Зв'яжіться з нами

Cтатті

Чи могла Україна зберегти ядерну зброю?

Опубліковано

на

Нещодавно спецпредставник США по Україні Курт Волкер заявив, що, незважаючи на російську агресію на Донбасі, відмова Києва в 1994 році від ядерної зброї була «хорошим рішенням» для української влади (інтерв’ю телеканалу «Прямий»). «Не думаю, що ядерна зброя була для України чимось позитивним», — заявив він, додавши, що не бажав би, щоб Україна відновила свою ядерну програму. Ця тема час від часу піднімається в Україні, особливо після російської агресії проти нашої країни. Зокрема, звучать голоси про те, що нам не потрібно було відмовлятися від ядерної зброї, або про те, що ми і сьогодні, якщо захочемо, можемо її відновити. На цю тему говоримо із членом ради Всеукраїнської спілки «Союз ветеранів Ракетних військ стратегічного призначення України», начальником військової контррозвідки Служби безпеки України (1994 — 1999 рр.) Анатолієм МАТВЄЄВИМ.

«МИ МАЄМО ВИРОБЛЯТИ ТЕ, ЩО НАМ ПОТРІБНО І ПІД СИЛУ, ЗОКРЕМА НЕЯДЕРНІ РАКЕТИ З НОСІЯМИ ДАЛЬНОСТІ ДО 500 км»

— Пане Анатолію, чи згодні ви, що це було «хорошим рішенням»?

— Це було правильне рішення з боку України. Після розвалу Радянського Союзу Україна володіла третім ядерним потенціалом у світі, який знаходився на нашій території, зокрема, це 43-тя ракетна армія (СРСР). Але тим, хто виголошує палкі промови, що ми могли зберегти ядерну зброю, треба розуміти наступне.

Перше. Пункти управління, тобто централізоване управління ракетно-ядерним озброєнням, знаходилися поза межами України. Це означало, що самостійно запустити ці ракети з точки зору управління ми не могли.

Друге. Ті ядерні боєприпаси, які знаходилися на озброєнні, вимагали періодичного регламенту, тобто обслуговування. Без Росії ми не могли цього робити, за винятком лише окремих регламентних робіт.

Третє. Навіть якщо б ми спробували утримувати цю зброю, це було б для нас дуже дорого. В рамках тодішнього економічного і фінансового стану України це було фактично нереально.

Четверте. Траєкторія і дальність польотів наявних у нас ракет складала більше 10 тис. км., тобто вони були направлені на США. А загострювати в рамках міжнародних відносин свої відносини із США і Великобританією, з якими нам потрібно було дружити, було б неправильно.

До речі, коли міністр оборони США Вільям Перрі побував тоді на одному з об’єктів ракетної дивізії і спустився в шахту глибиною в чотирнадцятиповерховий будинок, коли він подивився, як діє бойовий розрахунок, зокрема коли йому розповіли, що за кілька хвилин може старувати один полк (десять ракет) і вже через 20 хвилин вони досягають Штатів, він сказав, що ми підтримуємо вас у всьому, що потрібно для роззброєння і ліквідації цієї зброї.

В цілому, нам була надана допомога в розмірі 350 млн дол., але цього явно не вистачило, тому що процес роззброєння є дуже складним і дорогим: знаття з бойового чергування, транспортування, сам процес ліквідації ракет, процес ліквідації шахтно-пускового обладнання, а також соціальний аспект (частина ветеранів РВСП залишилася в Україні без роботи, а частина поїхали дослужувати в Росію, Білорусь, Казахстан). Тобто ми прорахувалися із розрахунками. Якщо ж підійти до технології ліквідації, то були альтернативні варіанти, наприклад, не підривати шахтно-пускові установки, а використати їх для зберігання тих же радіоактивних відходів і т.д. Таким чином, питання не було досконало відпрацьовано, а темпи ліквідації не завжди були виправданими.

Взагалі до ядерного роззброєння потрібно було підійти більш раціонально і зважливо. Так, на нас тиснули і Захід, і Росія, але у нас не було обмежень у найближчі роки щодо зняття цієї зброї з експлуатації, відповідно ми могли б вести переговори і торгуватися, тобто в обмін на роззброєння отримати кращі гарантії безпеки. Також ми могли вимагати надання нам більшої фінансової допомоги, щоб влити її в нашу економіку. Плюс виторгувати для себе й інші дивіденди. Наприклад, зразки високоточної неядерної зброї, ракетні носії, які не підпадають під міжнародні угоди, зокрема ракети дальністю до 500 км. Такі ракети нам потрібні.

 Буквально навесні цього року Україна провела успішні випробування тактичної ракети власного виробництва. Як ви оцінюєте наші спроможності?

— Не порушуючи міжнародні угоди, ми маємо виробляти те, що нам потрібно і під силу. Наприклад, ракети, як я вже сказав, з носіями дальності до 500 км. Потужності у нас є, спеціалісти також, головне — фінансування і організація процесу. Так, є певні проблеми, адже деякі компоненти ракетного пального постачали з Росії, але потрібно шукати вихід. І те, що були проведені успішні випробування, свідчить про те, що ми рухаємося вперед.

«РАКЕТИ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЛИ НА ОЗБРОЄННІ В ШТАТАХ, НАПРАВЛЕНІ НА НАШІ АДМІНІСТРАТИВНІ й ІНШІ СТРАТЕГІЧНІ ОБ’ЄКТИ»

— Якими могли бути наслідки, якби Україна не пішла на ядерне роззброєння: в міжнародно-правовій, геостратегічній, військово-політичній, науково-технічній, економічній, екологічній сферах?

— Питання дуже широке, але візьмемо хоча б екологічний аспект. Станом на 1991 р. у нас було 130 рідкопаливних СС-19 (по шість боєголовок кожна) та 46 твердопаливних СС-24 (по десять боєголовок кожна) в шахтно-пускових установках 43-ї ракетної армії. Компоненти ракетно-ядерного палива мають утримуватися в певних температурних і вологових показниках. Якщо ядерний заряд не обслуговується, якщо компоненти ядерного палива не утримують в певному режимі, то підвищується випромінювання, тобто порушується екологічна ситуація. У твердопаливних же ракетах з часом закінчується ресурс зберігання, відповідно, потрібно було утилізувати це ракетне паливо. Тобто рано чи пізно ми б підійшли до межі, коли закінчився ресурс їх використання в бойовому чергуванні й тоді їх потрібно було утилізувати.

 Плюс — багато хто забуває, що в разі володіння ядерною зброєю ми автоматично стаємо об’єктом для удару інших ядерних держав.

— Безумовно. Країни, які володіють ракетно-ядерною зброєю, розуміють, що перебувають під прицілом своїх опонентів. Немає сумнівів, що ракети, які перебували на озброєнні у Штатах, були націлені на наші адміністративні та інші стратегічні об’єкти.

 Відповідно потрібно було мати свою систему ПРО або до когось приєднуватися?

— На нашій території об’єкти ПРО таки були, і деякі навіть за часів незалежності продовжували використовуватися в системі ПРО Росії (Мукачеве, Миколаїв, Севастополь). Але розгортання системи ПРО — це ж розгортання тих же ракет, які перехоплюватимуть ударні ракети, які, вірогідно, летіли б на нашу територію. Система ПРО була б актуальна за умови, що в нашому розпорядженні — стратегічні ядерні дивізії, а інакше — в цьому немає потреби.

«РОСІЯ ПРОВОКУЄ ПО ВСЬОМУ СВІТУ. ПО СУТІ, триває ПРОТИСТОЯННЯ МІЖ НАТО І КРЕМЛЕМ»

— Як відомо, 1994-го було підписано Будапештський меморандум, але він не спрацював. Росія постійно провокувала і в результаті все одно напала на Україну. В чому проблема?

— Ми бачимо, що гарантії, які нам дали країни-підписанти за відмову від ядерної зброї, могли бути більш суттєвими й чіткими. Росія дійсно постійно провокувала — згадаємо початок 1990-х і ситуацію з Кримом, а потім Тузлу 2003 року, 2014-го Кремль уже відверто порушив Будапештський меморандум і напав на Україну. До речі, перед підписанням меморандуму 1994 року ми підготували пропозиції від СБУ, в яких йшлося про механізми реалізації Будапештського меморандуму, але на той час секретар РНБО Володимир Горбулін відхилив ці пропозиції.

Так, США і Великобританія сьогодні надають допомогу Україні, і за це ми повинні бути вдячні, але вони все одно не змогли зупинити російську агресію — по суті, країни-підписанти не змогли гарантувати безпеку Україні. І те, що ми бачимо сьогодні — намагання вирішити проблему через «нормандський формат», де немає ні США, ні Великобританії, є не дуже ефективним механізмом. До речі, наша спілка ветеранів ракетних військ стратегічного призначення звернулася до країн-підписантів Будапештського меморандуму, до членів «ядерного клубу», щоб вони вплинули на Росію через виконання міжнародних угод, починаючи від Ялтинської конференції і закінчуючи Будапештським меморандумом.

Ми ж бачимо, що це не просто війна між Україною та Росією, це геополітичний конфлікт. Росія провокує по всьому світу. По суті, йде протистояння між НАТО і Росією. І Україна тут, до певної міри, виступає розмінною монетою. Звичайно, загрозу дестабілізації в регіоні становить Росія. Її напад на Україну, а ще раніше на Грузію, є тому прикладом. Крім цього, відбуваються постійні провокації у повітрі й на морі країн НАТО з боку Кремля. Випробування зброї в Сирії — це також випробування еквівалента Альянсу. Вони системно вивчають поведінку НАТО.

«ПРОТЯГОМ БАГАТЬОХ РОКІВ НАША АРМІЯ ПЕРЕБУВАЛА В СИТУАЦІЇ ДИКОГО НЕДОФІНАНСУВАННЯ»

— За таких умов важливо мати сильну армію. Як українські Збройні сили знищувалася раніше, і як вони змінилась на сьогодні?

— Протягом багатьох років наша армія перебувала в ситуації дикого недофінансування, тому ми виявилися не готовими відповісти на російську агресію в Криму. Хоча навіть у такому стані ми могли спробувати захиститися на півострові, але для цього потрібні були грамотні рішення військово-політичного керівництва, яких не було. Справді, можливо, нам західні партнери і рекомендували не провокувати Росію, але ніхто нам не казав, що ми не повинні захищатися. Навіть якщо не було наказів, військові мали б діяти за статутом.

 Чому ж було дике недофінансування?

— Тому що керівники країни не були державниками і не розуміли, що таке оборона, що таке Збройні сили. Наприклад, готується колегія, зібрана вся військова еліта, чекають на президента. Минає дві-три години, потім виходить міністр і каже: президент не приїде. От вам і ставлення до військових навіть на такому прикладі. Кадрова політика — окрема тема. За багато років професіоналів майже «вимили». Якщо, наприклад, людина все життя займалася міліцейськими справами, вона не може бути міністром оборони.

Російська агресія, звичайно, змусила владу давати набагато більше коштів на армію. Плюс — реальні бойові дії, які вже четвертий рік ведуть наші ЗСУ. Тому сьогодні ми маємо зовсім іншу армію. Але роботи ще багато.

«СЬОГОДНІ ВІЙСЬКОВА КОНТРРОЗВІДКА МАЄ ЗОВСІМ ІНШУ ЯКІСТЬ. СВОЮ МІСІЮ ВОНИ ВИКОНУЮТЬ»

— Що можете сказати з приводу військової контррозвідки?

— Були свої нюанси і складнощі, але в цілому військова контррозвідка в 1990-х рр. склалася. Однак з приходом до керівництва СБУ Леоніда Деркача (1998 р.), було прийнято рішення передати підрозділи військової контррозвідки в обласні управління, таким чином розривалася вертикальна структура. На його думку, це мало б дати можливість ефективніше отримувати інформацію, але в результаті рівень інформування командування, навпаки, впав. Якщо, наприклад, управління військової контррозвідки перебувало у Львові, а оперативний склад — у десяти областях, які входили в склад західного оперативного командування, то мені, тодішньому начальнику управління, абсолютно не заважало отримувати інформацію і передавати її командуванню округу. А коли підрозділи передали в обласні управління, інформація вже потрапляла до керівника обласного управління, що, власне, уповільнювало процес. І пізніше ситуація з Кримом показала, що розгалуженість стала проблемою. Нагадаю, що кримське СБУ під час захоплення повністю перейшло на бік агресора.

 То, можливо, розвал СБУ розпочався не за президентства Януковича, як багато хто сьогодні стверджує, а набагато раніше?

— Так, це почалося раніше — був довготривалий і послідовний процес.

— Як сьогодні працює військова контррозвідка?

— Вони переформатувалися і знову повернули вертикальну структуру. І, звичайно, на сьогодні військова контррозвідка має зовсім іншу якість. Свою місію вони виконують.+

Іван КАПСАМУН, «День»
*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending