Зв'яжіться з нами

Cтатті

Цензура на фронті. Чи потрібно відкрито розповідати про операції ЗСУ на Донбасі

Опубліковано

на

Ситуація з 93-ю бригадою, на офіційній сторінці якої було повідомлення про зайняття нових позицій, котре згодом видалили, стало черговим приводом до актуальної дискусії

Минулого тижня сталася досить цікава ситуація. На офіційній сторінці 93-ї бригади ЗСУ з’явилася інформація про те, що наші воїни просунулися вперед на відстань 1,5 км, зайняли нові позиції в “сірій зоні”. У пості підкреслювалося, що це не суперечить Мінським угодам, оскільки територія має бути нашою за ними. Звичайно, цю інформацію активно понесли волонтери та ЗМІ. Деякі почали публікувати новини навіть раніше, ніж з’явилася публікація 93-ї бригади, користуючись інформацією власних джерел. Проте, згодом переможний пост був видалений зі сторінки бригади.

А в Міноборони взагалі заперечили наступ. Представник МОУ з питань антитерористичної операції Андрій Лисенко закрутив на брифінгу, що українські військові не проводять наступальних дій і не перетинають лінію розмежування, яка була визначена за Мінськими домовленостями. ЗМІ у той же день розповли, де саме відбулося просування, а у середовищі волонтерів, військових та звичайних людей, які цікавляться тематикою, розпочалася дискусія щодо того, як саме була допущена така неузгодженість дій і яким чином повинна подаватися інформація з передової.

Проблеми, що існували раніше

З початку війни на Донбасі до лав ЗСУ потрапило чимало добровольців, а також мобілізованих людей. У 2014-му році, у період запеклих бойових дій, на просторах Інтернету та соцмереж ледь не щодня відбувалися інформаційні вибухи, зливи від самих бійців про хід боїв із ворогом, фотографії, відео з позицій. Генштабу, прес-центру АТО доводилося постійно спростовувати інформацію. Поруч із цим в АТО працювали і журналісти, які висвітлювали події у важких умовах, навіть жили з бійцями в одних окопах. Одним з таких прикладів був Єгор Воробйов – журналіст Еспресо, який потрапив у полон до бойовиків. Він висвітлював зокрема і події під час Іловайського котла – зсередини. Не цуралися інсайдів і волонтери, які допомагали армії, мали доступ до передової.

Поступово Міноборони та Генштабу вдалося ліквідувати увесь бардак із зливами інформації з фронту. До військових доводили неможливість розголошення військової таємниці, оскільки за це можна отримати покарання згідно з ККУ. Також повідомляли, що телефони в АТО прослуховуються, відповідно, будь-яка розмова навіть з рідними може видати позиції. У 2015-му році Верховна Рада ухвалила зміни до статуту внутрішньої служби ЗСУ (законопроект №2531) згідно із якими порядок зберігання і користування особистими фотоапаратами, радіоприймачами, мобільними телефонами та іншими засобами мобільного зв’язку, комп’ютерною та іншої технікою для військовослужбовців встановлюється командирами військової частини. Умовно кажучи, командир може заборонити військовим користуватися мобільними телефонами у зоні АТО. Також поменшало і зливів від волонтерів. Активніше почали працювати прес-офіцери бригад, з’явилися офіційні сторінки у соцмережах, зокрема “Фейсбук”, які регулярно оновлювалися фотографіями та новинами з життя відповідної бригади в АТО.

Як саме подається офіційна інформація з АТО

Є прес-офіцери бригад та батальйонів. Але без дозволу командирів написати щось на сторінці в соцмережах чи розповісти ЗМІ інформацію вони не можуть. Будь-яка інформація проходить кілька рівнів перевірки. Командири бригад та батальйонів перед тим, як дати дозвіл на розповсюдження інформації, мають отримати відповідні санкції від ОТУ, а там, у свою чергу, отримують дозвіл від Генштабу. У випадку з 93-ю бригадою, швидше за все, була неузгодженість на одній з керівних ланок перед публікацією інформації.

Також існують випадки, коли волонтери, які працюють з бригадами, наприклад Юрій Мисягін (53-тя та 54-та бригади), катаються в АТО, спілкуються з бійцями, командирами, отримують від них певну інформацію і постять її у “Фейсбуці”. Зрозуміло, що намагаються банально “не палити” позиції. Втім, досить часто така інформація про просування військ може призвести до обстрілів наших позицій. Волонтер “Повернись живим” Андрій Римарук у програмі “Фронт” розповідав про випадки, коли після постів про просування на Світлодарській дузі ворог відкривав вогонь на упередження, промацуючи розташування наших бійців.

Як працюють ЗМІ

29 травня 2015 року Міністерство оборони України спільно з Міністерством інформаційної політики України розпочали конкурс на участь у експерименті Embedded journalists. Статус Embedded journalists передбачав підписання контракту між журналістом, ЗМІ і Міністерством оборони України про нерозголошення державних таємниць та інформації, яка може загрожувати інформаційній безпеці України. З журналістом мав постійно працювати прес-офіцер. За цією програмою журналісти закріплювалися за військовими частинами, протягом тижня знаходилися в зоні АТО з підрозділом. Завдяки цій програмі ряд західних журналістів мали змогу висвітлювати війну на Донбасі для західного користувача. З середини 2016-го року всі важелі проекту перейшли до Міноборони, а в 2017-му він був призупинений. У Міноборони пояснювали навіть причину: журналістам стало нецікаво. Оскільки, за правилами проекту журналіст закріплювався за одним підрозділом. А тоді, коли інтенсивність бойових дій зменшилася, представники ЗМІ хотіли мати можливість відвідувати позиції кількох підрозділів, щоб мати більший об’єм інформації. Зрозуміло, що це не дозволяли – інтерес зі сторони ЗМІ згасав.

Наразі представники ЗМІ мають отримувати акредитацію в зону АТО. Правила є на сайті СБУ.

Втім, є велика проблема з висвітленням інформації, оскільки більшість бойових дій відбуваються вночі, а журналісти не мають доступу до окопу під час цього. Зусиль прес-офіцерів часто замало, тому ЗМІ як правило показують наслідки бойових дій і спілкування з бійцями під час затишшя.

За словами журналіста “Радіо Свобода” Михайла Штекеля, після призупинення програмиEmbedded journalists журналісти не можуть ефективно працювати вночі на позиціях ЗСУ.

“Цього не вистачає. Так, нам потрібно більше можливостей для журналістів, зокрема це стосується нічних зйомок”, – каже Штекель.

За словами екс-прес-офіцера 128-ї бригади Петра Біляна, саме прес-офіцери мають бути головним джерелом інформації з АТО, знімати відео під час бойових дій, показуючи порушення “Мінських домовленостей” бойовиками, обстріли, а не виключно їх наслідки. Втім, прес-офіцерів не вистачає і вони мають бути в кожному батальйоні та роті.

Інколи журналістам таки вдається відзняти матеріал з гарячих точок під час боїв. У минулому році це вдалося Насті Станко з “Громадського”, Костянтину Реуцькому, а також Анастасії Полухіной з російської “Нової газети” – сюжет з Авдіївської промзони тоді наробив галасу. Оскільки, на думку військових, журналісти засвітили позиції ЗСУ в “промці”, а прес-центр АТО навіть вимагав позбавити Станко і компанію акредитації. На “Громадському” наполягали, що без узгодження з військовими матеріал не публікували.

Якщо говорити про те, як працюють у зонах конфлікту західні ЗМІ, то можна взяти для прикладу кореспондентів AP та Reuters, які ледь не живуть з військовими у зоні бойових дій в Сирії, висвітлюючи всі події під час реальних зіткнень. Втім, у цьому полягає небезпека для них. Варто згадати лише загибель українського журналіста Тараса Процюка в Іраку. 8-го квітня 2003 року Процюк здійснював відеозйомку військової операції американської армії в Багдаді з балкону одного з номерів висотного готелю Палестина. В результаті прицільного пострілу американського танка по готелю Процюк був смертельно поранений. Він помер по дорозі в лікарню. Крім того, загинув телеоператор іспанського телеканалу Telecinco Хосе Коусо, який перебував з Процюком в тому ж приміщенні. Поранення отримали також троє співробітників Reuters.

Американські військові спочатку стверджували, що танкісти відкрити вогонь по готелю Палестина у відповідь на обстріл із того будинку. Однак французький телеканал TF-3 оприлюднив відеокадри пострілу по готелю, зроблені їх оператором, на яких було видно, що американський танк вів обстріл в умовах, коли не було вогню противника у відповідь.

Після цього представники США заявили, що танкісти могли сприйняти сонячні відблиски з журналістських об’єктивів за обстріл чи за дії коригувальника ворожого вогню.

Навіть попри слабкість офіційних військових мовників з подачею інформації з АТО, зміни на четвертий рік війни в Україні відчутні. “Військове телебачення” подає набагато більше відео-контенту з передової і життя бійців в АТО, інформує про реформи в армії. Але остаточно замінити інсайди від військових, які просочуються в ЗМІ, а також від волонтерів прес-центру АТО та прес-офіцерам не вдається.

