Зв'яжіться з нами

Історія

Сучасні однострої української армії стали схожі на європейські, проте водночас наслідують елементи періоду Перших визвольних змагань

Опубліковано

на

Майстер військово-історичної ілюстрації Богдан Піргач про українську уніформологію, труднощі зображення армійського костюма та стилістику Перших визвольних змагань у сучасних одностроях.

Богдан Піргач — художник, майстер військово-історичної ілюстрації. Народився 1963 року в Іркутську (РФ). У 1986-му закінчив Київський політехнічний інститут, працював у поліграфії. Директор студії мініатюр для тематичних ігор, відомих під назвою wargaming. Ілюстратор видань, пов’язаних із військовою історією, зокрема серії Militaria Ucrainica видавництва «Темпора», присвяченої збройним формуванням доби Української революції та Визвольних змагань 1917–1920 років.

Розкажіть про вашу роботу над ілюстраціями: звідки берете інформацію, скільки часу потрібно, щоб створити малюнок?

— Щоб зобразити однострій, художнику-ілюстраторові потрібні джерела. Насамперед це архівні документи — офіційні накази, що регламентували військові уніформи. Але, оскільки у вирі революційних подій виконувати накази не завжди була можливість, доводиться спиратися на спогади безпосередніх учасників та очевидців і вивчати тогочасні фотографії. Кожне джерело має свої перева­ги та недоліки. Історики все це пересіюють, відшукують факти, зіставляють і, часто в результаті довгих дискусій, доходять певних конвенційних висновків. А я спираюся як на праці істориків, так і на музейні експонати, фото, мемуаристику, обмін думками з колегами на військово-історичному форумі.

Кожна реконструкція — наше суб’єктивне уявлення про реальність, у якому сконцентровано здобуті знання: не так те, як воно було насправді, як те, що вдалося дізнатися. Оскільки інформація постійно поновлюється, нові факти замінюють старі, і, як наслідок, ілюстрації часто втрачають актуальність, доводиться їх змінювати. Наприклад, коли ілюстрації для книжки «Армія Української Держави» було здано в підготовку до друку, знайшлася фотографія, де видно оригінальні погони Ясновельможного пана Гетьмана. Доти його зображували з інакшими, і перед виходом видання я ці погони мусив терміново перемалювати.

Досліджувати доводиться як персонажів в одностроях, так і тло за ними. Наприклад, якщо вже зайшла мова про гетьмана, то існує кінохроніка, де видно автівку Скоропадського. Я повинен ідентифікувати її, тому записуюся на сайти любителів старовинних машин, з’ясовую, що це Rolls-Royce Silver Ghost, вивчаю його й намагаюся реконструювати зовнішній вигляд однієї з автівок гетьмана, знову звіряючись із кінохронікою. Робота цікава, але займає багато часу, саме листування з Тинченком, уточнення з ним усіх деталей може тривати кілька тижнів.

Поясніть на прикладах особливості створення ваших ілюстрацій, передавання кольорів, сюжетів, композицій малюнків.

— Ми відшукали в кінохроніці 1917 року український прапор колишнього Київського полку георгіївських кавалерів, який став на службу Центральній Раді під ім’ям Івана Богуна. Тоді стрічку ордена Св. Георгія вважали символом військової доблесті незалежно від того, служив ти УНР чи комусь іншому. Єдина нагорода Російської імперії, яку було дозволено носити в українському війську, — Георгіївський хрест.

Георгіївська стрічка на синьо-жовтому. Сто років тому стрічку ордена Св. Георгія вважали символом військової доблесті

Відповідно до кінохроніки відновлювали розміри й кольори стяга. На ілюстрації синій і жовтий переставлені місцями, тому що старі кіноплівки відображали кольори жовто-червоної частини спектра набагато темнішими, ніж синьо-фіолетової. Відтак на старих фото синьо-жовтий прапор зверху світлий, а внизу темний. На жаль, стереотипне сприйняття співвідношення світлостей лишалося таким сильним, що історикам, які вважали, ніби жовтий був угорі, знадобився певний час, щоб усвідомити факт цього фізичного явища. Це призвело до сучасних холіварів про порядок кольорів українського прапора, ну а мені цю ілюстрацію тепер потрібно переробляти.

