Зв'яжіться з нами

Історія

«УПА воювала за незалежну Україну й жодним чином не підтримувала загарбників»

Опубліковано

на

Черговий радянський міф про українських колаборантів у роки Другої світової війни розбився об факти архівних досліджень

У Великій вітальні «Народної армії» продовжуємо розмову з кандидатом юридичних наук, доктором філософії в галузі права полковником запасу СБУ Ігорем Вітиком. Тема — дослідження історії українського повстанського руху, яку він відтворив у фоліанті «Українська повстанська армія — гордість української нації»

— Ігоре Романовичу, чому із самого початку існування УПА радянська влада застосовувала проти неї найрізноманітніші засоби дискредитації?

— Сталін боявся, що мало хто захищатиме радянський режим, тому Москва, з одного боку, спровокувала гітлерівську владу до жорстокості, а, з другого — стосовно УПА, яку підтримувало населення України, здійснювала політику дискредитації. Кремль давав чіткі вказівки, що в Україні потрібно досягнути атмосфери суцільної недовіри та ненависті.

З Білорусії на Волинь почали заходити радянські партизани, які зав’язували бої в селах, а згодом фашисти у відплатних акціях палили їх. Для спротиву цим злочинам постала УПА, яка розпочала локальні бої з ворогами. Щоб керувати цим рухом, улітку 1943 року до УПА було приєднано бойові відділи Тараса Бульби-Боровця. На осінь, як стверджують дослідники, кількість вояків УПА завдяки розгорнутій мобілізації досягла майже 80 тис. і близько 100 тис. членів ОУН(б). Уважали, що більше людей не потрібно. Водночас у кожному селі була своя самооборона, на яку передбачалася певна кількість автоматичної зброї та гвинтівок. Будь-якої миті сотня (180–200 багнетів) могла перерости в курінь, тобто батальйон, у якому було до тисячі осіб. А на базі куреня за кілька днів можна було створити дивізію. Однак їх не створювали з огляду на тактичну доцільність, адже зручніше та безпечніше було воювати маленькими відділами.

— Радянська історіографія, а нині й російська, яка глибоко черпає із джерел своєї попередниці, наполегливо переконує, що УПА не воювала з гітлерівськими окупантами. Водночас посилається на німецькі архіви…

— Радянські та російські історики не мали справи з наукою, бо завжди були безмовними виконавцями пропагандистського замовлення, яке спускалося згори. Насправді гітлерівці дуже швидко з’ясували, що в них у тилу створено цілі республіки, які надали сили УПА. На літо 1943 року вона активно діяла вже у дванадцяти областях України, тобто на території завбільшки із середньоєвропейську країну. Щоб її знищити, нацистський режим на чолі з генералом Гінцлером кинув на Волинь шість фашистських і два угорських полки. Українські повстанці їх розбили наголову, хоча й самі зазнали значних втрат.

Другу велику операцію проти УПА гітлерівці розпочали восени 1943 року, тобто вже через кілька місяців. До речі, саме до цього періоду належить героїчна оборона села Загорів. Біля його монастиря, який обороняли 27 українців, було знищено кілька фашистських підрозділів. Ворог для підкріплення кинув туди полк піхоти й навіть авіацію. Закінчилося це тим, що всі упівці загинули, але окупантів було знищено у сім разів більше. Товсті мури монастиря надійно захищали своїх оборонців. Монастир узяли тільки через те, що у вояків УПА закінчились патрони…

Бої, які точилися 1943 року, були дуже жорстокими. Тоді гітлерівці знищили десятки українських сіл. Кидали проти УПА бронепоїзди, танки, артилерію. 4 липня 1944-го командир куреня УПА військової округи «Лисоня» Василь Андрусяк («Різун») зайшов у село Перепічки Львівської області й дістав інформацію, що фашисти разом з угорцями планують каральну операцію проти повстанців. Українці відступили до гори Лопата, і коли гітлерівці вдалися до наступу, вдало зманеврували. Зрештою окупантів було вщент розбито. До них прийшла допомога, але українські повстанці влаштували засідку й знищили її. Є дані, що тоді упівці підбили 14 вантажних автомобілів і знищили кілька сотень окупантів, а півтисячі було поранено. Про цей останній великий бій УПА під командуванням старшини «Різуна» писали повстанські видання. Звістка облетіла всі села та міста й піднесла дух українців.

5510_p_19_img_0001Протягом 1943–1944 років утрати вермахту в боротьбі проти УПА становили понад 12 тис. убитими, що цілком сумірно з їхніми втратами у польській кампанії вересня 1939 року. Українських повстанців полягло близько двох тисяч.

— З огляду на такі воєнні операції, вочевидь, що УПА мала потужний керівний центр…

— Саме так. Було створено Головний військовий штаб, у якому працювало до десятка українських генералів та хорунжих, полковників, які мали досвід Першої світової війни, української війни за незалежність і пройшли вишкіл у німецьких школах.

Окрім головного військового штабу УПА, у кожній військовій окрузі діяв крайовий військовий штаб. Загалом 1943 року УПА організаційно становили великі групи «УПА Захід», «УПА Північ», «УПА Південь». Створювалась «УПА Схід», і лише швидкий наступ радянської армії завадив завершити розпочату там роботу. На сході України діяли тільки окремі військові підрозділи. Також відомо, що УПА здійснювала рейди в Центральну та Східну Україну й зустрічала багато бойових відділів у лісах, створених з українських селян, які провадили стихійну повстанську боротьбу…

— Розкажіть, яким був бойовий шлях першого командувача УПА Романа Шухевича?

— Як я вже зазначав, він народився на Львівщині в українській релігійній сім’ї. Його батько, священик, виховував своїх дітей на патріотичній основі. 1930 року Роман став членом «Пласту», згодом виступив проти полонізації українського населення. Його багато разів кидали в польські в’язниці, звідки Шухевич неодноразово тікав. Воював він добровольцем за Карпатську Україну в березні 1939 року, командував сотнею. Після поразки перебрався в Німеччину, де за наказом керівництва ОУН пройшов вишкіл у німецьких школах, набув досвіду штабної роботи. Він розумів, що без армії Українську державу не побудувати.

Коли формувалися два батальйони — «Роланд» і «Нахтігаль», які мали увійти у Львів та проголосити незалежність України й у такий спосіб обдурити гітлерівців, Шухевич був у командуванні цих підрозділів. А коли українці з батальйонів «Роланд» і «Нахтігаль» відмовилися воювати за фашистів, ці батальйони було розформовано, багатьох офіцерів і солдатів знищили, а решта потрапила в концтабори та перейшла в підпілля. Роман Шухевич працював у Центральному проводі ОУН, а згодом, коли було ухвалено рішення про збройний опір окупантам, очолив УПА. Але це сталося не відразу, а тільки 1944 року, коли було створено Українську Головну Визвольну Раду (УГВР), що корегувала діяльність «УПА Північ», «УПА Південь» та «УПА Захід».

— Відомо, що УПА протрималася до 1954 року, а, за деякими даними, до 1957-го. Як удалося протистояти каральній системі «совітів», що була на той час найпотужнішою у світі?

— В УПА діяла дуже ефективна служба безпеки (СБ), якою керував талановитий і безкомпромісний Микола Арсенич. Його доля була подібна до долі Шухевича. Він так само вчився в німецьких школах і здобув бойовий досвід. Коли вбили Євгена Коновальця, в ОУН зрозуміли, що без СБ успіху не досягти. Створювати її доручили саме Арсеничу. У цій справі він спирався на польський, німецький та радянський досвід. І не лише теоретичний, а й практичний, адже було піймано не одного німецького агента. Гітлерівці у своїх звітах зафіксували, що через СБ ОУН(б) їм не вдалося впровадити свою агентуру в український повстанський рух. А от резиденти УПА працювали навіть у генеральному штабі вермахту, і про рішення Гітлера українці дізнавалися через лічені години. Відомий факт: агент СБ ОУН(б) був перекладачем в елітному полку Третього рейху «Адольф Гітлер».

— З огляду на організацію УПА, чи можна її назвати армією європейського зразка?

— Цілком. То була європейська армія партизанського типу. Там були військові духівники — капелани, було відповідне господарське та бойове забезпечення. Керівництво розпорядилося навіть створити єдину форму, але це не вдалось утілити повною мірою в життя, оскільки форма швидко зношувалася, тож брали те, що здобували у ворога. Носили однострої радянських, польських, чеських солдатів та офіцерів, але знаки розрізнення завжди були українські. В УПА солдата називали козаком. Діяла своя система старшинських та підстаршинських звань: поручник, капітан, хорунжий, полковник, генерал. Озброєння мали різне, адже ніхто його в УПА не постачав: воювали тим, що здобували в боях. Водночас відомими є факти, що упівці застосовували легкі німецькі танки, гранатомети, гармати… Суворою та жорсткою була й вертикаль влади. Щоб більшою мірою акумулювати сили для боротьби з ворогами, створили не лише УГВР, а й Генеральний Секретаріат — український уряд. Керував УГВР Кирило Осьмак, який був родом із Полтавщини.

УПА здійснила окремі пропагандистські рейди на території Німеччини, Румунії та Польщі. Відомо, що польське некомуністичне підпілля здійснювало спільні з ОУН-УПА операції проти польсько-радянського режиму на Холмщині, Підляшші, Глибоківщині, де проживало понад 500 тис. осіб.

— Чи воювали в УПА уродженці сходу та півдня України?

— Так, зокрема багато хто з вищих командирів УПА були саме зі сходу, Центральної та Південної України. Відомо, що українські повстанці мали свою систему нагород. Найвища називалася «Золотий хрест бойової заслуги» першого клясу. Нині її можна прирівняти до Зірки Героя України. Так ось, перший, кого було нагороджено «Золотим хрестом бойової заслуги», — колишній майор Червоної Армії Вадим Карпенко, уродженець сходу України. Він потрапив у полон до фашистів, а упівці його визволили. Офіцер сприйняв ідеї українського повстанського руху й незабаром очолив цілий курінь УПА. Воював героїчно. Загинув восени 1944 року під час штурму одного з райцентрів Західної України.

— Що робив Сталін, аби дискредитувати УПА?

— Коли Йосип Сталін побачив, що більшість українців не підтримує радянську владу, а бореться за створення своєї незалежної держави, то кинув проти УПА все, що зміг. По-перше, партизанську дивізію Ковпака, до складу якої, як відомо, входили українці. Вони були компетентні в партизанському русі й до 1943 року разом з упівцями воювали проти фашистів. Однак за наказом Москви ковпаківці виступили проти УПА, і їх було вщент розбито. Згодом радянська кінематографія поширила суцільну брехню про героїчний рейд Ковпака…

— Однак найбільше в Україні «хазяйнувало» НКВС. Які сили цієї репресивно-каральної системи було задіяно та якою була їхня тактика?

— 1944 року, коли Ковпак не впорався із завданням Кремля, проти УПА було спрямовано війська НКВС. Щоб було зрозуміло: лише на території Західної України перебувала понад третина всіх спецвійськ НКВС СРСР. І це коли там сформували Прикарпатський військовий округ. Попри все спротив УПА не спадав. Підтверджено факт, що командувач ПрикВО генерал Яременко після наради у Львові, на якій він давав вказівки, як боротися з українським повстанським рухом, потрапив у засідку, і його було взято в полон. Упівці його нагодували, пожурили та відпустили… І ще. 1946 року, коли Микита Хрущов приїжджав у Західну Україну, його машину обстріляли. Компартійця врятував охоронець, прикривши своїм тілом.

1944-го солдати НКВС в Україні нерідко діяли як карателі, а інколи й перевершували їх у жорстокості: спалювали села, убивали дітей і людей похилого віку, ґвалтували дівчат і жінок. Тож українці всіляко підтримували УПА. Радянська влада, зрозумівши, що програє, удалась до агентурно-бойової тактики, аби знищити український спротив. Відповідних «спецпризначенців» почали інтенсивно готувати школи в Саратові та Південній Україні.

Як свідчать архіви, усього діяло 150 агентурно-бойових груп. Енкавеесівці переодягались у форму УПА, заходили в села, знущались над місцевим населенням, убивали партійних активістів, які підтримували радянську владу. Совіти формували ці групи з людей, які виходили з УПА, визнаючи провину. Треба сказати, що радянська влада п’ять разів оголошувала амністію упівцям, «аби лишень здавались, і їм буде прощено всі гріхи». Водночас за вказівками командирів з УПА вийшло з визнанням провини чимало відданих вояків, які згодом легалізувалися, вступили в колгоспи, а дехто з них навіть проник в органи влади. Усе це було зроблено задля продовження боротьби. Загалом амністували близько 70 тис. осіб.

Проте зрадники знали УПА зсередини й дотягувалися до самої її серцевини. Зокрема совіти створювали легендовані проводи: у населений пункт приїжджала людина та оголошувала, що організовує такий-то провід, і набирала патріотично налаштованих людей. Потім їх арештовували й етапували в Сибір або розстрілювали.

Радянські агентурно-бойові групи застосовували отруту, гази, травили криниці та їжу. І навіть за цих умов українські повстанці трималися. Окремі відділи боролись до 1960 року. А за деякими фактами, люди виходили з підпілля аж 1991-го…

На території України йшла справжня війна проти совітів. У радянських архівних документах зазначено, що з 1944-го по 1954-й Москва здійснила десятки тисяч (!) енкавеесівських операцій проти УПА, унаслідок яких убито 150 тис. українських повстанців і 102 тис. оунівців. Якщо порахувати всіх загиблих членів УПА та ОУН, то матимемо цифру в 400 тис. українських патріотів. Радянська влада називала їх бандитами. Але як можна назбирати стільки злочинців за короткий час на невеликій території? Українська повстанська армія стала гордістю української нації!

Записав Руслан ТКАЧУК

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:http://na.mil.gov.ua/

Історія

Як взяли в полон російський опорний пункт, захопили танк і 40 полонених

Опубліковано

на

22 роки тому чеченський Опір здійснив одну з найвражаючих операцій за час війни в Чечні – без жодного пострілу був захоплений блокпост 166-ї мотострілецької бригади ЗС РФ, захоплено без бою не менше 38 солдатів і офіцерів, знищено 3 БМП. А танк Т-80 чеченці викрали і поставили собі на озброєння. Майже всі російські полонені були вбиті, тільки кільком вдалося врятуватися.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 01

Історія повчальна. 15-й блокпост був облаштований на околиці села Мескер-Юрт, на відкритій місцевості. Зверху над блокпостом на панівнуючій висоті Гойтенкорт в двох кілометрах знаходився 19-й блок-пост, який міг надати вогневу підтримку і контролював підступи до 15-го.

На блокпосту знаходилися 3 БМП і танк Т-80.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 02

Російські військові повністю усвідомлювали вразливість блок-поста, і ймовірність раптової атаки, оскільки поруч знаходився населений пункт. Тому вночі в караул визначалося до однієї третини особового складу, всі хто спали були зі зброєю.

Однак грубі помилки в бойовій підготовці солдатів привели до надзвичайної події, яка мала далекосяжні наслідки.

20 січня 1996 го вночі уві сні солдат Едуард Подимахін випадково зірвав чеку зарядженої гранати РГД-5, яка лежала у нього в кишені. Вибух відірвав ноги, солдат загинув в результаті важкого поранення. Виявилося, що особовий склад на блокпосту спав із зарядженою зброєю, в повній готовності відкрити вогонь, оскільки не був навчений елементарним правилам безпеки. Офіцери думали, що таким чином привчають солдатів до зброї. Однак наслідки такого “навчання” в бойовій обстановці виявилися важкими.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 03

На безглузду загибель Подимахіна абсолютно неадекватно відреагувало командування 166-ї бригади. Після розслідування не зайнятому в караулі особовому складу 15-го блокпоста було наказано зберігати зброю вночі, під час сну, в збройових “пірамідах”. І таким чином солдати, що спали вночі виявилися повністю беззбройними.

27 лютого командиром блокпоста був призначений командир роти Володимир Бараненко (уродженець Харцизька Донецької області). На блокпосту було 4 офіцери, 23 солдата і сержанта-контрактника, 11 солдатів строкової служби плюс три людини екіпаж танка. За різними даними, точна чисельність становила від 38 до 45 осіб. Точних підрахунків Міноборони РФ так до сих пір і не зробило, дані встановлені за свідченнями учасників подій і тих хто втік з полону.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 04

aventure56.livejournal.com

Приблизно 5 березня двоє солдатів, які прямували з 19-го на 15-й блокпост, зникли – були захоплені чеченською розвідгрупою. Очевидно, вони дали точні відомості про стан 15-го і 19-го постів.

6 та 7 березня в Грозному чеченські повстанці атакували кілька підрозділів російського спецназу – ОМОН, СОБР різних регіонів, 63-й полк внутрішніх військ, в серії бойових зіткнень чеченці знищили 47 російських спецназівців.

7 березня на 15-му блокпосту прогриміла бойова тривога – Грозний близько, і особовий склад отримав завдання перевірити боєготовність. Раптово з’ясувалося, що у танка вийшла з ладу гармата, і він може вести вогонь тільки з кулемета. А автоматичний міномет “Волошка” зміг відкрити вогонь тільки через 30 хвилин, частина боєприпасів вийшла з ладу через погані умови зберігання. Однак 15-й блокпост приготувався до можливої ​​атаки чеченців.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 05

Війна йшла вже більше року, і в складі гарнізону було чимало обстріляних солдатів, які брали участь в бойових діях.

Те, що сталося в подальшому, детально ми навряд чи дізнаємося. Чеченці історію війни не пишуть, Росія – теж, щоб не ганьбитися, а уривчасті свідчення тих, хто вижив не дають цілісної картини. Але в цілому картина ясна.

Вночі приблизно о 3.30 8-го березня до блокпосту підійшла штурмова група чеченців із загону, за наявними російськими даними, коменданта Шалі Молді. За одними даними, чеченці підкралися з боку села і їм вдалося без шуму обеззброїти чатових, які виявилися не готові до нападу. За іншими даними, вночі з боку села по дорозі до блокпосту під’їхала колона – БМП і два бортових КамАЗа, на чолі колони була група українських бійців з УНА-УНСО, які боролися на боці чеченців. Українці нібито по-російськи звернулися до чатових, і колону прийняли за своїх, не запитавши паролів.

Важко сказати – байки про українських бійців в Чечні, які обманюють росіян, йдуть коментарем до багатьох боїв, але в реальності українців в Чечні воювало дуже небагато, може бути, в цілому 20-30 чоловік за всі роки війни, тому звинувачення на адресу “хохлів “схожі на вигадку для виправдання своїх помилок і безпорадності.

Фактом залишається одне: 15-й блокпост був захоплений без єдиного пострілу. При цьому під час захоплення не був убитий жоден російський військовослужбовець, ніхто не чинив опору. Сплячий гарнізон розбудили під дулами автоматів і завантажили в машину. Сусідній 19-й блокпост нічого не побачив і не почув, і тільки вранці був розбуджений вибухами згорілої на блокпосту бойової техніки.

Очевидно, що гарнізон, який знаходився в умовах небезпеки, готувався до бою, і де для відображення раптової атаки було виділено понад 10 військовослужбовців, міг бути захоплений зненацька тільки в разі збігу цілого ряду факторів. 1. Незвичайної зухвалості нападу чеченського штурмового загону. 2. Грубих помилок при несенні вартової служби. 3. Низького рівня бойової підготовки. 4. Можливого вживання алкоголю солдатами і офіцерами на блокпосту, що призвело до втрати керованості.

Алкоголізм найбільш імовірний, тому що можна обдурити одного-двох вартових, але не можна обдурити ціле відділення в бойовій готовності, хтось із них напевно повинен був відкрити вогонь. На жаль, випадки масового алкоголізму, коли п’ють всі, широко поширені не тільки на війні в Чечні, але і на інших сучасних війнах.

А так чеченці зібрали на блокпосту все озброєння, боєприпаси, всіх полонених, все це повантажили в КамАЗ. Завели і захопили танк Т-80. Захопили справну радіостанцію Р-159 з засекреченою апаратурою зв’язку “Історик” Т-240С з введеними ключами, що змусило міняти ключі все російське угруповання. Вся операція на блокпосту зайняла менше двох годин, чеченці пішли звідти ще в темряві, не пізніше 5 ранку. Чеченський загін разом з БМП і танком, під виглядом російської колони на очах російського блокпоста в Шалі проїхав по головній дорозі через місто і нахабно зник в горах. Росіяни не могли повірити, що колона бойової техніки може бути не російською, а чеченською, і що в машині знаходяться озброєні бійці і полонені.

Група чеченської піхоти, що замикала відхід, підпалила всі землянки, вагончики, і три БМП, знищивши все, що було на блокпосту.

Як взяли в полон пяний опорний пункт: 8 березня 1996-го чеченці захопили танк і 40 полонених під Мескер-Юртом 06

Вранці російське командування направило великі сили на пошук своїх бійців і танка, але пошукова операція закінчилася безрезультатно. Після загрози знищити село Мескер-Юрт місцеві старійшини повернули російським генералам 40 автоматів.

У полоні протягом року було вбито майже всі полонені, врятувалося три або чотири людини.

Про події в Мескер-Юрті 8 березня 1996 го російська влада, звичайно, згадувати не люблять. Про це не знімають серіали, не видають книги. Але такі операції, де не прозвучало жодного пострілу, треба пам’ятати і вивчати. Як мінімум, щоб не постраждати самим.

Юрий Бутусов, “Цензор.НЕТ”

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Джерело: https://ua.censor.net.ua/r3054682

Читати далі ...

Історія

Варшава замовчує злочини Армії Крайової

Опубліковано

на

Польська влада, державні інституції та політики Польщі замовчують злочини польських збройних формувань проти українців у 1944-1945 років, а Інститут національної пам’яті Польщі недостатньо інформує про ці злочини.

Про це йдеться у заяві головної управи Об’єднання українців у Польщі (ОУП), в якій, зокрема, міститься заклик до представників польської влади взяти участь у вшануванні пам’яті громадян Польщі української національності в 74-ту річницю воєнних злочинів проти українців, що відбудеться на кладовищі села Сагринь в Польщі 10 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Головна управа ОУП в Польщі із здивуванням сприймає факт, що серед польських політиків та інституцій, які відповідають за дослідження воєнних злочинів, й надалі панує мовчанка щодо цих подій, які стосуються польських громадян української національності. У публічному просторі багаторазово звучать слова виправдання воєнних злочинів, наприклад, визначення “превентивні акції у відповідь” щодо дій проти українського цивільного населення”, – зазначається в заяві.

У цьому контексті дії Інституту національної пам’яті Польщі в ОУП називають “недостатніми і неефективними”. Підкреслюється, що свідченням цього є кількаразове припинення слідства у справі злочину в селі Сагринь, ігнорування ініціативи, яка пропонувалася під час спільного засідання спільної комісії уряду РП та національних і етнічних меншин, щодо проведення ексгумацій і поховання жертв в цьому селі, які донині лежать в землі поза кладовищем.

Негативним в ОУП також називають факт, що донині не було офіційно відкрито меморіалу загиблим українцям на кладовищі у Сагрині, що планувалося зробити ще в 2009 році за участю тогочасних президентів України і Польщі Віктора Ющенка і Лєха Качинського.

“У зв’язку з цим звертаємося до керівництва Польщі із закликом взяти участь у вшануванні пам’яті у 74-ту річницю воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни Польщі української національності”, – йдеться в заяві ОУП.

Інформується, що панахида у пам’ять про українських загиблих відбудеться на кладовищі Сагрині о 13-й годині (за київським часом) 10 березня.

У річницю трагічних подій ОУП закликало польську владу до діалогу з українською меншиною в Польщі щодо вшанування жертв воєнних злочинів, акцій пацифікації і комуністичних репресій упродовж 1944-1947 років.

Українці Польщі закликали також польське суспільство проявити солідарність з українською меншиною і засудити тенденційні публікації та дії, які мають на меті виправдати масові злочини проти українського цивільного населення, а також випадки профанації і протидії відновленню могил та українських місць пам’яті на території Польщі.

Як зазначається, у березні виповнюється 74-та річниця акцій польських Армії Крайової і так званих Хлопських батальйонів проти українських населених пунктів у Грубешівському і Томашовському повітах Польщі. Зокрема, з 9 по 11 березня 1944 року поляки знищили 11 населених пунктів, де проживали українці, в результаті чого загинуло не менше 1228 осіб. Згодом, з 19 по 22 березня, знищено ще 21 українське село. Найбільше людей тоді загинуло в селі Сагринь та його околицях 10 березня 1944 року – 606 осіб (227 жінок та 151 дитина), а також в селі Бересть 21 березня 1944 року – не менше 239 осіб (104 жінки та 50 дітей). Загалом у березні та квітні 1944 року у східній частині Люблінського воєводства тоді загинуло не менше 2220 українців, зокрема 850 жінок та 422 дитини.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://www.mil.gov.ua/news/

Читати далі ...

ВПК

Нестаріючий родоначальник класу: американський армійський позашляховик Willys MB

Опубліковано

на

У наш час слово «джип» позначає всякий автомобіль-позашляховик, проте спочатку це прізвисько закріпилося за цілком конкретним зразком техніки.

Навесні 1940 року американські військові випустили технічне завдання на проектування легкого розвідувального та командирського автомобіля вантажопідйомністю 1/4 тонни з колісною формулою 4 × 4. Жорсткі терміни вибили з конкурсу всіх конкурентів, крім двох фірм – Willys-Overland Motors і American Bantam, пізніше до них приєднався зі своїм проектом автомобільний гігант – концерн Форда.

Після замовлення кожному з учасників пробної партії по 1500 примірників переможцем в результаті був оголошений автомобіль «Вілліса», який з 1941 року пішов у масове виробництво під позначенням Willys MB.

Щоб не зірвати контракт на виготовлення величезної кількості автомобілів, компанія Willys-Overland Motors звернулась за допомогою до компанії Ford і уклала з ними контракт. Незабаром вся необхідна документація була відправлена партнерам, і завод Ford розпочав випуск моделі Willys МВ (під індексом Ford GPW) вже на початку 1942 року. З урахуванням фордівских копій, за часи війни, всього було випущено 659 031 автомобіль Willys MB.

Походження назви «джип»

В роки війни автомобілі Willys отримали нову назву — Jeep, а в післявоєнний час всі позашляховики (це був новий клас автомобілів) стали називати джипами. Існує декілька версій походження слова «джип». За найбільш поширеною версією, воно виникло від скорочення GPW (абревіатура назви «Віліса» що виробляла компанія Ford Motor, розшифровувалась: G— державне замовлення, Р— автомобіль з колісною базою до 80 дюймів, W— тип Willys).

Ще одна версія така: по класифікації, прийнятої в Армії США, «Willys MB» потрапив в категорію автомобілів «Загального призначення»—англійською «General Purpose», скорочено GP «джі-пі». Вірогідно внаслідок аудіювання (сприйняття на слух) ця абревіатура трансформувалася в джей-пі (JP).

Неформальне прізвисько «Jeep» було запущено в широкий обіг американською журналісткою Катариною Хілльер (Katherine Hillyer). В її статті в газеті Washington Daily News (20 лютого 1941 року), що висвітлювала випробування «Віліса», зокрема той факт, коли автомобіль виїзжав вгору по сходах Капітолію, була публічно вжита назва «Jeep».

В 1945 році, «Jeep» стало торговою маркою фірми Willys-Overland, яка почала виробництво цивільних позашляховиків.

Willys MB (Вілліс) — американський армійський автомобіль підвищеної прохідності часів Другої світової війни. Серійне виробництво почалося в 1941 році на заводах компаній Willys-Overland Motors і Ford (під маркою Ford GPW). Вважається родоначальником позашляховиків — невибагливих легкових автомобілів підвищеної прохідності.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://uk.wikipedia.org/wiki/Willys_MB

Читати далі ...

Trending