Зв'яжіться з нами

Cтатті

Чому Україна не оголошує війну Росії? Що для цього потрібно і не потрібно.

Опубліковано

на

В Україні немає, напевно, нікого, хто б не чув про ідею якнайшвидшого оголошення війни Росії. Мовляв, президент і уряд — зрадники, які роблять бізнес на крові патріотів, що стримують орди російських бойовиків на Донбасі; в країні тисячі загиблих, бойові дії скромно називаються «антитерористичною операцією», Росія досі на міжнародному рівні не визнана агресором, і навіть більше того — продовжує залишатися торговим партнером України.

Претензії абсолютно справедливі, однак що пропонується натомість?

1. Вийти з Мінського процесу

Мінські домовленості — результат наляканості українського керівництва російською військовою потугою. Це «мирний договір» на умовах агресора, який, до всього, ніякої юридичної сили не має — ні перший, ні другий Мінськ не були ратифіковані парламентами держав-підписантами.

Мінськ — суто дипломатичний процес, який заснований на хитких умовностях. Проте на ньому вже тримається фактично вся міжнародна увага до війни між Україною та Росією.

З підписанням Мінська світ зітхнув спокійно, тому що тепер йому не треба винаходити нові способи тиску на агресора — адже все стало набагато простіше. Тепер це, формально, внутрішній конфлікт України, в якому Росія лише допомагає однієї із сторін.

Таким чином, Мінськ — угода, в певній мірі вигідна для всіх сторін. Однак Кремль частину своєї вигоди упустив, так як ніхто серйозно не вважає “ДНР-ЛНР” самостійними політичними суб’єктами. А от для українського керівництва певні вигоди є. Росія як не виконувала, так і не буде виконувати власні умови, що дає Києву можливість абсолютно легітимно «маневрувати», відтягувати час і всіляко використовувати обмеженість військових дій на свою користь.

Досить зручна позиція: є можливість для зміцнення позицій, так і міжнародна противага, що стримує російське нахабство. Все одно ніхто в Кремлі не збирається виконувати Мінськ, тому що його ефект давно протух — не буде ніякої зони впливу на українську політику по завершенню війни. Всі сторони це розуміють, але, як кажуть, обличчя треба тримати. Українському керівництву навіть майже не треба брехати — від цього Мінська йому одна суцільна вигода.

Навіщо тоді йому, питається, з цього Мінська виходити? Умови «миру» — відвід сил і засобів, вибори, особливий адміністративний статус та інше — ніколи в реальності не будуть виконані, а всі законодавчі рішення України на цей рахунок більше схожі на дипломатичний реверанс, який потрібен суто для протоколу. Мінськ зараз — обмеження для Кремля, яке він сам собі зробив.

Звичайно, за формою Мінськ це цілковита зрада національних інтересів, поразка, прогин під Росією і наруга над гарантіями безпеки з боку міжнародного співтовариства.

Багато всерйоз вважають, що війна в її поточному стані — це спроба повернути втрачений Донбас, відновлення згвалтованої національної гідності та інша нісенітниця, в той час як в реальності утримання позицій — це єдина можливість не впустити ворога вглиб країни. А яка, загалом-то, є альтернатива?

2. Воєнний стан

Крім загальної мобілізації, обмежень цивільних прав та інших заходів, прийнятих для наїжачення багнетами та гарматами, воєнний стан передбачає наявність ресурсу, достатнього для виконання усіх цих завдань. Це як стійкий адміністративний апарат, так і матеріальна база, що дозволяє годувати і забезпечувати армію, що виросла в десятки разів. Однак ні складів, що ломляться від зброї і припасів, ні відточеного механізму роботи військово-цивільних адміністрацій, ні досвіду конвенційної війни в України немає.

Деякі зводять проблему не введення воєнного стану до тіньового бізнесу з окупантами, на якому непогано заробляють найбільші фінансово-промислові групи країни. Але це насправді те, що розрослося в наслідок війни.

Дехто й зовсім зводить сам факт війни до можливостей вести сірий бізнес, але насправді це більше нагадує ситуацію, коли капіталіст при руйнуванні затискає зарплати підлеглим, намагаючись зберегти хоч якісь гроші, і продає інвентар «наліво». Все ж причини дещо більш приземлені і очевидні, ніж прибуткове, але дико ризиковане підприємство.

Припустимо, українське керівництво знайде ресурси для загальної мобілізації, готові команди військових керівників, і, нарешті, вводить воєнний стан. Але у цього всього має бути якась стратегічна мета, що виправдовує витрати. Яка ж це мета? Відвоювання Криму та Донбасу? Навряд чи це вдасться, адже в Росії і в «мирний» час для посилення своїх фронтів сил і засобів набагато більше.

Ось тут ми і підходимо до найголовнішого.

3. Оголошення війни Росії

Не потрібно бути експертом, щоб зрозуміти безперспективність такого кроку. У військовому сенсі Україна може стати для Росії шахідом в місці, що добре охороняється. Якщо здійснити підрив і вдасться, то його ефект навряд-чи себе виправдає. Ворог швидко залиже рани, а ось ми з вами навіть не зможемо порадіти з подряпин на його товстій дупі — тому що нас не буде в живих.

Дійсно, в ідеї оголошення війни Росії більше ідеологічного задоволення, ніж якоїсь користі. Якщо героїчно піти «з багнетами проти неба», то всі військові і політичні досягнення України, наявні на сьогоднішній день, будуть моментально втрачені. Красиво та ефектно, але абсолютно безвідповідально і безглуздо.

Досі Росія не вступила у відкриту війну з Україною з тієї простої причини, що є й інші держави, чиї інтереси полягають у деескалації конфлікту. В перспективі вони зможуть змиритися з анексією Криму, як з безпрецедентним перекроюванням кордонів в XXI столітті, але перманентно тліючий конфлікт на українському Донбасі, який щодня ризикує перейти в загострену фазу і навіть наступ, їх не влаштовує.

Якщо українське керівництво оголосить війну Росії, то це буде або демонстрація сил всередині кордонів, що не переходить у відктрите протистояння «дивна війна», або розгром українського фронту протягом декількох діб і окупація всього лівого берега країни, якщо не більше. Як поведуть себе при цьому «західні партнери» України — абсолютно невідомо, але зате гранично ясно, що запускати третю світову війну в ситуації, коли можна пожертвувати однією країною заради 5-10 років відносного спокою, ніхто не буде.

Ось чому Україна три роки живе при повноцінній позиційній війні, зрідка переходить у загострену фазу, яка та як би і не війна, а всього-лише «антитерористична операція». Це одна з умов збереження цілісності та функціональності української держави — з конвенційною війною вона знищить саме себе, і замість нуї ми отримаємо російську державу, яка не «така ж бандитсько-олігархічна, як і всякі інші», а набагато більш страшніша, нетерпиміша, жорстокіша і готова піти на будь-який злочин проти людства, якщо в тому буде потреба.

Що робити?

Варіантів дій досить багато, так що кидатися усією країною на амбразуру безумовно не варто. Треба розуміти, що міжнародне співробітництво, дипломатія і зміцнення військових зв’язків для України — найоптимальніший варіант. Але це питання до держави, якою ми, звичайні люди, не управляємо. Також все перелічене не є 100% гарантією від вторгнення на той випадок, якщо Кремль заплутається в своїх іграх або просто психане і піде ва-банк.

Але і нам є чим зайнятися, дбаючи про безпеку і ускладненні життя окупантам на випадок найбілш неприємного сценарію. Якщо ви не дійсний військовослужбовець і не волонтер, але маєте бажання посприяти захисту України від задушливих щупалець російського фашизму, вчіться влучно стріляти, освоюйте ази військової науки, вивчайте типи озброєнь і способи боротьби з ними і так далі. У нас є досить багато мілітарних організацій, здатних дати необхідні знання на той випадок, якщо Україну чекає прорив ворожих сил.

Фактично будь-який бажаючий може записатися в територіальну оборону за місцем проживання — в її складі-ви зможете захищати своє місто або вести партизанську боротьбу у тому випадку, якщо наступ почнеться не тільки на донбаському фронті, а на кордоні. Поки це досить молода концепція оборони, вимагає ідей і живої участі ентузіастів, тому варто поспішити.

Можна готуватися і повністю автономно, якщо ви не довіряєте армії. Багато хто має легальну цивільну зброєю, яка може згодитися як бойова. Взагалі, кожен здатний і навчений доброволець буде на вагу золота, незалежно від того, як він воліє брати участь в опорі. Слід бути підготовленим заздалегідь.

Якщо ми вистоїмо, майбутнє країни буде вже в наших руках, і тоді навряд-чи старих-нових «лідерів» вдасться облаштувати країну, що вижила під себе.

Автор: Дмитро Мрачник

При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Джерело:https://site.ua/dmitro.mrachnik/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending