Зв'яжіться з нами

Cтатті

Чим польсько-кіпрська «Oncilla» краща за свого українського брата «Дозора»

Опубліковано

на

У Збройних силах України розпочато випробування двовісного багатоцільового бронетранспортера 4х4 «Oncilla». Після першого етапу випробувань українські військові в розмові зі мною стверджували, що «розробка «Дозору» була правильною. Але тільки втілювати її потрібно було так, як це зробили в польській «Oncilla». Загалом, своїм виконанням і можливостями «Oncilla» заслужила високі оцінки випробувачів. Що далі? Не виключаю, що найближчим часом може розгорнутися досить потужне протистояння між тими, хто зацікавлений в закупівлі для української армії «Oncilla» – блудного зарубіжного близнюка «Дозору», і тих, хто відповідає за просування проекту «Дозору» в його вітчизняній версії. Результат битви передрікати не буду.

«Oncilla» просувається кіпрською компанією «Lасеnaire Limited». Виробництво налагоджене на польському підприємстві АТ Mista. Вперше «Oncilla» показали на польській збройовій виставці в Кельце в 2013 р, в 2015 р машина була представлена в Кельце в двох різних версіях, кардинально перероблені в порівнянні з 2013 р

З 2016 року я дуже детально розпитував власників компанії «Lасеnaire Limited», що ж саме вони змінили в конструкції «Дозору», роблячи з нього «Oncilla». Розмова відбулася на виставці в Словаччині. І зараз – на тлі випробувань «Oncilla» в Україні – саме час струсити пил з торішніх записів, які несподівано виявилися актуальними.

Не буду поки уточнювати, з ким говорив – люди знаючі мене зрозуміють. Як і пояснювати, хто, як і коли набував комплекти документації на виробництво «Дозору». Але з чотирьох груп власників документації кращими поки виявилися ті, що довели, як мені пояснювали, «сирі» креслення до вигляду, втіленого в «Oncilla».

Далі – пряма мова:

Про корпус

«Якщо так грубо сказати, від «Дозору» залишилася одна ідея – як принципова ідея створення машини. З корпусом стався ряд конструктивних змін. Змінено повністю дах, люки, вхідні і вихідні жалюзі. Всі дверні з’єднання замінені, повністю змінена конструкція закривання дверей, щоб забезпечити герметичність при подоланні водної перешкоди і роботи ФВУ для створення надлишкового тиску. Внутрішні приміщення машини герметичні, мають подвійну підлогу, покликану гасити енергію вибуху мін під днищем і захищені від впливу ЗМУ, все це дозволяє також використовувати бронетранспортер для подолання без необхідності додаткової підготовки бродів глибиною до 1,2 м.

По броні – тут нічого нового, вона як була запланована: 12 міліметрів – по десанту, 8 мм – по моторному, 6 мм – днище. Забезпечує 3-й рівень «станагу» з балістики і як мінімум 2-й рівень з протимінного захисту. Це підтверджено в натовських лабораторіях. Ми можемо і 3-й закласти по протимінному, але все це потягне за собою вагу, яку ходова частина повинна витримувати. Днище у машини зроблено напівсферичне. Броня польська »

170731 04 Допброня

Про двигуни, ходову а інше

«По двигуну – пропонувалися спочатку« Дойц »\« Івеко »і коробка передач« Алісон ». Ми зробили ставку на «Івеко», тому, що «Дойц» є тракторним з низькими обертами двигуном. А «Івеко» – високооборотистий двигун, який дозволяє забезпечити кращі динамічні характеристики при прискоренні машини, при досягненні машини максимальних обертів і так далі. На «Oncilla» нового покоління під кришкою капота, де раніше містився 4-циліндровий дизельний мотор Deutz потужністю 190,5 к.с., стоїть 4-циліндровий мотор IVECO потужність 210 кінських сил, у порівнянні з 190 у «Дойц».

В ходовій частині зроблено ряд змін, які реалізовані для забезпечення нормальної роботи при великих динамічних навантаженнях. При їзді по бездоріжжю та іншим складним рельефам. Фактично на «Oncilla» довелося ставити нову ходову частину. Трансмісія повністю замінена. Відійшли від «гримлячої» трансмісії, що в «Дозорі». Хоча спочатку пробували повторити рішення. У колісних редукторах, як ви знаєте, були кулачкові диференціали. А короткий зуб в шестернях – це підвищення тертя, а підвищення тертя – починається шум. Почали міняти диференціали, шестерні. Але в підсумку все це викинули. Конструктори сказали: «Це застаріла модель, ніхто в світі такого вже не робить». Поставлені всі інші вузли. Карданні вали повністю замінені. Амортизатори, «роздатки» – все інше. Та роздавальна коробка, що на «Дозорі» – вона не забезпечує роботу. По-перше – вона гріється, по-друге – вона створює страшні шуми. Поставили нову роздавальну коробку. Спочатку поставили четиривальну, потім прийшли до висновку, що оптимальний варіант – трьохвальна. Так що машина отримала нову росподільчі коробки з автономним охолодженням масла, а також нові, спеціально спроектовані для неї провідні мости і редуктори польської розробки і виробництва

170731 04 Ходовая часть

Можемо говорити, що змінам піддалася також автоматична коробка передач Allison. Впроваджено нове програмне забезпечення бортовими керуючими підсистемами (замість 5 + 1 впроваджено систему 6 + 1).

Повністю змінено рульове управління, яке на «Дозорі» важко було крутити, тут же крутиться як на звичайному легковому автомобілі. Майже одним пальцем.

Повністю змінена гальмівна система. Пішли від колодок і перейшли на дискові гальма.

170731 02 Органы 2

Система підкачки зовсім інша у порівнянні з «дозорівською». Стоїть високопродуктивна система підкачки, вона з великим запасом повітря, автоматичним перемиканням, незалежно контролює тиск, сама підкачує і так далі. Ми задали тиск повітря, вона спостерігає за рухом повітря. Якщо прокололи або пробили колесо, то моментально працює на пробите колесо з більшою потужністю.

170731 03 Органы контроля

Електропроводка вся НАТОвська зі спеціальними ущільненнями, зєднаннями, немає гайок, болтів, все на зщіпках »

Про системи охолодження і кондиціонування

«Оскільки була поставлена ​​задача на експлуатацію машини в умовах високих температур, то для «Oncilla» розроблена новітня система охолодження. Обертання вентилятора залежить від температури двигуна. Там зроблені спеціальні входи і виходи для гарячого повітря. Вона функціонує спокійно при температурі +55 градусів. Вона перевірена, випробувана в спеціальних термокамерах з навантаженнями. Розроблені спеціальні радіатори, спеціальні вентилятори, спеціальні приводи до них і так далі. Дуже багато конструктивних особливостей, які, на жаль, на українських машинах поки не застосовуються. Хоча я чув як розмовляли конструктори з ХКБМ, вони знають цю концепцію, але поки в конструкцію це не впроваджувалося ».

«Ту «дуйку», яку колись запланували в «Дозорі»ми повністю замінили. Ми запросили компанію зі світовим ім’ям, і вона нам розробила цілу систему. Спочатку розробили тільки для десанту, але виявилося, що цього недостатньо. Так як від перегородки між водієм і моторним відділенням йшов жар. Тому додатково зробили контур і для десанту, і для екіпажу. Тепер екіпажу комфортно, а якщо машина буде стояти в холодних умовах, є відбір тепла від двигуна для обігрівача».

Про інші системи

«Що стосується спеціальних систем. Реалізовано абсолютно новий принцип протипожежної системи. Є два варіанта. Ми один варіант використовували водяний. Друга система двоконтурна – одна для бойового відділення, інша для десантного відділення, яка в автоматичному режимі працює в залежності від розвитку полум’я і може також управлятися ручну.

Кількість зроблених, проданих машин і цінова політика

«Це питання є комерційною таємницею.

Результат пошуку зображень за запитом "Lacenaire Oncilla"

 

Збройні сили Сенегалу на останньому військовому параді, присвяченому 57-й річниці своєї незалежності, 4 квітня 2017 року, продемонстрували новий легкий бронетранспортер Oncilla 4×4

– Від ваших конкурентів чув, що ціна машини коливається від $ 300 до $ 450 тисяч.

– «Вилка» неправильна.

– Яка правильна?

– Від 300. Все залежить від комплектації машини. Машина в повній комплектації, яка представлена ​​зараз – близько $ 500 тис. Якщо візьмеш систему протипожежну, якщо вона коштує $ 15 тисяч доларів, то ти менше не зробиш. Не те, що в «Дозорі» там 2 балончика і 5 датчиків поставлено.

– Як я розумію, вийшовши на європейські комплектуючі, ми вийшли на європейські ціни?

– Так. Хоча знову ж таки, якщо ми повертаємося до ціноутворення, є певні замовники, які говорять, що ось є така сума, більше ми не заплатимо. Знову ж, у нас гнучкість, ми можемо замінювати якісь дорогі комплектуючі, ну, зрозуміло, там основні вузли, агрегати вони залишаються, але десь ми можемо грати. Ну, наприклад, тут стоять англійські сидіння за 2 з половиною тисячі доларів. Ми можемо поставити сидіння румунські, які коштують 200-255 доларів. Ось тобі різниця – 5 тисяч або тисяча доларів. І так все ».

Сергій ЗГУРЕЦЬ, директор ВКК «Defense Express»

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: https://defence-ua.com/index.php/statti/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending