Зв'яжіться з нами

Cтатті

“У Криму нас готували воювати лише з Румунією і кримськими татарами” – майор сил спеціальних операцій

Опубліковано

на

Цінні факти, які відомі лише очевидцям та учасникам подій, що змінили Україну та світ – Олексій Нікіфоров – майор сил спеціальних операцій.

Довідка: З 1995‑го року служив у лавах збройних сил України в Керчі. В лютому 2014 року був заступником командира 501-го окремого батальйону морської піхоти по роботі з особовим складом. У квітні того ж року 64 військовослужбовців батальйону, що зберегли вірність присязі, виїхали в Миколаїв. У тому числі Олексій. У 2014-му році Нікіфоров вступив в Національний університет оборони України. Закінчив його у лютому 2016 року. Призначений на посаду начальника прес-служби командування Сил спеціальних операцій.

 Як почалася анексія для кримських морпіхів?

Для нас все почалося раніше – 19-го лютого, коли начальником Генерального штабу призначили колишнього командувача ВМС Ільїна. Після цього феодосійських морпіхів відправили в Київ. А мій батальйон у Керчі поділили: одну роту залишили на місці постійної дислокації, а одна рота пішла у феодосійське містечко, щоб охороняти там склад озброєння. З цього моменту ми вже працювали в режимі бойового посилення. А 27-го лютого рано вранці був сигнал тривоги і нам розповіли, що в Сімферополі захоплення парламенту.

Було відчуття, що це війна?

Ні, ще не було. Хоча коли нам показали кадри захоплення, стало зрозуміло не тільки, що це кадрові військові, але і чиї саме це кадрові військові. Але спочатку було відчуття, що Путін хоче лише пограти і полякати Майдан.

Дуже багато у нас в Криму взагалі не розуміли Майдан. Ось запитай мене в той час і я б відповів «який Майдан – сидіть по хатах, якщо ви студенти хочете вчитися в Європі, так вчіться, хто вам заважає». Пам’ятаю як під час Майдану приїжджає із службових питань командир бригади, у Керчі на вокзалі зустрічаємося і він розповідає: ти уявляєш, на Інститутській трактором бійцеві ногу віддавили, ланцюгом око вибили, що мені батькам говорити? Тобто ти ніби як за своїх переживаєш. А потім розстріл 21-го числа – і починається просто роздвоєння в мізках.

А як почалося блокування вашої частини?

До нашої частини приїхали, по-моєму, 1 березня ввечері. З однокласниками зідзвонююсь, які на Кіровському аеродромі служать: що у вас відбувається? Вони кажуть, що їх охороняють морпіхи феодосійські. Росіяни сунулися на своєму «Уралі», бачать, що є охорона, кудись дзвонять і через деякий час приходить розпорядження зі штабу флоту – морпіхів назад у пункт постійної дислокації. І як тільки ті поїхали, через годину знову заїжджають росіяни, витягають поламаний «борт» на взлітку, вибивають апаратуру, ламають посадкову, і все, аеродром не працює для посадки наших сил. Настільки якісно було планування всієї цієї операції, просто п’ятірку треба ставити.

Нас блокувати прийшла частина, яка стояла в Темрюк, це від нас 50 кілометрів – окремий батальйон морської піхоти ЧФ. За всіма діючими нормативним актам Чорноморський флот міг налічувати в Криму до 20 тисяч осіб. Причому вони не блокували, стоять собі на віддалі від КПП і стоять. Ми могли виходити, виїжджати. Що можна їм пред’явити? Ну стоїть собі «урал», люди стоять, військовослужбовці, їм дозволено законом. Їхній командир батальйону – ми його знаємо як мінімум з 2010 року, тому що у нас був тоді спільний парад на 9 травня у Керчі, і їх коробка тренувалася у нас в частині. Полігон на Опуку ми проходили разом, але тільки вони готувалися з квітня по листопад, ну а ми два рази в році приїжджали. Тобто, ми з ними в хороших відносинах були.

Коли вони прийшли першого числа, то сказали, що прийшли нас захищати. «Від кого?» «От этих экстремистов ваших, от правосеков и от татар». І складно відразу було побачити ворога в тій людині, з яким горілки випито більше, ніж томатного соку. Ми з цими росіянами домовилися – стійте як хочете, ми вас не чіпаємо, ви нас. Вам треба відзвітувати, а ми живемо, як жили, чекаємо своїх наказів.

А коли з’явилося розуміння, що лінія свій-чужий вже змінилася?

Після того, як Путін заявив, що «їх там немає». Я тоді кажу їхньому комбатові: «А раптом третя сила влізе і застрелить твого і мого бійця, що будемо робити? Ну я-то батькам свого бійця скажу, що прийшов окупант, а ти що скажеш?» І вже після цього цей батальйон швиденько поміняли на батальйон морської піхоти з Дагестану, зовсім інші люди, які пройшли Чечню.

Зараз часто сперечаються: якщо б тоді в Києві ухвалили рішення дати наказ на відкриття вогню, ви б відкривали вогонь?

У нас все було зроблено законодавчо для того, щоб ніхто не міг дати такий наказ. Є стаття статуту, 24-я: військовослужбовець має право застосовувати зброю, якщо його життю або життю когось загрожує небезпека і ніщо цьому не може запобігти, крім як застосування зброї. Тобто право застосовувати зброю є у вартового, але ніхто на склад не нападав, чатовий як ходив на склад зброї, так і ходив. А про те, щоб просто застосовувати зброю – так адже війна не оголошена, надзвичайного стану немає.

Росіяни захоплювали силою тільки там, де розуміли, що не могло бути ніякого опору, як, наприклад, на аеродромі. Адже коли приїжджають озброєні дядьки, а там охоронець один з пістолетиком, то зрозуміло, що він не відкриє вогонь. Але ніхто не штурмував ні феодосійський, ні керченський батальйони морської піхоти, бо тут люди озброєні. Як би погано вони не були навчені, але все одно знають, як поводитися зі зброєю.

А в який момент, перед батальйоном поставили питання про зміну присяги?

Свою роль зіграло те, що це питання поставили після двадцяти днів промивання мізків. Був у мене офіцер, командир 1-ї роти Олег Гальченко, батьки в Одесі, дружина – росіянка. І коли прийшли росіяни на переговори, цей офіцер підвівся з наради, забрав весь боєзапас роти, склав на другому поверсі, закрився в своїй канцелярії, зовні прибив цвяхами клятву морського піхотинця і сказав: я звідси не вийду, нехай мене росіяни хочуть викурюють, я тут буду до переможного. Але через 20 днів цей чоловік залишився в Криму.

У мене з батальйону не вийшов практично жоден командир. Всім матеріально відповідальних осіб переконали, що ти зараз вийдеш, а тебе спитають – де твоя техніка, де твої люди і тебе посадять у в’язницю. І як би я не намагався розповісти, що це не так, що Україна чекає – вони злякалися.

До того ж всіх командирів переконали, що від будь-якого дрібного руху в бік Росії може розпочатися Третя світова війна. І кожен з них цього боявся. Навіть приїздив колишній міністр оборони Кузьмук у Перевальне, зібрав командирів усіх заблокованих частин і з трибуни їм сказав: ви тут акуратно, від одного пострілу в Сараєво Перша світова війна почалася. Що повинен був після цього робити командир частини? Коли тобі це говорить представник РНБО?

А як ти сам приймав рішення?З одного боку пропозицію від росіян, посаду, гроші, квартира, налагоджений побут, з іншого боку чисте поле, материк, незрозуміло, що буде далі.

Найцікавіше, що рішення залишитися нерідко приймали ті, про кого я взагалі не думав – у кого все коріння в Україні, наприклад. Що стосується мене – то, можливо, тому, що через мене йшло більше інформації, я спілкувався з журналістами, вони мені розповідали, що відбувається. Коли приїхали до нас перші бронежилети – АрмияСОС привезла – і ми у пацанів запитали: хлопці, що ж це за Майдан, розкажіть хоч ви. Вони давай розповідати, що і як було. Не так, як нам показував «Інтер», а реально.

А в цей момент було відчуття тоді, що це початок війни?

Ні, не було. Думали, що Крим був метою, що на цьому все зупиниться. Більше того – багато хто, хто залишився в Криму, так і думали, що Путін все одно щось зробить і будуть спокійно, так само, як і раніше їздити на материкову Україну.