Чи потрібна відкритість

Як кажуть в народі: “Війна любить тишу”. За логікою Генштабу, розповідати про операції наших військових не сильно і потрібно. Проте, через витік інформації досить часто доводиться визнавати, що наші воїни не стоять на місці. Востаннє, наприклад, так було після повідомлення Юрія Мисягіна про рух 53-ї бригади на Світлодарській дузі і нові позиції. Згодом спікеру Міноборони Олександру Мотузянику довелося визнавати, що позиції переходять “з рук у руки”, але ЗСУ не порушують Мінських домовленостей, та залишають за собою право відповідати на ворожий вогонь.

За словами Михайла Штекеля, офіційна інформація із зони АТО має бути настільки повною, наскільки це можливо з огляду на безпеку військовослужбовців. В протилежному випадку глядачі, слухачі не розуміють, що відбувається на фронті.

Ситуація із видаленим постом 93-ї бригади, насправді, є дуже показовую у питанні відкритості. Логіка Генштабу і Міноборони з максимальним приховуванням виглядає застарілою.

“Через брак інформації слухачі йдуть на сайти сепаратистів чи Росії, де їм розповідають про обстріли з боку ЗСУ. В нас немає офіційної контрпропаганди заявам лідерам бойовиків”, – вважає Штекель.

Результат пошуку зображень за запитом "ukraine war press"

Коментуючи ситуацію із 93-ю бригадою, журналіста дивує неузгодженість прес-служби бригади із вказівками Генштабу чи прес-центру АТО.

“Вони ж мають якось домовитися із керівницовом про те, що говорити, а що ні”, – додає Штекель.

Демобілізований військовий Мартін Брест взагалі каже, що повідомлення 93-ї бригади не мало відрізнятися від шаблонних: “Позиції ЗСУ були атаковані, під час контратаки нами були зайняті вільні позиції противника”. Брест вважає, що у діях Генштабу стосовно цензури є певна логіка. Його підтримує і доброволець, волонтер та колишній учасник зведеної мобільної групи, яка боролася з контрабандою в АТО Родіон Шовкошитний.

“Візьміть досвід країн НАТО. Там є офіційний ретранслятор, від бійців не має бути жодної інформації про війну. Вона любить тишу”, – каже він.

Колишній прес-офіцер Петро Білян вважає, що має бути грамотно організована робота прес-служби на рівні бойових підрозділів.

“ЗМІ повинні регулярно отримувати інформацію, і фото, і відео, але вся вона повинна йти від військових. І така, яка потрібна військовим і державі. Війна – не мітинг. Якщо ми дотримуємося Мінських угод, то не варто писати про “повзучий наступ”. В умовах війни має бути цензура. Інша справа, що у нас формально ні війни, ні воєнного стану нема. А те, що в нас – це бардак “, – зазначає він.

Навіть в умовах війни, коли є запит суспільства на інформацію, її мають надавати журналісти, які сьогодні дуже часто компенсують пробіли у роботі офіційних військових ретрансляторів. Зокрема, в Україні є достатня кількість аналітиків, які мають канали отримання інформації з передової. Завдяки цьому люди отримують їжу для роздумів, досить часто дізнаються про операції ЗСУ, про які мовчать військові.

“Журналісти мають максимально інформувати суспільство. Вже багато хто говорить, що не можна надавати інформацію лише про обстріли і кількість поранених та загиблих. Інформація про просування військ – це завжди чутлива тема, її треба висвітлювати і в кожному окремому випадку шукати безпечні шляхи, щоб розповісти про успіхи. В противному випадку люди перестають розуміти, що там робить армія і навіщо вони там взагалі стоять”, – підсумовує Михайло Штекель.

Що буде далі

Командуванню української армії варто зрозуміти, що в умовах війни та запиту суспільства на інформацію із зони АТО, потрібно створити максимально комфортні умови для роботи ЗМІ. Втім, основним ретранслятором мають бути саме прес-центр АТО та прес-служби. Прес-офіцери мають бути в кожному батальйоні, у кожній роті. І регулярно висвітлювати події з передової, включно із нічною зйомкою. Окрім цього, в умовах гібридної війни, має бути введена жорстка цензура. І волонтери, котрі піаряться, розповсюджують інформацію з передової, повинні позбавлятися доступу на передок.

Звичайно, окрім організації і розуміння потрібні гроші – необхідно збільшувати бюджет МО і видатки на інформаційну службу. Потрібні банальні камери і ноутбуки, доступ до Інтернету, щоб оперативно ділитися відео та фотографіями з умовних Пісок, Красногорівки. Все це, сподіваємося, в перспективі.

Автор: Андрій Коваленко

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:https://www.depo.ua/ukr/war/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending