Зв'яжіться з нами

Cтатті

Яка армія потрібна Україні?

Опубліковано

на

В Україні ось уже четвертий рік йде війна, яка забрала тисячі життів і зробила більше мільйона чоловік біженцями у своїй країні. Руйнівна війна, яка почалася з вини сусіда, охопленого мілітаристським амбіціями. Протягом цих чотирьох років Україна перебуває в пошуку відповідей на питання, як організувати збройні сили відповідно до викликів сучасності і стандартами демократичної, а не мілітаристської країни.

Замість передмови

Ця війна почалася з прямого агентурного і військового втручання Росії у внутрішні справи України після ослаблення її інститутів влади (внаслідок перемоги євромайдану) навесні 2014 року. Втручання Росії почалося з перетину російсько-українського кордону полковником ФСБ Ігорем Гіркін в ніч з 11 на 12 квітня (Турчинов оголосив АТО 13 квітня) разом з російською диверсійно-розвідувальною групою, яка захопила місто Слов’янськ, і дійшло до безпосередньої участі регулярних частин РФ влітку того ж року. Саме цей літній наступ позбавив змоги звільнити Донецьк і Луганськ (угруповання проросійських бойовиків на той час були оточені і розчленовані добровольчими батальйонами України) і закінчити АТО, тобто покласти край війні. Саме з того часу – з кінця літа 2014 року – Україна терпить руйнівну війну на своїй території. І якщо по темі агресії РФ можна довго спекулювати, то сама війна є вже фактом з матеріального світу – а значить, народу України потрібно нарешті вирішити, як організувати армію для захисту від зовнішньої агресії.

Конкретний аналіз конкретних обставин або визнання простих (і хворих) фактів

Для того, щоб відповісти на поставлене вище питання про майбутнє української армії, спочатку потрібно визнати ряд очевидних фактів:

Факт перший: В Україні інститут держави вкрай слабкий і корумпований. Його структури працюють дуже неефективно і дезорганізовані. Це важливий момент, тому що в більшості країн світу саме інститут держави відповідає за організацію та утримання збройних сил.

Факт другий: Економіка України вкрай слабка і неефективна. Вона не може бути фундаментом для організації та утримання великого і добре оснащеного регулярного війська.

Факт третій: Народ України не має загарбницьких, агресивних амбіцій, мілітаристські настрої в ньому вкрай непопулярні. Це теж важливий момент, бо він не меншою мірою наказує нам той формат армії, який Україні буде найбільш вигідний.

Факт четвертий: Україна оточена сильнішими державами або блоками. Блок НАТО з Заходу і ОДКБ в особі Росії та Білорусі на півночі і сході. Змагатися з їхніми збройними силами (у разі агресії) Україна на рівних не зможе.

Факт п’ятий: Українські громадяни користуються більшим набором цивільних, ліберальних свобод, ніж, наприклад, громадяни сусідніх країн (таких як Білорусь). Є певний фактор невтручання держави в цивільне життя жителів України.

Саме ці п’ять об’єктивних матеріальних фактів – слабка держава, слабка економіка, мирний настрій жителів, агресивні, сильні, мілітаристськи налаштовані сусіди і наявність широких ліберальних громадянських свобод – підводять нас до тієї моделі армії, яка буде найбільш оптимальним і ефективною для України

Контури демократичного війська

Демократичне військо – це військо озброєних громадян. На практиці це може виглядати так. Основне ядро ​​війська – професіонали-контрактники, які підписали контракт на військову службу на кілька років і присвятили себе військовому ремеслу. Це пілоти, підводники, кадровий командирський склад, загони спецпризначення, інструктори в навчальних закладах системи Міністерства оборони, оператори систем ППО і РЛС і т.д. Контрактники складають всього 10% війська або кілька десятків тисяч в реаліях України. Така маленька, але кадрова і професійна армія є фундаментом для решти, загальної, народної армії. Це армія резервістів, розквартированих за територіальною ознакою і які перебувають поза службою більшу частину свого життя. Їх закликають тільки в разі військових навчань або війни. Сучасною військовою мовою така армія називається територіальною обороною.

Які позитивні сторони у такій армії?

 1. Така армія дуже економічна, так як регулярно утримувати 50 тисяч солдатів банально дешевше, ніж 500 тисяч.
 2. Така армія не може служити зброєю в руках політиків або політичних сил з загарбницькими мілітаристськими амбіціями, так як невисокий рівень підготовки резервіста (в порівнянні з кадровим професіоналом) і його прихильність до рідної території не дозволяє використовувати його для широких наступальних операцій за межами країни. Мілітаристська держава завжди спирається в першу чергу на велику регулярну армію.
 3. Така армія ефективна для оборони країни: з історії ми бачимо, що людина завжди з великим задоволенням бореться за свій рідний дім у буквальному сенсі, а не за абстракції, такі як нація, імперія, цар тощо.
 4. Така армія може бути побудована тільки в демократичному суспільстві. Тоталітарне суспільство завжди спирається на багнети і не довіряє своїм громадянам зброю і причетність до військової справи.
 5. У разі тотальної агресії таке широке територіальне військо може стати фундаментом для партизанської боротьби проти військ загарбника. До речі, сучасні військові аналітики і теоретики схильні вважати, що це (розрахунок на нерегулярну війну) чи не єдина можливість організувати діючу оборону для невеликої і слабкої країни.

Якими важливими якостями повинна володіти така армія?

 1. Призов до територіальної оборони повинен бути або добровільним (з наданням усіляких пільг для призовника, щоб залучити маси людей), або за загальним призовом на короткий термін – не більше ніж на три місяці. В іншому випадку, з огляду на низький рівень довіри громадян до влади, люди будуть масово «косити» і ухилятися від служби в територіальних частинах. У разі обов’язкового призову призовнику теж повинен надаватися набір певних умов, таких як оплата його перебування на тримісячному курсі підготовки. Чому саме три місяці? Це той мінімальний термін, який потрібен для підготовки бійця середнього рівня. Поганого бійця готують приблизно місяць. Непоганого – близько року.
 2. Кадрові частини повинні будується на основі контрактного призову на тривалий термін з високим окладом. Йдеться про зарплату не менше 15 000 гривень (без вирахування податків) для базових, рядових посад. Контракт потрібно підписувати на термін не менше трьох років, а щодо таких спеціальностей, як пілот або оператор ППО, РЛС – на термін не менше п’яти років. Підготовка та стандарти служби повинні бути на рівні армій передових країн НАТО.
 3. До лав контрактників і командного складу не повинні допускатися (на законодавчому рівні) політизовані громадяни, особливо радикали – як ліві, так і праві. Здорове військо завжди аполітичне, так як є захисником всіх громадян, а не обслугою політичних сил. Це перша причина. Друга причина в тому, що політика і радикали, як правило, отруюють і дезорганізують військо, так як єдино можлива ідеологія армії – це загальногромадянський патріотизм. Потрібно розуміти, що це, по факту, дискримінація, вимушений захід, оскільки армія апріорі не може бути на 100% демократичною, як і військова справа взагалі. Але вже краще така дискримінація, ніж отримати військову силу і монополію на насильство прихильниками Освенціма, ГУЛАГу або будь-яких інших нелюдських концепцій.
 4. Повна відмова від солдатчини, муштри і стройової. З огляду на те, що три місяці – це вкрай малий термін для підготовки бійця, упор повинен робитися на військову, бойову, психологічну підготовку.
 5. У кадрових підрозділах і частинах повинні бути створені служби військових психологів, психіатрів і соціологів для роботи з людьми, які переживають посттравматичний стресовий розлад.
 6. Мародерство, згвалтування, дідівщина повинні припинятися від початку і каратися найсуворішим чином.
 7. Призов на навчання в територіальну оборону повинен проходити не рідше ніж раз на рік (на пару тижнів або на місяць) для підтримки мінімального рівня підготовки у резервістів – з повною виплатою тієї заробітної плати, яку щомісяця отримує резервіст на своїй цивільній професії.
 8. Відмова від солдатчини і стройової має на увазі і відмова від парадів. Варто звернути увагу на той факт, що регулярні військові паради проводять, як правило, авторитарні і недемократичні держави, такі як РФ, Білорусь, КНР, КНДР, Іран та інші. Західні демократії в своїй масі від них давно вже відмовилися.

Замість післямови

Безсумнівно, побудова такої армії в Україні потребує глибоких реформ – настільки корінних, що багато хто з них виявляться революційними за своїм ефектом. Це запотребує вивільнення коштів – фінансових, людських, суспільно-політичних. Звичайно ж, таку армію неможливо побудувати без глибинної й активної участі громадянського суспільства. Але важливо пам’ятати, що таке військо – не фантастика. Воно існує близько 200 років в Швейцарії і стало одним з аргументів для відмови Німеччини від нападу на цю країну в 1940 році.

Результат пошуку зображень за запитом "армия литвы"

Така система створена і в скандинавських країнах та країнах Прибалтики. Багато невеликих і слабких (географічно, демографічно, політично, економічно), але демократичних країн вибирають саме такий вид збройних сил. Такий вибір є актуальним і для України.

Автор: Ігаль Левін – колишній кадровий військовий, соціальний активіст

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.

*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

*Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело:http://ukraine.politicalcritique.org/

Cтатті

Крик душі: “Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись… Хто буде виконувати задачі?”

Опубліковано

на

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Так починається набираючий популярність пост у facebook, змученої війною та армійськими взаємовідносинами мінометчиці 72-ї бригади Олени Ігорівни, економіста за освітою, з позивним Київ, яка з літа 2014 безперервно на війні, бойового офіцера, добровольця, “Народного Героя України”:

Доконають армію! Невдовзі залишаться самі бомжі і алкоголіки!

Вірите, що немає ресурсів? Ресурсів достатньо – мозку і совісті бракує!

Поясніть хтось мені тупій чому у військовослужбовців ЗСУ умови гірші ніж у худоби в ЄС? Нормально поясніть!

Не тицяючи в синю книжечку 50-х років затверджену сталіним згідно якої на полігоні повинні бути скотські умови, на яку посилаються від полковника і вище, а поясніть нормально враховуючи що ІІІ тисячоліття!

І не треба стандартну відмазку – війна… в Київській області війна? В Львівській? В Миколаївській війна? Нормально поясніть, не треба нам парити про війну на війні в нас кращі умови, бо полковники і генерали в наших бліндажах не з’являються і не заважають створити собі нормальні умови.

І не треба розповідати що грошей немає в країні де сплачується примусовий військовий податок. Красти не треба і використовувати ефективно, поясніть нормально, артилерія вміє рахувати!

Поясніть чому більше року військовослужбовці, котрі рік провоювали не можуть отримати УБД? Реально провоювали, а не на пару днів за УБД приїхали?

Поясніть чому потрібно 60 документів щоб вистріляти 6 мін за місяць. Документів які ніхто ніколи не прочитає. Це не перебільшення реально 59 документів треба надрукувати і роздрукувати (і 5 карт намалювати)! Компами, принтерами, папером не забезпечують і картриджі не заправляють («армію забезпечили всім»)! Поясніть яке мають право вимагати те засобами для здійснення чого не забезпечили? Об’єктивно вистачило б десятка! Раніше їздила на пару днів з одним єдиним папірчиком про заходи безпеки і стріляла 40 мін.
Поясніть навіщо навідника вчити 2 місяці??? Якщо людина геть тупа її ніколи не навчити, а якщо є невеликі ознаки інтелекту вистачить три дні, а потім в підрозділ на злагодження. 2 місяці, чорт забирай, вчити солдат і сержантів які від року до трьох провоювали з мінометом для отримання папірчика без якого тепер не можна стріляти з міномета, після того як три роки стріляли?!. Яка людина не поповнить ряди 93% від цього непрохідного маразму? Єдина користь, мої приїхавши на курси навчили інструктора наводити.

Поясніть це цілеспрямоване знищення армії, чи тупість?

4 місяці голоду на ППД. На чорта стільки сидіти на ППД? Чому не можна годувати на ППД? Хто крім бомжів прийде? Романтики і патріоти в 15-му майже всі закінчились. Є звісно бати з нормальним керівництвом, де о/с комфортно, або з міцним здоровим колективом, але це виключення радше, а не правило.

4 місяці Української паперової армії! Цілий день не продихнути і 2/3 липа і фікція для галочки. Нескінчене тупе безглуздя!

Далі полігони, чи міжнародні навчальні центри, байдуже однакове лайно. 3 місяці, якщо пощастить не 4-5, гнити і вкриватись коростою.

Полігон (збірна з усіх відвіданих мною полігонів, зазвичай не тривалі відвідини – щастило, але цього разу схоже на довго):
– житло – намет, чи пліснявий барак,
– непрохідна муляка навесні та восени,
– 220 – відсутня по книжечці часів сталіна – нєположено, лише 24, або 36 для паскудненького освітлення намета. Розумію якби тягти 220 за 10 км., а тут воно є просто нєположено,
– в машини залили такий непотріб, що не дійшли своїм ходом більше половини, навіть шишарик з новісіньким двигуном (лише перед виїздом поставили, берегли, не навантажували, на залишках старого бензину працював ідеально, на отриманому в дорогу відмовився заводитись взагалі), як ремонтувати (що своїм коштом зрозуміло, як це технічно можливо в умовах полігону і відсутності запчастин в радіусі 50-100 км.?).
– туалет – вуличний сортир з гіркою, що стирчить з дірки,
– вода – відсутня, або крижана і на всіх не вистачило, або замерзла, добре коли є сніг потерти руки і обличчя.
– баня раз на тиждень і йти до неї 2 км. і назад мокрим 2 км. по морозу, а були приколи, що йти до бані 2 км. і кожен несе собі дрова, бо баню тре топити.
Якщо якась падла питає чому не голені – хочеться вбити.

21 століття, туристи мандрують космосом, а ми в центрі Європи миємось раз на тиждень. До казки про ВСІМ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ («забезпечувачі» хоч би те що купувати не можливо видали), додали казку СТВОРИМО УМОВИ, побудуємо казарми, так-так стіну вже побудували… мільйони, чи мільярди виділили…

Терпіти не можу коли ниють та безперестану скаржаться, особливо дядьки і нічого не пропонують.

Пропоную, поки щось збудують через 20-30 років, елементарний мінімум щоб зберегти хоча б частину людей:

 1. Електрифікувати намети. Мільйони на це не виділиш, бо коштує копійки, отже багато не вкрадеш, але буде можливість зарядити рації, набрати і роздрукувати нафіг не потрібні документи (потрібні виключно щоб не отримати догани), зателефонувати рідним.
 2.  Забезпечити гарячою водою. Проблема побудувати сарайчик під помивку о/с з будь-якого мотлоху (поруч з наметами стоять напівзруйновані будівлі розібрати і перекласти, або добудувати, можна розбірний з сендвіч панелей і переносити при потребі, якийсь вагончик притягти). Поставити в середину сарайчика великий бак вкрутити в нього тен і ось люди миються!
 3. Приганяти періодично копалку (в кожній частині є якщо не екскаватор, то трактор з ковшем) викопати нову траншею, перенести кабінки, засипати стару траншею.
  Елементарні речі! Це що дуже складно? Це капець як дорого? На це потрібні роки?
 4. З технікою складніше. Совєцький непотріб на якому воюємо потребує перманентного ремонту. В мене було коло 20 ГАЗ-66, перевірено – шишарики їздять виключно на ентузіазмі підрозділу. 2 місяці напівголодний, пригнічений паперовою армією підрозділ вкладав свою енергію, здоров’я (цілий день на морозі, під машинами на бетоні, хоча не складно і не дорого придбати бригаді і за потреби видавати в тимчасове користування теплові гармати) відривав від родин кошти щоб техніка працювала (так частину запчастин видали зі складу, навіть видали новий двигун на один шишарик, так багато чим допомогли волонтери – так-так, ті волонтери які вже не потрібні, бо нас всім забезпечують, але тисячі вклали в техніку з своїх зарплат, які при теперішніх цінах надто малі щоб і за комуналку не підйомну заплатити, бо УБД рік не дають – пільг половина підрозділу не має і родину прогодувати і самому нормально харчуватись).

Так на ентузіазмі попри мороз, голод і брак коштів майже вся техніка нормально рушила з ППД на полігон! І ці суки дають такий бензин що більша частина техніки безнадійно стає. Та гори вона пропадом! Хай стоїть, тягайте як хочете. З мене досить.

Ми втрачаємо людей шаленими темпами. Йдуть найкращі, не шкодуючи і не обертаючись. Приходять, краще б не приходили! Серйозно, мені не треба великий відсоток комплектації, бо вимагають згідно штату, а штат на n% баласт. Хто буде виконувати задачі? Так їх виконуватимуть класні хлопці за себе і алкаша, і косаря, і хронічно хворого (хтось взагалі в курсі що для певних спеціальностей є обмеження по стану здоров’я), і жінку (кількість жінок сильно побільшала, а користь для нашого роду військ переважно нульова). Через скільки часу класний хлопець задовбеться тягти ще одного/одну-двох-трьох..? І хто лишиться? А вимагати будуть як з повноцінного підрозділу!

Люди наше все без них техніка не їздить і міномети не стріляють. Та важлива не лише кількість, а й якість. І якісним людям важливо щоб на них не забивали, інакше вони йдуть! Елементарні умови, не п’ятизірковий готель, елементарні!

Я точно знаю як не схибитись на війні, але не знаю як витримати ППД і полігони, бо ніколи довго там не затримувалась. Через тиждень тактичні навчання. Мені вперше за 3,5 роки пофіг, що техніка не їде – це не моя провина і не мого підрозділу, ми зробили все можливе. Догана дешевше ніж ремонт через чиюсь жадібність. Мені вперше пофіг, що не можу виконати задачу тактичних навчань, скільки можна робити це на ентузіазмі, розриватись самій, витягувати подвійну-потрійну роботу з людей, а потім ще й вигрібати? Так ще й задача яку без спецзасобів не виконати і ані придбати ці спец засоби, ані через волонтерів дістати неможливо.

На попередніх навчаннях моя батарея виконала задачу з нулем штатних водіїв, нулем штатних навідників, 3-4 військовослужбовцями в розрахунку замість 5-ти – виконала бездоганно. І що я отримала на мене кричали півгодини, як могла виїхати на машинах з лисою гумою, посадити не водіїв за кермо, як могла поставити не навідників… і взагалі все не так! На питання, що мала робити, відповідь – написати рапорт! Рапорт, уявляєте, рапорт. Наче я їх не писала і типу це колись допомагало (хіба що від доган). Окупантам напишу рапорт: дійсним доповідаю відправили по вам 480 ОФ.

Все дістало!

Олена Ігорівна –  Збройні Сили України

Коментар редакції: На жаль, такі реалії війни. Путін, якраз і розраховує затяжною війною, нестатками та негараздами розхитати, ослабити і знищити українську державність. За великою мірою, винна не тільки влада, обрана самим українським народом, а й моральна та економічна виснаженість, сумний культурно-освітній рівень великої кількості населеня… Нам би знайти в собі сили довше витримати цей тиск і дочекатися розвалу країни агресора, яка насилає на український народ такі випробування!

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. https://www.facebook.com/

Читати далі ...

Cтатті

Американці зробили висновки: “іхтамнєтів” будуть відстрілювати

Опубліковано

на

Рівно тиждень тому в акваторію Середземного моря, через Гібралтар, пройшла сьома експедиційна група морської піхоти США, на чолі з авіаносним десантним кораблем класу Wasp, (LPH-2) Iwo Jima. Нагадаємо про те, що це корабель 40 тис. тонн водотоннажності і при наявності відповідної авіаційної групи стає легким авіаносцем. Разом з головним кораблем слідували десантно-вертолітний корабель-док USS New York (LPD-21), десантний корабель-док USS Oak Hill LSD 51, а також корабель постачання USNS Вільям Маклін (T-AKE 12), з 2,5 тис морських піхотинців на борту.

Результат пошуку зображень за запитом "us marines"

Такі пересування можуть бути викликані або шикарними і великими навчаннями, або “дублені потилиці” йдуть комусь вправляти мізки. Власне кажучи, вони для цього й існують, що продемонстрували вже не раз. Вони рідко бовтаються без діла на іншій стороні Земної кулі і дехто обов’язково повинен задуматися, чи не за його скальпом розпочато полювання. Проте, таке пересування може переслідувати ще одну мету – привернення уваги.

За легендою, корабель USS Oak Hill LSD 51 повинен був увійти в акваторію Чорного моря для участі з румунськими колегами в навчаннях “Весняний шторм 2018” (Spring Storm 2018). Як повідомляють турецька влада, корабель вже пройшов Босфор і пішов в північному напрямку. Інша частина групи залишилася в східній частині Середземного моря, де планується провести спільні з Ізраїлем навчання з відпрацювання навичок для проведення бойових операцій з метою забезпечення надійності роботи системи ПРО. Не важко здогадатися, що угруповання розгорнуто в тих місцях, де росіяни мають не здорову і небезпечну активність. В принципі, така активність може бути припинена виключно засобами авіації, але, мабуть, у американців є свої резони розгортання саме морської піхоти.

Є велика частка ймовірності того, що після бійки під Хішамом американці зробили висновки і вирішили взяти участь у знищенні позасистемної і суто дестабілізуючої регіон, сили. Особливо, її терористична діяльність проявляється в Сирії, але і в Україні – теж. Ні, це не ІДІЛ і не ісламські угруповання, це групи добре озброєних і матеріально мотивованих людей, руками яких Кремль робить найбруднішу роботу. Включаючи грабежі, катування і позасудові розстріли. Це не ДІЛ, це – гірше ІДІЛу і називається це російськими ПВК.

Події 7 лютого показують, що Москва від них відмовляється з такою ж легкістю, як ніби це використаний туалетний папір. Американці, напевно, прекрасно обізнані про ту кількість злочинів, які вже повісили собі на шию ці красені. У зв’язку з невизначеним статусом цієї публіки, якої по документах немає і бути не може, вона може легко вирізатися з тих місць, в яких вона оперує.

До речі, на них і на іранців, які теж перебувають в Сирії під виглядом торговців шаурмою і календарями з усіма православними святами і постами, не поширюється дія гуманітарних конвенцій, пов’язаних з правилами ведення бойових дій. Тому всі, хто буде їх відстрілювати як шалену худобу, не потрапляють під порушення міжнародних норм і правил. Цілком можливо, що у Вашингтоні таки вирішили знизити напруженість саме таким чином, як це вдало вийшло при Хішам.

У будь-якому випадку, зростаюча кількість жертв і варварські методи вбивства місцевого населення підштовхують саме до такого варіанту розвитку подій. У будь-якому випадку, військова машина США прийшла в рух і вперед рушили їхні ударні сили. Загалом, за цим треба уважно дивитися, щоб потім не заблудиться в нинішній плинності і не втратити канву подій.

anti-colorados

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://defence-line.org/

Читати далі ...

Cтатті

Ракетний щит України – ставка на створення уніфікованих ЗРК

Опубліковано

на

Зенітні ракетні війська (ЗРВ) – основа протиповітряної оборони і головна вогнева сила в загальній системі ППО України. Сьогодні щит над Україною підтримується зенітними ракетними системами і комплексами радянської розробки дальньої дії, а також середньої та малої дальності: ЗРС С-200В (по натовської класифікації SA-5 Gammon), С-300В1 (SA-12A Gladiator), ЗРК С-300ПТ (SA-10A Grumble), С-300ПС (SA-10B Grumble) і «Бук-М1» (SA-11 Gadfly). Крім ЗРВ Повітряних сил, власними засобами протиповітряної оборони мають і Сухопутні сили, де експлуатуються ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

За період з 1991 по 2006 р загальна кількість дивізіонів в складі ЗРВ ППО України зменшилася з максимальною чисельності 232 дивізіона (в 1996 г.) до 57. До 2012 р «вік» найбільш старого зенітного ракетного комплексу в складі ЗРВ Повітряних сил України перевищив 40 років. А «наймолодшому» ЗРК – більше 20 років. З огляду на темпи розвитку засобів повітряного нападу, радіоелектронної протидії та систем придушення ППО противника, наприклад, той же ЗРК С-200В вже сьогодні можна вважати морально застарілим. Українські ЗРК С-300ПС так само чим далі, тим все з великою натяжкою можна вважати відповідною зброєю для швидкоплинного протиповітряного бою. Гарантійний термін служби цього комплексу до капітального ремонту був визначений в 25 років, а зроблені вони в 1982-1990 рр. Гостродефіцитних запасних частин до цього ЗРК, який вже давно не виробляється, у наших військових вже немає. Тому де-факто всі основні вітчизняні зразки зенітних ракетних систем, комплексів і ракет до них межі міцності вже не мають.

В таких умовах головний конструктор зенітних ракетних комплексів Олег Коростельов приступив до формування своєї концепції модернізації системи ППО України. Він вважає, що необхідно забезпечити кілька рівнів захисту неба.

Перший – використанням ЗРК малої дальності до 7 км – ЗРК ближньої дії. Це «Оса-АКМ», «Стріла-10М», зенітний гарматний ракетний комплекс «Тунгуска», «Шилка» (ЗСУ-23-4), а також переносні ЗРК «Игла-1».

Другий рівень – середньої дальності, теж на базі вже відпрацьованого технічного рішення, – модернізації ракети ЗРК «Луч». Вже протягом кількох років ДККБ «Луч» в складі вітчизняної команди бере участь у великому міжнародному проекті з модернізації всієї системи ППО однієї з африканських країн. І зі своєю частиною Коростельов впорався чудово – пуски ракет в кінці 2017 року засвідчили здатність модернізованого ЗРК вражати цілі на дальності до 50 км (до речі, балістична дальність такої ракети 90 км). Беручи до уваги, що Україна має величезну кількість ракет до цього ЗРК, реалізація такого проекту дозволила б суттєво посилити ПС ЗСУ. Десятки ракет вже відправлені замовнику, так що досвід виробництва дозволить досить швидко переорієнтуватися на забезпечення інтересів ЗСУ. До цього не зайвим буде доповнення, що суміжник в згаданому проекті – компанія «Радіонікс», – вже зробила активну головку самонаведення, а також порт для радіо корекції, так що технологічність ракети зростає буквально вже по ходу її вдосконалення.

Позиція розробників визначається декількома найважливішими аспектами, що впливають на просування проекту: важлива невисока вартість розробки, важливий швидкий темп створення ракети. А деякі заділи, як то поява в розпорядженні українських інженерів активної головки самонаведення (ГСН), можуть впроваджуватися по ходу. Активна ГСН може дозволити вражати різні цілі одночасно. Така ракета, до речі, теж повинна бути уніфікованою. Виконана як авіаційна зброя («повітря – повітря»), вона дозволить вражати цілі на дальності 125 км, в якості штурмового зброї («повітря – поверхня») – на 110 км. Є для такого комплексу і багатофункціональний локатор наведення – 80К6М, розроблений і випускається запорізькою «Іскрою».

«Україні не варто розпорошуватися в кількості різних комплексів, як це було в СРСР, потрібно рухатися чітко і направлено, фокусуючи зусилля на створенні уніфікованих ЗРК, тобто, для використання на наземних і на морських платформах», – каже О.Коростелев.

Якщо плани конструктора і політична воля людей при владі перетнуться в одній точці на ДККБ «Луч», незабаром можна буде говорити про створення вітчизняної школи конструкторів систем ППО. Власне кажучи, досвід вже є – конструкторська школа легких бойових машин була створена в Україні, що називається, з нуля. А на ДККБ «Луч» знають: не святі горшки ліплять.

Материал из книги ЦИАКР «Конструкторы украинского оружия»

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://opk.com.ua/

Читати далі ...

Trending