Зв'яжіться з нами

Cтатті

Як брати міста мільйонники, перед взяттям Донецька – урок Мосулу

Опубліковано

на

На Україну рано чи пізно чекає складне завдання – звільнення окупованих територій, а головне – таких великих міст як Донецьк та Луганськ. І хоча зараз про це говорити зарано, а ситуація до того моменту може кардинально змінитися, все ж таки варто розглянути як проводилася аналогічна військова операція в Іраку. Мова йде про звільнення від сил «ІДІЛ» одного з найбільших міст Іраку – майже двохмільйонного Мосула. Ця битва вважається однією з наймасштабніших військових операцій останнього десятиріччя. Перебіг подій та особливості, які можуть бути корисними і в Україні, розбирали експерти американського військового порталу Defense One.Результат пошуку зображень за запитом "мосул"

Наступ на Мосул розпочався 17 жовтня 2016 року, коли до другого за кількістю населення міста країни під прикриттям авіації було перекинуто більш ніж 100-тисячний підрозділ, який складався з місцевих добровольців, регулярної армії та спецпризначенців з Іраку та західної коаліції. Орієнтовне співвідношення сил з «ІДІЛ» складало 10 до 1 на користь коаліційних сил. Просування сил з півдня, сходу та півночі країни до Мосула тривало усього 14 діб. Першими до передмістя потрапили бійці сил спеціальних операцій Іраку, які за два тижні змогли подолати близько 25 км. Але проведення таких масштабних і координованих атак виявилися набагато складнішими у наступні місяці.

Результат пошуку зображень за запитом "мосул"

Операція показала, що означає боротьба проти добре підготовленого противника в обороні. Бойовики «ІДІЛ» активно використовували підземні тунелі та завішані тканиною вулиці для прихованого пересування містом. Вони розгорнули артилерію, як звичайну, так і імпровізовану саморобну. Крім того, був створений цілий флот невеличких човнів для боїв на річках. Все місто було переповнено автомобілями з вибухівкою, які постійно оновлювалися. За словами заступника командувача коаліцією бригадного генерала Ріка Урібе, кількість таких вибухових пристроїв особливо зросла в листопаді та грудні, коли об’єднані сили змогли потрапити в передмістя. З часом інтенсивність застосування таких пасток зросла до п’яти на день. Для створення таких автобомб використовувалися міни та ракети, деякі колись викрадені з іракських військових сховищ, а деякі просто зібрані з металобрухту. Крім того «ІДІЛ» використовував міни та ракети, деякі викрадені з запасів армії Іраку, деякі виготовлені з нуля. «Вони часто були абсолютно некерованими і неточними, але їх запускали буквально десятками», – зазначив казав Урібе. Звичайно, як більшість радикальних ісламських рухів, бойовики застосовували і смертників з бомбами, в тому числі і дітей, що продовжується до цього часу.

Результат пошуку зображень за запитом "fight for mosul"

На початку листопада іракські спецпризначенці змогли прорватися до східної частини міста. Однак опір бойовиків значно посилився, постійно зростало застосування автобомб, відповідно зростала і кількість авіаударів коаліційних сил по заводам, де вироблялися вибухові пристрої. Просування в глибину міста вимагало більше розвідувальних даних, тому іракські сили захопили студію телебачення, що дозволило оперативно передавати нову інформацію про кустарні заводи, артилерійські сховища та перероблені комерційні безпілотники, здатні нести озброєння.

До 2016 року багато груп бойовиків вже використовували звичайні побутові дрони для спостереження та розвідки, але битва за Мосул стала першою, де зафіксовано застосування саме ударних БПЛА недержавними силами. Мова йде про так звані дрони-камікадзе із вибуховими пристроями на борту та БПЛА, що здатні перевозити і скидати гранати (аналогічно тим, які вже неодноразово були використані терористичними силами «ДНР» проти українських артилерійських сховищ – Ред.). І хоча в січні сили «ІДІЛ» вдалося витіснити з східної частини Мосулу, їхні дрони ставали все більш серйозною загрозою. Однак, таку тактику було доволі легко скопіювати і вже за кілька тижнів іракська федеральна міліція вже мала власні ударні БПЛА, що скидали 40-мм гранати.Результат пошуку зображень за запитом "мосул"

24 січня було звільнено східну частину міста і коаліція провела перегрупування сил, що тривало кілька тижнів. Наступна фаза складалася в просуванні через річку Тигр, мости через яку були здебільшого знищені. Водночас, командування коаліційних сил використало цей час для вивчення найбільш ефективних тактик і розбору недоліків. Як зазначив Девід Вітті, «зелений берет», полковник у відставці, який займався підготовкою іракської антитерористичної служби (АТС), на першому етапі було зроблено чимало помилок. «Одна з найбільших – те, що на початку битви АТС була фактично єдиним підрозділом, який зайшов в східну частину міста», – підкреслив він. Для Багдаду це стало одночасно і перевагою, адже спеціальні сили змогли швидко просунутися в місто, і недоліком, бо коаліційні сили почали розраховувати в веденні наступальних дій лише на спецпризначенців. Разом з тим, АТС створювалася як елітний підрозділ спеціальних операцій, і він не був призначений для проведення зачисток в місті, для цього була необхідна регулярна армія.

Результат пошуку зображень за запитом "fight for mosul"

АТС, або як їх ще називали «Золоті лицарі» воювали в східному Мосулі місяць поки решта підрозділів залишалися за межами міста. Лише в грудні, коли було відкрито інші напрямки, до міста зайшли іракська армія та федеральна поліція, після чого разом вони змогли досягти певного прогресу. При цьому, на думку авторів, така пауза змогла навчити іракських командирів важливому аспекту тактики. За словами Вітті, коли здійснювалися атаки в багатьох напрямках одночасно, це мало значний успіх. «Але як тільки намагалися зосередити всі сили на одному напрямку – починалася справжня м’ясорубка», – зауважив він. В такому випадку сили «ІДІЛ» могли зібрати своїх найкращих бійців і техніку в одному секторі, щоб максимально ефективно протистояти іракцям.Пов’язане зображення

У березні коаліційні сили почали наступ на старе місто Мосула, де в середині 2014 року вперше оголосив халіфат лідер «ІДІЛ» Абу Бакр аль-Багдаді. Це була надзвичайно важка місцевість для атакувальних дій, що добре розуміли іракські військові та західні експерти. “Це було б складною битвою для будь-яких сил”, – підкреслив Вітті.  Старий Мосул являв собою абсолютно інший тип місцевості, там була дуже щільна забудова, вузькі вулиці, які не дозволяли застосування техніки. Крім компактності, тут була велика кількість мирного населення, яка мешкала в цьому районі, що призвело до жертв серед цивільних. Разом з використанням «живих щитів» бойовиками «Ісламської держави» ці фактори перетворили наступ в тривалий кривавий тупик, з цивільним населенням проміж сил, що воюють.

Так, одним з найбільш трагічних епізодів цієї війни став удар коаліційних сил 17 березня по району аль-Джадіда в західному Мосулі. Тоді іракські військові запросили авіаудар по двох снайперах на даху будинку, що викликало детонацію вибухівки поруч. В результаті це призвело до загибелі понад 100 іракців. Повітряна атака на Аль-Джадіду ознаменувала поворотний момент. Коаліція зменшила частоту використання авіації по ймовірних заводах вибухівки, хоча керівники операції підтримували нанесення авіаударів під час атаки на Мосул.

Втім, основна частина боїв тривала на землі в особливо небезпечних умовах. Через такі особливості експерти прирівняли бої за Мосул до  чеченського Грозного та в’єтнамського Хюе. Пропонуючи битву за Сталінград в якості історичної паралелі, Вітті підкреслив, що на відміну від радянських та німецьких сил, іракські військові намагалися максимально зберегти інфраструктуру та захистити місцевих мешканців. В решті решт, 10 липня прем’єр-міністр Іраку Абаді, разом з військовим командуванням офіційно оголосив про визволення Мосула.

Результат пошуку зображень за запитом "мосул"

Наступ тривав 266 днів, довше ніж битва за Сталінград. Станом на березень в результаті проведення операції за оцінками західних експертів загинуло більше 7 тисяч та поранено ще 22 тисячі цивільних осіб. При чому за різними даними від 600 до 1200 іракців загинуло через авіаудари коаліційних сил. В наслідок боїв зазнали втрат і іракські військові – загинуло близько тисячі осіб, ще 6 тисяч було поранено. Втрати «ІДІЛ» не піддаються офіційному обчисленню, але ймовірно складають від 6 до 16 тисяч бійців. При цьому «ІДІЛ» все ще контролює території на півдні та заході від Мосула. “Осередки «ІДІЛ» існують в Нінаві, Хавізі та долині річки Ефрат в провінції Анбар”, – заявив журналістам міністр оборони США Маттіс під час свого першого брифінгу 19 березня. Тому, за словами авторів статті, бої за Мосул та його околиці можуть незабаром закінчитися, але війна проти «ІДІЛ» ще дуже далека від завершення.

 Автор: Юрій Лапаєв
*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове. *Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції. *Інформація публікується з відкритих джерел. Джерело: http://tyzhden.ua/World/

Cтатті

Відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії

Опубліковано

на

Збройні сили не отримують ні копійки на психологічну реабілітацію. Про це розповів полковник Віктор Шидлюх в радіопередачі Громадського радіо присвяченій посттравматичному стресовому розладу та самогубствам в армії.

За його словами, армійське середовище – найсприятливіше для того, щоб людина могла відчувати себе захищеною. «Тому що це колектив, ти знаходишся серед друзів і товаришів. В армійському середовищі легше працювати з людьми, тому що всі на виду», – зазначив полковник.

При цьому в Україні в цілому ситуація з суїцидами значно гірше, ніж в армії. «На 100 тис. населення в Україні припадає близько 26 випадків, в армії – 7. В армії спостерігається стійка тенденція до зниження кількості випадків, оскільки ми перейшли на військову службу за контрактом, зараз ми надаємо людям більше часу для навчання, вдосконалюємо методики роботи з людьми», – пояснює Шидлюх.

«Треба розуміти, що є посттравматичний стресовий розлад. Це важке психічне захворювання. Треба розділити медичні показання і психологічні розлади, які відбуваються у людини. На стадії психологічних розладів потрібно зрозуміти таку річ, що проблеми, які існують з психологічними розладами, можуть мати наслідки», – додає він.

За словами полковника, потрібно терміново вживати заходів для того, щоб поліпшити морально-психологічний стан військовослужбовців. «Для цього потрібно вдосконалювати психологічну допомогу. У нас практично відсутні 50% психологів в підрозділах, тому командир змушений виконувати роль психолога на першій стадії», – каже Шідлюх.

Також важлива психологічна реабілітація. «Збройні сили не отримують ні копійки, щоб здійснювати психологічну реабілітацію. В бліндажі чи переробленій світлиці не реабілітація. Реабілітація — це приміщення, програма, здорове харчування, відпочинок, дозвілля, спортивні ігри. Ми не можемо цього забезпечити. У нас одна база «Тисовець». Зараз ми започаткували програму високомобільних груп внутрішніх комунікацій. Це групи швидкої допомоги, вони не працюють з кожним військовослужбовцем, тому що це здійснити неможливо. Ці групи працюють з командирами, навчають новітніх передових методик, деяким методикам немає аналогів в світі», – зазначає полковник.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел.

Джерело:  https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/

Читати далі ...

Cтатті

Безкровно не буде. Що чекає Донбас після приходу миротворців

Опубліковано

на

Ліквідувати терористичні організації ЛНР і ДНР закликав спецпредставник США по Україні Курт Волкер, обговорюючи миротворчу місію в Донбасі.

“Не існує місця для них (терористів ЛДНР, – ред.) В Конституції України. Мінські угоди спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, і ці утворення повинні бути розформовані”, – заявив Волкер. Терористи ЛДНР, за його словами, лише маскування безпосередньої участі Росії у фактичній російсько-українській війні. Що він мав на увазі і чи реально це зробити – в матеріалі LIGA.net.

Що говорить Мінськ про розформування

Таких слів як “ДНР” і “ЛНР” в домовленостях взагалі немає. Однак в десятому пункті є згадка про “роззброєння всіх незаконних груп” – чим ЛДНР і є. Але і миротворців в мінських угодах немає. Міністр закордонних справ 2007-2009 років Володимир Огризко каже, що Україна повинна керуватися чинним законодавством, а “домовленості тим і гарні, що це саме домовленості, а не норма права”. За його словами, мінські угоди як інструмент припинення гарячої фази свою функцію виконали, але є великі сумніви, чи приведуть вони до відновлення суверенітету і територіальної цілісності.

“Мінські домовленості треба починати читати з першого пункту – припинення вогню. Коли він буде виконаний – всі інші теми почнуть проявлятися. А поки ми говоримо, забігаючи наперед. Треба починати з початку, а не з кінця”, – вважає екс-глава МЗС України.

Ймовірно, ліквідація терористичних організацій ДНР і ЛНР є контекстом теми миротворчого контингенту ООН в Донбасі. Військовий експерт, екс-полковник СБУ Олег Стариков розповів, що під ліквідацією мається на увазі демілітаризація території вже після прийняття мандата і введення миротворців. У той же час, сама місія ООН – досить дискусійне питання. За словами Старикова, важливим моментом є те, чи братиме участь у роззброєнні українська армія. А це вирішується мандатом ООН.

Як відомо, щоб мандат прийняли, на це повинні як мінімум погодитися Москва і Київ, а це означає необхідність компромісу. Джерела розповідають, що мова може йти про виключення з миротворчої місії сил країн НАТО і країн ОДКБ (фактично контролюються Москвою). Україна вже заявила, що проти білоруських військових через членство цієї країни в ОДКБ.

Фактично, як пояснює Стариков, роззброєння, демобілізація та реінтеграція – саме це мається на увазі, коли говорять про діяльність миротворчої місії ООН в Україні. Тому слово “ліквідація” в повному обсязі описує цей процес. “Розформовувати окремо ЛДНР ніхто не буде. Найголовніше – прийняття рішення про миротворців в Радбезі ООН. Як тільки це станеться, тоді почнуться питання демілітаризації та роззброєння”, – зазначив експерт.

У Росії передбачувано наполягають на необхідності “прямого діалогу” з маріонетками Москви. Наприклад, стверджують в РФ, без згоди бойовиків “ніяких миротворців не буде”. Крім того, там називають ЛДНР учасниками мінських угод (офіційний Київ і західні парнтери це заперечують). Тобто Москва продовжує гнути лінію втискування терористичних угруповань в Україну на особливих умовах.

Народний депутат фракції Народний фронт Андрій Тетерук, який свого часу брав участь у миротворчих операціях, бачився з Волкером в січні 2018 року. Тетерук розповів, що ліквідація відбуватиметься виключно в юридичній площині. “Це буде правова оцінка діяльності бойовиків ЛДНР, а також винесення вироків за сепаратизм, вбивства та інші злочини”, – пояснив він.

Військовий експерт Святослав Стеценко зазначив, що Волкер “просто висловив позицію США, що потрібно вести всі переговори з тими, хто реально приймає рішення, а не з їх маріонетками”. За його словами, Волкер в своїй заяві дав посил і українському уряду.

Результат пошуку зображень за запитом "донбасс"

Як зазначає Тетерук, з терористами нема про що говорити. “Ми прийняли закон, в якому визнали саме Росію країною-агресором і поклали на неї всю відповідальність за те, в якому зараз стані тимчасово окуповані території. Будь-які” посіпаки”, які видають себе за політичні квазіутворення, не сприймаються Києвом суб’єктом, з ким взагалі можна вести переговори. Єдине, про що можна з ними говорити – це складання зброї і прибуття для надання свідчень в СБУ і подальшого вироку суду “, – резюмував народний депутат.

Військове знищення: чи можливо

Слова Волкера про ліквідацію ЛДНР не мають чіткого пояснення щодо процедури. Тому варто розглянути і можливість військового сценарію.

Як зазначає Стариков, рішення конфлікту силовим методом неможливо. “Так вважає керівництво країни і наші стратегічні партнери. Заява Курта Волкера пов’язано з активною підготовкою до введення в Україні операції з підтримки миру”, – говорить Стариков.

Однак екс-полковник СБУ відзначає, що без загиблих не обійтися. Очевидно, після введення миротворчої місії не всі бандформування в Донбасі можуть погодитися на роззброєння. “Для цього і існує чотирьохтисячний поліцейський контигент, який буде роззброювати незаконні формування. Безкровно не буває ніде – ні одна операція світу так не проводилися. Гинуть і миротворці. На жаль, при роззброєнні будуть смерті”, – розповідає експерт.

Стариков також відзначає політичну складову, адже вся ця небескровна процедура буде націлена на завершення конфлікту. А момент для військового вирішення конфлікту, як це було при хорватському сценарії (операція “Буря”), Україна вже пропустила. Зараз світ не дасть Києву такої можливості, вважає екс-полковник СБУ.

За словами Тетерука, неважливо, яка це має бути операція – миротворча, сил оперативних операцій або об’єднаного оперативного штабу. Як він зазначив, найголовніше – це сприятливі умови для ліквідації терористичних анклавів. Сама заява Волкера про ліквідацію народний депутат пояснює так: “Мова йде про те, що будь-які військово-цивільні адміністрації, які спонсоруються Росією як країною агресором, не мають права на будь-яке юридичне або фізичне існування на території України. Все, крапка”.

Огризко наполягає, що Україна повинна вживати всіх необхідних заходів для звільнення територій, зокрема дипломатичні і військові. Позицію керівництва країни про військовий варіант екс-міністр закордонних справ коментує так: “На цьому етапі вважає так, на іншому – може бути інакше. Ситуація змінюється. Не можна вважати, що те, що діяло якийсь момент, буде завжди залишатися таким”.

Фізичне усунення бойовиків, які захопили українську територію, має відбуватися згідно з чинним українським законодавством. “Всі, хто скоїв кримінальний злочин, повинен бути засуджений і покараний. Цей механізм повинен діяти і на тимчасово окупованих територіях”, – пояснює дипломат. Огризко уточнив, що претензій немає лише до людей, які фактично були заручниками бойовиків в ОРДЛО.

Богдан Амінов

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. http://news.liga.net/articles/politics/

Читати далі ...

Cтатті

Американський стратегічний безпілотник не дає спокою окупантам Криму і Донбасу

Опубліковано

на

У неділю, 11 березня, стратегічний безпілотний літальний апарат ВВС США RQ-4A Global Hawk вкотре протягом декількох годин здійснював розвідку поблизу узбережжя Криму і Краснодарського краю, а також на лінії розмежування на Донбасі.

Безпілотник з бортовим номером 05-2024 вилетів з авіабази Сігонелла на Сицилії. У районі Чорного моря він наближався до берегів Криму і Краснодарського краю на відстань близько 40 км. Американський літальний апарат протягом декількох годин літав уздовж лінії південно-західного і південного узбережжя українського півострова, повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на моніторингові дані західних авіаційних ресурсів.

Політ виконувався на висоті 16,1 тисяч метрів і швидкості близько 700 км на годину.

В останній раз американці здійснювали розвідку всього за два дні до цього, 9 березня. В районі Севастополя він наближався до берегів на відстань близько 30 км, тобто йшов майже по кромці морського кордону, а в районі Алупки – на 34 км.

Також безпілотники ВПС США літали поблизу анексованого Криму 26 і 11 лютого.

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.
*Інформація публікується з відкритих джерел. 

Читати далі ...

Trending