Зв'яжіться з нами

Політика

Спільна відповідь російській загрозі

Опубліковано

на

Понад 20 років західний істеблішмент нехтував застереженнями про російську загрозу. Сьогодні таке собі дозволяє мало хто.

Наприклад, Швеція, яка зазвичай у спра­вах безпеки поводилася украй апатично, тепер відчайдушно намагається дати раду із загрозою, яку військові стратеги вважають реальною, ба навіть невідворотною. Сьогодні знову на порядку денному питання військового призову. Поновлюється експлуатація систем берегової ракетної оборони, зокрема пускових установок, які експонували в музеї військової техніки.

Росія переозброюється — і робить це так активно, що нам було б дуже непросто, якби ми мали обороняти прифронтові країни НАТО в разі воєнного нападу.

Кремль опанував нові методи війни: він застосовує пропаганду, кібератаку, економічний тиск і цільове хабарництво. Використання всіх цих прийомів дуже чітко простежувалось у країнах Східної Європи протягом щонайменше останнього десятиліття, якщо не довше. Тим часом Захід усі ці сигнали ігнорував.

Нині, коли цю зброю дислокують для використання проти нас, ми не можемо дати собі раду з реагуванням. Якби рік тому хтось сказав, що Росія нахабно втручатиметься у президентські вибори в США, тоді як американці відповідатимуть боязко і спантеличено, таку людину засміяли б. Але в реальності саме це й сталося.

Якщо судити з цифр, то Росія набагато слабша, ніж Захід. Проте Владімір Путін має деякі серйозні переваги, що цілком можуть виявитися визначальними. Він рішучий, готовий до економічних проблем, що можуть постати через його дії, не боїться порушувати правила й застосовувати силу. У нас цього немає. Його мета ні для кого не таємниця: він прагне замінити міжнародний безпековий порядок Європи, ґрунтований на правилах (який Росія вважає лицемірним і несправедливим), світом, де панували б двосторонні домовленості, а РФ господарювала б як велика держава.

МИ НЕ МОЖЕМО ЗАВАДИТИ РОСІЙСЬКИМ КЛЕПТОКРАТАМ ОБКРАДАТИ ЇХНІЙ НАРОД, АЛЕ МОЖЕМО СТВОРИТИ ПЕРЕПОНИ ВІДМИВАННЮ ГРОШЕЙ ЧЕРЕЗ НАШУ БАНКІВСЬКУ СИСТЕМУ

Стратегія тут нехитра: поділяй і володарюй. Деякі країни треба винагороджувати (наприклад, Угорщину сьогодні, а Францію, можливо, наступного року). Тих, хто наважується протистояти, — карати. Наразі це стосується Грузії та України. Далі можуть бути Естонія чи Польща. Росія перемагатиме й надалі, доки ми не усвідомимо, у яку втрапили халепу. Нам слід готуватися до Європи після доби Північноатлантичного Альянсу.

Це буде непросто, але катастрофа нам іще не гарантована. Ми таки ще маємо все необхідне для само­оборони. Сукупний ВВП прифронтових держав Європи — скандинавських країн, балтійської трійці та Польщі — становить $2,5 трлн, РФ — лише $3,5 трлн.

Тим часом Росії доводиться утримувати військовий апарат як у наддержави з глобальними амбіціями. Прифронтовим країнам треба обороняти тільки себе.

Не забуваймо про Велику Британію — державу з ядерним арсеналом і дуже розвиненими службами розвідки та протидії кіберзлочинам. Слід пам’ятати і про таких союзників, як Канада ($1,6 трлн ВВП) та Україна ($340 млрд ВВП). У підсумку ми можемо перемогти Росію практично в будь-якому вимірі.

Але нам доведеться нарешті використовувати весь свій потенціал. Найбільше значення тут має фінансовий вимір. Ми не можемо завадити російським клептократам обкрадати їхній народ, але можемо створити перепони ­відмиванню грошей через нашу банківську систему. Нам під силу заморожувати й навіть вилучати активи осіб, які порушують права людини. Такі дії мають неабиякий потенціал стримування.

На масштабнішому рівні реально об’єднати зусилля різних державних органів та громадянського суспільства, яких стосується російська загроза. Наші банкіри, юристи й бухгалтери мають значно ретельніше приглядатися до клієнтів, яких обслуговують, а також до їхніх замовлень. Західні університети теж є вразливим місцем. Росія не шкодує грошей на втручання у громадське життя цільових країн через ЗМІ, аналітичні центри, політику й науку. Цілі в неї найрізноманітніші: від збору розвідданих до вибудовування власного впливу чи підривної діяльності. Радянський Союз теж цим займався, але ми тепер набагато менш обережні.

Потрібні чіткі механізми обміну інформацією про те, як РФ проникає і втручається в життя наших суспільств. Крім того, ми мусимо разом докладати зусиль до боротьби з російською загрозою.

Це завдання не є неможливим. Наші союзники із прифронтової смуги усвідомлюють російську загрозу набагато краще, ніж ми, і значно випереджають нас у справі протистояння їй. Нам варто спробувати до них прислухатися.

Новини

Україна стала країною-аспірантом НАТО

Опубліковано

на

НАТО надало Україні статус країни-аспіранта. Це означає декларацію прагнень до вступу в організацію. Разом з нами його отримали Боснія та Герцоговина, Грузія і Македонія.

Про це заявила віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе за результатами зустрічі напередодні із заступником Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.

“Двері НАТО залишаються відкритими для будь-якої європейської країни, яка здатна взяти на себе зобов’язання членства та сприяти безпеці в євроатлантичному регіоні. З 1949 року членство в НАТО зросло з 12 до 29 країн через сім етапів розширення. На сьогодні чотири країни-партнери заявили про свої прагнення до вступу в НАТО: Боснія та Герцеговина, Грузія, колишня югославська республіка Македонія та Україна”, – йдеться у повідомленні на офіційному сайті Північноатлантичного альянсу.

Країни-аспіранти можуть бути запрошені для участі в розробці плану дій щодо членства (ПДЧ) та демонстрації їх здатності виконувати зобов’язання щодо можливого майбутнього членства. Участь у ПДЧ не гарантує членства, але це є основним механізмом підготовки.

Як відомо, Україна ще не подавала офіційну заявку на членство в Альянсі.

Довідка: Чорногорія минулого року стала 29-м членом НАТО. Цей крок різко розкритикувала Росія.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/world-life/

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

Новини

Закон про військово-консалтингову діяльність (ПВК) надасть можливість легально працевлаштувати учасників АТО

Опубліковано

на

Законодавче забезпечення в Україні військово-консалтингової діяльності (ПВК-приватні військові компанії – ред.) сприятиме розвитку військової галузі в Україні, вважає автор відповідного законопроекту, народний депутат з фракції “Блок Петра Порошенка” Валерій Карпунцов.

“Частина проблематики (адаптації учасників АТО – ІФ), яку могло б вирішити нормування військово-консалтингової діяльності – це не створення приватних військових компаній, це не створення олігархічних армій – це саме створення військово-консалтингової діяльності із залученням фахівців, які мають навики, вміння, досвід їх застосувати за межами України. Легально, відповідно до нашого законодавства і законодавства територіальної юрисдикції, де вони застосовуватимуть свої вміння”, – сказав Карпунцов на прес-конференції в середу в Києві.

Народний депутат зазначив, що проблеми фінансового забезпечення, працевлаштування, відсутність можливості для учасників АТО, які повернулися в мирне життя, легально застосувати свої навички та вміння, призводить до того, що вони іноді змушені заробляти незаконним шляхом.

У зв’язку з цим, на думку В.Карпунцова, доцільно законодавчо забезпечити можливість здійснення військово-консалтингової діяльності українських компаній за кордоном. Водночас, зазначив автор законопроекту, держава здійснюватиме ліцензування такої діяльності, інспектуватиме навчальні полігони таких компаній, а також моніторитиме використання ними зброї. “Ці речі дадуть точки зростання військовому напрямку в Україні”, – сказав народний депутат.

“Ми переживаємо, щоб цей потенціал, ця можливість зростання і держави, і економічного для громадян, забезпечення їхніх сімей, не стала інструментом, що буде використаний всередині нашої держави шляхом політичного шантажу або для того, щоб впливати на політику”, – пояснив він.

Політик наголосив, що військово-консалтингову діяльність дозволено буде здійснювати лише за межами України.

За його словами, до розробки відповідного законопроекту залучали фахівців у цій сфері, проте в цьому не брали участь штатні експерти Міністерства оборони і Міністерства внутрішніх справ України.

У свою чергу заступник командира окремого загону спеціального призначення “Азов” з артилерії Вадим Зіньків зазначив: “Цей законопроект не для того, щоб заснувати щось, а для того, щоб унормувати те, що вже є”.

Згідно з інформацією на сайті Верховної Ради, В.Карпунцов зареєстрував законопроект №8093 про військово-консалтингову діяльність 5 березня. Як наголошується в документі, законопроект визначить поняття, правові основи організації, порядок створення і діяльності суб’єктів військово-консалтингової діяльності, які надають послуги військового та охоронного характеру.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://ua.interfax.com.ua/news/political/

Читати далі ...

Trending