Гетьман теж носив георгіївську стрічку, адже був нагороджений орденом Св. Георгія. І георгіївські кавалери пишалися нею на українському прапорі. Але тепер із нею небезпечно з’являтися на людях, бо вона набула вже нового змісту. Символи змінюють значення з часом.

Ілюстрації зображають не тільки уніформу, а й історичні обставини, архітектуру. Як ви вписуєте персонажа в ситуацію?

— Щоразу по-різному. Наприклад, коли наші війська почали звільняти Україну від більшовиків навесні 1918 року, вони дійшли до Юзівки (нинішній Донецьк) і в 3-й гайдамацький полк вступило багато місцевих шахтарів, які хотіли воювати за Українську Державу.

Коли я малював ілюстрацію, то мав знайти тло з Юзівки. Почав вивчати історію Донецька. Виявилося, що там немає впізнаваного на сьогодні архітектурного мотиву, бо тоді він був промисловим і доволі непоказним містечком із печами, трубами й маленькими хатками. Я перебрав багато фотографій. Знайшов лише будинок Юза, який іще до війни був у занедбаному стані, та Свято-Преображенський собор, який знищили в 1930-х. Цей собор і зобразив на ілюстрації.
Водночас я хотів показати, що в ці часи вояки голили собі голови, залишаючи оселедець. На початках революції стало необхідно відрізнятися зовні від супротивників, а також символічно декларувати в одязі свої ідеї. Українська армія як національна виділялася жупанами, шапками, шликами та чубами. Оселедець, окрім того, символізував і певну посвяту, бо полон воякові з ним не віщував нічого доброго.

 

Юзівський шахтар із оселедцем. На початках революції українським воякам стало необхідно усіляко відрізнятися від противників

 

Отже, на ілюстрації, щоб показати цей чуб, я мусив зняти з бійця головний убір, через те дав йому в руку кухлик: він ніби скинув шапку й, перехрестившись на собор, випив на коня. Художники часто малюють козаків із оселедцями без шапок, але це малоймовірна ситуація, адже раніше в чоловіків головний убір був основним елементом одягу. Без нього не виходили на вулицю, а знімали його перед образами в хаті чи ще за деяких обставин.

Або, скажімо, у книжці, присвяченій Армії Української Народної Республіки 1919 року, яка вийде незабаром, буде ілюстрація до подій 31 серпня в Києві з козаком 1-го кінного полку Чорних запорожців.

Тоді українські війська, витісняючи червоних, здійснили успішний наступ із Правобережжя на Київ. Зі сходу йшли білогвардійці. І склалося так, що обидві армії в один день вступили до Києва із двох боків і майже водночас наблизилися до Думської площі (нині майдан Незалежності). З боку Олександрівської вулиці (тепер Грушевського) вже йшли «білі» процесії з попами та екзальтованими прихильниками «єдіной і нєдєлімой», а від Бессарабського ринку лаштувався до параду Хрещатиком відомий своєю затятістю кінний полк Чорних запорожців. Коли перед Думою зібрався натовп прихильників обох сторін, між ними на радощах звільнення Києва від більшовиків склалося хистке ситуативне перемир’я, внаслідок чого на балконі вивісили два прапори: російський та український. Проте Чорні запорожці, аби не парадувати перед російським прапором, зірвали його з балкона. Сотник Божко кинув триколор під ноги коневі командувача групи Сальського, після чого імперське знамено на очах у «єдинонеділимців» потоптали коні Чорних запорожців.

 

Триколор під копитами. Чорні запорожці відмовилися парадувати перед російським прапором

Опишіть сучасну уніформу нашого війська. Що в ній спільного з одностроями часів Української революції?

