Зв'яжіться з нами

Cтатті

Українська корпорація «ТАСКО» має досвід роботи зі створення боєприпасів і відповідне обладнання

Опубліковано

на

Сьогодні в Україні досить гостро стоїть питання організації виробництва боєприпасів різних калібрів. Протягом останніх трьох років це активно обговорюється у вищих ешелонах влади та в експертному середовищі. Однак коли у одних, поки що все відбувається переважно на папері і в перспективних планах, то у інших вже набуває цілком виразної форми.
Про створення виробництва боєприпасів ряду калібрів в Україні, Defense Express поспілкувався з президентом корпорації «ТАСКО» Валерієм Павлюковим.

Довідка:  Корпорація «ТАСКО» (англ. TASKO Corporation) сформована підприємствами ВПК України і об’єднує близько 25 підприємств, конструкторських бюро та інститутів Міністерства промислової політики, що розробляють та виготовляють вибухові речовини, порохи, боєприпаси, артилерійсько-стрілецьку зброю, електронні й оптичні системи керування вогнем до них.

Корпорація ТАСКО, яка на сьогодні має власне конструкторсько-технологічне бюро і злагоджений колектив фахівців в кількості до 300 осіб, ставить перед собою завдання з організації виробництва наймасовішого патрона калібром 7,62 × 39 мм. З цією метою вже закуплено, хоча і не нове, але гідне обладнання, для виробництва гільз та куль. Також придбана установка для складання патронів. Зараз закінчуємо будівництво тиру і придбано все необхідне обладнання для проведення випробувань.

Надалі на цьому обладнанні розраховуємо випускати поки спортивні патрони 7,62 × 39, 7,62 × 54, 7,62 × 51 і 5,56х45. Звичайно, це будуть невеликі обсяги, так як розгортаємо тільки одну лінію, але з нею ми плануємо вийти на 20 млн патронів в рік.

Паралельно, ми працюємо над створенням виробництва великокаліберних патронів 12,7 і 14,5 мм. Досвід в цьому у нас є. Близько чотирьох років тому ми зробили лінію збірки таких патронів на експорт, і вона сьогодні працює в Африці. В Україні ми хочемо зробити лінію з виробництва найскладнішою частини даного патрона – гільзи 12,7 мм. На даний момент практично всі обладнання для цього у нас вже закуплено. Залишилося докупити лише одне найменування, що відбудеться найближчим часом. Зараз розробляємо інструмент для того, щоб робити гільзи. Розраховуємо, що в першому кварталі наступного року, почнемо робити експериментальні гільзи калібру 12,7 мм. Після цього почнемо займатися виготовленням кулі під цей калібр. Частково обладнання для цього є, частково будемо дещо докуповувати. При цьому, акцент робитимемо на створенні лінії по виробництву бронебійно-запальних куль, так вони найбільше цінуються, в тому числі і на зовнішніх ринках.

На перспективу також є плани і по іншим видам боєприпасів. Від того, наскільки це буде успішно і затребуване, будемо «рухатися» далі – тиражувати це обладнання і розвивати патронне виробництво.

Є два типи ліній виробництва патронів – роторний і роздільний. Яку лінію ви організовуєте у себе?

Роздільну. Роторна лінія, вона, по-перше, хороша для моно виробництва великих кількостей одного типу боєприпасу. По-друге, роторні лінії, які виробляли в Радянському союзі високопродуктивні, але дуже складні в обслуговуванні. І навіть за радянських часів, коли вистачало робочої сили, на них міг навчитися працювати один з чотирьох наладчиків. Зараз навіть є випадки, коли на поставлені за кордон роторні лінії виробництва боєприпасів, запрошують українських робітників для їх обслуговування. Ну і, по-третє, щоб переналагодити виробництво з одного калібру на інший необхідно від місяця до двох. Крім того, ці лінії вузькоспеціалізовані, наприклад, лінія роторного типу на 7,62 × 39 не здатна виробляти 7,62 × 54, і пристосована під сталеву гільзу. А в світі зараз тенденція саме під латунну гільзу і латунну оболонку кулі. В цілому, у кожній лінії є свої переваги і недоліки, але я вважаю, що найбільш оптимальна – це лінія роздільного спорядження.

Як відомо, крім обладнання для виробництва, потрібна і якась технічна документація на ту ж кулю або гільзу, щоб не було проблем з розробником цього боєприпасу …
Справа в тому, що всі мислимі терміни претензій до виробників, скажімо, патронів 5,56 і 7,62 з боку розробників вже давно пройшли. Зараз всі виробники виробляють патрони одного і того креслення. Вони не відрізняються один від одного нічим, так як практично вся зброя зроблена під одну і ту ж гільзу. У спортивних патронах змагаються за видом кулі, але в цілому вони всі однакові.

Патрон включає в себе кілька компонентів, серед яких – латунь, порох, капсуль і т.д. За великим рахунком, в Україні їх не виробляють. Як Ви збираєтеся робити патрони в такому випадку? ..
Поки всі ці три компоненти зарубіжні. Але не все так погано, як ви говорите.
У нас в Україні є виробники латуні і при збільшенні наших потреб ми з ними домовимося. Поки ми придбали для себе дослідну партію з імпорту. По капсулі вже 4й місяць вирішується питання про отримання дозволу від Служби експортного контролю України на закупівлю його безпосередньо за кордоном, так як ми купуємо капсуль екологічно чистий, типу «Боксер», якого в Україні дійсно не виробляють. Хоча по капсулям я не бачу проблеми в разі закупівель великих обсягів. Звичайні капсуля вироблялися на підприємстві «Імпульс» в Україні і вони можуть в перспективі освоїти екологічно чисті.

Що стосується пороху, то він теж поки імпортний. Зараз вирішується питання з ліцензією на його придбання і постачання в Україну. При цьому цей порох може зробити і Шосткинський казенний завод «Зірка» – в теорії, але він буде дуже дорогим – так як маленькі потреби і великі накладні витрати.
При появі замовлень і від інших споживачів його ціна стане, я думаю, прийнятною.

Через відсутність фінансування протягом довгого часу вітчизняна хімічна промисловість серйозно відстала від зарубіжних в питанні тих же порохів …
Ні. Справа в тому, що порохуи всі близькі за змістом. На сьогодні використовуються як сферичні, так і піроксилінові порохи. Сферичні, звичайно, робити зараз у нас в Україні не можуть і найближчим часом не будуть. А піроксилінові порохи для спортивних і бойових патронів, може робити завод «Зірка». Під існуючу в Україні зброю цих порохів цілком достатньо і немає сенсу робити більш енергоємні порохи.
Звичайно ж, коли будемо виробляти бойові патрони, ми будемо намагатися брати вітчизняні порохи й інші компоненти, але за умови що вони будуть за ціною порівнювані з імпортними. Нам краще і легше купити в Україні не маючи труднощів з митницею, експортними ліцензіями і так далі.

Як Ви сказали, Ваше підприємство орієнтуєтеся зараз на випуск спортивних стрілецьких патронів. Однак, виходячи з того, що ви організовуєте виробництво, грубо кажучи, за старими технологіями, виходить, що характеристики, отриманих патронів будуть нижчими, ніж сучасні вимоги. Те ж саме буде і для військових патронів ….

Не зовсім так. Так, ми збираємося робити спортивні патрони, але вони будуть з латунної гільзою і латунною оболонкою кулі, що забезпечує живучість ствола як у кращих західних зразків. Якщо говорити про військові патрони, то вони відрізняються лише сердечником – каленим або НЕ каленим, бронебійно-запальні або звичайні. Але обладнання для виробництва та збирання кулі, однакове. При бажанні ми зможемо на місце свинцевого сердечника поставити любий термостыйкий сердечник і вирішити задачу вже військового відомства.

Наступний момент, сьогодні ми в Україні повинні прив’язуватися до існуючих стволів. Навіть якщо ми зробимо геніальний боєприпас, а не буде під нього ствовла – чи то артилерійського або стрілецького, то він залишиться на полиці. Поки, головне робити боєприпаси, які можуть використовуватися наявним арсеналом зброї, ось це наше завдання.

Зрозумійте, якщо говорити, наприклад, про порохи, тобто стандарти на потужність патрона, під які розраховано зброю. Можна зробити взагалі супер порох, але чи витримає ствол і чи не вийде він з ладу після ста пострілів ….

Ви позначили калібри 5,56, 7,62, 12,7 і 14,5 мм, а як на рахунок більших?
Зараз відбувається процес створення нами уніфікованого виробництва боєприпасів калібром до 100 мм включно. Робимо це для того, щоб не залежати від випадковостей при закупівлі нашою армією і мати можливість вчасно перебудувати потужності під будь-який необхідний калібр. Тому ми також готуємо виробництво боєприпасів калібром 23 мм, 30 мм; «ВОГ-17» і «ВОГ-25».

Наприклад, зовсім недавно виготовили 300 комплектів елементів виробів «ВОГ-17» і розраховуємо провести в вересні попередні заводські випробування виробів до виставки «Зброя та безпека 2017». Крім того, виготовимо і випробуємо штук 50-60 осколкових« ВОГ-25 ». Після цього будемо готувати випуск партії цих боєприпасів для проведення держвипробувань.

Також, ми зараз робимо боєприпас для РПГ-7. Конструкторська документація вже розроблена, і я сподіваюся, до тієї ж виставці в Києві, ми встигнемо провести льотні випробування боєприпасів двох видів – осколкового і термобаричного.
 
Танкові і артилерійські боєприпаси, це не Ваша сфера інтересів?
Не можна братися за все відразу. Ми спочатку до «сотки» (100 мм – ред. DE) дійдемо, а потім будемо займатися номенклатурою вище. Наприклад, конструкторська документація, на сто міліметрову «Рапіру» нами свого часу вже була підготовлена. І до виставки, в якості демонстрації можливостей, ми зробимо по штатній технології снаряд. До гільзи, дійдемо в першому кварталі 2018 г. Також ми розробили конструкторську документацію на боєприпас 152 мм, для виробництва якого маємо навіть деяке устаткування. В цьому році, за це ми також братися не будемо, а в наступному році, розраховуємо зробити зразок снаряда і гільзи.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:https://defence-ua.com/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending