Зв'яжіться з нами

Cтатті

Що робити з Укроборонпромом?

Опубліковано

на

12 лютого президент Петро Порошенко звільнив гендиректора державного концерну “Укроборонпром” Романа Романова. Він очолював структуру з 2014 року.

За годину до підписання указу глави держави Романов на офіційному сайті концерну нагадав, що заяву на звільнення написав майже рік тому.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман закликав Романа Романова подати у відставку через невиплату зарплат на деяких підприємствах концерну, зокрема на Миколаївському судноремонтному заводі. У відповідь той заявив, що неодноразово звертався до Кабміну з пропозиціями щодо вирішення проблем цього держпідприємства. Романов відмовився йти у відставку, заперечуючи свою провину щодо боргів.

У заяві на офіційному сайті концерну 12 лютого Романов написав:

“Ми перемогли. Ми – це 80 тисяч працівників Укроборонпрому, які перетворили найбільше об’єднання оборонної промисловості України в ефективний механізм, який у найстрашніші часи дав нашим захисникам зброю, яка допомогла їм врятувати країну”.

До свого активу глава Укроборонпрому відніс запуск 3,5 року тому “вже майже мертвих оборонних підприємств”, передачу армії та силовикам понад 16 тис. одиниць озброєння та військової техніки. А також “повне розірвання зв’язків з військово-промисловим комплексом Росії”, запуск “на повну потужність програми імпортозаміщення, з майже 500 приватними підприємствами по всій Україні, які замінили комплектуючі з РФ”.

Нагадав Романов і про випробування нових зразків зброї, створеної з використанням стандартів НАТО – від бронемашин до безпілотників і “Ракетний щит” з високоточними далекобійними ракетами.

Хто такий Роман Романов

45-річний Роман Романов призначений на посаду гендиректора Укроборонпрому 4 липня 2014 року. За освітою вчитель фізики та інформатики. Починав із продажу автомобілів у Херсонській області. На початку 2000-х став власником автокомпанії, яка переросла у холдинг з продажу та обслуговування автомобілів понад 10 марок. Пізніше заснував будівельну компанію. Був у партіях “Наша Україна”, “Фронт змін”, на виборах президента 2014 року керував виборчим штабом Петра Порошенка у Херсонській області.

Романов очолив Укроборонпром у непростий час. 2014-го корпорація об’єднувала понад 130 підприємств оборонно-промислового комплексу. Багато з них були збитковими. На середину 2014 року функціонували 96 підприємств концерну: 23 на території окупованого Криму та в зоні проведення АТО, а 15 були банкрутами.

Проведені зміни дозволили концерну стати прибутковим. У рейтингу виробників озброєння за 2017 рік видання Defense News Укроборонпром посів 62 місце. 2015-го він перебував на 92-му місці.

У звіті Стокгольмського інституту проблем миру (SIPRI), оприлюдненому у грудні 2017-го, вказується на те, що у рейтингу найбільших компаній, які виробляють озброєння, Укроборонпром за підсумками 2016 року посів 77-ме місце. Роком раніше, 2015-го, українське підприємство було на 84-му місці. Продажі концерну за 2016 рік, згідно з даними дослідження, становили $1,06 млрд.

За останні роки Укроборонпром в рази збільшив виробництво техніки та почав системно надавати ЗСУ нові зразки озброєння. 2017 року передав силовим відомствам 3 673 одиниці зброї та техніки, з них 2 053 – нової та модернізованої.

Наступного дня після указу про звільнення Романова Наглядова рада Укроборонпрому повідомила, що завершує підбір кандидатур для призначення нового генерального директора. Подякувавши Романову, “який залишає посаду”, голова Наглядової ради Михайло Згуровський заявив:

“Йому довелося попрацювати в найтяжчі для країни роки. За цей час у вітчизняному оборонному секторі відбулися разючі трансформації. Українська оборонна промисловість 2014-го і зараз – це небо і земля”.

Що не так?

Ніхто не пояснив, чому ж має піти з посади успішний, як виходить із наведених заяв, керівник Укроборонпрому.

За результатами державних фінансових аудитів та ревізії діяльності підприємств Укроборонпрому протягом 2014 – 2016 років були виявлені факти фінансових порушень та неефективного управління ресурсами на 557,8 млн грн. Насамперед, маніпуляції з фінансовими результатами роботи підприємств, щоб мінімізувати сплату податків та відрахувань до бюджету.

Як зазначала Державна аудиторська служба, були випадки реалізації продукції за цінами, нижчими від собівартості, не виконувалися договірні зобов’язання, що призводило до боргів та штрафів. Найбільші порушення виявлені у компанії “Укрспецекспорт” та на її дочірніх підприємствах: “Промоборонекспорт”, “Укрінмаш”, “Таско-експорт”, “Прогрес”, “Спецтехноекспорт”, “Укроборонсервіс”. ДАС також встановила порушення, які призвели до втрати активів та неефективних витрат на суму понад 685 млн грн.

На негаразди в концерні вказують і часті зміни керівників підприємств, відкриття проти них кримінальних справ. Показовим було і звільнення президентом кількох десятків директорів військових заводів. У липні 2017 року Петро Порошенко повідомив, що за результатами перевірок служби внутрішньої безпеки Укроборонпрому було відсторонено 25 керівників держпідприємств, порушена 41 кримінальна справа.

Підприємства державного сектора за нинішніх умов управління не здатні забезпечити навіть ту частину переозброєння, яку опанували у вигляді розробок та прийнятих на озброєння зразків зброї та військової техніки, вважає директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. Він говорить, що для зниження корупції і налагодження системного переозброєння ЗСУ необхідний комплекс реанімаційних заходів для ОПК. У першу чергу – створити центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом для формування та реалізації воєнно-технічної політики. Нова структура має напряму підпорядковуватися першому віце-прем’єр-міністру України. Також слід створити контролюючий підрозділ в адміністрації президента.

“У такий спосіб можна посилити відповідальність керівників підприємств за зриви серійних поставок озброєнь і військової техніки”, – каже Бадрак. І додає: слід ліквідувати невластиві функції Укроборонпрому, який поєднує роль міністерства та господарської структури.

“Укроборонпром має залишити господарську діяльність, а з часом, коли урядовий орган візьме на себе координацію роботи підприємств, – має бути ліквідований”, – переконаний керівник аналітичного центру.

Таку оцінку підтримує і військовий експерт Олег Жданов:

“Новий керівник не зможе змінити ситуацію. Тому що змін потребує вся система. Укроборонпром – це мертвонароджений державний монстр, який 3,5 року не може почати розвиватися і давати прибуток. Поки що це – паразит на тілі держави. Якщо система побудована так, що там відмиваються державні гроші, а ми постійно чуємо про корупційні скандали навколо Укроборонпрому, то новий керівник нічого не змінить”, – каже Жданов.

Різку заяву зробив і колишній заступник міністра оборони США з питань Росії та України Майкл Карпентер на міжнародному Безпековому форумі у Львові в грудні 2017 року.

“Україна, безумовно, впроваджує реформи. Але треба говорити відверто. Це не буде мати значення, якщо Україна не вилікує ракову пухлину корупції. В першу чергу у сфері оборони. Країна має ліквідувати корупційний Укроборонпром та створити замість нього прозору структуру”, – заявив американський експерт.

Що робити?

З висновками військових аналітиків погоджуються і керівники оборонних підприємств, з якими спілкувався після відставки Романова автор статті.

Вони констатують, що Укроборонпром є штучною структурою. Створення концерну було ініційоване за часів президентства Віктора Януковича колишнім міністром оборони України, ставлеником Кремля Дмитром Саламатіним (як стверджують джерела – генералом ФСБ РФ і Героєм Росії. – gazeta.ua).

“Це структура для відмивання грошей. Бездіяльність концерну та його неспроможність керувати набридла всім”, – заявив один із керівників оборонного підприємства, яке входить до Укроборонпрому. На його думку, в Україні має бути створене міністерство оборонної промисловості, якому будуть підпорядковані оборонні підприємства.

Поки що увага зосереджена на пошуках нового керівника Укроборонпрому. Події після відставки Романова свідчать, що справа не обійдеться без колізій.

16 лютого Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) закликав уряд визначити критерії та порядок відбору керівника ДК “Укроборонпром”, а також провести відкрите обговорення кандидатур. За статутом концерну, гендиректора призначає президент України за поданням прем’єр-міністра, а не Наглядова рада Укроборонпрому.

“Викликає подив те, що підбір кандидатів завершується уже на наступний день після звільнення Романа Романова і цей підбір відбувся у такий непрозорий спосіб”, – йдеться у заяві.

Довідка: Укроборонпром об’єднує більше 100 підприємств у 5 основних галузях оборонної промисловості. Має понад 10 конструкторських бюро. У концерні працює близько 80 тис. співробітників. Генпрокуратура України в листопаді торік підозрювала Укроборонпром у виведенні 200 млн грн бюджетних коштів через фіктивну структуру. Міністр оборони України Степан Полторак в інтерв’ю “Голосу Америки” в лютому 2018 року заявив, що він проти розформування Укроборонпрому. “За всю історію України ми знищили стільки, що настав час будувати”.

Автор: Володимир КРАВЧЕНКО

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. 
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://gazeta.ua/articles/life/

Читати далі ...
Реклама
1 коментар

1 коментар

 1. VPK

  20.02.2018 при 15:28

  Руководителям Партий “Народный Фронт” и БПП нужно договориться о совместном контроле над денежными потоками, идущими от реализации внешнеэкономических контрактов и агентских соглашений. Это главное. Денег не так много, как это было лет 10 назад, часть рынков мы потеряли, в том числе из-за агрессивной политики наших прямых конкурентов – России и Белоруссии, но на “хлеб с маслом” хватит). Затем необходимо вернуться к выполнению одного из пунктов Коалиционного Соглашения – реанимировать Агентство по вопросам ОПК, придав ему статус Национального или возродить Минпромполитики, вернув ему утраченные при ликвидации (во исполнение Указа Януковича) функции и вернуть в подчинение Министерству предприятия ОПК, переданные в свое время (во исполнение Указа Януковича) ДК “Укроборонпром”. Человек, который допустил ликвидацию Минпромполитики – Министр Нардеп-регионал Д. Колесников должен сидеть в тюрьме, не только за сепаратизм, но и за нанесение колоссального урона сектору ОПК Украины.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

 1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
 2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
 3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
  Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
 4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending