Зв'яжіться з нами

Cтатті

Що відомо про українські ракетні програми

Опубліковано

на

Важливим елементом боєздатності будь-якої держави є наявність серйозних сил стримування. І якщо невеликі європейські країни знайшли вихід у створенні «парасольки НАТО», то Україні, яка 25 років своєї незалежності не могла остаточно визначитися з геополітичними перспективами, цей елемент, як виявилося, є практично єдиним фактором збереження державності.

На початку 1990-х років наші неядерні сили стримування представляли собою дивізію бомбардувальників Ту-22М і пару сотень комплексів оперативно-тактичних ракет 9К72 «Ельбрус», 9К52 «Луна-М» з можливістю нанесення ударів на дальність до 300 км (більше відомі за західним позначенням «Скад») і 9К79-1 «Точка-У» (дальність 120 км).

Наявність тактичних ракет такого рівня дозволяла наносити високоточні удари по об’єктах противника, командних пунктах, скупченнях військ, складах й аеродромах, що знаходяться за лінією фронту при відсутності панування в повітрі.

Однак на початку 2000-х років під серйозним тиском з боку Заходу і відверто проросійською позицією нашого політичного керівництва на озброєнні залишилися тільки кілька комплексів «Точка-У» з явно недостатніми для виконання стратегічних завдань характеристиками.

БОЙОВА МАШИНА ОТРК “ТОЧКА-У”

У той же час не можна говорити про те, що військове керівництво не знало небезпеки ситуації, коли фактично «ракетний щит» залежав від зарубіжних комплектуючих – а після розпаду СРСР підприємства, які створювали комплекси та випускали запчастини, в основному залишилися за межами України. І при цьому в самій Україні було кілька дуже великих підприємств ракетної промисловості, які мали потенціал для створення і виробництва ракет. Найбільш перспективним була співпраця з Конструкторським бюро «Південне» ім. Янгеля в Дніпропетровську, де було розроблено 12 з 20 типів радянських міжконтинентальних балістичних ракет.

Тому, ще в 1992 році, за ініціативою Міністерства Оборони України було відкрито відразу кілька десятків дослідно-конструкторських робіт зі створення українських зразків ракетно-реактивного озброєння, а також численних систем, що забезпечують навігацію, геодезичну прив’язку тощо.

Через два роки почалися роботи і по створенню оперативно-тактичного комплексу, який отримав назву «Борисфен». Деталей за цим проектом відомо небагато, але цілком очевидно, що спочатку він створювався як заміна «Скад». Проте після 1998 року, коли після вступу України в РКРТ (Режим контролю за нерозповсюдженням ракетних технологій), що давав право створювати ракети дальністю до 500 км, був перепроектований.

Саме в «Борисфені» була сформульована загальна концепція, якої українські ракетобудівники дотримуються досі. А саме – одноступенева ракета з твердопаливним двигуном з головкою самонаведення і точністю 3 – 5 м з мінометним стартом з транспортно-пускового контейнера.

В цілому можна говорити про те, що далі формування загального вигляду на папері справа не пішла, а в 2003 році через відсутність фінансування проект був закритий.

Зате він став прекрасною основою для вкрай амбіційного проекту багатофункціонального ракетного оперативно-тактичного комплексу «Сапсан», рішення про розробку якого при активній підтримці президента Віктора Ющенко в 2006 році ухвалила РНБО. Планувалося витратити на розробку близько 700-800 млн.грн. ($ 140-160 млн) Ще близько 1,5 млрд.грн. планувалося виділити на поставку цього виду озброєнь військам після 2012 року.

Було укладено договір з конструкторським бюро «Південне» і почалися серйозні роботи в цьому напрямку.

Спочатку суми з державного бюджету виділялися досить стабільно – так, в 2007 році на фінансування робіт за проектом було виділено $ 12 млн – що дозволило до 2009 року завершити ескізний проект комплексу. До жовтня 2011 року розробники оцінювали можливості прийняття «Сапсана» на озброєння до кінця 2015 року. При цьому на той момент в проекті створення комплексу було задіяно близько 70 підприємств України і ще 99% компонентів комплексу – українського виробництва.

Такі темпи викликали небувалу протидію з боку Росії і через своїх агентів впливу Кремль домігся припинення робіт за цим проектом. У червні 2013 року після того як в проект було вкладено понад 200 млн гривень міністр оборони Павло Лебедєв (член БЮТ, а потім Партії регіонів, після Революції Гідності втік до Криму, зараз розшукується українською військовою прокуратурою) своїм рішення зупинив фінансування робіт за проектом.

Для конструкторів КБ «Південне» це був крах – фактично маючи готовий проект, вони виявилися «за бортом» Держзамовлення. У цих умовах було здійснено досить сміливий крок – вихід на світовий ринок з проектом оперативно-тактичної ракети «Грім» з дальністю пуску в 280 км (штучне обмеження для експортних поставок). Дуже скоро знайшовся й інозамовник – Саудівська Аравія, яка вже досить довго намагалася купити російські «Іскандери». Після нетривалих переговорів, Ер-Ріяд перерахував близько $ 40 млн на відповідні доопрацювання даного тактичного ракетного комплексу.

ОТРК “ГРІМ” (ОДИН З ВАРІАНТІВ)

Після анексії Криму і початку війни на Донбасі роботи над проектом «Сапсан» були відновлені – новий проект отримав назву «Грім-2». Основною відмінністю від «саудівської» ракети стала дальність ураження цілі в 500 км. Інші характеристики на сьогодні засекречені, тому всі цифри носять оціночний характер.

Можна говорити про те, що «Грім-2» призначений для ураження одиночних і групових стаціонарних цілей на дальностях від 80 до 500 км. Вага бойового блоку одноступінчастої балістичної ракети з бойовою частиною по моноблочній або касетній схемі складає 480 кг. Розрахункова площа ураження ракети з касетної частиною – більше 10 000 кв. метрів.

Вага ракети з пусковим контейнером завдовжки 7,2 метра становить 3,5 тони. Бортова система управління ракети – інерціальна, що комплектуються системами навігації і наведення різного типу (радіолокаційними, оптико-електронними).

Автоматизована пускова установка комплексу базується на шасі вантажного автомобіля високої прохідності (в базовому варіанті – КрАЗ, також можливе використання гусеничної платформи розробки конструкторського бюро ім. Морозова) і забезпечена набором систем і устаткування для автономного здійснення підготовки до пуску і пуску ракети, який здійснюється за мінометного типу.

На думку фахівців, оптимальним варіантом структурної побудови підрозділів, оснащених ОТРК «Сапсан», стануть батареї з 2-3 самохідних пускових установок і пересувного командного пункту.

Про стан програми розробки комплексу відомо небагато. У січні 2016 року президент Петро Порошенко повідомив, що в затвердженому варіанті державного військового замовлення України на 2016 рік передбачено виділення фінансування державної цільової програми створення багатоцільового ракетного комплексу. При цьому деякі ЗМІ повідомляли, що завершення першої черги випробувань було заплановано на осінь 2016 року.

Результат пошуку зображень за запитом "отрк грім"

Вже 1 грудня 2016 року було опубліковане повідомлення про успішні запуски тактичних ракет «Грім» і зенітних ракет «Дніпро» на полігоні на півдні України, проте офіційного підтвердження цієї інформації не було.

У квітні 2017 року генеральний конструктор КБ «Південне» Олександр Дегтярьов повідомив, що комплекс «Грім» знаходиться на стадії остаточного доведення ракети.

В травні 2017 року очевидці опублікували в Інтернеті фото самохідної пускової установки комплексу по дорозі з Харкова до Дніпра. У машині явно вгадуються риси, характерні для виробів «Мінського заводу колісних тягачів».

ОТРК “ГРІМ-2”

Варто сказати, що прийняття на озброєння комплексу «Грім-2» з можливістю ураження цілей в радіусі до 500 км дозволяє з кордону контролювати більшу частину прикордонної території Російської Федерації, з’являється також можливість нанесення точкових ударів по окупованих територіях Донбасу та Криму.

Саме таке озброєння найчастіше використовує Росія для своєї улюбленої тактики залякування сусідніх країн. Йдеться насамперед про ракетні установки «Іскандер». Так, перекиданням таких комплексів в Калінінградську область, Росія має реальну можливість реально загострити обстановку в балтійському регіоні. Адже звідси російські ракети можуть вразити цілий ряд європейських столиць – Берлін, Копенгаген, Стокгольм, Варшаву, Вільнюс і Ригу.

РОСІЙСЬКИЙ ОТРК “ІСКАНДЕР-М”

Ще однією зброєю, яка має посилити оборонний рубіж України, повинна стати крилата ракета «Коршун» розробки все того ж КБ “Південне”. Ця крилата ракета за габаритами, масою і загальною конфігурацією, виявляє певну схожість з КБ Х-55 і неядерною Х-555, двигуни для яких (МС-350 і МС-400) випускаються на запорізькому ВАТ «Мотор Січ». При набагато менших габаритах ніж «Грім-2» «Коршун» несе все ту ж півтонну бойову частину і може базуватися не тільки на наземних пускових установках (на колісній платформі можна розмістити відразу чотири ракети), але і на кораблях, і навіть винищувачах типу Су 27.

Результат пошуку зображень за запитом "отрк грім"

Крилата ракета «Коршун»

У зв’язку з тим, що «Коршун» – це крилата ракета, її завданням є проходження ППО противника на надмалій висоті до 50 метрів, нижче «рівня радарів», огинаючи рельєф місцевості. Серйозною відмінністю є дальність застосування – всього 280 км. Причому деякі фахівці відзначають, що комплекс має серйозні можливості для збільшення дальності застосування – так, ракета Х-555, яка має практично ідентичні розміри і вагу, оснащена таким же за потужністю двигуном і несе аналогічну по масі бойову частину, летить на дальність у 2000 (!) кілометрів.

Напевно, «Коршун» оснащений комбінованою системою управління, яка об’єднає інерційну і GPS / GLONASS-навігацію. Протикорабельна версія ракети матиме ДБН для кінцевого наведення.

Використовувані боєголовки можуть бути різного типу: осколково-фугасна, проникаюча та касетна.

«Коршун» демонструвався на різних виставках і є велика ймовірність, що він знаходиться на завершальній стадії випробувань та прийняття на озброєння ЗСУ. Справа в тому, що на базі двигуна МС-400 в Китаї в 2009 році була створена власна крилата ракета CJ-10, в розробці якої за деякими непідтвердженими даними брали участь українські фахівці.

А після відвідування в кінці вересня 2014 року делегацією ВПК Білорусі оборонних підприємств в Києві, Львові, Дніпропетровську (нині – Дніпро), а також Чернігові, – Мінськ заявив про швидке прийняття на озброєння власної крилатої ракети «Лелека». Причому нова ракета підозріло нагадує наш проект «Коршун», про що білоруські експерти говорять вголос.

Не варто також забувати, що прийняття на озброєння ракетного комплексу є тільки першим етапом. Адже високоточна зброя – це цілий комплекс озброєнь, в якому інтегровані розвідка, управління і засоби ураження, які функціонують в реальному масштабі часу. Загальний принцип – зведення в одну оперативну структуру підрозділів вогневого ураження і підрозділів розвідки. І наявність високоточної зброї є лише одним з елементів.

Так, наприклад, на озброєнні ЗСУ досі (на четвертий рік війни!) немає свого розвідувального БПЛА, який може використовуватися в системах високоточної зброї. Немає не лише готових рішень, але навіть штатних структур.

Тобто створення нового ракетного комплексу для сухопутних військ не має особливого сенсу без розгортання систем розвідки, управління і цілевказу. Саме через відсутність подібних структур було вкрай неефективним застосування комплексів «Точка-У» під час літньої кампанії 2014 року на Донбасі. Під час особистих бесід дуже багато ветеранів тієї війни розповідали про наведення ракет за допомогою мобільного телефону «по капцю» з приблизними (!) координатами цілі за картами Генштабу СРСР 1950-х років.

І це, наприклад, прекрасно розуміють наші північні сусіди. Нарівні з кількісним наповненням армії комплексами «Іскандер» основним напрямком подальшого розвитку системи бойового застосування цієї зброї став перехід до розвідувально-вогневої системі (РІС) сухопутних військ як складової частини аналогічної загальновійськової системи. За російськими даними в ідеалі вважається можлива ураження супротивника протягом 3-5 хвилин від моменту виявлення.

Підбиваючи підсумок, можна говорити, що анексія Криму та війна на Донбасі і нова геополітична реальність, що склалася в зв’язку з цим, тільки дали поштовх розвитку українській ракетній програмі. Результати вкладення колосальних коштів при збереженні нинішніх темпів фінансування буде видно вже в 2018 – 2020 рр., коли наші збройні сили отримають потужні неядерні інструменти стримування.

Михайло Жирохов

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:https://narodna-pravda.ua/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

  1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
  2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
  3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
    Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
  4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending