Зв'яжіться з нами

Історія

Українська армія взяла Крим за три дні – хроніка наших перемог

Опубліковано

на

…Глибока, майже непереможна оборона Криму зламана внаслідок спецоперації українських військових розвідників. Стрімким ударом наші полки долають Чонгарський перешийок і виходять на оперативний простір…

За кілька днів – колони українських військ з піснями марширують звільненим Сімферополем і радісне населення захоплено вітає державний синьо-жовтий прапор.

Передові частини українців нестримно просуваються до чорноморського узбережжя. Мета – Севастополь.

Ні, це не картини жаданого багатьом нашим громадянам майбутнього. Це – наше минуле. У квітні 1918 р. українські війська увірвалися в Крим і звільнили його від влади московських чекістів.

Історичні змагання

Під час короткої, але кровопролитної гібридної війни в січні 1918 року комуністи зі своїми союзниками встановили контроль над усім Кримом.

У цей же час російські солдати і матроси встановлювали радянську владу на материковій Україні.

22 січня 1918 року УНР проголосила свою незалежність, а 9 лютого уклала з Німеччиною та її союзниками Брестський мир, вийшовши з Першої світової війни. Також за умовами договору Берлін допомагав Києву звільнити територію України від більшовиків. Наприкінці лютого німецько-австрійські та українські війська почали наступ, щоб відкинути більшовиків до російських кордонів.

19-21 березня 1918 року в Криму комуністи створюють Радянську Соціалістичну Республіку Тавриди, за формою ‒ незалежну державу, по суті ‒ маріонетку в складі радянської Росії. Виникнення цієї псевдореспубліки, на думку її керівництва, могло вберегти Крим від поглинання Україною або Німеччиною.

Право на самовизначення в Криму Україна визнала за кримськими татарами. Однак більшовицька агресія та її наслідки докорінно змінили початкові плани України щодо Криму. Тепер перед Києвом стояло завдання заволодіти півостровом, і, особливо, Чорноморським флотом, претензії на який УНР висувала уже давно. Але для того щоб не залежати в цьому питанні від доброї волі союзників, українській армії необхідно було вибити більшовиків з Криму самостійно, ще до підходу німців. І ось 10 квітня 1918 року військовий міністр Олександр Жуковський поставив перед командувачем Запорізької дивізії Олександром Натієвим секретне завдання – сформувати похідну групу і вислати її на півострів. Так почалася одна з найуспішніших у військовій історії УНР Кримська операція.

Волонтери проти комісарів

Кримський похід армії УНР – одна з найбільш романтичних сторінок нашої історії. Унікальність його полягає в тому, що ударною силою наступаючих українських частин була формація, сформована, так би мовити, на добровільних засадах.

Історія Запорізької дивізії армії УНР почалася 9 лютого 1918 року у селі Гнатівна під Києвом, куди відступили частини та загони українського війська, що перед тим невдало боронили Київ від більшовиків. Саме з них за ініціативою генерала Костянтина Прісовського та підполковника Петра Болбочана був сформований Запорізький загін – фактично збірна команда з добровольців-фронтовиків.

Професійним військовим, що очолили загін, були очевидні всі помилки, допущені під час київських боїв. Правильна організація війська швидко дала результати – вже 18 лютого запорожці розбили загін червоного комдива Кіквідзе під Сарнами, 25 лютого звільнили Житомир, а 1 березня – Київ. За два дні – 3 березня до Києва прибули союзники УНР – німці.

Командири запорізьких полків – кадрові військові з досвідом Першої Світової війни чудово розуміли значення темпу наступу – для його забезпечення посадили свої війська на залізничні вагони і наступ вели чітко уздовж залізниць. Цей план, абсолютно недієвий за класичних бойових дій (коли ворог просто нищить колії), в умовах гібридної війни та відсутності суцільного фронту себе повністю виправдав.

Після взяття Люботина командувач Запорізької дивізії полковник Олександр Натієв (аджарець за походженням) розділив запорізькі частини на дві оперативні групи.

Перша, керована полковником Володимиром Сікевичем, в складі Дорошенківського, Гайдамацького та гарматного полків рушила визволяти від червоних Донбас.

Друга – на чолі з підпоковником Петром Болбочаном у складі Республіканського пішого полку, полку кінних гайдамаків та кінно-гарматного дивізіону полковника Алмазова (разом біля 9 тис багнетів та шабель) здобула наказ визволити Харків, а потім наступати на Катеринослав (Дніпропетровськ) та Олександрівськ (Запоріжжя) і далі – на Крим.

Наступ уздовж залізниць проходив стрімко. 6 квітня запорожці визволили Харків і передали Слобожанщину під охорону запорозького полку ім. Богдана Хмельницького та німецьких частин.

13 квітня запорожці зайняли Олександрівськ (Запоріжжя). Саме тут відбулася зустріч українців-наддніпрянців з Запорізької дивізії з українцями-галичанами з легіону Січових стрільців, що в складі австрійської армії наступав з заходу.

18 квітня було звільнено Маріуполь.

Червоні закріпилися на Перекопському та Чонгарському перешийках і приготувалися до впертої оборони.

Було очевидно, для прориву оборони червоних потрібна акція з тих, яку зараз назвали б “операція спецпідрозділу”. Її підготовка була покладена на розвідників Республіканського пішого полку на чолі з сотником Зелинським.

Обстеживши всі підступи до Перекопського та Чонгарського перешийків, розвідники визначили ділянку прориву – Сальківський міст через озеро Сиваш.

Залізничний міст через Сиваш у наш час. Фото: wikimapia.org

Уночі 22 квітня українські розвідники сотника Зелинського на мотодрезинах рвонули через міст. Стрімкою атакою вони ліквідували захоплену зненацька охорону і знешкодили закладені під міст вибухові пристрої.

Услід за розвідниками – так само на мотодрезинах – міст проскочили бійці 1-ї сотні Республіканського полку. Вони зчепилися з залогою. Услід за ними міст проскочили один за одним два українських бронепотяги, які вогнем гармат та кулеметів підтримали атаку запорожців.

За бронепотягами рушили ешелони з піхотою та гарматами. Оборона була прорвана – більшовики почали неорганізований відступ до Сімферополя.

Вдень 22 квітня запорожці захопили Джанкой – вузлову залізничну станцію. Тут підполковник Болбочан розділив свої сили. Рухома група в складі полку кінних гайдамаків та кінно-гарматного дивізіону полковника Алмазова рушила на Бахчисарай і далі – на Севастополь.

Карта Кримської операції Армії УНР. Квітень 1918 року

Посилений захопленими броньовиками та артилерією, Республіканський полк здобув наказ наступати на Сімферополь і відрізати шлях групі більшовиків, що відступала від Перекопу. 24 квітня з розгорнутими знаменами переможців, під оплески і вітання мешканців, козаки-запорожці марширували вулицями звільненого міста.

Наступ запорожців відбувся настільки стрімко, що занепокоїв німецьке командування. Того ж 24 квітня кінні гайдамаки підняли синьо-жовтий прапор над звільненим Бахчисараєм.

Було очевидно: ще кілька кроків і Україна здобуде головний приз у війні – Чорноморський флот Російської імперії. Підтвердженням цього припущення може служити той факт, що 29 квітня частина кораблів Чорноморського флоту підняла українські прапори.

Не будемо лукавити – далеко не всі офіцери флоту співчували українській ідеї. Проте в умовах більшовицької влади вони готові були підняти прапор хоч чорта, аби тільки не червоний.

Після вдалих операцій запорожців під Олександрівськом та Мелітополем та після успішної переправи через Сиваш німецьке військове командування почало висловлювати занепокоєння діями українських військ. Намагаючись стримати їхній наступ, командир 15-ї німецької ландверської дивізії генерал фон Кош з наказу свого командування почав вимагати припинення операцій українських військових частин.

26 квітня 1918 року 15-та німецька дивізія з наказу генерала фон Коша оточила всі місця дислокації українських військ та головні стратегічні пункти Сімферополя. Полковнику Петрові Болбочану оголошено ультиматум негайно скласти зброю, залишити все військове майно і виїхати з міста й території Криму під охороною німецького конвою на правах інтернованих, розпустивши при цьому добровольчі загони. Пояснюючи причину своїх вимог, генерал фон Кош заявляв, що згідно з умовами Берестейської угоди Крим не належить до території України і для перебування українського війська на цій землі немає жодних підстав. На протести командира запорожців була дана відповідь, що Міністерство військових справ УНР на запити німецького командування відповідає, що «абсолютно нічого не знає за таку ґрупу і жадних завдань для операцій у Криму ніякому відділові не давало; Український Уряд рахує Крим цілком самостійною державою».

Виходило так, що Центральна Рада, заборонивши Петру Болбочану показувати німцям наказ про взяття Криму, тепер від запорожців просто відмовлялася. Рятуватися доводилося самим. В повітрі запахло порохом.

Учасник тих подій сотник Никифор Авраменко згадував: “Несолідна постава нашої влади мало не довела до кривавого бою і, правдоподібно, ліквідації нашої групи”.

Висунуті німецьким командуванням вимоги щодо виведення українських військ із Тавриди були одразу відкинуті Петром Болбочаном, який тривалий час намагався зв’язатися з Києвом й одночасно не допустити військового зіткнення. Запорожці — козаки і старшини — у свою чергу демонстрували німцям бойовий вишкіл та намір послідовно діяти згідно з розпорядженнями власного уряду.

У той же час уряд у Києві мовчав. На всі спроби командувачів запорожців зв’язатися зі столицею їм відповідали, що урядовці перебувають на важливому засіданні, тож, мовляв, зачекайте.

Ситуація зайшла у глухий кут і командувач Запорізької дивізії полковник Натієв вдався до “забороненого прийому” – повідомив про ситуацію в Криму харківську пресу.

Скандал зчинився неймовірний.

“В 2 годині ночі до апарату підійшов військовий міністр полковник Жуківський і розпочав цілу промову, зміст якої спроваджувався до того, що, мовляв, Україна ніколи не забуде тої жертви, яку принесуть для неї Запоріжці і т. д. Одним словом, треба було німців “провчити”, але що потім мали робити Запоріжці, яка їх доля мала бути, про це нічого не говорилося”.

Лише 27 квітня після надзвичайно складних переговорів між запорожцями, німецьким командуванням та урядом Всеволода Голубовича офіційний Київ визнав, що сталося непорозуміння. Запорожцям було наказано залишити Крим – але зі зброєю, знаменами та значною частиною захопленого майна.

Вже за кілька місяців результатами походу запорожців скористалася адміністрація гетьмана Скоропадського.

Той факт, що саме українські війська звільнили Крим від більшовиків, був використаний гетьманом на переговорах з німцями.

Уряд Української Держави зумів отримати Чорноморський флот та приєднати до України Крим на правах автономії. Антигетьманське повстання Петлюри зламало ці досягнення.

Петро Болбочан, уродженець Буковини, полковник армій УНР та Української Держави. Автор відомого листа до вищих чиновників Директорії УНР: “Ви не можете розібратися в самих простих життєвих питаннях, а лізете в міністри, отамани, лізете в керівники великої держави, лізете в законодавці замість того, аби бути самими звичайними урядовцями і писарями”. Розстріляний з наказу Петлюри за підозрою в “державному перевороті” у червні 1919 року

Запорізький корпус під командуванням Петра Болбочана, корпус Січових Стрільців Євгена Коновальця та дивізія Володимира Оскілка були основою армії УНР. У цих частинах панувала зразкова військова дисципліна, вони були найбільш дієздатними та найкраще виконували поставленні завдання.

Кримський похід запорожців був гучною заявкою українців про своє право на існування. Разом з повстанням козаків на Дону це були перші поразки, завдані більшовикам після їхнього приходу до влади в Російській республіці.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело: http://www.istpravda.com.ua/articles/, https://uk.wikipedia.org/wiki/

Історія

Як взяли в полон російський опорний пункт, захопили танк і 40 полонених

Опубліковано

на

22 роки тому чеченський Опір здійснив одну з найвражаючих операцій за час війни в Чечні – без жодного пострілу був захоплений блокпост 166-ї мотострілецької бригади ЗС РФ, захоплено без бою не менше 38 солдатів і офіцерів, знищено 3 БМП. А танк Т-80 чеченці викрали і поставили собі на озброєння. Майже всі російські полонені були вбиті, тільки кільком вдалося врятуватися.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 01

Історія повчальна. 15-й блокпост був облаштований на околиці села Мескер-Юрт, на відкритій місцевості. Зверху над блокпостом на панівнуючій висоті Гойтенкорт в двох кілометрах знаходився 19-й блок-пост, який міг надати вогневу підтримку і контролював підступи до 15-го.

На блокпосту знаходилися 3 БМП і танк Т-80.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 02

Російські військові повністю усвідомлювали вразливість блок-поста, і ймовірність раптової атаки, оскільки поруч знаходився населений пункт. Тому вночі в караул визначалося до однієї третини особового складу, всі хто спали були зі зброєю.

Однак грубі помилки в бойовій підготовці солдатів привели до надзвичайної події, яка мала далекосяжні наслідки.

