛДНР не мають чіткого пояснення щодо процедури. Тому варто розглянути і можливість військового сценарію.

Як зазначає Стариков, рішення конфлікту силовим методом неможливо. “Так вважає керівництво країни і наші стратегічні партнери. Заява Курта Волкера пов’язано з активною підготовкою до введення в Україні операції з підтримки миру”, – говорить Стариков.

Однак екс-полковник СБУ відзначає, що без загиблих не обійтися. Очевидно, після введення миротворчої місії не всі бандформування в Донбасі можуть погодитися на роззброєння. “Для цього і існує чотирьохтисячний поліцейський контигент, який буде роззброювати незаконні формування. Безкровно не буває ніде – ні одна операція світу так не проводилися. Гинуть і миротворці. На жаль, при роззброєнні будуть смерті”, – розповідає експерт.

Стариков також відзначає політичну складову, адже вся ця небескровна процедура буде націлена на завершення конфлікту. А момент для військового вирішення конфлікту, як це було при хорватському сценарії (операція “Буря”), Україна вже пропустила. Зараз світ не дасть Києву такої можливості, вважає екс-полковник СБУ.

За словами Тетерука, неважливо, яка це має бути операція – миротворча, сил оперативних операцій або об’єднаного оперативного штабу. Як він зазначив, найголовніше – це сприятливі умови для ліквідації терористичних анклавів. Сама заява Волкера про ліквідацію народний депутат пояснює так: “Мова йде про те, що будь-які військово-цивільні адміністрації, які спонсоруються Росією як країною агресором, не мають права на будь-яке юридичне або фізичне існування на території України. Все, крапка”.

Огризко наполягає, що Україна повинна вживати всіх необхідних заходів для звільнення територій, зокрема дипломатичні і військові. Позицію керівництва країни про військовий варіант екс-міністр закордонних справ коментує так: “На цьому етапі вважає так, на іншому – може бути інакше. Ситуація змінюється. Не можна вважати, що те, що діяло якийсь момент, буде завжди залишатися таким”.

Фізичне усунення бойовиків, які захопили українську територію, має відбуватися згідно з чинним українським законодавством. “Всі, хто скоїв кримінальний злочин, повинен бути засуджений і покараний. Цей механізм повинен діяти і на тимчасово окупованих територіях”, – пояснює дипломат. Огризко уточнив, що претензій немає лише до людей, які фактично були заручниками бойовиків в ОРДЛО.

Богдан Амінов

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://news.liga.net/articles/politics/

Читати далі ...

Cтатті

Американський стратегічний безпілотник не дає спокою окупантам Криму і Донбасу

Опубліковано

на

У неділю, 11 березня, стратегічний безпілотний літальний апарат ВВС США RQ-4A Global Hawk вкотре протягом декількох годин здійснював розвідку поблизу узбережжя Криму і Краснодарського краю, а також на лінії розмежування на Донбасі.

Безпілотник з бортовим номером 05-2024 вилетів з авіабази Сігонелла на Сицилії. У районі Чорного моря він наближався до берегів Криму і Краснодарського краю на відстань близько 40 км. Американський літальний апарат протягом декількох годин літав уздовж лінії південно-західного і південного узбережжя українського півострова, повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на моніторингові дані західних авіаційних ресурсів.

Політ виконувався на висоті 16,1 тисяч метрів і швидкості близько 700 км на годину.

В останній раз американці здійснювали розвідку всього за два дні до цього, 9 березня. В районі Севастополя він наближався до берегів на відстань близько 30 км, тобто йшов майже по кромці морського кордону, а в районі Алупки – на 34 км.

Також безпілотники ВПС США літали поблизу анексованого Криму 26 і 11 лютого.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending