Зв'яжіться з нами

Новини

Уряд Польщі погодився забрати військові звання у комуністичних генералів

Опубліковано

на

Уряд Польщі у четвер схвалив законопроект про позбавлення військових звань колишніх військовослужбовців, зокрема й генералів, періоду існування комуністичної Польщі.

Відтак, військових звань може бути позбавлено й членів так званої військової ради національного порятунку (WRON), яка запровадила військовий стан в Польщі в 1981 році, зокрема генералів Войцеха Ярузельського та Чеслава Кіщака, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Цей проект детально окреслює каталог осіб, які відповідають за зло, спричинене за період від Другої світової війни щодо наших героїв, щодо цивільного населення, щодо невинних осіб. Ми хочемо трохи виправити це зло і у зв’язку з цим приймаємо законопроект, який створює таку можливість”, – заявив під час прес-конференції глава польського уряду Матеуш Моравецький.

Законопроект передбачає можливість позбавлення військових звань і осіб, які померли, і тих, хто перебуває на пенсії. Зокрема, йдеться про членів військової ради національного порятунку Польської народної республіки (1981-1983 рр.), комітету внутрішньої безпеки, осіб, які працювали в органах безпеки комуністичної Польщі та інших органах, що передбачено польським законом про люстрацію.

Законопроект передбачає, що ініціювати справу про позбавлення військового звання можуть прем’єр, міністр оборони, Інститут національної пам’яті, військове історичне бюро, державні архіви, а також ветеранські організації та організації, які боролися за незалежність Польщі.

В обгрунтуванні до законопроекту вказується, що його метою є позбавлення офіцерських звань, зокрема, колишнього комуністичного лідера Польщі Войцєха Ярузельського, глави МВС Польської народної республіки Чеслава Кіщака, а також інших членів військової ради національного порятунку, які творили тоталітарну країну.

Проти цього закону виступили ряд ветеранських організацій Польщі.

Довідка:

Через жорстку соціально-економічну кризу обстановка в ПНР початлась загострюватися ще в 1980 році. 13 грудня 1981 глава уряду Польської Народної республіки (ПНР) і міністр оборони Войцех Ярузельський ввів у країні військовий стан. Генерал виступив із заявою, в якій повідомив, що необхідно «зв’язати руки авантюристам, перш ніж вони зіштовхнуть Вітчизну в безодню братовбивчої війни». У ПНР також оголосили про створення Військової ради національного порятунку. У країні наступив період диктатури – 1981-1983 роки. Порядок в ПНР був наведений, на кілька років ситуація в країні заспокоїлася.

Сам польський генерал неодноразово заявляв, що введення воєнного стану в ПНР і жорсткість режиму була викликана необхідністю врятувати країну від збройної інтервенції Радянського Союзу. На його думку, Москва готувалася відновлювати «соціалістичну законність» в бунтівній республіці.

Войцех Вітольд Ярузельський (пол. Wojciech Witold Jaruzelski; 6 липня 1923, Курів, Польща — 25 травня 2014, Варшава, Польща) — польський військовий і державний діяч, генерал армії (1973), міністр оборони Польщі (1969–1983), перший секретар ПОРП (1981–1989), прем’єр-міністр ПНР (1981–1985), Голова Державної Ради ПНР (1985–1989), другий Президент ПНР (1989) і перший Президент посткомуністичної Республіки Польща (1989–1990).

Народився 1923 року. За походженням шляхтич гербу Сліповрон, корені його роду просліджуються до XV століття. Його дід — учасник повстання 18631864 років — провів 10 років у сибірському засланні. Батько добровольцем пішов на польсько-радянську війну 1920 року.

Навчався в католицькій гімназії. Після початку Другої світової війни опинився разом з батьками на території Литви, що незабаром увійшла до складу СРСР.

14 червня 1941 родина Ярузельських, як і сотні тисяч інших поляків, була вислана до Сибіру. Батько помер від виснаження після звільнення з табору 1942-го Щоб прогодувати родину (матір і сестру), Войцех працював вантажником та лісорубом в алтайській тайзі.

У травні 1943 записався добровольцем в організоване польськими комуністами Військо Польське (ВП). Навчався у військовому училищі в Рязані. Брав участь у воєнних операціях 1-ї армії ВП. Нагороджений вищим польським військовим орденом — Virtuti Militari. Після війни вчився в академіях Генерального штабу у Варшаві і Москві. У 33 роки став наймолодшим польським генералом. Швидко пройшов шлях від командира дивізії (1957) до начальника Головного політичного управління Війська Польського (1960), начальника Генерального штабу (1965) і міністра національної оборони (1968). У 1964-му став членом ЦК ПОРП, а у 1971 — членом його політбюро.

У лютому 1981 взяв на себе обов’язки голови польського уряду. У жовтні того ж року обраний першим секретарем ЦК ПОРП, зберігши посади голови уряду і міністра оборони. У ніч на 13 грудня 1981, після введення військового стану в країні, очолив Військову раду національного порятунку (військовий стан був скасований 22 червня 1983). Був одним з ініціаторів переговорів «круглого столу» і наступної угоди з політичною опозицією (5 квітня 1989), у результаті якого Польща мирно вийшла із соціалістичної системи.

19 липня 1989 на засіданні Національних зборів більшістю був обраний президентом ПНР.

У вересні 1990 добровільно подав у відставку і 12 грудня, після проведення президентських виборів, залишив президентський палац.

Помер 25 травня 2014 року у Варшаві

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. 
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.ukrinform.ua/rubric-world/

Новини

Вперше з 1991 року в США відбудеться військовий парад

Опубліковано

на

Військовий парад у Сполучених Штатах, ініційований президентом Трампом, пройде в американській столиці в День ветеранів, 11 листопада, але без важкої гусеничної техніки.

Про це повідомило в п’ятницю американське інформагентство Reuters із посиланням на документ Міністерства оборони США.

“Військовий парад, про який заявив президент Дональд Трамп, пройде у листопаді, в День ветеранів, у Вашингтоні, але для зменшення шкоди для доріг він не передбачатиме участі танків”, – зазначає видання з посиланням на документ Пентагону.

При цьому уточнюється, що маршрут параду пройде від Білого дому, резиденції президента США, до Капітолію – історичної будівлі американського Конгресу. В кінці має відбутися проліт бойової авіації.

При цьому зазначається, що із наземної техніки будуть представлені лише колісні машини “з урахуванням мінімізації ушкоджень місцевій інфраструктурі”.

Тематика параду зосереджуватиметься на здобутках американських військових протягом усієї історії Сполучених Штатів, починаючи з війни за Незалежність США.

Як повідомили в Білому домі, бюджет параду становитиме $30 млн.

Військові паради проводились дуже рідко в історії США. Зазвичай, їхня мета полягає у святкуванні великих перемог, або для демонстрації військової сили.

Востаннє в Вашингтоні тисячі військ і техніка, в тому числі танки, пройшли через центр столиці в 1991 році, щоб відзначити витіснення іракських сил Саддама Хусейна з Кувейту під час війни в Перській затоці.

Нагадаємо, в лютому президент США Дональд Трамп звернувся до Пентагону із ініціативою провести військовий парад у Вашингтоні.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.ukrinform.ua/rubric-world/

Читати далі ...

Новини

Україна стала країною-аспірантом НАТО

Опубліковано

на

НАТО надало Україні статус країни-аспіранта. Це означає декларацію прагнень до вступу в організацію. Разом з нами його отримали Боснія та Герцоговина, Грузія і Македонія.

Про це заявила віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе за результатами зустрічі напередодні із заступником Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.

“Двері НАТО залишаються відкритими для будь-якої європейської країни, яка здатна взяти на себе зобов’язання членства та сприяти безпеці в євроатлантичному регіоні. З 1949 року членство в НАТО зросло з 12 до 29 країн через сім етапів розширення. На сьогодні чотири країни-партнери заявили про свої прагнення до вступу в НАТО: Боснія та Герцеговина, Грузія, колишня югославська республіка Македонія та Україна”, – йдеться у повідомленні на офіційному сайті Північноатлантичного альянсу.

Країни-аспіранти можуть бути запрошені для участі в розробці плану дій щодо членства (ПДЧ) та демонстрації їх здатності виконувати зобов’язання щодо можливого майбутнього членства. Участь у ПДЧ не гарантує членства, але це є основним механізмом підготовки.

Як відомо, Україна ще не подавала офіційну заявку на членство в Альянсі.

Довідка: Чорногорія минулого року стала 29-м членом НАТО. Цей крок різко розкритикувала Росія.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/world-life/

Читати далі ...

ВПК

Окуповані території в очікуванні – американський стратегічний безпілотник отримав суперкамеру

Опубліковано

на

Сучасний БПЛА RQ-4 Global Hawk нам знайомий як ніхто інший, адже з деяких пір він став гніздитися в нашому ареалі. Про його ТТХ, порівнянних з космічними технологіями майбутнього, чув багато хто, але от про те, що його регулярно модернізують, – знають не всі.

Буквально на днях “Яструб” отримав обновку, якою стала семиполосна мультиспектральна камера MS-177. Перший Global Hawk з новою камерою напередодні прибув на авіабазу ВПС США Beale.

З огляду на те, що і до цього даний розвідник буквально “кошмарив” своїх антагоністів, який не втручаючись в повітряний простір потенційного противника, викрнуючи розвідку вглиб територій на 200 км і більше, то тепер від пильного ока цього птаха не сховатися навіть при його польоті на граничній висоті.

Що ж, тішить – наука не стоїть на місці. Ну, а оновленого RQ-4 Global Hawk чекаємо на лінії фронту на Донбасі і біля берегів окупованого Криму. Це саме ті місця, де MS-177 пройде найкраще випробування.

zloy-odessit

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://zloy-odessit.livejournal.com/

Читати далі ...

Trending