— Прикро, але однострої української армії, якими вони були від здобуття незалежності й донедавна, стилістично наслідували не українську, а радянську уніформологічну традицію. Тоді як, скажімо, ­польського вояка можна було безпомилково впі­знати за характерними прямокутними клапанами мундира та шапці-конфедератці, наші військові «доношували» совкові кашкети-аеродроми й кріпили собі на погони п’ятикутні зірочки російсько-радянського типу.
На щастя, тепер крига скресла: сучасні однострої української армії стали схожі на європейські, проте водночас наслідують елементи періоду Перших визвольних змагань. Наприклад, клапани кишень трапецієподібної форми, що були характерними ще для Січових стрільців. Як польовий головний убір узяли мазепинку, певно, найбільш знаковий елемент українського однострою. Для нових знаків розрізнення замість зірочок використали чотирипроменеві зорі — профільовані ромби, схожі на ті, що були за часів гетьмана Скоропадського. Знайшлося місце й зубчатці Галицької армії. На рукавах з’явилась емблема із тризубом, який було запроваджено ще 1919 року як розпізнавальний знак для української армії.

Словом, нарешті є надія, що в такому однострої наш вояк почуватиметься наступником саме українських збройних формувань, традиції яких сягають не лише визвольних змагань XX століття, а й козаччини та Київської Русі.
Зрештою, чуби сьогодні виголюють так само, як і 100 чи 300 років тому.

Автор:Ганна Чабарай

 

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:http://tyzhden.ua

Історія

Як взяли в полон російський опорний пункт, захопили танк і 40 полонених

Опубліковано

на

22 роки тому чеченський Опір здійснив одну з найвражаючих операцій за час війни в Чечні – без жодного пострілу був захоплений блокпост 166-ї мотострілецької бригади ЗС РФ, захоплено без бою не менше 38 солдатів і офіцерів, знищено 3 БМП. А танк Т-80 чеченці викрали і поставили собі на озброєння. Майже всі російські полонені були вбиті, тільки кільком вдалося врятуватися.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 01

Історія повчальна. 15-й блокпост був облаштований на околиці села Мескер-Юрт, на відкритій місцевості. Зверху над блокпостом на панівнуючій висоті Гойтенкорт в двох кілометрах знаходився 19-й блок-пост, який міг надати вогневу підтримку і контролював підступи до 15-го.

На блокпосту знаходилися 3 БМП і танк Т-80.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 02

Російські військові повністю усвідомлювали вразливість блок-поста, і ймовірність раптової атаки, оскільки поруч знаходився населений пункт. Тому вночі в караул визначалося до однієї третини особового складу, всі хто спали були зі зброєю.

Однак грубі помилки в бойовій підготовці солдатів привели до надзвичайної події, яка мала далекосяжні наслідки.

20 січня 1996 го вночі уві сні солдат Едуард Подимахін випадково зірвав чеку зарядженої гранати РГД-5, яка лежала у нього в кишені. Вибух відірвав ноги, солдат загинув в результаті важкого поранення. Виявилося, що особовий склад на блокпосту спав із зарядженою зброєю, в повній готовності відкрити вогонь, оскільки не був навчений елементарним правилам безпеки. Офіцери думали, що таким чином привчають солдатів до зброї. Однак наслідки такого “навчання” в бойовій обстановці виявилися важкими.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 03

На безглузду загибель Подимахіна абсолютно неадекватно відреагувало командування 166-ї бригади. Після розслідування не зайнятому в караулі особовому складу 15-го блокпоста було наказано зберігати зброю вночі, під час сну, в збройових “пірамідах”. І таким чином солдати, що спали вночі виявилися повністю беззбройними.

27 лютого командиром блокпоста був призначений командир роти Володимир Бараненко (уродженець Харцизька Донецької області). На блокпосту було 4 офіцери, 23 солдата і сержанта-контрактника, 11 солдатів строкової служби плюс три людини екіпаж танка. За різними даними, точна чисельність становила від 38 до 45 осіб. Точних підрахунків Міноборони РФ так до сих пір і не зробило, дані встановлені за свідченнями учасників подій і тих хто втік з полону.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 04

aventure56.livejournal.com

Приблизно 5 березня двоє солдатів, які прямували з 19-го на 15-й блокпост, зникли – були захоплені чеченською розвідгрупою. Очевидно, вони дали точні відомості про стан 15-го і 19-го постів.

6 та 7 березня в Грозному чеченські повстанці атакували кілька підрозділів російського спецназу – ОМОН, СОБР різних регіонів, 63-й полк внутрішніх військ, в серії бойових зіткнень чеченці знищили 47 російських спецназівців.

7 березня на 15-му блокпосту прогриміла бойова тривога – Грозний близько, і особовий склад отримав завдання перевірити боєготовність. Раптово з’ясувалося, що у танка вийшла з ладу гармата, і він може вести вогонь тільки з кулемета. А автоматичний міномет “Волошка” зміг відкрити вогонь тільки через 30 хвилин, частина боєприпасів вийшла з ладу через погані умови зберігання. Однак 15-й блокпост приготувався до можливої ​​атаки чеченців.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 05

Війна йшла вже більше року, і в складі гарнізону було чимало обстріляних солдатів, які брали участь в бойових діях.

Те, що сталося в подальшому, детально ми навряд чи дізнаємося. Чеченці історію війни не пишуть, Росія – теж, щоб не ганьбитися, а уривчасті свідчення тих, хто вижив не дають цілісної картини. Але в цілому картина ясна.

Вночі приблизно о 3.30 8-го березня до блокпосту підійшла штурмова група чеченців із загону, за наявними російськими даними, коменданта Шалі Молді. За одними даними, чеченці підкралися з боку села і їм вдалося без шуму обеззброїти чатових, які виявилися не готові до нападу. За іншими даними, вночі з боку села по дорозі до блокпосту під’їхала колона – БМП і два бортових КамАЗа, на чолі колони була група українських бійців з УНА-УНСО, які боролися на боці чеченців. Українці нібито по-російськи звернулися до чатових, і колону прийняли за своїх, не запитавши паролів.

Важко сказати – байки про українських бійців в Чечні, які обманюють росіян, йдуть коментарем до багатьох боїв, але в реальності українців в Чечні воювало дуже небагато, може бути, в цілому 20-30 чоловік за всі роки війни, тому звинувачення на адресу “хохлів “схожі на вигадку для виправдання своїх помилок і безпорадності.

Фактом залишається одне: 15-й блокпост був захоплений без єдиного пострілу. При цьому під час захоплення не був убитий жоден російський військовослужбовець, ніхто не чинив опору. Сплячий гарнізон розбудили під дулами автоматів і завантажили в машину. Сусідній 19-й блокпост нічого не побачив і не почув, і тільки вранці був розбуджений вибухами згорілої на блокпосту бойової техніки.

Очевидно, що гарнізон, який знаходився в умовах небезпеки, готувався до бою, і де для відображення раптової атаки було виділено понад 10 військовослужбовців, міг бути захоплений зненацька тільки в разі збігу цілого ряду факторів. 1. Незвичайної зухвалості нападу чеченського штурмового загону. 2. Грубих помилок при несенні вартової служби. 3. Низького рівня бойової підготовки. 4. Можливого вживання алкоголю солдатами і офіцерами на блокпосту, що призвело до втрати керованості.

Алкоголізм найбільш імовірний, тому що можна обдурити одного-двох вартових, але не можна обдурити ціле відділення в бойовій готовності, хтось із них напевно повинен був відкрити вогонь. На жаль, випадки масового алкоголізму, коли п’ють всі, широко поширені не тільки на війні в Чечні, але і на інших сучасних війнах.

А так чеченці зібрали на блокпосту все озброєння, боєприпаси, всіх полонених, все це повантажили в КамАЗ. Завели і захопили танк Т-80. Захопили справну радіостанцію Р-159 з засекреченою апаратурою зв’язку “Історик” Т-240С з введеними ключами, що змусило міняти ключі все російське угруповання. Вся операція на блокпосту зайняла менше двох годин, чеченці пішли звідти ще в темряві, не пізніше 5 ранку. Чеченський загін разом з БМП і танком, під виглядом російської колони на очах російського блокпоста в Шалі проїхав по головній дорозі через місто і нахабно зник в горах. Росіяни не могли повірити, що колона бойової техніки може бути не російською, а чеченською, і що в машині знаходяться озброєні бійці і полонені.

Група чеченської піхоти, що замикала відхід, підпалила всі землянки, вагончики, і три БМП, знищивши все, що було на блокпосту.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 06

Вранці російське командування направило великі сили на пошук своїх бійців і танка, але пошукова операція закінчилася безрезультатно. Після загрози знищити село Мескер-Юрт місцеві старійшини повернули російським генералам 40 автоматів.

У полоні протягом року було вбито майже всі полонені, врятувалося три або чотири людини.

Про події в Мескер-Юрті 8 березня 1996 го російська влада, звичайно, згадувати не люблять. Про це не знімають серіали, не видають книги. Але такі операції, де не прозвучало жодного пострілу, треба пам’ятати і вивчати. Як мінімум, щоб не постраждати самим.

Юрий Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://ua.censor.net.ua/r3054682

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

ВПК

Нестаріючий родоначальник класу: американський армійський позашляховик Willys MB

Опубліковано

на

У наш час слово «джип» позначає всякий автомобіль-позашляховик, проте спочатку це прізвисько закріпилося за цілком конкретним зразком техніки.

Навесні 1940 року американські військові випустили технічне завдання на проектування легкого розвідувального та командирського автомобіля вантажопідйомністю 1/4 тонни з колісною формулою 4 × 4. Жорсткі терміни вибили з конкурсу всіх конкурентів, крім двох фірм – Willys-Overland Motors і American Bantam, пізніше до них приєднався зі своїм проектом автомобільний гігант – концерн Форда.

Після замовлення кожному з учасників пробної партії по 1500 примірників переможцем в результаті був оголошений автомобіль «Вілліса», який з 1941 року пішов у масове виробництво під позначенням Willys MB.

Щоб не зірвати контракт на виготовлення величезної кількості автомобілів, компанія Willys-Overland Motors звернулась за допомогою до компанії Ford і уклала з ними контракт. Незабаром вся необхідна документація була відправлена партнерам, і завод Ford розпочав випуск моделі Willys МВ (під індексом Ford GPW) вже на початку 1942 року. З урахуванням фордівских копій, за часи війни, всього було випущено 659 031 автомобіль Willys MB.

Походження назви «джип»

В роки війни автомобілі Willys отримали нову назву — Jeep, а в післявоєнний час всі позашляховики (це був новий клас автомобілів) стали називати джипами. Існує декілька версій походження слова «джип». За найбільш поширеною версією, воно виникло від скорочення GPW (абревіатура назви «Віліса» що виробляла компанія Ford Motor, розшифровувалась: G— державне замовлення, Р— автомобіль з колісною базою до 80 дюймів, W— тип Willys).

Ще одна версія така: по класифікації, прийнятої в Армії США, «Willys MB» потрапив в категорію автомобілів «Загального призначення»—англійською «General Purpose», скорочено GP «джі-пі». Вірогідно внаслідок аудіювання (сприйняття на слух) ця абревіатура трансформувалася в джей-пі (JP).

Неформальне прізвисько «Jeep» було запущено в широкий обіг американською журналісткою Катариною Хілльер (Katherine Hillyer). В її статті в газеті Washington Daily News (20 лютого 1941 року), що висвітлювала випробування «Віліса», зокрема той факт, коли автомобіль виїзжав вгору по сходах Капітолію, була публічно вжита назва «Jeep».

В 1945 році, «Jeep» стало торговою маркою фірми Willys-Overland, яка почала виробництво цивільних позашляховиків.

Willys MB (Вілліс) — американський армійський автомобіль підвищеної прохідності часів Другої світової війни. Серійне виробництво почалося в 1941 році на заводах компаній Willys-Overland Motors і Ford (під маркою Ford GPW). Вважається родоначальником позашляховиків — невибагливих легкових автомобілів підвищеної прохідності.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://uk.wikipedia.org/wiki/Willys_MB

Читати далі ...

Trending