20 січня 1996 го вночі уві сні солдат Едуард Подимахін випадково зірвав чеку зарядженої гранати РГД-5, яка лежала у нього в кишені. Вибух відірвав ноги, солдат загинув в результаті важкого поранення. Виявилося, що особовий склад на блокпосту спав із зарядженою зброєю, в повній готовності відкрити вогонь, оскільки не був навчений елементарним правилам безпеки. Офіцери думали, що таким чином привчають солдатів до зброї. Однак наслідки такого “навчання” в бойовій обстановці виявилися важкими.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 03

На безглузду загибель Подимахіна абсолютно неадекватно відреагувало командування 166-ї бригади. Після розслідування не зайнятому в караулі особовому складу 15-го блокпоста було наказано зберігати зброю вночі, під час сну, в збройових “пірамідах”. І таким чином солдати, що спали вночі виявилися повністю беззбройними.

27 лютого командиром блокпоста був призначений командир роти Володимир Бараненко (уродженець Харцизька Донецької області). На блокпосту було 4 офіцери, 23 солдата і сержанта-контрактника, 11 солдатів строкової служби плюс три людини екіпаж танка. За різними даними, точна чисельність становила від 38 до 45 осіб. Точних підрахунків Міноборони РФ так до сих пір і не зробило, дані встановлені за свідченнями учасників подій і тих хто втік з полону.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 04

aventure56.livejournal.com

Приблизно 5 березня двоє солдатів, які прямували з 19-го на 15-й блокпост, зникли – були захоплені чеченською розвідгрупою. Очевидно, вони дали точні відомості про стан 15-го і 19-го постів.

6 та 7 березня в Грозному чеченські повстанці атакували кілька підрозділів російського спецназу – ОМОН, СОБР різних регіонів, 63-й полк внутрішніх військ, в серії бойових зіткнень чеченці знищили 47 російських спецназівців.

7 березня на 15-му блокпосту прогриміла бойова тривога – Грозний близько, і особовий склад отримав завдання перевірити боєготовність. Раптово з’ясувалося, що у танка вийшла з ладу гармата, і він може вести вогонь тільки з кулемета. А автоматичний міномет “Волошка” зміг відкрити вогонь тільки через 30 хвилин, частина боєприпасів вийшла з ладу через погані умови зберігання. Однак 15-й блокпост приготувався до можливої ​​атаки чеченців.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 05

Війна йшла вже більше року, і в складі гарнізону було чимало обстріляних солдатів, які брали участь в бойових діях.

Те, що сталося в подальшому, детально ми навряд чи дізнаємося. Чеченці історію війни не пишуть, Росія – теж, щоб не ганьбитися, а уривчасті свідчення тих, хто вижив не дають цілісної картини. Але в цілому картина ясна.

Вночі приблизно о 3.30 8-го березня до блокпосту підійшла штурмова група чеченців із загону, за наявними російськими даними, коменданта Шалі Молді. За одними даними, чеченці підкралися з боку села і їм вдалося без шуму обеззброїти чатових, які виявилися не готові до нападу. За іншими даними, вночі з боку села по дорозі до блокпосту під’їхала колона – БМП і два бортових КамАЗа, на чолі колони була група українських бійців з УНА-УНСО, які боролися на боці чеченців. Українці нібито по-російськи звернулися до чатових, і колону прийняли за своїх, не запитавши паролів.

Важко сказати – байки про українських бійців в Чечні, які обманюють росіян, йдуть коментарем до багатьох боїв, але в реальності українців в Чечні воювало дуже небагато, може бути, в цілому 20-30 чоловік за всі роки війни, тому звинувачення на адресу “хохлів “схожі на вигадку для виправдання своїх помилок і безпорадності.

Фактом залишається одне: 15-й блокпост був захоплений без єдиного пострілу. При цьому під час захоплення не був убитий жоден російський військовослужбовець, ніхто не чинив опору. Сплячий гарнізон розбудили під дулами автоматів і завантажили в машину. Сусідній 19-й блокпост нічого не побачив і не почув, і тільки вранці був розбуджений вибухами згорілої на блокпосту бойової техніки.

Очевидно, що гарнізон, який знаходився в умовах небезпеки, готувався до бою, і де для відображення раптової атаки було виділено понад 10 військовослужбовців, міг бути захоплений зненацька тільки в разі збігу цілого ряду факторів. 1. Незвичайної зухвалості нападу чеченського штурмового загону. 2. Грубих помилок при несенні вартової служби. 3. Низького рівня бойової підготовки. 4. Можливого вживання алкоголю солдатами і офіцерами на блокпосту, що призвело до втрати керованості.

Алкоголізм найбільш імовірний, тому що можна обдурити одного-двох вартових, але не можна обдурити ціле відділення в бойовій готовності, хтось із них напевно повинен був відкрити вогонь. На жаль, випадки масового алкоголізму, коли п’ють всі, широко поширені не тільки на війні в Чечні, але і на інших сучасних війнах.

А так чеченці зібрали на блокпосту все озброєння, боєприпаси, всіх полонених, все це повантажили в КамАЗ. Завели і захопили танк Т-80. Захопили справну радіостанцію Р-159 з засекреченою апаратурою зв’язку “Історик” Т-240С з введеними ключами, що змусило міняти ключі все російське угруповання. Вся операція на блокпосту зайняла менше двох годин, чеченці пішли звідти ще в темряві, не пізніше 5 ранку. Чеченський загін разом з БМП і танком, під виглядом російської колони на очах російського блокпоста в Шалі проїхав по головній дорозі через місто і нахабно зник в горах. Росіяни не могли повірити, що колона бойової техніки може бути не російською, а чеченською, і що в машині знаходяться озброєні бійці і полонені.

Група чеченської піхоти, що замикала відхід, підпалила всі землянки, вагончики, і три БМП, знищивши все, що було на блокпосту.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 06

Вранці російське командування направило великі сили на пошук своїх бійців і танка, але пошукова операція закінчилася безрезультатно. Після загрози знищити село Мескер-Юрт місцеві старійшини повернули російським генералам 40 автоматів.

У полоні протягом року було вбито майже всі полонені, врятувалося три або чотири людини.

Про події в Мескер-Юрті 8 березня 1996 го російська влада, звичайно, згадувати не люблять. Про це не знімають серіали, не видають книги. Але такі операції, де не прозвучало жодного пострілу, треба пам’ятати і вивчати. Як мінімум, щоб не постраждати самим.

Юрий Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://ua.censor.net.ua/r3054682

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

ВПК

Нестаріючий родоначальник класу: американський армійський позашляховик Willys MB

Опубліковано

на

У наш час слово «джип» позначає всякий автомобіль-позашляховик, проте спочатку це прізвисько закріпилося за цілком конкретним зразком техніки.

Навесні 1940 року американські військові випустили технічне завдання на проектування легкого розвідувального та командирського автомобіля вантажопідйомністю 1/4 тонни з колісною формулою 4 × 4. Жорсткі терміни вибили з конкурсу всіх конкурентів, крім двох фірм – Willys-Overland Motors і American Bantam, пізніше до них приєднався зі своїм проектом автомобільний гігант – концерн Форда.

Після замовлення кожному з учасників пробної партії по 1500 примірників переможцем в результаті був оголошений автомобіль «Вілліса», який з 1941 року пішов у масове виробництво під позначенням Willys MB.

Щоб не зірвати контракт на виготовлення величезної кількості автомобілів, компанія Willys-Overland Motors звернулась за допомогою до компанії Ford і уклала з ними контракт. Незабаром вся необхідна документація була відправлена партнерам, і завод Ford розпочав випуск моделі Willys МВ (під індексом Ford GPW) вже на початку 1942 року. З урахуванням фордівских копій, за часи війни, всього було випущено 659 031 автомобіль Willys MB.

Походження назви «джип»

В роки війни автомобілі Willys отримали нову назву — Jeep, а в післявоєнний час всі позашляховики (це був новий клас автомобілів) стали називати джипами. Існує декілька версій походження слова «джип». За найбільш поширеною версією, воно виникло від скорочення GPW (абревіатура назви «Віліса» що виробляла компанія Ford Motor, розшифровувалась: G— державне замовлення, Р— автомобіль з колісною базою до 80 дюймів, W— тип Willys).

Ще одна версія така: по класифікації, прийнятої в Армії США, «Willys MB» потрапив в категорію автомобілів «Загального призначення»—англійською «General Purpose», скорочено GP «джі-пі». Вірогідно внаслідок аудіювання (сприйняття на слух) ця абревіатура трансформувалася в джей-пі (JP).

Неформальне прізвисько «Jeep» було запущено в широкий обіг американською журналісткою Катариною Хілльер (Katherine Hillyer). В її статті в газеті Washington Daily News (20 лютого 1941 року), що висвітлювала випробування «Віліса», зокрема той факт, коли автомобіль виїзжав вгору по сходах Капітолію, була публічно вжита назва «Jeep».

В 1945 році, «Jeep» стало торговою маркою фірми Willys-Overland, яка почала виробництво цивільних позашляховиків.

Willys MB (Вілліс) — американський армійський автомобіль підвищеної прохідності часів Другої світової війни. Серійне виробництво почалося в 1941 році на заводах компаній Willys-Overland Motors і Ford (під маркою Ford GPW). Вважається родоначальником позашляховиків — невибагливих легкових автомобілів підвищеної прохідності.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://uk.wikipedia.org/wiki/Willys_MB

Читати далі ...

Trending