Зі мною з батальйону на материк вийшло 64 людини. Було у мене двоє – один офіцер та один контрактник, які хотіли законним шляхом вийти, звільнитися і повернутися назад у Крим – вони і пішли. А з решти не звільнився ніхто. Ті флотські, хто зі мною вийшли з Криму, були більш мотивовані на навчання. Ті, хто втратив щось, вони більш жорсткі.

А як материк зустрів?

Ще в Криму пам’ятаю як волонтери приїжджали, приносили навіть малюнки, листи, одна жінка надіслала листа, в якому було написано: хлопці, ми на Майдані, зрозуміли, що в Україні є лікарі, тепер ми розуміємо, що у нас є військові, відтепер 23-го лютого ніяких шкарпеток. Я згадую, як Катя Сергацкова приїхала і запитала чого у нас не вистачає, я сказав, що броні. І вона через добу приїжджає вночі, коли вже за журналістами було полювання, а в багажнику п’ять бронежилетів і каски. Я був в шоці від дівчаток, вони не боялися.

Замполит Алексей Никифоров с сыном

Фото: Олена Василевська – Олексій Нікіфоров з сином
І от коли ми вийшли на кордон, кілька машин зустрічали на кордоні. По Миколаєву їдеш, а тут українські прапори наші, це було дивовижне відчуття.
А ті колишні товариші по службі, хто служить в російській армії, відомо як їм там?
Спочатку ми намагалися обмінюватися інформацією, коли ще були телефони. Мене вразив один прапорщик, у нього батьки залишилися в Херсонській області. Він у Криму отримав квартиру і ми дзвонимо, говоримо: чого ти там залишився? А він – ну як би ось квартира. Ми: ну так давай виходь і все. Він: так, я вже все, приміряв форму, вже нікуди. Ми говоримо – а якщо ми повернемося, що будеш робити? – Ну, напевно, доведеться тікати тоді. – Так поясни нам логіку, ти не вийшов в Україну як герой, тому що ти за квартиру побоявся? А коли ми будемо повертатися, тобі вже квартира буде все одно. Логіка де? – Ну ось так ось. Я кажу: ми ж скоро повернемося на білому БТРі. Так це я прапорщику сказав. Через 2 дні мені дзвонить заступник мера з Криму: ви там зібралися наступати? Я кажу: в сенсі? – Ну там білий БТР і так далі. Тобто у людей почалася паніка.
Як би там не було, але Крим увійде в усі підручники. Саме як така операція військова та інформаційно-психологічна, яку провели сили спеціальних операцій Російської Федерації під прикриттям Чорноморського флоту. А самі російські військові стали вдвічі менше тепер отримувати. Адже так вони жили на широку ногу. У Мамчура, командира полку, полковника на той момент зарплата була 8 тисяч гривень, а командир крейсера «Москва» отримував 126 тисяч українських гривень. У нас, по-моєму, президент стільки не отримував.
Українська армія зразка 2013 року і українська армія зразка 2017-го – це різні армії?
Категорично різні, однозначно. Нас до того моменту поступово вбивали, вбивали, вбивали. До 2014-го року за три роки я навіть не отримав форму – ми її самі шили в ательє. Згадую, як Воронченко – тоді він був начальник берегової оборони – він приїжджає до нас, стоїть командир і чотири заступника, і він такий підходить і командиру каже: раз, два, три, чотири, п’ять – знайди хоч одного в схожій формі. А всі стоять в різній, тому що хтось сам шиє, хтось десь купує. Тепер ми розуміємо, що це все штучно було створено.
Причому у росіян навіть у таких дрібницях все було продумано. На наступний день після того, як підняли російський прапор, приїхали «урали», видали всім форму у двох примірниках, і зимову і літню. І вони там одягали і розповідали: тепер, мовляв, я відчув себе офіцером. Зрозуміло, що все це дріб’язково, меркантильно, але навіть це було продумано. І росіяни вели пропаганду: коли їм говорять про присягу Україні, вони відповідали – так Крим теж твоя батьківщина.
Тобто ідентичність у кримських військових переключили з загальноукраїнської на регіональну?
Так. І по всіх каналах так само пробивалося. Я згадую, як вирубали нам українські телеканали, і ми з допомогою волонтерських грошей поїхали, купили в кожну казарму пакет каналів, щоб люди були поінформовані, щоб цілодобово телевізори показували новини. Добу попрацювали ці пакети і після цього і цей канал інформації нам перекрили. Я тоді ще купив «тарілку», щоб хоч щось показувало.
Більш того, наші збройні сили навіть після Криму все одно не були психологічно готові до війни. Згадую, як роззброювали, зупиняли колони, це тому, що психологічно не було відчуття ворога і не було ще перших жертв.
А основний перелом це коли? Після Іловайська?
Ні, я думаю, що це ще раніше сталося, коли під Волновахою хлопців розстріляли. Тобто вони зачохлені всі, зупинилися, прийшли люди, які поговорили, а потім приїхали і розстріляли. Ось сталися перші жертви, і тоді вже всі зрозуміли, що ніхто не жартує.
А українську армію в Криму взагалі готували воювати або її готували просто під скорочення?
Ну скорочення було весь час. Два останніх міністра оборони України і зовсім виявилися з російським паспортом. І перед самою війною за півроку вбили всі військкомати і залишили в обласному чи районному військкоматі одного військового і двох бабусь. І ці всі фрази, що «мобілізація нам не потрібна» – це все вже в 2013 році запускалося, що, мовляв, мобілізація це архаїзм, що ніяких війн не буде, а будуть лише локальні сутички.
Тепер в України є свої власні сили спеціальних операцій. Що про них потрібно знати людині, яка напевно далека від армійського життя?
Це та структура, яка в рази підвищить ефективність виконання завдань збройними силами. Вони створені для того, щоб малими тактичними діями давати результати оперативно-тактичного або стратегічного масштабу. Навіть людина з біноклем в глибокому тилу ворога може принести більше користі, ніж реактивний дивізіон. Той може вистріляти два ешелони снарядів як в копієчку, а цей чоловік з біноклем може підказати, куди треба ткнути так, щоб обезголовити якесь тактичне оперативне командування ворога. Це лише як один з варіантів застосування.
Росія ловить вже третю, як вона називає, українську диверсійно-розвідувальну групу, звітує про це раз за разом з відео.
Ну їм легко в Криму це робити, тому що там військових залишилося і пенсіонерів дуже багато, тому можна хоч щотижня видавати по такій групі і спокійно звітувати перед своїм начальством. Тепер колишнім військовим і тим, хто залишився служити в російській формі, завжди можна пред’явити, що «ви працюєте на Україну».
Олексій Нікіфоров зразка 2013 року – у чому він помилявся порівняно з Олексієм Нікіфоровим зразка 2016 року?
Світогляд повернуто на 180 градусів. Хто такий Олексій Нікіфоров зразка 2013 року? Це проросійськи налаштований шовініст, який вважав, що Україна без Росії нікуди, що це сусіди, одвічні брати, без них нікуди. Це людина, яка 18 років готувався воювати з кримськими татарами, адже всі навчання у нас були протистояти незаконним збройним формуванням – типу, кримським татарам, яких готує Туреччина.
До цього я вважав, що Мазепа, Петлюра, Бандера були зрадники і так далі. А коли все сталося, я дійсно зрозумів дії Бандери.
Більше того, коли ми вийшли сюди, я поступив в університет, мені дуже хочеться змінитися у всьому. Дуже хочеться стати європейцем. Одна викладачка з філософії в університеті розповідала про ідентичність, Схід і Захід. Я запитав, коли ми станемо європейцями. Вона відповіла: коли ви перестанете списувати. На Заході це порушення чесних правил конкуренції, тому це неприйнятно. Тому нормально встати, якщо ти це бачиш, і сказати, що ви порушуєте мої права. У нас це називається стукацтво, а у них це називається захист своїх прав.
Я вважаю, що треба змінюватися самому, починати з себе. Ходити на зелене світло світлофора, а не на червоний. Якось один офіцер мені каже: Льош, ну я вчора викинув папірець в урну, не на вулицю, і що змінилося? Де прибавка? Я кажу: а те, що твій син побачив, що ти викинув в урну, ось вона надбавка.
Ми всі хочемо якихось змін, особливо в армії, але ніхто не хоче змінюватися. Правда, я думаю, що все одно цей процес розпочався, адже по-іншому тоді немає сенсу. Поміняємося.
*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел.
Джерело:https://lb.ua

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending