Зв'яжіться з нами

Cтатті

Чи повинна Америка озброїти Україну? Щоб відповісти, варто розглянути приклад війни Радянського Союзу в Афганістані – Atlantic Council

Опубліковано

на

У лютому 2014 року Росія захопила і приєднала до своєї території Крим; через кілька тижнів Москва почала гібридну війну проти України в Луганській і Донецькій областях. Йде 2017 рік, але ситуація не змінилася. Конфлікт на сході перейшов в заморожену стадію, жодна зі сторін не має явної переваги, і схоже, що в доступному для огляду майбутньому Крим залишиться в руках росіян. Нинішній стан справ вигідний Росії, оскільки вона прагне дестабілізувати український уряд за допомогою ведення війни низької інтенсивності, яка не викликає сильної реакції з боку Заходу. Хоча санкції, введені західними країнами, зробили помітний вплив на російську економіку, вони виявилися недостатнім аргументом для росіян, щоб ті припинили озброювати і забезпечувати поставками війська сепаратистів.

Америка зацікавлена ​​в тому, щоб допомогти Україні припинити російську агресію. Москва активно намагається підірвати систему безпеки, яка встановилася в Європі після холодної війни. Придбання Україною здатності захиститися стане серйозним ударом по зусиллям Кремля. Для того, щоб досягти мети переконати президента Росії Володимира Путіна вивести війська і зброю з Донбасу, США варто пильніше поглянути на своє минуле: афганську війну.

У цій війні американці підтримували моджахедів. Програма, відома під назвою «Операція« Циклон », вважається однією з найефективніших таємних операцій, що коли-небудь проводилися ЦРУ. Спочатку США обмежувалися наданням моджахедам невійськової допомоги і зброї старих зразків, здебільшого, що залишилася після Другої світової війни; це мало стримуючий ефект. Однак починаючи з 1986 року Америка перейшла до постачань ракет Стінгер та іншого більш досконалого озброєння, яке допомогло знизити технологічну нерівність, особливо у випадках протистояння моджахедів радянським вертольотам. В афганських горах радянські бронетанкові війська і артилерія були відносно марні. Для атаки на гірські села, які мали життєво важливе значення для моджахедів, вертольоти були найефективнішим засобом. Таким чином, за рахунок надання моджахедам ракет Стінгер з основною перевагою Радянського Союзу в афганській війні було покінчено.

Під час бойових дій в Україні російська далекобійна артилерія і танки були основною причиною втрат з української сторони. США надали українським військам нелетальне військове обладнання та іншу підтримку, але це не завадило Росії забезпечити сепаратистів додатковими військовими підрозділами, військовими інструкторами і сучасною зброєю. Щоб протистояти на такому рівні, США потрібно озброїти українські війська протитанковими ракетами, такими як Javelin і засобами контрбатарейної боротьби, що нівелювало б перевагу сепаратистів і росіян.

Надання ПТРК Javelin означатиме, що порушення режиму припинення вогню сепаратистами і спроби захоплення української території спричинять за собою збільшення числа жертв з російської сторони – це головна проблема для Путіна. Як і в подіях афганської війни і подібно до того ефекту, який мала ракета Стінгера, ця зброя допоможе зменшити технологічну невідповідність і зробити російські сили уразливими.

Але давайте внесемо ясність підтримка, надана з боку Америки моджахедам під час афганської війни, не принесла їм швидкої і рішучої перемоги. Насправді радянські війська нерідко перемагали моджахедів в бою. Але залученість американців підвищила вартість війни і позбавила СРСР можливості домогтися вирішальної перемоги. В кінцевому підсумку внутрішні причини змусили Радянський Союз піти. У 1980х економічне зростання в СРСР знизилось, і Михайло Горбачов спробував прискорити економіку.

В результаті зовнішньої підтримки, наданої повстанцям з боку США і допомоги Пакистану і Саудівської Аравії, війна стала дуже дорогою, це змусило СРСР піти. Іноземна допомога і військова підготовка повстанців стали ключовими факторами в забезпечення виживання моджахедів і були необхідні для того, щоб змусити Радянський союз піти. Точно так само постачання зброї українським військам створить для Росії умови додаткового витрачання економічних і людських ресурсів, оскільки надання підтримки сепаратистам стане дорожчим.

Ще одним важливим фактором є те, що надання летальної зброї Україні буде означати для Росії збільшення втрат, що є серйозним політичним ризиком для Кремля. Під час афганської війни наявність втрат не мало критичного значення, оскільки суспільне невдоволення радянським урядом придушувалося. Крім того, новини про загибель радянських солдат не поширювалися, як сьогодні, в соціальних мережах.

Сьогодні військові інтервенції Росії схвально сприймаються населенням тільки до того часу, поки їх вартість відносно невисока. Кремль розуміє загрозу, яку представляють для режиму військові втрати, саме тому вона спробувала приховати докази загибелі російських солдатів в Україні. Насправді російський народ як і раніше не підтримує використання регулярних російських військ в Україні, незважаючи на масові пропагандистські кампанії Москви проти “фашистського” уряду в Києві.

У певному сенсі Україна має переваги, яких не було у моджахедів. Українські війська набагато краще підготовлені і озброєні, ніж були колись афганські партизани. Моджахеди були неорганізованими, погано навченими і не мали єдиного центру керівництва.

Різні групи моджахедів були слабо пов’язані між собою і часто конкурували один з одним за ресурси. У випадку України США нададуть зброю і підготовку кадровим військовим, які масово підвищують свій професіоналізм з 2014 року.

Головною причиною виведення СРСР в Афганістан були економічні проблеми Радянського Союзу. Як і під час афганської війни, російська економіка в даний час страждає в основному через санкції, накладені Заходом, і від падіння цін на нафту. Але ситуація в Росії потроху поліпшується, і США не повинні соромитися надавати Україні допомогу у вигляді летального зброї.

У поєднанні з західною політикою санкцій це збільшить вартість кремлівської агресії і прискорить прихід того дня, коли Москва закінчить свою війну на Донбасі.

Автор: Johnny Herbst – an analyst at NetImpact Strategies and a master’s student at George Mason University.

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: http://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/

 

Cтатті

Українські військові можуть взяти Донбас за два тижні, питання – якими силами ударить Російська Федерація

Опубліковано

на

Українські Збройні сили можуть взяти під контроль окупований Донбас за два тижні, якщо Генштаб зупиниться на воєнному сценарії повернення територій.

Про це “5 каналу” розповів Юрій Гримчак, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій.

“За військового сценарію Донбас українські військові можуть взяти під контроль за два тижні. Питання тільки в одному – якими силами ударить Російська Федерація. Назустріч, збоку – не принципово. Я думаю, що такий варіант розробляється.

Ми, як нормальна держава, десь в Генеральному штабі плануємо карти – де, хто, куди і з якими силами. При цьому ми розраховуємо, і коли наші підуть вперед, і коли з того боку йдуть, – це нормальна робота Генштабу планувати можливий розвиток подій у найкращому або найгіршому варіантах”, – сказав Гримчак.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій впевнений, що непідконтрольні Україні території Донбасу можна повернути, якщо використати досвід Хорватії.

“Було два хорватських сценарію. Перший – Сербська Країна, де стояли війська ООН.Якщо розглядати такий сценарій, ми повинні завдяки нашим міжнародним партнерам отримати гарантії РФ, що вона не буде наступати назустріч нашим військам .

Другий – це приклад Східної Славонії. Це хорватський регіон, який контролювався сербами, куди зайшла миротворча місія ООН, була створена міжнародна тимчасова адміністрація, яка зробила фактично те ж саме, що ми хочемо зробити у нас – роззброїти бойовиків, і територія повернулася під контроль. Це той варіант, який на сьогоднішній день більш реалістичний”, – сказав Гримчак.

Введення миротворців ООН на Донбас може завершитися спротивом місцевого населення і новими провокаціями. Так вважає Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. 
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/donbas/

Читати далі ...

Cтатті

“Настамнєт” вже не пройде – Росія стала агресором по закону

Опубліковано

на

Найголовніший принцип путінської війни – “настамнєт” і ми ні за що не відповідаємо

Після того, як президент Петро Порошенко підписав закон про реінтеграцію Донбасу, юридичний статус Росії в українському праві змінився. Сусідня країна стала агресором не тільки з точки зору оцінки її дій політиками або журналістами. Росія – “агресор в законі”, пише Віталій Портніков для espreso.tv.

Нарешті на правовому рівні речі названі своїми іменами. І нехай для цієї очевидної констатації знадобилося кілька років політичних дискусій і рік роботи над новим законом – проте сьогодні політики і дипломати країни-агресора обурюються і звинувачують Україну в усьому, в чому тільки можна звинуватити.

А чому, хочеться запитати? Чому російським пропагандистам не все одно, що написано в черговому українському законі?

Тому що головний сенс дій путінської Росії – це війна за повної відсутності відповідальності.

У Кремля немає ніякого бажання відповідати за наслідки своїх дій. Ось чому анексія Криму приписується міфічному прагненню населення півострова “возз’єднатися” з обшарпаною рідною гаванню. Ось чому окупація Донбасу – не окупація зовсім, а “повстання донецьких шахтарів”. Ось чому російські військові, які потрапляли в полон під час війни на Донбасі, виявлялися або звільненими зі збройних сил або просто такими, що заблукали на незнайомій місцевості.

Ось чому саме тоді, коли український закон про країну-агресора набув чинності, російське зовнішньополітичне відомство знову зреклося військовослужбовців, які були знищені американцями під час спроби захоплення нафтових родовищ в Сирії.

Найголовніший принцип путінської війни – “настамнет” і ми ні за що не відповідаємо. Дуже зручно. Якщо ми перемогли – так це Росія перемогла. А якщо нас розгромили – так це якихось там незрозумілих “добровольців” розгромили, Росія тут ні до чого.

Зручно для влади, представникам якої зовсім не хочеться опинитися на лаві міжнародного трибуналу. Зручно для обивателя, який може пишатися своєю обшарпаною гаванню і помічати тільки суцільні перемоги.

Це і є вищий прояв державного боягузтва – коли ми програємо, “настамнет”.

А закон, який так не подобається росіянам, стверджує зворотнє – Росія там є. І з цим незаперечним фактом керівництву країни-агресора та його союзникам в Україні і на Заході доведеться рахуватися.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. 
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://espreso.tv/article/

Читати далі ...

Cтатті

Все, що ви завжди хотіли знати про українські оборонні розробки та боялись запитати

Опубліковано

на

Наші військові потребують оновлення запасів по всім напрямкам. Ситуація на сході країни змусила нас взятися за зброю та почати в екстреному режимі відбудовувати українську армію практично з нуля – Innovations Development Platform.

У зв’язку з цим виникає питання – що робити, коли катастрофічно бракує часу, необхідного для якісних змін в оборонній галузі? Коли нашим хлопцям з передової бракує елементарних знарядь та вже сьогодні потрібні рішення, здатні рятувати життя та забезпечувати безпеку народу України.

Є думка, що перемагати треба розумно, тобто із застосуванням нових технологій. Сила та потенціал – це важливо, але як показує досвід деяких держав, що подолали схожі труднощі – сила не головне.

У якості прикладу можна привести Ізраїль, який на сьогодні займає чи не найперше місце в світі у сфері інноваційних розробок та чи не найкращу систему національної безпеки.

Високотехнологічні рішення здатні надати нашим військовим перевагу, як у повітрі, так і на землі, допомагати у розвідці, надаючи більш точні дані про маневри техніки супротивника, налагоджувати швидкісний захищений зв’язок у тилу ворога, забезпечити надійний захист особового складу. Комплексний підхід та стратегічне використання інноваційних розробок, може, принаймні, стримати агресію сусіда та надати нам дорогоцінний час для нарощування потенціалу – якщо не втраченого, радянського, то хоча б свого власного, українського. Стосовно довгострокової перспективи – вбачається можливість реалізувати нашу давню амбіцію, стати сильною, європейською державою.

З квітня минулого року у Києві почала працювати агенція “Платформа Розвитку Інновацій”, мета якої є впровадження інноваційних оборонних розробок до стану готового продукту з потенціалом його запуску у серійне виробництво.

Сьогодні агентство веде активну роботу по залученню коштів у перспективні проекти, налагоджує зв’язки з українськими командами розробників задля подальшої співпраці, веде експертну роботу з вітчизняними науковцями та висококваліфікованими спеціалістами в оборонній сфері.

Серед уже відомих та існуючих розробок агенції – “Фантом”, безпілотний багатоцільовий транспортний засіб та бойовий модуль “Тайпан”, розроблений спільно з ДП ДГЗП “СпецТехноЕкспорт”

Безпілотники “Anser” та “Sparrow”, розроблені спільно з приватною одеською компанією “Спайтек”

Щодо проектів, які знаходяться у активній розробці – це “LimpidArmor”, нашоломна система кругового огляду. Система призначена для керування важкою технікою та дозволяє оглядати територію під кутом 360 градусів. “LimpidArmor” має усі шанси стати українським ноу-хау, так як, на даний момент готового світового аналогу не існує.

“Сканер Тіла Людини” – інший перспективний проект Платформи, який здатний виявляти метали, пластикові, керамічні, композитні матеріали, які можуть бути використані при виготовлені зброї та вибухівки. Завдяки своєму компактному розміру, Сканер легко маскується під побутові предмети.

“Гідроакустична станція” – це розробка для виявлення підводних диверсійних груп та інших морських об’єктів. Сканер будує трасу руху виявлених морських об’єктів, працює в активному та пасивному режимах. Це перша Станція у світі, яка поєднує в собі технології гідроакустики, сейсмоакустики та радіолокації. Дана розробка дозволяє вдвічі зменшити витрати на гідроакустичне обладнання.

Ознайомитись з іншими проектами, заповнити заявку розробника або розглянути умови співробітництва для інвесторів, можливо на офіційному сайті “Платформи Розвитку Інновацій”

Отже, казати про безперспективність української оборонної промисловості, поки що зарано. Деінде з’являються освічені люди, підприємці, професійні команди зі сміливими та обґрунтованими ініціативами. Звісно, вони потребують нашої підтримки на різних рівнях – починаючи з надання реальних технологічних ідей та інвестицій в їх реалізацію, закінчуючи реформою у правовому полі і створення системи пільг для подібних новаторів.

 Innovations Development Platform

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. 
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.  Innovations Development Platform.

Читати далі ...

Trending